Amendement Posthumus Lauwerszee verworpen die vindt iedereen even lekker! Kort en Jury vernam tot nu toe weinig goeds over Van R. Nog geen akkoord over Rijn-Scheideverbinding Tamelijk zacht weer Na rumoerig debat in Tweede Kamer pindakaas Woord is thans aan de getuigen a décharge Zeeuwse gemeenten tegen opheffing der woonruimtewet Over enkele maanden een beslissing in de tunnelkwestie Koop nu IVOROL Nederlander in België veroordeeld Boeren in het geweer tegen Landbouwschap V.V.D.-raadslid uit critiek op B. enW. Ambassadeur spreekt „Life"-bericht tegen Zware straf geëist tegen woesteling Fabriek door brand verwoest 1 Verkouden? ö:v' WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 2 HET PROCES IN BOSTON Minister Korthals in de Kamer: Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Nog 50 horloges met teveel straling gevonden Amsterdam en de tunnel Agent mishandeld D AM P O (Van onze parlementaire redacteur) Na een soms rumoerig debat heeft de Tweede Kamer dinsdag met 52 tegen G6 stemmen het amendem»nt-Posthumus ver worpen, waarmee de P.v.d.A. beoogde, alsnog een uitspraak van de Kamer uit te lokken, waardoor de werkzaamheden voor indijking van de Lauwerszee in 1960 zou den kunnen aanvangen. Vóór stemden Pv.d.A., P.S.P., S.G.P. en Communisten. Tegen stemden K.V.P., A.R., V.V.D. en alle leden van de C.H.U, waarvan vorige week drie leden bezwaar hadden gemaakt tegen uitstel. De tegenstemmers overwo gen, blijkens een verklaring van de heer Maenen (K.V.P.), dat vorige week bij meerderheid van stemmen is besloten, een beslissing over de Lauwerszee enkele maanden aan te houden. Sedert de vorige week zijn de omstandigheden niet ver anderd. Daarom vond de heer Maenen (K.V.P.) de indiening van het amendement- Posthumus anti-democratisch. Verwerping van het amendement, zei hij, betekent geen stelling nemen inzake de Lauwerszee- kwestie. Daarover zal de Kamer zich nog voor het zomerrecès kunnen uitspreken. Tevoren had minister Korthals gezegd over het amendement, dat wanneer de Ka mer jarenlang zo stil is geweest over de Lauwerszee, terwijl vorige kabinetten in deze kwestie niets tot stand hebben ge bracht, hij niet kon begrijpen dat de P.v.d.A. thans niet even kon wachten nu het huidige kabinet van plan is een be slissing te nemen en enkele maanden uit stel vraagt om een verantwoord besluit te kunnen nemen. Interrupties Herhaaldelijk hadden leden van de P. v.d. A. de rede van de minister luid ruchtig onderbroken om vragen te stel len, totdat voorzitter Kortenhorst daar tenslotte een eind aan maakte met zwaar gehamer. Verontwaardigd protesteerden de heren Burger en Posthumus dat zij niet mochten interrumperen, waarop de voorzitter antwoordde: geschreeuw is iets anders dan interrumperen. Nadat minis ter Korthals een herhaaldelijk onderbro ken lange zin had beëindigd, merkte dr. Kortenhorst op: Als de heren Burger en Posthumus nu beiden tegelijk willen in- Advertentie terrumperen, dan hebben zij daartoe nu de gelegenheid. Even later stelde de heer Posthumus bij interruptie weer pertinente vragen, waarop de minister „alleen met ja of nee" zou mogen antwoorden. Voor dr. Korten horst was dit aanleiding, weer in te grij pen met de opmerking: een verhoor op vraagpunten lijkt mij niet de juiste stijl. Ik geef nu het woord alleen aan de minis ter. Hardnekkig hield de heer Posthumus vol, dat hij antwoord wilde op de vraag of de Lauwerszee al of niet onder de Delta wet valt, waarop minister Korthals reeds had geantwoord: dat ontken ik toch niet? „Laatste kans" Later verklaarde de minister nog, dat zowel het verhogen van de dijken als het indijken van de Lauwerszee onder de Del tawet valt. Zijn amendement noemde de heer Posthumus de laatste kans voor de Kamer om te bereiken dat nog dit jaar met de afsluiting van de Lauwerszee wordt be gonnen. Anders is de Kamer overgeleverd aan de genade of ongenade van de rege ring, die de voorkeur geeft aan belasting verlaging, waarop de heer Lucas van de K.V.P. heeft aangedrongen. Daarop ant woordde de heer Maenen, dat de heer Lu cas niet tegen noodzakelijke uitgaven is en dus ook niet tegen uitgaven voor de veiligheid van de noordelijke provincies, indien uitgaven daarvoor noodzakelijk ge acht worden. De anti-revolutionairen, verklaarde de heer Biewenga, hebben geen enkele be hoefte, zich het te voeren beleid te laten voorschrijven door de P.v.d.A. „Wij wa ren al veeleer voorstanders van de afslui ting van de Lauwerszee dan de socialis ten". In overleg tussen regering en Ka mer kan daarover na enkele maanden be slist worden. Ook de heer Zegering Had- ders (V.V.D.) zei nog eens, dat hij de voor keur geeft aan indijking van de Lauwers zee. Minister antwoordt In het kader van de Deltawex-ken is men niet gebonden aan afsluiting van de Lau werszee, zette minister Korthals uiteen. Ook met verhoging van de oude dijken wordt overeenkomstig de Deltawet gehan deld. Wanneer men zou besluiten, de Lau werszee in te dijken, zouden er toch nog enkele jaren zwakke plaatsen blijven zo lang de nieuwe afsluitdam niet gereed is. Daarom heeft de minister opdracht gege ven. maatregelen te treffen teneinde daar in te voorzien. Als de regering over enke le maanden zegt, de afsluitdijk niet te willen, is het begrijpelijk als de Kamer wil weten tegenover welke belangrijke uit gaven de Lauwerszeekwestie is afgewo gen. Persoonlijk kon de minister zich dan voorstellen dat aan de Kamer een lijst van prioriteiten wordt voorgelegd om te kun nen oordelen. Advertentie BOSTON (Reuter-AFP) Dinsdag sloot de openbare aanklager in het proces tegen de Nederlandse marconist W. van R. in eerste aanleg zijn aandeel af met het ho ren van de 33-jarige Indonesische hutbe- diende Gadong. Deze was op kosten der Amerikaanse regering per vliegtuig uit In donesië naar Boston overgebracht, om te kunnen getuigen. Gadong, die afkomstig is uit Surabaya verklaarde op 18 september 1959, te 7.30 uur 's avonds, drie maal op de deur van de hut van mevrouw Kauffman geklopt te hebben, doch geen antwoord te hebben gekregen. Hij wilde haar een glas sinaas appelsap brengen. Nadat hij voor de der de maal had geklopt kwam n^vrouw Jua- nita Spector, de echtgenote van Lynn Kauffman's werkgever prof. Spector, uit een aangrenzende hut te voorschijn. Zij vertelde Gadong dat mevrouw Kauffman zeeziek was en zij nam het glas van hem aan. De openbare aanklager hecht gewicht aan de getuigenis van Gadong, omdat hij stelt dat Van R. op het genoemde tijdstip zijn twist met Lynn Kauffman had. Hij zou haar hierbij bewusteloos hebben ge slagen en in die toestand via de patrijs poort, over boord hebben gezet. De verdedigers van Van R. hadden te gen het horen van Gadong geprotesteerd. Zij meenden namelijk dat het twijfelach tig was, of Gadong de betekenis van de door hem afgelegde eed zou begrijpen. Rechter Murray wees echter dit protest af. Tweede stuurman getuigt Hierop werd als eerste getuige van de verdediging de tweede stuurman van de Utrecht, J. van Brummelen, gehoord. Zijn (Van onze correspondent in Zeeland) De vraag, die minister Klompé aan de Zeeuwse gemeenteraden heeft gesteld be treffende het eventueel buiten werking stellen van de wet op de woonruimte, wordt in Zeeland bijna unaniem met „nee" beantwoord. De meeste van de 101 aangeschreven Zeeuwse gemeenteraden hebben de vraag al behandeld en hun be zwaren aan de minister kenbaar gemaakt. Op 15 maart sluit de periode waarin men nog iets over het al of niet buiten werking stellen van de wet kan zeggen. Daarna is het woord weer aan de minister. Het grootste bezwaar tegen het opheffen van de wet is wel, het feit dat er op de vele Zeeuwse gemeentehuizen nog lange wachtlijsten van woningzoekenden liggen. Vooral de minder draagkrachtigen zullen zonder bescherming van de wet op de woonruimte moeilijk een huis kunnen vin den, aldus de mening van de meeste ge meenteraden in Zeeland. De gemeenten langs de kust vrezen dat de vele toeristen de „vrije" woonruimte zullen wegkopen, waarna de woningnood nog groter dreigt te worden. Enkele Zeeuwse gemeenten waren wel voor het opheffen van de wet, zoals bijvoorbeeld de gemeente Ellewoutsdijk waar op het ogen blik één woning leeg staat. Hier is vraag en aanbod bijna gelijk en is er dus geen wet meer nodig. De gemeenteraad van St. Laurens was ook voor opheffing. De bur gemeester van deze landelijke gemeente de heer Baas, is van mening dat er een veel gezondere situatie ontstaat wanneer de bevolking zelf de verdeling van de wo ningen regelt. (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op desbetreffende vragen heeft minister Korthals dinsdag in de Tweede Kamer verklaard, dat er nog geen akkoord is bereikt over een Rijn-Schelde- verbinding. Op de Benelux-conferentie van zaterdag j.l. is in een informeel sa menzijn dit vraagstuk aangesneden. Van Belgische zijde is de wens geuit het over leg te heropenen, Van Nederlandse zijde is daartoe gaarne bereidheid uitgesproken. Afgesproken is dat België en Nederland elk experts zullen aanwijzen met de op dracht nog in 1960 over een Rijn-Schelde- verbinding te rapporteren. Daarna pas zullen de regeringen op het politieke vlak tot een akkoord kunnen komen. Het Amsterdamse V.V.D.-Kamerlid Cor- nelissen heeft vorige week als zijn me ning te kennen gegeven dat de Coentun- nel voorrang verdient boven de I.Jtunnel, welke laatste het verkeer in de binnenstad zou overbelasten, terwijl in de IJtunnel bovendien geen voetgangers en fietsers worden toegelaten. Het maakte thans in de Tweede Kamer op velen een amusante indruk dat de heer Cornelissen nu wel voorrang bleef geven aan de Coentunnel, maar toch pleitte voor een rijksbijdrage voor de IJtunnel, die dan ook geschikt zou moeten worden gemaakt voor voet gangers en fietsers. Vooral de heer Den Uyl (P.v.d.A.) gaf uiting aan zijn ple zier om die „amusante draai". Evenals de heer Van den Heuvel (K.V.P.) drong hij er op aan, eindelijk eens een einde te maken aan de martelgang van de IJtun nel. Minister Korthals onthulde dat re kening moet worden gehouden met algehe- Advertentie Het Hof van Beroep in Gent (België) heeft dinsdag de Nederlander A. M. uit Zaamslag (Zeeuwsch-Vlaanderen) en de Belg G. L. uit Gent wegens het plegen van abortus veroordeeld tot een gevangenis straf van vier jaar. De vrouw van de Belg, mevrouw I. L.-C. kreeg een gevangenis straf van drie jaar. De Nederlander en het Belgische echt paar hadden de ontoelaatbare ingreep ver richt bij een Nederlands dienstmeisje dat aan de gevolgen hiervan is overleden. De Correctionele Rechtbank te Gent had de Belg veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf en diens vrouw en de Nederlan der M. tot drie jaar. Ie verplaatsing van het Marine-etablisse ment bij aanleg van de IJtunnel, hetgeen tot gevolg zal hebben dat de kosten die zijn geraamd op 160 miljoen gulden nog aan zienlijk zullen stijgen. Het kabinet is voor nemens, binnen enkele maanden een be slissing te nemen over de tunnelvoorrangs- kwestie. In 1957 is al aan Amsterdam mee gedeeld dat het niet hoeft te rekenen op een rijksbijdrage van 90 percent in de kos ten van de bouw van de IJtunnel. Op die mededeling is nooit antwoord van Am sterdam gekomen. Over de overeenkomst met Duitsland over de Eems-Dollartkwes- tie kon de minister niets zeggen, maar hij verwachtte dat zeer binnenkort minis ter Luns hierover mededelingen kan doen. De Landelijke vereniging voor Bedrijfs- vrijheid in de Landbouw (B.V.L.) heeft aan de minister van Landbouw en Visse rij een open brief gestuurd, waarin het verzoekt Het Landbouwschap als ongeldig te verklaren. Volgens de brief heeft het Landbouwschap niet de instemming van de meerderheid der Nederlandse boex-en, zodat het tot stand is gekomen in strijd met de wet op de P.B.O. Aanleiding tot het schrijven van deze brief is het beslag leggen op melkgelden van boeren, die ondanks een dwangbevel hun heffing aan het Landbouwschap nog niet hebben voldaan. Zoals bekend is heeft het Landbouwschap aan een groot aan tal boex-en op de Noordwest-Veluwe mee gedeeld, tot deze beslaglegging te zullen ovei-gaan als zij niet in de loop van deze week de betaling hebben geregeld. Ook bij vorige gelegenheden is ten aanzien van boeren, die weigerden de heffing te be talen, deze wijze van inning toegepast. Naar ons van de zijde van het bestuur wex-d meegedeeld, telt de B.V.L. tussen de zeven en achtduizend leden, hoofdzakelijk in het oosten des lands, tex-wijl het door de vereniging uitgegeven blad tussen de twintig en vijfentwintigduizend abonné's heeft. De Amsterdamse Keuringsdienst van Waren heeft de afgelopen maand zeer vele hox-logewinkels en grossiers in de hoofdstad bezocht ter controle van de aanwezige voorraad horloges met lichtge vende wijzerplaten. Gebleken is dat bijna 85 pet. van de aanwezige herenpolshorlo ges behandeld was met radiumhoudend pasta. Circa 50 van de gemeten 2200 hor loges hadden een te hoge gammastraling. De dameshorloges leverden minder moei lijkheden op. Slechts 2 pet bleek lichtge vend te zijn. De wekkers zijn in het al gemeen niet behandeld met pasta. Het onderzoek zal zeker tengevolge heb ben dat de horlogefabrikanten de hoeveel heid aan te brengen radiumhoudend pas ta tot een minimum zullen reduceren, zo wordt in het overzicht opgemerkt. getuigenis was gericht tegen het volgens de aanklager belastende feit dat Van R.'s uniformjasje in de hut van Lynn Kauff man was gevonden. Van Brummelen ver klaarde namelijk, dat ook zijn wollen trui en sokken in de hut van Lynn waren ge vonden en dat hij haar die kledingstukken had geleend omdat zij altijd klaagde over de kou. Voorts verklaarde hij dat Van R. in het stuux-huis van de „Utrecht" was ongeveer op het tijdstip" dat Lynn Kauff man geslagen en overboord gegooid zou zijn. Hij vei-telde verder, dat hij omstreeks 19.20 uur op de brug Van R. had gesproken. Hij kon zich de tijd van zijn gesprek mee Van R. echter niet px-ecies meer herinne ren. Het was kort voor de loods het schip vex-liet, hetgeen volgens het logboek om 19.25 plaats had. Onder kruisvex-hoor zei hij dat, toen hij door de politie in New York werd ver hoord, hij zich niet meer herinnerde dat hij met Van R. op de brug had gespro ken. Hij zeide dat zijn geheugen was „op gefrist" toen hij een maand later naar Boston terugkeerde en met Van R. en de vex-dediger W. Langdon Powers had ge- spx-oken. Een tweede getuige van de verdediging, de tweede steward L. van Dorp, verklaar de dat hij op de fatale avond, om half acht, aan de deur van de hut van mevrouw Kauffman had geklopt om te vragen of zij kwam eten. Zij zei dat ze niet kwam en volgens Van Dorp klonk haar stem alsof zij gehuild had. Desgevraagd voegde hij hieraan toe, dat hij de indruk had dat zij alleen in haar hut was. Van Dorp zei dat hij zich vervolgens van de hut verwijderde tot halverwege de trap naar beneden, met een bediende sprak en de trap oprende om op de brug met de kapitein te spreken. Eerder had de 12-jarige Stephanie, doch ter van mevrouw Spector, getuigd dat zij Van R. de trap op had zien rennen, om streeks 19.15 uur, maar zij erkende dat zij „slechts zijn benen had gezien." De weerberichtenkwestie Een andere'getuige a déchai-ge was John A. Clax-k uit New York, scheepvaart-dix-ec- teur van R.C.A.'s-radiodienst. Hij ver- klaarde dat de weex-berichten aan schepen op zee op 18 september tot 6.32 uur n.m. onvolledig waren. De aanklager heeft trachten aan te to nen dat Van R. een uur te laat was met de melding van het weerbex-icht van 6 uur n.m. aan zijn kapitein. Clark stond nog in de getuigenbank toen de zitting tot heden werd verdaagd. jury hoorde weinig goeds Onze coi-respondent te Washington tekent hiei'bij aan: Het is nog te vroeg om te constateren, hoe effectief de vex-dediging zal worden gevoex-d, doch op dit punt van het proces kan men zich de vraag stellen, wat voor indruk de jury na afloop van de eerste fa se van het proces gekregen heeft. Wat de getuigen a charge over Van R. naar voren hebben gebracht, kan men beslist niet gunstig noemen. Aan purser Van Oosten b.v. zou Van R. gevraagd hebben wat het verschil is tussen moord met voorbedach te rade en doodslag. Aan de twaalfjarige Stephanie Spector zou hij gezegd hebben dat hij zichzelf haatte en op zijn spiegel beeld wilde spuwen. Met getuigenissen van kinderen moet men extra voox-zichtig zijn en de juryleden hebben zich misschien afgevraagd, hoe dit kind zich zo op de mi nuut af kon herinneren, wat die septem- beravond is gebeurd. Dat Van R. een ver houding met Lynn Kauffman heeft gehad, lijkt wel vast te staan. De aanklagers heb ben beweerd, dat hij zich als vrijgezel heeft uitgegeven, teneinde vlotter succes te hebben. Ook geven de aanklagers de in druk, dat Van R. opzettelijk zijn alibi heeft voorbereid, doch dit aspect bleef vrij vaag. Dat kapitein De Bruijn ronduit ver klaarde, niet veel op te hebben met Van R., zal de verdachte geen goed hebben ge daan in de ogen van de jury. Het ongun stigste voor verdachte is echter wel het feit, dat hij aan het einde van het lange verhoor door de politie gezegd zou hebben, dat hij Lynn Kauffman onopzettelijk in het gezicht en tegen het hoofd geslagen had, „toen zij hem aanviel". Ook al heeft Van R. die verklaring later herroepen, deze woox-den hebben stellig indruk ge maakt. Om kort te gaan: de jury moet een vrij ongunstige indruk van de verdachte hebben gekregen, een indruk, die de ge tuigen a décharge niet zo gemakkelijk zul len uitwissen. Kan de jury zich echter ba seren op deze indruk en alleen op grond daarvan Van R. „zonder redelijke twijfel" schuldig verklaren? De aanklager be weert dan Van R. het meisje bewusteloos heeft geslagen en daarna overboox-d heeft gegooid. Deze zeer concrete beschuldiging is tot dusverre onbewezen gebleven, al hebben de aanklagers zich ook zeer inge spannen, hun stelling aannemelijk te ma ken. De tactiek van de verdediging is nog niet onthuld, doch het lijkt waarschijnlijk, dat Van R.'s advocaten zullen betogen, dat het heel goed mogelijk is, dat Lynn Kauffman zelfmooi-d heeft gepleegd. Haar verwondingen zouden dan verklaard moe ten worden als letsel, opgelopen toen zij zich overboord liet vallen. (Van onze Amsterdamse redacteur) De regering gelooft kennelijk in Rotter dam en niet in Amsterdam. Wij zien het in de kwestie rond de IJ-tunnel. Maar heb ben we het er niet een beetje naar ge maakt? Hebben we niet op eigen houtje een tunnel ontwox-pen en het rijk daarna de rekening gepresenteerd? En is het wel zo tactisch om ons nu tot het parlement te wenden? Een direct contact met de minis- tex-s moet toch mogelijk zijn. Ons beleid moet gericht zijn op directe persoonlijke contacten." „Dolksteek in de rug" Deze woorden sprak de V.V.D.-fractie- voorzitter in de Amsterdamse gemeente raad de heer R. Th. J. Ie Cavelier gister middag tijdens de algemene beschouwin gen in de begrotingsbehandeling. En ge tuige de afkeurende interrupties van de andere x-aadsleden werd dit opgevat als een soox-t „dolksteek in de rug" van het Amsterdamse gemeentebestuur dat alles op alles zet om de IJtunnel te redden. Dit was ovei'igens niet de enige kritiek die de heer Le Cavelier uitte. B. en W. dienen, zo zei hij, in hun besluiten de meningen van de i-aadsminderheid te verdisconteren. Hij heeft echter meermalen moeten con stateren dat dit democx-atische gebruik was geschonden omdat „vaak alles al in kannen en kruiken was voor de raad het besluit moest nemen". Hij herinnerde aan de opening van het studenten-benzine sta tion, waarvoor de gemeenteraad pas na de officiële ingebruikneming de vergun ning heeft verleend. „Hautaine houding" De V.V.D. spreker meende in bepaalde gevallen bij B. en W. een hautaine houding ten opzichte van de bux-gerij" te hebben geconstateerd. Zo heeft de bevolking kin derspeelplaatsen gekregen, die men, ge tuige de vele adressen aan de x-aad, niet eens wenste en zo werd ook besloten, het operagebouw tegen de wil van de burgerij in op een ongunstige plaats te zetten. Hij betreurde het dat B.en W. het niet nodig hebben gevonden de bevolking over deze besluiten nader in te lichten. De heer Le Cavelier vroeg zich voorts af of de Neder landse Opera geen x-ijksinstelling behoox-- de te zijn. Amstex-dam zal in dat geval aanspraak kunnen maken op een rijksbij drage in de bouw van een operagebouw en natuurlijk bereed hij zijn stokpaardje door te pleiten voor een spoedige vex-dwijning van de Hembrug, waax-bij hij zelfs zover ging te veronderstellen dat de dijkdoor- bx-aak bij Tuindorp-Oostzaan wel eens het gevolg zou kunnen zijn van het feit dat schepen te hoge golfslag hebben veroor zaakt in de haast nog tijdens de openings uren door de Hembrug te kunnen varen. Dit waren wel de voox-naamste dingen die gisteren tijdens de eerste van de 16 zit tingen welke voor de begrotingsbehande ling zijn uitgeschreven naar voren werden gebracht. Voor de algemene beschouwin gen zijn 11,5 uur uitgetx-okken, voor de verschillende begrotingshoofdstukken 37 uur althans wat de raadsfracties be- treft, want B. en W. zelf hebben voor de beantwoording van de vragen 16 uur spreektijd opgeëist. Advertentie SCHRIKKELJAAR 1960 Heb de moed eens met mij kennis te maken en u slaat mijn huwelijksaanzoek niet af. RENAULT DAUPHINE (Kroonprinses) Garage „den hout", hoofdagente, wagenweg te haarlem - TELEFOON 12138 en 15056 Etherpiraat. Opsporingsambtenax-en van de P.T.T. hebben in samenwerking met de gemeentepolitie te Zwolle een clande stiene zender opgespoord en in beslag ge nomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een 29-jarige varensgezel te Zwolle. Brand. In Drachten heeft een felle bx-and gewoed in de duimstokkenfabx-iek van de n.v. Schuil. Een grote opslagplaats van Venezolaans palmhout brandde geheel af. Het palmhout ter waarde van 10.000 gulden ging verloren. Prof. dr. A. Kuypers overleden. Te Amsterdam is op 67-jax'ige leeftijd over leden prof. dr. A. Kuypers, buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Lei den en aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Prof. Kuypers doceerde in de opvoedkunde, in de pedagogische psycho logie en in de psychologie van het kind. Onder zand bedolven. Op een bouw werk te Dordrecht is de 54-jarige arbeider P. W. Kok uit Dubbeldam onder zand be dolven en ten gevolge daarvan overleden. Hij stond in een kuil, die men bezig was vol te storten. Hij kon zich niet bijtijds uit de voeten maken en kreeg een lading zand over zich heen. Eer men hem had be vrijd was hij al overleden. Voor weduwen en weduwnaars. De organisator van het vrijgezellencongres, de Grevenbichtse gemeentesecretaris G. Grijn, heeft ter voox-bereiding van het derde wereldcongres voor weduwen en weduw naars een internationale reünie georgani seerd in Valkenburg (L.) op 30 april, 1, 2 en 3 mei. NEW YORK (UPI) De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft de redactie van „Life" ver zocht om rectificatie van een artikel waar in wordt gezegd dat Koningin Juliana van plan zou zijn binnen een jaar af te treden. De bx'ief van dr. Van Roijen wordt in de aflevering van deze week gepubliceerd. Op 8 februari wijdde het blad een arti kel aan enkele Europese prinsessen, on der wie Prinses Beatrix. Het scheef toen: „Zij zal de volgende zijn om de troon te bestijgen, wellicht volgend jaar indien Ju liana haar plan om af te treden uitvoert" („She will succeed to the throne, maybe next year if Juliana goes through with her retirement plans"). Dr. Van Roijen noemt deze passage „betreurenswaardig en inaccuraat". „De vermelding dat H.M. Koningin Julia na zou overwegen af te treden, is volko men ongegrond. De hoffelijkheid van een correctie zou hogelijk worden gewaar deerd". Onder de brief van dr. Van Roijen pu bliceerde „Life" deze eenregelige cor rectie: „Life had moeten spreken van ge ruchten omtrent zulke plannen" („Life should have said rumored plans"). Tegen de 33-jarige los ax-beider G. J. van C. is voor de rechtbank te Arnhem, wegens het toebrengen van zwaar licha melijk letsel aan een agent van politie te Nijmegen, een jaar en acht maanden met aftrek geëist. Bij een dronkenmansruzie zou hij een agent die op de grond was ge vallen tegen het hoofd getrapt hebben. De politieman moest worden opgenomen in het ziekenhuis met een hersenkneuzing. De verdachte staat bekend als vechters baas; en heeft meer gewelddelicten op zijn geweten. De raadsman, verzocht om een lagere straf gezien huiselijke omstan digheden van zijn cliënt. Uitspraak over veertien dagen. Een zware uitslaande brand heeft van nacht de houten-hakkenfabriek van de firma Schilders te Oisterwijk in de as ge legd. De brandweer, die het vuur met groot materiaal bestreed, is er in geslaagd de omx-ingende panden te behouden. De schade valt nog niet te overzien. De brand is vannacht omstreeks half vier door nog onbekende oorzaak ontstaan. Het gebouw bx-andde tot de grond toe af. Er deden zich geen pex-soonlijke ongeval len voor. De eigenaar is verzekerd. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl de depressie, die gisteren het weer beïnvloedde, langzaam naar het oosten wegtrok, breidde zich in de afge lopen nacht een rug van hoge druk over ons land uit. Daarbij stroomde iets dro- gere lucht ons land binnen waardoor de bewolking in de ochtend begon af te nemen Hier en daar ontstond toen nog tijdelijk mist bij een temperatuur om het vx-ies- punt. Zeer strenge vorst kwam in de afgelopen nacht in Scandinaivë voor, waar zich een hogedrukgebied bevindt. Dit zal samen met de rug van hoge druk langzaam naar het oosten trekken. Boven de oceaan bevindt zich een ge compliceerd lagedrukgebied, waarin zich verscheidene centra bevinden. Het breidt zich langzaam naar West-Europa uit, het geen tot gevolg zal hebben dat de wind in ons land gaat toenemen uit richtingen tussen zuid en zuidoost. Daarmee wordt tamelijk zachte lucht aangevoerd. Onder invloed van een over Frankx-ijk naderbij komend front zal de bewolking toenemen en moet ook weer plaatselijk enige regen worden verwacht. Squaw Valley: 23 febr. 1960 plaatselijke tijd. Onbewolkt, wind noordoost, 8 me ter per seconde. Temp. -2 graden, max. temp. -1 graad, min. temp. -18 graden. Sneeuwhoogte 110 cm. Donderdag 25 februari Zon op 7.38 uur, onder 18.10 uur. Maan op 6.42 uur, onder 16.53 uur. WEERRAPPORTEN M Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. n'-ji Neerslag: laatste 2A uur. So ï'Z V C S3 26 februari Maanstanden 19.24 uur nieuwe maan. is Het hoog en laag water te Zandvoort 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Belgrado Den f-Ielder zwaar bew. w 8 1 Ypenburg zwaar bew. windst. 4 0,3 Vlissingen onbewolkt zw 5 0 Eelde zwaar bew. windst. 2 0,4 De Bilt onbewolkt wnw 3 0,2 Twente geheel bew w 4 0 Eindhoven geheel bew. w 7 0 Zd Limburg geheel bew. w 5 0,1 Helsinki mist wnw -5 0,2 Stockholm onbewolkt windst. -4 0 Oslo mist windst. 2 0 Kopenhagen sneeuw ono 1 1 Abex-deen onbewolkt windst. 4 0 Londen mist windst. 6 0,5 Amsterdam mist windst. 6 1 Brussel mist windst. 5 0 Luxembui'g mist wzw 5 1 Parijs onbewolkt O 8 4 Bordeaux regen ozo 13 1 Grenoble licht bew. windst. 10 0,2 Nice licht bew. nw 17 0 Berlijn regen windst. 9 1 Frankfort zwaar bew. w 5 0,1 München regen w 2 7 Zürich geheel bew. O 6 6 Genève licht bew. windst. 7 2 Locarno onbewolkt windst. 7 0 Wenen zwaar bew. w 8 4 Innsbruck zwaar bew. O 5 21 Athene onbewolkt wnw 18 Rome onbewolkt windst. 15 1 Ajaccio zwaar bew. ono 12 2 Madrid zwaar bew. windst. 13 0 Mallorca licht bew. nno 0 Lissabon motregen z 15 0,3 Belgrado zwaar bew. zw 16 1

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2