r Kroesjtsjev luisterde op Bali naar Sukarno's inzichten Westduitse ambtenaren slaan een dreigende toon aan WERELDNIEUWS De tribune is geen Bühne 0/5 de GRIEP Van dag tot dag Opruimen! Politie te Algiers wordt gezuiverd AKKERTJES 3 Negerorganisaties mogen inzage ledenlijst weigeren NA GROOTSE ONTVANGST Afro-Aziatisch aandeel in topoverleg bepleit Kroesjtsjev zal Nehroe op terugreis weer ontmoeten Eisenhower in Brasilia Populaire leraar Ex-premier Paul Reynaud verlaat boerenpartij OVER OE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Vakbonden zijn ontevreden over regeringsaanbod Sukarno benoemt twee nieuwe ministers Bomaanslagen op Cyprus Franse regering wil de boeren tegemoetkomen De Gaulle bezoekt Zuid' frans landbouwgebied (<Pr raatótoel Zeven „schutters" in Zuid- Tirol gearresteerd heerst overal neem vlug „Akkertjes" In huis helpen direkt WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 De recente demonstraties van antisemi tisme in West-Duitsland zou men, als men de zaak zo welwillend mogelijk (of mis schien zelfs welwillender dan mogelijk is) wil bekijken, kunnen toeschrijven aan het onverantwoordelijke gedoe van opgescho ten kwajongens en volwassen maar onvol waardige Duitse burgers. Men zou kunnen zeggen: het was „natuurlijk" het werk van communisten, want behalve communis ten bestaan er volgens een populaire opvatting geen slechte mensen op de wereld. Geen van deze beide redeneringen gaat echter op voor de jongste uiting van een pro-fascistische mentaliteit in West- Duitsland: de poging om in Spanje West- duitse militaire bases gevestigd te krij gen. De berichten over deze manoeuvre van de regering in Bonn hebben een uiterst wrange bijsmaak; zij smaken namelijk naar een innig contact tussen de tegen woordige generaals van het democratische Westduitse leger en de voormalige gene raals van Hitler's Wehrmacht die sedert 1945 in Spanje een welverzorgd (maar wel licht ietwat vervelend) bestaan als ver mogende vluchtelingen leiden. De gedach te dringt zich op, dat laatstgenoemde he ren, ter bestrijding van hun verveling, wel graag wat Duitse jongelingen in Spanje zouden willen zien marcheren; en men kan er zeker van zijn dat zij maar al te gaarne bereid zouden zijn, hun uitsteken de relaties met hoge Spaanse regerings functionarissen te benutten om dat doel te bereiken. Niet voor niets is in Washington de vrees al uitgesproken dat zulk een onderlinge militaire regeling tussen West-Duitsland en Spanje zou kunnen worden uitgelegd als een poging om Spanje door een achter deurtje in de NAVO te halen. Die uitleg zou er danook stellig niet zo heel erg ver naast zijn. Ook is het volkomen juist, dat zoals in Washington werd opgemerkt de Rus sen „zeer klinkende propaganda-munt" uit een dergelijke overeenkomst zouden slaan. Uit de anti-semitische voorvallen hebben de Russen eveneens zulke munt geslagen en ze zullen voordeel blijven trekken uit alle uitingen van Duitse ras senhaat en alle manoeuvres van Duitse ex- (maar niet helemaal ex-) nazi's, zo lang deze door de regering in Bonn wolf den getolereerd en in bepaalde gevallen zelfs gesteund. Het is dus aan de West duitse regering om nu eens eindelijk met terdaad te verhinderen dat de communis tische propaganda kan groeien en bloeien op de mesthoop van Duits rassisme en fascisme; En dat kan alleen door die mesthoop ra dicaal op te ruimen. Advertentie Ook in Little Rock... WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft dinsdag bepaald dat een neger-organisatie haar ledenlijst niet hoeft in te leveren bij de plaatselijke autoriteiten in de zuidelijke staten. Het vernietigde het vonnis, tot boe tes in Little Rock en North Little Rock, Arkansas. In het vonnis werd gezegd, dat onom stotelijk was bewezen dat onder meer was gedreigd met geweld nadat bekend was geworden, wie lid van dc organisatie zijn. DENPASSAR (AFP) Het leek wel of men de hele schilderachtigheid van Bali „gemobiliseerd" had toen Kroesjtsjev en Sukarno dinsdag uit Surabaja op het vlieg veld van Denpassar op Bali aankwamen. Met tromgeroffel, bekkenslagen, liederen uit de veda's en bloemenkransen werden de beide staatslieden verwelkomd. Di rect nadat hij uit het vliegtuig was ge stapt, moest Kroesjtsjev de hulde in ont vangst nemen van jonge Balinese meisjes, die hem bloemenkransen om zijn hals hingen. In de ontvangzaal op het vlieg veld, waarheen het gezelschap zich begaf, NIEUW DELHI (AFP) Premier Kroesjtsjev zal op zijn terugreis uit Indo nesië op 1 maart in Calcutta een tussen landing maken en daar de nacht doorbren gen, zo is officieel te New Delhi bekend gemaakt. Premier Nehroe zal zich dan naar Calcutta begeven om met de Russi sche regeringsleider van gedachten te wisselen. Volgens een andere officiële bekend making zal president Nasser van de V.A.R. eind maart een bezoek aan India brengen. Daarna zal hij Pakistan bezoe- WASHINGTON (Reuter-AFP) Presi dent Eisenhower is gisteren in de Brazi liaanse stad Brasilia aangekomen uit Puerto Rico, waar hij op de Amerikaan se basis Ramey de nacht had doorge bracht. Eisenhower werd op het vliegveld begroet door de Braziliaanse president, Kubitschek. De formele begroeting is van daag in Rio de Janeiro gehouden. Het Amerikaanse staatshoofd sprak op een ontvangst zijn bewondering uit voor de „futuristische" hoofdstad van Brazilië, die op 960 km ten noordwesten van de huidige hoofdstad. Rio de Janeiro, gebouwd wordt op een plateau in de wildernis. De bekende Braziliaanse architect Oscar Niemeyer heeft de regeringsgebouwen en het presi dentiële „paleis van de morgenstond", waar Eisenhower verbleef, gebouwd. De presidenten reden vervolgens naar een plaats waar een monument ter herinne ring aan het bezoek werd onthuld en een gemeenschappelijke verklaring van ver bondenheid werd afgelegd. Vlaggen verbrand BUENOS AIRES (AFP) Leden van de Argentijnse socialistische partij heb ben maandagavond twee vlaggen van de Verenigde Staten verbrand, onder het uiten van kreten als „De Amerikanen staan voor de deur''., Zij wilden hiermede protesteren tegen het aanstaande bezoek van Eisenhower. De betogex-s werden on middellijk door dé politie verspreid. Geen hunner werd in hechtenis genomen. LONDEN (UPI) In de Londense Wandsworth-gevangenis hebben cipiers dezer dagen een inval gedaan tijdens een culturele cursus. Dertig gevangenen en de leraar werden betrapt tijdens het nama ken van sleutels. Zij bleken clandestien radio's te hebben gebouwd, via de leraar post van buitenaf te hebben ontvangen en verder sleutels voor handboeien, snoep en tabak, en andere in de gevangenis onge wenste zaken te bezitten. Drie avonden per week gaf de leraar in de Wandsworth gevangenis les aan de ge vangenen. Onder het mom van een uiteen zetting over Shakespeare doceerde de bur ger over de fijnere puntjes van het ont snappen uit de gevangenis. Scotland Yard heeft de leraar gearres teerd. Het bleek, dat de man een bijver dienste had gevonden door als koerier op te treden tussen de gevangenen en de bui tenwereld. Hij bezorgde ze sleutels en uit- breekgerief, en vertelde ze interessante details over de gevangenis. Het is overigens niet de eerste keer dat in dc Wandsworthgevangcnis een ontsnap- pingskomplot ontdekt wordt. PARIJS (UPI) De Franse ex-premier Paul Reynaud is uit protest tegen de Al- gerije-politiek van de groep van onafhan- kelijken en boeren uit het partijbestuur getreden. De onafhankelijken en boeren, die 118 van d( 552 zetels in de Nationale Vergadering bezetten, zijn gematigd rechts. Herhaaldelijk hebben woordvoer ders van de partij zich uitgesproken tegen De Gaulle's politiek van zelfbeschikking onder bepaalde voorwaarden voor Alge rije. Enkele afgevaardigden hebben zich uitgesproken voor de beweging van recht se extremisten in Algerije. Reynaud noemt deze beweging „een abces dat moet worden uitgesneden". In een brief verklaart hij dat hij de onaf hankelijken de politiek van zelfbeschik king van De Gaulle ten aanzien van Alge rije met overweldigende meerderheid hadden goedgekeurd, maar dit standpunt niet trouw zijn gebleven. hing een zware geur van wierook, Kroesjt sjev had hier kennelijk geen last van, want hij begon onmiddellijk energiek de handen te drukken van de mensen, die aan hem werden voorgesteld. Na deze ce remonie vertrok het gezelschap in auto's naar het verblijf van president Sukarno te Tampaksiring, dat op ongeveer zestig km van het vliegveld ligt. Langs een groot deel van de weg naar het buitenverblijf stonden jonge Balinezen bij wijze van ere wacht opgesteld. Zij stonden daar strak in de houding met een puntige bamboe stok in de hand. Liefelijker was hel schouwspel, dat de dansgroepen boden. Op verschillende plaatsen langs de route had men verhogingen aangebracht, waar op deze groepen dansen uitvoerden. Kroesjtsjev werd overal langs de weg toegejuicht. Op verschillende punten moest de stoet stilhouden. Jonge meisjes boden dan Kroesjtsjev prachtig gearran geerde bloemen op zilveren schalen aan. Aandachtig toehoorder Sukarno heeft later op het paleis van Tampaksiring Kroesjtsjev omstandig uit eengezet hoe hij denkt over de internatio nale politieke vraagstukken. Premier Djuanda van Indonesië en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromi- ko, waren hierbij tegenwoordig. Van wel ingelichte zijde is meegedeeld, dat Kroesjtsjev zich beperkt heeft tot de rol van aandachtig luisteraar. Sukarno zou onder meer zijn standpunt, dat het noodzakelijk is om vertegenwoor digers van de Aziatische en Afrikaanse landen aan de topconferentie tussen Oost en West te laten deelnemen, toegelicht heb ben. Functionarissen deelden later mede dat de Russische premier zijn programma voor woensdag geannuleerd heeft. Vol gens betrouwbare kringen zal hij vermoe delijk wel, ondanks zijn vermoeidheid van dinsdag, voor de terugkeer naar Djakarta op vrijdag, zijn besprekingen met presi dent Sukarno beginnen. TOKIO (UPI) Radio-Djakarta heeft meegedeeld dat president Sukarno van Indonesië in begin April van dit jaar een bezoek zal brengen aan Irak. Sukarno zal binnenkort een grote reis maken door landen in het Nabije Oosten, Afrika en Europa. Advertentie i^SS^38SStitóSB2.32£SS: Eenhoofdstukje sportetiquette I Hoe is bet met U gesteld? leeft U erg méé, als U eert wedstrijd bijwoont? Dat siert U - enthousiasme is een schone deugd. Maar o wee de sport- adept die zó in vuur en vlam raakt dat hij zijn omgeving geheel vergeet en een solo voorstelling geeft met weidse gebaren en grote sprongen. Talloos zijn de gevallen waarin een goal op het veld gepaard ging met gebroken brillen en gekneusde ledematen, op de tribune! Wees dus blij op een beheerste manier! Vier het doelpunt met het presenteren van een Gladstone. De sigaret die - met of zonder filter - iedereen voldoening schenkt. king SIZE 20 STUKS F t* (Van onze correspondent in Bonn De grote Westduitse vakbond „Openba re diensten, transport en verkeer" van ar beiders en lagere ambtenaren in een reeks overheidsbedrijven zal donderdag en vrijdag onder zijn leden een stemming houden over de vraag of het regerings aanbod over een loonsverhoging moet worden aanvaard. Ook de vakbonden van spoor-, P.T.T.- en politiepersoneel staan met hun looneisen tegenover de vertegen woordigers van de overheidsorganen. Het woord „staken" is reeds gevallen.... Het gaat hier om meer dan twee mil joen lagere ambtenaren, arbeiders en ar beidscontractanten. Het wordt onmogelijk geacht dat zij met één slag het werk zul len neerleggen. De verantwoordelijkheid van de vakbonden, die zich juist het afge lopen jaar in de bondsrepubliek zo correct ten aanzien van de loonontwikkeling heb ben gedragen, lijkt zwaar te wegen. Voorts ligt het verkiezingsjaar 1961 in het ver schiet. Dreigende woorden konden na de mislukte loononderhandelingen van vori ge week echter niet uitblijven. Van vak bondszijde is gezegd, dat zekere „strijd- maatregelen" beslist zullen worden geno men. Men verwacht namelijk dat de re- geringseisen door 95 percent van de vak bondsleden verworpen zullen worden. Sterke positie Het gaat voor de lagere ambtenaren van rijk, provincie en gemeente om een eis tot salarisverhoging met negen tot elf per cent, voor de arbeiders om loonsverhogin gen van tenminste elf percent, waarbij de oorspronkelijke eis vijftien percent was. De werkgevers uit de overheidssector (tram- en elektriciteitsbedrijven en der gelijke) boden vorige week niet meer dan 8 lot 10,5 percent voor de arbeiders en 6,5 tot 8.5 pet voor de ambtenaren. Bij de P.T.T. kwam de overheid met aanbie dingen van acht tot negen percent, waar tegenover een eis van de vakbond met vijf tien percent stond. De onderhandelingen tussen het Westduitse postministerie en de vakbond werden dan ook afgebroken. DJAKARTA (UPI) President Sukar no heeft woensdag zijn kabinet geheel ge wijzigd en twee nieuwe ministers be noemd. De nieuwe ministers zijn Wirjono Prodjo- dikore, president van het hooggerechts hof, en procureur-generaal Gunawan. Prodjodikoro kreeg als ministerspost „wetsadviseur". De portefeuille voor Gu nawan werd niet nader genoemd. Het In donesische kabinet telt thans 37 personen. Het kernkabinet werd tot 17 ministers uit gebreid doordat zeven voormalige vice-mi nisters erin werden'opgenomen. De rang van vice-minister werd afgeschaft. NICOSIA (UPI) Vrijwel op hetzelfde ogenblik dat de Britse onderminister van Koloniën Julian Amery op het vliegveld van Nicosia landde ontplofte op de be ruchte „Murder Mile" een drukke win kelstraat in het centrum van Nicosia een bom, waardoor talrijke winkelruiten werden vernield. Het was de eerste aanslag sinds de ondertekening van de akkoorden van Zü- rich en Londen, waarbij Cyprus een onaf hankelijke republiek wordt. Amery heeft vandaag een onderhoud met gouverneur Sir Hugh Foot. Voor de woning van de burgemeester van Paphos kwam gisteravond een bom tot ontploffing. Het was de tweede aansalg in veertien dagen. Men weet niet of zij een politieke betekenis hebben. De burge meesterswoning werd zwaar beschadigd. In het algemeen komen alle overheids- voorstellen neer op een verhoging van het. basisloon van twaalf tot veertien pfennig per uur en salarisverhogingen van 26 tot 85 mark per maand, met terugwerkende kracht tot. 1 januari. Zouden alle vak- bondseisen worden ingewilligd, dan zou dat de staat op een bedrag van 1,5 mil jard mark komen te staan. De vakbonden staan sterk: het is voor de overheidsbedrijven uiterst moeilijk ar beiders en lagere ambtenaren te houden, laat staan aan te werven bij lonen en sa larissen tot ten hoogste 350 tot 400 mark per maand. In de industrie, waar de hoog conjunctuur blijft heersen kan men met overuren en allerlei toeslagen zeker meer verdienen. De overheidsvertegenwoordi gers zitten voorts vast aan het rapport van Blessing, de president van de centra le bank, de „Bundesbank", die een alge mene loonsverhoging van vier percent het toelaatbare maximum heeft genoemd bij de huidige monetaire en economische ver houdingen in de Bondsrepubliek. Dat maximum is intussen reeds opgelopen tot acht a tien percent „En waarom dan nog geen percentje meer?" vragen de vak bondsleden. PARIJS (UPI) President De Gaulle heeft voor hedenmiddag een bijeenkomst van de ministerraad gevraagd, ter bespre king van de Franse landbouwpolitiek en het verzet onder de boeren hiertegen be staat. Vanavond vertrekt De Gaulle uit Parijs voor een rondreis door de zuidelijke streken, een reis die reeds voorbereid werd toen er van een duidelijk verzet onder de Franse landbouwers nog geen sprake was. Na de ongeregeldheden van twee weken geleden in Amiens begon zich een crisis te ontwikkelen. De ministerraad heeft zich daar reeds enkele malen mee bezig gehouden. Gisteren werd Joseph Coureau, de man in wie de boeren hun leider zien, bij pre mier Debré geroepen. De conferentie duurde drie kwartier en na afloop ver klaarde Coureau: „Debré heeft ons niet begrepen". De Gaulle streeft-naar een compromis, of althans een duidelijk omlijnd antwoord dat aan de boeren geven kan als hij in het zuiden komt. De boeren eisen hogere prijzen voor de landbouwprodukten en herstel van de glij dende prijzenschaal die De Gaulle volgens zijn versoberingsplan heeft afgeschaft. Op het jaarcongres van hun federatie hebben de boeren gedreigd met een algemene sta king, het opwerpen van hindernissen op de wegen en andere demonstraties. Naar verluidt heeft premier Debré de voorzitter van de boerenfederatie (F.N.S.E.A.), Joseph Coureau, enige tege moetkomingen in de prijzen voor melk rogge, vlees, wijn en suikerbieten toe gezegd. De regeringsvoorstellen zouden vandaag nader besproken worden door het federatiebestuur. De regering zou een nieuwe wijze van vaststellen van de prijzen van genoemde landbouwprodukten op het oog hebben, maar zij zou niet uitsluitend willen over gaan tot indexcijfers, zoals de landbou wers wensen. De regering wil baas over de prijzen blijven en „arbitrage", zoals zij dat noemt, kunnen toepassen. Volgens de landbouwers zou deze arbitrage echter een eigenmachtig optreden zijn, dat zou verhinderen dat de inkomsten van de landbouwers de ontwikkeling volgen van de inkomsten der industrie. ALGIERS (Reuter) Negen hoge Franse politiefunctionarissen zijn uit Al giers naar Frankrijk vertrokken. Hun vertrek moet gezien worden als een uit vloeisel van de hervorming van het Fran se bestuur in Algerije na de opstand van de kolonisten. Deze negen man die allen in Algiers werkzaam waren, zijn „ter be schikking" gesteld van het hoofdkwartier van de Franse politie te Parijs, hangende hun overplaatsing. De wijzigingen in het burgerlijke, militaire en politiële be stuursapparaat van Algerije worden uit gevoerd krachtens de speciale bevoegdhe den, die de Franse regering heeft gekre gen. Ze kan deze mensen overplaatsen zonder de formaliteiten in acht te nemen, die daarvoor vroeger vereist waren en die vaak een lang uitstel met zich mee brach ten. Kolonel Yves Godard, die na de opstand van de rebellen, ontheven werd van zijn functie van hoofd van de „Süreté Natio nale" in Algerije, is al eerder naar Frank rijk vertrokken. Tien dagen geleden heb ben de hoofdcommissaris van Algiers, Gas ton Trouja, en de hoofdcommissaris van Saint. Nazaire, Léon Darre, op last van de regering van plaats gewisseld. Ontbijt gedachte Toen ik jong was dacht ik: „Dit is het le ven. Het staat stil. Alleen ik groei en be weeg". Nu weet ik, dat het leven zich sneller ontwikkelt dan ik mij beweeg. Als je ouder wordt, zie je het leven om je heen voorbij snellen. Je ziet geschiedenis worden. En als een hopeloze zwemmer in een snelle stroom worstel je, om niet onder te dui ken. Langs je heen zie je stoomschepen en motorjachten sierlijk glijden, kano's en wherries en skiffs schieten voorbij. Aan boord is een vrolijk leven, waarvan je geen deel uitmaakt en dat je nauwelijks meer kunt begrijpen. Het leven staat namelijk niet stil. Het bruist langs je heen. De aarde verjaart, mensen en dieren evolueren, de techniek vervolmaakt zich, nieuwe sterren warre len uit primordiale gaswolken, kometen slieren door universa, melkwegen werve len door oneindige leegte. Vergenoegd krioelt het heelal van leven. En wat ik als jongeman dacht dat „de wereld", dat „het leven", dat „de onveranderlijke werkelijk heid" was, waar doorheen ik koninklijk schreed, is slechts een flits-opname van een oneindig bewegen. Wij zijn eendagsvliegen der eeuwigheid. En zelfs in die ene dag is de wereld als wij haar verlaten anders dan toen wij haar binnentraden. Niets is bestendig. Terwijl ik dit schreef waren dood en geboorte dui zendvoudig aanwezig, auto-ongelukken en sterrebotsingenkatastrofes miljarden ja ren ver weg en mensenvreugde en verdriet vlak bij. Kijk naar het leven en zie het verande ren onder uw ogen. Celdeling der eeuwig heid. De toekomst schiet ons tegemoet. Het verleden ontvlucht onze blik. Zelfs het he den geeft ons geen houvast. En nu ga ik naar kantoor. 11. B. Fortuin BRESSANONE (Brien) (UPI) Te Bressanone in Zuid-Tirol („Alto Adige") heeft de Italiaanse politie zeven leden van de plaatselijke schutterij gearres teerd omdat zij zaterdag tijdens een her denkingsfeest voor Andreas Hofer, een Tiroolse held uit de negentiende eeuw, in het uniform van de „Gebirgsjager" uit de tweede wereldoorlog rondliepen. Enkelen hadden ook uit de nazi-tijd stammende de coraties op hun uniformen. Alle zeven droegen militaire jasjes en skibroeken, en kelen Duitse legerpetten. De „Schützen", een vereniging van ja gers, die zich scherpschutters noemen, stonden onder bevel van Bruno Kustat- scher, een houtvester die zich enige poli tieke betekenis schijnt toe te meten. De activiteiten van de Schützen" hebben reeds verschillende malen de Italiaanse pers felle artikelen ingegeven tegen de „privé-legertjes" van de militante Oosten rijkers in de Alto Adige. Advertentie Handgemeen. In het restaurant van een groot magazijn in Chattanooga in de Amerikaanse staat Tennessee is het dinsdag tot een handgemeen tussen jeugdige blanken en negers gekomen. De laatsten hadden plaats genomen aan de bar. Een groep blanken probeerde hen daarvan te verwijderen door voor werpen naar hen te gooien. De politie maakte een eind aan de strijd. Verschei dene personen werden gewond en een aantal, voornamelijk blanken, werd aan gehouden. Geen griep? Het dodenaantal tengevolge van de mysterieuze epidemie in het ge sticht voor geesteszieke vrouwen in het Italiaanse Pontevico is dinsdag gestegen tot 47. De dokters, die de epidemie eerst toeschreven aan griep, beginnen nu ook te denken aan een ziekte veroorzaakt door staphilococus. Verdwenen. Berichten in de Zweedse pers als zou de diplomaat Raoul Wallen berg in Sovjet-gevangenschap zijn ge- executeerd zijn niet juist, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie va buitenlandse zaken in Oslo verklaard. Wallenberg is een Zweedse diplomaat, die tijdens de oorlog veel Joden van de Duitse en Hongaarse vervolging heeft gered. Hij verdween kort nadat de Rus sen Boedapest binnentrokken. Eigen werk. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft dinsdagavond mee gedeeld dat de op 3 februari waargeno men „geheimzinnige satelliet", waar van men eerst aannam dat deze van Russische oorsprong was, waarschijn lijk de houder van de „Ontdekker V" is, welke in augustus door de V.S. in een baan nabij de polen werd gelanceerd. Vonnissen. Volgens het „Onderzoekcomi- té van vrije juristen" in West-Berlijn zijn sinds 1945 45.984 Oostduitsers ver oordeeld wegens politieke misdrijven. Van hen werden 519 ter dood veroor deeld, 619 tot levenslang en anderen tot gevangenisstraffen van, zover bekend, een totaal van 261.667 jaren. Hieronder zijn begrepen de vonnissen die door Rus sische militaire rechtbanken werden uitgesproken. Losse flodders. De IJslandse kanoneer boot „Albert" heeft zondag een Brit se trawler binnen de viermijlszone be schoten, naar alle waarschijnlijkheid met losse flodders, zo heeft de Britse admiraliteit dinsdag meegedeeld. Een Brits fregat kwam hierop tussenbeide en zorgde ervoor dat de trawler de vol le zee op kon varen, maar bij de pogin gen de IJslandse kanoneerboot te ont wijken ging al het visgerij verloren. Cento. De staatshoofden van Perzië, Tur kije en Pakistan zijn dinsdag in Lahore (Pakistan) bijeengekomen om geduren de drie dagen besprekingen te voeren tot versterking van hun bondgenoot schap binnen het Cento-verdrag. Traditiebreker De Japanse kroonprins, die Japan toch al verbaasd heeft doen staan door met een „gewoon" meisje te trouwen, heeft dinsdag zijn land op nieuw versteld doen staan door de nu al 26 eeuwen oude traditie te vex-breken, dat de vader van een prins zijn zoon niet eerder dan na de eei'ste dag mag zien. Hij is nairielijk vandaag meteen naar de kraamkamer gesneld om zijn vrouw en zoon te zien, kort nadat deze geboren was. Geen reden. Een verzoek om vrijstelling van de militaire dienst van Wolf Rüdi- ger Hess, zoon van Hitiers voormalige plaatsvervanger Rudolf Hess, is afge wezen. Wolf Hess, een 23-jarige student in de architectuur, had gesteld dat zijn geweten hem verbood militaire dienst te doen voor de voonnalige x-echters van zijn vader. De officiële instantie, die het vex-zoek behandelde, was echter van mening dat dit krachtens de wet geen grond voor vrijstelling is. Protest. De correspondent van de Neüe Züricher Zeitung in Genève Friedrich Sonderegger, is dinsdag afgetx-eden als secx-etaris van de vereniging van jour nalisten bij de UNO in Genève uit pro test tegen de verkiezing van de Oost- duitse journalist Gerhard Leo, corres pondent van het persbureau ADN. „Ik wil niet aan een tafel zitten met mijn potentiële mooi'denaar," aldus Sonder- eggex'. „Alle Oostduitse journalisten zijn agenten van hun regiem." Deeltjes. Russische geleerden hebben dinsdag meegedeeld dat zij een „unie ke installatie" op 3.500 meter hoogte in het Pamir-gebergten ten noorden van Afghanistan gebruiken om elementaire deeltjes met hogex-e enex-gie dan die welke de gx-ootste atoomversnellers le veren te bestuderen. De Russische na- tuui-kundige Dobrotin zei dat de eerste proeven met de „installatie" belangrij ke bijzondei-heden hadden onthuld, die nieuwe gebieden openden voor hot kernonderzoek en de samenstelling van de elementaii-e deeltjes. Verboden. Te Lissabon zijn dinsdag vier personen veroordeeld wegens het deel uitmaken van een geheime en verboden organisatie, met name de communisti sche partij. Een van hen kx-eeg een jaar en drie maanden en de overigen een jaar en twee maanden gevangenisstraf. i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3