SCHEEPVAART Limburgse mijnen ondergaan stevige kostenstijging De beurs Mijn Beatrix niet de meeste economische investering Deviezenvoorraad iets gedaald Vragen in Tweede Kamer over koerswinst Dividend Delimij 8,- Statistiek van het vervoer in 1958 Britse auto-industrie door staking bedreigd Libertyschepen vormen te groot risico 11 REDE VAN DRS. ROTTIER Spaarbank te Rotterdam had ca. 16 miljoen groter spaarsurplus Farmaceutische industrie in Suriname DE WEEKSTAAT Saldo banken enorm gestegen Staartje van Vlisco-affaire EMI 8 (5 Indexcijfers industriële produktie in de EEG Europese kolenproduktie in 1959 de kleinste van de laatste vier jaar H.V.A. neemt Braziliaans bedrijf over Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Indonesië zou Duitse claims behandelen Geen bod op aandelen Nationale Handelsbank Premieverlaging van kapitaalverzekering WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 (Van onze correspondent in Limburg) De Limburgse mijnindustrie heeft rechtstreeks rond 60.000 personen in haar dienst; daarbij komen dan nog plus minus 30.000 mensen die indirect bij de mijnindustrie betrokken zijn. Dat betekent dat die 90.000 gezinshoofden of 280.000 mensen, dat is 50 percent van de zuidlimburgse bevolking, in de mijn industrie een bron van bestaan en welvaart hebben. Daarnaast deelt nog een belangrijk percentage in de jaarlijkse besteding van het half miljard aan lonen dat in de Limburgse mijnindustrie betaald wordt. Met het vermelden van deze voor Limburg toch wel zeer veelbetekende cijfers heeft drs. A. C. J. Rottier, hoofddirecteur der Staatsmijnen in Limburg, op een beurslunch van het departe ment Limburg van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Maastricht het grote belang benadrukt van de Limburgse mijnindustrie voor Limburgs welvaart. Het afgelopen jaar 1959 heeft ondanks verkorting van de arbeidstijd en niettegen staande vermindering van de personeels bezetting toch een beduidend hogere pro- duktie per arbeider vertoond, een resultaat dat het gevolg was van vele inspanningen van technische aard, onder andere door opvoering der rationalisatie en de mecha nisatie in het produktiebedrijf. Het jaar 1960 begon met een belangrijke verlaging der kolenprijzen en een verbetering van lonen en salarissen. De jongste der vier in de laatste jaren doorgevoerde prijsverla gingen van kolen beliep ongeveer 30 mil joen gulden, waarnaast de loonsverhogin gen en dergelijke nog eens rond 45 miljoen vergden, hetgeen neerkomt op een extra druk van 5,50 per ton gedolven produkt. De Limburgse mijnindustrie moest wel tot loonsverhogingen en prijsverlagingen over gaan om de concurrentie op de arbeids markt en de buitenlandse kolenmarkt te weerstaan. De Limburgse mijnindustrie zal volgens drs. Rottier een uitgesproken agressieve politiek moeten volgen zowel in het technische als in het economische vlak. Maar drs. Rottier liet daarbij door schemeren dat de beschermende steun van overheidswege welke in de vooroorlogse periode achterwege bleef, nu toch we] op een of andere wijze gewenst is in het na tionale belang van onze kolenindustrie. In het kolenverbruik van de KSG ad 300 mil joen ton, neemt de Nederlandse mijnbouw met een jaarproduktie van slechts 12,5 miljoen ton weliswaar een bescheiden plaats in (4 a 5%), maar die plaats zal Nederland dan toch moeten behouden. Naast de kolenwinning in de Limburgse mijnindustrie welke ongetwijfeld met grote problemen van economische en an- dei'e aard heeft te kampen, staat nu echter een groeiende en zelfs vooruitstrevende chemische industrie, die een sterk eigen en zelfstandig karakter is gaan innemen, vooral ook economisch. Het is in strijd met ons standpunt, zo merkte de heer Rottier op, dat eventuele tekorten van de kolen- winning door baten in de chemische sector van de mijnen dienen te worden opgevan gen gelijk op de conferentie van de dr. Wiardi Beckmanstichting onlangs te Ge leen werd gesuggereerd. Ten aanzien van de vraag of de stich ting van een nieuwe mijn, de Beatrix, ver antwoord is, zei drs. Rottier dat een in vestering van 300 a 350 miljoen gulden in zo'n project nu zeker niet de meest econo- Advertentie [bij verkoudheid, hoesten en niezen geven een paar Pottertjes in de mond »nel verlichting. Duizenden vinden er dagelijks baat bij. Potter's Linia is ge liefd bij rokers, zangers en sprekers. In handige platte dooijes a SS cent SM K K. TEN NIKKEL N.Y. MILYIISUH Voor de Spaarbank te Rotterdam is 1959, blijkens het verslag, een zeer bevredigend jaar geweest. Het door de 446.420 spaar ders van deze instelling behaalde spaar overschot van 25 miljoen was 15.8 mil joen hoger dan het spaarsurplus van 1958, waardoor het totale spaartegoed met 13°/n toenam tot bijna 224 miljoen. In 1959 werd in totaal ingelegd 116,8 miljoen 20 miljoen of 20,7 percent meer dan in 1958) en terugbetaald 91,8 miljoen 4,2 miljoen of 4,8 percent meer dan vorig jaar). Dat 1959 zo gunstig afstak bij zijn voor ganger, was voor het overgrote deel te danken aan de resultaten van het eerste halfjaar, dat van de stijging met 15,8 miljoen van het inleggersoverschot niet minder dan 13,7 miljoen voor zijn reke ning nam. Na bijschrijving van de aan de inleggers over 1959 vergoede rente ad 6,3 miljoen 4.9 miljoen) bedroeg het totale tegoed per ultimo 1959 223,9 mil joen 192,6 miljoen). De directeur van de Borkent Pharma- cie Holding in Nederland, de heer George Borkent is op het ogenblik in Suriname waar hij een farmaceutisch bedrijf wil stichten. In dit Surinaams bedrijf, dat vol ledig zal worden uitgerust met eigen ap paratuur, instrumentarium en laborato rium, zullen de chemische bestanddelen voor de fabricage van geneesmiddelen worden vervaardigd. Er zal een naamloze vennootschap wor den opgericht. Deze zal voor tweederde bestaan uit Surinaamse belangen en voor eenderde uit Nederlandse. Het bedrijf zal kleine coupures uitgeven, om ook de klei nere particulieren de gelegenheid te ge ven in het kapitaal deel te nemen. Ook in dit verband zijn reeds onderhandelingen gaande. De fabricage van de n.v. zal niet alleen gericht zijn op de behoeften van de binnenlandse markt. Er zal ook gezocht worden naar uitvoermogelijkheden in de toekomst. mische mogelijkheid is om Limburgs wel vaart te dienen. Maar de minister heeft hier het beslissende woord. Limburg zal meer en meer bewust moeten gaan tonen van de noodzaak tot het aantrekken van nieuwe industrieën. In een te voorziene toekomst zal de Lim burgse mijnindustrie zich voor een groot deel van de arbeidsmarkt terugtrekken en zal men er zelfs rekening mee dienen te houden, dit liet drs. Rottier op een ogen blik zelfs duidelijk doorschemeren, dat de chemische industrie economisch niet aan Limburg gebonden is. Het feit dat men bij Rotterdam terreinen in optie heeft geno men voor de chemische industrie van de Limburgse mijnen, wijst trouwens in die richting. De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 22 februari laat alweer het na deren van de ultimo zien. De ba*nkbiljet- tencirculatie nam met 23 miljoen toe van 4211 miljoen tot 4234 miljoen. Men mag aannemen dat de uitzetting in deze week tegen de 200 miljoen zal belopen, aangezien de gehele ultimo-opvraging in die periode zal vallen. In de afgelopen week verviel ruim 100 miljoen schatkist- promessen, waardoor de middelen van de banken aanzienlijk toenamen. Bovendien kwam er van de rekening „andere ingezetenen" 14 miljoen vrij; de stand van deze rekening is nog 123 mil joen. De banken moesten 4 miljoen de viezen financieren. Hun saldo bij de Neder landsche Bank kwam door deze oorzaken van 363 miljoen op 485 miljoen, der halve 122 miljoen hoger. De totale goud en deviezenvoorraad bedraagt thans 5066 miljoen, bijna 3 miljoen l&ger dan vorige week. In de afgelopen, \yeek werd 13 mil joen aan deviezen omgezet in goud. waar na de goudvoorraad, welke sedert 30 no vember 1959 4281 miljoen beliep, thans steeg tot 4294 miljoen. Het saldo van de schatkist daalde van 662 miljoen tot 523 miljoen, waaraan de voormelde af lossing van de promessen niet vreemd is. De geldmarkt bleef ruim, en de daggeld rente ongewijzigd op 1% percent. Het Tweede-Kamerlid de heer H. Pe- schar (P.v.d.A.) heeft aan de ministers van Economische Zaken, van Financiën en van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: Zijn de ministers bereid een overzicht te verstrekken van het koersverloop over de laatste jaren van de aandelen in de n.v. F. Fentener van Vlis- singen en Co, Katoenfabrieken, te Hel mond, en achten zij dit verloop in over eenstemming met de economische ont wikkeling van deze n.v.? Is het juist, dat bij de recente over dracht van een groot pakket aandelen door de zogenaamde oppositiegroep in deze n.v. een vermogenswinst werd gereali seerd van circa 8.5 miljoen? Is deze ver mogenswinst belastingvrij en, zo ja, ach ten de ministers dit dan in overeenstem ming met de redelijke verdeling van de belastingdruk? Kunnen de ministers delen in de mening, dat de verslaggeving van deze n.v. ten enenmale ontoereikend is geweest om aan belanghebbenden, waaronder de kleine aandeelhouders, een duidelijk inzicht te geven in de positie van de onderneming? Achten de ministers het niet onbevredi gend. dat bij de gang van zaken, die heeft plaatsgevonden in de hierbedoelde n.v., noch het algemeen belang, noch het werk- nemersbelang op enigerlei wijze bij de ge nomen beslissingen een rol heeft ge speeld? Zijn de ministers bereid om, een en an der overziende, aan te geven of en, zo ja, op welke wijze zij menen, dat de hier in het daglicht gekomen euvelen kunnen wor den bestreden? In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de raad van commissarissen van de n.v. Deli-Maatschappij is besloten aan de aanstaande algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het divi dend over het boekjaar 1959 vast te stellen op acht gulden per aandeel van f 100, (Over 1958 werd zestien gulden in totaal waarvan zes gulden interim, uitgekeerd. Over 1957 werd geen dividend uitgekeerd). De n.v. Electrotechnischc Mechanische Industrie (EMI) in Utrecht stelt over 1959 een dividend voor van acht percent (vijf percent). De uitkering van het Europafonds I zal over 1959 7% Duitse marken per enkel voudig participatiebewijs bedragen. Over de betaalbaarstelling zullen te zijner tijd nadere mededelingen volgen. Het Bureau voor de Statistiek der Euro pese Gemeenschappen heeft zojuist de indexcijfers van de industriële produktie voor het derde kwartaal van 1959 bekend gemaakt. Uitgaande van 1953 als basisjaar was de index voor de totale industrie der zs landen 149, tegen 138 voor de overeen komstige periode van 1958. De indexcijfers per land zijn als volgt: Duitse Bondsrepu bliek 162 (149), Frankrijk 139 (133), Italië 152 (138), Nederland 140 (126), België 113 (109), Luxemburg 124 (117). Blijkens de cijfers, welke de Economi sche Commissie voor Europa van de Ver enigde Naties (E.C.E.) heeft gepubliceerd, is de Europese kolenproduktie in 1959 de kleinste van de laatste vier jaar geweest. Zonder inbegrip van de produktie der Sovjet-Unie was de Europese kolenpro duktie verleden jaar 599,4 miljoen ton groot, 17 miljoen ton kleiner dan die van 1958 en ruim 2 miljoen ton kleiner dan de produktie in de jaren 1957 en 1956. De grootste produktiedaling kwam voor in Engeland, waar in 1959 209,5 miljoen ton kolen geproduceerd werden tegen 219,3 miljoen ton in 1958. De Westduitse pro duktie verminderde met 7 miljoen ton en de Belgische met ruim 4 miljoen ton. De onverkochte kolenvoorraden bij de mijnen zijn toegenomen van 45 miljoen ton aan het begin van 1959 tot 67.5 miljoen ton in december, nadat in november een hoogte punt was bereikt van 69 miljoen ton. In 1959 vergrootte de Sovjet-Unie haar produktie tot 506.5 miljoen ton van 496 miljoen ton in 1958, Tsjechoslowakije ver meerderde zijn produktie van 25,8 miljoen ton tot 26,5 miljoen ton en Polen had een produktievermeerdering van 95 miljoen ton in 1958 tot 99,1 miljoen ton in 1959. In 1959 verminderde de koleninvoer in West-Europa met ongeveer 11 miljoen ton tot 58 miljoen ton. Uit de Verenigde Sta ten werden slechts 17 miljoen ton inge voerd tegen 31 miljoen ton in 1958. Voorheen publiceerde het Centraal Bu reau voor de Statistiek over dit onder werp 3 publikaties, t.w. de Statistiek van het binnenlands goederenvervoer te wa ter, de Statistiek van het vervoer door de Nederlandse Spoorwegen en de Statistiek van de beurtvaart. Het is echter geble ken, dat in vele kringen belangstelling bestaat voor één publikatie, waarin de gegevens van de verschillende vormen van vervoer voorkomen en met elkaar vergeleken kunnen worden. Teneinde aan deze wensen te voldoen is thans versche nen de Statistiek van het binnenlands goederenvervoer, waarin alle tabellen van de vorengenoemde drie publikaties zijn opgenomen. In de inleiding van deze statistiek is in het bijzonder aandacht geschonken aan de conjuncturele en trendmatige ontwik keling van het binnenlands goederenver voer in de periode van 1948-1958. Hierbij zijn enkele markante verschijnselen naar voren gekomen. Onderzocht is o.a. het verband met het algemene economische leven en wel inzonderheid met de activi teit van de sector bedrijven der Nationa le rekeningen. Een nauw verband met het trendmatig verloop van de index der industriële pro duktie kon worden geconstateerd. Op kor te termijn bleek echter minder verband aanwezig te zijn, hetgeen verklaard kon worden uit een grotere reactiesnelheid van het vervoer. De twee recessies, welke in de periode 1948-1958 zijn voorgekomen, blijken in het vervoer een verschillende uitwerking te hebben gehad. De eerste recessie in de jaren 1951-1952 was beperkt van omvang, de tweede heeft een groter invloed op het vervoer gehad en wel voornamelijk door dat de investeringen de bouwactiviteit hebben geremd. Daardoor is het vervoer van bouwmaterialen en zand, welke in het binnenlands vervoer van zo'n belang zijn in sterke mate afgeremd. Ten slotte kon worden geconstateerd, dat het vervoer van bouwmaterialen met ongeveer een jaar vertraging reageert op het intreden van een recessie. Bij een vergelijking van het vervoer van wilde vaart en bijzonder vervoer enerzijds en eigen vervoer anderzijds kwam duidelijk naar voren, dat de'' eerste twee vormen van vervoer ten opzichte van de laatste een reservepositie innemen. De Verenigde H.V.A.-Maatschappijen n.v. te Amsterdam heeft bij overeenkomst van 17 februari 1960 een meerderheidsbelang verworven in een vezelbewerkingsbedrijf de Columbian Rope do Basil ltda gevestigd te Campina Grande in Brazilië, door overname van 60 percent van het aandelenkapitaal ad 5.000.000 cruzeiros nominaal. Krachtens dezelfde overeen komst is de Ver. H.V.A.-mijen n.v. vanaf 1 januari 1960 belast met het beheer van genoemde maatschappij en met de ver koop van haar produkt. De vezelexport van de Braziliaanse maatschappij bedraagt 8.000 a 10.000 ton per jaar. NIVE telt 3000 leden Dezer dagen heeft het Nederlands Instituut voor Efficiency (NIVE) zijn 3000ste lid ingeschre ven. De vereniging die tot doel heeft de efficien cy te bevorderen door het uitwisselen van erva ringen, telt thans 1877 bedrijfsleden, voorname lijk de grotere bedrijven, en 1123 persoonlijke le den. Intussen heeft het NIVE besloten, zo deelt het ons mee, zich in de toekomst vooral ook tot de kleinere bedrijven te richten. Russisch protest te Washington De Sovjet-ambassadeur in Washington Mensji- kow heeft op het ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteert tegen het besluit van de Amerikaanse regering dat handelswaar uit de Sovjet-Unie uitsluitend met Amerikaanse sche pen naar de Verenigde Staten mag worden ver voerd. Het State Department weigerde commen taar te leveren op het protest. Vrachtprijzen voor het Verre Oosten De bij de Far Eastern Freight Conference, de Japan Outward Freight Conference en de Philip pines/Europe Conference aangesloten rederijen hebben de vrachten naar het Vere Oosten ver hoogd. Aagtekerk 23 v. Aden n. Suez. Abbekerk 23 te Antwerpen. Acmaea 24 te Turku. Algol 24 te Durban. Ampenan 23 v. Nasugby n. Singapore. Amstelkroon pass. 23 Kp. Goede Hoop n. Singap. Arkeldijk 23 te Charleston. Aegis 24 te Georgetown. Akkrumdijk 24 te Newport Mon. Alblasserdijk 23 v. New Orleans n. Le Havre. Aldabi 24 te Salvador. Alioth 24 te New York. Alphacca 24 rede Rangoon. Angolakust 24 te Monrovia. Atys 23 v. Punta Cardon n. Wilmington. Almkerk 23 135 m. n.n.w. Lissabon n. Marseille. Amstelsluis 23 340 m. n.n.o. Brisbane n. Sydney. Argose 23 55 m. o.n.o. Bougie n. Antwerpen. Aslerope 23 25 m. z. Portland n. Hampton Roads. Alamak 23 735 m. z.z.o. Suez n. Port Said. Albireo 23 ten anker Veraval v. Bombay. Asmidiske 23 460 m. w.n.w. K. Finist. n. H. Roads. Algenib 23 510 m. z. Flores n. Sete. Alkes 23 250 m. w.n.w. Azoren n. New York. Almdijk 23 270 m. w.z.w. Flores n. Houston. Area 23 1100 m. w. Dakar n. Dakar. Arnedijk 23 830 m. o. Bermuda n. New Orleans. Amsteldiep 24 te Colombo. Abbedijk 23 v. Rotterdam n. New York. Alpherat 24 te Rotterdam. Annenkerk 24 te Amsterdam. Agamemnon 23 100 m. o.z.o. Haiti n. Miragoane. Ameland 23 120 m. z.w. Pto. Rico n. New York. Appingedijk 23 te Los Angeles verwacht. Area 26 te Dakar verwacht. Alpherat 24 te Rotterdam verwacht. Acila 23 240 m. z.o. Amsterdam eil. n. Fremantle. Amstelvaart 23 60 m. n. Okinawa n. Kamaishi. Attis 22 720 m. o. Martinique n. Amsterdam. Banda 23 v. Manilla n. Balboa. Bantam 24 te Aden. Batu 23 v. Pladju n. Semarang. Billiton 23 te Singapore. Breda 22 v. Curacao n. Maracaibo. Bengalen 23 ten anker Abulfus. Bali 23 v. Bremen n. Hamburg. Batjan 23 640 m. w.n.w. Azoren n. Genua. Bawean 23 450 m. w. Bombay ri. Bombay. Bennelcom 23 440 m. z.w. Fayal n. La Guaira. Bintang 23 10 m. z. Kreta n. Beyrouth. Busum 23 300 m. w. Kp. Finisterre n. Hamburg. Cleodora 23 v. Geelong n. Sydney. Concepcion 22 400 m. z.z.w. Lobito n. Rio de Jan. C.amerounkust pass. 23 Kp. Blanco n. Freetown. Carrillo 23 v. Puerto Armuelles n. Los Angeles. Congokust pass. 23 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Camitia 23 100 m. n.n.w. Alexandrië n. Curacao. Camphuys 23 480 m. z.z.o. Bangkok n. Bangkok. Castor 23 10 m. n.o. Kreta n. Alexandrië. Cradle of Lib. 23 130 m. w.z.w. St. Vine. n. P. Said. C'alamares 23 v. Los Angeles n. Pto. Armuelles. Caltex Arnhem 23 v. Port Said n. New York. Caltex Delft 23 v. Stockholm n. Rotterdam. Caltex Delfzijd 23 te Pernis. Caltex Eindhoven 23 v. Gibraltar n. Port Said. Caltex Nederland 24 v. Djeddah n. Masawa. Caltex Rotterdam 23 te Suez verw. v. Rastanura. Caltex The Hague 23 dw. Algiers n. Antwerpen. Caltex Utrecht 25 te Kandia verw. v. Bombay. Cinulia verm. 24 v. Rotterdam n. Curacao. Clavella 23 te Curacao verwacht. Crania 22 te Durban verwacht. Ceronia 23 520 m. n.o. Noumea n. Noumea. Ceres 23 320 m. z.w. Fayal n. Le Havre. Daphnis 24 te Lissabon. Delft 23 450 m. n.n.o. Azoren n. Curacao. Diogenes 23 v. Amsterdam n. Bremen. Diloma 23 te Curacao verwacht. Dorestad 22 210 m. z.z.w. F. Noronha n. Curacao. Eos 23 te Rotterdam n. Hamburg. Esso Nederland 23 450 m. z.w. Fayal n. Fawley. Eso Rotterdam 23 50 m. n.n.w. Oran n. Mena. Eemland 23 te Amsterdam. Friesland 24 te Dunstone. Fravizo 23 in Zee v. Marmara n. Odessa. Gaasterland 25 te Rio Grande verwacht. (Van onze correspondent in Londen) De Britse automobielindustrie wordt thans ernstig bedreigd door de wilde sta king welke zoals gemeld is uitgebroken bij Hardy Spicer in Birmingham, een firma welke 90 percent van de transmissiebui zen voor alle merken auto's vervaardigt. Als gevolg daarvan moet een aantal auto- fabrieken de produktie verminderen of stopzetten. Dit is de tweede maal in vijf weken dat er bij Spicer gestaakt wordt. In sommige fabrieken waren de voorra den reeds gering als gevolg van de eerste staking. De Austin fabrieken in Longbridge heb ben het werk aan een model moeten stop zetten. Bij Morris in Oxford zal morgen moeten worden opgehouden met de arbeid aan vier modellen, waardoor 900 man haar huis zullen worden gestuurd. Tenzij de leverantie van propellerbuizen wordt hervat zullen tegen het eind van de week 10.000 man bij Austin zonder werk komen. Ook Vauxhall-motors, in Luton, waar 20.000 man werken zal binnen een paar da gen het gevolg van de staking ondervin den. De staking is uitgebroken als protest tegen het ontslag van een persoon, name lijk de vertrouwensman van een vakbond, die 19 jaar in het bedrijf werkte, maar de diepere oorzaak is een broeiend looncon- flict. De vereniging van scheepsassuradeurs te Liverpool heeft tijdens de jaarvergade ring de voorzitter, R. H. Jones, horen ver klaren dat er een gerechtvaardigde be zorgdheid heerst in verzekeraarskringen over het feit dat de Libertyschepen nog steeds dienst doen. Libertyschepen zijn vrachtschepen die in oorlogstijd op Amerikaanse werven in zeer hoog tempo gebouwd werden. De schepen werden in delen gelast, waarna de delen aaneengevoegd werden. De las techniek was tijdens de tweede wereldoor log niet zo goed als tegenwoordig het ge val is, waardoor de Libertyschepen zeer strak zijn (geklonken schepen zijn veel elastischer). Volgens Jones bestaat er al le reden voor bezorgdheid over het feit dat de Libertyschepen thans nog in de vaart zijn. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering bestudeert thans de over neming van Duits eigendom door Neder landse autoriteiten in Indonesië na het uitbreken van de oorlog tussen Duitsland en Nederland in 1940. De vice-minister van voorlichting, Mala- di, deelde aan journalisten mede dat mi nister Subandrio (buitenlandse zaken) dinsdag aan het kabinet had meegedeeld, dat er tussen Indonesië en West-Duitsland besprekingen gaande zijn. Naar aanleiding van het plotselinge af treden van mr. Arn. J. d'Ailly als directeur van de Nationale Handelsbank en naar aan leiding van een publicatie over een bod op de aandelen, door een Duitse bank van 250 percent, deelt de directie van de Na tionale Handelsbank het A.N.P. desge vraagd mede, dat van een bod op de aan delen door een buitenlandse instelling ab soluut geen sprake is. De geruchten hier over zijn, aldus de directie, volkomen uit de lucht gegrepen. Tot op heden hebben nooit onderhandelingen plaats gevonden tussen een buitenlandse instelling en de directie van de Nationale Handelsbank over een bod op de aandelen. Gooiland pass. 23 Fernando Noronha n. Santos. Guineekust 24 v. Bordeaux n. Dakar. Hispania 23 dw. Bona n. Alexandrië. Hoogkerk 23 v. Hongkong n. Singapore. Hathor 22 v. Tunis n. Bone. Hersilia 22 v. Hamburg n. Bremen. Hector 23 85 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Hydra 22 v. Grenada n. Sint Vincent. Hestia 23 520 m. w.z.w. Scillys n. St. Croix. Helicon pas. 22 Nuevitas n. La Guaira. Isis 23 v. Philadelphia n. New York. Jac. Verolme 23 85 m. z.o. Kingst. n. Newport N. Japara 23 te Genua. Jason 23 550 m. w. Ouessant n. Antwerpen. Joh. Frans 23 165 m. z.w. Havana n. Pto. La Cruz. Joh. v. Oldenbarnev. 23 v. Wellington n. Papeete. Jos. Frering 23 35 m. n.n.o. L. Palm. n. Monrovia. Jupiter 22 te Tripolis. Kaloekoe 25 te Sorong verwacht. Kasimbar 24 te Sorong. Kertosono 24 te Tandjong Priok. Kosicia pass. 23 Azoren n. Rotterdam. Kreeft 24 te Narvik. Kryptos 23 te Gothenburg. Karakorum 23 v. Penang n. Singapore. Kennemerland 24 v. Santos n. Rio de Janeiro. Kermia 23 v. Berre n. Singapore. Khasiella 23 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Kloosterdijk 23 te Coatzacoulcos. Koningswaard 23 te Curagao. Kaap Hoorn 23 te Ango Ango. Kalinga 23 v. Hamburg n. Rotterdam. Kar 23 90 m. z. Garbo Kreta n. Mena. Karachi 23 v. Djeddah n. Djibouti. Kreeft 24 te Narvik verwacht v. Rotterdam. Karsik 23 720 m. z.w. Ceylon n. Penang. Kerkedijk 23 250 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Korovina 23 140 m. o. Fort Aleza n. Orinocoriver. Kinderdijk 23 v. Rotterdam te Antwerpen. Katelvsia 23 170 m. w.n.w. Tunis n. Sidon. Keizerswaard 23 50 m. o. Recife n. Belem. Kellia 23 100 m. n. Mona n. Curasao. Kalinga 24 te Rotterdam verwacht. Kara 24 in Suezkanal verw. n. Mena Al Ahmadi. Katelysia 27 te Sidon verwacht. Kellia 24 te Curagao verwacht. Koratia 26 te Curagao verwachV Koren ia 3/3 te Curagao verwacht Krebsia 1/3 te Buenos Aires verwacht. Kalydon 23 70 m. w. Malta n. Landsend. Kenia 23 90 m. z.w. Malta n. Gibraltar. Kylix 23 150 m. n.n.w. Guardafui n. Fao. Kelletia 23 50 m, n.n.o. Natal n. Buenos Aires. Karimata 22 v. Marseille n. Hamburg. Laarderkerk 23 v. Damman n. Bahrein. Loenerkerk 23 v. Suz te Port Said verwacht Liberty Bell 23 v. Bombay n. Rastanura. Limburg 24 te Port Swettenham. I.utterkerk 23 v. Port Sudan n. Suez. Leopoldskerk 23 150 m. w. Kreta n. Beyrouth- Louis Lantz 23 37 m. n.w. Hoek v. H. n. Monrovia. Langkoeas 23 v. Venetië n. Genua. Leiderkerk 23 v. Beyrouth n. Port Said. Louis Lantz pass. 24 Wight n. Monrovia. Lissekerk 23 te Rotterdam. Lekkerkerk 23 dw. Pantellaria n. Le Havre. Lindekerk 23 dw. Juist n. Bremen. Mataram 23 10 m. n.w. Berlenga n. Marseille. Maureen 23 280 m. w.n.w. Finisterre n. Bayonne. Mitra 23 200 m. n.o. Sta Maria n. Liverpool. Merwede 24 te Las Palmas verwacht. Moordrecht 23 v. Isle of Grain n. Perzische Golf. Maas 23 v. Volos n. Kalyvia. Munttoren 24 te Willemstad. Maasdam 23 370 m. n.w. Scillys n. New York. Maaskerk 22 v. Aden n. Suez. Muiderkerk 23 v. Suez n. Aden. Meerdrecht 24 v. Antwerpen n. Hampton Roads. Memnon 23 230 m. z.z.o. Mona n. Kp. Haitien. Montferland 23 45 m. w. Palma Can. eil. n. Santos. Mylady 23 60 m. w. Kp. Formosa n. Douala. Merwelloyd verm. 29 v. Rotterdam n. Londen. Molenkerk 23 170 m. w.n.w. Djeddah n. Pt. Said. Minos 23 in het ijs t.h.v. Porkala. Nijkerk 24 te Port Said. Na ess Commander 23 225 m. n.n.w. Perim naar Rastanura. Naess Lion 23 180 m. w. Kreta n. Br.büttelkoog. Nieuw Amsterdam 23 te St. Thomas v. New York. Noordwijk 23 115 m. n.n.o. Finist. n. Monrovia. Neder-Elbe 23 500 m. o. Socotra n. Djibouti. Neder-Weser 23 170 m. z. Fayal n. Houston. Nias 23 260 m. w.z.w. Golf v. Tehuantepec naar Buenaventura. Notos 23 2 m. z. Gibraltar n. Tunis. Neverita 23 230 m. w.n.w. Finisterre n. Rotterdam. Ommenkerk 23 v. Kobe n. Shimizu. Overijsel 25 te Townsville verwacht, Oberon 23 te Amsterdam n. Hamburg. Oldekerk 23 170 m. z.z.o. Port Sudan n. Akaba. Orestes 23 400 m. n.o. Azoren n. Ciudad Trujillo. Ootmarsum 24 te Hamburg. Ouwerkerk 24 v. Beira n. Puerto Amelia. Oranje Nasau 23 v. Barbados n. Trinidad. Ossendrecht 23 te Newport News verwacht. Oranje 23 100 m. n.w. Gavdo eil. n. Port Said. Orion 23 120 m. z.w. Ouesant n. Antwerpen. Philidora 23 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Fhilippia 23 dw. Kp. Bon, 24 te Lavera verwacht. Parkhaven 23 te Antwerpen. Papendr. 23 13 m. n.w. Kp. Defer n. Novorossisk. Prins Frederik Hendrik 23 te Burriana verwacht. Prins Frederik Willem 23 te Londen. Prins Willem III 23 280 m. n.n.w. Fayal n. A'dam. Prins Willem IV 23 100 m. n.n.o. Kp. Villano naar Valencia. Prins der Nederl. 23 750 m. z.w. Madeira (best.). Prinses Irene 23 535 m. o.z.o. Kp. Race n. Havana. I'hlline 24 te Thameshaven. Pygmalion 23 200 m n.n.o. Kp. Finist. n. Piraeus. Radja 23 te Port Said. Reza Shah The Great 23 v. Port Said n. Lavera. Roepat 25 te Halifax. Rotti 22 te San Francisco. Rondo pass. 23 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Ricuw 23 te Hamburg. Sigli 23 v. Brisbane n. Hollandia Stad Maassluis 23 Kp. St. Vine, gepass. n. Melilla. Stad Rotterdam pass. 23 Las Palmas n. IJmuiden. Stan vac Riau 24 te Buatan. Salendam 23 v. Port Au Prince n. New York. Straat Clarence 24 te Port Kembla. Straat Johore 23 v, Fremantle n. Singapore. Sabang 23 v. Malacca n. Port Swettenham. Sarangan 25 te Mombasa verwacht. Steven 23 te Santa Cruz. Straat Mozambique 24 te Port Swettenham. Straat Singapore 23 v. Kaapstad n. East-London. Schelpwijk 23 220 m. n.n.w. P'maribo n, B.Aires. Schie 23 30 m. o.n.o. Kp. Spartivento n. Algiers. Statue of Liberty 23 60 m. z.w. Kuria Muria naar Bandar Mashur. Stad Alkmaar 23 145 m. n.n.o. L. Palm. n. Londen. Straat Madura 23 600 m. o. Mauritius n. Mauritius. Sommelsdijk 23 te Rotterdam. Stad Dordrecht 23 v. Sluiskil n. Barrow in Furness- Stad Rotterdam pass. 24 Madeira n. IJmuiden. Soestdijk 21 te Boston. Solon 19 v. Charleston n. Norfolk. Straat Lombok 23 50 m. o. Zambezi n. Zanzibar. Sunetta 23 te Kobe. Talisse 23 70 m. w.n.w. Gyon n. Santander. Tahama 23 70 m. n.w. Kp. St. Vincent n. Tripoli. Tara 23 te Bremen. Taria 23 te Port Okha. Tjibantjet 23 v. Beira n. Lorcnco Marques. Tabian pass. 23 Kp. Guardafui n. Belawan. Talisse 24 te Santander. Tamara pass. 23 Malta n. Banias. Tamo pass. 23 Ouessant n. Antwerpen. Thelidomus 23 v. Punta Miranda n. Curagao. Tibia 23 te Port Sudan verwacht v. Massawa. Tiba 23 125 m. n.w. Finisterre n. Antwerpen. Tiiluwah 23 240 m. z.w. Kobe n. Yokohama. Telamon 22 v. Port of Spain n. Ciudad Bolivar. Tweelingen 23 260 m. n. Villano n. Puerto Ordaz. Vlieland 23 dw. Kuria Muria n. Mena Al Ahmadi. Vlist 23 360 m. z.z.o. Kp. Race n. Amsterdam. Van der Hagen 24 te Kaapstad. Van Spilbergen 23 te Port Harcourt. Van Waerwijck 23 te Opua verwacht. Van Cloon 24 te Bluff. Van Linschoten 24 v. Burutu, 25 te Lagos verw. Vasum 28 te Rotterdam verwacht. Waal 23 te Lucea n. Barranquilla. Waterman pass. 23 Bougie n. Rotterdam. Waikelo 23 v. Muscat n. Muballa. Westertoren 23 v. Port Said n. Venetië. Witmarsum 23 285 m. n.w. Finisterre n. Hamilton. Wonosobo 23 te Hollandia verw. v. Manokwari. Wonosari 23 v. Tripoli n. Beyrouth. Woensdrecht 23 840 m. n. Aruba n. Aruba. IJssel 23 te Rhodos. Zaankerk 23 140 m. z. Saigon n. Hongkong. Zonnekerk 23 400 m. n.o. St. Helena n. Kaapstad. Zonnewijk 24 te Kopenhagen. Zuiderkerk 24 v. Las Palmas n. Kaapstad. Zwijndrecht 23 v. Balboa n. Japan. KLEINE VAARÏ Ank T 23 75 m. z.w. Ouesant n. Londen. Appingedam pass. 23 Sandetti n. Antwerpen. Areas 23 40 m. z. Lissabon n. Rotterdam. Bab T 23 5 m. n. Barfleur n. Bayonne. Draco 22 v. Palermo n. Antwerpen. Elsa 20 v. Lelxous n. Huelva. Flevo 20 v. Par n. Londen. Joost 18 v. Calais n. Bayonne. Julia Mary 23 dw. Kp. Sillero n. Londen. Kaap Falga 20 v. Rotterdam te Willemstad. Kaap St. Vincent 20 v. Gothenburg te Karshamn. Looiersgracht 23 te Portland n. Abö. I.ucas Bols 2 23 in monding Wadi n. Kenitra. Manto 23 15 m. z.w. Finisterer n. Tanger. Pavo 22 v. Par te Rotterdam. Phidias 23 30 m. w. Kp. Passero n. Malaga. Plato 22 v. Malaga n. Cadiz. Ponza 20 v. Kalmar te Zaandam. Sohippersgr. 22 120 m. w. Hanstholm n. Dundee. Strabo 22 te Kopenhagen n. Amsterdam. Tilly 19 v. Vilvoorde n. Nantes. SLEEPVAART £rgus en Blankenburg 23 te Duinkerken v. R'dam. Clyde 22 300 m. z.o. Hirao n. Hirao. Gele Zee 22 40 m. w. IJmuiden n. Hamburg. Noordzee 22 t.h.v. Great Yarmouth n. Maracaibo. Ocean 22 450 m. z.w. Funchal n. Ravenna. Oostzee 22 540 m. o.z.o. Honolulu n. Japan. Poolzee 23 te Lissabon n. Aruba. Tasmanzee 23 v. Falmouth n. Barow-In-Furness. Witte Zee 22 60 n.w. Brest n. Rio de Janeiro. Zwarte Zee 22 1000 m. o. New York n. Hamburg. De bij de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekerings wezen aangesloten maatschappijen heb ben besloten voor de groep van kleinere en middelgrote nieuw te sluiten indivi duele kapitaalverzekeringen een verdere premieverlaging van anderhalf tot twee percent toe te passen Door deze maatschappijen worden de premies vastgesteld aan de hand van ba sistarieven en een systeem van kortingen naar gelang van de omvang van het con tract. Reeds verleden jaar brachten de maatschappijen in het kortingensysteem voor nieuwe individuele verzekeringen een wijziging die tot een lagere premie leidde, welke wijziging thans is doorge trokken. Deli's flauw, internationals hoger De hoek waar certificaten Deli verhan deld worden trok gisteren verreweg de grootste aandacht ter beurze. De stemming was bij de opening iets lager, doch gedu rende het verdere beursverloop werd de tendentie zeer flauw, ten gevolge van het dividendvoorstel der maatschappij. De koers van de Deli-papieren lag de laatste dagen aan de hoge kant De internationale waarden waren vast voor Philips rp 761. Unilever werd voor Amerikaanse rekening uit de markt geno men. Kon. Olie een paar dubbeltjes hoger op 157.10. AKU kalm op 465>/2. De han del in de internationale waarden was heel rustig. Ook in de scheepvaartsector was het zeer kalm. Van de staatsfondsen waren de nieuwe lening 1960 en de staffellening aan de vaste kant. Hoogovens werden nog wel in een open hoek verhandeld maar veel naam mocht dit niet hebben. De stukken lagen vast in de markt en noteerden op 807 circa elf punten hoger. In de lokale sector gebeur den geen dingen van betekenis. Prolon gatie 3V2 percent. (ANP). Boeke Huide koper 1 punt hoger op 163, Figee eveneens op 187, Spaarnestad 4 op 439. A VOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U458463 Kon. Olie 155.50—156.50 Philips 750—762 Unilever 752 759 VERHANDELDE FONDSEN 22 februari 23 februari Totaal 462 450 Hoger 250 (54.3%) 221 (49.1%) Lager 120 (25.9%) 129 (28.6%) Gelijk 92(19.8%) 100 (22.3%) VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdvak 2detijdv. A.K.U445- 455 g.l. 447 Kon. Olie155.00 748 Philips 747—751 746 Unilever 746—750 g.l. 793 Hoogovens 799793 173.00 Amsterd. Bank 320% Ned. Handel Mij. 255 Rotterd. Bank 280 Twentsche Bank 270 A.K.U 463% Albert Heijn 358 508 Billiton Mij. II 359 Bols 468% Bührmann Papier 430 Deli-Mij 178. Dordtsche Olie 726 324 501 Hoogenbosch Sch. 225 Hoogovens 8O6V2 H.V.A 162 392 395% K.L.M 107.— Kon. Ned. Zout 659 Kon. Olie 157.— Müller Nat. Bezit 369 Nederl. Ford 400 Ned. Gist. en Sp. 298 Ned. Kabelfabr. 422 Philips Gem. Bez. 760% Philips Pref 282 A'dam Rubber 120 Sikkens Lak 598 Stokvis R.S 219X Thomassen Dr. Unilever 760% Van Berkel's Pat. 285 Van Gelder Pap. 245 Van der Heem 219% Ver. Machinefabr. 224% Wessanen 269% Wilton Feijenoord 216 Zwanenberg-Org. 530 194. Robeco 221. Unitas 498. Ver. Bezit v. 1894 115.— H.A.L 167'/» K.N.S.M 183% N. Scheepv. Unie 153 246% Stoomv. Mij. Ned. 165% Anaconda 589/t« Kennecott Copper 88% Aluminium Ltd.. 32% Bethlehem Steel. 50 U.S. Steel 877% Republic Steel 65.% American Motors 72% General Motors.. 48% Cities Service.... 46% Shell Oil 76 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Stilstand De koersstijging die de beurs van New York de laatste drie dagen te zien gaf is gisteren tot stilstand gekomen. De vraag naar blauwgerande industriële waarden stokte met als gevolg dat de koersen daal den. Enkele fondsen boekten aanzienlijke winst. Aanwijzingen van op handen zijnde moeilijkheden in de automobiel-industrie beïnvloedden het koersverloop in deze sec tor ongunstig. General Motors, Chrysler en American Motors daalden alle ongeveer 1 dollar. De spoorwegwaarden sloten over het algemeen lager. Elektronische waarden waren vast, in het bijzonder Litton en Motorola, die elk 2 dollar stegen. In totaal werden 2.860.000 aandelen verhandeld. Van de 1.241 verhandelde fondsen stonden 475 hoger en 535 lager genoteerd. Het industriegemid delde kwam van 628.45 op 627.19, dat van spoorwegen van 151.90 op 151.10 en dat van openbare nutsbedrijven van 85.99 op 85.97 (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11