formule meubelen In de vishal en op zee Vriezen van vis wordt gebruikelijker Fikse straffen geëist tegen Amsterdams inbrekerstrio Plastic tafelkleed 1.48 Twee schilders uit 't Kelderke exposeren hun studies Amerikaanse bladen nemen het voor Nederland op In en om de stad Umond Per auto werden o.a. Aerdenhout, Santpoort en 't Gooi „bezocht" VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 5 Tot notaris benoemd Eerste hektrawler gaat zaterdag te water Gezellige avond voor bejaarden NW-leden Veel geslaagden bij diplomazwemmen HAARLEMSE RECHTBANK DE KLM-RECHTEN Calias en Meneghini Het laat zich aanzien, dat de minister van Binnenlandse Zaken op donderdag de 28ste april van dit jaar naast een geest driftige brief uit Beverwijk twee minder enthousiaste epistels, respectievelijk uit Heemskerk en Velsen, op zijn schrijftafel zal aantreffen. Op die datum namelijk ver wacht hij antwoord op zijn uitnodiging aan de drie IJmondgemeenten om hem te la ten weten wat zij denken van zijn gedach te over de bestuurlijke voorzieningen in dit gebied: samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk en een ietwat gewijzigde grens voor Velsen. Hoe de meerderheid en de kleinste min derheid in het college van burgemeester en wethouders te Velsen tegenover 's mi nisters plan staan, heeft men woensdag jonstleden in deze krant kunnen lezen. Als op 9 maart aanstaande het Velsense col lege zijn zin krijgt van de gemeenteraad, dan zal het antwoord van Velsen inhou den: een afwijzing van de ministeriële ge dachte en een tegenvoorstel, dat de vor ming van één grote gemeente voor de IJmond bepleit. De overwegingen die hebben geleid tot het voorstel van Velsens B. en W. aan de raad zijn zeker een serieuze behandeling waard. Het getuigt van een gezond oor deel, als daarin wordt gezegd dat men zich niet mag beperken tot de belangen van eigen gemeente. Er zit inderdaad veel aanlokkelijks in het handhaven van een afzonderlijke gemeente Velsen, een „rij ke gemeente", met grote mogelijkheden voor een hoge graad van perfectie binnen de gemeentegrenzen. Maar evenzeer is noodzakelijk, voor deze gemeente en voor het nationaal belang, dat er een werkelij ke samenwerking is tussen deze gemeen te en haar noordelijke buur. Helaas is de realiteit, tot dusver, dat op basis van vrij willigheid die noodzakelijke samenwer king niet is bereikt. Daarvan zijn zij worden in het voorstel van B. en W. nog eens naar voren gebracht voorbeelden te over. In de minderheidsnota op het voorstel van het Velsense college komt het begrip voor het nationaal belang in veel minde re mate tot uiting. Maar de minderheid heeft toegezegd dat zij bij de behandeling in de raad hierop verder zal ingaan. Het is, uit nationaal oogpunt, zeker geen sterk argument als de minderheid zegt dat, bij een samenvoeging tot één gemeente, lang zaam maar zeker het zwaartepunt in de IJmondstad wordt verlegd van IJmuiden naar de stadskern in IJmond-noord. De minderheidsnota gewaagt van een realiteit, waar zij wijst op de grote ka rakterverschillen nu reeds bestaande tus sen de verschillende delen van de gemeen te Velsen en het zal inderdaad zo zijn dat in de door het college voorgestelde „mon stergemeente" het aantal grote verschil len tussen de verschillende stadsdelen zal toenemen. En dan kan men de vraag stel len, of het dwingen van de ontwikkeling van bepaalde zaken in IJmond-noord van uit IJmond-zuid of omgekeerd wel zal kun nen leiden tot de gemeenschapszin, die noodzakelijk is voor de voorgestelde gro te stad. Eerlijk gezegd, wij verwachten geen onmiddellijke liefde voor elkaar tus sen de delen van één heel grote IJmond stad. Verschillen zullen er altijd wel blij ven. Waarom zou het, wat dit betreft, in „IJmondstad" anders zijn dan bij voor beeld in Amsterdam en Rotterdam het ge val is? Niettemin kan men toch moeilijk volhouden, dat daar de zo onontbeerlijke gemeenschapszin niet in voldoende mate aanwezig is, al hebben ook daar „samen voegingen" geleidelijk-aan plaatsgehad. Advertentie div. decors Tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats Aarlander- veen (gemeente Alphen aan de Rijn) is be noemd de heer J. G. Bergsma, kandidaat notaris te Velsen. De eerste hektrawler voor de n.v. Mare- zaten te IJmuiden zal zaterdag om elf uur van de dwarshelling bij de „Dollard" te Landsmeer te water worden gelaten. „VOEDSEL UIT ZEE" Op 23 februari wordt van 14.05 tot 14.35 uur een schoolradio-uitzending gegeven over visserij onder de titel „Voedsel uit zee". Voor deze uitzending is ook een film strip gemaakt. Tekst en strip kwamen tot stand m nauwe samenwerking met de heer Heinz Joosten van de K.R.O. en de heer J. G. Kolkman, hoofd van de afdeling vis van het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad in IJmuiden. Van de 30,6 miljoen ton, die de wereld visserij in 1958 heeft opgeleverd, zijn 13,2 miljoen 43 percent vers verkocht. Dit betekent volgens het „Yearbook of fishery statistics" van de F.A.O. een lichte stijging sinds 1953, maar procentueel betekent het een daling van 45 naar 43 percent. Op de tweede plaats komt de verwerking door drogen, roken en zouten. Hiervoor zijn 7,3 miljoen ton 24 percent gebruikt, en voor meel en olie 4 miljoen ton 13 per cent. Zoals bij alle verwerkingsmanieren is ook hier het absolute aantal gestegen. Tegen 2,4 werden nu 2,7 miljoen ton verwerkt tot conserven en diepvriespro- dukten, maar bij de diepvriesprodukten is de stijging veel groter dan bij de conserven. Als men de waarden van 1953 op 100 zet, komt men nu op de volgende waarden: diepvriezen 160, conserven 135, meel en olie 133, verse vis 118, drogen, zouten en roken 116. Van de Europese landen hebben de meeste het hoofddeel van de vangst vers verwerkt. Uitzonderingen zijn Noorwegen, IJsland, Denemarken en Faroër. In Noor wegen zijn 560.300 ton tot vismeel en olie verwerkt, 503.800 ton gezouten en 113.300 ton bevroren. Die vismeelbereiding nam ook in Denemarken met 376.000 ton het hoofddeel van de opbrengst voor zijn rekening. Een groot deel voor drogen gebruikten Noorwegen (503.800 ton), IJsland (197.600 ton), Spanje (158.200 ton), Frankrijk (146.100 ton), en Faroër 90.200 ton). Bij dit laatste land maakt roken, zouten en dro gen 84,5 percent van de opbrengst uit. Het diepvriezen speelt met name in IJs land, Noorwegen, Groot-Brittannië en Denemarken een grote rol. Van 1953 tot 1958 steeg het hiervoor benodigde kwan tum in IJsland van 139.700 ton tot 319.300 ton, in Noorwegen van 66.000 ton tot 113.300 ton, in Groot-Brittannië van 42.000 ton tot 110.600 ton en in Denemarken van 31.30 tot 56.300 ton. Aanvoer van donderdag De totale aanvoer van vis te IJmuiden bedroeg donderdag 2840 kisten, waarvan 150 tong en tarbot, 1 heilbot, 350 schol, 20 schar, 25 bot, 1500 haring, 450 makreel, 110 schelvis, 145 wijting, 15 kabeljauw en gul en 24 diversen. Pryzen van donderdag Per kilo: heilbot 4, grote tong 4,40— 3,20, grootmiddeltong 3,10—2,80. kleinmiddel tong 3,40—3,10, kleine tong 1 3,40—3, kleine tong 2 3—2,60, tarbot 1 3—2,50, zalm 4,60. Per 50 kilo: grote schol 1714, groot middel schol 18—14, kleinmiddel schol 30— f 24, kleine schol 1 32—24, klei ne schol 2 31—21, schar 38—29, bot 138,40, verse haring f 15,20f 14, makreel 35—9, grote schelvis 96— 59, grootmiddel schelvis 73—/' 62, kleinmiddel schelvis 65—62, kleine schelvis 1 7363, kleine schelvis 2 63—28, wijting 36—26, grote gul 57—/ 54, middel gul 56—52, kleine gul J 4038, kleine koolvis zwart 24 21, kleine koolvis wit 40. Per 125 kilo: grote kabeljauw 292 112, grote koolvis zwart 8if 52, grote koolvis wit 96—94. Besomrairijgen van donderdag KW 80 '17.690. IJM'33 f 24.000 KW 114 6180, IJM 52 3040, WR 25 7230. Aanvoer van vrijdag De totale aanvoer van vis in de IJmui- der vishallen bedroeg vrijdag 2234 kisten. Deze werden aanvoerd door een trawler, negen loggers en twee kotters. De aanvoer bestond uit 20 kisten schelvis, 80 wijting, 20 gul en kabeljauw, 35 koolvis, 295 ha ring, 275 makreel, 75 diversen, 740 schol, 12.500 kilo tong, 110 stuks kabeljauw, 20 tarbot, 40 kotterharing. IJM 79 Job Gouda (9 februari), 50 wij ting, 20 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 35 koolvis, 665 haring. 275 makreel, 5 varia. Elf schepen van de kust zorgden voor 740 schol, 30 tarbot, 75 varia, 120 stuks kabel jauw, 12.500 kilo tong, 40 totei-s en 30 sax-- dien. Prijzen van vrijdag Expoi-t: gi-ote schol f 1821. middel schol f21—26, zetschol f31—35, schol I f 30—33, grote tong f 3.403.60, grootmiddel tong f2.90—3.00. kleinmiddel tong f2.90—3.10, tong I en II f33.10, grote regels kabel jauw f 75104, kleine regels kabeljauw f 3546, kisten grote kabeljauw f 98. Binnenland: schol II f3436. schol III f 1934, wijting f3134, grote schelvis f 77, grootmiddel schelvis f 85, klein mid del schelvis f 82. pennen f 90, braad f 47 59. zwarte koolvis f 5447, koolvis I f 20 21, witte koolvis f76. kisten kleine kabel jauw f112. gi'ote gullen f59. middel gul len f 55, torren f 43, haring f 13.5015. toters f 15, grove makreel f2326. gewone makreel f 1418, paapjes f9.5010 sar dien f 20. Besommingen IJM 79 Job Gouda 17.800, KW 129 f 5820, KW 155 f 10.100. KW 46 7520. KW 162 f 8440. IJM 207 f 10.000, IJM 211 f 10.600, IJM 66 f 7650, IJM 221 11.000. IJM 67 7180. Op zee Het was vandaag goed weer om de noox-d, maar sneeuw en flinke vorst maakten het verblijf op de 60 graden noorderbreedte toch minder aangenaam. De visserij was overigens niet slecht, maar wel ongelijk. De vangsten liepen namelijk uiteen van 150 tot 350 manden makreel, haring, wijting en koolvis per etmaal. De I.TM 57 „Medan" had een dagvangst van 300 manden haring, makreel en kool vis. De Michiel ving in twee trekken 90 man den haring, makreel, de Amsterdam in De N.V.V.-bestuurdersbond en de vrou wenbond van deze organisatie, afdeling IJmuiden, hebben de bejaarde leden van het N.V.V. donderdagavond een paar pret tige uurtjes bezorgd in café Demmers aan de Trompstraat. De ontspanning die de ve le bejaai-den werd geboden, bestond uit declamatie door mevrouw Slootweg en accordeonmuziek door enkele ox-kesten van de Velser Accordeon Vex-eniging. Onder leiding van de heer R. Kofman vertolkten deze ox-kesten op verzorgde wijze nummers die de aanwezigen zeer konden waarde ren, getuige het hartelijke applaus. Oud- N.V.V.-voorzitter Evert Kupers heeft de aanwezigen nog toegesproken. Alles bij een een gezellige avond, waaraan de be jaarden met veel plezier kunnen terug denken. twee trekken drie pakjes. De Jacoba Geziena ving in een trek zestig manden koolvis, de Deining in een trek twee pak jes. De loggers en kotters op de kust vin gen 100 tot 120 kilo tong en 7 tot 10 man den schol benevens 10 tot 25 stuks kabel jauw. De loggers en kotters bij de P-boei en Pitboei vingen 150 tot 250 kilo tong en 10 tot 20 manden schol en wijting per et maal. De Polderman, Albatros, Alberta Henderika en Dirkje zijn naar zee ver trokken. Voor zaterdag Zaterdag komt de IJM 72 Beatrice met 40 schelvis, 450 haring, 350 makreel, 90 wijting en 70 koolvis. Er wordt veel aan voer van weekkotters en weekloggers verwacht. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bedx-oeg 250 wijting, 20 koolvis, 1200 haring, 200 kisten totex-s, 280 kisten schol, 400 stijve kabel jauwen en 3000 kilo tong. Haring is laat De haidng, die normaal aan het einde van januari onder de Noorse kust ver schijnt, was begin februax-i nog 130 zee mijlen uit de kust. Langzaam nadert ze nu de kust, terwijl het Noox-se onderzoe kingsschip „O. G. Sars" de vloot van 2500 vissersschepen op de hoogte houdt van de positie van de scholen. Hekvangers De Cuxhavener Hochseefischerei GMBH heeft twee hektrawlex-s besteld bij de Rickmerswex-f in Bx-emerhaven. De lengte wordt 73 meter, de breedte 11 meter. De trawlers zullen 1100 tot 1200 brt meten, de motor is een 2000 pk Deutz-dieselmotor, aldus Allgemeine Fischwix-tschaftszeitung. CABARET VOOR VELSER KUNSTKRING Voor de eerste maal in het bestaan van de Velser Kunstkring is het nodig geble ken, af te wijken van het vastgestelde programma. Het bleek niet mogelijk met de dansparodiste Cilly Wang tot overeen stemming te komen, omdat zij ons land opnieuw moest verlaten voor nakoming van reeds eerder door haar afgesloten contracten. Het vinden van een waardige vervanger was voor het bestuur uitermate moeilijk. De mogelijkheid deed zich echter voor te gemoet te komen aan een reeds eerder ge uit verlangen van de abonnementhouders een cabaretvoorstelling te geven. In het Rex Theater te IJmuiden-Oost zal op maandag 29 februari optreden het Ca baretgezelschap „Tingel-Tangel" onder leiding van Sieto en Marijke Hoving. Aan vang 8 uur prcies. Dit cabaretgezelschap bev/eegt zich op het satyrische vlak. BIJZONDERE LEDENVERGADERING P. v. d. A. Op 22 februari houdt de afdeling IJmui den van de Partij van de Arbeid een bij zondere ledenvergadering in hotel Kenne- merhof aan de Kennemerlaan in IJmuiden. De landelijke partijsecretaris, Eibert Meester, zal spreken over de ledenwinactie „Plan '63". JEUGDKOOR „DE GOEDE HERDER" Het christelijk jeugdkoor „De Goede Hei-der" geeft op donderdag 25 februari een concert in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden. Aan vang 20 uur. ONTSPANNINGSAVOND VOOR BEJAARDEN De subcommissie voor het sociaal cultu reel ontspanningswerk voor bejaarden or ganiseert op maandag 29 februari een ont spanningsavond om acht uur in het Her- vormd Jeugdgebouw aan het Stratings- plantsoen in Velsen-Noord. Het program ma zal worden verzorgd door het Succes Cabaret Variété Gezelschap. Advertentie In Zaandam is een chemische fabriek, waar insecticiden werden vervaardigd, door brand verivoest. Elf leden van het personeel liepen min of meer ernstige brandwonden op. De brandweer be streed de vlammenzee o.a. met een in de Zaan liggende drijvende brandspuit. Wie in de komende dagen of weken in Wijk aan Zee een strandwandeling gaat maken, mag beslist niet verzuimen een kijkje te nemen in hotel „Rijck- aertsz", waar veel bezienswaardigs aan de muur hangt. Het zijn schilderijen en aquarellen respectievelijk van de Beverwijkse amateur-kunstschilder Jan Albers (54) en de ljmuidense Lia Hoek-Hannessen. Zij tweeën behoren tot de groep hardwerkende amateurs waarmee wij bedoelen dat zij niet schilderen om den brode, maar dat voor hen het schilderen wel een levensbehoefte is die elkaar eenmaal per week ontmoeten in een door de gemeente Beverwijk beschikbaar gestelde kelder van een flat aan de Laan van Blois. ,,'t Kelderke" heet de werkgroep van ongeveer tien amateur-kunstschilders en schilderessen. De groep is tegen het ein de van het vorige jaar opgericht door de Beverwijker Jan Albers, zelf een ver- dienstelijk schilder die nog steeds in de leer is bij Jos Rovers. Albers is al op jeug dige leeftijd met schilderen begonnen; toen hij twaalf jaar was, won hij reeds een prijs. Enige jaren had hij les van de Castricummer Heek, de leermeester bij het Sint Lucasgilde te Beverwijk. Albers wil in Beverwijk komen tot de oprichting van meerdere werkgroepen, die eikaars ervaringen uitwisselen. Het bestaan van meerdere werkgroepen van mensen die in hun vrije tijd de schilders kunst willen beoefenen of haar willen le ren, zou bovendien het voordeel hebben dat gezamenlijk materiaal kan worden inge kocht. Voor de oprichting van deze werk groepen is de medewerking van goede amateur-kunstschilders nodig. Volgens Albers moeten die er veel meer toe over gaan om mensen die belangstelling heb ben voor het schilderen, te helpen de ver schillende technieken onder de knie te krijgen. De resultaten die in 't Kelderke zijn be reikt stemmen hoopvol; er zijn mensen die sedert oktober van het vorige jaar al aar dig schilderen en die voorheen nooit een penseel hebben aangeraakt. In Wijk aan Zee kan men van Albers hand olieverfschilderijen zien, meestal stillevens en en een enkel portret. Het zijn studies, evenals die van de IJmuidense Lia Hoek-Hannessen, van wie een aantal fraaie aquarellen (stillevens) is opgehan gen. Zij is ongeveer drieëneenhalf jaar ge leden met schilderen begonnen. Zij heeft les van Roelof Klein in Santpoort. Aan vankelijk voelde zij er niet veel voor om nu al te exposeren, maar Jan Albers heeft haar over de drempel der bescheidenheid heen geholpen. Nogmaals in Rijckaerts te Wijk aan Zee hangen studies, maar zij zijn het bekijken ten volle waard. De expositie wordt za terdagmiddag geopend (3 uur) en duurt tot en met 31 maai"t. de specialisten in 't betere meubel MARKTPLEIN De sportbond IJmuiden heeft donderdag in het Velserbad zwemproeven afgenomen. Twintig kandidaten behaalden het A- diploma, 26 het B-diploma. Toen allen al weer aan de kant waren, zwom een jon gen nog vol energie zijn laatste meters. Vol ontroering volgden allen zijn verbeten gevecht om het te halen en zij barstten uit in een oorverdovend applaus toen hij triomferend bij de eindstreep was. Want deze, jongen was een poliopatiënt, die met ijzeren wilskracht kans had gezien de ge volgen van de ziekte grotendeels weer te boven te komen. JUBILEA BIJ „LOOFT DEN HEER" Tijdens de jaarvergadering van de chris telijke oratoriumvereniging „Looft den Heer", die donderdagavond in het cultu reel centrum in Velsen is gehouden, zijn mevrouw Roozendaal uit Velsen en mejuf frouw Nieuwbuurt uit IJmuiden-Oost ge huldigd, omdat zij veertig jaar lid van het koor waren. Men besprak verder onder meer het grote concertprogramma, dat men dit jaar gaat afwerken. De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank, mr. H. Lagerwaard, heeft donderdag gevangenisstraffen van ander half tot drie jaar geëist tegen drie Am sterdamse bouwvakarbeiders die in no vember van het vorig jaar gezamenlijk een groot aantal inbraken pleegden o.a. in Aerdenhout, Santpoort, in verscheide ne plaatsen in 't Gooi en in Amstelveen. Bij de inbraak in Aerdenhout op 2 no vember drongen twee van de verdachten, een 41-jai-ige schilder en een 20-jarige be tonwerker, een huis aan de Boekenrode- weg binnen. De derde, een 27-jarige be- tonwerker, bleef in de auto, waarmee het drietal op rooftocht placht te gaan, op de uitkijk zitten. De buit bestond uit een film projector, een bandx-ecox-der, een electrisch scheerapparaat, een armband bezet met briljanten, een hoeveelheid tafelzilver en 2000 sigaretten, alles voor een waarde van 10.000. Enkele dagen later, in de nacht van 5 november, bracht het trio een be zoek aan een huis in de Wynolda Daniëls- laan in Santpoort. Hier stalen zij voor on geveer 5000 aan zilveren messen, lepels, vorken en ringen. Op een vraag van de president, mr. H. J. Ferwerda, gaf de oudste verdachte toe ook in Naarden, Bussum, Laren en Am stelveen te hebben ingebroken. Hoeveel keer wist de verdachte niet precies. Zijn strafblad vermeldt tenminste tien veroor delingen wegens diefstal door middel van braak en inklimming. In 1953 kwam hij vrij na een gevangenisstraf van 3'/2 jaar te hebben uitgezeten. De twee andere ver dachten'bleken nog een blanco strafregis ter te hebben. De officier van Justitie merkte in zijn requisitoir de 41-jarige schilder dan ook aan als de leider van de bende en als de gene die zijn twee kornuiten op het pad der misdaad had meegesleept. Tegen hem vorderde mr. Lagerwaard drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest, tegen de 20-jarige betonwerker twee jaar met aftrek en tegen de 27-jarige betonwer ker, die door de officier als een „meelo- pertje" werd beschouwd, anderhalf jaar met aftrek van de tijd in voorarrest door gebracht. Mr. J. A. M. Thijssen, mr. A. R. van IJlzinga Veenstra en mr. G. J. Vermeu len pleitten clementie, waarbij zij wezen op de weinig rooskleurige familieomstan digheden van hun cliënten. Dodelijke aanrijding In de avond van 24 december van vorig jaar botste een 26-jarige timmerman uit Aalsmeer op de Kudelstaartseweg aldaar met zijn bromfiets tegen een man die juist op de fiets wilde stappen. De man werd ernstig aan het hoofd gewond. De volgen de dag overleed hij, mede tengevolge van een longontsteking, in het ziekenhuis. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, verweet de timmerman gebx-ek aan verantwoordelijkheidsgevoel door tijdens de rit op de bromfiets zijn bril af te zetten. De officier meende dat verdachte grove schuld had aan het door het slachtoffer opgelopen zwaar lichame lijk letsel en hij eiste 200 boete of 60 da gen en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De raadsman vroeg vrijspraak, omdat verdachte de man niet tijdig kan hebben gezien. En dat niet doordat hij zonder bril reed, want hij herkende wel op vijftien meter zijn neef, die met een baal stro op zijn fiets vlak voor het slachtoffer stond. Ooggetuigen spraken van een ongelukkige samenloop van omstandigheden, aldus pleiter. De rechtbank zal in deze zaken op don- derdag 3 maart om half tien uitspraak doen. De „Baltimore Sun" zegt in een gepu bliceerd artikel dat het behoud van Ne derlandse vriendschap meer waard was dan welk voorrecht ook voor een eigen Amerikaanse maatschappij. Het blad erkent dat de aangelegenheid der landingsrechten een kwestie van ge ven en nemen is, d.w.z. dat dergelijke rechten worden toegestaan in ruil voor iets anders, maar dat Nederland als klein land geen faciliteiten kan aanbieden die Maria Callas en haar ex-echtgenoot Giambattista Meneghini hebben in een restaurant te Milaan een „zaken-diner" gebruikt, om de financiële zijde van hun echtscheiding, welke op 14 novem ber van het vorig jaar een feit is ge worden te regelen. Na dit diner maakte een fotograaf deze foto van de voor malige echtelieden. Desgevraagd ver klaarde de zangeres dat van een her eniging geen sprake kan zijn. een Amerikaanse maatschappij juist no dig zou hebben. Het Nederlandse ver zoek, aldus het artikel, heeft tegenkanting ondervonden van de Amerikaanse con- current van de K.L.M. Anderzijds heeft het de steun gehad van landbouw, arbeiders-, industriële en politieke ki-ingen aan de westkust. Er is op gewezen dat de K.L.M. reeds landings rechten aan de oostkust geniet die aanslui ten op een aantal waardevolle luchtroutes, aldus het artikel, xnaar de Nederlanders zijn in het bijzonder op vliegrechten ge steld omdat zij zich juist door het verle nen van transportdiensten aan de wereld staande hebben kunnen houden. De K.L.M. is een van de grootste hulpbronnen van het land. „Hoe dringend de redenen voor het afwijzen van het Nedex-landse ver zoek ook mochten zijn, het feit blijft be staan dat onze politiek, ten gerieve van onze eigen luchtvaartmaatschappijen, een land voor het hoofd heeft gestoten dat een van onze beste vrienden is", aldus de „Baltimore Sun". Ook de Detroit News „Zelden is de Washingtonse bureaucra tie zich zo te buiten gegaan bij het tegen zich in het harnas jagen van een goede vriend als bij de beslissing waardoor de K.L.M. opnieuw landingsrechten aan onze Pacific-kust werden ontzegd", aldus een vorige week in de „Detroit News" ver- scheneii hoofdartikel dat ons alsnog onder de aandacht werd gebracht. „Nederland heeft dat soort accommodatie nodig, al dus het artikel, omdat zijn levensstandaard afhangt van de mogelijkheid om diensten te verlenen en uit een oogpunt van spor tiviteit en redelijkheid was er alle reden voor ons om aan het Nederlandse verzoek goedgunstig gehoor te verlenen". Het blad voert dan de voornaamste Nederland se argumenten aan, „maar deze en ande re verstrekkende overwegingen zijn terzij de gelegd en de beslissing werd groten deels op technische gronden genomen", zo schx-eef de „Detroit News" die in aan sluiting daarom deed uitkomen dat men de Nederlandse pers haar heftige reacties op die beslissing niet kwalijk kon nemen". MEDISCHE VERZORGING CASTRICUM Arts: A. de Jong, Kon. Julianastraat 1, tel. 2543. Wijkverpleging: zuster Meihuizen, Bak- kummex'straat 41, tel. 2530. Verloskundige: mevr. Scholten—Kloes. Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ou wei-kerk, Bur- gem. Lommenstraat 6, tel. 2500, dagelijks geopend van 8—18 uui\ en nadoen en zondags slechts voor spoedgevallen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5