Britten bejubelen hun nieuwe prins CITROEN BENELUXCONFERENTIE IN GOEDE SFEER BEGONNEN HET WEER Londen overweegt „laatste" concessie aan Cyprus 10 R.A.P. SOLEX PUCH DANSEN COIFFURES DE VRIES véór-seizoenbrting Kans op overeenstemming over Schelde-Rijnv er binding Ook op landbouwgebied wellicht vooruitgang Franse MRP-minister dreigt met aftreden VAR dreigt met actie tegen Israel VLAGGEN, SALUUTSCHOTEN EN RUM Tweede op lijst van troonopvolgers Deense premier Hansen overleden Haarlemmer overleden na autobotsing ZATERDAG 2 0 FEBRUARI 1960 45e JAARGANG NUMMER 92 In de krant van heden: De winter pakt zijn biezen Opklaringen Kameel ruimt sneeuw Is het een jongen?-Ja! Het woord is aan Drie doden in 't verkeer Franse parlementaire delegatie in Rusland me MUKKió vejoreijou (hhj! CAMEL MONTY COATS Geert Hoogeveen „De Leeuwerik" „Die Raeckse" Gebr. Van Bugnum Zn Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent in Brussel) De Beneluxtopconferentie heeft vrij dagavond een begin gemaakt met een groot diner in de ambtswoning van de Belgische premier prof. Eyskens. In de middag werd een aanvullend protocol be treffende het Benelux-tarief van invoer rechten op het departement van Buiten landse Zaken te Brussel ondertekend. In tegenstelling tot de eerste indrukken is het thans, naar de waarnemers melden, vrij zeker dat de Beneluxtopconferentie enkele belangrijke resultaten gaat ople veren. In de eerste plaats is het vrijwel zeker dat de onderhandelingen over een Schelde- Rijnverbinding spoedig zullen worden aangepakt. De ministers Van Aartsen voor Nederland en Segers en Vanaudenhove voor België hebben hierover reeds vrij dagavond een apart gesprek gehad. Op het gebied van de landbouw zag het ernaar uit dat enkele overeenkomsten zullen wor den gesloten. Na afloop van de Belgische kabinetsraad vrijdagmiddag verklaarde een woordvoerder van de Belgische rege ring namelijk dat een nieuwe regeling voor de invoer van Nederlandse groente en fruit in België zal worden uitgewerkt. Er was eveneens uitzicht op een proce dure van harmonisatie van het landbouw beleid in België en Nederland. De buitenlandse handel van Benelux in 1959 Uit berekeningen van het secretariaat der Benelux Douane Unie, gebaseerd op cijfers verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek van Nederland en het Nationaal Instituut voor de Statistiek van pag Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 T aal-laria 3 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 Feuilleton 5 Horen en Zien5 Beeldverhalen 5 Uit stad en omgeving 6, 7, 8 Agenda van IJ mond en Haarlem 7 Kerkdiensten 7 Films 8 In de Vishal en op zee8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Op en om het Binnenhof11 Kerkelijk Leven 11 Filatelie 11 Puzzel 11 Erbij13 tot 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" (Van onze weerkundige medewerker) De bewering dat februari elk jaar ten minste drie voorjaarsdagen heeft mag geen wet van Meden en Perzen zijn, toch komt het vaak voor. Ook in de nog ko mende negen februaridagen hebben wij nog alle hoop op enkele zachte lenteda gen met zon, nu de winter langzaam maar zeker de biezen pakt. Rond het lagedrukgebied boven de Brit se eilanden passeerde ons gisteren nog een storingsfront met plaatselijk wat re gen en sneeuw, maar bij een meer zuid westelijke wind ging de temperatuur langzaam, verder stijgen. Wij blijven nog een kleine hoop koeste ren in de komende dagen een staart van het vroege lenteweer in Zuid-Europa mee te krijgen, waar van Spanje tot Grieken land al middagtemperaturen boven 15 C. voorkomen. De gemiddelde etmaaltemperatuur van februari ligt ondanks de vrij koude da gen, die deze week voorkwamen, toch nog dicht bij normaal. Nu over ruim een week de lentemaand zich aankondigt kunnen wij de winter 1.959-1960 wel af schrijven en staal het ook al vast dat het een kwakkelwintertje is geworden met al leen in januari enige vorst van betekenis. Verwachting tot morgenavond: Vrij zacht weer met aanvanke lijk hier en daar enige regen. Morgen flinke opklaringen. Krachtige tot matige zuidweste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. België, blijkt dat de Beneluxlanden tijdens het jaar 1959 goederen naar derde landen ter waarde van 21,5 miljard hebben uit gevoerd. Dit is ongeveer tien percent meer dan in 1958. De invoer in de Benelux uit derde landen tijdens 1959 bereikte de waar de van 23,2 miljard, wat een toename betekent van bijna negen percent tegen over het vorig jaar. Ook de intra-Beneluxhandel is in 1959 aanzienlijk gestegen. De invoer in de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie uit Nederland bedroeg ongeveer 1.925 miljard gulden en de invoer in Nederland uit Bel gië en Luxemburg ruim 2.7 miljard. Zo wel in de richting noord-zuid als zuid noord betekent dit, dat de onderlinge han del in de Benelux in vergelijking met 1958 het vorige jaar met meer dan elf percent is toegenomen. Over een langere periode betekenen deze cijfers dat de invoer in de B.L.E.U. uit Ne derland gestadig blijft toenemen en dat de invoer in Nederland uit de twee andere Beneluxlanden zich op opmerkelijke wijze herstelt van de inzinking welke de handel in deze richting gekend heeft in 1958. Het record-niveau van 1957 2.816) werd op nieuw benaderd. Een kameel in de dierentuin van Zu rich heeft dezer dagen een karwei op geknapt, waaraan hij in zijn geboorte land nooit zou zijn toegekomen. Het dier verleende lndp bij het sneeuw ruimen in de tuin. Het was wel een merkwaardig gezicht toen het schip der woestijn door de sneeuw ploegde. PARIJS (UPI) In de Franse rege ring is een ernstig geschil ontstaan over het bestuur van de Sahara, dat kan lei den tot het aftreden van de vijf M.R.P.- ministers. Premier Debré besloot onlangs minis ter Lecourt verantwoordelijk te stellen voor de economische ontwikkeling van de Sahara, maar benoemde tevens iemand anders tot hoofd van de „Gemeenschap pelijke organisatie van Sahara-gebieden" Lecourt is van oordeel dat zijn ministerie door deze benoeming „een lege huls" is geworden. Hij heeft De Gaulle gewaar schuwd dat hij zou aftreden, tenzij hem de volledige bevoegdheid werd gegeven de Sahara te besturen. Lecourt werd bij de kabinetsherziening van 5 februari tot mi nister van staat voor de Sahara en over zeese gebiedsdelen benoemd. Lecourt heeft vandaag een onderhoud met Debré gehad. Gisteravond deelde hij me de dat zijn ontslagbrief gereed was. Naar verluidt heeft De Gaulle de zijde van de premier gekozen, hoewel hem er veel aan gelegen is dat de rooms-katholieke M.R.P. tot de regeringscoalitie blijft be horen. De pauselijke nuntius in ons land, mgr. Beltrami, heeft vrijdag in Nijmegen het Centraal Dierenlaboratorium geopend. Tijdens de rondgang door het laboratorium kwam men ook in de stallen, waar „Toon" de bok huist. De nuntius had gehoord, dat de bok een grote liefhebber van tabak was, vandaar dat hij met een vriende lijk gebaar een sigaretje presenteerde, dat met smaak werd geconsumeerd. LONDEN (AFP) De Britse regering is bereid aan de Cyprioten een „laatste" concessie te doen door met een verminde ring van de oppervlakte van de Britse ba ses op het eiland akkoord te gaan, op voor waarde echter dat er over de andere han gende kwesties het bestuur over de ba ses, de financiële hulp en de militaire fa ciliteiten op Cyprus een „volledig en de finitief" vergelijk wordt bereikt met aarts bisschop Makarios, aldus heeft het Britse kabinet, naar van welingelichte zijde te Londen verluidt, besloten. Deze beslissing zal binnenkort ter kennis van de Cyprioten worden gebracht. De x-egering te Londen zou bereid zijn, de oppervlakte van de bases die zij onder haar soevereiniteit wil handhaven, met enige vierkante kilometers volgens sommigen vijf tot tien te verminderen. Zij zou echter niet akkoord willen gaan NEW YORK (Reuter) De V.A.R. heeft vrijdag onder de leden van de Veilig heidsraad een brief laten circuleren, waar in zij waarschuwt voor mogelijke ernsti ge gevolgen als er aan de huidige toestand in de gedemilitariseerde zone tussen Is rael en Syrië geen einde wordt gemaakt. De regering van de V.A.R. verwijt Is- rael in de brief, dat het de duidelijke be palingen van de bestandsovereenkomst blijft schenden. Zij behoudt zich het recht voor om, zo nodig, pogingen te doen om de oude toestand te herstellen. met de suggestie van di\ Kutchuk, de lei der der Turkse Cyprioten, dat Groot-Brit- tannië de soevereiniteit over 200 vierkante km. behoudt en daarnaast in een gebied van honderd vierkante km. speciale voor- ï-echten krijgt. KOPENHAGEN (Reuter) Premier H. C. Hansen van Denemarken is vrijdag avond in Kopenhagen na een langdurige ziekte op 53-jarige leeftijd overleden. Hij leed aan kanker. Hansen laat een vrouw en drie dochters achter. Het premierschap is sinds 4 januari waargenomen door de minister van Financiën Viggo Kampmann, die, naar men verwacht, Hansens opvol ger zal worden. Hansen was een schoenmakers zoon. Hij kreeg een opleiding als typograaf. Hij ging als sociaaldemocraat in de politiek nadat zijn broer wegens dienstweigering gevangen was gezet. Hij is minister van financiën en van Buitenlandse Zaken ge weest. Premier werd hij in 1955. Hansen was een voorvechter voor westelijke sa menwerking. Het naoorlogse economische hetstel van Denemarken is voor een groot deel aan zijn inzicht te danken. In de oorlog was Hansen secretaris van de socialistische partij. Hij gaf klandestien een krant uit. Behalve als politicus genoot Hansen be kendheid als dichter en als componist van liedjes, die hij zong terwijl hij zich op de mandoline begeleidde. SIR ERNEST BARKER OVERLEDEN LONDEN (Reuter) De vooraan staande Britse geleerde Sir Ernest Bar ker is woensdag op 85-jarige leeftijd over leden, aldus is vrijdag te Londen meege deeld. Sir Ernest heeft van 1928 tot 1939 aan de universiteit van Cambridge en in de jaren 11947 en 1948 aan die te Keulen politieke wetenschappen gedoceerd. Hij heeft veel gepubliceerd over politieke en historische onderwerpen. (Ven onze correspondent in Londen) Koningin Elizabeth heeft vrijdagmiddag om precies half vier Engelse tijd het leven geschonken aan een zoon. De koningin en de prins maken het uitstekend. Dit was het grote nieuws, waarop het hele land met toenemende spanning had gewacht. De gehele dag had het publiek reeds gestaard naar krantenkoppen zoals „Today's Baby" (de baby van vandaag) of het iets poëtischer klinkende „Friday's child" (Vrijdagskind), zonder, dat men er veel wijzer door werd. Maar in elk geval hadden de bladen het bij het goede eind. Het werd een vrijdags kind, hetwelk volgens een bekend Engels volksgezegde zal opgroeien tot een goed mens. „Friday's child is loving and giving" (een vrijdagskind is een lief hebbend en vrijgevig wezen luidt de klassieke uitdrukking. Het vreugdevolle nieuws kwam in zekere zin nog net op tijd. De eerste edities met „Het is een jongen" over de hele voorpagina kwamen namelijk enkele minuten voordat de kantoren en bedrijven sloten. De avondbladen hadden daarmee radio en tele visie geklopt. Het is de eerste maal sinds meer dan honderd jaar. dat in Engeland het wezin van een regerende vorstin uitbreiding ondergaat. De laatste maal, dat dit gebeurde was op 14 april 1857, toen de 37-jarige koningin Victoria haar negende kind kreeg, prinses Beatrice, die de overgrootmoeder van prins Philip zou worden! Zowel koningin Elizabeth als haar gemaal zijn afstammelingen van de grote Victoria. De beide oudste kinderen van koningin Elizabeth werden, zoals men weet, gebo ren toen zij nog prinses was. Elizabeth was 22 jaar toen prins Chai'lès ter wereld kwam en 24 toen prinses Anne het levens licht aanschouwde. Uit de schaarse mede delingen, welke aan de geboorte vooraf gingen, had men weinig houvast, hoewel iedereen begreep dat de blijde gebeurte nis niet meer veraf kon zijn, vooral om dat alle vier de dokters de ochtend op het paleis waren gebleven. Maar niemand wist dat de heuglijke tijding nog vóór het vallen van de avond zou komen. Het grote ogenblik kwam plotseling toen enkele politiemannen de menigte voor een der hekken verzochten wat ruimte open te laten. Men begreep onmiddellijk, dat over enkele minuten het traditionele offi ciële bulletin op de hekken zou worden aan gebracht. Even later verscheen op het voorplein van het paleis een statige, in het zwart geklede heer met een bolhoed op. Het was Stanley Williams, de commissa ris van politie gedetacheerd in het palcis. Hij droeg het in een vergulde lijst gevatte bulletin onder de aim. Er ging een da verend gejuich op toen hij het hek nader de. „Is het een jongen?" riep iemand. En het werd even doodstil. ,.Ja!" riep de heer Williams terug. Hierop volgde een oorver dovende ovatie, welke tot de koningin moet zijn doorgedrongen. Men zwaaide met hoeden en zakdoeken. De geestdrift was enorm. De officiële aankondiging, ondertekend door de vier dokters, luidt: „De koningin werd vandaag, om 3.30 uur namiddag vei lig verlost van een zoon. Hare Majesteit en de baby-prins maken het beiden goed." Vanmorgen hield de Royal Airforce als huldebetuiging met 36 straaljagers een luchtparade boven Londen. Het leger los te de voor Londen gebruikelijke 41 saluut schoten, namelijk van de middeleeuwse Tower en in Hyde Park. In alle delen van het Britse rijk dreunden de saluutschoten De hofhouding en het paleispersoneel, inclusief de politiemannen, brachten met champagne een toast op de jonge prins uit. Het was een geschenk van Prins Philip. De officieren en manschappen van de gar- de kregen een gift in geld om een extra oorlam te kopen. (Vervolg op pagina 3) Chinees gedicht: In de lente is ons hart diep als de zee en ons huis zo nauw als een kleine boot. Als gevolg van een hevige autobotsing op de Rjjsbergseweg in de gemeente Breda is de 24-jarige A. J. Barends uit Haarlem gistermiddag overleden. De Amsterdammer G. H. B. werd zo ernstig gewond, dat men voor z\jn leven vreest. 's Morgens om half vijf reden zij gisteren in een personenwagen in de richting van Rijsbergen. Zij kwamen in botsing met een hen tegemoetkomende vrachtwagen uit Wervik (België). De vrachtwagen met op legger botste vervolgens tegen een boom en kantelde. De chauffeur liep enkele schaafwonden op. De bestuurder van de personenauto, B. uit Amsterdam, raakte bekneld en werd in zeer zorgwekkende toestand naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd. Zijn passagier uit Haarlem kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar het St. Elisabethsziekenhuis te Tilburg gebracht. Daar is hij gistei-middag overleden. De politie stelt een onderzoek naar de toe dracht van het ongeluk in. De 30-jarige wielrijdster H. R.-Van L. is in Maastricht het slachtoffer geworden van een aanrijding tussen een auto van de Gemeentelijke Tandheelkundige Ver zorging en een particuliere auto. Na de botsing schoot de auto van de tandheel kundige dienst door en reed de wielrijd ster aan. Tijdens het vervoer naar een zie kenhuis is zij aan haar verwondingen be zweken. Op een kruispunt bij Steenwijk zijn twee auto's in volle vaart tegen elkaar gebotst. Eén der bestuurders, de 56-jarige J. Veen- stra uit Appelscha, kwam daarbij om het leven. Zijn echtgenote en de andere auto bestuurder werden ernstig gewond. MOSKOU (UPI) Een Franse parle- mentsdelegatie onder leiding van de voor zitter van de Nationale Vergadering, Jac ques Chaban-Delmas, is in Rusland aange komen voor een rondreis. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Hoofdagent v Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM: ^ZIJLWEG 26 - HAARL. - TEL. 17296^ Advertentie wordt a.s. zondag 21 febr. voortgezet in de grote zaal van Raaks 1 (bij het grote postkantoor). Aanvang 20.00 uur. Entree 1.75 M.m.v. „The Thornwood Players". Adverten tie Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7507 Adviezen omtrent hnar hiiidhehundeling Advertentie op meubelstofferen en bedden overtrekken TOT 1 MAART r r MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN - TEL 7541 Advertentie „De Koningin is voorspoedig bevallen van een zoon om 3.30. Hare Majesteit en de kleine prins maken het beiden goed", aldus luidt de tekst op het bulletin dat gistermiddag werd opge hangen aan het hek van het Bucking ham Palace te Londen, waar Koningin Elizabeth om half vijf Nederlandse tijd het leven had geschonken aan een zoon. Het bulletin is ondertekend door vier artsen. OFF. DEALER Meervlietstraat 69 - Velsen - Tel. 5701

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1