Uitgaan in Haarlem 2 ASPRO U&ntufeeh fit.' Nieuwe vragen bij de dertiende volkstelling naar vakopleiding en inkomensverdeling Groen CO WEKELIJKSE ESPERANTO-CURSUS fwm,, dimi\ Verzending van zeepost Resultaten van telling van belang voor regionale industrialisatie Twintigste les Minder gewonden in drukker verkeer Vis en visprodukten VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 13 TONEEL MUZIEK AMATEURTONEEL VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN ELF MILJOEN NEDERLANDERS IN DE TELMACHINE Medewerking nodig Proef was te moeilijk Extra personeel Zoon van Anastasia? Centrale Verwarming Gliestook-snstallaties Steekproef deugt niet Zondag 28 februari, Stadsschouwbug, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Eerste liefde....", een blijspel van Paul Osborn, onder regie van Ko van Dijk. Medewerkenden zijn Mary Dresselhuys, Petra Laseur, Ellen Vogel, Joan Remmelts en Louis Borel. Dinsdag 1 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep Ensemble speelt „Kent u de melkweg?", geschreven door Karl Wittlinger, onder regie van Mieke Ver- straete. Met medewerking van onder an deren Kees Brusse en Lo van Hensber- gen. Vrijdag 26 februari, Concertgebouw, 20.15 uur: Het N.Ph.O. geeft het zevende con cert in de V-serie, onder leiding van Henri Arends, met medewerking van de sopraan Jeannette van Dijck. Op het programma staan werken van Mozart en Schubert. Zondag 28 februari, Bakenesserkerk, 19 uur Het Haarlems Bach Ensemble, onder lei ding van George Robert, verleent zijn medewerking aan de avonddienst. Op het programma staat een kantate van Bach. Maandag 29 februari, Vleeshal, 20.15 uur: Kamermuziekavond door „Die Haerlcm- sche Musyckcamer", onder leiding van André Kaart. De sopraan Annette de la Bije verleent haar medewerking. Het programma vermeldt muziekwerken uit de zeventiende en achttiende eeuw. Dinsdag 1 maart, Minerva Theater, 20.15 uur: Piano-recital door Hans Richter- Haaser. De pianist speelt werken van Ludwig van Beethoven. Donderdag 3 maart, Concertgebouw. 19.30 uur: De Heemsteedse Christelijke Orato riumvereniging geeft een uitvoering van de Johannes Passion van Bach. Het N. Ph.O. verleent, zijn medewerking aan deze uitvoering, met Albert de Klerk, orgel, Jaap Spigt, clavecimbel en Corry Jansen, viola da gamba. Als solisten treden op de sopraan Greta Krom. de tenor Han la Fèvre, de tenor Gerard Ho nig. de bas David Hollestelle en de bas Harry Blackmon. Donderdag 3 maart, Concertgebouw, 12.40 tot 13.20 uur: Pauze-concert door de or ganist Albert de Klerk. Het programma wordt woensdag bekend gemaakt. Vrijdag 4 maart, 11.30 tot 12.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt donderdag bekend ge maakt. Dagelijks in 't Goede Uur tot 29 februari, va'n 2122 uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Haydn. Van 29 februari tot 7 maart: werken van Mau rice Ravel. Zaterdag 27 februari, „De Princehof", de Glip, 20 uur: De Heemsteedse toneelver eniging „Nut en Genoegen" geeft een voorstelling van „Moord op maat", ge schreven door Jan de Kok, onder regie van M. J. Beek. Maandag 29 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging V.Z.O.D. geeft een voorstelling van „Tramlijn Begeerte", geschreven door Tennessee Williams. Vrijdag 29 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland: Dr. M. J. Adriani houdt een voordracht met lichtbeelden over het onderwerp: „Het conflict mensnatuur splitst zich toe". Dinsdag 1 maart, Frans Halsmuseum, 14.30 uur (ingang Groot Heiligland): Mevrouw G. la CroixHansen spreekt over de ontwikkeling van de persoon lijke smaak. Woensdag 2 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): Dr. J. W. Schulte Nordholt spreekt met Ad den Besten over zijn werk en zijn beroep. Woensdag 2 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): Mevr. G. la CroixHansen spreekt over de ontwikkeling van de persoonlijke smaak. Donderdag 3 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): Prof. dr. P. Hendrix houdt een voordracht over de oude kerk in het nieuwe Rus land. Vrijdag 4 maart. Frans Halsmuseum. 20 uur (ingang Groot Heiligland): Dick Boer. hoofdredacteur fotoblad Focus houdt een inleiding over kleurenfoto grafie. Vrijdag 4 maart, Mincrva-tlieater. 20 uur: De heer A. L. C..A. van Nanten houdt een lezing met. kleuren-lichtbeelden over „Zwitserland in zijn vele facetten". Vrfjdag 26 februari, Gebouw Raamsingel no. 16, 19.30 uur: De Haarlemse Jazz club verzorgt een jazz-avond. Vrijdag 26 februari, Café-rest. Brinkmann, 20 uur: Voor leden van de Vereniging van ex-politieke gevangenen spreekt dr. H. Hers over concentratie-kampen. Vrijdag 26 februari. Gebouw Nieuw Ber kenrode, 20 uur: Quiz-avond van de af deling Heemstede van het Verbond voor Veilig Verkeer. Zaterdag 27 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de leden van de Vereniging voor de Maatschappelijke Zorg van Zie ken, geeft de Nederlandse Comedie een voorstelling van „Eerste liefde...." Zaterdag 27 februari, Gebouw St. Bavo, 19.45 uur: Feestavond van de ijsclub „Nova Zembla". Zaterdag 27 februari, Concertgebouw, 14 uur: Jeugdvoorstelling van de St. Nicolaasvereniging „Haarlem". Zaterdag 27 februari, Mcndel-College. 20 uur: Leerlingen van hetCollege geven een voorstelling van „Théatre d'Amour" van Jan Naaykens. Zondag 28 februari, Mcndel-College, 20 u.: Leerlingen van het College geven een voorstelling van „Théatre d'Amour". Zondag 28 februari. Concertgebouw, 20 u.: K.R.O.-revue „Rikketik" met onder anderen medewerkers van Berrie Kie- vits, Gerard Walden en de Selvera's. Maandag 29 februari, Verversingshuis „Grocnendaal", Heemstede, 20 uur: Vas tenavondfeest van de afdeling Heem stede van de Katholieke Middenstands vereniging. Maandag 29 februari, Rijksleerschool Haarlem, 19.30—22.30 uur: Instuifavond ter kennismaking van moderne leer middelen. Maandag 29 februari, Bovenzaal Concert gebouw, 19.45 uur: Filmavond van de Mater Amabilisschool. Maandag 29 februari, Tuinzaal Concertge bouw. 20 uur: Toneelvoorstelling van de r.-k. toneelvereniging B.A.V.O. Maandag 29 februari, Jeugdgcbouw Ko- ningsteinstraat, 20 uur: Voor leden van de Katholieke Arbeiders Beweging houdt pastoor J. Breedveld een lezing over „Beroepskerstening". Maandag 29 februari, Café-rest. Brink mann, 20 uur: Voor leden van de Stich ting Geloof en Wetenschap geeft prof. dr. J. G. A. Ros, toneelredacteur van „De Linie", een cursus over „Hedendaags toneel". Maandag 29 februari, Mendel-College, 20 uur: Leerlingen van het college geven een voorstelling van „Théatre d'Amour". Dinsdag 1 maart, Aula Lourens Coster- lyceum, 20 uur: Voor de afdeling Haar lem van „Volksonderwijs" spreekt mej. mr. C. J. Krim, inspectrice van de kin derpolitie, over „Jeugdcriminaliteit". Woensdag 2 maart, Stadsschouwburg, 14 en 19.30 uur: Interscholair Jeugdtoer- nooi. Woensdag 2 maart, Aula Gymnasium. 19.30 uur: Mevrouw dra. M. M. Boldingh spreekt voor de leden van de Kennemer Kring van de school voor Wijsbegeerte over „Filosofie en religiegrenzen en grensoverschrijdingen". Woensdag 2 maart. Gebouw „Bloemen- heuvel", 20 uur: Voor de leden van de buurtvereniging „Overveen" houdt dr. A. F. J. Portielje een lezing over „Om gang met dieren, zelfs de meest gevaar lijke". Donderdag 3 maart, Hotel Lion d'Or, 20 u.: Bijeenkomst afdeling Haarlem van de Nedex-landse Vrijgezellenbond. Donderdag 3 maart. Gebouw Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Lange Veer- straat. 14.30 uur: De heer F. .T. Dupont houdt een causerie over de film. Vriidag 4 maart, Café-rest. Brinkmann, 20 uur: Dokter C. W. F. Rietveld houdt voor de leden van de Bond ter bevor dering van de belangen der Spastici een lezing. Vriidag 4 maart. Tuinzaal Concertgebouw, 19.30 uur: In het kader van het Inter scholair JeuPdtoernooi worden mode shows gehouden. Haarlemse Voor.jaarsbeurs voor de Vrouw. Krelagehuis: Geopend van donderdag 3 maart tot zaterdag 12 maart. Iedere zaterdag van 20 tot 23.50 uur is de Jongerensociëteit ..Haerlem" geopend in het gebouw op het sportveld aan de Kleverlaan. Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse. Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten Dagelijks van 11—15 uur behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 1315 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10—17 uur: zondagen 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden Dagelijks geopend van 1015 uur, des zondags van 13—15 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, op zondagen van 14—17 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur": Gedurende de gehele maand februari tentoonstellint van tekeningen van Hans Mulder. Ge durende de gehele maand maart tentoon stelling van grafiek tn tekeningen van Henk Huig. Dagelijks geopend van 10 22 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland 1 rood: Van 24 februari tot 24 maart tentoonstelling van werken van Haar lemse schilders. Dagelijks geopend van 9 tot 17 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken. Romans: Bauer, Zijne Eminentie: Bourne, De zwarte Napoleon: Ekert-Rotholz Het gouden web; Pavese Jouw land; Sebastian, De geneesheer-di recteur; Simenon, Zondag; Visscr-Rooscndaal, Het, zout der liefde; Diëhl, Wolf ohne Rudel; Rinser, Geh fort wenn du kannst; Batcheler, The taste of blood; Gardner, The case of the fiery fingers; Lewis. Call me early: Stevenson, Young Mrs. Savage; Aragon, La semaine sainte; Bosco, Sabinus; Serreau, Le fondateur. Romans: Bibeb. Niemand zeggen: Blijstra, Zin en tegenzin; Daisne, De neusvleugel der muze; Deich, Winddokter en sinaasappeldominee; Eek- hout. De man met de harmonica: de Hartog, De kunstenaar; James, Een dichterlijke nalatenschap: Rcid. Het luipaard; Tomasl de Lampedusa, De tijgerkat; Ullman, Het zwarte zand van de Ka- rakorum; Geissler. Der liebe Augustin; Gerlach, Die verratene Armee: Bates, The cruise of the Breadwinner, Dear life: Belfrage, A room in Mos cow; Boyd, Outbreak of love: Carey, Rings around us: Christie. The secret of Chimneys; Cozzcns, Ask me to-morrow;id. Guard of Honour; id. Men and brethren; Blake, The widow's cruise; Eimerl. The cautious bachelor; Faulkner. The hamlet; Frankau, Ask me no more: Jameson, A Ulysses too Many: Kitchen. The secret river; Lcdwick Contagion of this world; Melville. Four short novels: Murdoch, The bell; Phelps. The centenarians; Prokosch. A tale for midnight; Shulman. Rally round the flag, boys; Snow, The search: Stewart, A use of riches; Rinehart, The best of Tish: String. Light above the lake: Dide rot, Regrets sur ma vieille robe de chambre; Giono, Le bonheur fou; Guth, Saint Naif. Ontwikkelingsboeken: Cohen, Geschriften van een andersdenkende; Wiegersma, De wereld dei- beroepen; Buytendijk. De zin der vrijheid in het. menselijk bestaan; Stolze Ons leven morgen: Handboek voor de bijzondere jeugdzorg, dl. 3, Jeugd en samenleving, Kinderen uiten zich, dl. 4; von Weizsacker. Het tijdperk der atoomenergie; Entrop, Schelpen vinden en herkennen: Vragen rondom de gebedsgenezing; Graftdiik, Paspoort voor de delta: Scholma, Kostencalculatie in het bedrijf; Stork. Parkieten; van den Berg. Het dia lect van Zandvoort en zijn plaats in de Hollandse dialecten: Lennig, Edgar Allan Poe in Selbst- zeugnissen und Bilddokumenten: Niccodemi, 1.'Ombra; Nicuwenhuys, Tussen twee vaderlan den; Brachin, Anton van Duinkerken; Sip, Zoo Zoo, nieuwe beesten van Trijntje Fop; Escher, Grafiek en tekeningen; Silvester. Moderne dan ser voor iedereen; Nolthenius, Muziek in de ken tering; Elsenaar. De trombone; Dussel. Perzisch mozaiek:Ryan. De langste dag: 6 juni 1944: von Hagen, De Azketen: Pignatti, Lo stile dei mobili dall' antichita ad ogi; Dewev, Thomas Jefferson. Ontwikkelingsboeken: Het goed verzorgde proefschrift; Wegener, 6000 jaar en een boek; Parrot, Babylon en het Oude Testament; Buskes, Hoera voor het leven; Rijken van Olst, Inleiding tot de sociale statistiek, dl. 2: Schulte Nordholt- Treep, Het eenzame kind; Oldewelt, Over ouders en kinderen schijnt dezelfde zon; Vrije-tijdsbe- steding in Nederland, dl. 10, Leeftijd en vrije- tildsbesteding; Noailles. Van bloem tot zaad; Rele. Yoga in de praktijk: Cieraad cn de Waard. Elek tronica; Meyers. Allerlei taalkwesties: Morriën, Concurreren met de sterren; Verbeeck, De dich ter H. Marsman; du Perron. Verzameld werk, dl. 2: van Praag. Beknopte geschiedenis der Spaan se letterkunde, dl. 3: van Ostaijen. Verzameld werk, dl. 3. Proza: Haftmann, Deutsche abstrakte Maler. dl. 1; Van Zanten, Das wohltemperierte Wort, als Grundlage für Kunst und Frieden; Aubier en Tunon de Lara. Spanje; Kühn, De ont plooiing der mensheid; Flandria nostra, dl. 4 i leeszaal). Chopin-concours. Woensdag is het in ternationaal Chopin-concours begonnen, dat tot 13 maart zal duren en door de Poolse autoriteiten is uitgeschreven voor jonge pianisten. Op de lijst van deelne mers komt ook een Nederlander voor, na melijk de 27-jarige Dick van der Ven uit Eindhoven. Het concours is gedecentrali seerd. Dick van der Ven zal in Bazel spe len; andere jonge pianisten concerteren in Wenen, Rome, Brussel en München. Advertentie ASP *ASPR0' tegen griepverkoudheidkeelpijn Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Alberto Dodero 2 maart; Australië: s.s. Persic 28 febr., s.s. Riouw 2 maart en s.s. Arcadia 3 maart: Canada: s.s. Rijndam 2 maart, en m.s. Prins Willem van Oranje 3 maart; Chill: via New York 2 maart; Indonesië: m.s. Merseylloyd 3 maart; Ned. Antillen: m.s. Jason 3 maart: Nieuw Zeeland: s.s. Ruahine 3 maart: Suriname; m.s. Oberon 2 maart; Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. Randfontein 1 maart: Brits Oost-Afrika: s.s. Ferdinand de Lesseps 28 febr. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. (Van onze Haagse redacteur) In een vandaag verschenen Staatsblad zijn de spelregels opgenomen voor de der tiende volkstelling in Nederland sinds 1829. De datum der telling is vastgesteld op 31 mei naar de toestand te middernacht. Uiteraard zal de telling niet precies op dat moment plaatsvinden, doch in de twee dagen welke daaraan voorafgaan en die daarop volgen. Dan zullen vijftigduizend ambtenaren van gemeente, provincie en rijk (vaak onderwijzers) huis aan huis twee vragenlijsten uitreiken en ingevuld weer ophalen. Met de uitwerking van deze gegevens, waarvan er dertien be trekking hebben op de samenstelling van de huishouding en elf op de beroepsbevol king, zal twee jaar gemoeid zijn. De kosten van de volkstelling worden op elf miljoen gulden begroot, zijnde een dubbeltje per hoofd per ja'ar. Hoewel het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de ene kant het vragen- patroon graag uniform houdt om de ver gelijkbaarheid met vorige tellingen en met de resultaten van de tellingen in andere landen te bevorderen in de jaren 1960 en 1961 worden in meer dan honderd lan den over de gehele wereld volkstellingen gehouden wil het aan de andere kant de vragenlijsten aanpassen aan de zich wijzigende behoeften. Daarom zijn er bij de komende telling een paar nieuwe elementen opge nomen. De sterk toegenomen belangstel ling voor alles wat met ons arbeidsver mogen samenhangt, heeft ertoe geleid dat er nu ook vragen worden gesteld naar genoten onderwijs en opleiding. Daarmee hangt tevens samen een vraag naar het inkomen van de loontrekkenden, waarbij Denk om de contactavond in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat, waar ieder welkom is. George Washington, la fama prezidinto de Usono vizitis en sia junago la lernejon en la vilago Hodgeville. Neniu el la kna- boj estis tia bubo kia li. lam la instruisto neatendite kontrolis la manojn de la kna- boj por kontroli, cu ili estas sufice puraj. La juna George ankoraü rapide visis sian maldekstran manon sur sian kitelon kaj poste kun batanta koro li montris gin al la instruisto. Tiu sinjoro ektimis: la mano estis tiom malpura, kiom li neniam antaüe vidis knaban manon. „Terure, George!" li diris, „vi meritas dek batojn per la liniilo sur vian manplaton sed mi kompatos vin. Mi ne punos vin, se vi en la lernejo povas trovi alian knaban manon, kiu estas ankoraü pli malpura ol ci tiu". George gaje ekridis kajmontris al la instruisto sian dekstran manon, kiu vere montrigis pli nigra ol la maldekstra. Dum momento severa rigardo ekestis en la okuloj de la instruisto, sed subite li ekridis. Lia bonhumoro venkis! Georgo ne estis punata. Taalregels. 96. timi vrezen, ektimi het korte begin van de vrees, de schrik. esti zijn, ekesti beginnen er te zijn, komen, verschijnen. 97. tia bubo kiatiom malpura kiomtiel gaje kiel Let er op, dat die woorden uit hetzelfde rijtje bij elkaar horen. 98. Over het zinnetje: li estas manganta, zijn we nog niet uitgepraat. De jongen is manganta, dus bezig, aktief, bedrijvend, maar hoe staat het nu met de pudding? Die wordt gegeten, die ondergaat het, die verdwijnt in de maag. La pudingo estas mangata wordt ge geten. Het scheelt maar één enkel ennetje! La mangota pudingo staat dus nog in zijn geheel op tafel. La mangata pudingo is bezig naar de maag te verhuizen. La mangita pudingo is op, is binnen. Haal het plaatje van de vorige les er nog maar even bij en verklaar voor u zelf: (mangota La pudingo estis (mangata (mangita en hetzelfde voor estas en estos. Hoewel deze samengestelde vormen een pleidooi zijn voor de logica en klaarheid van Esperanto, gebruiken we ze maar wei nig, omdat ze de stijl stijf maken. In bovenstaande les vonden we: George ne estis punata. Vertaling. George Washington, de beroemde presi dent van Amerika bezocht in zijn jeugd de school in het dorpje Hodgeville. Niemand van de jongens was zo'n straatjongen als hij. Eens controleerde de onderwijzer on verwachts de handen van de jongens, om te zien, of ze schoon genoeg waren. De jonge George veegde vlug zijn linkerhand aan zijn kiel af en toonde hem daarna met een kloppend hart aan de onderwijzer. Die mijnheer schrok: de hand was zó vuil, als hij nog nooit tevoren een jongenshand had gezien. „Verschrikkelijk. George!" zei hij, „je verdient tien slagen met de liniaal op je handpalm, maar ik zal medelijden met je hebben. Ik zal je niet straffen, als je in school een andere jongenshand kunt vin den, die nog vuiler is dan deze ci tiu). George barstte in een vrolijk lachen uit entoonde aan de onderwijzer zijn rechterhand, die werkelijk zwarter bleek te zijn dan de linkei\ Een ogenblik kwam er een strenge blik in de ogen van de onderwijzer, maar plot seling schoot hij in de lach. Zijn humor had overwonnen. George werd niet ge straft. Oefeningen. (Met opzei moeilijk ditmaal!) 85. Vertalen. Het gaat er om, u even aan deze vormen te wennen en u goed in het hoofd te prenten, dat de eerste bedrij vend, aktief is, de tweede lijdend, passief en dus de werking ondergaat. Dus NU, op dit ogenblik. Het vrezende meisje. De gevreesde hond. De slaande jongen. .Het geslagen kind. De spelende kinderen. Het gespeelde spel. Het etende paard. Het gegeten gras. De schietende jager. Het geschoten ko nijn. De drinkende kat. De gedronken melk. Het strelende meisje. De gestreelde kat. De springende jongen. De gesprongen afstand. De vertellende vader. Het vertelde ver haal. 86 Vertalen. De moeder, die zal gaan wérken. 1. La patrino, kiu laboros. 2. La laboronta patrino. Vertaal de volgende zinnetjes op dezelfde wijze. Van elke zin dus twee vertalingen! De buurman, die gewerkt heeft. De kar, die getrokken wordt. Het vlees, dat gegeten zal worden. De hond, die geslapen heeft. Het meisje, dat zal gaan vertellen. Het verhaal, dat verteld is. De jongens, die gelachen hebben. De kinderen, die waren overgebleven. De kar, die gebruikt zal worden. 87. Let op het betrekkelijk voornaam woord, dat -kiu-. -kiuj-, -kiun- en -kiujn- kan zijn. En er staan geen kruisjes voor de zin! Vertalen. Het konijn, dat in het konijnenhok woont, is grijs. Wij wonen in het huis, dat u ziet op de hoek van de straat. Waar wonen de meis.ies. die we gisteren bij U in de tuin ontmoetten? Heb je de kinderen gezien, die even ge leden (gebruik hier: momento) nog in de tuin speelden? Onder de tafel, die je in de hoek van de tuin ziet, ligt de kat in haar mand. Het bier, dat het kind met moeite dooi de keel perste, was niet zoet. Het halve broodje, dat de kelner op het bordje van de Schotse dame zag, moest ze eten met het kunstgebit van haar man. 88. En tot slot een oefening, waaruit moet blijken, of al die ongewone vormen met -anta-, -ata- en met -ig- en -ig- begrepen zijn. Maar het is een krachtproef hoor! Wie dit er zonder fouten af brengt, mag zich gerust op de borst kloppen en tevreden zijn over eigen werklust en volhardend heid. Vertalen. Zijn de kippen al verzorgd? Het meisje werd bleek van schrik. Daarom hoef je niet te kleuren! Mogelijk worden je idealen nog eens werkelijkheid. X Karei! maak het touw wat korter! X Zijn vrienden hebben hem uit de ge vangenis bevrijd. X Hij maakte van zijn handen vuisten. Het werd avond en de jongens moesten in huis spelen. Geachte cursisten. „Cursusvrienden" zouden we velen van u kunnen noemen, want heel vaak is de correctie uitgegroeid tot een gezellige cor respondentie. Mede daarom zouden we het jammer vinden als dit alles met les 20 een einde zou nemen, te meer, omdat het na tuurlijk onmogelijk is van iemand in 20 lessen een volleerd Esperantist te maken. Haarlems Dagblad stelt voorlopig geen ruimte voor een cursus meer beschikbaar, zodat er geen andere weg is, dan u elke week de lessen thuis te sturen. Hoe we dat van plan zijn, hoort u uit voerig op de bijeenkomst van 3 maart in het gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat, waar allen, ook zij, die niet officieel aan de cursus hebben meegedaan, welkom zijn. Tot 3 maart dus! HET COMITé men een indeling in vijf inkomensklassen heeft aangegeven. Bovendien zal de volks telling deze keer dienstbaar worden ge maakt aan de behoefte aan gegevens ten behoeve van de regionale industrialisatie en de probleemgebieden. De cijfers van de daarbij betrokken gemeenten zullen het eerst worden uitgewerkt en reeds in 1961 beschikbaar komen. Ook op de in 1956 gehouden woningtel ling zal gedeeltelijk worden voortgebouwd. Er zal opnieuw worden gevraagd naar de relatie hoofdbewoner of inwoner en naar het totaal aantal vertrekken der woningen. Het vergaren van al deze kennis ver onderstelt een grote bereidheid tot mede werking van de bevolking, maar daarin heeft de directeur-generaal van de Statis tiek, prof. dr. Ph. J. Idenburg, veel ver trouwen. Bij volkstellingen is in het ver leden nimmer gebleken van tegenwerking op grond van gewetensbezwaren of recal- citrantie. Wel is hij ervan overtuigd, dat de lees- en schrijfkunst van een groot deel der Nederlanders op een zware proef wordt gesteld, „want officieel is er wel geen analfabetisme meer, de functionele onge letterdheid is groter dan men denkt." Maar daarom gaan die vijftigduizend tel lers ook op stap om bij de invulling te assisteren. Bij de in sommige gemeenten gehouden proeftelling bleek het toen gebruikte for mulier te moeilijk. Daarom zijn de vragen nu eenvoudiger gehouden. De definitieve samenstelling van de vragenlijsten moet nog door de minister van Economische Za ken worden vastgesteld. Een van de grondslagen ter verkrijging van de medewerking van de bevolking is de geheimhouding der verstrekte gegevens,- welke dan ook absoluut wordt gewaar borgd; De statistiek is'alleen geïnteresseerd in het algemene beeld, niet in de indivi duele gevallen. De verstrekte opgaven dienen alleen voor de statistiek en worden dus niet doorgegeven aan huisvestings bureaus, belastingdienst, politie of justitie. Wel vindt er door vergelijking met het bevolkingsregister een controle plaats op de compleetheid van de telling en de stand van het bevolkingsregister. Het verwerken van de acht miljoen vra genlijsten drie miljoen voor de gegevens omtrent de gezinnen en vijf miljoen voor de personen die een beroep uitoefenen maakt het noodzakelijk vijfhonderd extra werkkrachten aan te werven. Driehonderd daarvan worden tijdelijk gehuisvest in een pas voltooid particulier kantoorgebouw in Den Haag, de overigen worden vérdeeld over dépendances in Apeldoorn, Amers foort, Utrecht en Rotterdam. De Spaanse politieagent José Diaz Rodriguez (Jolo), vader van acht kin deren en woonachtig in La Linea, be weert de zoon van groothertoging Anastasia van Rusland te zijn. De Duitse advocaat Kurt- Vermehen heeft bij de rechtbank te Hamburg enige documenten gedeponeerd, die gevoegd zijn bij de andere papieren van de zaak Anastasia. Volgens het geboortecerti ficaat is de Spanjaard door een buiten landse vrouw op 21 februari 1921 te Cadiz in een tehuis voor ontheemden aan zijn lot overgelaten. Was de vrouw Anastasia, was zij Anna Anderson? Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De directeur-generaal van de Sta tistiek, prof. dr. Ph. J. Idenburg, geeft gaarne toe dat statistiek een kostbare zaak is en altijd duurder uitvalt dan men verwacht. Maar van het nut van de uitgave van elf miljoen voor de volkstelling is hij volkomen overtuigd. Tegenover een jaarlijks nationaal in komen van 37,5 miljard gulden valt de elf miljoen eens in de tien jaar ook wel mee. De vraag wordt vaak gesteld of men niet met een globale steekproef zou kunnen volstaan. Dit wordt door prof. Idenburg stellig ontkend. Periodieke volkstellingen zijn nodig omdat zij de enige mogelijkheid bieden voor het ge hele land, voor de gehele bevolking en op hetzelfle tijdstip over bepaalde on derwerpen op uniforme wijze en vol gens gelijkluidende omschrijving ge gevens te verzamelen. Bovendien grijpen deze gegevens op elkaar in. Vragen als: hoeveel huishou dens en gezinnen zijn er, hoe groot is het gemiddelde gezin, hoeveel gezinnen zijn nog inwonend, hoe groot is de be roepsbevolking, hoeveel werkende vrou wen zijn er, hoeveel iverken er in de verschillende bedrijfstakken, hoeveel werklieden hebben een vakdiploma en hoeveel forensen zijn er, hebben veel onderlinge samenhang. Daar met name de komende telling van belang is voor bepaalde gebieden en nauw omschreven doeleinden heeft men aan globale ge gevens niets. Bovendien zou men dan behoefte gaan krijgen aan een reeks af zonderlijke tellingen over bepaalde fa cetten, hetgeen beslist duurder zou uit vallen dan het houden van een enkele volkstelling, waarbij alle feiten in één keer worden verkregen. Het gebruik dat er niet alleen door de overheid, maar ook door het bedrijfs- leven van de resultaten der volks tellingen ivordt gemaakt, rechtvaardigt de kosten en moeiten niet alleen, maar maakt ze voor een belangrijk deel weer goed. In Amsterdam doet zich het merkwaar dige feit voor dat het verkeer is toegeno men, maar dat het aantal verkeersslacht offers afneemt. Dit is te verklaren door dat het met name in de binnenstad onmo gelijk is om snel te rijden. Niettemin neemt het aantal verkeersongevallen toe bij de meeste van deze ongevallen is echter slechts sprake van schade aan de voertuigen. In januari deden zich in de hoofdstad 1619 verkeersongevallen voor of 1,6 pet. meer dan in januari 1959 en zelfs 11,3 pet. meer dan in januari 1957. Aan slachtof fers vermeldt het Gemeentelijk Bureau voor de Statistiek een aantal van 254 per sonen. In 1957 was dit aantal 350. Overi gens wil dit nog niet zeggen dat het ver keer in Amsterdam door de grote drukte veilig is geworden: Bij de 254 slachtoffers in januari waren 7 doden en 102 ernstig gewonden. Het gaat heel goed met de mosselexport. Vanaf het begin van het jaar is er nu al 587.000 ton van 100 kilo uitgevoerd. Vorig jaar was het om deze tijd 547.000 ton. De oesterexport bedroeg in januari 2.700.000 stuks, tegen vorig jaar januari 2.069.000 stuks. Dit maakte de voorzitter van het Produktschap voor vis en vispro dukten donderdag bekend in 's Gravenha- ge tijdens de openbare bestuursvergade ring. Hij signaleerde nieuwe moeilijkheden voor het vervoer. Nadat eerst de beroeps vervoerders moeilijkheden hadden gekre gen in Frankrijk, dat het aantal autorisa ties beperkte, zijn nu ook de eigen ver voerders in moeilijkheden gekomen, door dat ook voor hen het aantal autorisaties is beperkt. Vooral voor de mosselexport geeft dat grote problemen. De voorzitter deelde mede, dat de ex port van verse haring normaal verloopt. Egypte heeft weer importlicensies afgege ven voor dubbelgerookte haring. Er is ech ter zware concurrentie, met name van Noorse zijde. De export van gezouten haring naar West-Duitsland verloopt regelmatig. Op 1 maart was de oude tranche nog niet uit geput. De voorzitter toonde zich tevreden over de export naar de V.S. en Canada. Er zijn goede vooruitzichten dat men daar een vaste voet zal krijgen. Men besloot ontheffing van de veilplicht te verlenen ten aanzien van aanvoer van diepgevroren vis van -15 graden C. of la ger. Men werd het nog niet eens over een voorstel de visconservenindustrie in de ge legenheid te stellen op de afslag beneden de minimumprijs een deel van haar inko pen te laten doen. Bezwaren kwamen voor al van de Visfederatie, de redersvereni ging IJmuiden en de vismeelindustrie. De heer P. Krab van de Visfederatie vrees de ontduiking en wees op de strijdigheid met het Beneluxverdrag, aangezien men de regeling alleen wil laten gelden voor de Nederlandse visconservenfabrieken. De heer Wijnbelt van de Visconservenfabri- kantenvereniging meende, dat men de E.E.G.-bepalingen maar „aan zijn laars" moest lappen gezien de beperkingen van de vervoersvergunningen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13