^partijen geen afscheiding" „Internationale universiteit in Moskou in oprichting" Brits leger wordt op een nieuwe leest geschoeid Forumavond gaf voorlichting over beroepskeuzemogelijkheden Concert in de Nieuwe Kerk Italiaanse miljonair op Cuba aangesproken Verhoogde beweeglijkheid, vergrote vuurkracht, kleiner enduurder Bedrijfsleven bepleit grotere talenkennis Hubert Cuypers overleden DINSDAG 23 FEBRUARI 1960 4 OPPOSITIELEIDER Toneelvoorstelling van Engels-Amerikaanse groep Initiatief van Mij. voor Nijverheid en Handel P. Zwaanswijk Hof van appèl behandelt mijnramp in Maricinelle voor verkoudheid KR OESJTSJE V IN SUR ABA JA Sukarno vraagt Afro- Aziatisch aandeel in topconferentie Lady Mountbatten wordt in zee begraven Johannesburgs voorstad Sophiatown ontruimd Arrestaties in Spanje met twaalf vermeerderd Oberlander niet voor Britse televisie Anna Sokolow studeert eigen balletten in Aanklacht tegen regisseur Fellini IN MEMORIAM Britse reders maken goed gebaar naar IJsland pig zal worden beschouwd en dat men daardoor zal terugkeren naar de demo cratische beginselen, zoals die in de nieu we rechtsorde voor de Antillen zijn neer gelegd. Desgevraagd zei hij het Statuut niet te zien als een produkt van revolutie, doch als een produkt van evolutie. Het is geen eeuwig edict en het moet te zijner tijd wor den aangepast aan veranderde omstandig heden en aan in de landen levende over tuigingen. Het stuk veronderstelt een groei naar elkandei". Of dit realiseerbaar is, zal de toekomst uitmaken, zei hij. Op de weg AmsterdamWeesp is een auto geslipt, gekanteld en in een sloot, geraakt. Een der inzittenden werd uit 'de wagen geslingerd en vrij ernstig gewond. De bestuurder werd door voorbijgangers uit de wagen geholpen. De „Anglo-American theatre group" heeft onder leiding van de heer Harry Lewty, eerste secretaris op de Britse am bassade, in het Kurhaus paviljoen in Scheveningen maandagavond de eerste liefdadigheidsuitvoering van het seizoen gegeven, met Agatha Christie's „The Hollow" als inzet. De opbrengst van deze avond, die een volle en zichtbaar geamuseerde zaal trok, was bestemd voor het Nederlands Comité voor de Unicef (het kinderfonds van de Verenigde Naties) en de dierenbescher ming. De uitvoering werd ook bijgewoond door de ambassadeur van Japan, de heer Akira Hiyazaki en zijn echtgenote, en andere diplomatieke vertegenwoordigers. Prijs. De Japans-Amerikaanse kun stenaar Shinkichi Tajiri, wonende te Am sterdam, heeft een prijs ten bedrage van 2.000 Amerikaanse dollar gekregen van de „William and Noma Copley Foundation" ■gevestigd te Chicago. De prijs is de heer Tajiri verleend voor zijn recente activitei ten op het gebied van de beeldhouwkunst. j ^i-J -yff 'Sê SÈ x In aanwezigheid van de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Ge luk, alsmede van vele ouders van leerlingen van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, rectoren en directeuren van v.h.m.o.-scholen, leraren en mensen uit het bedrijfsleven is maandagavond in het Haarlemse Concertgebouw onder auspiciën van het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel een bijzonder levendige discussie-avond gehouden, die was gewijd aan het contact tussen bedrijfsleven en onderwijs. Deze avond was speciaal belegd om de ouders enig inzicht te geven in de mogelijkheden op het gebied van school- en beroepskeuze na het behalen van het middelbare schooldiploma door hun kinderen. Na een inleiding over de algemene problematiek van de beroepskeuze door dr. S. Wie- gersma, beroepskeuze-adviseur, verbonden aan het Instituut voor Preventieve Ge neeskunde te Leiden, behandelde een forum onder voorzitterschap van dr. L. M. van Dis, hoofdinspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, een groot aantal praktische vragen, die van de zijde van het voor het merendeel zeer geboeid luis terende gehoor naar voren werden gebracht. DE REEKS CONCERTEN, die de orga nist Hendrik Lasschuit deze winter in de Nieuwe Kerk ten bate van het orgelfonds van de kerk georganiseerd had, zal enige tijd onderbroken moeten worden. Het con cert, dat maandagavond werd gegeven het was tot nu toe de derde muziekuitvoe ring zal voorlopig als het laatste van de serie moeten worden beschouwd. Aan dit concert werkte een Haarlems koor, het Oosterkerkkoor mede, hetgeen de belangstelling voor deze avond merk baar had gestimuleerd Onder leiding van zijn dirigent Henk v. d. Velde vertolkte het koor enkele gees telijke, vocale composities, grotendeels vertrouwde muziek, lang geleden ontstaan, maar nog steeds van bijzonder kunstzin nige waarde. Daar stak het volkomen ver bleekte „Groot is de Heer", dat Henk van der Velde met een bewerking nog had ge tracht wat op te frissen, wel erg tegen af! Over het geheel genomen waren de uit voeringen van de overige werkjes verdien stelijk Het „Tenebrae factae sunt." van Michaël Haydn en „O bone Jesu" van M. Ingegneri klonken beheerst. Eenvoudig van interpretatie werd „Schoonste Heer Jezus" in de bewerking van H. v. d. Velde Jr. en met de drie werkjes van Schubert: Zum Gloria, Zum Sanctus en „Das Gebet des Herrn" werd vaak een verzorgde klank en een gevoelige sfeer verkregen. Het zal de moeite lonen om afgezien van het streven naar expressie, nog te werken aan een zuiver muzikal1 verdieping, die de melodische bouw en zin en ook de organi sche betekenis zal onthullen. En ook zal het peil der vertolkingen omhoog gevoerd kunnen worden door een te open stem klank bij de zangers te onderdrukken en de vocalen met een natuurlijker timbre te zingen. Een gunstige voorwaarde voor de ont plooiing van de capaciteiten van dit ge mengde koor ligt in de behoorlijke stem menverhouding. DE SOPRAAN Gretha Krom vertolkte op dit concert, in samenwerking met de hoboïst Gé van Koten en Hendrik Las schuit aan het orgel twee aria's uit de kantates Nr 75 en Nr 92 van Johann Sebastian Bach. Gretha Krom zong met heldere stem en beheerste de bewegelijke wendingen der melodie vaak voorbeeldig. Toch zal er een grotere gelijkmatigheid van klankgehalte in het zingen van deze zangeres moeten komen, hetgeen betekent, dat de adem- techniek ontwikkeld zal moeten worden. De stem van Gretha Krom is deze aan dacht alleszins waard. Dat bewees zij met het zingen van het overigens niet zo veel betekenende „Abendlied" van J. Schulz. Gé van Koten speelde de obligate hobo d'amore-partij in de aria's van Bach met welluidende karakteristieke toon en Hen drik Lasschuit begeleidde daarbij met zorg. Ik kan echter niet zeggen, dat het trio tot een ideale klankaanpassing kwam, waarschijnlijk omdat het orgel daarvoor een te beperkt klankkleurenpalet bezit, zolang het nog niet volledig gerestaureerd is. Ook bij de muzikale voordracht van het Hobo-concert van Benedetto Marcello door Gé van Koten liet zich het bezwaar der orgelaanpassing zich gelden. Het orgel lijkt mij vooralsnog in de eerste plaats ge schikt en bestemd voor polyfoonspel en minder voor homofoonachtige accoorden. zoals die bijvoorbeeld voor het langzame deel van Marcello's concert nodig waren. Voor de vertolking van het Praeludium en fuga in e van Nicolaus Bruhns was het instrument in zijn element en daardoor kon dit werk een overtuigende inleiding van de avond worden. BRUSSEL (UPI) Het hof van appèl te Brussel is maandag begonnen met de behandeling in hoger beroep van de mijn ramp bij Marcinelle. Kort na de ramp, op 8 augustus 1956, maakten 194 weduwen en wezen van de 262 omgekomen mijnwer kers een proces aanhangig tegen vijf mijn ingenieurs, verdacht van nalatigheid. De vijf mannen de directeur van de Bois du Cazier-mijn, Adolphe Calicis, en Eugène Jacquemijns, Louis de Vleeschau- wer, Robert Lefebre, Philippe Dassarques benevens de raad van directeuren van de maatschappij en een elektrische onderne ming, werden door de rechtbank van Charleroi vrijgesproken. Zoals bekend ont stond de ramp door kortsluiting in een schacht. Het proces voor de rechtbank duurde van mei 1959 tot september 1959. De be handeling in hoger beroep zal zeker an derhalve maand vergen. Ongeveer dertig weduwen van mijnwer kers woonden maandag de opening van het proces bij. Advertentie doosje met 6 O tabletten KEELTABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAR SURABAJA (Reuter-AFP) In Moskou zal binnenkort een „Universiteit voor in ternationale vriendschap" worden ge opend voor studenten uit de gehele wereld, maar vooral voor die uit onderontwikkelde landen, zo is door premier Kroesjtsjev in Surabaja meegedeeld. Hij zei dit op een massameeting van ruim honderdduizend mensen in het sport stadion, in een rede waarin hij voorts ver klaarde: „Om verder te gaan met de po litieke vrijheid, die reeds bereikt werd, is het nodig economische vrijheid te krijgen, voornamelijk door een krachtige reorga nisatie, omdat kolonialisme niet slechts politieke slavernij is maar ook aanwezig is op economisch en sociaal gebied. Uit roeiing van kolonialisme op economisch gebied, bevordering van de economie en het wijden van aandacht aan nationale be langen is een zeer zware en belangrijke taak". „Het Russische volk waardeert deze strijd omdat het zelf het imperialisme be streden heeft en erin geslaagd is het recht te verwerven om over zijn eigen lot te be slissen en een gelukkige communistische maatschappij op te bouwen. Daarom is de Sovjet-Unie van harte be reid Oosterse landen steun te verlenen niet slechts politieke en morele, maar ook materiële steun die jaar na jaar is toege nomen", aldus Kroesjtsjev. Uitweidend over de Russische prestaties bij de ruimtevaart verwees de Russische premier naar een „reeks geweldige raket ten, die zullen worden gebruikt voor vluch ten naar planeten en het lanceren van een zware Spoetnik". Over de Russische economische wed ijver met de V. S., zei de Russische leider, dat deze wedren nu een marathon zou kun nen worden genoemd. „Wij moeten de V.S. achtervolgen omdat de V.S. eerder begonnen zijn. Maar de stijl waarin de V.S. lopen, maakt hun ademhaling zeer moeilijk". HAVANA (UPI) Het Cubaanse minis terie dat belast is met „terugvordering van gestolen eigendom" heeft alle bezittingen van de Italiaanse multi-miljonair Amadeo Barletta en diens zoon geconfisqueerd, met uitzondering van het dagblad „El Mundo", en het televisiestation „Telemun- do". Barletta is zondag gearresteerd en lange tijd zonder opgaaf van redenen ge vangen gehouden Reeds meer dan twin tig jaar doet hij zaken in Cuba. Volgens het ministerie heeft de Italiaan ontoelaatbaar geprofiteerd van zijn vriend schap met ex-president Batista, en zich langs onwettige weg verrijkt. De rege- ring-Castro stelt een onderzoek in naar de gang van zaken bij vijftien door Barletta beheerde firma's, met een geschatte tota le waarde van veertig miljoen dollar 150 miljoen gulden. De Cubaanse staat zal beslag op deze zaken leggen indien de je gens Barletta uitgebrachte beschuldigin gen worden bewezen. Reeds kort nadat Fidel Castro aan de macht kwam had zijn regering alle bezit van de Italiaan tijdelijk overgenomen, maar na enige tijd functioneerden de be drijven zonder regeringsbemoeienis. De Italiaanse ambassadeur te Havana heeft de zaak van de miljonair bij de Cu baanse regering bepleit. President Sukarno, die vervolgens het woord voerde, vroeg om een plaats voor Azië op de komende topconferentie. „Wij als Aziatisch volk staan er versteld van dat er geen Aziatische vertegenwoordiger op de topconferentie zal zijn. Waarom? Omdat er geen vrede zal zijn zonder re geling van de vraagstukken in Azië en Afri ka. Azië en Afrika zijn slachtoffers ge weest van bloedvergieten". Radio-Djakarta heeft bekendgemaakt dat voor het vertrek van Kroesjtsjev op 1 maart in Djakarta een cultureel akkoord tussen Rusland en Indonesië zal worden getekend. De Russische en Indonesische ministers van culturele zaken hebben de bijzonderheden van dit verdrag besproken. (UPI) In Djokjakarta had zich een klein en voor de Indonesiërs nogal onple zierig voorvalletje afgespeeld toen Kroesjtsjev werd rondgeleid in een fabriek van batikdoek. Toen Kroesjtsjev de batik kers aan het werk zag en hoorde dat een stuk doek van twee bij drie meter zes we ken lang in bewerking is, schudde hij ver baasd het hoofd. „Veel te duur, verspil ling," zei hij. De functionarissen, die de Russische premier rondleidden hoorden hem zeggen: „Dit is van gisteren.." en kregen het advies de werkwijze te ver snellen en de produktie van batikdoek een hoog tempo te geven. Langzaam rondwandelend, zijn verbaas de ogen de kost gevend, mompelde Kroesjtsjev zachtjes voor zich heen: „Machines, machines, machines.." (Van onz. correspondent in Londen) Gravin Mountbatten zal volgens haar wens, uitgedrukt in haar testament, in zee worden begraven. Donderdag aan staande zal van het fregat „Wakefield" buiten de kust van Portsmouth in het En gelse kanaal haar stoffelijk overschot overboord worden gezet in bijzijn van de naaste familieleden. Ook Prins Philip, wiens tante de gravin was, zal hierbij aan wezig zijn. Het stoffelijk overschot zal woensdag op London Airport aankomen en van daar naar het buitengoed van de Mountbattens in Romsey in het graaf schap Hampshire worden overgebracht. Lady Mountbatten is in de beide kamers van het parlement van India op treffende wijze herdacht. JOHANNESBURG (UPI) Sophiatown heeft opgehouden te bestaan. Maandag ver trok de laatste bus uit deze voorstad naar Johannesburg. De laatste twintig niet- blanke gezinnen hebben thans geen ver binding meer met de stad. Ruim 11.000 ge zinnen zijn de afgelopen jaren naar andere woonoorden overgebracht. Sophiatown kwam in 1955 in het nieuws door de relletjes van niet-blanken en po litie, die hen uit hun huizen wilde ver wijderen. De regering had namelijk beslo ten dat Sophiatown „blank" moest worden, hetgeen op krachtig verzet van de bewo ners stuitte. De laatste bewoners hebben onderdak gevonden in de vroegere missieschool van pater Trevor Huddleston. MADRID (AFP) In Madrid zijn, naar uit goede bron verluidt, zeven Cubanen gearresteerd die ervan verdacht worden deel te hebben gehad aan het „bommen- komplot". Een achtste is erin geslaagd naar Frankrijk te ontkomen. Er zouden bij de gearresteerden 147 bommen en veel tegen het regime van Franco gericht pro pagandamateriaal zijn gevonden. De ver dachten waren ongeveer een week geleden in Madrid aangekomen. Zij woonden in pensions. De Spaanse pers maakt geen melding van de arrestaties. Volgens onbevestigde berichten zouden vijf jongelieden in Barcelona zijn gear resteerd. Ook bij hen zouden bommen zijn aangetroffen. De oud-premier van de Nederlandse An tillen zei naar Nederland te zijn gekomen om dit alles te bespreken met de rege ring. Als oplossing van de moeilijkheden dach: hij aan de mogelijkheid, het volk zelf een uitspraak te laten doen. Mr. Da Costa Gomez sprak ten slotte de hoop uit, dat de maatregel als voorlo- Dr. Wiegersma stelde, dat er voor ieder normaal mens een groot aantal beroepen bestaat, waar hij of zij volkomen geschikt voor is. Hij achtte het een gelukkige om standigheid dat er een grote keuzevrijheid bestaat. Teneinde deze vrijheid op een zo doeltreffend mogelijke manier te ge bruiken was het volgens hem nodig, dat er bij de kandidaat een innerlijke voorbe reiding plaats heeft, dat het te kiezen be roep realistisch beschouwd wordt ten aanzien van de maatschappelijke beteke nis en de mate waarin het een middel tot een doel is. Een onderschatting van de beroepseisen en een verkeerd inzicht in de beroepsmogelijkheden kunnen tot grote moeilijkheden leiden. Nodig is, dat men de middelbare scholier een praktische kijk op het te kiezen beroep geeft. Als voorbeelden van dergelijke mogelijkheden noemde dr. Wiegers ma een gesprek tussen ouders en kind, waarbij gesproken wordt op voet van ge lijkheid en het bevorderen van bekendheid met de eisen van het bedrijfsleven, onder meer door middel van goed voorbereide bedrijfsbezoeken. Het forum, dat voor de helft uit ouders (mevrouw E. Harms-Van Santen en de he ren M. Boll en ir. G. H. Meijer) en voor de andere helft uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven (de heren J. R. Gun ning, H. Meltzer en ir. E. F. Peltzer) be stond kreeg een grote verscheidenheid van vragen te beantwoorden, waaruit wij hier een willekeurige greep doen. Over het algemeen bleek het forum ten aanzien van de beantwoording vrijwel eensgezind te zijn, waarbij het verheugend was te con stateren dat men trachtte tot zo veelzij dig mogelijke antwoorden te komen. Als belangrijke conclusie kwam het forum tot de slotsom, dat een zo grondig mogelijk praktische talenkennis in vrijwel alle be roepen dringend nodig is en door het be drijfsleven op hoge prijs gesteld wordt. Men ried de ouders aan hun kinderen waar mogelijk enige tijd naar het buitenland te sturen. Over het nut van psychotechnische tests was men nogal verdeeld, ofschoon men algemeen wel van oordeel was, dat aan het begin van een loopbaan een alge mene test gewenst is, waarna men even tueel later tot meer gerichte onderzoeken zou kunnen komen. Op initiatief van een vragensteller raadpleegde dr. Van Dis het gehoor over de vraag, of het niet nuttig zou zijn geweest de leerlingen van de hoogste klassen van de middelbare scholen ook op deze forumavond uit te nodigen. Vrijwel algemeen antwoordde men op deze vraag instemmend. Over het nut van een klassieke opleiding voor het bedrijfsleven bestond wat meer verschil van mening. Dr. Van Dis wilde het antwoord op deze vraag afwegen aan de hand van de aanleg van de persoon in kwestie. Afgezien van mogelijke functies in het bedrijfsleven zouden in het alge meen meer beschouwelijk aangelegde jongeren naar het gymnasium, meer prak tisch ingestelden naar de h.b.s. gaan. De mogelijkheden van studiebeurzen voor echt begaafden achtte het forum in ruime mate aanwezig. Ten slotte werd nog gesproken over het nut van het lesgeven in het voeren van sollicitatiegesprekken en sollicitatiecorrespondentie. Hierover verschilde men van mening: sommigen wezen dergelijke lessen zeer beslist af, an deren juichten ze onder enige beperkende voorwaarden toe. Namens het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel opende en sloot de heer J. H. Schmidt van Gelder de geslaagde avond. Première van „Rooms" op tien maart Op Schiphol is maandag uit New York de Amerikaanse choreografe Anna Soko low gearriveerd, die gedurende een maand bij het Nederlands Dans Theater in Den Haag zal werken. Anna Sokolow uit Pools- Russische ouders in New York geboren, was één van de eerste solisten in het ge zelschap van Martha Graham in de jaren 1930 tot 1940. Als choreografe werkte zij voor tal van gezelschappen, onder meer voor „New York City Centre Opera", Broadway shows en verscheidene malen voor het Israëlische gezelschap „Inbal". Voorts verzorgde zij een groot aantal te levisieshows, onder welke één van Perry Como. Bij het Nederlands Dans Theater zal Anna Sokolow twee eigen balletten instu deren. namelijk „Rooms" op muziek van Kenyon Hopkins en „Opus '58" op muziek van Teo Macero. De première van „Rooms" zal worden gegeven op donder dag 10 maart in theater Carré te Amster dam, waar het Nederlands Dans Theater een serie van vier voorstellingen opent. De première van „Opus '58" is vastge steld op 29 maart tijdens de voorstelling van het Nederlands Dans Theater in het kader van de boekenweek in de stads schouwburg te Utrecht. Beide balletten worden voor de eerste maal in Europa uit gevoerd. Het gemeentebestuur van Ravenna heeft beslag laten leggen op een aanplakbiljet voor „La dolce vita" en tegen regisseur Federico Fellini een aanklacht ingediend wegens het in gevaar brengen van de openbare zeden. Fellini's nieuwste film handelt over het leven van de veelal adellijke dege- neré's die de nachtclubs aan de Via Vene- to in Rome frequenteren. Het Vatikaan heeft scherpe kritiek gele verd op de film en in de kamer van af gevaardigden hebben christen-democrati sche afgevaardigden vergeefs aangedron gen op een verbod voor openbare verto ning. De aanklacht van het gemeentebe stuur van Ravenna is echter het eerste gerechtelijke optreden waarbij „La dolce vita" is betrokken. Op 86-jarige leeftijd is maandag in het St. Bernardusgcsticht te Amsterdam over leden de componist-dirigent Hubert Cuy pers. die al geruime tyd in dit gesticht woonde. ■Hubert Cuypers werd op 26 december 1873 te Baexem bij Roermond geboren. Zijn eerste muzikale opleiding ontving hij in Roermond. Later volgde hij een leer gang aan de kerkmuziekschool te Aken. Op 18-jarige leeftijd werd hij benoemd tot organist-directeur van het St. Alphonsus- koor van de kerk der Redemptoristen aan de Keizersgracht te Amsterdam. Hij ves tigde zich toen in de hoofdstad en stu deerde muziek bij Bernhard Zweers. Zijn èerSte composities bestonden voor namelijk uit gewijde muziek, onder meer de Missa Trinitatis en een achtstemmig Te Deum. Bekend werden ook zijn declama- toria „Terwe", „Die Wahlfahrt nach Kev- lar", „Das klagende Lied" en het „Alphon- sus Oratorium". De overleden componist schreef voorts muziek bij Vondels „Adam in balling schap" en „Lucifer". De opera comique ..De dochter van de Radjah" en de operette ..De paarlen van Montmartre" staan even eens op zijn naam. Hij verwierf grote bekendheid als diri gent van het Palestrinakoor, Die Haghe- sanghers. Sursum Corda, de Verenigde Zangers en de Chr. Oratoriumvereniging. Hubert Cuypers was ook de stichter en leider van de Schola Cantorum en de daar uit voortgekomen ..Minnestreelen". Vrijdag a.s. zal in de St. Agneskerk te Amsterdam een plechtige uitvaartdienst worden ge houden. De bekende componist en koordirigent Hubert Cuypers is maandag te Amsterdam overleden. Op tweede kerstdag van het vorige jaar was hij zesentachtig geworden. Deze Limburger had zich te Roermond, te Aken en uiteindelijk te Amsterdam bij Bernhard Zweers tot een veelzijdig musi cus ontwikkeld, die zich echter nooit in de spreekwoordelijke ivoren toren opsloot. Zijn vlotte natuur en zijn niet geringe kundigheden konden zelfs de schijn wek ken. dat hij geen problemen kende, of deze althans uit de weg ging. Maar hij had ze wel degelijk. Zijn proeven om het decla- matorium als genre weer leefbaar te maken (onder meer met zijn „Terwe" en „Die Wahlfahrt nach Kevlar") en in het oratorium „Polyfone" spreekkoren in te lassen, duidden op een zelfgericht streven, waar bovendien de natuurlijke geaardheid uit sprak van iemand die dicht bij het volk stond, wat hem tot een gemeenschaps kunstenaar maakte. Hubert CuyDers heeft zich op velerlei terrein van de toonkunst bewogen: als r.-k. kerkcomponist (zijn Trinitatis-mis en ziin Te Deum zijn veel gezongen), als auteur van toneelmuziek („Adam in Bal lingschap" en „Lucifer") en declamatoria: als comDonist van oratoria („St. Alphon- sus". ..Kerst-oratorium", „De Cracht van 't Landt bestaedt"). van mannenkoren („Le Cor") liederen, motetten en bewerkingen van volksliederen: en tenslotte ook van een paar lichte zangspelen. Als koorleider van de Schola Cantorum. de Chr. Or. Ver., het kerkkoor der St. Ag neskerk, het knapenkoor De Minnestree len. alle in de hoofdstad, Sursum Corda te Leiden. Die Haghesangers te 's-Graven- hage en de r.-k. Oratoriumvereniging te Haarlem, heeft Cuypers naam weten te maken. Op zijn tachtigste verjaardag is Hu- bert Cuypers grandioos gehuldigd te Am sterdam Dit werd een welverdiende be kroning van een schoon kunstenaarsleven in dienst van de gemeenschap. Zijn eeuwige rust weze zacht. Jos. de Klerk Dansen in „Boterwaag". De gemeen teraad van Den Haag heeft besloten, een gedeelte van het gebouw Prinsegracht 1—3 (de vroegere „Boterwaag") voor de duur van vijf jaar en tegen een huurprijs van 5.528,20 per jaar als dansstudio te ver huren aan de stichting Nederlands Dans Theater. (Van onze correspondent in Londen) Verhoogde beweegelijkheid en vergrote vuurkracht vormen de grondslag van het vernieuwde Britse leger dat zich tracht aan te passen aan zijn moderne taak. Het zal vooral een „brandweerfunctie" krij gen om snel op plaatsen te komen waar het zal moeten optreden. Volgens de bij het Lagerhuis ingediende legerbegroting worden de uitgaven in het komende finan ciële jaar op ruim 470 miljoen pond ster ling geschat, een toeneming van ruim 13 miljoen pond. De hoge kosten zijn ten dele een gevolg van de verhoogde soldij en offi ciersgages. Nu de dienstplicht wordt afge schaft zullen de strijdkrachten met beta ling en huisvesting moeten wedijveren met het bedrijfsleven. Daarom zal het kleinere nieuwe leger meer kosten dan het grotere leger van weleer. Alles hangt af van voldoende aanwerving van vrijwilli gers. De rekrutering is tot dusver niet zo vlot verlopen zodat de regering zich hier over bezorgd maakt. Zij hoopt echter dat de betere betaling en verzorging van de (roepen het gewenste resultaat zullen heb ben. Er is een tekort aan kandidaten voor de koninklijke militaire academie in Sand hurst. Het aantal in actieve dienst zijnde mili tairen zal in het komende jaar teruglopen tot 216.000 man. Het legerprogramma be vat een nieuwe Britse tank, mogelijk de beste ter wereld, en een Centurionbrugge- bouwer. Verder wordt het Britse leger uit gerust met de Italiaanse 105 mm houwit ser, die in de eerste plaats voor de para chutisten is bestemd. Voorts zal het Bel gische F.N.-machinegeweer worden over genomen. Er zullen proeven worden geno men met het 120 mm anti-tankwapen, de „Wombat", ook de draagbare Australi sche geleide antitank raket „Malkara" zal worden aangeschaft. De Britse commerciële televisie heeft een voornemen om de Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, dr. Oberlander, in één van haar programma's te laten ver schijnen, opgegeven. De minister zou bin nenkort in een uitzending commentaar hebben geleverd op de film „De moord van Lemberg", waarvan gedeelten zouden worden vertoond. De Britse commerciële televisie meent echter dat er in de afge lopen twee maanden reeds voldoende aan dacht aan het naziprobleem is besteed en dat men de kwestie nu beter kan laten rusten. Niet gerechtvaardigd? Peter Thorneycroft, gewezen Conserva tieve minister van Financiën, heeft maan dagavond in een televisie-uitzending ver klaard dat het bedrag van 1.629.030.000 pond sterling (ongeveer zeventien en een kwart miljard gulden) dat bestemd is voor de Britse defensie-uitgaven in het nieuwe begrotingsjaar, naar zijn mening „niet wezenlijk gerechtvaardigd" is. In ant woord op een vraag verklaarde hij: De uitgaven voor de landsverdediging moe ten jaarlijks niet hoger komen dan 1.500.000.000 pond sterling (15.900.000.000 gulden). Ik denk niet dat de ruim honderd miljoen pond sterling bijna 1370 miljoen gulden die de regering meer wil uitge ven, ons werkelijk een grotere veiligheid zullen verschaffen". LONDEN (Reuter) In Londen Is maandag bekend gemaakt, dat de Britse trawlers als gebaar van goede wil het vissen in de omstreden IJslandse visserij zone van twaalf mijl zullen staken tijdens de komende conferentie over het zeerecht te Genève. Die conferentie wordt van 17 maart tot 14 april gehouden. De Britse „trawlerfederation" verklaarde, dat het besluit niet betekent, dat de Britten hun standpunt loslaten volgens hetwelk bui tenlandse trawlers het recht hebben om binnen de omstreden IJslandse zone te vissen zolang de zaak niet internationaal geregeld is.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4