Misdaad om een er Chefarine H Engelse verenigingen houden in Amsterdam congressen LIGA PANDA EN DE TROETELTROEP AVONTUREN VAN EEN HOND YDO EN DE DRAAK Oxford schaft Latijn af voor de B-faculteiten Vleugel van Chopin op tournee in Amerika 7~Hoe is het ontstaan WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 9 Filmavond De radio geeft donderdag T elevisieprogramma 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nog krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen (alen! f Lord Garisbrooke overleden AMSTERDAM ALLERLEI Filmacteurs in Hollywood gaan staken ROMAN VAN JANE ENGLAND Dit woord: ONKLAAR 6. Nu het paard zijn intrek in Huize Hobbeldonk had genomen, brak er een moeilijke tijd voor Jolliepop aan. Hij moest het dier bedienen en ervoor zorgen, dat het tevreden was, maar dat viel niet mee! Wijlen tante Petronella scheen het troeteldier geweldig te hebben verwend. Het wilde mee aan tafel zitten en was dadelijk beledigd, wanneer het niet be leefd genoeg werd behandeld. Het nam de beste stoelen in beslag en wilde alleen maar televisieprogramma's zien over paardesport. „Meneer Panda", zei Jollie pop klagend, „dit groeit me boven het hoofd. Ik. ben niet gewend om klaar te staan voor de luimen en grillen van een paard, als ik zo vrij mag zijn. Ik over weeg ernstig mijn ontslag te nemen". „Maar Jolliepop!" riep Panda, „dat meen je toch niet? Het is toch geen naar paard, al is het wat verwend?" „Dat is niet het enige", antwoordde Jolliepop, „ik maak me ernstig zorgen over hetgeen de nota ris heeft gezegd van de andere.eh. troetels die we hier nog kunnen verwach ten. Wat voor troeteldieren zullen dat zijn? Straks is het huis vol verwend gedierte, dat bediend moet worden en gelukkig ge maakt, Maar vraagt ooit iemand zich af, of IK gelukkig ben?" De filmavond, anders zo gevarieerd, be stond gisteren uit slechts een film, maar die mocht er dan ook zijn: „De kapitein van Köpenick" van Helmut Kautner met Heinz Ruhmann in de hoofdrol. Na alles wat reeds over de film is geschreven mo gen we volstaan met vast te stellen dat de kijkers het slechter hadden kunnen treffen. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8-15 Promenade-orkest en koor. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman, 9.15 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Kookpraatje. 11.15 Alt en piano. 11.35 Gram. 11.45 Bejaarden en hyn hob bies. praatje. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Chansons. 12.55 Foto-competi tie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Fluit en piano. 14.20 Gram. 14.30 Voor de vrouw. 14.40 Gram. 15.00 Anna Karenina, hoorspel. 15.45 Pianorecital. 16.15 V'oordr 16.35 Metropole-ork. 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.50 Olymp. winterspelen 1960. 18.55 Voor de kleuters. 19.00 Gevarieerd progr. 19.55 Olymp. winterspelen 1960. 20.00 Nieuws. 20.05 Der Wildschütz, opera. 21.50 Ik herinner mij... praatje. 22.05 Zang. 22.15 Olymp. winterspelen 1960. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Act. 22.55 Sportact. 23.05 Uit de wereld van het amusement, praatje. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40~Gram.' "7.45 Morgengebed" en' over weging'.'8.90" Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Act. 13.15 15 jaar ge leden, praatje. 13.20 Pianospel. 13.35 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.40 Instr. trio. 15.15 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Twee piano's. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Muziekkorps. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Periodiekenparade. 22.25 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Fran se les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws en weerber. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de sol daten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.50 Litte rair progr. 20.00 Hoorsp. 20.50 Gram. 21.15 Gram. 22.00 Nieuws en weerber. 22.15 Radio-universiteit. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzichl KRO: 20.20 Documentaire film. 20.40 Gesprek. 21.10 Een van de zeven, TV-spel. NTS: 22.20—23.05 Eurovisie: Operabal te Wenen. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.60 Laatste overlevende kleinzoon van koningin Victoria (Van onze correspondent in Londen) De Britse koninklijke familie is opnieuw door een sterfgeval getroffen. In Londen overleed namelijk op 73-jarige leeftijd Lord Carisbrooke, een neef van Lord Mount- batten en de laatste overlevende kleinzoon van koningin Victoria. Zijn ouders waren prins Hendrik Maurits von Battenberg en prinses Beatrice. Hij was een derde neef van koningin Elizabeth en de tweede van prins Philip. Tussen 1922 en 1937 was Lord Carisbrooke commissaris van Lever Brothers, welke firma thans deel uit maakt van Unilever. Hij was het eerste lid van de koninklijke familie dat een han delsfunctie vervulde. Het Britse hof zal ook voor dit sterfge val een week familierouw aannemen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het aantal jaarvergaderingen en con gressen, dat jaarlijks in Amsterdam wordt gehouden, neemt hand over hand toe. Op de agenda voor de komende maanden vielen ons twee van dergelijke bijeen komsten op: de jaarvergadering van het Engelse Institution of Heating Engineers en die van de British Paperbox Federa tion. Let wel: dit zijn jaarvergaderingen van Britse nationale organisaties, die me nen er goed aan te doen buiten de gren zen te vergaderen. De reden hiervoor is de groeiende belangstelling, die Engeland aan de dag legt voor de Euromarkt. Het is te verwachten dat deze ontwikkeling zich voortzet en dat meer Engelse orga nisaties hun jaarvergaderingen op het vasteland zullen houden. Amsterdam is daarbij wegens de voortreffelijke verbin dingen zeer in trek. Ongetwijfeld zal dit nog meer het geval zijn wanneer over en kele jaren het grote congresgebouw bij de nieuwe RAI gereed zal zijn. Steeds meer hotels De hoofdstad heeft hoge verwachtingen van het toeristenbezoek in het komende seizoen. De Olympische Spelen te Rome en de Passiespelen te Oberammergau zul len honderdduizenden Amerikanen naar Europa trekken en een deel van deze rei zigers zal ons land aandoen. Zij zullen dit jaar in Amsterdam ruim 9000 hotelbedden vinden, welk aantal nog steeds stijgt. De hoofdstedelijke hotellerie is doende een achterstand in te halen en binnen enkele jaren zal de hotelservice in Amsterdam niet onderdoen voor die van andere eer ste klas toeristencentra in Europa. De be staande hotels moderniseren en breiden uit en daarnaast is begonnen met de bouw van het studentenhotel Casa Acade mica en het Hiltonhotel en volgt spoedig de bouw van een tweede motel met 300 bedden. Het Apollopaviljoen heeft inmid dels toestemming gekregen voor een ho tel rnet 120 bedden en verder zijn er nog enkele plannen, die echter nog in een be ginstadium verkeren. Maar over enkele ja ren zal het aantal hotelbedden van Am sterdam met een kwart zijn toegenomen. Zwaar verkeer steeds zwaarder B. en W. van Amsterdam hebben aan gekondigd, dat binnenkort een rapport zal verschijnen over het zware verkeer in de oude binnenstad. Dat zware verkeer, dat de laatste jaren steeds zwaarder is ge worden, kost de stadsbestuurders heel wat hoofdbrekens. Het gedaver van vrachtauto's in nauwe straatjes en smalle grachten brengt enorme schade toe aan de huizen, om van de stagnaties in het verkeer nog maar te zwijgen. Meermalen is de suggestie gedaan de binnenstad te sluiten voor dat zware verkeer. Maar in die binnenstad zijn juist ontelbare bedrij ven en bedrijfjes gevestigd, voor wie dat vrachtvervoer een levensnoodzaak is. Er moet worden gezocht naar een compro mis en daarmee is thans de commissie „Verkeer en Vervoer" doende. Het is niet uitgesloten, dat het compromis zal inhou den de binnenstad overdag voor het zware verkeer te sluiten en het goederenvervoer naar de nachtelijke uren te verschuiven. Men kan daarmee bereiken, dat vele be drijven zullen overschakelen op kleine be stelwagens. die overdag wel toegang tot de stad zullen hebben. Blijft dan weer, dat de schade aan huizen en funderingen door zware vrachtwagens in de nachtelijke uren toch voortduurt en dat een toene ming van bestelautootjes het verkeer niet overzichtelijker maakt. De commissiele den van „Verkeer en Vervoer" zijn niet te benijden. Het overtreden van parkeerverboden is een van de meest voorkomende overtre dingen in de hoofdstad. De politie maakt enige duizenden processen verbaal per maand op en daarmee treft zij nog maar een klein deel van de zondaars. Op som mige plaatsen, bij voorbeeld rond het ver- maakcentrum Leidseplein, zet menig automobilist zijn wagen welbewust op een verboden plaats en neemt daarbij de acht gulden boete als risico op de koop toe. Er zijn ook mensen die te goeder trouw hun wagen verkeerd parkeren, bij voor beeld door hun auto netjes te draaien in een gaatje tussen een lange rij wagens. Zij zijn zich er dan niet van bewust, dat die hele rij in overtreding kan zijn en wie let er 's avonds in druk stadsverkeer op de verbodsborden, die op sommige plaat sen bij trossen zijn opgesteld? Eén over treding kan men in Amsterdam vrijwel ongestraft begaan: het verbod om langer dan een half uur te parkeren. Controle hierop vraagt te veel personeel en is niet zelden zeer moeilijk uit te voeren. De po litie heeft de hoop, dat men zich aan de halfuursbeperking zal houden, maar op gegeven. Zij wacht op de parkeerschijf of narkeermeter, die de controle gemakke lijker maakt. Voorlopig schrijven de agenten zich kramp in de vingers aan verbalen voor de honderd-percent-ver- keerd-parkeerders. Ook de Zwitserse t.v. heeft zich een technische apparatuur aangeschaft, waarmee programma's kunnen worden ingeblikt om op een later tijdstip te worden uitgezonden. (Van onze correspondent in Londen) De universiteit van Oxford heeft giste ren besloten Latijn niet langer verplicht te stellen voor degenen die exacte weten schappen gaan studeren. Voor de toelating van alle andere studenten blijft Latijn verplicht. „In 1339 door Pleyel gebouwd De, in 1839 door de beroemde Parijse firma Pleyel gebouwde, baby-vleugel, op welk instrument Frederic Chopin wiens 150ste geboortedag men herdenkt in de laatste tien jaren van zijn leven heeft gemusiceerd, is de vorige week in Ame rika aangekomen voor een tournee langs muziekminnaars in een aantal grote ste den. Een jonge Frangaise die bij Pleyel werkt en expert is op het gebied van Cho- pins leven en oeuvre, maakt de reis mee. Camille Pleyel, die de vleugel bouwde, leende het instrument uit aan Chopin, die het altijd in zijn nabijheid hield. Toen de componist in 1849 op 39-jarige leeftijd te Parijs overleden was, haalde Pleyel de vleugel terug. Samen met zijn vader, Ignace Pleyel, waren zij voor de in War schau geboren componist en pianist, vrienden, uitgevers, adviseurs, impressa- rio's en geldschieters. Op het mahonie instrument heeft Cho pin een groot aantal Mazurka's, de Noc turnes in g klein, en de Marche Funèbre gecomponeerd. Ook heeft hij er een aan tal concerten op voorbereid en gegeven. De Chopinvleugel is het hoofdbestand deel van een aan de componist gewijde tentoonstelling van manuscripten, vroege uitgaven van bladmuziek, programma's van door de Pleyels verzorgde concerten waar Chopin optrad, en andere documen ten. De vleugel is nog zeer goed te bespelen, maar toch niet voor een concert, of zwa re studie. De klank is zer gaaf en de vleu gel ziet er, op de ietwat antieke poten na, allerminst ongewoon uit. De Amerikaanse douane heeft, toen de Chopinvleugel in New York aan land werd gebracht, bepaald dat het instru ment niet als antiek kan doorgaan omdat het nie vor 1830 s gtoiebouwd. De senti- mentswaarde van de vleugel ontging de nuchtere douaniers, die een normale in- voerbelasting hebben berekend en ge ïncasseerd. Het gilde van Amerikaanse filmac teurs heeft een staking uitgeroepen die op 7 maart zal beginnen. De leiders van de bond, onder wie Dana Andrews en Gre gory Peck, verklaarden dinsdagavond dat de grote filmmaatschappijen de eisen van de bond hebben verworpen. De voor naamste hiervan was dat de filmacteurs een deel van de opbrengst moesten krij gen van alle films die na 1948 zijn gemaakt en die aan televisiemaatschappijen wor den verkocht. 7879. Ik zal jullie bewijzen, dat m'n draakje tam is, zei Ydo. Kijk maar, wat cr gebeurt. Hij klom op de stadsmuur, waar de geschrokken soldaten zich achter elk denkbaar schuilhoekje verborgen hielden; hij stak z'n vingers tussen de lippen en liet 'n scherp gefluit horen. Op hetzelfde ogenblik hield het gejammer van de draak op. het dier keek in de rich ting van 't gefluit en herkende z'n baasje. Hij kwispelde met z'n enorme staart, toen kwam hij zo snel mogelijk naar de stadsgracht gehuppeld. De grond dreunde onder z'n zware poten. Kom maar, draakje! lachte Ydo. Je bent 'n gehoorzaam beestje, hoor! 57) Hij ging-zwijgend zitten en nam de koffie aan, die Isa- belle hem eveneens aanreikte. Bij zonsondergang zou den ze zijn moeder begraven en zij zou rustig liggen in het land, waarvan zij zoveel gehouden had en waarvoor zij gecomplotteerd en bedrogen had. Ook daar was hij blij om: blij, dat zij naast zijn vader zou liggen en niet zoals anders onvermijdelijk zou zijn geweest op een haar vreemde plek. Ze zouden de kist door de boom gaard dragen, waar de bloesem na de regen zo zoet geurde en er zouden lelies op liggen. Als alles voorbij was... dan moest het aan Isabelle verteld worden. Hij zou dan een zwerver worden; een arme blanke. Met zijn grove stem zei de dokter: Er zijn ver schillende dingen, die gedaan moeten worden. Wil je mij de vrije hand geven met je kaffers, jongen? Ik zal met u meegaan, zei Rob haastig. Neen, blijf maar liever even bij je nicht, zei de dokter. Zij heeft iemand nodig. Ik zal wel voor al les zorgen. Hij liep de hut uit en Rob liet hem gaan. Na enige tijd zei hij tegen Isabelle: Isa, ik kan nu niet pra ten. Er is zoveel te doen en later zoveel te zeggen. Maar nu niet, als je het goed vindt. Rob, zei Isabelle bedaard de kist van je moeder staat op het magazijn. Kunnen we niet beter daarheen gaan en die gereedmaken? Dat zal ik wel doen, zei Rob hees. Isa, wil jij bloemen gaan plukken... lelies? De kleine wei staat er vol van, zei Isabelle. Ik zal ze halen. Zes kaffers droegen de kist door de sinaasappelboom gaard. Er was alleen maar een smal pad en de bloesems veegden langs de zijkanten van de kist en vielen in een geurige regen aan weerskanten neer. Rob en Isabelle liepen er achter en achter hen liep dokter Cope. Voor d'. Kleine stoet uit ging Wentworth, rechtop met een gebedenboek in de nand. Bully was opgesloten. Hij had gedurende drie uren gehuild en dat droefgeestige geluid had Isabelle doen rillen. Het graf was gegraven op een heuveltje, waai de twee andere Timballs eveneens lagen en dat werd overschaduwd door een grote boom. De kleine stoet hield stil en Wentworth begon de rouwdienst te lezen. Dokter Cope nam Isabelle bij de arm, toen de laatste woorden gesproken waren en de kist in het graf was neergelaten. Hij nam haar mee terug door de boom gaard naar het huis. Rob bleef achter en Wenthworth na eens met het hoofd te hebben geschud, vertrok even eens. En nu, zei Cope op besliste toon, toen zij voort- wandelden, moeten er met beti-ekking tot jullie jon gelui maatregelen worden getroffen. Jij kunt het bes te naar Kantani gaan. Maar ik kan Rob hier niet alleen laten, zei Isabelle boos. Dat zou afschuwelijk voor hem züa. Dan moet hij maar meegaan, zei Cope. De boerderij kan wel een paar dagen voor zichzelf zorgen. Misschien wel, zei Isabelle, maar het leek haar nogal erg. Alles werd op die manier zo opgebroken. Zij had zich de farm nooit als verlaten voorgesteld. Zij was er altijd geweest en mevrouw Timball ook, zelfs al moest die zich dan ook af en toe in haar hut terug trekken. Er was altijd iemand geweest. Een vreemde, verschrikkende gedachte vloog haar door het hoofd. Wilde u daarmee zeggen, vroeg zij nogal kinder lijk, dat Rob en ik niet langer op de farm kunnen werken? Nou er zullen toch regelingen moeten worden ge troffen, zei Cope beslist. Maar daar zullen we wel over praten, als we in Kantani zijn. Waarom kunnen we dat hier niet bepraten? vroeg Isabelle.. Omdat dit onmogelijk is, was het prompte ant woord. Ik vind het belachelijk, gaf Isabelle ten antwoord. Er prikten tranen achter haar oogleden en zij had het gevoel, dat de grond onder haar voeten wegzakte en er niets stevigs meer op de wereld was. Wat is dat? vroeg Cope, een hand achter zijn oor leggend. Isabelle luisterde. Door de late namiddag klonk dui delijk het geluid van een auto. De motor brulde en hok te af en toe, brulde dan weer en pufte verder. Een auto, zei Isabelle Het is die ellendige Ford van Eddy Linker, zei Cope. Dat geluid zou ik overal herkennen. Wat zou hij....? Ik verwacht, zei Isabelle, dat het Julie Simpson is. Let maar op. Cope keek haar van terzijde aan en zag, dat haar ge zicht hooggekleurd was en haar ogen een onnatuurlij ke uitdrukking hadden. Hij gromde: Ik denk dan dat ze vanmorgen met de boemeltrein in Kantani gekomen is. Ik begrijp niet, wat ze hier moet, zei Isabelle angstig. Dokter Cope keek nog eens naar haar. Zijn oogjes kregen een ernstige en strenge uitdrukking. Is ze dan soms niet met hem verloofd, meiske? zei bij kortaf. Waarom zou ze niet komen? Dat weet ik niet, zei Isabelle, terwijl ze in de rich ting van het huis ging. De dokter hield gelijke tred met haar. Hij begon zichzelf af te vragen, hoeveel verwar ring en moeilijkheden mevrouw Timball wel gemaakt had. Met Isabelle bijvoorbeeld. Hier op de farm vrijwel opgesloten, had zij nooit een kans gehad. Waarschijnlijk hield zij van Rob. En Rob het leven was nu eenmaal zo was op iemand anders verliefd geworden. Natuur lijk genoeg. De jongelui raakten nooit verliefd op het meisje, dat zij vlak naast zich hadden, om het zo eens uit te drukken. Toen zij het huis naderden, kwam de Ford de weg op rijden. Julie zat er in met David Baxter en Ann Fern- dale. Ik ben te jong, had Ann vrolijk geprotesteerd, om als chaperonne te dienen. Je bent mijn nicht, had David gezegd, en als zodanig volkomen geschikt. Overigens ben ik het volkomen met je eens, dat je voor alles te jong bent, behalve voor de kinderkamer. En wees zo vriendelijk er om te denken, had hij er aan toe gevoegd. dat we er niet voor ons plezier heengaan. Dit is een ellendige zaak en het is alleen maar omdat Julie er op staat toe te zien, dat er eerlijk spel wordt ge speeld, dat we jou nodig hebben. O, neen, geen eerlijk spel, had Julie gezegd, het is alleen maar, dat ik met mezelf en Rob in het reine wil komen. Ik kan hem niet deze schok laten ondergaan en hem laten denken, dat ik er maar tussenuit geglipt ben. Eddy stapte uit de Ford en bekeek de dampende ra diator met een welgevallig oog. Hij doet het nog niet zo slecht, zei hij met een ze kere trots. Inderdaad, zei David. Hij zag, dat Julie reeds de wagen uit was en zich over de open plek naar Isabelle en dokter Cope haastte. Hij fronste de wenkbrauwen en keek Eddy eens aan. Deze haalde de schouders op. De oude vrouw is ziek geworden, zei hij. Rob Timball kwam in volle galop in de vroege morgen de stad binnen en nam de dokter mee. O! zei David. Ik geloof niet, zei Ann, dat je geen erg goed ogen blik uitgezocht hebt om als wrekende engel hierheen te komen, David. Zij was wat ontstemd, dat zij van Richard Burgoynes zijde weggehaald was, die haar had gevraagd met hem naar een danspartij te gaan. Julie was inmiddels bij Isabelle gekomen. Isabelle, zei zij, ik wilde met je praten voor ik Rob spreek. Het is belangrijk. Rob, zei Isabelle bedaard, is daarginds bezig zijn moeder te begraven. Maar als het belangrijk is, kom dan mee naar mijn kamer. Julie schrok. Het spijt me, zei ze. Dat spijt me heel erg, Isa belle. Ik had er geen flauw idee van. Maar toch geloof ik, dat ik even met je moet praten. Dokter Cope liep bij hen vandaan en ging naar David 3axter en Ann Ferndale. Ik vrees, zei hij met vrij luide stem, dat u op een slecht ogenblik gekomen bent. Mevrouw Timball Isabelle keek Julie met donkere en onvriendelijke ogen aan en zei: Kom dan mee. Hier kunnen we niet praten. (Wordt vervolgd) Advertentie jf Ook if in defies Lost Natuurlijk is onklaar samengesteld uit het voorvoegsel on- en het bij voeglijk naamwoord klaar. Het woord komt voor in verschillende be tekenissen: niet helder, troebel; on duidelijk, verward; ongesteld, niet in orde. Tegenwoordig bezigt men het eigenlijk nog alleen in de betekenis: defect. Men zegt bijvoorbeeld: ten ge volge van de aanvaring is de spoorbrug onklaar geraakt. Het woord onklaar heeft een eigen aardigheid in zijn accent. Staat on- vóór een zelfstandig naamwoord, dan krijgt on- het accent (onkosten, ónzin. onweer, ónmens enz.). Staat het voor een bijvoeglijk naamwoord, dan krijgt dit het accent (ongaér, onnut, onkiès, onkèrkelijk enz.) Men zegt evenwel ^onklaar en niet onklaar.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9