Neo- Silvikrin DE GAULLE WIL RUSLAND ALS BONDGENOOT Westduitse socialisten willen Russische bedoeling peilen WERELDNIEUWS Kroesjtsjevs bezoek wordt voorbereid tot in de kleinste bijzonderheden Franse firma's in Ghana van import uitgesloten GEALLIEERDEN GEBRUIKEN DE NIEUW DDR-DOORLAATPASSEN REVOLUTIONAIR BRITS PLAN VOOR VOETGANGERSVERKEER Frankrijks boeren dreigen opnieuw Wenen treedt op tegen herlevend nazisme raatótoel HIER HOORT HAAR! Begin direct met 20 stuks met menthol Air France gaat morgen naar Berlijn vliegen op een hoogte die de Amerikanen afwijzen Trottoirs zonden in moderne steden ter hoogte van de eerste verdieping moeten komen Hogere landbouwprijzen anders komt er chaos „Niets nieuwszegt de regering van Adenauer Qp de 't helpt en 't is lekker DINSDAG 23 FEBRUARI 1960 Terwijl de muiterij in Algiers de ernsti ge vormen van een staatsgreep begon aan te nemen, terwijl de moeilijkheden van zijn regering met de landbouwers van dag tot dag toenamen, heeft gene raal De Gaulle steeds aandacht gehad voor een onderwerp dat hem na aan het hart ligt: het bezoek van Kroesjtsjev aan Frankrijk. In het heetst van de Algerijn se insubordinatie ontving hij de Russi sche gezant te Parijs om langdurig met hem over een detail van de komende vi site te praten. En terwijl de hoofdige boe ren in Amiens slaags waren met de brand weer sprak hij met de Franse gezant in Moskou over bepaalde verlangens welke Kroesjtsjev ten aanzien van zijn bezoek had geuit, De Gaulle wil dat dit bezoek een groot succes wordt, zowel voor de Franse poli tiek als voor Kroesjtsjev zelf. Niet alleen hoopt hij een tegenhanger te kunnen le veren van het bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten, maar hij is van me ning dat Frankrijk, evenals in de tijd van de tsaren en in die van de jaren tussen de beide wereldoorlogen en in de zwarte jaren van 1940-'45, behoefte heeft aan een sterke bondgenoot aan de oostgrens van Duitsland, om het even of dat de grens van West- of van Oost-Duitsland zal zijn. Vandaar dat de generaal (hij is presi dent van de Republiek, maar iedereen in Frankrijk spreekt steeds van: de gene raal) zich laat inlichten over ieder detail van Kroesjtsjevs reis en dat hij, gevolg van zijn fenomenale geheugen, reeds thans weet wat de Russische premier op ieder ogenblik van de dag tussen 15 en 29 maart zal doen, hoe hij zal worden be waakt, wie hij zal ontmoeten en welke moeilijkheden er eventueel dreigen. De Gaulle zelf is nogal optimistisch over het verloop van Kroesjtsjevs reis. Vele func tionarissen van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken, verantwoordelijk voor Kroesjtsjevs veiligheid, zijn dat min der. Honderden rechercheui's zijn sedert enige weken de Franse provincie ingetrok ken. Ieder huis langs de route, welke Kroesjtsjev in de steden zal volgen, staat te boek. En van iedere bewoner en moge lijke gasten zijn de antecedenten bekend en gecontroleerd. Dat hoopt men ten minste, maar bepaalde hoge functionaris sen doen geen oog meer dicht Advertentie Herstel uw haargroei! Begin er terstond mee. Voedt uw haar via de wortels met Neo-Silvikrin, de enige biologische haarvoeding, die alle 18 opbouwstoffen voor het haar bevat in overeenstem ming met de leer van Sir Fred. Hopkins, Nobel prijswinnaar voor Chemie. Reeds miljoenen men sen over de gehele wereld her wonnen hun jeugdig 'uiterlijk, levensgeluk en zelfvertrouwen na een succesvolle kuur met Neo-Silvikrin. Kuurflacon f7,60. Kuurflacon f 7.60 Voor de dagelij he haarverzorging is er Silvikrin- Lolion (met of zonder vet 1.70 - 3.30 Men verwacht trouwens dat De Gaulle zelf wel zal helpen en dat hij af en toe zijn hoge gast zal komen begeleiden op plaat sen waar mogelijke anti-communistische manifestaties roet in het eten van de Frans-Russische verbroedering zouden kunnen gooien. Bovendien is er een lijf wacht van beproefde politiemannen gefor meerd, die geen duimbreed van Kroesjt sjevs zijde zal wijken. Dat niet alleen, zij verkennen reeds thans het parcours van Kroesjtsjevs reis en noch de zijdeuren en gangen van de gebouwen waar hij zal over nachten of eten, noch de mogelijkheden van vensters en zijstraten, noch de geva ren van losschietende gietmonden in fa brieken hebben geheimen voor hen. Voor het overige vertrouwt men ook een wei nig op de loyaliteit van de Fransen en voor de afdeling „enthousiaste betogin gen" heeft de Franse politie contact opge nomen met de afdelingen van de Franse communistische partij. Dit voor het eerst sedert de jaren van het volksfront van 1934. Volbezet De heer Kroesjtsjev gaat een volbezet- te veertien dagen tegemoet. Op 15 maart, komt hij aan op het vliegveld Orly met een Toepolev-114 en 29 maart zal hij met hetzelfde vliegtuig van het Parijse vlieg veld vertrekken. Daar tussenin maakt hij per auto, per extra trein en per vliegtuig (de Caravelle, de trots van de Franse vliegtuigindustrie) een tocht die hem van Parijs naar Bordeaux, Marseille, Avi gnon, Lyon, Belfort, Nancy, Verdun, Reims, Rijssel, Normandië en via Ram- bouillet weer naar Parijs zal brengen. Hij zal onderweg fabrieken, tuindorpen, arbeiderswoningen, universiteiten, kathe dralen, kastelen en de stranden van de ge allieerde invasie bezoeken. Zo zal hij in Marseille kunnen zien hoe honderden stu denten van de medische faculteit tegelijk bepaalde operaties kunnen bijwonen via de televisie in kleuren. Te Rouen zal hij de prachtige, na vijftien jaar bijna geheel ge restaureerde kathedraal bezoeken, even als te Reims, waar de aartsbisschop hem persoonlijk zal ontvangen. Te Rouen ook brengt men hem naar de gedenksteen op de oude markt, op de plek waar Jeanne d'Arc verbrand is. Het zal belangwekkend zijn te weten in hoeverre zo'n voor Fran sen gewijde plek enige indruk maakt op de vertegenwoordiger van een systeem dat in lawines van bloed en moord is geboren. Het pleit in ieder geval voor De Gaulle dat. hij Kroesjtsjev inderdaad met vele fa cetten van het. Franse leven laat kennis maken. Al blijft het een vraag in hoever re een dergelijke overladen reis op zo'n soort staatsman een diepere indruk kan achterlaten. Voorzichtig 27 en 28 maart zal Kroesjtsjev te Ram- bouillet verblijven. Dat bezoek zal nog Advertentie MiiMiiiiMHiiKHumiNiiinKiKtmiHiwnitniininniuiMiiiMnii De microben hebben een pracht leventje! Lekker warm ingepakt in Uw zakdoek, elke 5 minuten hetzelfde lied: tasje-neus. neus-tasje Ja, 't gaat puik met Uw kou, MAAR NIET MET U! Neem, uit naam van Uw gezondheid gauw een krachtig en prachtig besluit: Na gebruik wèg met Uw 2akdoek, Uw TEMPO zakdoekje wel te verstaan. Dan steekt U Uzelf niet meer aan. TEMPO zakdoeken worden gemaakt van heel zachte celstof. Omdat ze anti-bacterisch bestraald zijn, Zijn ze bijzonder Ir/giënisch. Na het gebruik verdwijnt een TEMPO zak doekje... samen met Uw verkoud heid. Elk pakje bevat 2x10 doekjes: 10 voor direct gebruik en-10 als reserve. 'ACCRA (Reuter) Franse firma's in Ghana mogen geen goederen van Frank rijk kopen maar niet-Franse firma's mo gen dit tot nader order wel. Dit heeft de minister van Financiën van Ghana, Gbe- demah, maandag op een persconferentie in Accra meegedeeld. Premier Kwame NKroemah van Ghana maakte na de Franse kernproef in de Sahara bekend dat alle activa van Franse firma's in Ghana bevroren zullen blijven tot het tijdstip waarop de gevolgen van de ontploffing voor de bevolking van Ghana bekend zijn geworden. Minister Gbedemah zei dat het volgens zijn regering slechts redelijk is dat de tegoeden van de Franse firma's zullen worden aangesproken, zo de jong ste of de komende kernproeven van Frankrijk schade' in Ghana veroorza ken. Hij verklaarde voorts dat het verbod op de invoer uit Frankrijk niet van toepas sing is op de invoer uit Afrikaanse landen, die lid zijn van de Franse Gemeenschap. Volgens onofficiële schattingen beloopt het totale tegoed van de Franse firma's in Ghana 35 tot 50 miljoen gulden. CAIRO (UPI) Volgens het Egypti sche dagblad „Al Gomhouria" bereidt het Algerijnse rebellenleger een grote actie voor als wraak op de Franse kernproef. Ismail Elhabrouk, lid van de redactie van „Al Gomhouria", schreef dat hij 46 uur met veldcommandanten van het F.L.N. in Algerije had doorgebracht, na in het ge heim het land te zijn binnengedrongen. El habrouk zegt verbaasd te zijn over de in lichtingendienst van het rebellenleger. ..Zij hebben hun agenten overal, zelfs op het bureau van De Gaulle," aldus Elha brouk. ALGIERS AFPBij de strijd in Alge rije zijn in de week van 13 tot 19 februari 733 opstandelingen buiten gevecht gesteld; 240 van hen werden krijgsgevangenen ge maakt. Aan Franse zijde sneuvelden 53 man, zo is maandag in Algiers bekendge maakt. worden onderbroken door een tochtje naar het paleis van Versailles en naar de Re- naultfabrieken te Fleins. De Gaulle hoopt dat hij gelegenheid zal hebben uitvoerig met Kroesjtsjev van gedachten te wisse len en hem zijn plan voor een oplossing van het Duitse vraagstuk en voor een ver sterking van Frankrijks positie in Europa uiteen te zetten. Velen in Frankrijk staan echter wat voorzichtig tegenover al te grote verwachtingen welke men van het bezoek mocht koesteren, al geven zij toe dat dergelijke uitingen van vriendschap nooit kwaad kunnen en in ieder geval toch wel bijdragen tot een beter wederzijds begrip. De loco-burgemeester van Parijs, Do- mio.ue Pado, heeft burgemeester De- vraigne medegedeeld dat hij niet aanwe zig zal zijn bij de receptie op het gemeen tehuis, die 16 maart ter gelegenheid van het bezoek van Kroesjtsjev wordt gege ven. Pado acht contact tussen regeringslei ders zeer nuttig in het belang van de vre de, maar acht Kroesjtsjevs aanwezigheid op het stadhuis „voorbarig". Ik behoor tot degenen die niet gemakkelijk Boeda pest vergeten", aldus Pado. (Van onze correspondent in Bonn Leden van de Franse. Britse en Ameri kaanse militaire missies in Potsdam (Oost- Berljjn) verschenen gisteren, tot verras sing van de West-Berlgners, toch met hun auto's in VVest-Berlijn. Ze hebben voor de tocht van Oost- naar West-Berlijn gebruik gemaakt van de nieuwe Russische door- laatpassen waarop in plaats van „Russi sche bezettingszone" zoals tot verleden week het geval was staat vermeld „Duit se Democratische Republiek" (communis tisch Oost-Duitsland). Toen de Russen vorige weck de nieuwe passen voor de geallieerde militairen in Potsdam invoerden, werd van Amerikaan se, Britse en Franse zijde onmiddellijk ver klaard dat het verkeer tussen Potsdam en West-Bcrljjn gestopt zou worden en dat de passen geboycot zouden worden. Het ge bruik van de nieuwe doorlaat-passen vatte, men algemeen op als een Russische metho de om de westelijke geallieerden op ver kapte wijze Oost-Duitsland te laten er kennen. Gisteren werd van Britse kant echter gezegd, dat het noodzakelijk was zekere autoritten van en naar Potsdam te onder nemen om voedsel aan te voeren, admi nistratieve bezigheden te regelen en der gelijke. Daartoe gebruikt men nu de nieuwe Russische pas op naam van Oost- Duitsland, zij het niet „officieel" maar zui ver „administratief", zo is van Britse zijde te Bonn bekend gemaakt. Het Westduitse blad de Frankfurter All- gemeine Zeitung bericht voorts uit Parijs dat de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" als eerste westelijke luchtvaart maatschappij van de Russen het recht heeft gekregen om in het civiele verkeer op Berlijn, straaljager passagiersvliegtui gen te gebruiken. Daartoe heeft de Air (Van onze correspondent in Londen De voortvarende Ernest Marples, de Britse minister van Transport, die al is hij geen dr. Barbara Moore, er een bij zondere leefwijze op na houdt, welke naar zijn zeggen zijn werkkracht aanzienlijk vörhoogt, heeft een nieuw denkbeeld ge opperd ter bestrijding van de verkeers chaos in de grote steden. Marples acht, als ieder ander, het ver- keersvraagstuk onoplosbaar indien de ste denbouw niet radicaal wordt gewijzigd. De verkeerstechnici zijn machteloos, zo zei hij gisteren. Er zijn op het ogenblik 8,5 miljoen motorvoertuigen in Groot-Brittan- nië en in 1975 zullen er naar verwacht wordt 15 miljoen zijn. Marples sprak bij de opening van een super-modem kantoorgebouw in Londen, dat inwendig over een royale parkeer ruimte beschikt. In de toekomst, zei hij, zullen alle grote kantoren en bedrijven voor eigen parkeerruimte dienen te zorgen. Hij heeft een studiegroep benoemd welke zich op lange termijn zal bezighouden met het verkeersprobleem. De minister zeide dat er een nieuwe grondslag moet worden gevonden voor het grote-stadsbestaan in het laatste kwart van deze eeuw. Het ver keersprobleem kan niet worden opgelost zonder dat voetgangers en automobilisten van elkaar worden gescheiden. Daarom wil de minister, als proef, in drukke win kelbuurten, de trottoirs opvijzelen tot op de hoogte waar zich thans de eerste ver dieping bevindt. Alleen op die manier kan er volgens hem een einde komen aan de ontzettende slachting op de weg. De be staande rijwegen kunnen dan tot onder de verhoogde trottoirs worden verbreed. De winkels moeten vanzelfsprekend mee de hoogte in, Mogelijk zullen in de toekomst steden op deze manier worden aangelegd. France zich verplicht in de luchtcorridor BerlijnFrankfort a/d Main slechts tot 3000 meter te vliegen. Van Amerikaanse kant is daarentegen juist het afgelopen jaar steeds weer verklaard dat men de Russische hoogtebeperkingen in de lucht- sector niet kan aanvaarden. Amerikaanse militaire machines vliegen dan ook in de corridor naar Berlijn geregeld hoger dan 3000 meter. De Air France vliegt van mor gen af met de Caravella-straalpassagiers- vliegtuigen van Parijs naar Bei-lijn. De Westduitse pers uit zich niet vrien delijk over deze „westelijke concessies" aan de Russen inzake Eerlijn. Zo schreef de Franklurter Allgemeine, dat de nieuwe doorlaatpassen de gebruikers kenbaar ma ken als door het Oostdu.tse ministerie van Binnenlandse Zaken geregistreerde bewo ners van Oost-Duitsland. Het gaat hier om Russische pogingen om de Sovjet-positie inzake Berlijn voor de top-conferentie in mei te versterken De westelijke mogend heden zijn naar te hopen is, klaar wakker, aldus het blad, en zullen ervoor waken al te lang heen en weer 1e wandelen op de smalle kant, die de militaire scherpzinnig heid tussen Potsdam en West-Berlijn heeft, ontdeict. Die „smalle kant" is dan, volgens de Westduitse zienswijze, het. maken van een verschil in gebruik van de doorlaat passen van de Russen in „administratief" en „officieel" zoals van westelijke geallieer de zijde is gezegd en waarover men te Bonn nogal verstoord is. PARIJS (UPI) De Franse Nationale Boerenfederatie heeft de regering op haar veertiende jaarcongres in Parijs gedreigd met nieuwe demonstraties, als er geen einde komt aan het laag houden van de prijzen van landbouwprodukten. Het is een jaar van onheil geweest, aldus de fe deratievoorzitter Joseph Courau. De rege ring dient wel te beseffen, dat het weer keren van de rust afhangt van het opge ven van de politiek van willekeur waar de boeren onder lijden. Als de regering niet onmiddellijk de maatregelen treft die wij eisen, zullen wij gedwongen zijn onze toe vlucht te nemen tot middelen die ons wor den opgedrongen. Hij doelde hiermee op massademonstraties, als die te Amiens, waarbij een straatgevecht ontstond waar bij 120 boeren en politieagenten gewond werden. De afgelopen twee maanden, zo zei fe deratiesecretaris Albert Genin dreigend, hebben de driehonderdduizend boeren ge toond, dat hun leiders geen generale staf zonder troepen zijn. De boeren eisten op het congres een onmiddellijke verhoging met vijf percent van de prijzen van een serie landbouwprodukten en verder de in stelling van een soort glijdende prijzen- schaal. President De Gaulle heeft de prij- zenindex voor landbouwprodukten begin 1959 buiten werking gesteld, als onderdeel van zijn versoberingsprogramma. (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad is een me ningsverschil ontstaan over het Russische memorandum dat de Sovjet-ambassa deur te Bonn Smirnov op 13 januari aan de socialistische leiders Ollenhauer en Wehner heeft overhandigd en dat pas het afgelopen weekeinde bekend is gemaakt. Vanwege de regering-Adenauer werd gis teren op een persconferentie gezegd: „Niets nieuws onder de zon. Het memo randum bevat geen aanknopingspunten voor diplomatieke stappen te Moskou". De regeringsspreker ging zelfs nog een stapje verder. „Het memorandum der Russen", zo zei hij, „heeft de bedoeling om de eenheid tussen de partijen over Berlijn, zoals die onlangs in de Bondsdag is getoond, schipbreuk te laten lijden". Hij zei niets te voeien voor de suggestie van de Westduitse socialistische partij de S.P.D., die gistermiddag bekendmaakte dat Bonn in Moskou eens moet laten na vragen of er misschien toch iets positiefs voor het Westen in het memorandum steekt. Het gaat hierbij om een door Smirnov aan Ollenhauer en Wehner verkondigde „mening van verantwoordelijke kringen te Moskou" over de kwestie-Berlijn. Die mening (van Kroesjtsjev en de zijnen) komt erop neer, dat West-Berlijn een „vrije stad" moet worden, met een eigen grondwet, politie en buitenlandse handel, maar zonder enige militair-politieke band met het Westen en zonder inlichtingen diensten van het Westen op zijn territoir. Oost-Europa zou de onafhankelijke status van West-Berlijn volledig waarborgen. Rusland ook zou de verbindingswegen tus sen West-Berlijn en West-Duitsland wil len garanderen. Zou deze Russische op lossing niet worden aanvaard dan zou de Sovjet-Unie zich gedwongen zien op ba sis van een vredesverdrag met Oost-Duits land de kwestie-Berlijn „op te lossen", dat wil zeggen dat Oost-Duitsland dan vol ledig soeverein zou worden, ook inzake Berlijn. Vier kansen De S.P.D. acht de twee basispunten van dit officieuze Russische voorstel onaan vaardbaar. De terugtrekking der westelij ke troepen uit West-Berlijn en het door snijden van staatsrechtelijke band tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek, waar in men Berlijn als een deelstaat be schouwt. De socialisten hebben echter vier punten in dit memorandum ontdekt, waarover Bonn huns inziens met Moskou kan spreken, omdat zij wel eens aankno pingspunten voor verder overleg zouden kunnen vormen. Het gaat hier om: 1.) De Russen zouden bereid zijn West- Berlijn vrije handelsverbindingen toe te staan. 2.) De positie van West-Berlijn als vrije stad biedt een zekere onderhande lingsvrijheid. 3.) De Russen zijn bereid tot een overgang van de status van Ber lijn naar een vrije stad in etappes en voor- WENEN (UPI) De Oostenrijkse poli tie heeft haar onderzoek naar neto-nazisti- sche activiteiten de laatste dagen uitge breid en verdiept. Deze uitbreiding was noodzakelijk geworden omdat tijdens het verhoor van drie te Wenen gearresteerde neonazi's bleek dat hun jeugdorganisatie de „Nationale Jugend" ook elders in het land afdelingen had opgericht. Ook zijn contacten ontdekt met extremistische or ganisaties in het buitenland, zoals de Witte Broederschap, een afstammeling van de Ku Klux Klan in Amerika, en de „Europese Sociale Beweging", die haar hoofdzetel in Zweden heeft. In Oostenrijk zijn in een jaar tijds 25 neo-nazi's gearresteerd, van wie er vijf tien inmiddels gevangenisstraffen hebben gekregen. Een van de recente arrestan ten, de 25-jarige student Herbert Drexler, had samen met de 33-jarige Alfred Kon- kisz de leiding over een ondergronds druk- kerijtje waar anti-Joodse pamfletten en brochures werden vervaardigd. De der de verdachte is de 22-jarige Heidi Süss- mayer, een meisje dat zich ook op dit ge bied verdienstelijk heeft gemaakt, en de twijfelachtige er heeft de eerste vrouwe lijke neo-nazi te zijn die door de Oosten rijkse politie gearresteerd is. al daarin zien de socialisten mogelijkheden en 4.) De Russen willen West-Berlijn ga ranties geven. Brandt isoleren De Westduitse socialisten wijzen de ba sis van het Russische Berlijn-voorstel af, maar geloven dat enkele detailpunten er uit mogelijkheden inhouden voor West duits-Russisch overleg over de positie van West-Berlijn in het algemeen. Overi gens verhelen zij zich niet dat Smirnov met zijn memorandum in de eerste plaats het stichten van verwarring in de West duitse gelederen, en speciaal in het kamp der S.P.D. zelf, op het oog had. De Rus sen zouden tussen de socialistische West- berlijnse burgemeester Brandt en de par tijcentrale in Bonn gaarne onmin willen zaaien. Vandaar dat de regering-Aden auer met haar droge commentaar „Het gaat hier om een Russische schaakzet in het grote spel om Berlijn" de zaak vrij dicht benaderd heeft. Niets duidt er name lijk op dat een Westduits gesprek met Moskou de oplossing van de kwestie-Ber lijn ook maar een stap naderbij zal bren gen. Integendeel, de Oostduitse pers en het Russische regeringsblad „Izvestia" hebben er juist dezer dagen de nadruk op gelegd dat West-Berlijn de jure reeds een deel van Oost-Duitsland vormt en dat ook de facto dient te worden. Dat zijn ronde woorden van de Russische hoogleraar-ju rist Toenkin en die zeggen hier meer dan de reeks diplomatieke visjes die Smirnov en anderen in opdracht van hun Moskouse bazen de laatste dagen als lokaas hebben uitgegooid. F r iet e ti Een buitenlander, die ik een tijdje langs de bollen heb gevoerdheeft mij erop ge wezen, dat we ons Nederlandse wapen moesten veranderen. De leeuwen naar Ar- tis sturen en wat anders ervoor in de plaats Hij stelde voor, dat we twee andere natio nale symbolen zouden kiezen: links een verkeersbordje met duidelijk zichtbaar het woord „verboden" en rechts een zakje patat. Hij meende, dat er dan zelden een land zal worden gevonden, dat zo duidelijk een hele serie nationale eigenschappen aan de muur kan spijkeren. Mijn gast heeft met alle geweld een Hollandse kraamzaal willen bezichtigen. Nu is dat geen plaats waar je zo maar kan binnenvallen, als je geen relaties met de ooievaar hebt. Maar hij wou het zien, al leen maar om te kijken om hier ten platte- lande de kindertjes met het zakje frieten ter wereld komen. Hoewel ik bij hoog en bij laag en met enige ter zake kundige wijsheid kon volhouden, dat dergelijke complicaties door onze verloskundigen nimmer worden gevreesd, heeft hij het niet willen geloven. Ik heb hem wel een aan de kraamzaal belendende fietsenstal ling laten zien, want hij wilde ook geloven, dat kleuters gelijk op miniatuurbrommer tjes stapten, waarvoor ze klaarblijkelijk met platvoeten ter wereld waren geko men. Dat heb ik hem overtuigenderwijs uit het hoofd gepraat. Maar frietenzakjes, daar hield hij aan vast. Hij zei, elk land heeft zo zijn specia liteit jes, maar dat ze hier zo'n ordinaire pieper in het vet gooien en hem dan porta ble verpakken, dat is toch wel een snufje- apart. In Amerika worden kilometers hot- dog gegeten, maar niemand van die Ame rikanen zal thuis zo'n worst aan de dis ver langen. In Italië kan je een mooie „pizza" kopen, een broodkoek met kaas en toma len, maar thuis eet de man zijn macaroni. Maar die Hollanders, elke dag een mud aardappelen en dan bij het straatje-om een zakkie voor onderweg. Wel een klein zak je, vond hij, en een beetje „slordig" ge vuld, maar alia, toch maar zo'n gewone blauwpitter. Of er business in zat? Nou, zei ik: en óf. Na Philips en Shelle komen op de beurs de Koninklijke Frieten. Dat moest-ie zien. Wij naar de scheuren van Berlage. En ja hoor, in de vreethoek: frieten. Ze waren net weer drie luutjes opgelopen! Pinokkio Advertentie 3 Nasissers. Ook bij de Westduitse Bonds- spoorwegen is het tijdperk van de stoomlokomotieven in de slotfase aan geland. Zaterdag is de laatste nieuwe stoomlok in dienst gesteld, nieuwe wor den niet meer afgeleverd. De ongeveer 7800 stoomlokomotieven die thans nog diest doen in 1952 waren er 10.900 in dienst zullen geleidelijk worden af gevoerd. Delicaat. Het feit. dat er voor keizerin Farah, de jonge echtgenote van de sjah van Perzië, een „bijzonder" licht pro gram is opgesteld voor het bezoek aan Pakistan, heeft volgens hooggeplaat ste kringen in Karatsji grond gegeven aan geruchten volgens welke zij in ver wachting zou zijn. Een woordvoerder van het paleis in Teheran heeft geen commentaar op de geruchten kunnen geven. „Het is een delicate kwestie", zei hij. Faciliteiten. Uit gewoonlijk goedingelichte bron is maandag in Londen vernomen, dat West-Duitsland de Spaanse re gering polst over de mogelijkheid van militaire „faciliteiten" op Spaans ge bied ten behoeve van de Westduitse weermacht. Het zou hier gaan om op slagplaatsen, ziekenhuizen en eventueel manoeuvregebieden, doch wat de West duitse autoriteiten precies in gedachten hebben, schijnt nog niet geheel duide lijk te zijn. Griep. In tien dagen tijds heeft een griep epidemie onder de 500 inwoonsters van een tehuis voor vrouwelijke geesteszie ken te Pontevico 41 doden geëist. Van zeven vrouwen die in het ziekenzaaltje worden verpleegd is de toestand critiek. De medische staf van het gesticht heeft meegedeeld, dat de griep zoveel slacht offers kon maken omdat de weerstand van de geesteszieke vrouwen zo zwak was. Onderdak. De staat New York gaat op vijf kilometer van de hoofdstad Albany een reusachtige schuilkelder bouwen, waar ingeval van een aanval met kernwa pens de regering van de staat onderdak zal vinden. Volgens de door gouverneur Rockefeller bekendgemaakte plannen zal het bouwwerk, dat vier miljoen dol lar zal kosten, plaats bieden aan 640 personen, die daar kunnen wonen en werken. Geen treffer De Argentijnse minister van marine, schout-bij-nacht Clement, heeft maandag het bericht tegengesproken dat de geheimzinnige duikboot, die zich nu al geruime tijd in de Golfo Nuevo zou schuilhouden, zondag door een diepte bom van een marinevliegtuig getroffen is. Zeepost. Te Lincolnville in de Amerikaan se staat Maine is maandag een raket gelanceerd met 3.000 stukken post aan boord. De raket steeg fraai op tot een hoogte van 300 meter en werd fraai naar een plek in de Atlantische Oceaan geleid, maar bleef daar niet drijven, zoals de bedoeling was; de houten neus, die de verzameling poststukken aan de oppervlakte had moeten houden, raakte los van de rest van de raket en deze ver dween in de diepte. Branden. Bij twee branden in Amerika zijn de afgelopen 24 uur twaalf personen, onder wie negen kinderen, om het leven gekomen. Te Oberlin in Ohio verbrand den zeven kinderen in een houten huis dat in een kwartier tijds in de vlammen opging. Een meisje van acht jaar bracht nog twee kinderen in veiligheid, maar kwam zelf om, toen zij er nog meer wilde redden. In Harrisonburg, in Virgina kwamen vijf personen, onder wie twee kinderen en een blinde oude man om bij een brand in een huis met twee verdiepingen. Protest. De Anglicaanse gestelijke Mi chael Scott overweegt zich met een vliegtuig naar Reggane te begeven op het tijdstip, dat daar de tweede Franse atoombom tot ontploffing zal worden gebracht. De reverend Scott heeft reeds met een groep aanhangers een poging gedaan zich van Ghana uit naar de proefterreinen in de Sahara te bege ven. Hij werd echter door de Franse autoriteiten teruggezonden. Scott heeft een vliegbrevet. De moeilijkheid is echter een vliegtuig te vinden. Uitverkoop. De Amerikaanse uitverkoop is maandag, op de dag waarop de geboor te van George Washington gevierd wordt, op Amerikaanse manier begon nen. Mensen die sinds donderdag in een tent voor de winkel hadden gekampeerd konden er zeker van zijn, dat zij in New York een auto in de wacht sleepten voor 99 dollarcents, of een televisietoestel voor dezelfde prijs. Elders stonden koelkasten geannonceerd voor 2 dollar en bontmantels voor 9 dollar. Reorganisatie. De politiemacht van ruim 10.000 man van Chicago zal geheel wor den georganiseerd door een nieuwe hoofdcommissaris. De oude politiechef trad af na de ontdekking vorige maand van een uitgebreid net van agenten, die een bende inbrekers bescherming ver leenden om aandeel te hebben in de winst.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3