Sjoukje Dijkstra weer steviger op de tweede plaats bij kunstrijdsters Standen en cijfers Franse triomf in de afdaling Russin Klara Guseva de snelste op de 1000 meter Joan Haanappel terug naar vierde plaats Vader Dijkstra: een zilveren plak zit er dik in De houten ski raakt eruit Snelle afdaler in Squaw Valley Favorieten wonnen in het ijshockeytoernooi Outsider Georg Thoma Olympisch kampioen bij Noordse combinatie Een open vraag B. Kluit overleden Wereldkampioenschap in Zwitserland 13 CAROL HEISS HAAST ZEKER VAN GOUDEN MEDAILLF Titelgevecht van Moore Nencini winnaar in de Grote Prijs van Nice Wereldrecord voor Gieseler Barrv Mackay kampioen Zwaargewicht Spanning op laatste dag derde testmatch DINSDAG 23 FEBRUARI 1960 De Nederlandse meisjes Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel hebben de serie» van vijf verplichte figuren bij het kunstrijden dames in Squaw Valley schitterend afgesloten, want toen gisteren de balans werd opge maakt, stond onze Europese kampioene op de tweede plaats en Joan op de vierde. Het gaf alle reden tot vreugde in het Nederlandse kamp, die het feest, dat de Amerikanen maandag vierden - zij herdachten de geboor tedag van George Washington met een feestdag, waardoor al vroeg duizen den auto's tienduizenden bezoekers aanvoerden - in de schaduw stelde. Beide Nederlandsen hebben het laatste verplichte figuur een tegendrie- slangenboog-tegendrie met mocilijkheidsfactor vijf voortreffelijk gereden en benaderden de Amerikaanse Carol Heiss, die ditmaal enigszins nerveus en onzeker was en by geen der juryleden een vijf behaalde. Sjoukje Dykstra bleef slechts een halve punt verwijderd van het totaal van Carol Heiss (212 pnt.) en dit door de grote accuratesse van het Nederlandse jurylid, mevrouw Benedict, die een onvolkomen heid in Sjoukjes figuur constateerde, waardoor zij tot de laagste waardering kwam: 4.4 pnt. Overigens was zy ook voor Carol Heiss streng en waardeerde haar figuur met 4.5 punt. Het pleit voor de objectiviteit van mevrouw Benedict, waaraan menig ander jurylid zich kan spiegelen, bijvoorbeeld de vertegenwoordigers van Amerika en Japan in het kampgerecht. Mevrouw Benedict was overigens lovend in haar oordeel over Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel. „De meisjes zijn goed op dreef, beter dan in Garmisch bij de Euro pese kampioenschappen, al zijn daar na tuurlijk ook de omstandigheden niet vreemd aan. In Garmisch een harde wind, kou en sneeuw, terwijl zij hier rijden onder de Californische zon. De concurrentie is echter sterk, want behalve Heiss zijn ook Roles en Owen van grote klasse. Owen wordt door veel men sen uit haar omge ving gepousseerd en daarom is het goed, dat de Europese ju ryleden de overhand hebben.." aldus me vrouw Benedict. Joan Haanappel dankte het aan haar sterk gereden vijfde figuur dat zij met grotere overtuiging en meer beheersing dan de vorige dagen op het ijs schreef, dat zij kon oprukken naar de vierde plaats, daarbij de Tsjechische Mrazkova en de Amerikaanse Owen voor bij strevend. Het totaal aantal punten, waarmee Joan Haanappel haar laatste fi guur zag gewaardeerd, bedroeg 195.5. De waardering voor het vijfde figuur van Roles was 200, van Mrazkova 193 en van Owen 191.5. De persoonlijke waarde ring voor Sjoukje Dijkstra lag tussen 4.4 en 4.9 (driemaal van het Oostenrijkse, Tsjechische en Japanse jurylid), terwijl die voor Joan Haanappel lag tussen de 4.2 en 4.7. Acht juryleden plaatsten Sjoukje Dijkstra als tweede. Het Japanse jurylid, dat Roles de tweede plaats toekende, als vierdeHet plaatscijfer van het Am- stelveense meisje kwam hierdoor van 22 op 20. De tevredenheid in het Nederlandse kamp was in grote tegenstelling met de stemming bij de Amerikanen, die de ner veuze Heiss en de boze Owen, omringd door tantes en oma's maar moeilijk in toom konden houden. Vooral Owen was hevig gebeten op de Europese juryleden, die zij overigens ten onrechte be schuldigde van subjectiviteit en al wat dies meer zij. Wat haar vooral in een bittere stem ming had gebracht was de opmars van Joan Haanappel op deze derde dag van het kunstrijden, waarbij onze landgenote zich ditmaal van haar beste zijde liet zien, in tegenstelling tot voorgaande dagen, toen zij de mentale fout maakte slechts te strijden tegen de Oostenrijkse Regine Heitzer. Hier op de Olypmus wilde Joan bewijzen, dat de tweede plaats van Heitzer in Garmisch onjuist was, maar daarmee verzuimde zij, zich ten volle in te zetten voor de hoogste plaatsen, die nu vrijwel onbereikbaar zijn geworden. Zelfs de derde plaats, want daarvoor is Roles te goed. De winst, die de Amerikaanse bij de verplichte figuren vergaarde, zal zij in de dinsdag te rijden kür wel niet meer uit handen geven. Evenals bij de Europese kampioen schappen in Garmisch-Partenkirchen zal Sjoukje Dijkstra haar kür rijden op de mu ziek van de Graduationwals van Strauss, terwijl Joan x-ijdt op muziek uit Gisèle van Adam. Reeds nu is het stadion voor het vrije rijden totaal uitverkocht en de spanning is voelbaar. Alles wat niet-Amerikaans is in Squaw Valley, heeft zijn sympathie voor Sjoukje Dijkstra, van wie allen ho pen, dat zij in ieder geval haar tweede plaats zal behouden om met zilver te woi-den gekroond. Want dat hét goud voor Carol Heiss zal zijn, dat lijdt geen twijfel Woensdag zullen dan de hardrijders in de baan komen. De Nederlanders die allen fit zijn en tijdens de training van een goe de conditie hebben blijk gegeven alleen Van der Grift maakt een enigszins ver moeide indruk zien met verlangen de strijd tegemoet. Vandaag zal de loting worden gehouden voor de 500 meter. Voor de tweede keer De 21-jarige Russische sportinstructri- ce Klara Guseva heeft de tweede gouden schaatsmedaille voor zich opgeëist met een overwinning op de 1000 meter. Een prestatie, die te meer aan waarde wint, wanneer men weet, dat zij als eerste rijd ster startte, dus zonder enig baken, met slechts als enige tegenstander de klok. Want de Oostduitse Natalie Liebknecht, haar directe tegenstandster, was geen partij van haar. Ondanks een vrij slechte start liet Klara Guseva, die ook bij de we reldkampioenschappen in Oestersund de 1000 meter won, al spoedig haar tegen standster in haar schaduw en toen zij eenmaal haar cadans had gevonden, liep zy in haar voortreffelijke stijl, geschraagd door een puike techniek, steeds meer uit. De klokken bleven staan op 1 min. 34.1 sec., een tijd, die de Russin stellig niet in een vreugdevolle stemming bracht. Zij rekende erop, dat verscheidene meisjes, zoals Tamara Rylova, Helga Haase (de winnares van de 500 meter), Lydia Skob- likowa of een van de beide Poolsen, haar tijd, waarop zij zich konden richten wel zouden verbeteren. Als eerste van de overige favorieten kwam de Oostduitse Helga Haase in de baan en na een start-in-het-schot scheen zij op weg Klara Guseva te overtroeven. Op 200 en 600 meter had zij de beste tus sentijden. In de laatste bocht gleed haar rechter schaats evenwel iets weg, waar door zij voor een moment uit balans ge- raakte. Het zou haar de overwinning kosten, want het tijdverlies, dat dit vex-oorzaakte, kon zij, ondanks een machtige eindsprint, niet meer wegwèrken en met 0.2 seconde verschil was zij door de Russin verslagen. En toen bleek pas goed, welk een scherpe tijd Klara Guseva had gemaakt. Een tijd, Sjoukje Dijkstra behield bij het kunstrijden na de (vijf) verplichte fi guren haar tweede plaats in het al gemeen klassement. De 20-jarige wereldkampioene Carol Heiss (Ver. St.) bleef eerste. De stand is: 1. Carol Heiss (Ver. St.) 837,8 pnt.; 2. Sjoukje Dijkstra (Ned.) 792 pnt.; 3. Barbara Roles (Ver. St.) 772,9 pnt.; 4. Joan Haanappel (Ned.) 737,1 pnt.; 5. Jana Mrazkova (Tsj.- slowakije) 732,5 pnt.; 6. Laux-ence Owen (Ver. St.) 741,7 pnt. Hardrijden De Russin Klara Guseva, zondag vier de op de 1500 meter, is Olympisch schaatskampioene 1000 meter geworden. De uitslag was: 1. Klax-a Guseva (Rusl.) 1.34.1; 2. Helga Haase (O.-Dld.) 1.34.3; 3. Tamara Rylova (Rusl.) 1.34.8; 4. Li- dia Skoblikova (Rus.) 1.35.3; 5. en 6. Hatsue Takamizawa (Japan) en Helene Pilejczyk (Polen) 1.35.8; 7. Fumie Hama (Japan) 1.36.1; 8. Jeanne Ash worth (Ver. St.) 1.36.5; 9. Eevi Huttunen (Finl.) 1.37.2; 10. Iris Sihvonen (Finl.) 1.37.3. Afdaling De Fransman Jean Vuarnet won de afdaling, voor de Westduitser Hans Peter Lanig en Perillat (Fr.). De afdaling ging over 3095 meter, hoogteverschil 758 meter (27 poortjes). Aan de wedstrijd namen 66 skiërs deel. De officieuze uitslag was: 1. en Olym pisch kampioen Jean Vuarnet (Fr.) 2 min. 06.0 sec.; 2. Hans Peter Lanig (Did.) 2.06.5; 3. Guy Perillat (Fr.) 2.03.9; 1. Willy Forrer (Zwits.) 2.07.8; 5. Roger Staub (Zwits.) 2.08.7; 6. Bruno Alberti (It.) 2.09.1; 7. Karl Schranz (Oostenr.) 2.09.2; 8. Charles Bozon (Fr.) 2.09.6; 9. Willy Boger (Dtsl.) 2.09.7; 10. Egon Zimmerman 2.09.08. Noordse combinatie De Duitser Geox-g Thoma is Olym pisch kampioen Noordse combinatie ge worden. De officieuze uitslag van de cross-countx-y over 15 km het twee de en laatste onderdeel van de Noordse combinatie was: 1. Nikolai Gusakov (Rus.) 58 min. 29.4 sec.; 2. Clarence Ser- vold (Canada) 58.49.1; 3. Paavo Kor- honen (Finl.) 59.08.0; 4. Georg Thoma (Did.) 59.23.8; 5. Tormod Knutsen (Noox-w.) 59.31.0; 6. Pekka Ristola (Finl.) 59.32.8. Duitser Thoma kampioen Noordse combinatie Het officieuze eindklassement van de Noordse combinatie is: 1. en Olympisch kampioen: Geox-g Thoma (Did.) 457,952 pnt. (springen 221,500 pnt./ cx-oss-coun- trv 236,542 pnt..); 2. Tox-mod Knutsen (Noorw.) 453,00 pnt. (217,000/236,000); 3. Nikolai Gusakov (Rusl.) 452,000 pnt. (212.000/240,000); 4. Pekka Ristola (Finl.) 449,871 pnt. (214,000/235,871); 5. Dimitri Kochlin (Rusl.) 447,694 pnt. (219,500/ 228.194); 6. Arne Larsen (Noorw.) 444,613 pnt. (215,000/229,613); 7. Sverre Stenei-sen (Noorw.) 438,081 pnt. (205,500/ 232,581); 8. Lars Dahlquist (Zweden) 436,532 pnt. (201,500/235.032); 9. Paavo Korhonen (Finl.) 434,984 pnt. (197,500/ 237,484): 10. Bengt Eriksson (Zweden) 433.710 pnt. (213.000/220,710. Aan de wedstrijd namen 31 skiërs deel. die ook voor de viervoudige wereldkam pioene en tevens wereldrecordhoudstex-, de Russin Tamara Rylova, onaantastbaar was. Na een valse start waaraan nervosi teit niet vreemd was reed zij de eer ste ronden in een hoog tempo. Te hoog, zoals bleek, want toen zij haar eindsprint wilde inzetten, bleken haar reserves uit geput en slechts een bronzen medaille zou haar deel worden. Haar landgenote, de Olympisch kampioene op de 1500 meter, Lydia Skoblikowa, viel ditmaal buiten de prijzen met haar 1.35.3. In de allerlaatste rit van de serie, die onder uitstekende omstandigheden ten aanschouwe van 8000 mensen wex-d afge werkt, scheen het edelmetaal voor het drietal hoogst geplaatsten nog te devalue- ren, toen de Poolse Elvira Seroczynska tweede op de 1500 meter met fantasti sche tussentijden recht op het Olympische kampioenschap scheen af te stevenen. Het publiek hield zijn adem in, maar ver stomde toen in de laatste bocht, als door de bliksem getx-offen, Elvira Seroczynska onderuit ging. Het pleit was beslecht. Kla ra Guseva was Olympisch kampioen en Helga Haase had haar tweede medaille. (Van onze Amsterdamse redacteur „Sjoukje krijgt de zilveren plak. Dat zit er dik in. Hier, ze heeft 19,1 punt voor sprong op Barbara Roles. Die voorsprong houdt ze. In de kür van morgenavond kan ze met haar dubbele axels al boven het ge middelde van 5 punten per jurylid komen en als het moet komt ze nog met de dub bele lutz op de proppen". Dokter Dijkstra zit bij de telefoon en rekent foliovellen vol cijfertjes na, die hij heeft genoteerd na de wedstrijden in de verplichte figuren. Om half tien gisteravond kreeg hij via het A.N.P. in Den Haag te horen welk punten- aantal zijn dochter enkele uren tevoren in de wacht had gesleept. „Zij krijgt de zil veren plak, ik heb er nooit aan getwijfeld". Geen vreugdegeschreeuw, geen over dreven uitingen van blijdschap daar in het doktershuis aan de Amsterdamseweg in Amstelveen. De schaatscarrière van Sjouk je is voor de familie Dijkstra zo lang zamerhand een schaakspel, waarbij iedere zet tevoren goed ivordt overwogen alvo rens hij met vaste hand wordt uitgevoerd. Toen Sjoukje veertien dagen geleden met de overige leden van de Olympische ploeg naar Squaw Valley vertrok, zei dokter Dijkstra: „Het goud zit er niet in, nog niet. Maar het zilver kan ze hebben". En dat zilver zal ze hebben of er moet iets heel geks gebeuren. „Toen SjoiLk in Garmisch kampioene werd, begrepen de mensen niet dat wij zo kalm bleven", zegt moeder Dijkstra. „Na tuurlijk waren we blij, maar het kwam niet onverwacht. Wij hebben niet ge schreeuwd en rondgesprongen, wat na tuurlijk niet wil zeggen, dat wij vcun bin nen niet hebben gejuicht. Misschien kun nen wij ons niet zo uiten. SjoiLk deed ook niet uitbundig. Ze wist dat ze de beste was en dat ze de beste plaats kon halen. Haar succes heeft ze voor een belangrijk deel aan haar zelfverzekerdheid te danken". „Wat denk je vader, zouden we het ap paraat maar kopen voor die prijs?" Zoon Jan (22) prutste aan een filmprojector en dit waren zijn eerste woorden nadat de uitslag van de vijfde wedstrijd in ver plichte figuren was binnengekomen. Of hij niet blij is met die bijna twintig punten voorsprong, die het zilver zo goed als ze ker stellen? Maar hij vindt het allemaal vanzelfsprekend. „Toen ze vertrok heb ik haar gezegd: jij wordt geen Olympisch kampioene, jij wordt wereldkampioene". De wereldkampioenschappen kunst rijden worden van 2 tot 5 maart in Van couver (Canada) verreden. Vader Dijkstra wil zich niet over de verwachtingen uit spreken. Na enig nadenken zei hij lang zaam: „Het zal daar in Vancouver een mooie wedstrijd worden voor Sjouk". „Ik krijg rvel eens de indruk, dat Neder land meer in de rats zit dan wij,,' aldus mevrouw Dijkstra, die overigens toegeeft dat zij zowel als haar man vlak voor het bekend worden van de uitspraak „de krie bel" hebben. Zij laat zich het hoofd niet op hol brengen door de successen van haar dochter. Maar dat zij er trotser op is dan zij wil erkennen, blijkt wel uit het feit-, dat de zestig bloemstukken, die Sjoukje na het Europese kampioenschap kreeg thuisge stuurd, nog allemaal aanwezig zijn, of schoon ze inmiddels zó zijn verlept, dat ze allang weggegooid hadden moeten worden. En haar ogen glinsteren als zij zegt, dat er boven twee grote koffers staan volgepakt met brieven, die Sjoukje straks nog alle maal moet beantwoorden. Vanavond zal er een streep worden ge zet onder de cijferlijsten van dokter Dijk stra. Maar voor het zover is, zal hij vele malen A.N.P.-Den Haag hebben gebeld met een: „Mag ik toestel 26? Zijn de uit slagen van Squaw Valley al binnen". En daarna zullen vader, moeder en broer naar wij hopen tevreden bijeenzitten met de gedachten bij Sjoukje in Amerika, die het hem maar weer heeft gelapt- Steen voor steen is de carrière van Sjoukje Dijkstra opgebouwd. Eigenlijk al van haar achtste jaar af, toen de kranten voor het eerst over het jonge kunstschaat- stertje schreven. In 1953 werd het ernst. In dat jaar werd trainer Arnold Gersch- willer ingeschakeld. Als men dokter Dijk stra vraagt hoe men kampioen kan wor den, zegt hij: „Door zeven jaar lang zes maanden per jaar, zes uur per dag inten sief te trainen". Toekomstplannen? „Er wordt wel eens gevraagd of we aanbiedingen van film maatschappijen of ijsrevues zullen accep teren", zegt dokter Dijkstra. „Ik kan er nooit antwoord op geven. Wij willen wat dat betreft niet naar een doel werken. Wij zullen handelen naar het moment en na tuurlijk hangt alles van Sjoukje zelf af. Wat ze zelf het liefste zou willen? Een kunstijsbaan in Amsterdam exploiteren met daaraan verbonden een klas leerlingen die intern zou zijn en op wie zij haar eigen prestaties zou willen overdragen. Maar voor zo'n plan heb je wel een slordig mil- joentje nodig De opmars van de metalen ski's is on- weer'staanbaax-. Werden in Bad Gastein bij de wereldkampioenschappen van 1958 de metalen ski's slechts door een enkele deel nemer gebx-uikt, bij de afdaling van de Olympische skiwedstrijden in Squaw Val ley wax-en de nieuwe Franse metalen ski's sterk favoriet. Zowel de Olympische kam pioen als de nummers drie, vier en vijf maakten er gebruik van. Van de hoogst- geklasseerden maakten slechts Hans Pe ter Lanig, de winnaar van de zilveren me daille, en de Italiaan Bruno Alberti, die zesde werd, nog gebruik van houten ski's. De drie favorieten voor de Olympische yshockeytitel Canada, Rusland en de Verenigde Staten hebben maandag hun eerste wedstrijden voor de finale-poule gewonnen. Vooral Canada was zeer pro- duktief. Reeds in de eerste periode van de wedstrijd tegen Duitsland scoorden de Canadezen zes doelpunten waarvan vier binnen twee minuten tijds en toen was de aardigheid er af. Het werd tenslotte een 120 score. Rusland daax-entegen ondervond in een spectaculair duel een gx-ote tegenstand van Tsjechoslowakije. Het kox-te, vaak bril jante samenspel der Russen was veelal een te groot probleem voor de Tsjechen, die echter op hun beurt vaak verrasten met razendsnelle uitvallen. De strijd bleef daardoor voortdurend boeiend voor de 6000 toeschouwers. De spanning bereikte tenslotte een climax, toen de Tsjechen in de derde periode bij een 75 achterstand opgezweept door de toeschouwers een wanhoopsoffen sief inzetten, dat ech ter resoluut werd opgevangen door de stex-ke Russische de fensie, waarin vooral doelman Nikolai Puschkov en Sologubov zich onderscheid den. De Rus Konstantin Loktev scoorde drie doelpunten. Opwinding was er ook bij de strijd tus sen de Vex-enigde Staten en Zweden, waar in de Zweedse ploeg zich voortreffelijk herstelde na een zwakke eerste periode (40). Het verschil werd aanvankelijk teruggebracht tot 42 en ook kort voor het einde was de max-ge nog twee punten (53). Pas toen, met twee spelers op de strafbank, beslisten de Amerikanen het duel definitief met een treffer van Roger Christian. Het was een opmerkelijk spor tieve wedstrijd. Boksen De wei'eldkampioen in het halfzwaarge- wicht Archie Moore heeft maandag bekend gemaakt dat hij binnenkort zijn titel zal vei-dedigen tegen de Duitse kampioen Eric Schöppne, nummer twee op de ranglijst der uitdagers van de National Boxing As sociation (NBA). Een definitieve datum voor dit gevecht, waarvoor door de Fea- tux-e Sports Ine aan Moore een beurs van 200.000 dollar werd gegarandeerd, werd nog niet overeengekomen. Ax-chie Moore wox-dt als wereldkam pioen ex-kend door alle organisaties en sta ten, die niet bij de NBA zijn aangesloten, onder andex-e de staat New York. De NBA vex-klaarde een week geleden de ti tel vacant, omdat Moore niet tegen Harold Johnson, ni\ één der erkende uitdagex-s, wilde boksen. Moore zelf hoopt op een wedstrijd tegen Ingemar Johansson (even tueel Floyd Patterson) om het wereld kampioenschap zwaargewicht. Advertentie SCHRIKKELJAAR 1960 Heb de moed eens met mij kennis te maken en u slaat mijn huwelijksaanzoek niet af. RENAULT DAUPHINE (Kroonprinses) Garage ..den hout", hoofdagente, wagenweg te haarlem - TELEFOON 12138 en 15056. Jean Vuarnet (Frankrijk), winnaar bij de afdaling. Maandag verloren de Fransen in Squaw Valley één gouden medaille en wonnen er één. Adrien Duvillard „zekere" winnaar van de afdaling viel en verspeelde daarmee een Olympische titel. Maar zijn landgenoot Jean Vuarnet stortte zich op zijn metalen ski's zo snel naar beneden dat hij de beste tyd maakte. En daarmee was de gouden medaille toch voor Frankrijk. Met Guy Perillat op de derde plaats en nog een negende voor Bozon was de Franse triomf in de afdaling vrijwel volledig. Na zijn overwinning zei Vuarnet, een allround sportman, die behalve de skisport ook nog tennis beoefent, zwemt, voetbalt, handbal en basketbal speelt: „Ik wist dat dit mjjn enige kans was, een kans die ik niet kon laten schieten. Het is fantastisch. Erg jammer dat Duvillard viel. We hadden ons zo voorgenomen alle drie de medailles te winnen". Zesenzestig skiërs uit 22 verschillende landen namen aan de afdaling deel. Die ging over een par koers van 3095 meter op Squaw Peak. Het hoogteverschil was 758 meter en er stonden 27 poorten in de piste' opgesteld. Het was vrij koud, de temperatuur was een flink stuk onder het vriespunt. Maai de stx-alende zon had toch nog een 10.000 toeschouwers naar de hoog gelegen finish gelokt. De piste was niet bijzonder snel. Voor de Oostenrijkers wex-d de afda ling een grote desillusie. Anderl Molterer, die het gunstige startnummer drie had, bleef met zijn tijd van 2 min. 15.1 sec. zelfs ruim negen seconden boven de tijd, die Vuarnet later zou maken. Karl Schranz, driemaal winnaar van de Kandaharwed- stx-ijden, was met een zevende plaats nog de beste van de Oostenrijkse equipe. Lan ge tijd had de Duitser Hans Peter Lanig met een tijd van 2 min. 6.5 sec. de lei ding. Toen kwam Vuarnet op zijn meta len ski's, waar vrijwel geen was aanzat, naar beneden suizen. Op twee minuten en zes seconden bleven de chronometers staan. Niemand verbeterde zijn tijd nog. Commentaar van de 27-jarige sympa- tieke Fransman over zijn materiaal: „Misschien hebben wij Fx-ansen door onze ski's een voordeel gehad boven de ande- x-en, want de piste was wel aanmerkelijk langzamer dan op de trainingsdagen". Hoe het zij, de gouden medaille was hem. Een outsider Georg Thoma een 22-jarige postbode uit het plaatsje Hinterzarten in het Zwar te Woud zorgde maandagochtend voor een sensatie: voor de eerste maal in de geschiedenis van de Winterspelen werd het goud van de Noordse combinatie ge wonnen door een Duitser, een outsider. De Scandinavische favorieten waren versla gen De jonge Duitser heeft dus tijdens de cross country in de Mc-Kinney-creek de eex-ste plaats, die hij bij het skispringen verovei-de, voortreffelijk verdedigd. On danks de handicap van een geblesseerde schouder (opgelopen bij het springen) en ondanks de deprimerende prognoses van de'experts. Want deze hadden nauwelijks enig vertrouwen in Thoma, die bekend stond als een „slechte loper". Zijn voor sprong op onder meer de Russische luite nant Dimitri Kochkin en de Noorse favo riet Tormod Knutsen, na het eerste onder deel, werd in het algemeen te gering ge acht voor een goede eindklassering. Maar Georg Thoma gehard in het Beierse i-egiment van alpenjagers heeft zich prachtig verweerd. Tijdens de 15 km lange loop op het geaccidenteerde, zeer snelle parcours in de Mc-Kinney-creek (to taal hoogteverschil 462 meter) had hij in feite slechts één zorg: de Noor Knutsen, die zeven minuten na hem startte. Want Kochkin was reeds spoedig uitge schakeld in de strijd om de ere-plaatsen. De Rus kon op het korrelige sneeuw-ijs geen hoog tempo ontwikkelen en eindig de ten slotte in de algemene rangschik king als vijfde. De strijd tegen Knutsen heeft de Duit ser goed volgehouden. De tussentijden wa ren vrijwel steeds gelijk en uiteindelijk forceerde Thoma zelfs nog een winst van ruim zeven seconden op de Noor, die dus mede door zijn vierde plaats bij het springen in het bezit kwam van de zil veren medaille. Het brons ging naar de winnaar van de cross, de Rus Nikolai Gu sakov, die me', de snelle tijd van 58 minu ten en 29,4 seconde bijna een halve minuut vóór bleef op de Canadees Clarence Ser- vold. Derde in de cross werd de befaam de Fin Paavo Korhonen (59.08,0) en vier de Georg Thoma (59.23,8) een prachtige prestatie. Het weer was zonnig, maar koud (min 14 graden Celsius). Al jaren vraagt men zich in Liechten stein af: wie is nu de beste skiër van het dwergstaatje? Is het Silvan Kindle of zijn broer Herman? Vurig hadden de sport lieden in Liechtenstein gehoopt dat de af daling van de Olympische skiwedstrijden eindelijk duidelijk zou uitwijzen hoe de krachtsverhoudingen lagen. Helaas, het heeft niet zo mogen zijn. Want bij die af daling deelden Silvan en Herman Kindie de 49ste plaats, met 2 min. 29,4 sec Op 69-jarige leeftijd is overleden de heer B. Kluit, oud-secretaris van de Haarlemse Voetbalbond en later afdeling Haarlem van de K.N.V.B. De heer Kluit diende het voet bal in Kennemerland twee periodes, eerst van 1928 tot 1943 en later nog eens van 1948 tot 1956. Hij stond bekend als een uiterst punctueel secretaris, die een grote werklust paarde aan een vrijwel altijd juiste kijk op de gang van zaken. Voor zijn verdiensten voor het Haarlemse voetbal ontving hij in 1943 het Bondsonderscheidingsteken. De heer Kluit is ruim tweeënveertig jaar wex-kzaam geweest als ambtenaar bij de gemeente Haarlem. Hij trad op 5 februari 1912 in dienst als klerk bij de afdeling al gemene zaken ter gemeentesecretarie. Op 1 januari 1930 ging hij als adjunct-commies over naar het kantoor van de gemeente ontvanger. Bij deee afdeling is hij tot 1 september 1955, de dag waarop hij gepen sioneerd werd, gebleven. De heer Kluit px'omoveerde tot administratief hoofdamb tenaar en werd chef van de afdeling in vorderingen. In het organisatieleven van de ambte naren heeft de thans overledene een rol vervuld en vroeger was hij lid van het bestuur van de afdeling Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambte naren. Na zijn pensionering woonde de heer Kluit in Hattum. Wielrennen De Italiaan Gastone Nencini is maan dag winnaar geworden van de wedstrijd om de Grote Prijs van Nice, een rit over 166 km. Hij versloeg in de eindsprint zijn landgenoten Martin en Brugnami. Tot de kopgroep behoorden verder de Fransen Bonifassi en Poulidor, die vierde en vijf de wex-den. De tijd van Nencini was 4.31.20. Met 39 seconden achterstand bereikte een ander groepje van vijf renners de fi nish. De Fi-ansman Iacoponi was van hen de snelste. Het peloton had een achter stand van ruim twee minuten. De Duitse amateur Dieter Gieseler heeft maandagavond in Essen het wereldrecord over een kilometer met staande start (overdekte banen) vex-beterd. Hij bracht het op 1 min. 9,3 sec. Het oude record stond sedert 13 november 1959 op naam van de wereldkampioen Rudy Altig met 1 min. 9,6 sec. IJshockey De wereld- en Europese kampioenschap pen ijshockey zullen in 1961 van 2 tot 12 maart wox-den gehouden in Zwitser land, namelijk in Genève en Lausanne. Dit is besloten op een in Squaw Valley gehouden vei'gadei'ing van de Internatio nale IJshockeybond onder voorzitterschap van de Brit Ahearne. T ennis Barry Mackay, een jeugdige speler uit Dayton (Ohio), heeft maandag de finale heren enkelspel van het toernooi om de indoor tenniskampioenschappen van de Verenigde Staten gewonnen. In de eind strijd schakelde hij de als nummer een geplaatste Dick Savitt in vijf sets uit. De cijfers waren: 6-2, 2-6, 10-12, 6-1, 6-4. Op het Parijse vliegveld Orly is dezer dagen een van de letterlijk en figuur lijk. grootste sportlieden van Japan, de worstelaar Tochinisïki aangekomen. Deze 35-jarige atleet met het enorme gewicht van 128 kilo is winnaar van het eerste Sumo-toernooi van 1960. Sumo is de traditionele Japanse wor- stelsport, die daar reeds sinds de vijfde eeuw wordt beoefend. Tochinisiki wordt hier begroet door een Frans be wonderaarster. Cricket Aan het einde van de vijfde dag van de dex-de testmatch tussen West-Indië en En geland, die in Kingston wordt gespeeld, had Engeland in de tweede innings 280 runs gescoord voor het verlies van negen wickets. Colin Cowdrey en Geoff Pullar legden de basis voor dit totaal door een eerste wicketstand van 177 runs. Met nog een wicket in handen heeft En geland thans een voorsprong van 204 runs, zodat de laatste dag uiterst spannend kan worden. Cowdrey scoorde een magnifieke 97 en maakte dus bijna zijn twee century in deze testmatch. Pullar bleek op deze vijfde dag goed voor 66 runs. De scores waren: Engeland: eerste innings 277 all out tweede innings 280 voor 9; West-Indië: eerste innings 353 all out.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13