|K00PJE VAM DE WEEK] Weinig nieuwe begroetingsavond inwoners op de in Velsen-Noord 020 SIC0 TAPIJT „De sleeptank" der Delftse TH wordt uitgebreid Laat dit stukje schoonheid staan! Havenberichten overhemdbiosises voor nog geen vier gulden overhemdblouses Agenda voor IJmond en Haarlem 7 Tuinhouwstudieclub trekt veel belangstellenden Haarlem Dit jaar weer lunapark voor Kon. Wilhelmina Fonds V elsen-IJmüiden Beverwijk Wim Dussel over Perzië DINSDAG 23 FEBRUARI 1960 Advertentie Dit is een aanbieding waarvan alle dames moeten profiteren. Woensdag a.s. om half 9 beginnen wij met de verkoop van een partij zonder mouwen in mooie kleuren. Deze OVERHEMDBLOUSES, die nor maal veel duurder verkocht worden, met een boord die zowel open als gesloten gedragen kan worden, koopt u morgen Woensdagmorgen om half 9 begint de verkoop van deze van prachtige poplin in de royaal ge sneden maten 36 t.m. 48, in mooie kleuren. Deze verkopen wij voor de prijs van ZOLANG DF, VOORRAAD STREKT. Maakt dat u er bij komt Maandag kwamen in IJmuiden aan: Eemstroom van Grangemouth; Inga Bastian, Mantyluoto; Duurt, Swansea; Wiebold Böhmer, Kopenhagen; Sunhil, Bremen; British Arrow, Rotterdam; Dot terel, Liverpool; Franke Dans, Rotterdam; Kaethe, Malmö; Trito, Dieppe; Libertas, Kopenhagen; Bolt, Drammen; Geertje Buisman, Rotterdam: Daje Böhmer. Rotterdam; Agais, Rotterdam, la den IJmuiden Binnenhaven. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Leninogorsk van Tuapse; Mosel.Hoperaes; Nigeria, Monrovia; Ober on, Hamburg. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Wexford naar Boston, stijfsel en stroop van Koog aan de Zaan; Tim S, Flensbui'g; Santa Monica, I-Iamburg; Derwent Water, Grande Coulonne, walsmateriaal geladen IJmuiden; Wiking, Karlshamn; Henrietle B, Rotterdam: Nordkap, Antwerpen; Morbihan, Rouaan; Frean, Waterford; Jacob Becker, Ham burg, ledig van IJmuiden; Venern. Rotterdam; Assen. Dakar; Rusken. Poole; Rhenania, Narvik: Baumwall, Hamburg; Greetsiel, Emden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Simara naar Le Havre, ledig van Hoogovens; Netherlands Coast, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). «00c00(x00<>xxxxxxxxxx»c0003c000000000c000300000000c< WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Onder zeer grote belangstelling heeft de tuinhouwstudieclub maandagavond haar jaarvergadering in het Centrum te Bever wijk gehouden. Hoewel de agrariërs in de omgeving van Beverwijk steeds meer naar andere centra trekken en hun bedrijven in de streek Kennemerland verlaten, heeft de tuinhouwstudieclub niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Voorzitter G. Tabak kon in dat opzicht optimistische ge luiden laten horen. Het ledental is nog steeds groeiende en binnenkort hoopt de tuinhouwstudieclub haar tweehonderdste lid te kunnen in schrijven. Ook het bezoek aan de verga deringen is heel goed te noemen. Men mag in doorsnee rekenen op een bezoek van 40 tot 70 leden per avond, terwijl de jaarlijk se tulpen- en irissenavonden door een goe de 100 personen worden bezocht. De le den komen niet alleen uit Beverwijk en Heemskerk, maar zelfs komen velen uit Santpoort en Assendelft naar de bloeiende vereniging in Beverwijk. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester kon men ook al een opti mistisch geluid horen. De secretaris, de heer C. Jansen, bracht in zijn jaarver slag naar voren dat de vereniging nu 190 leden heeft tegen 182 in het vorige jaar. De aftredende bestuursleden, de heren A. Boogaard en R. Dooter, werden herko zen. Nadat men nog enige huishoudelijke zaken had besproken en onder andere eni ge punten voor het komende seizoen naar voren had gebracht (de tuinhouwstudie club brengt 17 maart een bezoek aan Roe- lofarendsveen waarbij men onder meel de veiling en enige bedrijven zal bezoe ken) werd het huishoudelijk gedeelte van deze bijeenkomst gesloten. Op de meest gezellige wijze bleef men nog geruime tijd bijeen hetgeen de onderlinge banden weer versterkte. Wanneer men weet dat zich in het afge lopen jaar in Velsen-Noord 146 gezinnen hebben gevestigd en wanneer men verder weet dat er op een door de stichting „De Velser Gemeenschap" uitgeschreven be- groetingsawond, ongeveer dertig nieuwe inwoners aanwezig waren, dan mag men stellen dat deze begroetingsavond zeer on bevredigend is geweest. Door de slechte opkomst (om welke re denen, willen wij in het midden laten) wordt het doel de nieuwe inwoners te laten voelen dat zij Velsenaar zijn gewor den niet bereikt. Dat is bijzonder jam mer. Jammer ook voor de stichting „De Velser Gemeenschap", die deze begroe tingsavonden altijd zo degelijk voorbe reidt (met een welkomstwoord door een lid van het gemeentebestuur, vertoning van lichtbeelden, een voorlichtend praatje over de betekenis van genoemde stichting en een forum, dat vragen beantwoordt). Wethouder R. Verbeek betreurde het ook dat zo weinig vingers omhoog gingen op zij vraag hoeveel nieuwe inwoners van Velsen Noord er in de zaal waren. In dit deel van de gemeente Velsen is de bevolking in het afgelopen jaar sterk toegenomen: er ves tigden zich 146 gezinnen, 143 alleenstaan den en er werden 210 kinderen geboren. De totale bevolking van Velsen-Noord telt thans 9356 inwoners. De heer Verbeek wees in zijn welkomst woord („over uw hoofden heen ook be stemd voor de velen die hier niet zijn") op de bijzondere positie van Velsen-Noord ten opzichte van de overige gemeentede- len. In het jonge verleden hebben inwo ners een actiecomité gevormd om de ver langens van de Velsen-Noorders onder de aandacht van het gemeentebestuur te brengen. De wethouder gaf toe dat dit co mité wel eens moeilijk is geweest („Let wel niet lastig, want het college van B. en W. heeft wel degelijk oog voor de be langen van de Velsen-Noorders"). De heer Verbeek vond niet dat Velsen-Noord mis deeld werd, getuige de stichting van de pendances. Tot slot hoopte de wethouder dat het gemeenschapsleven in Velsen- Noord te zijner tijd baat zou vinden bij het te bouwen tunneltje onder de spoorlijn (welke Velsen-Noord thans nog doormid den snijdt). Dr. H. Voorsanger, lid van de contact commissie Velsen-Noord van „De Velser Gemeenschap" hield op geestige, hier en daar zelfs licht ironische wijze, een praatje over Velsen's bezienswaardigheden en de openbare gebouwen. Een forum, bestaande uit de heer R. Graafsma (lid van „De Velser Gemeen schap", mevrouw J. Klimp (arts G.G.D.) en de heren J. Suurmond (hoofd Da Cos- taschool), E. Sanders (lid Contactcommis sie Velsen-Noord) en A. J. Wijnsrtoom (inspecteur van politie) heeft vragen van nieuwe inwoners beantwoord. Advertentie TAPI3TSPECIALISTEN een kJasse apart en toch niet duurder, 6 moderne kleuren ƒ8.50 per rn2 ZIET ONZE ETALAGES MARKTPLEIN MINDER EXTRA-BUSSEN Wegens het zeer grote aantal zieken on der het rijdend personeel ziet de Noord- Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij n.v. te Haarlem zich verplicht er voor te waarschuwen, dat het mogelijk noodzake lijk zal worden het bijrijden met extra bus sen tijdens de spitsuren 1e beperken. jBelangrijk onderzoek naar de gedragingen van schepen op zee Enkele oude huizen afgedaald tot een rijtje krotten. DE BOND HEEMSCHUT, waarvan Koningin Juliana beschermvrouwe is en die zich ten doel stelt te waken voor de schoonheid van Nederland en het Nederlandse volk te overtuigen van de noodzakelijkheid mede te werken aan het behoud en de bescherming van de bestaande schoonheid en het scheppen van nieuwe schoonheid, heeft zijn zoeklicht laten vallen op het kerkje en handvol huizen rondom Velsens raadhuis. Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Con cert London Symphony Orchestra. Stadsschouwburg: Vandaag en woensdag 20 uur: Toneelgroep Theater met „J.B.". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur; Lezing dr. Paul Julien over „Onder de bergwilden van Noord-Cameroun" (We reldreizigersserie). BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Aan de Riviera", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „De hel in de stad", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Sluipmoord op rubberzolen" 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Snows of Kilimanjaro", 18 jaar. Minerva Theater: Woensdag en donder dag 20.15 uur: „Aparte tafels", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwijnen moest", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De scherp schutter", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „De muis die brulde", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Van het westelijk front geen nieuws". 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland lrd.): Tot 24 maart dagelijks van 917 uur: expositie van werken van Haarlemse schilders. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1)" Tot 1 maart dagelijks van 10 tot 22 uur: expositie van tekeningen van Hans Mul der. Vishal: Tot 29 februari dagelijks van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur: expositie van leden-beeldende kunste naars van de Haarlemse Sociëteit Teister- bant. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 19 februari.) Het Koningin Wilhelmina Fonds (ter bestrijding van de kanker), afdeling Vel sen-Noord, heeft van het college van Bur gemeester en Wethouders vergunning ge kregen om dit jaar van 15 tot 18 juni een lunapark te doen houden op het terrein aan de Wijkerstraatweg tussen de o.l. Watervlietschool en de Smidt van Gelder straat. Vorig jaar vond het lunapark plaats op het terrein aan de Iieirweg en toen was er weinig bezoek, gezien de ge decentraliseerde ligging van dit terrein ten opzichte van de bebouwing in Velsen- Noord. OUD-ONDEROFFICIEREN VIEREN FEEST De Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-Onderofficieren afdeling „Kennemer land" houdt op zaterdag 25 maart in „De Griffioen" aan de Frans Naereboutstraat in IJmuiden weer een feestavond. Om 20.15 uur zal voorzitter A. Nederhand de avond openen. Verder treden op Luc Molenkamp, „The Fireflies" en amateur-voordracht kunstenaars. Tussen de bedrijven door kan men dansen en is er een verloting. Secretaris F. Ultzen, Rijnstraat 68, IJmui- den-Oost heeft nog een beperkt aantal (gratis) plaatskaarten beschikbaar. Dage lijks na 19 uur kan men ze afhalen. Binnen zeer afzienbare tijd zullen in het laboratorium voor Scheepsbouwkunde van de Technische Hogeschool te Delft in de wandeling de „sleeptank" genoemd eni ge belangrijke verbeteringen haar beslag krijgen. Zij bestaan uit: 1. Een verlenging van de honderd meter lange sleeptank, waarin modellen van zeeschepen worden beproefd, met twee- en-veertig meter. 2. Een verlenging van het stromingska naal, waarin modellen van binnenvaart schepen voor rivieren worden onderzocht, met eveneens 42 meter. genaam voortbewegen, wil het schip geen slechte reputatie krijgen. Om deze reden wordt bij stormweer de snelheid van het schip soms verminderd, maar dit is eco nomisch gezien niet aanbevelenswaardig bij het aanhouden van bepaalde vaart schema's. Geen wonder dus, dat men be sloot dit probleem te gaan oplossen. Dit betekende, dat men de scheepsmodellen niet alleen in vlak water diende te beproe ven, maar ook in golven. Daarvoor moest een methode worden gevonden. Na inge spannen arbeid werd zo'n methode ont dekt en deze vormt nu de basis van het onderzoek van scheepsmodellen in golven. Lange Nieuwstraat - Marktplein Telefoon 5205 IJMUIDEN De heer Corneille F. Janssen heeft in het eerste nummer van dit jaar van „Heemschut", het orgaan van genoemde bond, een pleidooi geschreven voor het be houd van dit oude stukje van het oude dorp. Wij nemen, met toestemming van „Heemschut", het volgende daaruit over. Het gaafste In vergelijking met de andere oude dorpskernen in Kenemrland leert al DINSDAG 23 FEBRUARI Thalia, 19.30 uur: „The Nun's story". Rex, 19.45 uur: Uitvoering Soli Deo Gloria. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Jaar vergadering Sportbond. Cultureel Centrum, 20 uur: Vergadering Nederlandse Onderwijzersvereniging. Patronaatsgebouw, 20 uur: Feestavond bejaarden. Zaal Abelenstraat, van 10 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. Voormalige halte Velsen-Hoogovens: ex positie rijdend bijbelhuis in de avonduren. WOENSDAG 24 FEBRUARI Rex, 20 uur: „Escapade in Japan". Thalia, 19.30 uur: „The Nun's story". Jeugdgebouw, 20 uur: Filmavond CEFA. Cultureel Centrum, 20 uur: Filmavond IVAO. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: NCVB IJmuiden-West. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. Raadhuis, 10—12 uur: spreekuur wet houder van sociale zaken. Pontplein Velsen-Noord, expositie rij dend bijbelhuis in de avonduren. DINSDAG 23 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Eens op een nacht Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Du bist wunderbar". Het Centrum, 20 uur: Katholieke Vrou wenbeweging, cabaretavond. Het Centrum, 20 uur: Jaarvergadering Algemene Bond van Ambtenaren. WOENSDAG 24 FEBRUARI Bioscopen: als dinsdag. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Jaarvergade ring Kennemer Motor- en Auto Club (K.M.A.C.). Deken Waarestraat 50 a. 20 uur: Ver gadering Vrouwengroep N.V.V. gauw, dat Velsen's kom nog de gaafste is van het hele oude graafschap. Voor hoe lang nog? Gevaren zijn er vele. Het dorp is een aanhangsel geworden in een gemeente, die geheel op IJmuiden ge oriënteerd is, waar de de naam Velsen een anomalie geworden is. De huizen zijn in verval; wat in voorbije jaren niet ver knoeid werd, wordt nu verwaarloosd. Som mige huizen zijn gesplitst, zodat wat eens één woning was, nu een rijtje krotten vormt. Bij de St. Engelmunduskerk staat nog het gemeentehuis; te zijner tijd zal een nieuw raadhuis verrijzen in IJmuiden. Dan zal Velsen afdalen tot een sta-in-de-weg. Ten noorden ligt het Noordzeekanaal pal tegen de kom aan; het moet verbreed wor denTen oosten vindt men de oude Rijksweg, het pontveer en de tunnel. Van zuid naar west loopt, al even dicht langs de kom, de hoofdweg naar IJmuiden, die het dorp afsnijdt van de oude buitens, zo als Velserbeek. Aan drie zijden bekneld en bedreigd en inwendig niet ongevaarlijk verkrot, dreigt Velsen zijn ondergang met spoed tegemoet te gaan. De nieuwe tijd heeft zijn rechten, het oude dorp heeft zijn raison-d'être verloren, het oude sterft, ge lijk het behoort. Juist vonnis? Toch zijn er redenen, die ons aan de juistheid van zo'n vonnis doen twijfelen. Het kerkje is het oudste van geheel Ken nemerland. in meer dan één opzicht merk waardig. Zijn schilderachtige en intieme ligging dankt het aan: het omringende dorp. Dit dorp is in Kennemerland het enige, dat nog een oud karakter bezit, en dat met de nog overgebleven buitens (Vel serbeek, Waterland en Beeckesteyn) een charmant geheel vormt. Zou men er ooit toe komen, een lijst op te maken van de dorpen die nog zoveel van hun oude karakter bewaarden, dat het. de' moeite loont naar hun behoud te stre ven, dan zal die lijst niet lang zijn, maar Velsen zou er op voor komen! Misschien is het te veel gevergd van een gemeentebestuur aan de dynamische IJ mond, dat men zich voor het behoud van een dorpskerntje zou inspannen? Maar misschien dat het herstel van Beeckesteyn de harten wakker maakt voor dit merk waardige stukje Oud-Kennemerland: drie In de Irenekapel te Beverwijk heeft Wim Dussel maandagavond een lezing met lichtbeelden gehouden over zijn reis naar Perzië. De heer Dussel is journalist en werkt voor enkele tijdschriften. Op zeer onderhoudende wijze heeft hij ver teld over de moeilijke voorbereiding van de reis, hij ontmaskerde het sprookje dat zulke wereldreizigers alles betaald krij gen voor zulk een reis. Integendeel, heel wat moeite moet worden gedaan om een uitgever te vinden, die bereid is om het verhaal in druk uit te geven. De heer Dussel is een prettig verteller en de aanwezigen zagen als het ware de stofwolken om de auto heen en al de an dere narigheden, ook in het arme Perzië, waar zo goed als geen sociale verzorgin gen zijn en waar het volk zeer arm is. Met een groot aantal dia's werd een en ander geïllustreerd. De terugblik op het kerkje. Vergelijk de moderne lantaarnpaal en de oude lantaarnarm aan het huis daarachter. buitens, een kerkje en een handvol huizen. Er zou iets kunnen ontstaan, dat ons in onze benauwde randstad een kleine her innering zou kunnen bezorgen aan die grote lusthof, die wij geheel te vergeten schijnen. De St. Engelmunduskerk te Velsen. 3. Een veel ruimere opstelling van de ca- vitatie-tunnel, waarin het gedrag van scheepsschroeven wordt bestudeerd en waarbij de desbetreffende meetinstrumen ten in een aparte ruimte zullen worden op gesteld. 4. Het verschaffen van een ruimere be huizing aan de staf en de assistenten van het laboratorium, alsmede een uitbrei ding van de ruimte voor elektronische meetapparatuur, voor magazijnen en werkplaatsen. Drieledige taak Met deze mededeling begon ir. J. Ger- ritsma, die aan de T.H. de leer der scheepsbewegingen (het gedrag van een schip in de golven) doceert en als weten schappelijk hoofdambtenaar de dagelijkse leiding van het Laboratorium voor Scheepsbouwkunde heeft, het onderhoud aan, dat hij het ANP over deze instelling toestond. De taak van het laboratorium, zo ver volgde hij, is drieledig". In de eerste plaats is het een onderwijsinstituut voor studen ten, die hun practicum moeten doen en daarbij proeven hebben te nemen omtrent de weerstand, de voortstuwing en de be wegingen van een schip. Voorts is het la boratorium voor scheepsbouwkunde een plaats voor fundamenteel wetenschappe lijk onderzoek en ten derde worden er on derzoekingen gedaan voor rederijen en scheepswerven, zonder daarbij het Neder lands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen te beconcurreren. Dat men werk voor rederijen en scheepswerven ver richt. geschiedt uitsluitend om contact met de praktijk te houden en de daarvoor ontvangen bedragen gaan naar de T.H., of, zo men wil, naar het rijk. Aangezien het aantal studenten in de scheepsbouwkunde relatief gering is, werken velen enige tijd als student-assistent op het laboratorium waarbij zij worden ingeschakeld in het lopende researchwerk, hetgeen een ideale opleiding betekent. Wat modelproeven leren Sprekende over het scheepsbouwkundig onderzoek door middel van modellen, zei ir. Gerritsma, dat deze techniek al negen tig jaar oud is. Zij werd ontworpen dooi de Engelsman William Froude, die de mogelijkheid ontdekte om met modelproe ven de prestaties van een schip in vlak water te voorspellen. Wanneer een schip aan de rederij wordt overgedragen, al dus ir. Gerritsma, dan moet de werf kun nen bewijzen, dat het zo hard kan lopen als in het contract is gestipuleerd. Van daar dat dan op de zogenaamde gemeten mijl in beschut water langs de kust een proefvaart wordt gemaakt. Het modelon derzoek heeft wat snelheid en machinever mogen betreft, een zeer hoge graad van perfectie bereikt. Op het ogenblik wordt praktisch van elk schip een model ge maakt, waarmee proeven worden geno men. In ons land geschiedt dit op het Ne derlands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen. De laatste decenniën is zeer veel aan dacht besteed aan de vorm van het schip, in verband met zijn eigenschappen in het water. Dit heeft er toe geleid dat in de afgelopen vijf-en-twintig jaar de kwaliteit van schepen ten aanzien van weerstand en voortstuwing met vijf-en-twintig per cent is verbeterd, hetgeen natuurlijk een enorme besparing aan brandstof betekent. „Paaltjes pikken' Na de tweede wereldoorlog is men spe ciaal gaan letten op de eigenschappen dei- schepen. die hoe langer hoe harder gin gen varen. Deze verhoogde snelheden ble ken bij het doorklieven van de golven soms kritieke verschijnselen met zich mee te brengen, zoals het beruchte „paaltjes pik ken". Hierbij slaat het schip met de voor steven op de golven, hetgeen een geweldi ge stoot kan veroorzaken. Overkomend zeewater kan menigmaal schade aan dek huizen en deklast toebrengen. Dat men over de optredende krachten in de zee gang niet gering moet denken, wordt dui delijk als men zich realiseert, dat een ge woon vrachtschip tegenwoordig tussen de honderd en honderd-veertig meter lang is om nog maar te zwijgen van de super tankers, die een lengte van tweehonderd meter of meer halen. Het behoeft geen betoog, dat deze en andere kritieke ver schijnselen bij de passagiersschepen zo veel mogelijk vermeden dienen te wor den, want deze moeten zich rustig en aan- Nieuwe plannen In dit verband wees ir. Gerritsma ook op de samenwerking van oceanografen en scheepsbouwers, die bij de maritieme ope raties in de tweede wereldoorlog van zo'n groot belang is geweest. De oceanografen zijn namelijk in staat om de toestand van de zee te voorspellen en zij hebben dit bij voorbeeld ook gedaan voor de dag van de invasie in Normandië. De samenwerking tussen oceanografen en scheepsbouwers, die alles weten moeten van de bewegin gen van een schip in de golven, kan be langrijke perspectieven openen, vooral wanneer deze gecombineerd wordt met die der meteorologen. Zoals bekend is, ont vangt iedere piloot voorde start een me teorologisch rapport over de weersom standigheden op de route, die hij vliegen moet, hetgeen hem in staat stelt depres sies te vermijden. Zou nu een scheepska pitein voor de afvaart over gedetailleer de oceanografische' en meteorologische gegevens kunnen beschikken, dan zou dit zijn reis zeer ten goede komen. In Ame rika zijn op dit gebied reeds proeven ge nomen, die geslaagd mogen heten en en kele Nederlandse rederijen hebben bereids plannen voor een dergelijke routering. Het fundamenteel onderzoek op het ge bied der scheepsbewegingen en de resul taten daarvan moeten later in het ontwerp stadium de scheepsbouwers in staat stel len een voorspelling te doen over het ge drag van een schip in de golven, evenals nu over zijn prestaties in vlak water. Vierkante proeftanks Het onderzoek van scheepsmodellen in golven heeft meegebracht, dat men in de nieuwe laboratoria voor scheepsbouwkun de in plaats van de langwerpige bakken thans vierkante heeft gebouwd, waai-in het model ook scheef kan varen ten op zichte van de daarin opgewekte golfslag. Het onderzoek loopt nu ongeveer een tien a vijftien jaar en hoewel men nog lang niet is waar men wezen moet, is er op het gebied van de methode van onderzoek een enorme vooruitgang geboekt. Het ontwerp van de sleeptank van de Delftse T.H. dateert van vlak na de oorlog en men heeft zich hierbij gebaseerd op de conventionele sleeptank voor onderzoek in vlak water. Later is er een installatie bij gebouwd, waardoor het mogelijk is, in de ze sleeptank een golfslag op te wekken. Na de sleeptank kreeg het laboratorium een cavitatie-tunnel, waarin, zoals gezegd scheepsschroeven worden onderzocht. Hierbij laat men water met verschillende snelheden langs de schroef stromen en noteert dan langs electronische weg de gedragingen van de schroef. Ten slotte kwam er het stromingskanaal bij voor het onderzoek van scheepsmodellen, bestemd voor de vaart op de rivieren. Ten slotte wees ir. Gerritsma er nog op, dat het Laboratorium voor Scheeps bouwkunde in deze regelmatig contact houdt met andere instituten, die zich op hetzelfde terrein bewegen. Daartoe con gresseren de directeuren der sleeptanks uit de gehele wereld eens in de drie jaar om van gedachten te wisselen over het modelonderzoek. Dit jaar zal een derge lijk congres te Parijs worden gehouden. Advertentie EEN PRIMEUR voor u! De Jaarbeurs moet nog beginnenmaar wii tonen u reeds de nieuwe modellen kinderwagens van KOELSTRA MUTSAERTS en VAN WERVEN Weet u dat wij uw wagen risicovrij tot na de ge boorte reserveren Alleen in uw Speciaal zaak

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7