Ambtenarenspaarregeling per 1 maart in werking Kustvaarder „Engonia" in Golf van Biscaye gezonken HET WEER Premie van maximaal f 90.- per jaar Driehonderdduizend belanghebbenden Honderd man in Oostduitse mijn ingesloten Prinsessen naar bal in Stockholm Opvarenden door Franse trawler gered Meerderheid voor grond wet in Kameroen groeit Alitalia zou wel landingsrechten krij gen Mr. W. C. van Beek oneervol uit zijn ambt ontzet Geen verdere centralisatie van beleid en research DINSDAG 23 FEBRUARI 1960 45e JAARGANG NUMMER 94 In de krant van heden: Zachte lucht in aantocht Rustig weer Het woord is aan Aardbeving in Algerije: rouw en verwoesting Prinses Beatrix opent Floriade Ondanks terreur Nasleep censuurrapport De kernenergie Prinses Mitsjiko heeft een zoon Kantoor; Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W, Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Van onze Haagse redacteur) Driehonderdduizend rijksambtenaren en andere belanghebbenden ontvangen dezer dagen een brochure, waarin zij de details kunnen lezen van de voor hen bestemde premiespaarregeling welke vandaag in het Staatsblad wordt gepubliceerd. Deze regeling is ook van toepassing op beroepsmilitairen, personeel van rijks- en gemeente politie en de meeste onderwijzers en leraren. De deelnemers kunnen op verscheidene manieren een spaarsaldo vormen, dat, wanneer het vier jaar heeft uitgestaan, behalve de gebruikelijke rente een premie oplevert van ten hoogste negentig gulden per jaar. Men behoeft echter geen vier jaar op die premie te wachten wanneer men zijn geld voor die tijd gebruikt voor „produkticve bestedingen", zoals premies voor levens verzekeringen, school- en studiekosten, woningverbetering, aankoop van effecten, een huis, grond en dergelijke uitgaven met een „bezitsvormende strekking". Men mag echter binnen het kader van de premiespaarrcgeling uiteraard niet meer dan zeshonderd gulden per jaar sparen. De regeling treedt in werking op 1 maart aanstaande, aldus vernemen wij van hét ministerie van Algemene Zaken. De ambtenaren kunnen telkens bij de salarisuitbetaling een vast bedrag laten inhouden. De salarisadministratie stort dat geld eens per maand op een bijzondere spaarrekening, die de deelnemers op hun eigen naam kunnen openen bij een spaar bank, een boerenleenbank, een postkan toor of een algemene bank. Van die bij zondere spaarrekening kunnen de deelne mers ook weer vrij hun geld opnemen. Over hun spaargeld ontvangen zij een nor male rente. Als een spaarsaldo, dat in een bepaald jaar is gevormd, daarna nog vier jaar heeft uitgestaan, ontvangen de deelne mers een spaarpremie. Daarna kunnen zij dat spaargeld en de premie geheel naar eigen inzicht besteden. Als men binnen vier jaar geld opneemt van de bijzondere spaarrekening en dat besteedt voor een of meer met name genoemde doeleinden, ontvangt men de premie eerder en behoeft Pag Weer rapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Agenda van IJmond en Haarlem 7 Feuilleton 9 Horen en Zien .9 Globetrotter (Garcia de Lêon) 9 Beeldverhalen .9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Het laat zich aanzien dat deze februari- iveek gemiddeld zacht tot zeer zacht zal blijven, zodat de gemiddelde etmaaltem- peratuur, die nu nog bijna een halve graad beneden normaal ligt, toch nog boven nor maal komt. Gisternacht kwam in het noorden nog nachtvorst voor, maar de kou ivordt nu in versneld tempo naar Scandinavië en Rusland verdreven. In Zuid-Europa worden in enkele lan den al middagtemperaturen van 20 C. ge meten, hetgeen vóór maart niet irnak voor komt. Vergezeld van lichte regen jrasseer de ons gisteren een storingsfront, waarna de wind naar zuid tot zuidwest draaide en het is juist uit die richting waar in deze tijd van het jaar de zachte voorjaarslucht vandaan moet komen. Er heeft zich nu zachte lucht uit de om geving van de Golf van Biskaje en Zuid- Frankrijk in beweging gezet, zodat de ko mende dagen tijdens opklaringen maxi ma boven de 10 C. mogen worden ver wacht. Het is opvallend, zoals uit waarnemin gen van de grondwaterstand blijkt, dat in grote delen van ons land de droogte van verleden jaar nog merkbaar is. Het grond water heeft in vele provincies een voor de winter abnormaal lage stand. Voor de groei in het voorjaar zou een natte maart voor de land- en tuinbouw niet veel kwaad kunnen, vooral niet in de ho ge gebieden. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met hier en daar mist, maar plaatselijk ook opklaringen. Bijna overal droog weer. Overwegend zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. men geen vier jaar te wachten. Er is ook nog een derde mogelijkheid om voor pre mie in aanmerking te komen, namelijk, als men regelmatig eens of meermalen per jaar rechtstreeks dus niet via een bijzondere spaarrekening betalingen verricht voor de genoemde doeleinden, kan men premie ontvangen over die pe riodieke betalingen. De deelnemers hebben, onder bepaalde voorwaarden, recht op premie bij beste ding voor de volgende doeleinden: premies voor levensverzekeringen e.d., schoolgeld en andere studiekosten van de deelnemer, zijn echtgenote en zijn kinderen; aan schaffing van een huwelijksuitzet door en voor de spaarder, woningverbetering, aan koop van effecten, aankoop van een huis, of een stuk grond en aflossing van een hypotheek, bestaande overeenkomsten bij voorbeeld met levensverzekeringsmaat schappijen, spaarkassen, bouwkassen, be staande financiële verplichtingen t.a.v. studiekosten enz. komen ook in aanmer king voor premie, indien deze aan bepaal de voorwaarden voldoen. Dit betekent dat bij voorbeeld ook amb tenaren, die nog niet direct kunnen toeko men aan het' sparen bij een spaarinstel- ling, maar geregeld uitgaven doen voor een of meer van deze doeleinden, onder bepaalde voorwaarden toch aan de rege ling kunnen meedoen en een premie kun nen ontvangen. Men kan aan de premiespaarregeling deelnemen tot een bedrag van maximaal 5 percent van de pensioengrondslag, met een maximum van 600 per jaar. Daar bij kan men verscheidene mogelijkheden combineren, als men maar niet het maxi mum overschrijdt. Deelnemers met een pensioengrondslag van 7.200 of minder krijgen een premie van 25 percent, de an deren een premie van 15 percent. In het algemeen zal de premie niet meer dan 90 per jaar bedragen. In de hele regeling neemt het element van vrijwilligheid een belangrijke plaats in. Men is vrij om mee te doen, om eens per jaar het spaarbedrag te ver anderen of ook om ermee op te houden. Men kan een bijzondere spaarrekening openen bij een instelling naar eigen keus, mits deze bereid is zich te houden aan de voorschriften, welke terzake gelden. Men kan het spaargeld eventueel geheel of ge deeltelijk opnemen, en het naar eigen in zicht besteden. Echter men ontvangt al leen premie bij besteding voor de boven genoemde doeleinden of nadat het saldo vier jaren heeft uitgestaan. Om een doelmatige werking van de pre miespaarregeling te bevorderen is bij de voorbereiding uitgebreid overleg ge pleegd met de instellingen die bij de uit voering worden betrokken. Voorts is ge streefd naar een zodanige eenvoud in de administratie als verenigbaar is met het karakter van de spaarregeling: bevorde ring niet alleen van het sparen in geld maar ook van de verkrijging van bepaal de vormen van duurzaam bezit. BERLIJN (UPI) Nog ruim honderd mijnwerkers zitten ondergronds opgeslo ten in de „Karl Marx"-mijn waar zich maandagochtend om tien voor half negen een explosie voordeed, juist op het mo ment, dat de nieuwe schicht naar beneden ging. Er bevonden zich op dat moment meer dan 155 mijnwerkers in de mijn. Veertig van hen, onder wie vele gewon den, werden gered en cr werden vijftien doden geborgen. Later zijn nog twee ge wonden bezweken. De reddingsploegen ondervinden grote hinder van de brand die na de explosie in de mijn is uitgebroken. De hitteontwikkeling is zeer hevig. De Oostduitse autoriteiten hebben direct na het bericht over de ramp alle beschik bare reddingsmateriaal naar de mijn bij Zwickau gedirigeerd. De oorzaak van de explosie is nog onbekend. De Karl Marx-mijn te Zwickau is een van de vijf grootste mijnondernemingen van Oost-Duitsland, een staatsbedrijf. „Neues Deutschland" is schaars met zijn berichten over de mijnramp, en ook de of ficiële instanties schijnen te volstaan met een minimum aan mededelingen. Het heeft twaalf uur geduurd voordat het feit van de explosie bekend werd. Hedenochtend om tien uur was het red dingswerk nog in volle gang, blijkens een mededeling van de Oostduitse radio. Dat was 26 uur na de explosie. De grootste mijnramp van Oost-Duits land heeft zich in 1949 afgespeeld, in ura- niummijn nummer 35 in het Ei-z-geberg- te. Volgens naar West-Duitsland doorge drongen berichten zouden bij een explosie en de brand die erop volgden, vierhonderd Oostduitse mijnwerkers het leven hebben verloren. Volgens een bericht van de Oostduitse radio bevinden zich 106 mijnwerkers in het Schiller: Wie te lang over iets nadenkt, zal wei nig tot stand brengen. Bijna vijftig mensen zijn gedood en vele tientallen anderen gewond bij een aardbeving in het oostelijke bergland van Algerije, welke vooral de dorpen Meloesa en Benihilmane heeft geteis terd. Op de foto's een Arabier met zijn zoon op de puinhopen van hun ver nielde woning. Soldaten van het Fran se leger bieden aan getroffen Arabie ren voedsel en kleding aan, dat zij per vrachtauto hebben aangevoerd. De Prinsessen Beatrix en Irene zullen op 12 maart in Stockholm deelnemen aan een bal, waarvoor Koning Gustav IV en Koningin Louise van Zweden een aantal prinsen en prinsessen in Europa hebben uitgenodigd. Prinses Beatrix zal op vrijdag 25 maart de opening verrichten van de internatio nale tuinbouwtentoonstelling „Floriade" in Rotterdam. gedeelte van de mijn, waarheen de red dingsploegen zich momenteel een weg trachten te banen. Voor de mijningang staan nu familieleden en kennissen van de opgesloten mannen, wachtend op nieuws. De gang waarin de mannen opgesloten zijn schijnt door het vuur versperd te zijn. De Nederlandse kustvaarder „En gonia"', een schip van 498 ton uit Rotter dam, is vannacht in de Golf van Biscaye, ongeveer 30 mijl noord-noordoost van de Spaanse haven Bilbao, gezonken tij dens een zware storm. De tien opvaren den, die in de reddingsloep waren gegaan, zijn gered door de Franse trawler „Capitaine Quemerais". Om ongeveer half vier had Radio Gibral tar het eerste noodsein opgevangen van de „Engonia". De kapitein van de kust vaarder meldde dat zijn schip een zware slagzij over bakboord had en dat de red dingboot reeds te water was gebracht. Er was onmiddellijk assistentie nodig. Om 4 uur 44 vanochtend seinde het kustradio- station van Bordeaux dat de „Engonia" niet meer antwoordde. De marinecom mandant van de Spaanse haven Bilbao meldde dat een sleepboot was uitgezonden naar het in nood verkerende schip. Het laatste sein van de „Engonia" werd om 4 uur 47 door Radio-Bordeaux heruit- De chimpansee „Mr. Charley" van het circus Strassburger heeft maandag ochtend een bezoek gebracht aan de sagier. automobieltentoonstelling in de R.A.I. te Amsterdam. Hij was zeer galant, vooral tegenover zijn charmante pas- ge zonden: „Engonia zinkende. Vraag snel onmiddellijke hulpverlening. Positie 30 mijl noordoost van Bilbao". Het schip „American Leader" meldde op dat moment 60 mijl van de positie van de kustvaarder te zijn en koers te zetten naar het in nood verkerend schip. Radio- Bordeaux verzocht andei'e schepen in de nabijheid goed uit te zien en eventueel te rapporteren over de kustvaarder. Sinds dien is niets meer van de „Engonia" ver nomen. Het schip antwoordde niet meer op oproepen. De 498 ton metende „Engonia" vaart voor Dammers en Van der Heide's Scheep vaart en Handelsbedrijf n.v. te Rotter dam. Het schip was onderweg van Pasa- jes (Noord-Spanje) naar Antwerpen. Hedenmorgen om tien voor elf seinde de „American Leader" dat de door de „En gonia" opgegeven positie was bereikt en dat in cirkels gevaren werd. Er ontbrak echter elk spoor van het schip. Ook de Nederlandse kustvaarder „Kemp haan" is op de plaats gearriveerd. Dit schip meldde dat er een harde wind staat. Er waren tien man aan boord: kapitein S. Ros, 28 jaar, ongehuwd, uit Den Haag: stuurman J. Q. Brand, 39 jaar, gehuwd zonder kinderen, uit Vlissingen; eerste machinist H. Melgers, 36 jaar, ongehuwd uit Vlaardingen; tweede machinist B. M. Bijtenhoorn, 22 jaar ongehuwd, uit Schie dam; leerling-machinist: P. A. Vierstraa- te, 16 jaar, ongehuwd, uit Nijmegen; ma troos W. Twijnstra, 29 jaar, ongehuwd, woonachtig in Canada; matroos G. Post- ma, 21 jaar, ongehuwd, uit Kollumerland; lichtmatroos G. Wiersma, 19 jaar, onge huwd, eveneens uit Kollumerland; ma troos onder de gage: A. van Beelen, 18 jaax-, ongehuwd, uit Noordwijk aan Zee en de kok T. Wiebe, 31 jaar, uit Arnhem. Allen zijn volgens hedenmiddag ont vangen berichten door de Franse trawler opgepikt. Het is niet bekend in welke haven dit Franse vissersschip thuishoort en waarheen het de geredden zal brengen. YAOUNDE (UPI) De volksstemming over de nieuwe grondwet, die premier Ahmadou Ahidjo zondag aan het volk van Kameroen heeft voorgelegd, schijnt ten gunste van de premier uit te zullen val len. Volgens de laatste gegevens, na de telling van de stemmen van ongeveer de helft der districten, is de verhouding als volgt: vóór de grondwet: 432.998; ertegen 339.227. Deze voor premier Ahidjo gunstige ten dens zal waarschijnlijk versterkt worden, want de stemmen die nog geteld moeten worden komen uit het noorden, dat de regering over het algemeen goedgezind is. Het lijkt er echter niet op, dat de jonge staat, die op 1 januari onafhankelijk werd, voorlopig veel rust beschoren zal zijn. Felix Moumie, de uit het land verbannen leider van de opstandige „Unie van de volken van de Kameroens", heeft het af gelopen weekeinde vanuit Guinée de vor ming aangekondigd van een „revolutio naire regering", die de regering van Ahid jo zal bestrijden met alle middelen. WASHINGTON (UPI) Volgens be trouwbare zegslieden zal de Amerikaanse regering de Italiaanse luchtvaartmaat schappij, Alitalia, landingsrechten in Los Angeles verlenen voor een route van Ro me naar Los Angeles, via Montreal. Het State Department heeft echter nog geen definitief besluit genomen. De zegslieden nemen aan dat het State Department aarzelt met het oog op het verzet van de zijde der Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen en het feit dat aan de K.L.M. dezelfde landingsrechten geweigerd werden. Men vreest dat Neder land zal eisen dat het verzoek van de K.L.M. opnieuw in overweging wordt ge nomen indien Alitalia wel landingsrechten in Californië krijgt toebedeeld. Officieel is te Hollandia bekendge maakt, dat bij gouvernementsbesluit van 23 februari 1960 de advocaat-gene raal- bij het Hof van Justitie te Hollan dia, mr. W. C. van Beek, uit zijn ambt is ontzet, met het daaraan verbonden ontslag uit 's lands dienst. Dit ontslag geschiedt zonder het predikaat eervol. Het ontslag van mr. Van Beek is een uitvloeisel van het rapport der commissie Witsen-Elias over de censuurkwestie in Nieuw-Guinea. De commissie kwam una niem tot de slotsom, dat mr. Van Beek wegens zijn rol in deze zaak niet in 's lands dienst kon worden gehandhaafd. Mr. De Rijke afgezet Voorts is bij gouvernementsbesluit van 22 februari 1960, overeenkomstig een daar toe strekkende opdracht van het Hof van Justitie in Nederlands Nieuw Guinea, mr. J. O. de Rijke te Hollandia afgezet als ad vocaat en procureur. Mr. J. O. de Rijke werd op 1 december 1959 veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden, waarvan 2 maanden voor waardelijk, met een proeftijd van 1 jaar. Aan mr. De Rijke was valsheid in ge schrifte en opzettelijk gebruik van het val se geschrift ten laste gelegd. Hij zou deze middelen hebben aangewend om het voog dijschap over een minderjarig kind te ver krijgen. De officier van Justitie heeft er in zijn requisitoir rekening mede gehou den, dat mr. De Rijke geen enkel finan cieel voordeel had beoogd of genoten en ook met het feit dat een der getuigen, te wiens bate de valsheid in geschrifte was gepleegd, zelf te eigen bate de vervalsing had gesuggereerd. De ministers van Buitenlandse Zaken, Economische Zaken, O. K. en W. en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Posthumus over pu- blikaties betreffende uitlatingen van de heer Sassen over het Nederlandse kern energiebeleid. Om te beginnen merken de ministers op, dat de heer Sassen des gevraagd heeft verklaard geen verant woordelijkheid te kunnen aanvaarden voor de juistheid van de bedoelde publikaties. Hij heeft meegedeeld te hebben gespro ken in dezelfde geest als hij zulks deed op 22 januari in de Technische Hogeschool te Eindhoven tijdens een studiedag van de Europese Beweging. Het antwoord gaat verder „zoals reeds diverse malen van de zijde van de regering is meegedeeld, neemt zij ten aanzien van de overheidsbemoeiin gen op dit gebied het standpunt in, dat slechts een opzet, waarbij iedere minister verantwoordelijk blijft voor de hem toe vertrouwde gebieden, in het Nederlandse staatsrechtelijke bestel past. Deze opzet ligt ook ten grondslag aan het bij Konink lijke Boodschap van 30 januari aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan geboden ontwerp kernenergiewet, en kan dus bij de behandeling van dit ontwerp in' discussie komen. Op het gebied van de kernenergetische research is wat betreft kernreactoren en hun toepassing een concentratie tot stand gebracht in het R.C.N. Een verdergaan de concentratie door het werk met betrek king tot de kernenergie uit de activiteiten van T.N.O., F.O.M., de technische hoge scholen en universiteiten te lichten, zou naar de mening van de ondergetekenden het onderzoek niet ten goede komen en de werkzaamheden van deze instellingen na delig beïnvloeden." Ten aanzien van de met de situatie in België gemaakte vergelijking wordt opge merkt, dat ook daar het principe van ge deelde ministeriële verantwoordelijkheid bestaat. Ter bevordering van de coördina tie van het beleid is aldaar bij Kon. Be sluit van 31 december 1950 ingesteld de functie van commissaris voor de atoom energie. Deze commissaris die niet over een staf beschikt heeft een adviserende en geen uitvoerende taak; voor het over heidsbeleid blijft ieder van de betrokken ministers verantwoordelijk. Daar de premissen, waarvan deze vraag uitgaat, door de ministers niet worden ge deeld, antwoorden de ministers ontken nend op de vraag van de heer Posthumus of het nu geen tijd wordt tot een ombui ging van het Nederlandse kernenergiebe leid over te gaan. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (61) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 GABARDINE DAMESPANTALONS TOKIO (AFP) Prinses Mitsjiko, de 25-jarige echtgenote van kroonprins Aki- hito van Japan, heeft vandaag het leven geschonken aan een zoon.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1