met Mops ion9e k,ore Fa. B. ENGELENBERG Vergeefs verzet ANAB tegen werktijden in de landbouw „Klimaat voor protestanten in Spanje wordt gunstiger" Landbouwschap ontsticht over geringe tegemoetkoming en bondig V Minder koude nachten *1 Zes amendementen tegen verordening van Landbouwschap verworpen voor verkoudheid Boer Kolkman treft geen blaam fijn FAAM fantastisch Overleg niet België over Starfighter-produktie Twee ontsporingen in station Hengelo De schadeloosstelling aan nazislachtoffers Utrecht's burgemeester gispt de burgerij Eisenhower toch naar Suriname DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 2 Het geval'Bally Gemeentepersoneel krijgt voorschot S.P.G. zal tegen voetbal toto stemmen die lekkere drop heet KLAROP Spaans predikant Humberto Gapo in ons land Kerkelijk Nieuws Engelse pers is paraat De schade door de droogte Uitkeringen tot kleine groep beperkt Kwekers moeten zandgrond stuifvrij houden OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN (Van onze Haagse redacteur) Met de stemmen van de vier vertegen woordigers van de grootste organisatie van landarbeiders, de Algemene Nederlands Agrarische Bedryfsbond (ANAB), tegen heeft het bestuur van het Landbouwschap woensdag een nieuwe verordening op de arbeids- en rusttijden in de landbouw aanvaard. De vorige verordening, welke twee jaar geleden werd vastgesteld, is nooit in wer king getreden omdat de Kroon haar, na een afwijzend advies van de sociaal-econo mische raad, niet goedkeurde wegens de in de verodening opgenomen sancties tegen arbeiders, het verschil in sanctie ten aan zien van bedrijfsgenoten en derden en de vrijwel onbeperkte mogelijkheid welke de verordening bood tot het laten verrichten van verplicht overwerk. De ANAB meent evenwel, dat het laten vervallen van deze bepalingen niet vol doende is. Hoewel immers in het overige bedrijfsleven een arbeidstijdverkorting ge leidelijk wordt gerealiseerd, zijn in het ontwerp van het Landbouwschap de oude maximum-normale arbeidstijden van 3100 uur per jaar in de veeteeltbedrijven, 2800 en 2600 uur voor de overige landbouwbe drijven gehandhaafd. Dergelijke werktij den zijn, nu in verscheidene andere Euro pese landen ook voor veeverzorgers reeds voorschriften zijn, niet meer te verdedi gen, zo betoogde de heer P. Schippers. Bovendien heeft de Raad van Europa een Europees Sociaal Handvest aangeno men, waarin uitdrukkelijk wordt gesteld, dat de werkweek geleidelijk tot maximaal veertig uur wordt verminderd en dat de sociale positie van de agrarische arbeiders ook op dit punt niet slechter mag zijn dan van die in andere beroepen. Daarom had de verordening moeten uitgaan van een 48-urige werkweek en niet van een 53- urige, zoals thans het geval is, aldus de heer Schippers. Spreker had eveneens be zwaren tegen het feit, dat tegen het over werk geen beroep kan worden aangete kend, terwijl ook het aantal uren (125) hem veel te hoog voorkwam. Hij vond een maximum van 75 uren ruim voldoende. „Het Landbouwschap geeft door deze verordening blijk niet met zijn tijd mee te gaan. De arbeidsvoorziening wordt daar door in gevaar gebracht", aldus de verte genwoordiger van de ANAB, die meende dat de boeren zelf ook korter zijn gaan werken in vergelijking met voor de oorlog en dat in de gedifferentieerde loonpolitiek Advertentie doosje met 60 tabletten KEELTABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAR Het „geval Bally" in Diepenveen blijkt terug te brengen tot een legale arbeids overeenkomst. Men zal zich herinneren dat onlangs be kend werd gemaakt dat boer A. Kolkman in Diepenveen zijn knecht Bally geduren de veertig jaar zou hebben beloond met een rijksdaalder per week. De dienstverhouding tussen Kolkman en Bally, zo blijkt nu, was in een individue le arbeidsovereenkomst vastgelegd, met goedkeuring van de plaatselijke sociale commissie van het Landbouwschap te Diepenveen. Het betreft hier een abnormaal geval. Bally werd voor minder dan een derde als valide werker aangemerkt en de betref fende c.a.o. schept in dergelijke gevallen de mogelijkheid van bijzondere overeen komsten, waarbij de condities „naar re delijkheid en billijkheid" worden vastge steld. Dit is hier ook gebeurd en de ge noemde commissie, bestaande uit verte genwoordigers van werkgevers en werkne mersorganisaties, hebben hun goedkeu ring aan de overeenkomst gegeven. Er bestaan ook aparte regelingen voor wat be treft de premies, die voor de werkeloos- heidwet en de wachtgeldregeling worden betaald, terwijl voor het bedrijfspensioen fonds geen premie behoefde te worden be taald. Men gaat hierbij uit van het standpunt dat er meer sprake is van een opname in het gezin dan van een dienstverband. De heer Kolkman heeft naar zijn zeggen Bally steeds „als kind in huis" behandeld. De regeling hield in: vrije kost en inwoning, verzorging, kleding en de rijksdaalder zakgeld. Intussen is het geval voor het Land bouwschap in Overijssel aanleiding ge weest om aan de algemene inspectie dienst van het ministerie van landbouw te ver zoeken een grondig onderzoek in te stel len in deze zaak. Dit onderzoek is nog niet voltooid. Bally verblijft momenteel in ,,'t Weter- man" te Diepenveen. Zijn verblijf aldaar kan echter niet bekostigd worden uit zijn A.O.W., zodat sociale instanties ook nu moeten bijspringen. de arbeidstijdverkorting niet alleen uit de „ruimte" behoeft te komen. De heer Schip pers wilde tenslotte de duur van de ver ordening, welke voor drie jaar werd voor gesteld, tot een jaar beperken. De heer C. J. v^n der Ploeg (rooms- katholieke landarbeiders) zei de construc tieve bijdrage van de ANAB te waarderen, doch wees erop, dat de arbeidstijdverkor ting welke elders bereikt is geen verande ring heeft gebracht in de wettelijke maxi male arbeidstijd. Er is bovendien duidelijk afgesproken, dat in het komende contract jaar over een kortere arbeidstijd gespro ken zal worden. Het samengaan van een kortere arbeidstijd met een loonsverhoging betekent voor de boerenbedrijven trouwens een zware operatie. De heer Van der Ploeg vond een verbetering van het weekloon noodzakelijker dan de verkorting van de arbeidstijd. Ir. C. S. K n o 11 n e r u s (Koninklijk Nederlands Landbouwcomité) zei, dat in de landbouw de behoefte aan overuren al tijd sterker zal blijven dan in de industrie en de heer J. Haverkamp (Prot. Chr. Boerenbond) was er wel van overtuigd, dat de landbouw zich met dit vraagstuk zal dienen bezig te houden Nadat de heer D. Tiggelaar (ANAB) nog had opgemerkt, dat zijn organisatie deze zaak niet voor het eerst aansneed, maar er al vijf jaar aandacht voor vraagt, werden zes van de zeven door de ANAB ingediende amendementen op de verorde ning met alleen de stemmen van de indie ners voor verworpen. Alleen het amende ment ter bescherming van de zeer jeugdige arbeidskrachten tegen te veel overwerk werd aangenomen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft woensdag zonder hoofdelijke stemming besloten het gemeentepersoneel over een periode van drie maanden (c. q. 13 weken, nl. voor ambtenaren op weeksalaris) een uitkering-ineens toe te kennen als voor schot op een definitieve salarisverhoging. Deze uitkering is berekend naar een ver hoging van 5 pet, die naar de mening van de raad dient te worden toegekend op een datum, liggende vóór 1 januari 1960. De wethouder zegde op aandrang van vele raadsleden toe, dat B. en W. er bij de rijksoverheid op aan zullen dringen, de datum van ingang der definitieve verho ging zo vroeg mogelijk te stellen. Het col lege acht het ten opzichte van het gemeen tepersoneel zelfs billijk, indien hiervoor de datum wordt gekozen, waarop de ver hoging als toepassing van de gedifferen tieerde loonpolitiek is ingegaan. De Staatkundig Gereformeerde Partij heeft in Utrecht haar algemene vergade ring gehouden onder leiding van ds. P. Zandt. Ds. C. Smit sprak een rede uit, wel ke door ds. Zandt was opgesteld. In deze rede werd onder meer in gesteld, dat het staatsabsolutisme, in de laatste jaren steeds meer is uitgebreid, „waarbij staats- dwang op staatsdwang is bedreven en de bureaucratie hoogtij viert". Er werd nog eens duidelijk uitgespro ken, dat de Staatkundig Gereformeerde Kamerleden hun stem zullen uitbrengen tegen het wetsvoorstel betreffende de voetbaltoto. Bij de stemming werden de beide hoofdbestuursleden, ds. Zandt en ds. A. Mieras met algemene stemmen herko zen. Als nieuw hoofdbestuurslid werd ge kozen de heer C. Jansen uit Rotterdam, die de functie van penningmeester zal uit oefenen. Advertentie Advertentie Uw levenslust bewaren De Spaanse protestanten hebben de in druk in een overgangstijd te leven: het klimaat waarin de reformatie in de zes tiende eeuw op het Iberisch schiereiland is geboren en waarvan destijds vervol ging, bloed en vuur belangrijke kenmer ken waren, begint langzamerhand gema tigder te worden. „Wij weten dit niet ze ker. maar wij hebben een gelovig ver trouwen, dat het zo is", aldus ds. Hum berto Capo van Majorca, secretaris van de Spaanse evangelische kerk, gistermid dag tijdens een bijeenkomst te Den Haag van de interkerkelijke vereniging „Het evangelie in Spanje". Ds. Capo maakt thans een reis naar Nederland en Enge land om voorlichting te geven over de huidige toestand van de protestantse kerken in Spanje. Het valt de Spaanse protestanten overi gens op, dat sinds hun land probeert deel te nemen aan het sociale en politieke le ven in Europa, er enige ontspanning is ingetreden, een ontspanning die vooral in het sociale vlak aan het licht komt. „Het protestantisme in Spanje omvat kerken van de reformatie, van de Verenig de Staten uit georganiseerde baptistenge- Het vorige week in Den Haag begonnen gesprek tussen de Nederlandse minister van Defensie en de Belgische minister van landsverdediging is woensdag in Brussel voortgezet. Aan deze bespreking namen van Nederlandse zijde deel de staatsse cretaris van buitenlandse zaken dr. Van Houten en van Belgische zijde de heer Van der Schueren, minister van economische zaken. Voorts van Nederlandse zijde afge vaardigden van het ministerie van Eco nomische Zaken, benevens militaire ex perts van het kabinet van de eerste minis ter, van het ministerie van Buitenlandse Handel en van het ministerie van Lands verdediging. De beide ministers hebben de voor beide landen gemeenschappelijke problemen betreffende de produktie van de F 104 G „Starfighter" besproken. Twee ti-einontsporingen op het stations- emplacement te Hengelo hebben woens dag het spooi-wegverkeer belemmerd. Doordat een wissel ontijdig werd overge haald, ontspoorde eerst een langs het per ron (Hengelo heeft slechts één lang per ron) rijdende goederenwagon. Enkele uren was het perron daardoor aan deze zijde onbruikbaar. Ongeveer op hetzelfde mo ment viel elders een rangeerder van een lege goederenwagon. De man, die overi gens geen letsel opliep, viel op de handle van een zogenaamde ontsporingstong van de wagen, waardoor het appax-aat werd uitgeschakeld. De wagon ontspoorde prompt en blokkeerde een van de beide sporen Hengelo-Enschedé. Door beide ge beurtenissen ontstond vertraging in het treinverkeer. Treinen uit het westen re den slechts tot Hengelo. Naar Enschedé werd vervolgens met korte treinen een pendeldienst onderhouden. Geref. Gemeenten in Nederland Tweetal te Bruinisse H. Ligtenberg te Roterdam-West en Chr. van de Woestijne te Barneveld. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Hendrik Ido Ambacht D. Visser te Roterdam-Zuid. Deze stapel materieel van fotografen en journalisten zal intensief in gebruik worden genomen, zodra de Britse ko ninklijke baby zal zijn geboren. De fotograaf, die er voor de hekken van het Buckingham-paleis de wacht bij houdt, heeft een thermosfles thee (wat dacht U?) meegenomen (Van onze Haagse redacteur) Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdagmiddag algemeen zijn teleur stelling uilgesproken over de door de regering voorgenomen maatregelen ter te gemoetkoming in de door de uitzonderlijke droogte aan de boeren berokkende schade. Unaniem was men van oordeel, dat het door de regering beschikbaar gestelde bedrag maximaal 27,5 miljoen gulden te gering is en dat de door de regering gestelde normen wie gedurende de afgelopen drie jaren duizend gulden inkomsten belasting betaalde of in de vermogensbelasting wordt aangeslagen heeft geen recht op schade-uitkering tot grove onbillijkheden zullen leiden. Het Landbouwschap zal daarom het ge sprek met de regering voox-tzetten om te trachten een betere regeling te verkrijgen. Het zal de door de regering gevx-aagde medewerking aan de uitvoering van de regeling alleen in het teóhnisch vlak ver lenen en zich ainstanciëx-en van het beleid als zodanig, uitsluitend, zoals de voorzit ter, de heer H. D. Louwes, het uitdi-ukte, omdat spoedige hulp dubbele hulp be tekent. De heer Louwes wees ex-op, dat volgens de gestelde normen dertig percent van de Brabantse en de helft van de Overijselse boeren buiten de schade-uitkering zullen blijven. De heer C. J. van der Ploeg van de Nederlandse rooms-katholieke landarbei- dersbond illustreerde de ontoex-eikende regeling nog met een ander cijfervoor beeld: alleen boeren met een bedrijf van ten hoogste acht hectaren zouden iets krij gen, op z'n gunstigst duizend gulden. Hij moest overigens toegeven, dat de door de vrije organisaties en het Landbouwschap zelf opgezette hulpverleningsactie evenmin grote resultaten had opgelevex-d. Wilde de heer Van der Ploeg wel een positief antwoord geven op het verzoek van de regering om medewerking, de heer C. G. A. Mertens en ir. J. W. Wellen van de x-ooms-katholieke boeren- en tuindex-s- organisaties voelden daar niets voor. De eex-ste maakte «zelfs een vergelijking met het volgens hem veel i-oyaler geholpen Tuindorp-Oostzaan en voorspelde dat de regering nog geld zal over houden, omdat door de strak getrokken normen het aan tal voor een uitkering in aanmerking ko mende boex-en zeer beperkt zal zijn. Ir. Wellen wilde de onderhavige tege moetkoming ook niet beschouwd zien als een vorm van maatschappelijke zorg, maar als een uitvloeisel van het landbouwbeleid, een opvatting welke door ir. C. S. Knott- nerus (Koninklijk Nederlandse Land bouwcomité) werd gedeeld. Ook deze spre ker paste ervoor betrokken te worden in de waardeschattingen van de geleden schade en dergelijke. Het gerucht, dat de regering vijftien miljoen van de 27,5 miljoen uit de mono polieheffingen zou halen, zodat de land bouw de uitkering voor het grootste deel nog zelf zou betalen, bleek onder de be stuursleden van het Landbouwschap sterk verbreid te zijn. De heer Louwes kon de daardoor ontstane ongerustheid maar ge deeltelijk wegnemen, omdat hij slechts kon verklaren, dat „dit heel onhoffelijk zou zijn, omdat de minister daarover nooit met het Landbouwschap had gesproken." Bij informatie op het ministerie van Land bouw bleek ons echter, dat de 27,5 miljoen gulden geheel uit de rijksmiddelen zullen worden geput. (Van onze Haagse redacteur) Het Landbouwschap heeft in zijn woens dag gehouden vergadering een vex-orde- ning vastgesteld welke met name voor de bollenkwekex-s in Haarlem en omgeving van groot belang is. Deze verordening be vat namelijk voorschriften tot het stuifvrij houden van zandgrond. Overtredingen daarvan zullen als strafbare feiten gelden. De verordening is ondermeer van toe passing op de land- en tuinbouwbedrijven in de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Velsen, Bever wijk, Uitgeest, Castricum, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noord- wijkerhout en het gedeelte tussen Kruis weg, Spieringweg, Bennebx-oekerweg en Ringvaart van de gemeente Haarlemmer meer. v Het bestuur van de Commissie Schade loosstelling Nazislachtoffers (C.S.N.) heeft een schrijven gezonden aan de mi nister van Buitenlandse Zaken, naar aan leiding van de mededelingen van staats secretaris dr. H. R. van Houten in de Tweede Kamer. De commissie verheugt zich erover, al dus dit schrijven, dat tussen de Duitse en de Nederlandse regering overeenstemming is bereikt over schadeloosstelling (smar- tegeld) aan de Nederlandse slachtoffers van het naziregime. Zij meent te hebben begrepen, dat de belanghebbenden uit het verzet, voor zover het de Duitse regering betreft, niet in de afwikkeling zullen wor den betrokken en acht dit in strijd met de morele verplichtingen van iedere anti nazi jegens het verzet. De commissie leg de in een resolutie in september 1959 te Utrecht vast, dat geen discriminatie mag worden toegepast. Zij kan zich niet ver enigen met de opvatting, de belangheb benden uit het verzet te laten wachten tot de verdesonderhandelingen met de West- duitse regering een feit zijn geworden en dringt erop aan dat de regering door mid del van een wet of Algemene Maatregel van Bestuur het mogelijk maakt deze be langhebbenden in de uitkering te betrek- ken. Volgens de commissie moeten de kosten eventueel tot na de definitieve vredesonderhandelingen uit de ix-jksschat- kist worden voorgeschoten. Zij stelt voor, zo vervolgt het schrijven, de belangheb benden in te schakelen bij administratie ve of andere wex-kzaamheden en wil haar gegevens gaarne ter beschikking van de minister stellen. meenten en enkele vx-ije baptistenge- meeixten, die alle nauw samenwex-ken", aldus ds. Capo. Met de kleine groepen van pinkstergemeenten wordt evenwel bijna geen relatie onderhouden en de adventis ten vormen een geheel op zichzelf staand genootschap. Het optreden van de Je hova's getuigen ziet men als een pro bleem, vooral wegens het provocerend ka rakter daax-van. Momenteel bevinden er zich in Spanje 25.000 a 30.000 pi-otestanten, welk aantal volgens ds. Capo overigens een betx-ekke- lijke waarde heeft, daar het voor velen nog bezwaarlijk is voor eigen geloof uit te komen. Het grootste deel der protestan ten komt uit de ai'beidende of de midden stand, maar de ontwikkeling toont wel een voox-tgaande stijging in sociaal niveau. De kei-ken van de reformatie beschikken momenteel over 150 centra voor ere diensten maar van kerkgebouwen of geor ganiseerde gemeenten is nog geen spx-ake. Men zou eerder van zendingsposten kun nen spreken. De samenwerking van de ge noemde kerkgenootschappen richt zich voornamelijk op de wettelijke vex-dedi- ging der protestanten, hun algemene po sitie, en de bevox-dering van protestantse lectuur. Buiten Spanje ondei'houdt men de contacten ook met kerken en genoot schappen, die niet bij de Wex-eldraad van Kerken zijn aangesloten. Namens de vereniging „Het Evangelie in Spanje" merkte ds. H. B. Meyboom, dix-ecteur van het protestants convent, op dat het niet de bedoeling der niet-Spaan- se px-otestanten mag zijn hun geloofsgeno ten van Spanje los te pellen. „De innerlij ke confx-ontatie van x-ooms-katholieken en protestanten kan voor beide kerken al leen maar goed zijn. Wij hebben elkaar nodig". Het aantal px-otestanten is volgens ds. Capo in de laatste vijftien jaar vertwee- tot verdrievoudigd, zonder dat men ge bruik heeft gemaakt van openbare mani festaties. Het volkskarakter is godsdienstig en de mensen gevoelen een geestelijke leegte, die gevuld moet wox-den. De Spaanse pro testanten willen zich distanciëren van an- ticlei-icalisme, dat onder een deel van het volk zeer heftig is. De deuren zijn geslo ten voor hen, die zonder meer antikatho liek zijn. zo besloot hij. De reis van ds. Capo is voorbereid door de vereniging „Het evangelie in Spanje", door de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland en door de „Reformatie- Rome commissie" van de gereformeer de kerken. De bux-gemeester van Utx-echt, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz heeft tijdens het jaar lijkse persdiner in Utrecht kritiek geuit op wat hij noemde „de weinige particulie re activiteit in de stad Utrecht". Volgens de burgemeester dient van een gemeente bestuur veel uit te gaan, maar men kan van dit bestuur niet alles verwachten. Ook van particuliere zijde dienen initiatieven te worden ontplooid. Een i-apport, dat destijds door een com missie is uitgebracht met adviezen om de stad Utrecht te verlevendigen, noemde hij teleurstellend. Van de Utrechtse universi teit, aldus jhr. De Ranitz gaat niets uit, noch van de in Utrecht gevestigde studen- tencox-poraties. De universiteit di-ukt naar zijn mening stellig niet een stempel op de Domstad. Kritiek had Utrechts burge meester ook op de jaai-beurs. Men kan, zo zei hij, het gemeentebestuur van Utrecht zeker niet in gebreke stellen met betrek king tot de plaats waarop het nieuwe se cretariaat van de Jaarbeui-s gebouwd zal worden. Hij vroeg zich ten slotte af of de leiding van de Jaarbeurs dit instituut wel voor een achteruitgang zou kunnen sparen nu er sprake is van een stilstand. Protestactie. Door een combinatie van uitgevers en boekhandelaren zal in de week van 22 tot 27 februari een protest actie worden georganiseerd tegen het weer opkomend nazisme en antisemitisme. Door de meewerkende boekhandelax-en zullen speciale etalages worden ingericht van boeken die het verzet tegen nazisme en antisemitisme onder woorden brengen, aangevuld met ander matex-iaal dat onder meer door het Rijksbureau voor Oorlogs documentatie beschikbaar gesteld werd. Tevens wordt een krant uitgegeven onder de titel „Protest" die door het gehele land zal worden vex-spreid. „Boven de veertig". Opgericht is de „Stichting boven de 40". Het doel is te ijve ren voor meer waardering van de arbeid der bovenveertigers en werkzoekenden onder hen weer aan een passende positie te helpen. Als voorzitter treedt op de heer Ph. Quanjer, luitenant kolonel b.d., pen- nengmeester is de heer W. Bijleveld, be stuurslid van de Algemene Militaire Pen- sioenbond. Als secretaris fungeert de heer C. J. M. van Eysden, oud-secretaris van de stichting „Het leven begint bij 40". Schenking. Het laboratorium voor fysiologische scheikunde van de Amster damse universiteit heeft van het Ameri kaanse National Institute of Health een schenking van 9.717 dollar ontvangen. Op de zwarte lijst De Jordaanse re gering heeft een Nederlands schip, de 500 ton metende „Colette" uit Breskens, op de zwarte lijst geplaatst wegens handeldrijven met Israel. Uitlevering geweigerd. De rechtbank van Hongkong heeft het Nederlandse ver zoek om uitlevering van de Nederlander J. van O., die verdacht wordt van handel in blanke slavinnen, afgewezen. Rechter A. J. Sanguinetti besliste dat de gronden, waarop uitlevering is verzocht niet overtuigend waren. Van O's raads man verklaarde dat de argumenten van de Nederlandse regering niet deugdelijk waren (UPI). Mr. T. L. Kanterst In Den Haag is na een langdurige ziekte op 46-jarige leef tijd overleden de Haagse advocaat mr. T. L. Kanters, oud-adjunct-inspecteur van de x-ijksverkeersinspectie te Rotterdam. Bedrijfsongeval. Bij de Koninklijke machinefabriek gebr. Stork en Co. n.v. in Hengelo is een dodelijk bedrijfsongeval gebeurd. In de machinevormerij viel een gevulde vormkast uit een hijskraan op de 59-jarige J. H. Oink. Het slachtoffer was op slag dood. Hij was gehuwd en had negen kinderen. Derde instructieschip. Tijdens een proefvaart is het instructievaartuig „Prin ses Beatrix" door de scheepswerf Hen- driks te Dodewaard overgedragen aan de Stichting Koninklijk Onderwijsfonds voor de scheepvaart in Amsterdam. Het 53,50 meter lange nieuwe schip biedt naast een bemanning plaats aan 28 leer lingen, één klas van een school. Zij vin den op dit vaartuig alles (zelfs radar), wat nodig is voor hun praktische opleiding. Advertentie Doelstraat ;39 - Haariem - Tel. 15232 VERFROLLERS Het Amerikaanse consulaat in Paramari bo heeft officieel bericht ontvangen dat president Eisenhower op de terugreis van zijn aanstaand bezoek aan Zuid-Amerika op 3 maart een „technische landing" zal maken op het vliegveld Zanderij bij Pa ramaribo. De Amei-ikaanse president zal een uur op het vliegveld verblijven, waar hem een klein gezelschap hoogwaardig heidsbekleders zal begi'oeten: de gouver neur-, de minister-president, de minister van Openbare Werken en Verkeer, alsme de de Amerikaanse consul in Paramaribo. Het toestel van de president, een Boeiing 707, heeft, bestuurd door kolonel Draper, enige weken geleden het vliegveld Zanderij ook reeds aangedaan ter beproeving van de landingsbaan en de havenfaciliteiten. Een uur voor Eisenhower zal een andere Boeiing-707 met Amerikaanse journalis ten die Eisenhowers reis verslaan, even eens op Zanderij landen. Maximum-tempera turen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Door het afnemen van de wind en de opklaringen vroor het de afgelopen nacht op vele plaatsen 4 a 5 graden. De laagste temperatuur meldde het vliegveld Eelde, waar vanmorgen om 8 uur een tempera tuur van 6 giraden onder nul werd geme ten. Voor de komende nacht worden echter Den Helder hogere temperaturen verwacht in ver- Vnenbure band met bewolking en het langzaam bin- viissineen nenstromen van minder koude lucht. Deze Eelde verandering hangt samen met de ontwik- Be Bi,t keling van een vrij actieve depressie ten Twente westen van Ierland. De storing, die zich Eindhoven langzaam in de richting van Zuid-Enge- zd Limburg land verplaatst, zal in ons land regen ver- ooi-zaken, plaatselijk voorafgegaan door Helsinki sneeuw. De depressie, die enige dagen Stockholm voor de kust van Portugal was gelegen, Oslo trekt nu, snel opvullend, naar Zuid-Frank- Kopenhagen rijk. Onder invloed van deze depressie valt Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon in Zuid-Duitsland, het Alpengebied plaatselijk in Frankrijk sneeuw. WEERRAPPORTEN onbewolkt w zwaar bew. windst. geheel bew z half bew. zw half bew. z onbewolkt zzw geheel bew windst. zwaar bew. z Vrijdag 19 februari Zon op 7.50 uur, onder 17.59 uur. Maan op 0.59 uur, onder 10.55 uur. 1 Maanstanden 20 februari 00.48 uur laatste kwartier. 26 februari 19.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 februari Hoog water 7.25 en 19.43 uur. Laag water 2.56 en 15.23 uur. Vrijdag 19 februari Hoog water 8.10 en 20.33 uur. Laag water 3.35 en 16.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. sneeuw o -2 geheel bew nnw -2 geheel bew windst. -4 sneeuwbui windst. 1 geheel bew. windst. -2 mist windst. 6 licht bew. z 5 zwaar bew z 4 zwaar bew. no 2 geheel bew. ono 3 zwaar bew. z 7 i-egen windst. 4 half bew. nw 12 licht bew. zw 3 zwaar bew. windst. 4 geheel bew. ono -1 regen windst. mist o 2 geheel bew nno 1 sneeuw windst. 2 zwaar bew. windst. zwaar bew. z 13 zwaar bew. 0 17 regenbui zzw 16 half bew. zzw 19 zwaar bew. zzw 3 0 0,1 0 0 1 0 0 1 2 0,1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 1 8 2 1 3 0 3 10 13 0,5 12

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2