>pmode euwtje Record begroting in vredestijd voor de Britse marine De Nederlandse nota aan Venezuela Groot-Brittannië betrekt de raketwacht voor Europa Eisenhower: Rusland lijkt zijn starre standpunt te verlaten „Geest van nationalisme maakt akkoord moeilijk" Amerikaanse onderzeeërs met ,Polaris" op Britse Bases? William Schlamm heeft steun van 31 CDU-Bondsdagleden LONDEN WACHT MET SPANNING OP NIEUWS UIT HET PALEIS Frankrijk verwacht concessies aan zijn Atlantische wensen 6 Nieuwe schepen en vliegtuigen in bestelling Vroegtijdig waarschuwingsstelsel voor raketten wordt gebouwd met Amerikaanse hulp HET KERNWAPEN-OVERLEG Regering-Adenauer distancieert zich van hem Kort nieuws Generaal Vallay zou bevelhebber worden van de Europese luchtstrijdkrachten De negen muzen Verkoop vanaf Vrijdagochtend 9 uur DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 (Van onze correspondent in Londen) De Britse oorlogsvloot zal dit jaar een verdere belangrijke vernieuwing onder gaan. Uit de bü het Lagerhuis ingediende tussentijdse marinebegroting blijkt dat de uitgaven voor de marine in het komende jaar een record in vredestijd zyn, namelijk 397,5 miljoen pond sterling, een toeneming van 26,8 miljoen pond. Voor nieuwe schepen, vliegtuigen en bijbehorend mate riaal is 103 miljoen pond uitgetrokken, 12 miljoen meer dan vorig jaar. De eerste Britse kernonderzeeboot „Dreadnought" zal later in dit jaar van stapel lopen en er wordt een opdracht verwacht voor een tweede. Deze vaartuigen zullen elk twin tig miljoen pond kosten. Of Groot-Brittannië zal kiezen voor mobiele raketlanceerinrichtingen, in plaats van, of ter aanvulling van, de startplaat sen op de grond is nog niet beslist. Er is nogal wat tegenstand om de kostbare Blue Streak, de enige Britse raket voor de mid- denafstand, op te geven in ruil voor ver plaatsbare lanceerinrichtingen op zee of in de lucht. Hieraan zit ook een politieke kant. Door het bezit van de Blue Streak, welke nog verder ontwikkeld moet wor den, zal Groot-Brittannië niet meer hele maal afhankelijk zijn van de Verenigde Staten. De Britse vloot die zich op de grootste snelheid en decentralisatie concentreert, krijgt dit jaar zeventien fregatten en elf nieuwe onderzeeboten. Deze zomer zou het nieuwe 23.000 ton metende vliegdekschip Hermes bij de vloot komen. Het zal zeker niet het laatste nieuwe vliegdekschip zijn. Verder volgt 't eerste commandodekschip. Journalisten onderscheiden. De am bassadeur van Luxemburg, de heer J. P. Kremer, heeft in Den Haag ter erkenning van de verdiensten van de Nederlandse dagbladpers enige Nederlandse journalis ten onderscheiden. De hoofdredacteur van het „Parool", dr. P. J. Koets, ontving het commandeurskruis van de orde van de Eikenkroon van Luxemburg. Het officiers kruis van deze orde werd uitgereikt aan de heren H. M. Planten, oud-directeur van het Algemeen Handelsblad, E. Diemer, hoofdredacteur Nieuwe Haagsche Cou rant, P. H. de Wit, hoofdredacteur Haag sche Courant, M. H. Bleich, oud-voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging en .T. H. Kuijpers, directeur van de n.v. „De Maasbode". Andere aanwinsten zijn twee kruisers en vier destroyers met anti-raket-geschut. Tot de schepen welke gesloopt worden behoort de kruiser Vanguard. De geleide raket voor de middenafstand „Seaslug" heeft bij de proeven uitstekende resultaten opgeleverd. Er zullen meer vrouwen nodig zijn voor de marinedienst als gevolg van het grote percentage huwelijken van de Britse marva's. Verwacht wordt dat de algemene be groting welke waarschijnlijk op 5 april bij het parlement zal worden injgediend, een record aan regeringsuitgaven te zien zal geven en het bedrag van 5564 miljoen pond zal overschrijden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft desgevraagd meegedeeld, dat de in houd van de Nederlandse nota aan de Ve nezolaanse regering, in antwoord op de Ve nezolaanse protestnota inzake de twee Cubaanse piloten op de Nederlandse An tillen, niet bekend is gemaakt. Plet ministerie ontkent dat er onder meer, zoals het persbureau AFP gisteren meldde, in zou staan, dat de Nederland se regering verklaart niet te zullen gedo gen dat er vijanden van de Venezolaanse democratie op het gebied der Nederland se Antillen aanwezig zijn. Dit geldt ook voor de passage in het AFP-bericht waar in er gewag van wordt gemaakt, dat de Nederlandse regering documenten be treffende tussenkomst van de Dominicaan se republiek in de binnenlandse aangele genheden van Venezuela, aan de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) zal overhandigen. (Van onze correspondent in Londen) Ook Groot-Brittannië gaat binnenkort de raketwacht betrekken, hetgeen van het grootste belang is voor de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie. De regering heeft in het Lagerhuis nadere bijzonder heden onthuld over het nieuwe vroeg tijdige waarschuwingssysteem voor ballis tische projectielen, dat zal worden geves tigd in een natuurreservaat in Yorkshire aan de Noordzeekust, halverwege Londen en Edinburg. Het is een Amerikaans-Brits project voor gezamenlijk gebruik. De Ver enigde Staten zullen het leeuwedeel van de kosten dragen. Het hoofdbestanddeel van de apparatuur is een metalen scherm, groter dan een voetbalveld, dat verticaal zal worden op gesteld. Het bereik is ongeveer 5600 kilo meter. Het elektrische oog zal over de Noordpool kunnen heenkijken en in staat zijn door de Sovjet-Unie gelanceerde pro jectielen vroegtijdig waar te nemen. De nieuwe installatie zal deel uitmaken van een keten van drie waarschuwings stations. De twee anderen worden op Groenland en in Alaska gebouwd. Er is beweerd dat het nieuwe systeem pas vier minuten voordat de projectielen hun doe len bereiken alarm kan geven. De minis ter van Militaire Luchtvaart, George Ward WASHINGTON (Reuter, AFP) Presi dent Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat het onder de huidige omstandigheden na tuurlijk was, dat eerst Engeland en nu Frankrijk een kernwapen heeft gecon strueerd en tot ontploffing gebracht. Hij herhaalde echter dat de V.S. streven naar een akkoord, dat een einde maakt aan al le kernproeven. In dit verband herinner de hij er aan, dat de Amerikaanse verte genwoordiger in de UNO-commissie voor kernenei-gie Bernard Baruch in 1947 al had betoogd, dat één van de grootste risico's, die men moest zien te vermijden, was dat veel landen kernwapens zouden gaan ver vaardigen. Volgens de president is het echter moei lijk tot een internationaal akkoord inzake kernontwapening te komen, omdat de geest van het nationalisme niet alleen bij onderontwikkelde volkeren die onafhan kelijkheid wensen, maar bij iedereen leeft. Over het jongste voorstel van de Russen op de Geneefse conferentie over een ver bod op kernwapenproeven zei Eisenhower dat dit scheen te betekenen, dat de Sovjet- Unie haar tot dusver volkomen starre standpunt verlaat. Hij voegde eraan toe dat het nieuwe Russische voorstel betref fende de inspectie van overtredingen van een verbod zorgvuldig bestudeerd zal worden. Toen hem vragen werden gesteld over critiek in het Congres, dat de regering op het gebied van de defensie het Amerikaan se volk zou hebben misleid en dat zij uit zuinigheidsoverwegingen de opbouw van de verdediging zou remmen, zei de presi dent boos, dat hij iemand die dat dacht, wel eens in zijn gezicht zou willen zeg- wen, wat hij van hem dacht. Hij noemde het een verachtelijke beschuldiging, die hij zelf nooit tegen iemand had geuit. Ten aanzien van de komende topconfe rentie zei hij, dat Amerika. Engeland, Frankrijk en West-Duitsland daar zullen verschijnen met een gezamenlijk stand punt. Betreffende Berlijn herhaalde hij zijn vroegere uitspraak dat de toestand daar abnormaal is, maar dat Engeland, Ameri ka en Frankrijk in nauw contact zullen blijven met de regering-Adenauer en dat zij verwachten tot een akkoord te komen over deze kwestie. LONDEN (UPI) In het Britse Lager huis heeft de minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd woensdag verklaard, dat hij er niet voor voelt om Frankrijk uit te nodigen deel te nemen aan de bespre kingen te Genève, waar men tot een ver drag tot stopzetting van de kernproeven tracht te komen. „In het licht van eerdere politieke verklaringen van de Franse re gering en ook door het feit, dat de onder handelingen nu al 15 maanden op basis van de Grote Drie zijn gevoerd ben ik persoonlijk van mening dat we de onder handelingen beter op deze basis voort kun nen zetten. Andere landen kunnen zich later bij de eventuele besluiten aanslui ten", aldus Lloyd. De minister noemde de jongste Russi sche voorstellen te Genève gedaan „zeer technisch" en zei dat ze zorgvuldige be studering vereisten. GENèVE (UPI) De Amerikaanse af gevaardigde bij de besprekingen te Genè ve tot stopzetting van de kernproeven, James Wadsworth, heeft woensdag de Russen gewaarschuwd dat de senaat van de Verenigde Staten nooit een verdrag zou ratificeren, waarbij alle kernproeven zou den worden uitgebannen zonder dat daar bij is voorzien in een „enorm" aantal in specties om op de naleving van het ver drag toe te kunnen zien. De Russische afgevaardigde Tsarapkin weigerde dinsdag opnieuw te discussiëren over dat aantal inspecties. Het enige wat Rusland wenst is „een heel klein aan tal" inspecties om de ondergrondse proe ven na te kunnen gaan. verklaarde in een onderhoud voor de Brit se radio-omroep te hopen dat de pauze tussen waarneming en onmiddellijk ge vaar langer zal zijn, in elk geval lang genoeg, „om onze bommenwerpers van de grond te krijgen". George Brown, de oppositiewoordvoer der in defensiezaken, zei niet opgetogen te zijn over het nieuwe systeem. De mi nister is echter van mening dat deze be scherming van de westelijke strategische afschrikwapens de veiligheid van NAVO in belangrijke mate zal doen toenemen. Op het ogenblik dat een raket boven de krom ming van de aarde oprijst zal deze door de ontdekkingsschermen worden opgepikt. De robot-"hersenen" zullen dan de ronde opsporingsantennes automatisch op de aansnellende raket richten. Aangezien de hoge voltage van de radar gevaarlijke hitte verwekt, zal de installatie door een hoge metalen omheining worden afge schermd. 5V (Van onze correspondent in Londen) Het verluidt, dat Amerikaanse onder zeeboten, uitgerust met Polarisraketten met H-bomlading, waarschijnlijk gebruik zullen gaan maken van Britse bases als een nieuwe vorm van Brits-Amerikaanse samenwerking ter verdediging van het Westen. Een officiële beslissing is hier omtrent nog niet gevallen. Maar ver wacht wordt, dat als eerste stap hiertoe de Amerikaanse projectiel-onderzeeër Geor ge Washington, tijdens het bezoek dat de ze volgend jaar aan Europa zal brengen, op Britse marine-bases onderhoud en re paratie zal laten uitvoeren. Het ligt in de bedoeling van de Amerikaanse marine om een vloot van projectiel-onderzeeërs, wel ke zullen fungeren als di'ijvende raket- afschietpla»tsen, zonder onderbreking te laten patrouilleren in de Noordzee, de Middellandse Zee en het Verre Oosten als een permanente waarschuwing voor de Russen. De reikwijdte van Polaris be draagt slechts 2400 kilometer, zodat de onderzeeërs het doel zo dicht mogelijk moeten naderen. Zij behoeven bases in Europa, niet alleen voor technische voor zieningen en reparaties, maar ook met het oog op de bevoorrading en mogelijk even eens voor het opslaan van Polaris-raket ten. Uit hetgeen woensdag officieel over de Britse marineplannen is bekendge maakt, kan worden afgeleid, dat het tijd stip nog ver is, dat Engeland zelf over een vloot van projectiel-onderzeeërs zal be schikken. Engeland houdt het, afgezien van de aan land gebonden raket voor de middenafstanden, de Blue Streak, voor lopig op vliegdekschepen. Uit nationaal politieke overwegingen zouden de Brit ten Amerika wel zoveel mogelijk willen navolgen, maar het is vooral de realisti sche Macmillan, die begrijpt, dat dit fi nancieel onmogelijk is. Hij is dan ook de gene, die al jaren de theorie van de „in terdependence", de wederzijdse afhanke lijkheid tussen de landen van het Westen propageert. De ideale oplossing is dan ook een logische arbeidsverdeling tussen de NAVO-landen, welke door hun econo mische positie en strategische ligging be paald dient te worden, hoewel de nationa le gevoelens vaak een remmende factor vormen. Een voorbeeld hiervan was de (Van onze correspondent in Bonn) Eenendertig Bondsdagleden van de Westduitse regeringspartij, de C.D.U., behoren tot de vriendenkring van de Oos tenrijks-Amerikaanse auteur William S. Schlamm, die om zijn stellingen over een mogelijke oorlog tegen het communis me in de Bondsrepubliek een zeer omstre den figuur is. In de Bondsdag heeft de Westduitse regering zich van de schrijver gejïistancieerd. In de volksmond zegt men van Schlamm na de reeks redevoeringen, die hij de laatste maanden heeft gehou den, dat hij in geval van nood bereid is de vroegere Duitse steden Breslau en Königsberg met wapengeweld te verove ren. De staatssecretaris van Buitenlandse (Van onze correspondent in Londen) Zuster Annette Wilson, de tweede kraamverpleegster, die zuster Helen Ro- we zal bijstaan, heeft gisteravond haar in trek in Buckingham Palace genomen. Ook haar komst kan niet als een aanwijzing worden beschouwd, dat de geboorte on middellijk op handen is. Koningin Eliza beth zag gisteren af van haar gewone wandeling en bleef in haar vertrekken. Zij had slechts één officiële bezoeker. Voor de hoge hekken van Buckingham Palace stond het gisteren vol met moe ders en kinderwagens. De meeste van de kleinen waren op een woensdag geboren en de moeders waren er zeker van, dat ook de koninklijke baby een woensdag kind zou zijn. De Indische prins Monolo- loe, met kleurige veren als hoofddeksel, een bekende figuur bij alle belangrijke paardenrennen, waar hij winnaars voor spelt, bevindt zich ook bij Buckingham Palace. Hij zegt, dat hij bij deze nationale gebeurtenis niet wil ontbreken. De zee man, die geen dag bij Buckingham Palace ontbreekt, was er vandaag voor de zeven de maal. Hij blijft tot 's morgens 5 uur voor de hekken, gaat twee uur naar zijn hotel om te slapen en keert dan naar het paleis terug De hulzen van de granaten die worden gebruikt voor het saluut van een-en-veer tig schoten, dat ter melding van de ge boorte van het koningskind van de Londen se Tower wordt afgevuurd, zullen tot as bakken worden verwerkt die de man- Ter dood. Feliks Polic, in de oorlogsjaren commandant van een afdeling van de door Duitsers georganiseerde politie in Oekraïne, is woensdag in Wroclaw (Breslau) ter dood veroordeeld we gens „het doodschieten van zes gevan genen en het folteren van andere". Gevonden. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft in het Lagerhuis de berichten tegenge sproken dat de kikvorsman Lionel Crabb in Rusland werkt. Crabb ver dween in 1956 uit de haven van Ports mouth, toen Russische oorlogsschepen daar voor anker lagen. Lloyd zei dat men het stoffelijk overschot van Crabb in de haven van Portsmouth had ge vonden. Toestemming. Otto Skorzeny, die com mandant is geweest van de Duitse pa rachutisten die Mussolini hebben ont voerd, heeft toestemming gevraagd om zich in Ierland te vestigen. Skorzeny heeft een boerderij in Ierland gekocht met de bedoeling daar te gaan wonen als hij zich uit zijn zaken teruggetrok ken heeft. Hij woont thans in Madrid. schappen van de compagnie artillerie dan als aandenken kunnen kopen. De ruim tien kilo wegende koperen hulzen worden gewoonlijk opnieuw gebruikt. De liefheb bers voor de souvenirs zullen er de rege ring een kleine twee pond sterling (onge veer twintig gulden) per stuk voor moeten betalen. Behalve van de Tower wordt ook in Hyde Park een saluut van 41 schoten af gevuurd. Verder worden over het hele land en op schepen van de vloot eenen twintig saluutschoten gelost. Het nieuwe koningskind wordt als eerste in de geschiedenis ook verwel komd met een luchtparade van de R.A.F. Deze groet wordt door 36 huntei'-straalja- gers boven Londen gebracht. Dit eerbe toon is prins Charles en Prinses Anne niet ten deel gevallen omdat hun moeder ten tijde van hun geboorte nog geen koningin was. Zaken, Van Scherpenberg, toonde giste ren, dat hij, en de regering, niets moesten hebben van Schlamms stellingen. De re gering, aldus Van Scherpenberg in de Bondsdag, wil haar doeleinden inzake hereniging en voormalige Duitse gebie den in het oosten nooit realiseren met ge weld. Het is beledigend, zo zei hij, zoals van socialistische zijde is gesuggereerd om een verband te leggen tussen de op vattingen van de regering en die van Schlamm. Vam- Scherpenberg noemde Schlamms optreden indirect in strijd met de grondwet, maar de minister van Bin nenlandse Zaken, Schroder, sprak veel gematigder over Schlamm. Hij ziet geen redenen om zich bezig te houden met de vraag of Schlamm in strijd met de grond wet heeft gehandeld door op te wekken tot oorlog en dus dient te worden uitgewe zen. Schlamm neeft bekendgemaakt, dat hij verscheidene Westduitse ministers kent en vele vrienden in het parlement te Bonn heeft. Tot die vrienden behoren de C.D.U.- bondsdagafgevaardigden Gedat, baron zu Guttenberg, Graf Henckel zu Don- nersmark, Hö.cherl, Kliesing, Baron von Manteuffel-Szöge en anderen. Het gaat hier om een aantal rechtse en uiterst recht se afgevaardigden van de C.D.U., van wie verscheidene vooroorlogse contacten of woonplaatsen in de vroegere Duitse ge bieden in het oosten hebben. In totaal gaat het om 31 parlementsleden, die inmiddels de Westduitse radio hebben gevraagd of zij geen gesprek tussen Schlamm en het S.P.D.-Bondsdaglid Erler, die onlangs in het parlement de kwestie-Schlamm ter sprake bracht, kan uitzenden. Erler voelt daar niets voor. Men maakt hieruit op, dat de 31 C.D.U.-Bondsdagleden Schlamms optreden misschien wel toejuichen. Daar door is vast komen te staan, dat er een zeer sterke groep in de C.D.U.-fractie lijn recht staat tegenover het ministerie van Buitenlandse Zaken in de beoordeling van een bekend publicist over politieke zaken, die Duitsland direct raken. (Van onze correspondent in Parijs) In Parijse diplomatieke kringen acht men het niet onwaarschijnlijk dat de Fran se generaal Valluy, een der adjudanten van de Amerikaanse NAVO-opperbevelheb- ber generaal Norstad, binnenkort het com mando over de Europese luchtstrijdkrach ten in de Atlantische verdediging zal wor den toevertrouwd. Deze promotie van Val luy zou een belangrijke stap betekenen naar een oplossing van de ernstige mili taire moeilijkheden in Atlantisch verband, waardoor de Verenigde Staten en Frank rijk sinds het optreden van De Gaulle ge scheiden worden. Ook voor de kwestie van de Franse Middellandse Zee-vloot, die De Gaulle geheel, en onder alle omstandig heden, onder nationaal beheer wil houden, zou de laatste dagen een compromis in zicht zijn gekomen. In Franse regerings kringen wordt de toenadering dié zich tus sen de wederzijdse standpunten begint af te tekenen niet in de laatste plaats toe geschreven aan Frankrijk's promotie tot kernmogendheid. Nu Frankrijk in staat is gebleken ook een kernbom tot explosie te brengen zal de samenwerking op het ge bied van de kernwapens, zo meent men in Parijs, alleen maar bevorderd kunnen worden. Voor het ogenblik lijkt aan Franse kant de wens hier nog de vader van de ge dachte te zijn. Washington heeft immers nog geen enkel teken gegeven dat er op kan wijzen, dat Frankrijk als kernmo gendheid al voor vol wordt aangezien. Daarentegen is het wel mogelijk dat Frankrijk met de explosie van Reggane een nationaal minderwaardigheidscom plex heeft overwonnen, waardoor de wer kelijke verhoudingen en de noodzaak van intieme militaire samenwerking in At lantisch verband wat scherper kunnen worden beschouwd en beoordeeld. Mo menteel berust het opperbevel van de At lantische luchtstrijdkrachten in Centraal Europa in Britse handen en hoe men in Londen over een mutatie van deze be langrijke post denkt, is een punt dat merk waardigerwijze in Parijs nog niet ter sprake is gekomen. Het is echter niet uit gesloten dat Washington en Londen wel bereid zouden zijn de wonde der Franse overgevoeligheid te balsemen door gene raal Valluy een benoeming als adjudant van de huidige Britse opperbevelhebber van de luchtstrijdkrachten in Centraal Europa aan te bieden. Het Amsterdams Ballet. De leiding van het Amsterdams Ballet deelt mede dat voor de opvolging van Alan Carter onder handelingen worden gevoerd met onder anderen de Engelse balletmeester-choreo- graaf Michael Holmes, die in het begin van het lopende seizoen de instudering van Les Sylphides bij het Amsterdams Ballet heeft geleid. wrevel, welke woensdag bij sommigen in het Lagerhuis tot uiting kwam over het feit, dat het nieuwe Britse radarwaar schuwingssysteem de Verenigde Staten één kwartier gelegenheid geeft zich op een aanval voor te bereiden, terwijl En geland maar nauwelijks vier minuten krijgt. Driekwart van de kosten worden door Amerika betaald. Lido Baarova. Lida Baarova, de ac trice wier carrière door een romance met Göbbels onverwacht en abrupt werd af- iebroken, maakt haar rentree. Zij treedt momenteel op in „Ein klarer Fall" van Claude Magnier. en bijna elke avond is het kleine theater in Dusseldorp uitver kocht. De bezoekers zijn meest mensen van middelbare en hogere leeftijd, die haar nog in haar glorieperiode hebben gekend. Lida s thans 45, maar naar gezicht heeft nog steeds de klassieke Slavische schoon heid die films als „Der Spieier" onver getelijk maken. zwierig rokje van zware kwaliteit ribskatoen, achtkleurige filmdruk in diverse kleurencombinaties. (met donker effect!) maten 34-46 100°/o zuiver wollen crossbred pullover in de nieuwste vigoureux kleuren, o.a. antraciet, blauw en groen ijzersterk en spotgoedkoop slechts

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6