personenauto's J SCHEEPVAART r Nadruk op betekenis van supranationaliteit Standpunt van Spierenburg De beurs kampeerwagens Pet Saldo Gazelle: gestegen omzet en dividend Statutenwijziging Hoogovens Export van katoen, rayon en linnen op recordhoogte Lagere winst R'damsche Scheepshvpotheekbank 11 Geopend 10-17 uur en 19.30-22.30 uur zondagen 10-18 uur Toegang f. 2.50 .j Liever niet alleen Jaarver slag Hoge Autoriteit SPAAR VEILIG - SPAAR VOORDELIG 31/4 rente tot f 30.000.- NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland HET RUHRKOLENKARTEL V ezel verwerking 8 (7 DINSDAG 2 3 FEBRUARI 1960 Advertentie De Nederlandsche Handel-Maatschap- pij heeft er in haar jongste kwartaalbericht op gewezen, dat de hulp aan ontwikkelings landen niet alleen op multilaterale wijze behoeft te geschieden, hoewel deze metho de voor een klein land als Nederland zeker voordelen heeft. Langs bilaterale weg, zou volgens de N.H.M. ook het een en ander te doen zijn en daarbij zou het Nederlandse bedrijfsleven dan beter aan zijn trekken komen. Nu valt er voor dit standpunt wel veel te zeggen, maar de verwerkelijking ervan is geen eenvoudige zaak. Een regering kan in ons economisch sy steem juist op dit punt niet veel meer doen dan het bedrijfsleven attent maken op spe ciale mogelijkheden, eventueel kredieten verschaffen en garanties verlenen aan de ondernemers die de projecten uitvoeren. Het wordt echter aan het particulier ini tiatief overgelaten om concrete stappen te doen en daarbij zal men volgens strikt economische beginselen te werk gaan. De reis die de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Ludwig Erhard, onlangs naar Egypte maakte geeft een dui delijk inzicht in de problemen waarmee men bij meer uitgebreide bilaterale hulp verlening te maken krijgt. Nifet dat de bouw van de Assoeandam enkele dagen voor zijn aankomst in Caïro volledig aan de Sovjet-Unie was gegund is in dit ver band interessant. Wel echter dat Egypte bezwaren had tegen de rentevoet waarte gen Erhard een lening van Dm. 250 a 300 miljoen aanbood. Ontwikkelingslanden willen en kunnen geen rente van 6 a 7 percent de op het ogenblik in West-Duitsland geldende be talen, temeer daar de Oosteuropese staten langlopende leningen tegen 2,5 percent rente verstrekken. Deze gelden worden in hoofdzaak gebx-uikt voor de hoogst nood zakelijke ontwikkeling van de infrastruc tuur en een hoge rente zou juist voor jonge landen een drukkende last op. de opbrengst van hun toch al zwakke exportpakket wor- den. Men weet in de onderontwikkelde landen wel dat de communistische lage x-enten gecombineerd worden met hoge prijzen voor de te leveren goederen, maar deson danks is de huidige Westerse rentevoet voor vele van deze landen te hoog. Een ont wikkelingskrediet tegen een rente van ze ven percent heeft zich immers in 12 tot 15 jaren verdubbeld. De in oprichting zijnde Internationale Ontwikkelings Associatie (IDA) een met de Wereldbank verge lijkbare instantie heeft nu juist tot doel de onderontwikkelde gebieden tegen lage rente te helpen. Tegen die renten kan het particulier be drijfsleven nooit werken, hier ligt alleen een taak voor regeringen. De mogelijkheid bestaat echter dat de ontwikkelingslanden zullen ti'achten de rentevoet naar omlaag te krijgen, zoals zij destijds het accent van de prijzen naar de looptijden van de lenin gen hebben vei'schoven. Daai'bij heeft meri in die gebieden misschien de hoop, nadat de renten lager zijn, de prijzen van de on der de leningen te leveren goederen en diensten te kunnen drukken. In een derge lijke situatie staat een internationale or ganisatie aanmei-kelijk sterker dan een regei'ing van een klein land. Wanneer ech ter andei'e landen er toe mochten ovex-gaan leningen tegen zeer lage x-ente te verschaf fen, alleen met het doel hun expoi'tpositie te vex-sterken, dan blijft er inderdaad voor Nederland niet veel anders over dan ook tot deze vorm van bilaterale hulpvei'lening over te gaan. Het lijkt echter beter om met kracht naar intex-nationale samenwerking op dit gebied te stx-even, opdat het niet tot een ook in andex-e opzichten vrij zin loze concurrentiestrijd in hulpverlening komt. De werkelijke wedloop met de Sov jet-Unie eist wat dit betreft aller gecoör dineerde inspanning. De verbetering in de gang van zaken in de eerste maanden van 1958-1959 bjj de n.v. Gazelle Rpwielfabriek v/h Arentsen en Rolling te Dieren heeft zich, blijkens liet verslag, gedurende het gehele boek jaar, dat per 30 september afgesloten werd, voortgezet. Tot de verhoogde omzet droeg het hoofdprodukt het Gazelle rijwiel belangrijk by. Ook de omzet in bromfietsen vertoonde een verheugende stijging bij 1957-1958. Na aftrek van belasting was het saldo bedrijfsrekening 916.704 (voi'ig jaar 658.912) groot. Voorts brachten beleg gingen 24.341 40.917) op. Afgeschreven werd in totaal 526.875 333.114), waar na een winst resteert van 414.169 366.715). Hieruit wordt aan de algemene bedrijfsreserve opnieuw 150.000 toege voegd. Dank zij de verbeterde gang van zaken wordt een van negen tot elf percent verhoogd dividend vooi'gesteld. Ook over de huidige gang van zaken is de directie tevreden. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft dinsdag haar achtste jaarverslag gepubliceerd, dat het karakter heeft van een balans. Het Europese Parlement zal in de loop van het jaar aan de hand van dit verslag het beleid van de Hoge Autoriteit uitgebreid bespreken. De ondertekenaars van het rapport zyn de leden van de nieuwe Hoge Autoriteit die op 1(3 september in functie trad, onder voorzitterschap van de Italiaan Piero Malvestiti. De produktie van de ijzer- en staalindustrie loopt nu tegen de 70 miljoen ton per jaar, tegen 40 miljoen ten tijde van de oprichting van de Gemeenschap. Het financiële kx-ediet van de H.A. is goed gevestigd. Zij heeft vex-schillende buitenlandse leningen kunnen sluiten en daardoor voor meer dan 200 miljoen dollar kunnen bijdragen in de financiering van investeringen in de gemeenschapslanden. Voorts heeft de H.A. voor meer dan 40 miljoen dollar bijgedragen in de zoge naamde wederaanpassing van arbeiders die in hun werk door het oprichten van de E.G.K.S. werden getroffen. Bovendien heeft de H.A. aanzienlijke financiële hulp verleend voor de bouw van arbeiders woningen; binnenkort komt de 25.000ste arbeiderswoning die met financiële hulp van de E.G.K.S. wordt gebouwd, gereed en er zijn er nog 8.500 in aanbouw, terwijl de bouw van nog eens 3.200 woningen aan staande is. Vorig jaar 59.000 mijnwerkers minder. In het jaax-verslag wordt over de jongste ontwikkelingen in de kolenindustrie mede gedeeld, dat het aantal mijnwex-kers van de mijnen in de E.G.K.S. in het afgelopen jaar met 59.000 is gedaald. In de laatste twee jaar tezamen bedroeg de verminde ring van het mijnpersoneel in totaal 91.000 man. Einde 1959 waren er nog 579.200 mijn- werkers in de kolenindustrie der Gemeen schap. De afvloeiing van mijnwerkers vond vooral plaats in het Ruhrgebied, de Zuidbelgische bekkens en de Kempen en het Franse bekken Centre-Midi. De kolenproduktie der Gemeenschap daalde in het afgelopen jaar tot 234,9 mil joen ton, van 246,4 miljoen ton in 1958. Ondanks de daling der produktie zijn de voorraden kolen bij de mijnen nog steeds aanzienlijk, in oktober bereikten de voor- x-aden met 32,8 miljoen het hoogste peil tot dusverre. Minder leerlingen Er heerst nogal bezoi-gdheid over het feit, dat het aantal leexdingen van de ko lenindustrie en dc" ijzër-en staalindustrie in de Gemeenschap sterk is teruggelopen. In juni 1959 waren er nog slechts 60.900 of ruim 10.000 minder dan een jaar eerder. De Hoge Autoriteit waarschuwt, dat aan deze ontwikkeling grote aandacht dient te worden gewijd, daar de kolen- en staal industrieën over enkele jaren een tekort aan jonge geschoolde ai'beidex-s en specia listen zullen hebben, wanneer de daling aanhoudt. De bevoegdheden van de H.A. Over haar bevoegdheden schrijft de H.A. in het verslag, dat men wel eens vergeet, dat het E.G.K.S.-verdrag aan de Hoge Autox-iteit zelf niet de uitsluitende zoi-g heeft gelaten om over het gebruik van deze te beslissen. De praktijk heeft uitge wezen dat hierin een bron van mogelijke conflicten tussen de H.A. en de Raad van Ministers ligt. Zo hebben deze twee instel lingen van de Gemeenschap in 1959 vex-- schillend geoordeeld over de kolensituatie. Het gevaar is gelegen in de atmosfeer die daaruit kan ontstaan. Een goede werking van de Gemeenschap eist dat de bevoegd heden van de verschillende instellingen strikt worden geëerbiedigd en dat men van beide zijden constructieve oplossingen zoekt die in overeenstemming met de be palingen van het verdx-ag zijn. De H.A. zal al het mogelijke doen om de betx-ekkingen met de regeringen zo nauw mogelijk te maken. Het bovennationale kax-akter van de bevoegdheden van de Hoge Autoriteit blijft daarbij van essentieel belang. Het vervoer De praktijk toont ti-ouwens aan dat als de regeringen het langs de bekende weg der internationale onderhandelingen eens moeten worden, het vaak uiterst lastig is gebleken een oplossing te vinden in de geest'van het verdrag. Het is bijvoorbeeld teleui'stellenö dat twee jaar na de over- gangsperiode de distorsies door verschil in prijsvorming bij wegvervoer en vervoer te water nog niet zijn weggenomen en dat het probleem van de publikatie der vervoers- prijzen nog niet is opgelost. Het menings verschil over de wegvervoerstarieven werd vorig jaar tenslotte doox'broken door een beslissing van de Hoge Autoriteit, die nu door twee regeringen voor het Hof wordt aangevochten. Energiebeleid De H.A. beschouwt het enex-giebeleid, met alles wal daax'bij komt aan aanpassing en omschakeling van de kolenindustrie als haar vooxmaamste taak van het ogenblik. Aagtekerk pass. 22 Guardafui n. Aden. Aalsdijk 23 te Tandjong Priok. Aardijk 23 t.e Miami. Abbekerk 23 te Antwerpen v. Marseille. Abida 22 v. Baltimore n. Maracaibo. Acila 22 150 m. w.z.w. Amsterdam eiland naar Fremanlle. Acmaea 22 te Brunsbüttel n. Turku. Akkrumdijk 22 te Swansea verw. v. Rotterdam. Alamak 22 v. Aden n. Port Said. Albireo 22 v. Bombay n. Vcrawal. Aldabi 22 te Uheus. Algorab 23 te Rio de Janeiro. Alioth 22 v. Baltimore n. Philadelphia. Alkaid 22 v. Rotterdam te Antwerpen. Alkmaar 22 420 m. w. Oporto n. Curasao. Alphacca 22 500 m. w.z.w. Rangoon n. Rangoon. Alpherat 22 te Antwerpen v. Salvador. Ameland 22 v. Punta Cardon n. New York. Ammon 21 1050 m. n.n.o. Martinique n. P. a Pitre. Amstelmeer 22 520 m. n.o. Wake n. Singapore. Amstelsluis 22 500 m. n.o. Townsville n. Sydney. Amstelvaart 22 140 m. w. Okinawa n. Kaimaiski. Angólakust 22 v. Abidjan n. Monrovia. Appingedijk 23 te Los Angeles. Area 22 1430 m. w. Dakar n. Dakar. Arendskerk 22 te Genua verwacht v. Port Said. Argos 22 20 m. n.w. Bizerta n. Antwerpen. Artemis 22 100 m. n. Cuba. Asmidiske 22 230 m. Ouessant n. Hampton. Asterope 22 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Astrid Naess 22 te New York. Attis 21 300 n. Cayenne n. Amsterdam. Atys 22 te Punta Cardon verwacht v. Curasao. Balticborg 23 v. Rotterdam n. Larvik. Bantam 23 te Aden verwacht. Batjan 22 230 m. z.z.o. Kp. Race n. Genua. Bawean 22 100 m. o. Oman n. Ilo Ilo. Bengalen 22 ten anker nabij Basrah Bennekom 22 150 m. z. Azoren n. La Guaira. Advertentie Stort in contanten bij een van onze kantoren of op de postgiro-rekening van dat kantoor onder vermelding „spaarrekening" minimaal een bedrag van f 250.-. U ontvangt Wij zenden u een folder op uw verzoek of bij ontvangst van de eerste storting. Betaling van belastingaanslagen in termijnen ten laste van uw spaarrekening. Op de agenda van de op 7 maart a.s. te houden buitengewone algemene vei-gade- ring van aandeelhouders Hoogovens, staat als enig punt van behandeling: Voorstel len tot wijziging van de statuten. Zoals reeds eei'der werd medegedeeld, houdt deze statutenwijziging onder meer in dat met ingang van het boekjaar 1960 de winstver deling wordt gewijzigd in dier voege dat de uitkex-ingspercentages voor de raad van commissarissen en voor de directie zullen worden verlaagd. Verder is een voorstel ingediend tot wij ziging van de nominale waarde der gewone aandelen van 600.in 1000.en 100. In verband hiermede verwijzen wij naar de reeds aangekondigde emissie 2:3. Te zijner tijd zullen de coupux-es van 600, woi-den omgewisseld in coupures van 1000 en 100. Tevens wordt vooi'gesteld om aan elk bedrag van 100.— aan aandelen in algemene vergaderingen van aandeel houders een stem toe te kennen. Aan n.v. Administratiekantoor voor Aan- deelen Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. zal worden voox-gesteld de certificaten van aandelen van 600.te vervangen door coupures van 1000,en de x-eeds bestaande van 100.—. Indexcijfers van groothandelsprijzen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans indexcijfers van grooihandelsprijzen mengesteld per 31 december 1959. Het algemeen indexcijfer daalde, vergeleken met ultimo no vember. met 2 punten tot 143 (basis 1948 100). Het algemeen indexcijfer over het jaar 1959 lag 1 punt hoger dan het gemiddelde over het voor gaande jaar. Deze stijging werd geheel veroor zaakt door de prijsbeweging der voedingsmid delen. Mutaties bij de Nationale Handelsbank De Nationale Handelsbank n.v. deelt mede dat mr. Am. J. d'Ailly de wens te kennen heeft ge geven zijn functie als directeur der bank neer te leggen, ingevolge zijn verzoek is de datum van aftreden bepaald op 29 februari. Dc Nederlandse vice-voorziltcr van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. D. Spieren burg, meent dat een kolenkartel aan de Ruhr als oplossing voor de moeilijkheden van de Duitse kolenindustrie alleen mogelijk is als er voldoende „buitenstaanders" zijn, die over een eigen, goed functionerende en ruime handelsorganisatie beschikken, en die een betrekkelijk gering eigen verbruik hebben. Hij heeft dit volgens de West duitse „Deutsche Zeitung", verklaard in een vraaggesprek met een redacteur van dit blad. De heer Spierenburg zei voorts, dat niemand er aan denkt van de kolen industrie aan de Ruhr een concurrentie van iedereen tegen iedereen te eisen. De „buitenstaanders" zouden echter een tegenwicht moeten vormen tegen een eventuele valse koers van een verkoop kartel. Het Westduitse blad schrijft dit in een beschouwing over de komende besprekin gen van de Hoge Autoriteit met vertegen woordigers van de Duitse industrie en de Bondsregering. De Hoge Autoriteit heeft, als gemeld, een aanvraag van de Duitse mijnbouw om een vei'koopkartel te mogen voi-men verworpen, aangezien een kartel dat de produktie x-egelt in strijd is met het EGKS-verdrag. De Deutsche Zeitung meent dat men bij de besprekingen niet te star aan de eigen standpunten moet vasthouden, doch dat naar een compro mis moet worden gestreefd. Het blad verklaart voorts dat het Duit se lid van de Hoge Autoriteit Hellwig streeft naar een crisiskartel naar Duits voorbeeld, doch dat o.a. Spierenbui-g zich daartegen verzet. De mening van de heer Spierenbui-g moet zakelijk bestudeerd worden, aldus het blad, want „een pole miek tegen hem is bijzonder misplaatst, aangezien hij een goede samenwerking met Hellwig nastreeft en reeds vroeger bij veel beslissingen zijn invloed heeft laten gelden om in de Hoge Autox-iteit gerecht- vaai-digde Duitse verlangens er door te krijgen." Voor de sanering van de kolen industrie aan de Ruhr denkt Spiex-enbux-g aan een „saneringsfonds", dat door de Ruhr-industrie zelf zou moeten wox-den be heerd en waaraan ook buitenstaanders zouden moeten kunnen deelnemen, zo voegt het blad hier nog aan toe. De Duit se industrie zou op grond van artikel 53a van het EGKS-verdrag om toestem ming voor zo'n fonds kunnen vragen. De Nederlandse export van katoen, rayon- en linnen -weefsels en -garens heeft in 1959 een record bereikt: Zij steeg van 36.770 ton ter waarde van 391,6 mil joen gulden in 1958 tot 39.985 ton ter waar de van 404,4 miljoen gulden verleden jaar. De K.R.L.-uitvoer richtte zich naar meer dan tachtig landen in de wereld, zo werd medegedeeld op de persconferentie ter ge legenheid van de komende textieljaarbeurs (29 februari tot en met 6 maart), die in Utrecht is gehouden. Ruim 22.181 ton of 55.5 percent van de totaal-export van K.R.L.-weefsels ging naar Europese landen (in 1958 ruim 18.300 ton of 49.8 pex-cent) en 20,1 percent naar Afrika (25,7). Door de verminderde afzet mogelijkheden in andere werelddelen zag de Nederlandse industrie zich gedwongen, meer aandacht te gaan besteden aan de afzet in de Westeuropese landen. De E.E.G.-landen namen vorig jaar 37,1 per cent van de Nederlandse katoen- rayon en linnen -export binnen Europa op, de landen van de Vrijhandelszone 16,5 per cent. Hieruit blijkt, volgens de Stichting Nederlandse Textieljaarbeurs, het grote exportbelang dat de Nederlandse K.R.L.- industrie in de Vrijhandelszone heeft. Het herstel, dat sedert april 1959 viel waar te nemen in de bedrijvigheid van de Nederlandse K.R.L.-industrie leidde wel iswaar tot een betere bedrijfsbezetting en een hogere px-oduktie (73.400 ton) dan in 1958, maar was toch niet zo krachtig, dat de cijfers van 1957 (76.420 ton) benaderd konden worden. De directie van de N.V. Rotterdamsche Scheepshypotheekbank is, blijkens het ver slag over 1959, over de behaalde resultaten niet ontevreden. Weliswaar is de winst iets la*ger dan die over 1958, maar in dat jaar werkte een bijzondere eenmalige bate mede om dat resultaat te bereiken. De totale inkomsten beliepen 5.437.368 5.640.855), waaronder 5.282.531 5.524.778) aan rente, provisie enz. en 125.655 (f 108.566) aan rente van de be legde reserves. Na aftrek van rente pand brieven en schuldbekentenissen ad 3.506.949 3.572.899) en verdere voor zieningen, resteert een winst ad 1.341.851 1.394.618). Voorgesteld wordt, zoals be kend, een onveranderd dividend van 26 percent over het bedrag der verplichte storting. De gang van zaken in het bedrijf ver toont nagenoeg eenzelfde beeld als over 1958. De zeevrachten bleven vrijwel het gehele jaar zeer onbevredigend, hetgeen zijn terugslag op het bedrijf niet miste. Dit neemt niet weg, dat, naar veler oordeel, voor een enigszins verder liggende toe komst er mede gerekend mag woi'den dat de scheepvaart weer meer bevredigende resultaten zal bereiken. Het bedrag aan nieuwe leningen beliep 16.672.600, aan aflossingen werd ontvan gen 15.796.062, zodat een vooruitgang in het Ixitstaande bedrag werd geboekt van 876.538, waai'door het totaal aan lenin gen uitstaande bedrag tot 86.129.160 toe nam. Aangezien de conjunctuur zich verder in opgaande richting beweegt, zij het dat de scheepvaart daarin nog niet of slechts in geringe mate heeft gedeeld, acht de direc tie het waarschijnlijk dat het bedrijf in het lopende boekjaar wederom een gunsti ger tendentie zal vertonen. De Nationale Scheepshypotheekbank n.v. in Rotterdam, onder directie van de Rotterdamsche Scheepshypotheekbank, behaalde over 1959 een winst van 105.656 130.679) en stelt voor een onveranderd dividend van vijf percent. Bintang 22 60 m. o. Mount Etna n. Beyrouth. Blitar 22 v. Basrah ten anker Abadan. Bonita pass. 22 Crooked eiland n. Puerto Limon. Borneo 22 v. Pt. Swettenham 23 te Singapore. Breda 23 te Maracaibo. Calamares 22 te Los Angeles. Caltex Arnhem 22 te Suez. Caltex Delft. 22 terug te Stockholm met schade. Caltex Eindhoven 22 38 m. n. Burlings n. Gibralt. Caltex Pernis pass. 22 Dondrahead n. Bahrein. Caltex Rotterdam 23 te Suez. Calt. The Hague 22 110 m. w.n.w. K. Bon n. Antw. Caltex Utrecht pass. 22 Goa n. Bombay. Camitia 22 v. Suez n. Curasao. Camerounk. 22 130 m. z.z.o. L. Palm. n. Fr'town. Camphuys 22 v. Singapore n. Bangkok. Casamance 22 te Duinkerken. Castor 24 te Alexandrië. Cinulia 22 te Rotterdam Cirrus (weerschip) 22 v. R'dam n. Atl. Oceaan. Clavella 23 te Curacao verwacht. Colytto 22 te Londen. Congokust 22 90 m. n.w. Kp. Race n. Rotterdam. Cradle of Liberbty 22 230 m. o. Az. n. Port Said. Crania 23 te Durban. De Eerens 21 v. Bahrein, 23 te Kuwait. Diloma 23 te Curacao. Dcrestad 21 80 m. o. Bahia. Doris 22 38 m. z.w. Flores n. Londen. Drente 23 te Napels. Eemland pass. 22 Ouessant n. Amsterdam. Eenhoorn 22 te Antwerpen v. Bremerhaven. Eos pas. 22 Sandettie n. Rotterdam. Esso Rotterdam pass. 22 Kp. St. Vincent n. Mena. Fravizo pass. 22 Kp. Malea n. Odessa. Friesland 22 v. Rotterdam n. Newcastle. Gabonkust 22 v. Lagos n. Matadi. Geertje Buisman 22 v. Rotterdam 23 te A'dam. Grootekerk 22 te Rotterdam. Hathor 22 v. Tunis n. Bone. Hector 22 Finisterre gepass. n. Rotterdam. Heelsum 22 80 m. o.n.o. Terceira n. Peru. Heemskerk 22 260 m. z.w. K. Palm. n. L. Palmas Helena 22 v. Puerto Ordaz n. Nordenham. Helicon 21 90 m. w. Key West n. La Guaira. Hestia 22 280 m. w.z.w. Scillys n. St. Croix. Hispania pass. 22 Algiers n. Alexandrië. Hydra 22 v. Grenanad n. St. Vincent. Ivoorkust 22 v. Monrovia n. Abidjan Jagersfontein 22 270 m. n.n.w. Kaapst n. Kaapst. Jason 22 420 m. n.o. Azoren n. Antwerpen. Johan van Oldenbarnevelt 22 240 m. n.w. Wel lington naar Wellington. Jos. Frering 22 180 m. n.o. Madeira n. Monrovia. Kabylia 22 v. Cabimas n. Curacao. Kc-linga verm. 23 v. Hamburg n. Rotterdam. Kalydon 22 170 m. n. Bengazi n. Landsend. Kara 24 in Suezkanaal verw n. Mena Al Ahmadi. Karachi 22 te Djeddah verwacht v. Suez. Karakorum pass. 22 Sabang n. Pcnang. Karimata 22 v. Marseille n. Hamburg. Katelysia 22 75 m. n. Oran n. Sidon. Keizerswaard 22 140 m. o. Belem n. Belem. Kelletia 29 te Buenos Aires verwacht. Kellia 24 te Curacao verwacht. Kenia 22 110 m. n. Bengazi n. Gibraltar. Kerkedijk 22 130 m. z.z.w. K. Race n. Antwerpen. Kermia verm. 22 v. Lavera n. Singapore. Koningswaard 22 te Maracaibo verwacht. Kopionella 22 te Hamburg. Koratia 26 te Curacao verwacht. Korovina 22 100 m. z. Recife n. Orinocorivier. Kosicia 22 350 m. z.w. Fayal n. Rotterdam. Krebsia 1/3 te Buenos Aires verwacht. Kylix 22 v. Aden n. Fao. Laarderkerk 22 v. Dubai n. Damman. Laurenskerk 23 et Karachi. Leiderkerk 23 te Beurouth verwacht. Lekkerkerk 22 140 m. o.z.o. Malta n. Le Havre. Lelykerk 22 v. Rastanura n. Damman. Leopoldskerk pass. 22 Sicilië n. Beyrouth. Limburg 23 te Pcnang. Lindekerk 22 v. Rotterdam n. Bremen. Loenerkerk 23 te Suez. Lombok 22 v. Lisabon n. New York. Loppersum 22 te Le Havre. Löuis Lantz 22 v. Emdën n. Monrovia. Maasdam 22 te Cobh. Maaskerk 22 te Aden. Maron 22 te Kingston verwacht. Mataram 22 122 m. n.o. Finisterre n. Marseille. Maureen 22 540 m. n.w. Finisterre n. Bayonne. Medon 22 v. Puerto Cabello n. Curacao. Meerkerk pass. 22 Straat Messina n. Port Said. Memnon 22 v. Carupano n. Kp. Haitien. Merwede 22 135 m. n. Dakar n. Las Palmas. Mitra 22 60 m. z.w. Santa Maria n. Liverpool. Modjokerto 22 te Port Swettenham. Moh. Reza Shah 22 70 m. w. Oporto n. Port Said. Molenkerk 22 330 m. n.n.w. Perim n Port Said. Montferland 22 150 m. n.o. Madeira n. Santos. Moordrecht 22 te Isle of Grain. Munttoren 22 60 m. n.o. Sombrero n. Curacao. Mylady 22 100 m. o.z.o. K. Threepoints n. Douala. Naess Command. 22 510 m. n.n.w. Perim n. Mena. Naess Tiger 22 240 m. n.n.o. B'muda n. Paulsboro. Neder-Weser 22 240 m. n. Flores n. Houston. Neverita 22 390 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam 23 te St. Thomas. Noordwijk 22 45 m. z.w. Ouessant n. Monrovia. Notos 20 30 m. z.w. Kp. Sileno n. Tunis. Ni.ikerk 22 190 m. o. Sicilië n. Port Said. Oberon 22 v. Antwerpen n. Amsterdam. Oldekerk 22 v. Aden n. Akaba. Oostkerk 23 te Fremantle. Oranje 22 50 m. z. Napels n. Port Said. Oranjefontein 22 360 m. n.w. Walvisb. n. L. Palm. Oranje Nassau 23 v. Barbados n. Trinidad. Orestes 22 500 m. w. Ouesant n. Ciudad Trujillo. Orion 22 60 m. n. Finisterre n. Antwerpen. Ossendrecht 23 te Newport News. Papendrecht 22 120 m. w. Algiers n. Novorossisk. Pendrecht 22 60 m. w. Kreta n. Banias. P. G. Thulin 23 te Baltimore. Philine 22 te Thameshaven verwacht. Philippia 22 230 m o. Malta n. Lavera. Pelydorus pas. 22 Sabang n. Singapore. Polyphemus 22 te Albany. Prins Casimir 22 te Haifa. Prins Frederik Hendrik 23 te Burriana. Prins Frederik Willem 22 v. Le Havre n. Londen. Prins Willem v. Oranje 22 v. Le Havre n. R'dam. Prins Willem IV 22 57 m. z.w. Ouess n. Valencia. Prinses Irene 22 500 m. n.n.w. Azoren n. Havana Purmerend 23 te Curacao. Pygmalion 21 v. Rotterdam n. Piraeus. Radja 22 70 m. z.w. Kreta n. Port Said. Raki 20 te Breinen. Rempang 22 v. Tanga n. Mozambique. Riouw 23 te Hamburg v. Bremen. Roggeveen 22 300 m. z.z.o. Durban n. Albany. Rondo pass. 23 Gibraltar n. Antwerpen. Rotterdam 22 v. Montevideo n. Kaapstad. Rijnkerk 22 te Genua. Schie 22 v. Napels n Algiers. Schouten 22 v. Mauritius n. Beira. Senegalkust 23 te Freetown. Siaoe 22 v. Akyab n. Penang. Silindoeng 23 te Singapore. Sommelsdijk 22 v. Antwerpen n. Rotterdam. Stad Alkmaar 22 0 m. z. Las Palmas n. Londen. Stad Delft 22 v. New York n. Baltimore. Stad Maassluis 22 75 m. w. Lissabon n. Melilla. Stad Rotterd. 22 216 m. z.w. L. Palm. n. IJmuiden. Stanvac Adventure 22 180 m. w. Sabang n. Auckl. Stanvac Lirik 23 te Sungeigerong. Statendam 22 te Port Au Prince. Statue of Lib. 22 240 m. o.n.o. Aden n. B. Mashur. Straat Banka pass. 22 z. Ceylon n. Bombay. Straat Madura 22 950 m. n. Amsterdam eil. naar Mauritius. Straat Malakka 23 te Djakarta verwacht. Straat Soenda 22 te Melbourne. Sunetta 22 te Kobe verwacht. Tabian 22 v. Aden n. Belawan. Tamo pass. 22 Kp. Finisterer n. Antwerpen. Tara 22 v. Hamburg n. Bremen. Tarakan 22 120 m. z. Kreta n. Amsterdam. Taria 23 te Port Okha. Tawali 22 120 m. o. Masawa n. Port Said. Telamon 22 v. Port of Spain n. Ciudad Bolivar. Tiba 22 120 m. z.w. Finisterer n. Antwerpen. Tibia 22 v. Massawah n. Port Sudan. Tjibodas 22 te Saigor. verwacht v. Yokohama. Tjimanuk 22 70 m. n.n.w. Cairns n. Auckland. Tjitarum 23 te Kobe v. Shanghai. Tjiwangi 22 70 m. z. Hongkong n. Singapore. Tomocyclus 22 v. Philadelphia n. Puerto La Cruz Towa 23 te Montevideo v. Santos. Utrecht 22 te Tegal. Van Heemskerk 22 v. Hongkong n. Kobe. Van Neck 22 120 m. n. Singapore n. Manilla. Vasum 28 te Rotterdam verwacht. Vivipara 22 te Eastham. Vlieland 22 170 m. w.z.w. Ras Fartak n. Mena Vlist 22 480 m. z.z.w. Kp. Race n. Amsterdam. Waikelo 23 te Muscat v. Dubai. Waterman pass. 22 pantellaria n. Rotterdam. Weltevreden 23 te Lorenzo Marques. Westertoren 22 te Suez verwacht. Wieldrecht 22 100 m. o.z.o. Cayenne n. Manaus. Wilmarsum 22 100 m. w. Ouesant n. Hamilton. Wonosari 23 te Tripoli. Wonosobo 22 v. Manokwari n. Hollandia. IJssel 22 v. Famagusta n. Rhodos. Zaankerk 22 v. Bangkok n. Hongkong. Zaanland pass. 22 Kp. Vcrd ei). n. Las Palmas. Zonnekerk 22 560 m. n.n.o. St. Helena n. Kaapst Zuiderkerk 22 135 m. w. St. Vincent n. L. Palmas Zwijndrecht 23 v. Balboa n. Chuba (Japan). Commissarissen en directie van de n.v. Noordelijke Industrie voor Vezelverwer king te Hoogezand, stellen aandeelhouders voor om het dividend over 1959 te bepalen op acht percent (7 percent). Unilever vast in stille markt De Unilever-papieren zetten vandaag de eerste dag van de nieuwe beursweek in met een vaste tendentie. Het buitenland liet merendeels verstek gaan, de beroeps- handel wilde liever een dagje wachten en het publiek deed ook heel weinig. Dit nam niet weg dat de vraag hier en daar toch de overhand had waardoor de stemming door- elkaar min of meer vast genoemd kon worden voor de internationale waarden. In aandelen Hoogovens werd nog wel in een open hoek gehandeld doch de affaire was minimaal. De koers steeg van 790 tot 795. Aandelen Nationale Handelsbank werden vrijwel onveranderd op 178 geadviseerd. In de scheepvaartsector was het zeer stil. Van de leidende cultures waren certifica ten Deli vast en cix*ca drie gulden hoger op 186,50. Amsterdam Rubber een weinig lager, daarentegen noteerde HVA een klei nigheid hoger. In de staatsfondsenhoek ging meer om dan de laatste dagen het ge val is geweest, bij vaste stemming. In de lokale afdeling werden aandelen Van Vlissingen Katoen geadviseerd op 515. Prolongatie ZV2 percent (ANP). Boeke en Huidekoper steeg van 160 tot 162. Spaarnestad van 430 naar 435. VERHANDELDE FONDSEN 19 februari 22 februari Totaal 443 462 Hoger 26C(60.5%) 250 (54%) Lager 100 (22.6°/o) 120 (26%) Gelijk 75(16.9%) 92(20%) VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdvak 2detijdv. A.K.U466—468 466 Kon. Olie156.70—157.00 156.50 Philips 759—761 759 Unilever 757—760 759 Hoogovens 801—808 808 Deli 188.50 191.00 Amsterd. Bank 323 Ned. Handel Mij. 260 Rotterd. Bank 280X Twentsche Bank. 275 A.K.U 465 Albert Heijn 351 Amstel Bier 510 Billiton Mij. II 358 Bols 474 Bührmann Papier 427 Deli-Mij 187.50 Dordtsche Olie 726 320 Heineken's 503 Hoogenbosch Sch. 228% Hoogovens 797 H.V.A 161 389 398 K.L.M 107.50 Kon. Ned. Zout 655% Kon. Olie 157. Müller Nat. Bezit 363 Nederl. Ford 320 Ned. Gist. en Sp 300 Ned. Kabelfabr. 422 Philios Gem. Bez. 758 Phiilps Pref 284'/» A'dam Rubber 122 Sikkens Lak 595 Stokvis R.S 218 Thomassen Dr. 637 Unilever 757' Van Rerkel's Pat. 281 Van Gelder Pap. 242 3A Van der Heem 210 Ver Machinefabr 226 Wfssanen 270 Wilton Feijenoord 216 Zwanenberg-Org. 525 Tnterunie 194.— Robeco 221. 490. Ver Bezit v. 1894 114,50 H.A L 167 K N SM 183 N Scheepv. Unie 153% Ommeren v 247K Stoomv Mij. Ned. 165% Anaconda 59 Kennecott Copper 88 Aluminium Ltd 327/g Bethlehem Steel 50 US Steel 87% Republic Steel 65*g American Motors 73% General Motors. 48% Cities Service 46 Shell Ooil 76 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK GESLOTEN In verband met Washington's Brithday was de beurs van New York gisteren ge sloten, er was daarom in Amsterdam gis teren geen avondhandel. KLEINE VAART Ank T 22 te Finisterre n. Londen. Appingedam pass. 22 Wight n. Antwerpen. Areas 22 dw. Tarifa n. Rotterdam. Draco 21 te Palermo n. Antwerpen. Flevo 22 160 m. z. Ushant n. Bilbao. Joost 22 in Golf v. Biscaje n. Bavonne. Looiersgracht 22 dw. Arcona n. Abö. Manto 21 70 m. z.w. Ouessant n. Tanger. Midas 22 te Amsterdamn. Aalborg. Phidias 22 120 m. w. Kreta n. Gibraltar. Plato 21 v. Alicante n. Malaga. Schippersgr. 22 120 m. van Hanstholm n. Dundee. Thaletas 22 v. Haifa n. Gibraltar. Tilly 22 15 m. z.o. Belle Isle n. Nantes. Twee Gebroeders 22 35 m. n.w. Chios n. Augusta. SLEPVAART Argus en Blankenburg 23 v. R'dam n. Duinkerken. Barentsz Zee 22 v. Newport News te Maassluis. Cycloop 23 150 m. w. Freetown n. Burutu. Hector. Nestor. Simson en Stentor 23 v. Amster dam naar IJmuiden. Maas 21 te Rotterdam. Titan 23 30 m. z.o. Malaga n. Marseille.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11