Zestien jongens en een meisje PATENT De strijd bij damclub „Sportief" Schaakclub Kijk Uit stoot koploper HWP uit het zadel LINCO L0ENDERSL00T super convector f 420.- Schip in nood Rheuma-collecte'60 500 dollars STORINGEN DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 7 Beslissingswedstrijd tussen IEV en Renova Bevorderingen Rijksinstituut voor visserij-onderzoek „Watervliet" druk bezet De voetbalelftallen van „Noord" VGIJ in de opmars Handbalprogramma Full Speed Zo ging vroeger Kijk Uit 3 te IJmuiden heeft van de schaakclub HWP gewonnen. Groter verrassing was niet denkbaar. Beide clubs ontmoetten elkaar voor de compe titie 2de klasse van de Noordhollanclse Schaakbond. HWP stond fier aan de top en zou aan een gelijk spel reeds vol doende hebben gehad om de kampioens- vlag te kunnen hijsen. Tegen rode-lan taarndrager Kijk Uit 3 uit IJmuiden, dat slechts verloren wedstrijden op de score-tabel had staan, leek dat een een voudige opgave. Maar Kijk Uit kwam met strijdlust in het strijdperk, een vechtlust, waaraan het de tientallen van Kijk Uit dit seizoen nogal eens heeft ontbroken. Het enthousiaste spel tegen deze sterke tegenstander had een verrassende uitwerking. Aanvankelijk liep HWP snel tot 02 uit maar via Va 2V2 wisten de IJmuidenaren door uitstekend gespeelde partijen van A. J. van Nie- kerken en A. A. Verkooijen gelijk te komen. HWP kwam nog op 2V23V2 maar de „honkvaste" Kijk Uiters J. Vis en C. Gravemaker kwamen tot fraaie overwin ningen. Bij de stand 4%3Va moest H. v. d. Plas in een toreneindspel met een pion meer afbreken. Theoretisch bleek de partij remise te zijn, waartoe dan ook werd be sloten. R. Kroese en zijn rivaal zaten in tijdnood. De Kijk Uiter noteerde niets meer, de HWP'er had (de niet toegestane) hulp van clubgenoten, die voor elke zet een streep zetten. Kroese's vlag viel het eerste en volgens de HWP-aanhang moest de IJmuidenaar nog een zet doen. Dus toch nog 55? Op verzoek van Kijk Uit ging men de partij nog eens recapituleren en de niet genoteerde zetten alsnog bij schrijven. Tot grote vreugde van Kijk Uit en uiteraard tot grote teleurstelling van HWP bleek hierbij dat Kroese toch pre cies zijn aantal vereiste zetten had ver richt. De partij moest toen aan een ana lyse worden onderworpen. De partij bleek gewonnen te zijn door Kroese, die daar mee zijn club aan een 64 zege hielp en die bovendien nu nog de kans heeft de degradatiedans te ontspringen. Daartoe zal Het Oosten in Zandvoort van de badplaatsbewoners moeten winnen. En dat is mogelijk nu de Haarlemmers plotseling weer kampioenskansen hebben. Een beslissingswedstrijd tussen Kijk Uit 3 en Zandvoort zal in dat geval nodig zijn om uit te maken welke vereniging naar de derde klasse degradeert. De uitslagen De uitslagen van de gespeelde partijen zijn: Kijk Uit 3—HWP: H. v. d. Plas—J. A. van Emmerik remise, A. v. d. PlasN. Huyboom 0—1, W. DeelderP. Pancras Het bestuur van de voetbalvereniging „IEV" in Velsen-Noord heeft van de com petitieleider de mededeling ontvangen, dat de voor zondagmiddag vastgestelde wed strijd voor de eerste klasse HVB tussen IEV en Halfweg wordt omgezet in de hoogst belangrijke wedstrijd IEVRenova. De huidige situatie aan de kop van de ranglijst is zo dat Renova en IEV beide 16 wedstrijden hebben gespeeld met res pectievelijk totaal 25 en 23 punten. Aanvankelijk was ook vastgesteld Re novaDSS, welke laatste club met 12 pun ten nog gevaar loopt voor degradatie, hoe wel Halfweg met 8 punten de rode lan taarn draagt. In deze zondag te half drie op sportpark „Rooswijk" te spelen wed strijd kan IEV met de volle winst nog ge lijk komen met Renova en zal, indien dit het geval zou zijn, de laatste wedstrijd tegen hekkesluiter Halfweg moeten spelen. Wint Renova dan is het kampioenschap zeker voor de Haarlemmers weggelegd. Er is nog een mogelijkheid voor een eventuel IEV-kampioenschap als Renova tegen DSS gelijk zou spelen na van IEV te hebben verloren. De Velsenaren zouden dan van Halfweg moeten winnen. Aan spanning zal het niet ontbreken bij IEV, dat in het veld komt met: J. Jansen; W. Castricum en J. Vink; H. de Reus, P. Per- si jn en W. Alkemade; A. Swinkels, W. Buur, G. Bos, J. de Reus en P. Bakker. Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig. Modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 jaar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Betaling is te regelen. Bij K.B. is dr. C. L. Deelder, weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bij het Rijksinstituut voor Visse rij-onderzoek, te IJmuiden, bevorderd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vas te dienst, is R. T. Roskam, wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bij het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek bevorderd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst, is L. K. Boerema, wetenschappelijk ambtenaar 1- ste klasse in vaste dienst bij het Rijksin stituut voor Visserij-onderzoek bevorderd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst. remise, A. J. van NiekerkenA. Huneker 1—0, C. DonkerH. Hoogland 01, J. v. d. DoelA. Hopman 01, J. VisB. v. d. Spek 10, C. GravemakerH. v. d. Velde 10, A. A. VerkooijenJ. Reewijk 10, R. KroeseH. Brohet 1—0. Totaal 64. VHS 3—Kijk Uit 2: R. van Dijk—M. J. Warnez remise, G. KoolW. Huiser re mise. J. SchaapH. van Nieuwenhuizen 10, G. KruupW. Doornenbal remise, P. J. FrisH. v. d. Plas 10, K. Neder- koornH. Aarts 1—0, J. J. H. BauerW. Deelder 10, J. de LangeJ. Plugboer remise, W. J. van DoornJ. v. d. Doel 10, Fr. HoekS. Kistemaker 01. Totaal 7—3. Onderlinge competitie Groep 1: J. BlokG. L. de Haas 10 (Hollandse partij), J. KraayenoordK. Steijn (Caro-kann) 01. Groep 4: A. Schelvis—D. Oldenmark 10, H. van BockhoovenV. Meijn 10. Donderdagavond wordt de onderlinge competitie met een uitgebreid programma voortgezet. Voor de korfbalvereniging „Watervliet" staat voor zondag een druk bezet compe titieprogramma te wachten met zeer be langrijke wedstrijden voor de eerste en tweede twaalftallen. Watervliet 1 kon zich vorige week tegen MEO, de Amsterdamse hekkesluiter, door een 31 overwinning op de derde plaats in de tweede klasse KNKB handhaven. Dat is straks belangrijk als in het nieuwe seizoen een hoofdklassecompetitie wordt gevormd en dan automatische promotie voor de Velsenaren naar de eerste klasse mogelijk is. Zondagmiddag speelt Watervliet 1 in Amsterdam tegen Landlust 1. Deze ploeg bezet nu de voorlaatste plaats op de rang lijst en zal dus proberen de gevaarlijke zone te ontwijken. Watervliet daarentegen is er alles aan gelegen de kansen op pro motie vast te houden, zodat het aan span ning niet zal ontbreken. Volgens de KNKB-kroniek moet de wed strijd Watervliet 2Amsterdam-Zuid 2, die wegens de weersomstandigheden werd ge staakt, als gespeeld worden beschouwd. De score, die de Watervliet-reserves bereik ten (50) geldt nu als eindstand. Hierdoor zijn de doelcijfers 76 voor en 24 tegen ge worden. Watervliet 2 ontvangt nu het Amster damse Archipel 3. Ook van dit twaalftal moet gewonnen worden om de fraaie kam pioenskans te behouden. Watervliet 3 en 5 bezoeken zondag res pectievelijk Zandvoort 1 en 2, wat voor de beide Velsense teams lastige wedstrijden worden. Misschien is een puntenverdeling mogelijk. Zaterdagmiddag spelen aspiran ten Watervliet BOnder Ons A. De opstellingen zijn: Watervliet 1: dames: B. Hessen, B. Hoen, L. Kloosterman, R. Leyenaar, G. Polak, I. Waagmeester; heren: S. Hartman, F. Vos, J. van Ladesteijn, J. van Dijk, D. van Ladesteijn, G. v. d. Brink. Watervliet 2: dames: N. Bakker, W. Nij- kamp, I. Kolk, C. Zandbergen, S. Meyer- Sanders, I. Bakkenes; heren: W. Berghuis, M. Veerbeek, A. Redeker, T. van Lade steijn, J. v. d. Berg, H. Scholting. VVZKinheim (te Zaandam 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en R. Hatz- man; J. v. d. Griend, H. Brethouwer en H. v. d. Plas; F. Smit, F. Mosk, W. Dem- mers, Th. van Vuuren en W. Luntz. ZandvoortmeeuwenKinheim ZMC (za terdagmiddag 16 uur te Zandvoort): Kin heim ZMC: E. de Boer; J. de Reus en Gre- vink; A. Bax, J. Sparreboom en A. Geer- lofs; R. Visscher, J. Folkerts, J. Bax, L. Nieuwenhuis en J. Boender. IEVRenova (sportpark „Rooswijk" 14.30 uur): IEV: J. Jansen; W. Castricum en J. Vink; H. de Reus, P. Persijn en W. Alkemade; A. Swinkels, W. Buur, G. Bos, J. de Reus en P. Bakker. De IJmuider Volleybalclub VCY, die dit seizoen voor het eerst in de overgangs klasse speelt, is het in het begin van de competitie niet al te voorspoedig gegaan. Toch zagen de IJmuidenaren nog kans in de eerste helft van de competitie een re delijke plaats op de ranglijst te verkrij gen, ondanks het feit dat sommige spelers vaak gemist moesten worden door mili taire dienst. Nu VCY zich wat in de vreem de omgeving heeft ingeburgerd gaat het echter steeds beter. Vooral de successen van de laatste weken, waarin de volle winst werd behaald tegen SES uit Zaan dam en gelijk gespeeld werd tegen het sterkere „Die Raeckse" uit Haarlem, hebben een belangrijke verschuiving op de ranglijst tengevolge gehad. Bovendien zijn ér onder de tegenstan ders, die in het laatste gedeelte van de competitie nog naar IJmuiden komen ver scheidene, die beslist niet sterker zijn dan VCY. Zaterdagavond om 19.30 ontmoet de vol leybalvereniging in het Gymnasium het tot nog toe ongeslagen „The Smash" uit Castricum dat enige spelers uit het Noord hollands volleybalteam in zijn gelederen heeft. De winst zal waarschijnlijk wel aan de Castricumers gelaten moeten worden. LIJDENSMEDITATIES IN DOOPSGEZINDE KERK Uitgaande van de Oecumenische Raad van Kerken Beverwijk-Heemskerk zullen gedurende de lijdensweken in de Doopsge zinde Kerk aan de Meerstraat in Bever wijk wekelijks lijdensmeditaties worden gehouden. In deze meditaties zullen voor gangers van de bij de oecumenische Raad aangesloten kerken een korte meditatie houden. De liturgie zal door een andere voorganger worden verzorgd. De eerste meditatie vindt plaats op dinsdag 1 maart van 7.30 tot 8 uur. De laatste bijeenkomst zal op dinsdag 5 april zijn. BIJZONDERE VERGADERING P. v. d. A. Door de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid wordt in samenwer king met de P. v. d. A.-vrouwengroep vrijdagavond in het gemeentelijk wijkcen trum aan de Van Diepenstraat een bijzon dere ledenvergadering gehouden. Van de gehouden Fakkeldragersdag in Utrecht zullen enige afgevaardigden van het be stuur verslag uitbrengen. „Plan 63", de nieuwe ledenwerfactie van de partij, zal met kracht worden gestimu leerd ondanks het feit, dat in Velsen- Noord achttien percent van de kiezers lid van de Partij van de Arbeid zijn. Hoewel de strijd om de clubtitel bij de damclub „Sportief" te IJmuiden in af deling A nog verscheidene kandidaten telt, is het niet onmogelijk dat na enige weken Henk Visser of P. C. Bais zich van een voorsprong op de ranglijst zal verzekeren. Reeds nu hebben zij de beste kansen daar op, al blijven J. M. Janssen, C. Lodder, J. Groen sr. en P. Smit zich in de hoogste regionen handhaven. De grootste verrassing deze week was wel de overwinning van Willem Post op koploper Jacob Groen sr., en daar C. Lod der in een iets minder zware partij van Nico Michel won, nam eerstgenoemde de leiderplaats weer over. Joop Slager speelt dit seizoen niet fortuinlijk; hij moest ook nu de ee rlaten aan H. v. Nieuwenhuizen, waardoor hij in de middengroep bleef hangen en Nieuwenhuizen zich belangrijk van de onderste twee plaatsen verwijder de. De twee laagstgeplaatste dammers degraderen automatisch naar afdeling B. De partij J. M. JanssenH. Visser ken merkte zich door grote spanning, beide rivalen streden verwoed voor de zege. Aanvankelijk leek het er op of H. Visser deze partij in zijn voordeel zou beslissen, maar in grote tijdnood gekomen, deed hij een verkeerde ruil, waardoor Janssen de kans waaimam deze sterke dammer een punt afhandig te maken. P. Smit behaal de twee kostbare punten op H. Veldman, en behield hierdoor de zesde plaats. Voor Veldman is deze nederlaag minder aan genaam, aangezien hij nu wel dicht in de buurt van het degradatiespook komt. Ferrij Postma bevestigde zijn goede vorm van de laatste weken. Na remisepartijen tegen Coen Bais, C. Lodder en J. M. Jans sen, wist hij nu een zege te boeken op Jan Bakker. P. C. Bais won van de op de on derste plaats huizende J. H. v. d. Wel. Wegens continudienst van P. Smit werd de partij H. VisserP. Smit thuis gespeeld, welke in een overwinning van H. Visser eindigde. De volledige stand in afdeling A is thans: 1. C. Lodder 15 7 6 2 20 2. J. Groen sr. 17 6 8 3 20 3. P. C. Bais 12 7 4 1 18 4. J. M. Janssen 13 6 6 1 18 5. H. Visser 11 7 3 1 17 6. P. Smit 12 7 2 3 16 7. W. Post 16 6 3 7 15 8. J. Visser 14 5 4 5 14 9. F. Postma 13 3 6 4 12 10. J. Slager 11 3 5 3 11 11. J. Bakker 11 4 2 5 10 12. v. Nieuwenhuizen 15 3 4 8 10 13. H. Veldman 14 3 3 8 9 14. N. Michel 15 2 3 10 7 15. J. H. v. d. Wel 15 1 3 9 5 In groep B leverden J. Lichtendahl en W. v. Dongen zeer goede prestaties door J. Zwartveld en P. Westerwal te kloppen. Door het niet spelen van G. Huigen be hield Zwartveld de kop met één punt voor sprong op G. Huigen. De jeugdige J. Groen jr. handhaaft zich bijzonder goed in de kopgroep, hij wist ook nu weer te winnen, Jan de Ruiter werd het slachtoffer. H. Dijkhuizen behaalde zijn zevende remise partij tegen de zich langzaam maar zeker naar de kop werkende P. Jasperse. H. Hui gen verwijderde zich van de onderste plaats door een zege op L. Suikerbuijk. De stand in de kopgroep van afdeling B is thans: 1. J. Zwartveld 13 10 1 2 21 2. G. Huigen 13 9 2 2 20 3. P. Jasperse 13 8 2 3 18 4. H. Holt 15 9 0 6 18 5. J. Groen jr. 14 7 2 5 16 6. J. Lichtendahl 10 6 1 3 13 7. H. Claudius 8 4 2 1 11 De resultaten van deze week: Groep A: H. Visser—P. Smit 2—0, J. H. v. d. Wel—P. C. Bais 0—2, J. Slager— H. v. Nieuwenhuizen 0—2, H. Veldman— P. Smit 0—2, J. M. Janssen—H. Visser 1—1, J. Bakker—F. Postma 0—2, N. Mi chelC. Lodder 02, J. Groen sr.W. Post 0—2. Groep B: P. JasperseH. Dijkhuizen 1—1, J. Groen jr.—J. de Ruiter 2—0, P. Westerwal—W. v. Dongen 0—2, J. Lichten dahlJ. Zwartveld 20, L. Suikerbuijk H. Huigen 0—2. G. Huigen—H. Holt uit gesteld, P. KronenburgH. Claudius uit gesteld, H. A. Mijnsbergen—J. Hiemstra uitgesteld. Voor a.s. zondag 21 februari zijn er weer veld en zaalhandbalwedstrijden vastgesteld voor Full-Speed in IJmuiden. Het eerste damesteam gaat op bezoek bij TYBB de thuiswedstrijd is door de Full- Speed-dames gewonnen en ook nu zullen zij proberen de twee punten mee naar IJmuiden te nemen. Het tweede dames elftal krijgt het zwaarder te verduren. Om twaalf uur wordt er op Rooswijk tegen IEV gespeeld. De junioren en adspiranten gaan wederom naar Alkmaar. De junio ren-meisjes die zich afgelopen zondag kra nig hebben verweerd, door tegen DES ge lijk te spelen met 5-5 en van Nieuwe Nie- dorp te winnen met 6-5, staan nu met DES bovenaan. Om 12.50 wordt er in de vei linghal te Alkmaar een beslissingswed strijd gespeeld om het kampioenschap van de afdeling. Ook voor de adspiranten zit ten er kampioenschappen in de lucht. Als de adspiranten van Zwaluwen wint zijn ook zij kampioen. De Adspiranten B ech ter moeten twee wedstrijden spelen en winnen tegen Vrone C en IJmond B wil len zij de kampioensvlag hijsen. Opstellingen: dames I C. v. Beek, N. Apeldoorn, B. Aggenbach, F. v. d. Nieu- wendijk, L. Apeldoorn, W. de Boer, A. Bijl, J. Orsel, A. Grootveld, L. Spanjaard, T. Uylenbroek. Dames: S. Schuurman, G. Apeldoorn, R. Hilbers, T. Thomas, A. Kröger, T. de Water, A. v. Gerven, M. Asjes, E. Otte, R. v. Veen, G. de Ruiter. EERSTE GLASSPINAZIE Aan de veiling Kennemerland in Bevér- wijk werd woensdag de eerste glasspinazie aangevoerd, door de gebr. Konijn uit Alk maar. Er werd voor deze primeur 98 cent per kilo betaald. Vorig jaar kwam deze eerste voorjaars groente pas op 3 maart aan de markt. De groenteprijzen waren: Rabarber 5691; waspeen 2246; witlof 2246; spruiten 28118; boerenkool 2446; rodekool 12 33; groenekool 1537; prei 62117; knol len 26—61. ennemer Zestien jongens en één meisje hebben dezer dagen aan de gemeentelijke Visse- rijschool te IJmuiden het „diploma-fileren" in ont vangst genomen. Het meisje: Jannetje Wijker, uit IJmui den. Precies op haar zestien de verjaardag had Jannetje examen gedaan. Het bestond Eerste meisjesktas op IJmui- dens Visserijschool (cursus fileren). uit het strippen, fileren en panklaar maken van schol, tong, schelvis en koolvis. De overige geslaagden: A. J. A. van der Steen, S. Bon- nema, M. Broek, B. Klepper, L. Treffers, J. Broek, H. Broek, E. Zwart, W. Brou wer, H. de Krijger H. J. Winter, D. van den Oever, J. Schilling, J. C. de Jong, K. Zwart en C. Gravemaker; niet allen uit IJmuiden, maar uit verschillende delen van Nederland en.... zelfs een, wiens wieg in Liverpool stond! De stormtijd staat weer voor de deur en menigmaal zult u in deze krant kunnen lezen, dat op onze gevaar lijke Nederlandse kust sche pen in nood zijn geraakt. Een 'schip in noodde reddingboot gaat uit. „Na tuurlijk" zult u zeggen. Ja zeker, natuurlijk. Maar 150 jaar geleden was dit lang niet zo natuurlijk. Als in die tijd een schip op onze kust strandde, dan zag men vaak ergerlijke staaltjes van zee roof; aan de schipbreukelin gen werd niet gedacht. Een ramp was nodig om het Ne derlandse volk wakker te schudden en opmerkzaam te maken op de ereplicht van een zeevarende natie. Als u leest dat redding boten zijn uitgevaren en dat de schipbreukelingen behou den zijn binnengebracht, dan zult u in gedachten even stil staan bij deze dappere ke rels, die het, na een zware strijd met de elementen en met inzet van eigen leven, wederom gelukt is aan vele gezinnen: man, vader of zoon terug te geven, onverschillig van welke nationaliteit, ras of geloof. Maar wat weet u van het geweldige werk dat gedaan moet worden, wat van de moed en de opofferingsge zindheid, wat van het door zettingsvermogen om dit re sultaat te bereiken? En wat is u bekend van het prach tige, moderne materieel waarmede schipbreukelingen gered worden? Waarschijn lijk niet veelmen komt er immers nooit mee in aan raking. Voor de Volksuniversiteit zullen vrijdag 19 februari, aanvangende 20 uur, in het Cultureel Centrum te IJmui den, twee films worden ver toond, betrekking hebbend op het werk van de Konink lijke Noord- en Zuid-Hol landse Redding Maatschappij en een „Redding bij Latrab- jarg", bij de woeste noord westkust van IJsland. De films zullen worden toege licht. Vijfhonderd dollars trof een wasserij in IJmuiden dezer dagen in een kostuum van een klant. Vanzelfspre kend kreeg de rechtmatige eigenaar het kapitaaltje (on- gestoomd) terug. Dat er geen „dank-je" van af kon, kijk, dat was nu niet zo vanzelfsprekendOf wist die verstrooide dollar koning misschien niet dat ze „thank you" ook wel ver staan. hier? IJMUIDENAAR VOOR DE RADIO In onze editie van woensdag meldden wij abusievelijk dat de IJmuidenaar P. Bijl op vrijdag 26 februari voor de televisie te zien zou zijn. Het betreft echter geen televisie maar een radio-uitzending waaraan de heer Bijl deelneemt. JACHTOPZIENERS VERGADEREN De afdeling Noordholland van de Neder landse Vereniging van Jachtopzieners gaat op donderdag 25 februari aanslaande haar algemene vergadering houden in Hotel Komman aan de Mient te Castricum. De bijeenkomst, die te 15 uur aanvangt, zal in het teken staan van de komende wed strijden. Bovendien zal er een nieuw be stuurslid gekozen moeten worden wegens het periodiek aftreden van de heer Schef- fers. Afgevaardigden voor de Algemene Vergadering te Utrecht zullen eveneens worden benoemd. Dokter T. Th. P. Ferwerda, directeur van de Gem. Ge neeskundige en Gezondheids dienst van Velsen, schrijft ons: Van 2227 februari zal ook in Velsen weer de jaar lijks terugkerende collecte worden gehouden voor de reumabestrijding in ons land. Het is een goede ge woonte bij belangrijke col lectes een opwekkend woord te laten schrijven. Opwek kend in de betekenis van: „doe er toch vooral iets aan! Want opwekkend heeft ook nog een andere betekenis, namelijk die van plezierig aandoend. Om over reuma iets opwekkends te schrijven in deze laatste betekenis is niet mogelijk; dat weet een ieder, die in zijn naaste om geving te maken heeft met reumapatiënten. Dat er veel van deze patiënten zijn, mag blijken uit de gegevens van een onderzoek door het T.N. O. te 's Gravenhage in ons land verricht: 20 percent, dus een vijfde deel, van alle zie ken in ons land lijdt aan reumatiekDit betekent ook, dat zeker een vijfde deel van de uitgekeerde ziekte- gelden uitbetaald wordt aan reumapatiënten. Dit vergt jaarlijks een bedrag van niet minder dan 80 miljoen gul den alleen voor deze ziekte! Geen andere ziekte vergt zo veel uitkeringen; daarom is het spoedig herkennen en bestrijden van reuma zo belangrijk en ook de moge lijkheid om nieuwe behan delmethoden te vinden en te beproeven. Dit doet de Ne derlandse Vereniging tot reumatiek-bestrijding. Zij kan dit doen met de hulp van gelden van het Nationaal Reumafonds. Om dit fonds sterk te ma ken is ook uw steun zeker nodig. Dit kunt u doen door te geven als de collectanten straks bij u aanbellen. Doe deze keer nog eens iets meer. Neem zelf de bus ter (nog?) reuma-vrije hand; geef u op als collectant aan een van de volgende adressen: mevr. Anten-Butzelaar, De Gehés- tetlaan 11, Driehuis; mevr. 'Brouwer-Prins, Kon. Wilhel- minakade 79, IJmuidenW.;- mevr. Van Os v. d. Abeelen, Thorbeckelaan 10, VelsenZ.; mevr. Van Stekelenburgh-De Jong, Velserduinweg 177, IJmuiden-O.; mevr. Winters, J. T. Cremerlaan 52, Sant poort-Noord; mevr. Overeem Rijksweg 478, Santpoort-N. De redactie van het Hoog ovenorgaan „Samen" heeft deze maand een tekenwed strijd uitgeschreven voor de jeugd. Het aardige was, dat de kinderen van werknemers hun eigen visie konden ge ven op het werk van papa, waarvan zij eigenlijk weinig of niets weten. Voor de jeugdige tekenaars en teke- Het redden van schip breukelingen heeft vroeger vaak tot grote onderlinge ge vechten tussen redders ge leid. Noordwijkers en Kat- wijkers lagen vaak overhoop en ook IJmuidenaren waren er wel eens bij betrokken. Op 30 januari 1905 liep het Engelse stoomschip Alba, ge laden met mais en komende van Newport News met be stemming Amsterdam, om acht uur vast ter hoogte van paal 69 bij Zandvoort. Het was buiig en heiig weer, en kapitein Ernest Cox zag de toestand wel zo ernstig in, dat hij noodseinen met de misthoorn liet geven. Dit was het sein tot een verbitterde strijd, waarin IJmuidenaren een grote rol hebben gespeeld en waarover „De Redding boot" bijzonderheden geeft. Toen de Zandvoortse roei- reddingboot om elf uur 's avonds langszij kwam, bleken er reeds zes IJmuider vletterlieden en een ver tegenwoordiger van een ber gingsfirma aan boord te zijn gebracht door de IJmuiden- se sleepboten Simson en Cy cloop. De bergers voelden niets voor interventie van de reddingbootroeiers en zij lie ten dit duidelijk blijken. De vanglijn waarmee de red dingboot zich langszij van de Alba hield, brak. Maar vol gens de redders was hij aan boord van de Alba doorge sneden. De Zandvoorters moesten toen wel terugkeren. De IJmuidenaren redden het echter niet. Toen de wind aanwakkerde tot storm moesten de sleepboten naar IJmuiden terugkeren. De Al ba gaf met vlaggen het in- iernationale noodsein. De roeireddingboten van Noord- wijk en Zandvoort deden elk een vergeefse poging, maar tenslotte konden zij de schip breukelingen en de scheeps kat toch redden. De Alba werd later gesloopt. De masten van dit schip doen thans nog dienst als pijlers van de orgelgalerij van de Nederlandse Her vormde Kerk te Zandvoort. Het volgende opschrift is een herinnering aan de stran ding: „Van 't droef vergane schip d'in storm bezweken mast draagt thans in 's Herenhuis een hem gewijde last. Zo worde al wat op aard in ramp en rouw ons treft Een pijler, die ons hart naar 't eeuwig Godshuis [heft." naressen aan het papier gin gen zitten, dienden zij hun vader eerst te vragen wat hij precies voor werk doet en waar hij in dit reusachtige Hoogovencomplex meestal te vinden is. Met deze weten schap gingen de kinderen aan de slag. Zij tekenden hun vaders bijvoorbeeld bij pri mitief werkende hoogoven- tjes, maar ook in weelderig gestoffeerde kantoren, voor zagen soms hun produkt van een opschrift. Alles bij el kaar is het een zeer aardige stapel tekeningen geworden die op de redactietafel van „Samen" terecht is gekomen. "Wij drukken hierbij een te kening af. De vader van de twaalfjarige Paul Gooiker uit Heemskerk is storings monteur. AMBTENAREN TER JAARVERGADERING De afdeling Beverwijk van de Algemene Bond van Ambtenaren (A.B.V.A.) houdt dinsdag 23 februari in de koffiekamer van het veilinggebouw ,,'t Centrum" haar jaar vergadering. De agenda vermeldt onder meer een be stuursverkiezing. Aftredend zijn de heren A. v. d. Bosch en J. Woonink, waarvan de laatste zich niet herkiesbaar stelt. In zijn plaats stelt het bestuur de heer A. Vre- denduin kandidaat. OPSTELLING A.D.O. In de uitwedstrijd tegen Wijk aan Zee komen de Heemskerkse voetballers in de volgen de opstelling uit: Burger; v. d. Kolk en v. Tunen; Bruins, Welboren en Dam; Rozing, Groot, v. Duivenvoorde, Beentjes en De Wit. VELSER ACCORDEON VERENIGING De Velser Accordeon Vereniging geeft zaterdagavond in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost een concert onder leiding van de heer R. Kofman. Het D-, C-, B- en A-orkest brengen onder meer werken van J. B. Kok, Verdi, Nevin, Cleber, De Ruiter en S. Vlessing. Ook zullen enkele jeugdige solisten hun kunnen tonen. Na de pauze is er een cabaret-variété-programma dat wordt verzorgd door het Variétébureau „Succes". „EEN ZWERVERSLEVEN" VOOR DE K.A.B. De leden van de afdeling Velsen-Noord van de Katholieke Arbeiders Beweging kunnen met hun dames maandagavond 22 februari in het Sint Jozefhuis aan de Banjaertstraat de heer G. A. van Leeuwen uit Amsterdam beluisteren, die komt ver tellen over zijn zwerversleven in Parijs, Marseille en Marokko. I

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7