Kongolese onafhankelijkheid is thans definitief geregeld J. J. v. Kooten J. J.v. Kooten Kongolezen delen tot 30 juni in het gezag HET WEER G0GG0M0BIEL Varkenskarbonade CITROEN Regeringsnota over de lichamelijke vorming en sport verschenen shodr Kroesjtsjev in Indonesië Prinses Irene opent studenten tankstation WEEKEND-RECLAME Twee doden in het verkeer Gratiebeleid 45e JAARGANG NUMMER 90 ln de krant van heden Meer bewolking Keurslagerij H. BUTTER Wie zijn neus schendt Regeringscrisis in Italië Westduitse socialisten over het antisemitisme Het woord is aan DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPO ORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Recente foto van Prinses Marijke, die vandaag haar 13e verjaardag viert. Foto: Max Koot. DJAKARTA (Rcuter-AFP) Premier Kroesjts.iev is donderdagochtend voor een bezoek van twaalf dagen aan Indone sië, in Djakarta aangekomen. Hij werd begroet door president Sukarno, talrijke officiële personen en een grote menigte. Deze drukte stond in scherpe tegenstel ling tot de verlatenheid op het vliegveld van Rangoon (Birma) waar alleen offi ciële personen en de pers de premier uit geleide deden. Kroesjtsjev zal onder meer een bezoek van drie dagen aan Bali brengen. Waarnemers zijn van mening, dat de Russische hulp aan de Indonesische eco nomie het belangrijkste onderwerp zal zijn bij de besprekingen tussen de Russi sche premier en de Indonesische leiders tijdens het Russische bezoek van twaalf dagen. Op de pagina's 13 lot en met 17 nieuws over de RAI. Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Kongo, August De Schrijver, verscheen gister avond stralend voor de journalisten en noemde de dag van woensdag 17 februari een historische dag: De Belgische rege ring, de delegatie van de Belgische parle mentsleden en alle Kongolese delegaties hebben volledige overeenstemming be reikt over de uitoefening van het gezag in Kongo en over de handhaving van de or de. Beide vraagstukken waren de laatste struikelblokken, die een volledige over eenkomst en het positieve resultaat van de Ronde-tafelconferentie nog in de weg stonden. Er is besloten dat een college van zes Kongolese leiders de gouverneur- generaal in Leopoldstad tot 30 juni zal assisteren. Het gezag zal collegiaal wor den uitgeoefend. Bij ieder van de zes pro vincie-gouverneurs komt er een college van drie Kongolese leiders. Tegenover deze toegeving van de Bel gische regering staat dat de Kongolese leiders in een plechtige oproep de Kongo lese volken tot kalmte en rust en tot sa menwerking van alle Kongolezen met de Belgische administratie, het vervullen van alle burgerlijke plichten (betaling van de belastingen incluis) zullen manen. In een geest van werkelijke samenwerking zullen de Belgische administratie in Kon go en de Kongolese politieke leiders de on afhankelijkheid dienen voor te bereiden. Een commissie van zes Kongolese des kundigen zal in Brussel assistentie verle nen bij de redactie van de onafhankelijk- heidswetten voor Kongo en eventueel een voorontwerp maken van de Kongolese grondwet. Er heerste grote voldoening toen de R.T.C. haar zitting woensdag avond besloot. Jean Bolikango, de president van de Bangala's van Leopoldstad, stelde voor dat de Kongolese leiders, die de gouver- pag Weer rapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws 3, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Feuilleton 5 Horen en Zien5 Toch Is Het Zo5 Beeldverhalen 5 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Agenda voor IJ mond en Haarlem 9 In de Vishal en op zee11 Nieuws over de RAI .13, 14, 15, 16 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sportnota en sport1, 21, 23 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Meer bewolking met later plaat selijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Prinses Irene heeft woensdagmiddag aan het circuit bij de opril naar de brug over het Buiten-IJ te Amsterdam-Oost Europa's eerste door werkstudenten geëx ploiteerde benzinepompstation officieel in gebruik gesteld. Zij deed dit door als een volleerde pompbediende drie liter benzine te tanken in een 42 jaar oud automobieltje. De nota a 1.37 gulden werd daarna dooi de burgemeester betaald en de studenten hopen dat mr. Van Hall nog dikwijls komt tanken, want hij gaf een rijksdaalder met de woorden: „laat maar zitten". De stichting Onderlinge Studentensteun had een heel feest van de opening van het service-station gemaakt. Omdat het ge bouwtje te klein was om alle genodigden te bergen, was er een grote tent opgeslagen, waar Prinses Irene om kwart voor drie werd binnengeleid door de burgemeester. Prof. dr. J. Kok, rector-magnificus van de Gemeente Universiteit en voorzitter van het stichtingsbestuur, gaf een overzicht van de activiteiten die in Amsterdam sinds 1945 zijn georganiseerd ten behoeve van de werkstudenten. Hierdoor hoopt de stichting een bijdrage te leveren tot de voorziening in de behoefte aan akademisch gevormden, die ons land met zijn snel groeiende bevolking zo zeer nodig heeft. De Prinses, gekleed in beige bontjas en zwart hoedje, wier door de wintersport vakantie gebruind gezicht opviel temid den van de aanwezigen, luisterde aandach tig toe, maar het viel wel eens moeilijk de toespraak te volgen door het gejuich en ge zang van de duizenden voornamelijk schooljeugd uit de Indische buurt die zich rond de tent hadden verzameld. Juist op het ogenblik dat de Prinses naar buiten trad om de benzinepomp te bedie nen, brak een hagelbui los maar dat weer hield haar niet om op aanwijzingen van student-bediende Rob Pompe die taak te verrichten. Terwijl de burgemeester afre kende. overhandigde de achterin het auto- tje gezeten Angela Salomé, het zevenjarig dochtertje van de bedrijfsleider van de studentenbioscoop Kriterion, de prinses een boeketje. Een blijvend geschenk aan deze dag kreeg prinses Irene even later van prof. Kok in de vorm van een verguld plastiekje naar de afbeelding die eertijds de gevel van bioscoop Kriterion sierde. neur-generaal en de zes gouverneurs zul len bijstaan, zouden worden gekozen uit de pas afgestudeerde negers van de twee Kongolese universiteiten. Tegen dit voor stel werden geen bezwaren ingebracht. De samenstelling van het uitvoerend col lege in Leopoldstad, een college dat als een soort Belgisch-Kongolese voorlopige regering kan worden beschouwd, en de juiste bepaling van zijn politiek mandaat zou vandaag besproken worden. Men hoopt de conferentie deze week te kunnen beëindigen. De Kongolese leiders aan vaardden eveneens het agendapunt be treffende de veiligheid van de personen en de goederen in Kongo, een zaak die voor de 90.000 in Kongo verblijvende Belgen en andere Europeanen, onder wie 2000 Ne derlanders van grote betekenis is. Ook de kwestie van de handhaving van de Bel gische militaire bases in Kongo kwam ter sprake. Dat probleem zal worden geregeld in het Belgisch-Kongolees verdrag van vriendschap, technische hulp en samen werking. Minister De Schrijver wees erop dat deze Belgische militaire bases onge veer 15.000 Kongolese arbeiders tewerk stellen. Men is er thans reeds zeker van dat slechts een kleine minderheid Belgen na 30 juni Kongo zal verlaten. Bijkans al le Belgische functionarissen, 10.000 per sonen, zullen, wanneer zij zulks wensen, voorlopig in dienst kunnen blijven van de Kongolese regering. De Belgische officie ren zullen aan het hoofd blijven van de 25.000 man tellende gendarmerie. Op 15 april zal een economische en fi nanciële conferentie beginnen om de toe komstige economische banden tussen Bel gië en Kongo te bestuderen en voorstellen te doen. Kroonraad bijeen Anderzijds heeft koning Boudewijn voor vanavond in zijn kasteel te Laeken een kroonraad bijeengeroepen. In de kroon raad, die in 1870 (Frans-Duitse oorlog), 1914 (de inval der Duitsers in België) en 1950 (de koningskwestie), bijeenkwam, hebben de ministers van de regering en de ministers van staat zitting. De kroonraad, die door de koning wordt gepresideerd, zal de grote vraagstukken van de Kongolese onafhankelijkheid en de toekomstige Belgisch-Kongolese betrek kingen onderzoeken en zeker komt hier bij ook de vraag ter sprake, of koning Boudewijn een hem door de Kongolese de legaties gedaan aanbod zal aanvaarden, namelijk de functie van staatshoofd van de onafhankelijke Kongo-staat, voor de pe riode van 1 juli tot op de dag van de pro clamatie der Kongolese grondwet. Wan neer de onafhankelijke Kongolese rege ring werkelijk formeel en eensgezind tot koning Boudewijn het verzoek zou richten in de op de onafhankelijkheid volgende moeilijke periode, tijdens de zitting van de constituante, koning van Kongo te blij ven, dan zou in het Belgische parlement hiervoor waarschijnlijk een meerder heid van twee derden worden gevonden. Men onderstreept in de Belgische rege ringskringen met zichtbaar genoegen het feit dat de socialistische senator Henri Rolin, ofschoon in de oppositie, zich ter R.T.C. een waar staatsman toonde en de taak van de regering geen ogenblik heeft bemoeilijkt. Men kan echter niet weten hoe de zaken zich zullen ontwikkelen. Wan neer het ooit tot scherpe controverses zou komen tussen de beide landen, zou de po sitie van de Belgische kroon uiterst moei lijk worden. Men laat deze zaak dus over aan de Kongolese regering en aan .het Kongolees parlement. Zij zullen vrij kun nen beslissen over de door hen gewenste koning, of president. Advertentie STAND R.A.I. 24 Houtplein 18-20 - Tel. 12000 - 16615 - 12349 Gedurende de R.A.I. zijn wij op de stand vertegenwoordigd en geven u gaarne alle gewenste inlichtingen. Advertentie Schouder 500 gr. 1.68 Rib 500 gr. ƒ1.88 Haas 500 gr. 1.98 VOOR DE BOTERHAM 200 gram palingworst 200 gram fijnste leverworst samen 98 ct KENNEMERLAAN 43-45 Snel- en zelfbediening Advertentie STAND R.A.I. 9 Houtplein 18-20 - Tel. 12000 - 16615 - 12349 Gedurende de R.A.I. zijn wij op de stand vertegenwoordigd en geven wij u gaarne alle gewenste inlichtingen. Woensdagmiddag is een Britse „Vi king" tijdens de landing op Schiphol bij het taxiën naar het stations gebouw op zijn neus komen te staan. Het toestel kreeg een lekke band en zwenkte ten gevolge hiervan plotse ling scherp naar links. Een windstoot deed de restPersoonlijke ongeval len deden zich niet voor. Lange plannenlijst van minister Bij de Tweede Kamer is thans door minister mr. J. M. L. Th. Cals van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en zijn twee staatssecretarissen, mr. Y. Scholten en drs. G. C. Stubenrouch, ingediend de nota betreffende lichamelijke vorming en sport. Deze nota, waarin de beroepssport in het algemeen buiten beschouwing blijft, werd reeds vier jaar geleden, in 1955, aangekondigd in een voetnoot, voorkomende in de tweede onderwijsnota, waarin medegedeeld werd, dat een afzonderlijke beschouwing aan de lichamelijke opvoeding zou worden gewijd. In het najaar van 1957 werd echter van regeringszijde medegedeeld, dat de nota niet opportuun werd geacht in verband met de toen doorgevoerde bestedingsbeperking. Bij indiening dezer nota zouden immers, zo werd tijdens het debat over de begroting 1958 van het ministerie van O., K. en W. medegedeeld, verwachtingen kunnen worden gewekt, waaraan niet tegemoet zou kunnen worden gekomen. Vandaar dat de nota in de ministeriële bureaulade bleef liggen. Thans heeft de minister de tjjd echter wel rijp geacht om zijn plannen inzake de overheidssteun, te verlenen aan en ter bevordering van de lichamelijke vorming (destijds nog lichamelijke opvoeding genoemd) en de sport aan de Kamer in een nota bekend te maken. De nota valt in drie delen uiteen: sport, lichamelijke vorming binnen schoolver band en lichamelijke vorming buiten schoolverband. In de nota wordt niet al leen de sport, maar in het bijzonder ook de lichamelijke vorming (zowel die op de lagere school als die op de universiteit) behandeld, benevens de lichamelijke vor ming, welke buiten schoolverband tot stand komt. Het karakter van de nota is dan ook ge heel anders dan de specifieke sportnota's, opgesteld door het Nedeflandsch Olym pisch Comité en de Nederlandse Sport federatie. Gelet op de zeer snelle groei, die zowel het onderwijs als de sportbeweging na de bevrijding hebben doorgemaakt, alsmede op de vele moeilijkheden, verband hou dende met de beschikbare financiën, ar beidskrachten en bouwmaterialen, ach ten minister en staatssecretarissen het alleszins begrijpelijk en tevens onvermij delijk, dat zich ten aanzien van de mate riële en de personele voorzieningen nog tekorten voordoen. De bewindslieden zijn van oordeel, dat op dit terrein zowel voor particulier ini tiatief als voor de overheid, ten dele in onderlinge samenwerking, nog een om vangrijke taak valt te verrichten en dat daarmede een geruime tijd zal zijn ge moeid. Ten aanzien van de uitvoering van de in de nota aangegeven maatregelen die als nog moeten worden getroffen teneinde een gunstige ontwikkeling op het gebied van de lichamelijke vorming en de sport te bevorderen en te versnellen, vestigen de minister en de staatssecretarissen er de aandacht op dat het tempo van de uit voering van verschillende dezer maatre gelen niet nauwkeurig kan worden aan gegeven. Zo worden de bouwvoorzieningen uiteraard beïnvloed door de spanning van de bouwmarkt, terwijl een aantal finan ciële consequenties ieder jaar bij de vast stelling van de begrotingen van rijk en ge meente moeten worden bezien. Over de maatregelen die men denkt te nemen, wordt aan het slot van de nota onder meer het volgende medegedeeld: lijk worden opgevoerd. Bij de bouw van gymnastieklokalen ten behoeve van het onderwijs zal zoveel mo gelijk rekening worden gehouden met de Advertentie complete luxe voor weinig geld. zie advertentie op pagina 17 Vreemde vangst. Twee sigaretten automaten, een machinepistool en een herenfiets haalden twee vissers op oud ijzer woensdag op uit de Prinsengracht te Amsterdam. De automaten, gezamenlijke waarde 3.200, waren in de nacht van 25 januari gestolen van een sigarenwinkel in de De lercqstraat. De gehele vangst werd door de politie in beslag genomen. belangen van gymnastiek- en sportver eniging, die op mede gebruik van deze lo kalen zijn aangewezen. In daarvoor in aanmerking komende ge vallen zullen ministers en staatssecreta rissen steun verlenen aan bij de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in te dienen verzoeken om bouwvolume voor sporthallen. Door overleg met de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid zullen de bewindslieden trachten de totstandko ming van nieuwe zweminrichtingen in het algemeen en van zweminstructiebassins in het bijzonder te bevorderen. De aan de landelijke sportorganisaties te verlenen financiële steun zal geleide lijk worden opgevoerd. De opbrengst van de in de toekomst eventueel te organiseren sportprijsvragen zal bij voorrang ten goede komen aan met de sportbeoefening samenhangende doel einden. (Vervolg op pagina 21) Op de onbewaakte overweg bij Barra- huis in de spoorlijn LeeuwardenHeeren veen is tijdens een dichte sneeuwbui de 41-jarige bromfietser E. de Boer uit Sneek door een trein aangereden en 55 meter meegesleurd. Hij werd zo ernstig verminkt, dat zijn identiteit pas uren later kon wor den vastgesteld. In Dokkum is het zevenjarig zoontje van de wachtmeester der rijkspolitie W. de Jong door een bestelauto overreden. Het jongetje viel door onbekende oorzaak met zijn fiets vlak voor de bestelwagen. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is het knaapje overleden. ROME (AFP) De regering van Segni zou besloten hebben haar ontslag in te dienen als de nationale raad van de Ita liaanse liberale partij, die 20 en 21 februa ri vergadert, de steun der liberalen in het parlement, welke het kabinet sedert zijn vorming in februari vorig jaar geniet, in trekt, aldus is in politieke kringen te Ro me vernomen. Dit besluit zou genomen zijn op een bespreking die Segni heeft ge had met de secretaris-generaal van de christen-democratische partij Aldo Moro en de voorzitters van de fracties dezer partij in het parlement. BONN (Reuter) De Westduitse so ciaal-democratische partij en het alge meen vakverbond hebben in een gemeen schappelijke verklaring gesteld dat het ge vaar in West-Duitsland niet zozeer schuilt in anti-democratische krachten, doch in het feit dat teveel mensen te weinig diep wortelende gevoelens voor de democratie hebben. De Duitsers moeten zich verzet ten tegen de neiging om de verschrikkin gen van het verleden met stilzwijgen te bedekken. Buckle: De beste opmerker en diepste denker is altijd de mildste rechter. Men kan de verklaring over het gratie beleid ten aanzien van de oorlogsmisdadi gers, door de minister van Justitie in de Eerste Kamer afgelegd, helaas niet anders dan uitermate vaag en onbevredigend noe men. En het is te hopen dat het laatste woord omtrent deze kwestie in de Staten- Generaal nog niet is gesproken. De minister heeft de Kamer om begrip gevraagd voor de moeilijke positie, waar voor hij met betrekking tot het gratiebe leid is gesteld; en het spreekt vanzelf dat hij aanspraak kan maken op zulk begrip. Maar anderzijds moet men van de minister begrip kunnen verwachten voor de moei lijke, neen, de buitengewoon pijnlijke po sitie waarin allereerst honderdduizenden Nederlanders door deze zaak worden ge bracht. Wij bedoelen die honderdduizen den die, tengevolge van de door Aus der Fuenten, Lages, Fischer en Kotalla ge pleegde oorlogsmisdaden, gezinsleden, bloedverwanten of vrienden hebben ver loren. Heeft minister Beerman begrip voor de moeilijkheid waarvoor hij hén plaatst, voor het schrijnende leed dat hij hun aan doet, door v/oorden als „koninklijk voor recht" uit te spreken in één adem met de namen van die beestmensen? Als hij dat begrip hééft, heeft hij het in de Eerste Ka mer helaas niet laten merken. In elk geval heeft de minister geweigerd te beloven, dat de gevangenisstraf van de genoemde misdadigers niet van levenslang in een straf van een bepaald aantal jaren zal worden omgezet en hij antwoordde in 't geheel niet op de vraag of het zijn be doeling was, deze gevangenen nü op jaren te stellen. Die zwijgzaamheid kan bij heel veel Nederlanders slechts gevoelens van het allergrootste onbehagen wekken. Zij zullen zich afvragen, of de minister dan niets geleerd heeft van het geval Berends, dat geval waarin de betrokkene zich zó dankbaar getoond had voor de hem bij „koninklijk voorrecht" verleende gratie, dat hij de daaraan verbonden voorwaarden onmiddellijk met voeten had getreden. En zij zullen zich dus ook afvragen of de mi nister dan misschien meent dat de vier aartsmisdadigers, om v/ie het in de Eerste Kamer ging, door hun gevangenisstraf méér ten goede bekeerd zullen zijn dan dat met hun Hollandse ex-kameraad het geval is geweest. Op die laatste vraag zal de minister het antwoord stellig óók schul dig moeten blijven. Als minister Beerman, zoals hij dinsdag zei, op het standpunt staat dat het feit van Duitslands bondgenootschap in de NAVO veel meer risico's met zich meebrengt dan het gratiëren van enige oorlogsmisdadigers, geeft hij daarmee wel blijk van betreurens waardig gebrek aan begrip voor wat de kern van deze zaak is. Want die kern is niet het „risico", dat het verlenen van gratie aan dit abominabele viertal zou mee brengen, maar wel zoals mr. Van Brug gen het zeer juist formuleerde het feit dat het rechtsbewustzijn van het Neder landse volk zich niet met een tè ver gaand gratiebeleid verdraagt. Voor dat rechtsbe wustzijn is het eveneens onaanvaardbaar dat, terwijl Mussert en Blokzijl zijn ge- executeerd (hoewel, aldus mr. Van Brug gen, „hun misdaden verbleken bij die van deze vier Duitsers") dit viertal nu zou pro fiteren van wat de minister noemde- „het verheven iets, dat gratie is". Een dergelijk gratiebeleid zou heel gemakkelijk tot ge volg kunnen hebben dat de executie van Mussert en Blokzijl achteraf door sommi gen als een onrecht zou worden beschouwd, en het ontstaan en veld winnen van zulk een verkeerde opvatting zou eerst recht ondermijnend werken op het rechtsbewust zijn van het Nederlandse volk. Om al deze redenen kunnen wij het niet met minister Beerman eens zijn, dat het „een minister van Justitie onwaardig" zou zijn, te ver klaren dat de vier genoemde misdadigers nooit op jaren zullen worden gesteld. Met alle behoud van de waardigheid van een minister van Justitie had mr. Beerman op z'n minst kunnen verklaren dat zulk een maatregel niet tijdens zijn ambts term ij n zou worden genomen. Maar ook dat heeft hij blijkbaar niet willen doen. Wel heeft hij gezegd dat hij zijn beslis sing „naar eer en geweten" moet nemen. Daarop zouden wij willen antwoorden met de woorden die prof. Diepenhorst met be trekking tot de spijtoptanten heeft ge bruikt: „Een geweten kan dwalen. Ge rechtigheid kan een volk verhogen". En de gerechtigheid is nu eenmaal niet altijd gediend met een mild gratiebeleid, hoe jammer dat op zichzelf ook moge zijn. Simon Koster Advertentie iet MORRIS before ifou êifif/ BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bli KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE- EN NAPPA HERENJASJES

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1