KOU n gevat/. ITALIANO V PRACHTBIJTS Ongevalsuitkering, kinderbijslag en invaliditeitsrente hoger Kort en bondig1 de lekkere Kans op regen kleiner Ii&Jfe a i Altijd vers in plastic shagbeurs Prof. mr. A. VV. Hamming gecremeerd De uitzetting van Maria Salgado Te hoge prijzen voor melk en pap berekend Belgisch perscommentaar op Beneluxconferentie Griep teistert N.Z.H. Jongens van 10 tot 13 jaar pleegden vijftien inbraken Verdediging zal zeven getuigen oproepen Extra huur voor schrikkeldag Herdenking (in vieren) van februaristaking Buitenlanders klagen over onze vieze straten Pope zegt misleid te zijn door overdreven berichten P 2 super kwaliteit Spaar de voetbalclub-emblemen Franse filmexpeditie in Nieuw-Guinea Politie treft geen blaam zegt minister Beerman Deens schip beschadigd Minder extra diensten op spitsuren 19 cent per rol. Het proces-V an R. In Hengelo: ANVV waarschuwt: Kerkelijk Nieuws Proces in Djakarta DINSDAG 23 FEBRUARI 1960 Bij de Tweede Kamer zijn drie wets ontwerpen ingediend, waarbij in verband met de komende huurverhoging en de stijging van de melkprijs een verhoging wordt voorgesteld van de ongevalsuitke ringen, de renten ingevolge de Invalidi teitswet en de kinderbijslagen. Voorgesteld wordt de ongevaluitkeringen te verhogen met 6 pet. per 1 april 1960. In afwijking van vroegere verhogingswetten is, in verband met de als gevolg van het in werking treden van de Algemene We duwen- en Wezenwet ontstane situatie, voor wat betreft de weduwenrentetrek- kers alleen voor toekenning van de nieu we bijslag in aanmerking gebracht de we duwe, die niet voor een uitkering ingevol ge de A.W.W. in aanmerking komt, mits het ongeval, tengevolge waarvan haar echtgenoot is overleden en het overlijden plaatsvonden vóór de datum, waarop de A.W.W. in werking trad, dus vóór 1 okto ber 1959. Verder wordt, eveneens ingaande 1 april 1960, voorgesteld een verhoging van de invaliditeitsrenten krachtens de invalidi teitswet met 100 pet., waardoor de totale bijslag op genoemde x-enten van 190 pet. Advertentie Op de begraafplaats „Westerveld" te Driehuis (gemeente Velsen) is maandag middag onder grote belangstelling van de zijde der hoogleraren en studenten van de Utrechtse universiteit, en van vrienden en kennissen, het stoffelijk overschot gecre meerd van prof. mr. A. W. Hamming, hoogleraar in de economie en rechtsge leerde. Vier sprekers hebben hun grote waar dering en hoogachting voor mens en werk van de overledene tot uitdrukking ge bracht. De rector-magnificus prof. J. F. Nuboer van de Utrechtse universiteit sprak van een onherstelbaar verlies voor de academische gemeenschap. Professor Hamming kenschetste hij als een goed, leerzaam mens en vriend. Voor zijn leer lingen is hij een groot leermeester ge weest. Zijn nalatenschap in papier en inkt is niet groot, zoveel te groter is echter zijn geestelijke nalatenschap, zijn uitspraken en gedachten, die „visionair" werden ge noemd. Professor Hymans van den Bergh, spre kende namens de faculteit der rechtsge leerdheid aan de universiteit, prees de veelzijdige en briljante geest van de over ledene. Ook was professor Hamming ori gineel en wel in die zin, dat hij een nieuw licht wierp op bestaande zaken. Spreken de over zijn geringe nalatenschap, stel de de heer Hymans van den Bergh, dat dit niet verwonderlijk is, daar de overle dene zichzelf niet gewichtig vond. „Hij heeft het hart boven de objectieve mede deling gesteld," aldus de spreker. De overledene hield zich intensief bezig met zijn studenten. „Hij was enorm in ons geïnteresseerd," aldus de heer M. C. Bur- kens, namens het Utrechtse studenten corps. Zij beschouwden hem dan ook niet alleen als docent, maar vooral als een oudere vriend. Tot slot sprak de zwager van de overledene, minister I. Korthals. Deze memoreerde de hulpvaardigheid van wijlen professor Hamming, die bereid was een ander in zijn moeilijkheden te helpen, zonder die ander lastig te vallen met zijn eigen moeilijkheden, die óók de overlede ne in zijn privé-leven heeft gehad. Onder het dalen van de met bloemstuk ken getooide kist, speelde de organist het Solvejgs-lied van Grieg. HOLLANDIA (ANP) Drie leden van de Franse filmexpeditie onder leiding van de heer Gaisseau zijn maandagmorgen met een eenmotorig watervliegtuig van de Idenburg-rivier opgehaald en overge bracht naar Hollandia. Zeer vermoeid en met baarden, doch opgewekt, stapten de twee Fransen, de heren T. Saulnier en de eerste cameraman G. Sartre, aan de oever van het Sentanimeer aan land. De derde passagier was een der Papoea dragers, die een abces aan een der dijbe nen heeft. De Fransen verklaarden dat de tocht van de expeditie zeer zwaar is ge weest en langer heeft geduurd dan men aanvankelijk had gedacht. Zij hebben zes maanden in de rimboe vertoefd. Een tweede vlucht dat het watervlieg tuig maakte om ook de Nederlandse be stuursambtenaar Sneep en de Fransman Delloye van de Idenburg-rivier op te ha len, is mislukt doordat de rivier was gaan bandjirren. De piloten, ook van andere watervliegtuigen, durfden geen landing riskeren wegens de grote stroomsnelheid ter plaatse. Er zal een nieuwe poging wor den gedaan. De leider en de overige leden van de expeditie zullen de tocht naar Hol landia te voet voortzetten. op 290 zal worden gebracht, en een ver hoging van de gezinstoeslag met 5.- per week, waardoor het totaal van gezinstoe slag en daarop verleende bijslag op 73,— per maand komt. Voorts wordt voorzien in een verhoging van de kinderbijslagen ingevolge de Kin derbijslagwet ingaande 1 januari 1960 met 12 cent per kind per dag voor de eerste drie kinderen en met 13 cent per dag voor volgende kinderen. In hetzelfde wetsont werp worden overeenkomstige verhogin gen voorgesteld van de kinderbijslagen ingevolge de Kinderbijslagwet voor ren tetrekkers en de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen, alsmede van de kindertoelagen ingevolge de kindertoela- gewet voor gepensioneerden. In deze ver hoging is begrepen de integrale verwer king in de kinderbijslag van de duurtetoe- slag van 10 cent per kind per dag, welke gedurende de jaren 1958 en 1959 naast de kinderbijslag werd toegekend aan werk nemers, wier loon gemiddeld niet meer bedroeg dan 16,-- per dag. Het is niet juist, aldus minister Beer man, dat hij bezig was te onderzoeken of aan de Spaanse mejuffrouw Maria del Carmen Salgado een verblijfsvergunning voor Nederland kon worden verleend, toen deze dame door de Amsterdamse vreem delingenpolitie werd uitgeleid. De minis ter zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-Tweede-Kamer- lid Scheps. De juiste toedracht van zaken is, aldus de minister, dat hij op 22 december 1959 besloot het voortgezette verblijf van mej. Salgado niet te aanvaarden. De vreemde lingendienst van de politie te Amsterdam werd daarvan op de hoogte gesteld. Me juffrouw Salgado werd dienovereenkom stig ingelicht. Op 5 januari 1960 werd ten departemente van Justitie een verzoek ont vangen, het vertrek van mej. Salgado op te schorten in verband met haar beweer delijk overspannen toestand. Uit een inge steld psychiatrisch onderzoek bleek, dat er geen aanleiding was het vertrek uit te stellen. Dit werd eveneens ter kennis van de Vreemdelingendienst van de politie te Amsterdam gebracht. Op 7 januari werd namens mej. Salgado een verzoek inge diend, waarin om een definitieve vesti gingsvergunning werd gevraagd. Ook dit verzoek is door de minister afgewezen. Mej. Salgado meldde zich op 19 januari bij de Vreemdelingendienst van de Am sterdamse politie in gezelschap van haar werkgevers ter regeling van haar vertrek. Aangezien haar bagage nog aan het adres harer inwoning aanwezig was, is zij in de gelegenheid gesteld die daar zelf te halen in aanwezigheid van een tweetal recher cheurs en van haar werkgeefster. De in middels vooruitgereden werkgever wei gerde de rechercheurs echter de toegang tot zijn woning. Daarop zijn de recher cheurs met mej. Salgado naar het hoofd bureau van politie teruggereden. Zij pro testeerde heftig daartegen, aangemoedigd door haar werkgever. De rechercheurs hebben haar moeten vastpakken en in de auto terugbrengen. Bij de regeling van het vertrek van me juffrouw Salgado is door haar werkgevers aangedrongen op uitstel van vertrek. Daarop is geantwoord, dat de minister van Justitie in deze beslist had. De werk geefster heeft daarop te kennen gegeven, dat zij de vorige avond met de minister had gesproken. „Zegt u dat niets?" voeg de zij hieraan toe. De dienstdoende re chercheur heeft daarop geantwoord: „Dat zegt mij niets." En op een vraag „hebt u daar niets mee te maken," heeft hij ge reageerd met: „Neen, daar heb ik niets mee te maken." Terecht heeft de dienstdoende recher cheur geen enkel voor hem relevant ver band gezien tussen een beslissing van de minister, met de uitvoering waarvan hij was belast, en de mededeling van de werk geefster, dat zij de minister nog kort ge leden had gesproken, waaromtrent de re chercheur niets bekend was, aldus mr. Beerman. Het 11.756 ton metende Deense tank schip „Karin Maersk" dat van Schiedam naar zee uitvoer, is dinsdagochtend bij Maassluis wegens machineschade voor an ker gegaan. Het heeft daarbij een duc- dalf omver gevaren. Het schip wordt door vier havensleepboten naar Schiedam te ruggesleept. In sommige delen van het land heeft de melkhandel het publiek teveel laten betalen voor melk en melkprodukten. Dit blijkt uit een drietal rapporten, die het Produktschap voor Zuivel van het minis terie van Economische Zaken heeft ont vangen over de naleving van de voor con- sumptiemelk en consumptiemelkproduk- ten geldende prijsregelingen. Deze rapporten zijn opgesteld door de algemene inspectiedienst van het minis terie van Landbouw en Visserij. In Gelderland blijken in januari te hoge prijzen voor losse melk, flessemelk en ge steriliseerde melk te zijn voorgekomen in Lunteren en Voorthuizen, in Lunteren bb- vendien ook voor karnemelk. Te hoge prij zen voor pap, yoghurt en vla werden be rekend in de Achterhoek, de Veluwe, de Betuwe, het land van Maas en Waal, Tiel, Buren en de Bommelerwaard. In de ach terhoek waren ook de karnemelkprijzen te hoog. Voor pap werd in de Achterhoek 5 a 6 cent per liter te veel berekend. In Overijsel kwamen in januari te ho ge prijzen voor in Tubbergen, Den Ham en Oldenzaal. Verder betroffen de onge oorloofde prijzen in deze plaatsen gesteri liseerde melk, karnemelk, yoghurt, pap en vla of enkele van die produkten. Uit een rapport over Zuidoost-Utrecht blijkt dat Leersum en Amerongen de enige plaatsen wax-en waar voor alle pro dukten de juiste prijzen werden berekend. In een rapport over het overige gedeelte van het land wox-dt meegedeeld dat er geen afwijkingen wax-en in Dx-ente, Noord en Zuid-Holland en Utrecht met uitzonde- x-ing van het zuidoostelijk deel van die pro vincie. Ongeoox-loofde vex-hogingen wex-den in januari gemeld uit de gehele provincie Friesland (yoghurt), Maastricht en Roer mond. Het ministerie van Economische Zaken heeft aan de algemene inspectiedienst ver zocht na te gaan of de prijzen thans in overeenstemming zijn gebx-acht met het maximaal toelaatbax-e niveau. (Van onze correspondent in Brussel) Het blad „De Gazet van Antwerpen" schrijft maandag over de zaterdag in Brussel gehouden Benelux-conferentie, dat België „belangrijke toegevingen aan de Nederlandse landbouw heeft gedaan". „De besprekingen over de landbouw vraagstukken schijnen te zijn uitgevallen in het voordeel van Nederland, dat enkele weken geleden het risico had genomen een dreigende toon aan te slaan in een no ta over de landbouw in de Benelux, ge richt tot het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken. Praktisch kwam deze nota er op neer, dat het voortbestaan van de Benelux in ge vaar zou komen indien er van Belgische zijde geen toegevingen werden gedaan aan de Nederlandse landbouw. De Belgi sche regering zou dus zaterdag de Bene lux hebben gered en de Belgische land bouw zou het gelag betalen". De Gazet van Antwerpen schrijft voorts, dat alleen minister Wigny op de conferen tie ontbx-ak, omdat hij kou had gevat. „Dit bespaarde hem de noodzaak op de drei gende nota van enkele weken geleden te moeten reageren met de nieuwe liefdes- vex-klaring, waax-toe deze Benelux-confe rentie schijnt te zijn uitgegroeid". De Standaard wijst op de gunstige ge steldheid van alle deelnemende ministers jegens de Benelux, welke ook de verdere ontwikkeling mag zijn van de ruimere ge meenschappen, waax-in de drie landen zijn opgenomen. „Alle leken bex-eid om naar hun eerste liefde terug te keren en de Be- nelux-solidariteit op elk gebied ook in de ruimere gemeenschappen te handhaven". De Nieuwe Gids schrijft de vlotte be spreking van de landbouwvraagstukken toe aan de constructieve voorbereidende besprekingen tussen de ministers de Vleeschauwer en Marijnen. „Wat speciaal minister Marijnen betreft kan men zeg gen, dat hij heeft willen breken met een verkeerde aanpak, die tot nu toe in Nedex-- land ten opzichte van de Belgische land bouw werd gevolgd, namelijk een poging om de Belgische landbouw, die als achter lijk werd afgeschilderd, te isolex-en. De nieuwe visie van minister Marijnen is re- soluut realistisch. Hij zal op die basis voor de Nederlandse landbouw in Benelux, en zeker in de gemeenschappelijke markt, betex-e resultaten boeken dan wanneer men bilateraal onoplosbax-e moeilijkheden wilde forceren". Het blad meent tenslotte, dat het overleg van zaterdag vruchtbaar is geweest en „de enkele anti-Nederlandse stemmingmakers aan de kaak heeft ge steld." „Alleen, het mag niet bij optimis tische verklaringen blijven", aldus het blad. De griep en andere seizoenziekten hou den zo duchtig huis onder het N.Z.H.-pex-- soneel, dat veertig chauffeurs en conduc teurs zich maandagmorgen niet aan de garages Soendaplein en Leidsevaart te Haarlem hebben gemeld. In Leiden was het vex-zuim in verhouding nog groter, vooral onder het door de komende reorga nisatie vrij krappe tram-personeel. Men kan dan ook een aantal chauffeurs aan de controller zien staan en het vervoerskan- toor te Haarlem heeft bovendien nog tien man rijdend personeel voor de Zuidhol landse lijnen moeten afstaan. Een en ander zal op de van Haarlem uit geëxploiteerde lijnen voor het publiek merkbaar worden door een vermindering van het aantal versterkingsbussen op de spitsuren. De normale dienstregeling zal ze veel mogelijk worden gehandhaafd. Bo vendien is de i'ijksverkeersinspectie om ontheffing van enige bepalingen van het rijtijdenbesluit verzocht. De mening van de Rijkspolitie in Noord wij kerhout, dat de daders van de serie inbx-aken in scholen, schuurtjes, leeg staande woningen en dergelijke onder de jeugd gezocht moesten worden is juist ge bleken. Maar dat de daders zo jong zou den zijn, had men toch niet vex-wacht. Niet minder dan 15 inbraken hebben drie jon gens, van wie de oudste 13 jaar en de jong ste tien jaar is, op hun geweten. Soms was de buit een klein geldbedrag, soms alleen wat hout, eenmaal een contactsleuteltje van een auto en uit een van de scholen wex-den wat leesboekjes uit de eerste klas meegenomen. Bij hun verhoor is gebleken dat de diefjes verschillende inbraken ge pleegd hadden waarvan niet eens aangif te bij de politie was gedaan. Alle inbx-a- ken vonden plaats voor negen uur in de avond. Zucht naar avontuur was de voox-- naamste drijfveer en wat snoepcenten vormden soms een welkome buit. Advertentie «sOTiPl een produkt van king- en rangfabrieken tonnema n.v. sneek BOSTON (UPI) Men verwacht dat de openbare aanklager in het proces te gen de Nedex-landse marconist Van R., John F. McAuliffe, heden, dinsdag, het opvoeren van de getuigen a charge zal voltooien. Gadong, de Indonesische ka juitsjongen wiens getuigenis McAuliffe van bijzonder groot belang acht, komt name lijk vandaag tegen het middaguur (Ame rikaanse tijd) op het vliegveld van San Francisco aan. Het is echter niet uitgesloten dat behal ve Gadong nog een getuige a charge zal worden gehoox-d. Dit zal dan vermoedelijk in de ochtenduren (plaatselijke tijd) ge schieden. De getuigenis van Gadong, die Nederlands en Bahasa Indonesia spreekt, zal worden vertaald door de tolk Robert Frissera uit Waltham. De raadslieden van Van R., W. Langdon Powers en Walter Powers jr., hebben me degedeeld dat zij onmiddellijk nadat de openbare aanklager zijn zaak heeft be ëindigd willen beginnen met het horen van getuigen a décharge. W. Langdon Po wers wilde niet zeggen of Van R. zelf als eerste in het getuigenbankje zal plaatsne men. Ook weigerde hij te verklaren of Van R.'s vrouw, Nel van R., als getuige zal optx-eden. De verdediging heeft „slechts zes a ze ven" getuigen opgeroepen en verwacht haar zaak „deze week" te kunnen afslui ten. Powers vex-klaarde nog dat Van R. „zich goed houdt. Hij zei mij gisteren, zich geen zox-gen te maken. „Maak je niet ongerust" zo zei hij. „Ik ben niet nerveus, wees jij het ook niet. Ik ben onschuldig". Maandag werd geen zitting gehouden. Ongeveer 450 leden van de woning bouwvereniging „Ons Belang" te Henge lo, die hun huishuur per maand betalen, hebben een circulaire gekregen, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat zij in een schrikkeljaar één dag huur te wei nig betalen. Het bestuur heeft besloten die ene dag huur in te vorderen. Deze maatregel heeft bij velen verbazing ge wekt, vooral bij bewoners die al vier jaar geleden lid waren en toen geen schrikkel- huur hebben moeten betalen. Het betreft hier een slechts éénmaal te nemen maatregel. Een controleur van de gemeente had ontdekt dat bij vex-rekening van de huur over 1956 een fout was ge maakt door de extra schrikkeldag niet te verrekenen bij de maandhuurders. De ontbrekende 300 gulden is toen uit de ver enigingskas betaald. De huux-dex-ving zou nu tot 750 gulden oplopen, indien de extra dag niet berekend zou worden, hetgeen het bestuur onverantwoox-d vond. Bij de eerstvolgende huurverhoging zal de schrikkeldag meegerekend worden het geen per jaar een kwart dag extra huur betekent om hetzelfde bedrag te bereiken dat de huux-dex-s, die per week betalen, moeten voldoen. (Van onze Amsterdamse redacteur De herdenking van de febx-uari-staking in Amsterdam, die donderdag bij het mo nument „De Dokwerker" op het Jonas Da niel Meijex-plein wordt gehouden, zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Dit jaar wor den er niet minder dan vier herdenkingen gehouden. Aanvankelijk was ter nagedachtenis aan deze staking, die een eensgezind optx-eden was van de Amsterdamse bevolking tegen de Jodenvervolging tijdens de Duitse be zetting, een manifestatie georganiseerd waaraan door alle richtingen en partijen werd deelgenomen. De communisten echter hebben van meet af aan het ox-ganiseren van deze ove- x-igens spontane staking voor zich opge ëist en na enige jaren ontstond er naast de vanwege de gemeentelijke overheid ge leide herdenking een aparte herdenking van de C.P.N. Nu in de communistische partij een scheuring heeft plaatsgevonden is ook de communistische hex-denking uit eengevallen. Amsterdam krijgt donderdag dus het volgende beeld te zien: om negen uur 's morgens heeft de gemeentelijke herden king plaats, waar bux-gemeester mr. G. van Hall een toespraak zal houden, om half vijf komt de E.V.C. bij het monu ment samen, om vijf uur zal de C.P.N. er zijn (uiteraard ditmaal zonder Gex-ben Wagenaar) en om acht uur 's avonds ten slotte is er een bijeenkomst van vx-edes- groepen. Daarmee is de herdenking van de fe bx-uari-staking in veler ogen een aanflui ting geworden en heeft zij haar betekenis geheel verloren. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenvrkeer heeft in een schrijven aaxi de colleges van bur gemeesters on wethouders van alle' Ne derlandse gemeenten de aandacht geves tigd op het toenemend aantal klachten, dat zij van buitenlandse toeristen ont vangt over de hier te lande aangetroffen verontreiniging en bevuiling van de open bare weg, het strand en andere recreatie gebieden, alsook van grachten, vaarten, sloten en dergelijke. Enige tijd geleden, aldus het A.N.V.V., is zelfs van deze verontx-einiging en bevuiling gewag gemaakt in een ingezonden stuk in de „New York Times", dat weer is overge nomen in „The Travel Agent", een vak tijdschrift dat een belangx-ijke stem heeft in het Amex-ikaanse x-eiswezen. Zulke pu- blikaties kunnen ernstige schade voor on ze toeristische markt betekenen. Door de grote economische voordelen, die voor ons land uit het toerisme voortvloeien, is het naar de mening van de A.N.V.V. van be lang, dat het Nederlandse volk zich de inspanning getx-oost om ons land zo aan- tx-ekkelijk mogelijk te houden en dus om verontreiniging en bevuiling tegen te gaan. De A.N.V.V. doet daax-om een beroep op de colleges van B. en W. der Nederlandse gemeenten om eraan mee te werken, de zindelijkheid van het stadsbeeld te bevor deren en kx-achtig naleving af te dwingen van de bepalingen in de algemene politie vel-ordeningen met betrekking tot de straat- en waterverontreiniging, waarbij de A.N.V.V. in het bijzonder denkt aan^de in vele gemeente bestaande bepalingen, die verbieden honden hun uitwerpselen te laten deponeren op uitsluitend of mede voor voetgangersverkeer ingerichte gedeel ten van de weg. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vijfhuizen (toez.) C. W. Op- pelaar, vicaris te Rotterdam-Charlois. Bedankt voor Huizen (N.H.) (toez.) L. Blok te Capelle a. d. IJsel voor Veen (toez.) P. J. F. Lamens te Kamerik (Utr.). Benoemd tot vicaris te Delft H. Faber, kand. te Schoonoord. Advertentie Hoofdprijs. De 15-jarige Danny Bex-- kovitz uit Israel heeft de hoofdprijs ge wonnen in de ter gelegenheid van hetveer- tigjax-ig bestaan van de KLM gehouden wedstrijd in Israel. Danny won een vlucht van Israel naar Nedex-land, met een vex-- blijf van een week. Danny zal op 31 maart naar ons land vliegen. Op die dag zal voor het eerst een Lockheed Electra-schroef- turbinevliegtuig van de KLM op de dienst LyddaAmsterdam worden gebruikt. Voor onderwijs en cultuur. Blijkens een bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verschenen publikatie gaf de ovex-- heid (rijk, px-ovincies en gemeenten) in 1957 een bedrag uit van 1.759 miljoen voor oixderwijs, wetenschap en cultuur. Dit is ruim 228 miljoen meer dan in 1956. Voor het onderwijs bedroegen de uitgaven 1.528 miljoen en voor wetenschap en cul tuur 231 miljoen. Zij maakten voor het onderwijs 5,24 pet. en voor wetenschap en cultuur 0,79 pet. var. het nationale inkomen uit. Per hoofd van de bevolking kostte het onderwijs 139. Voor wetenschap en cul tuur werd 21 per hoofd der bevolking uitgegeven. B. de Jong overleden. Te Almelo is op bijna 79-jarige leeftijd overleden de heer B. de Jong, die jarenlang voox-zitter is ge weest van de Vereniging van Nederlandse Fabrikanten van Heren- en Jongensboven- kleding, en (van 1953 tot 1956) van het Ne derlands Economisch Verbond van de Con- fectie-industrie. Gasbol. De Raad van Bergen op Zoom besloot in 1956 een krediet te verlenen van 607.000.ten behoeve van de bouw van een nieuwe gashouder. Nu de staatsmijnen in Limburg thans bereid zijn gas onder hoge druk te leveren wenst men over te gaan tot het bouwen van een hogedruk- bex-ging in de vorm van een bol. De inves teringskosten van een bolgashouder met een capaciteit van 1600 m3 worden ge raamd op 555.000. B. en W. vragen de raad met intrekking van het kx-ediet van 607.000.thans een krediet van 555.000 te verlenen. Advertentie Beits zelf uw meubelen van Ceta-Bever DJAKARTA (UPI) Voor een krijgs raad van de Indonesische luchtmacht is te Djakarta maandag het proces voortgezet tegen de Amerikaanse vlieger A. L. Pope, die in mei 1958 boven Ambon neergescho ten werd tijdens een bombardements- vlucht, die hij tegen de regeringsstrijd krachten uitvoerde in opdracht van de te genregering. Pope heeft, nadat hij reeds eerder de te gen hem uitgebrachte tenlastelegging had ontkend, maandag formeel verklaard niet schuldig te zijn. Hij verzocht behan deld te wórden als krijgsgevangene, in overeenstemming met de conventie van Genève. De militaire rechter heeft tijdens een eerdere zitting reeds een dergelijk verzoek afgewezen, op grond van het feit dat Indonesië niet in staat van oorlog is met een buitenlandse mogendheid. Pope, die afkomstig is uit Homestead in de Amerikaanse staat Florida en als vrij williger ook boven Dien Bien Phoe gevlo gen heeft, las een verklaring voor waarin hij stelde dat hij geen fortuinzoeker is of een soldaat wiens diensten iedereen kan kopen, doch voor de opstandige beweging actief was in antwoord op een oproep van mensen, die voor de vrijheid en tegen het communisme vochten. Ten tijde van zijn dienstneming bij de opstandige beweging was Indonesië volgens hem in de wereld pers afgeschilderd als een land dat dreig de overheerst te worden door het commu nisme. „Achteraf bezien kan gemakkelijk wor- den vastgesteld dat de persberichten over dreven waren", aldus Pope. „Als ik toen had geweten wat ik thans wist, had ik nu niet hier gestaan, maar dat is het nadeel van het inzicht-achteraf". Toen Popè zijn verklaxing had afgeslo ten met de verzekering dat hij erop ver trouwde een eerlijke berechting te zullen krijgen, werd de zitting geschorst, tenein de Popes in het Engels afgelegde verkla ring in het Indonesisch te laten vertalen. Het K.N.M.I. deelt mede: Van de depressie, die zich maandagmox-- gen ten westen van de Golf van Biscaye bevond, splitste zich een deel af, dat van ochtend boven Nedex-land lag en opvullend in de richting van Duitsland verder trekt. Het vex-oox-zaakte in bijna het gehele land ongeveer 10 ux-en van onafgebroken lich te regen. De depressie zelf trok langzaam in de richting van Zuid-Frankrijk en vul de daarbij zeer snel op. Een oud lage drukgebied op het zuidelijk deel van de oceaan begon de afgelopen nacht in de buurt van de Azoren belangrijk in diepte toe te nemen. Samenhangend hiermee komt er op de oostelijke oceaanhelft een rug van hoge druk tot ontwikkeling, die zich ook over onze omgeving gaat uitbrei den. Het zal daarom morgen rustig weer zijn en de kans op regen wordt erg klein. De temperatuur vex-toont een neiging tot dalen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. Sb 34 Woensdag 24 februari Zon op 7.40 uur, onder 18.08 uur. Maan op 6.03 uur, onder 15.39 uur. Maanstanden 26 februari 19.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 februari Hoog water 0.20 en 12.58 uur. Laag water 8.14 en 21.00 uur. Woensdag 24 februari Hoog water 1.38 en 14.04 uur. Laag water 9.30 en 22.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder geheel bew no 3 0,2 Ypenburg geheel bew. nno 6 5 Vlissingen motregen nw 6 6 Eelde regen no 3 6 De Bilt mist n 5 5 Twente mist windst. 4 7 Eindhoven mist w 6 7 Zd Limburg mist w 7 5 Helsinki sneeuw zzw -0 0,1 Stockholm onbewolkt w 0 0,3 Oslo mist windst. -1 0 Kopenhagen geheel bew. no 1 0 Aberdeen mist windst. 3 1 Londen regen n 6 4 Amsterdam geheel bew. n 5 Brussel geheel bew. wnw 7 4 Luxemburg regen zzw 7 8 Parijs regen wzw 13 7 Bordeaux licht bew. wzw 12 5 Grenoble licht bew. windst. 11 15 Nice half bew. nw 25 16 Berlijn geheel bew. ozo 6 0 Frankfort mist nno 7 0,1 München geheel bew. n 7 0 Zürich geheel bew. zzw 9 0 Genève geheel bew. zw 9 11 Locarno geheel bew. O 2 27 Wenen geheel bew. zo 9 0 Innsbruck geheel bew. w 13 0 Athene zwaar bew. O 19 0 Rome motregen zw 14 3 Ajaccio onweer zw 15 25 Madrid half bew. zw 10 2 Mallorca licht bew. w 15 0,3 Lissabon licht bew. w

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2