Pesman kon Kositsjkin niet bijhouden maar verkreeg toch nog „het brons" Standen en cijfers Zilveren medaille was voor Noor Knut Johannesen SBH OLYMPISCH ALLERLEI D R I Favoriet Canada in ijshockey- toernooi door V.S. verslagen Veiko Hakulinen zorgde voor het eerste Finse goud Handtekeningenactie voor een „speelbare" toto is begonnen Jeen Van den Berg en Broekman in achterhoede D E S N E L S T E E Kunstrijdsters gaan op tournee Karol Divin leidt, maar hoe lang nog? Na-competitie voor amateurclubs 17 OP DE 5000 METER IN SQUAW VALLEY Amerikanen staan nu aan de top Bij het kunstrijden Australië plaatste zich voor polotoernooi Alle sportbonden worden ingeschakeld Vliegramp van Manchester United herdacht VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 Jan Pesman, een 28-jarige landbouwerszoon uit Holwierde, heeft don derdag zijn naam geschreven op de erelijst van de Olympische schaats wedstrijden. En dan mag deze niet in goud gevat staan, maar „slechts" in brons, zijn prestatie was, gezien de omstandigheden, van hoog gehalte. Een prestatie, die echter nog ver in de schaduw kwam te staan van die van zijn directe tegenstander, de lange, magere Moskouse elektricien Victor Kositsjkin, die op zijn 22ste verjaardag al zijn voorgaande successen verre overtrof met een overwinning op de 5000 meter in de ongelofelijke tijd van 7 min. 51.3 sec. Zelfs de tijd, die de Noor Knut Johannesen op de klokken bracht, 8 min. 00.8 sec., waarmee hij de zilveren medaille voor zich opeiste, verbleekte hierbij. Pesman liet voor zich afdrukken 8.05.1, waarmee hij de Noor Seiersten met 0.2 sec. en de Rus Kotov met 0.3 sec. troefde Ja, benauwd was het wel... Beschut tegen de harde wind aan de voet van een meters hoge sneeuwwal hok te bij de westelijke bocht van de ijsbaan een groepje Nederlandse hardrijders en officials bijeen, omringd door in Amerika wonende landgenoten. Ze waren gewapend met klokken en tijdtabellen. Van hen allen zat Jan Pesman in de grootste spanning. Met gespitste oren luisterde hij naar alle rondetijden en nauwgezet volgde hij elke streek van een kleine rijder met rode muts, die op het ijs zijn eigen weg ging. Op dat moment bezette de Groninger de derde plaats achter de Rus Kositsjkin en de Noor Johannesen. De man, op wie zich de aandacht con centreerde, was de gevaarlijkste concur rent uit het gezelschap, de als favoriet ge tipte Valery Kotov. De Nederlandse vrees, dat de Rus de ere-plaatsen, zoals die thans bezet werden, zou devalueren en Pes man zelfs buiten de prijzen zou werpen, was dus geenszins ongegrond. De kleine Rus begon bijzonder snel met ronden van 37 en 38 sec. en op 1400 meter had hij met 2 min. 10 sec. de snelste tussentijd. Op dat moment lag hij drie seconden onder de tijd van zijn land genoot Kositsjkin en vier onder die van johannesen en Pesman. Voor deze kracht explosie in het begin zou Kotov echter, evenals tevoren de Fransman Kouprianoff, zijn tol moeten betalen. Want om het schema van 38 seconden per ronde te kunnen handhaven, moest hij zich onder de bijzonder ongunstige omstandigheden, waaronder werd gereden er stond een harde wind met snelheden van 45 a 50 km per uur, die de rijders'op het ene rechte eind pal in het gezicht blies en die boven dien zand, zaagsel en andere rommel op 't ijs deponeerde, waardoor dit stroef werd te veel forceren. Slechts een kracht mens was dit gelukt, maar Kotov bleek lichamelijk niet sterk genoeg. Zijn tempo zakte en de rondetijden wezen dit uit. Er kwamen ronden van 39 en 40 seconden en op 3000 meter lag hij reeds vier seconden achter Kositsjkin en gelijk met Pesman. Er kwam hoop in de Nederlandse harten, doch toen de Rus op 3800 meter terugkwam met een ronde van wmmmM' Seiersten (Noorwegen) De Rus Kositsjkin, overwinnaar op de 5000 meter. 38 seconden en de laatste ronde inging met een voorsprong van twee seconden op onze landgenoot, versomberden de gezichten in dat kleine groepje, daar aan de voet van die sneeuwwal. Kotov had zijn laatste reserves aange sproken, maar juist Pesman had zijn laat ste ronde zeer sterk gereden met een tijd van 39 seconden. En Kotov leeg gere den kon zich niet meer tot deze hoogte opwerpen en met een tijd van ruim 41 seconden over de laatste 400 meter kwam de Rus uit op 8.05,4, waarmee hij 0,3 sec. boven Pesmans 8.05,1 bleef en zelfs nog boven de tijd van Seiersten, die in het begin 8.05,3 had gemaakt. Ereplaats Nog moesten gevaarlijke en snelle jon gens als Aas, Gilloz en Dahlberg rijden, maar toen Kotov niet was geslaagd in zijn opzet om tot een ereplaats door te drin gen, wilde niemand meer geloven aan een verbetering van Pesmans tijd. En terwijl Kositsjkin met zijn mooie verjaarsge schenk de Olympische titel liep te pronken en zich door een groepje ingewij de Amerikanen het „happy birthday to you" liet toezingen, dat hij met een bre de grijns op zijn gezicht aanhoorde, werd Jan Pesman daar in de hoek bij de weste lijke bocht door enthousiaste landgenoten gelukgewenst. De Groninger zelf wilde nog even op Olie Dahlberg wachten, maar toen de Zweed al in het begin niet in staat bleek het tempo van zijn grote voorgan gers te volgen, kon Jan zich gerust voe len: de bronzen medaille was hem. Pesman was blij vanzelfsprekend met zijn derde plaats, maar eigenlijk ook teleurgesteld, met een blik terug naar de prachtige 7.46,7, die hij eerder op de klok ken had gebracht. Insiders hadden Pes man een goede kans toegedacht voor goud. Dit echter slechts op papier en onder voor behoud, dat alles meezat. Toen echter de jongens donderdagmorgen opstonden gier de de wind door het dal, de lucht was bedekt met dreigende wolken en stuif sneeuw en zaagsel drongen overal door. Neen, bepaald opwekkend begon de dag niet. En al toonde Jan Pesman in Davos niet bepaald een mooi-weerrijder te zijn, dit was hem toch bepaald ook te bar. Zijn stijl zou eronder lijden en met weinig vertrou wen op een bijzondere prestatie ging hij naar de baan. En met deze achtergronden en gezien de omstandigheden was ieder van de Nederlandse kolonie en Jan niet in het minst toch wel blij met deze der de plaats, achter twee zeer sterke atle ten en voor klasserijders als Seiersten, Kotov, Nilsson en Tapiovaara. Het klassement van de 5000 meter luidde: 1. en Olympisch kampioen Vik tor Kositsjkin (Rusland) 7.51.3; 2. Jo hannesen (Noorwegen) 8.00.8: 3. Pesman (Nederland) 8.05.1; 4. Seiersten (Noor wegen) 8.05.3; 5. Kotov (Rusland) 8.05.4: 6. Gontsjarenko (Rusland) 8.06.6; 7. en 8. Nilsson (Zweden) en Taoiovaara (Finland) beiden 8.09.1; 9. Koupria noff (Frankrijk) 8.10.4; 10. Gilloz (Frankrijk) 8.li.5: 11. Monaghan (G.B I 8.15.3; 12. Baeckmann (Zweden) 8.16.0: 13. Dahlberg (Zweden) 8.17.0; 14. Uhr- lass (V.S.) 8.18.0; 15. Jaervinen (Fin land) 8.19.2; 16. Gios (Italië) 8.20.3; 17. Hunt (V.S.) 8.21.3; 18. Strutz (Oosten- riik) 8.21.9; 19. Jeen van den Berg (NedJ 8.22.4; 20. Broekman (Ned.) 8.22.9; 21 Tynkkynen (Finland) 8.24.3; 22. Kuh- nert (Did.) 8.25.1; 23. Mizoo (Japam 8.28.7; 24. Kobayashi (Japan) 8.29.8: 25. Aas (Noorwegen) 8.30.1; 26. De Riva (Italië) 8.32.4; 27. Stille (Denemarken 1 8.33.0; 28. Olin (Canada) 8 36.8: 29. Of- fenberger (Oostenrijk) 8.38.2; 30. Bed burv (V.S.) 8.39.6; 31. Nitto (Italië) 8.40.4: 32. Biebl (Did.) 8.48.0; 33. Mal- kin (G.B.) 8.56.1; 34. Young Bai Choi (Korea) 8.57.8: 35. Rin Wong Chang (Korea) 9.01.6; 36. Wolfram (Did.) 9.18.2; 37. Masion (Canada) 9.23.5. De stand na vijf verplichte figuren bij het kunstrijden luidt: 1. Karol Divin (Tsj.sl.) 797,7 pnt., plaatscijfer 11; 2. Da vid Jenkins (V.S.) 775,2 pnt, pl.c. 19; 3 Alain Giletti (Fr.) 762,7 pnt. pl.c. 39: 4. Donald Jackson (Can.) 751,4 pnt. pl.c 50. De uitslag van de 4 x 10 km estafette luidde: 1. Finland 2.18.45.6; 2. Noor wegen 2.18.46.4; 3. Rusland 2.21.21.6: 4. Zweden 2.21.31.8; 5. Italië 2.22.32.5 Na de zevende dag van de Olympi sche Winterspelen is de verdeling van de medailles als volgt: goud zilver brons Rusland Duitsland Zweden Zwitserland Ver. Staten Noorwegen Oostenrijk Finland Frankrijk Canada Polen Nederland Italië De andere Nederlanders kwamen daar entegen tot zeer matige prestaties. Jeen van den Berg reed zonder pit en zonder klasse de 5000 meter in 8.22.4 tegen Gonts jarenko 8.06.6. De Friese onderwijzer plaatste zich daarmee als negentiende, maar kwam toch nog voor Broekman, die een halve seconde langer over de afstand deed en als twintigste werd geklasseerd. Van den Berg had veel hinder van de wind en van de baan. Bij het inrijden waren zijn schaatsen reeds bot geworden en voor de grote strijd moest hij zijn schaatsen op nieuw slijpen. Na duizend meter moest hij de Rus al laten gaan om hem daarna „niet meer te zien". Seiersten, een treinconducteur uit Brand- bu, maakte een tijd van 8.05.3, waarmee hij lange tijd aan het hoofd van het klas sement stond. Toen tijdens de rit Kuhnert- Malkin de wind dermate aanwakkerde dat de vlaggen ervan knalden en het Olympisch vuur uit de schaal flakkerde, was de kans niet uitgesloten, dat de schra le Noor hoge ogen zou gooien. Nilsson, Zwedens hoop op eremetaal, en de Fin Tapiovaara reden na Kuhnert de zevende rit. Het leek erop, dat de sterke Fin de jonge Zweed ver achter zich zou laten, want de voorsprong van Tapiovaara groeide elke ronde meer aan. Nilsson had zijn krachten evenwel beter verdeeld. Twee ronden voor het einde kwam de Zweed energiek naar voren om in de laat ste twee meters de Fin nog voorbij te snel len. Het verschil was een neuslengte voor beiden werd dezelfde tijd (8.09.1) af gedrukt. Zou Seiersten dan toch nog slagen Neen. Het was zijn landgenoot „kuppern" Johannesen, die in een regelmatige race en in een voortreffelijke stijl met rondetij den van gemiddeld 38 seconden alle illu sies van Seiersten de grond insloeg. Pas in de laatste ronden zakte Johannesen enigszins terug. Met zijn sterke afzet en door in de bochten zijn armen los te gooien, hield hij zich tegen de sterke wind evenwel prachtig in balans en op 8.00.8 liet hij de chronometers stil staan. Het was tot dat moment de beste tijd en bo vendien een nieuw Noors record. Russisch geweld Het grote moment voor de Nederlanders was eindelijk daar: Pesman kwam in de baan tegen de Rus Kositsjkin. Na een valse start van Pesman gingen de rijders in de eerste ronden gelijk op met ronde tijden, die een seconde onder die van Jo hannesen lagen. In de vierde ronde verhoogde de Rus het tempo en de de Groninger moest lossen. Pesman had juist een tiental meters van zijn achterstand weggewerkt, toen de Rus met de wind, waarvan hij weinig hin der scheen t e hebben, pal in het gezicht als 't ware wegliep. Steeds verder raakte hij uit het gezicht van onze landgenoot, die zijn cadans kwijtraakte. Op 3000 meter stonden de chronometers op 4.42 voor Kositsjkin en op 4.46 voor Pesman. Het was duidelijk, dat Pesman op dit Russische geweld geen antwoord had, en het ging er voor de Groninger nu slechts om, onder de tijd van Seiersten te blijven. Kositsjkin kende geen inzinking, zoals velen van zijn concurrenten, en in volle glorie reed hij naar de bijzondere scherpe tijd van 7.51,3, waarmee hij Jo hannesen van de kop verdrong. Pesman hield moedig vol en toen hij in de laatste ronde, door al zijn reserves in de strijd te werpen, nog tot een tijd kwam van 39 se conden, had hij Seiersten getroefd, zij het slechts met 0.2 sec. later zou blijken, dat dit voldoende was voor de bronzen medail le. Kees Broekman was in dit milieu kans loos. Van het begin af aan zat hij boven de tijd van Jan Pesman om ten slotte, na ronden van 40 en 41, zelfs nog boven Jeen van den Berg te eindigen. Dat hij de Ca nadees Olin ver achter zich liet, was voor de Noorse Nederlander slechts een schra le troost. Bijna was Pesman nog het slachtoffer geworden van een onachtzaamheid van een Zweedse bochtencommissaris. Welge teld negen maal kwam Kotov in zijn rit in de bocht met het linkerbeen zeker een halve meter binnen de sneeuwrand, die de afscheiding van de banen vormt. Hier mee won de Rus telkens iets, hetgeen Pes man mogelijk nog zijn derde plaats had kunnen kosten, als Kotov wat sneller ge reden had. Wel uitte het publiek zich in luidruchti ge protesten over dit stelen van de Rus, maar de Zweed deed net, of hij niets zag. Ir. Paulen, de Nederlandse chef de mis- Het was met recht „het wilde Westen". De 8.000 toeschouwers die in het ijsstadion de dramatische nederlaag van het Cana dese ijshockeyteam meemaakten kenden hun vreugde niet. En terecht, want de 21 zege van de Amerikanen op de grote favo rieten voor de Olympische titel kan wel eens heel belangrijk blijken te zjjn. Toen de strijd gestreden was volgde dan ook een langdurige ovatie. Een huldebe toon, niet in de eerste plaats aan de sco rers van de beide doelpunten, doch eerder aan John McCartan, de reserve-doelman van Amerika, die in dit enerverende duel keer op keer zeker schijnende doelpunten voorkwam Robert Clearly zorgde, na 13 minuten, voor het eerste Amerikaanse doelpunt. In een periode van Canadees overwicht in de tweede speeltijd, ontstond het tweede Amerikaanse doel- punt. Dat kwam van de stick van Paul Johnson na een prachtige solo-rush, die besloten werd met een briljante schijnbeweging waar op de Canadese goa lie geen verweer had (20). Amper zes minuten voordat de speeltijd verstreken was slaagde James Connelly er eindelijk in het enige doelpunt voor Canada te scoren (21). Een verwoed slotoffensief volgde. Al scheen het vele malen dat de gelijkmaker wel moest komen, dank zij het voortreffelijke werk van de Amerikaanse reserve-doelman ging de zege toch naar Amerika. Zonder twijfel is het een onverdiende nederlaag voor Canada geworden. Zeer zeker hadden de Amerikanen beslist geen pech en waren de Canadezen vooral tech nisch aanzienlijk beter dan hun tegen standers. In de eerste wedstrijd die donderdag voor de eindronde van het Olympische ijs - hockeytoernooi werd gespeeld heeft Rus land met 71 gewonnen van Duitsland. De tussenstanden waren: 01, 40, 30. Even heeft het er naar uitgezien dat Duitsland voor een grote sensatie zou gaan Advertentie SCHRIKKELJAAR 19Ó0 Heb de moed eens met mij kennis te maken en u slaat mijn huwelijksaanzoek niet af RENAULT DAUPHINE (Kroonprinses) Garage „den hout", hoofdagente, wagenweg te haarlem - TELEFOON 12138 en 15056 sion, maakte scheidsrechter Laftman, de president van de ISU, opmerkzaam op het bochtenwerk van de Rus, waarop deze zich met de bochtencommissaris in ver binding stelde. De Zweed hield zich ech ter van den domme en beweerde geen en kele overtreding te hebben geconstateerd. Gelukkig werd de strijd om de bronzen medaille niet in de bochten beslist Pes man had zich na Kositsjkin en Johanne sen de sterkste getoond. Kotov stond er naast, tot zijn eigen schande. Eerlijk duurt het langst. De spannendste wedstrijd van donderdag tijdens de Olympische Spelen in Squaw Valley is ongetwijfeld de 4 x 10 km cross country geweest. En het is te danken aan de briljante race van de 35-jarige hout vester Veiko Hakulinen, die in de laatste tien kilometer met twintig seconden ach terstand startte op de Noor Harald Brus- veen, de man die reeds eerder de gouden medaille op de 15 km won, dat Finland zijn eerste gouden medaille op de achtste Olympische Winterspelen veroverde. Want schrede voor schrede liep de „oude" man, zoals hij gekscherend door zijn landgenoten wordt genoemd, op de Noor in. Het was 100 meter voor de finish dat hij naast Brusveen kwam en toen ont spon zich een gevecht, zoals slechts zelden op dit nummer was gezien. Meter na me ter liepen zij naast elkaar zonder dat er van enig verschil sprake was. Met een laatste inspanning van al zijn krachten wist hij met een ski lengte te winnen. Juichend liep alles naar de uitgeputte Hakulinen, hesen hem op de schouders en droegen hem in triomf het stadion rond. De wereldkampioen van 1958, Zweden, had na de eerste tien kilometer de leiding voor Finland en Zweden. De tweede Zweed, Janne Stefansson, echter liep ver beneden zijn kunnen, zodat na twintig wat maar Fins was kilometer Zweden van de eerste naar de zesde plaats was getuimeld. De opgave van de Zweedse ski-koning, Sixten Jern- berg, winnaar van een gouden medaille op de 30 km, om de tweeëneenhalve mi nuut achterstand in de laatste etappe op de Finnen en de Noren in te lopen, was een onmogelijke opgave. Dat Jernberg van de 34 seconden achterstand op de Rus Anikin nog 24 seconden wist in te lopen was op zichzelf reeds een prestatie van betekenis. Na de wereldkampioenschappen kunst rijden, die van 1 tot en met 5 maart in Vancouver worden gehouden, zullen de Ne derlandse kunstrijdsters Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra nog een groot pro gramma moeten afwerken voordat zij van een welverdiende rust kunnen genieten. Allereerst maken zij met de andere kunstrijdsters en kunstrijders een tour nee door Canada en Amerika. Uit ver schillende landen bereikten hen nl. uit nodigingen voor demonstraties. Na de tournee keren de meisjes naar Nederland terug, waar op 14 maart op de Hoky in Den Haag de wedstrijden om de Nederlandse kampioenschappen zullen worden gehouden. Dit zal dan hei laatste evenement zijn, waaraan de meisjes dit seizoen zullen deelnemen. zorgen: tot de achtste minuut van de tweede speeltijd leidde het Duitse team met 10 door een doelpunt van Egger- bauer. De Olympische kampioenen van 1956 herstelden zich echter voortreffelijk en dank zij doelpunten van Grebelikov, Tsitsinov, Aleksandrov en Petukov was de stand na de tweede periode 41 in hei voordeel van Rusland. In de derde periode bracht Rusland de eindstand op 71. In de laatste wedstrijd van donderdag heeft Tsjechoslowakije met 31 van Zwe den gewonnen. De tussenstanden waren: 3—0, 0—1, 0—0. De stand na donderdag: 1. Amerika 3 3 0 0 6 175 2. Rusland 3 2 1 0 5 18— 8 3. Canada 3 2 0 1 4 17— 2 4. Tsjechoslowakije 3 1 0 2 2 813 5. Zweden 3 0 111 6—11 6. Duitsland 3 0 0 3 0 229 Voor Sjoukje Dijkstra en Joan Haan appel zijn de Olympische Spelen al enkele dagen ten einde. Vanmiddag vertrekken de beide kunstrijd sters naar San Fran cisco. Daar blijven ze een nacht en dan rei zen ze door naar Vancouver in Canada. Volgende week be gint daar de strijd om de wereldtitel kunstrijden. Opnieuw zullen dan Carol Heiss, Sjoukje Dijkstra, Barbara Roles en Joan Haanappel hun krachten meten. Financiële strop? Op de achtste dag van de Olympische Spelen hebben welgeteld 14.864 toeschou wers de wedstrijden in Squaw Valley bij gewoond. Dit betrekkelijk geringe aantal wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door het slechte weer. In totaal hebben tot nog toe 171.754 toeschouwers de wedstrijden ge volgd. Aangezien de schatting voor de elf dagen 385.000 bedraagt, ligt een financiële strop wel in de lijn van de verwachtingen. De 1500 meter Voor de 1500 meter die vandaag wordt gereden is Wim de Graaff ingedeeld in de tweede groep, 1-Ienk van der Grift in de derde. De loting voor deze derde wedstrijd van de heren is nog niet verricht. De snelste drie op de 5000 meter. Van links naar recht: de Noor Johannsen (tweede), de Rus Kositsjkin (eerste) en de Nederlander Jan Pesman (derde). De (lele)foto werd genomen tijdens de ceremonie protocollaire. De spanning is groot. Zal Karol Divin cr dan toch werkelijk in slagen de Olympi sche titel bij het kunstrijden aan de Ameri kanen te ontnemen? „Op papier" ziet het er wel naar uit. Immers, de Tsjech heeft na de vijf ver plichte figuren 22,5 punt voorsprong op David Jenkins. Belangrijker is nog dat het plaatscijfer van Divin 11 bedraagt en dat van Jenkins 19. Maar toch zou het helemaal niet vreemd zijn wanneer vandaag na de kür niet Divin doch diens grote ri vaal op de hoogste trap van het podium zal staan bij de ere- ceremonie. Divin heeft namelijk op nieuw last gekregen van de blessure die hij enkele weken ge leden opliep en die het hem onmogelijk maakte zijn Europese titel in Garmisch Partenkirchen te verdedigen. Of Alain Giletti erin zal slagen de bron zen medaille, vrijdag veilig te stellen is ook nog de vraag. De Canadees Donald Jackson, vierde na de verplichte figuren, is een voortreffelijke kür-rijder. Dat heeft de training al aangetoond en gezien de prestaties die Jackson tijdens de training leverde, zal het voor Giletti nog wel eens heel moeilijk kunnen worden. Het Australische waterpoloteam 'heeft zich woensdag geplaatst voor het Olympi sche waterpolotoernooi in Rome. De Aus traliërs versloegen in een kwalificatie wedstrijd met 7-1 het Nieuwzeelandse team. Bij de rust hadden de „Aussies" reeds met: 4-0 de leiding. In totaal hebben zich nu 12 landen ge kwalificeerd, namelijk West-Duitsland, Nederland, Italië, Japan, Joegoslavië, Zuid-Afrika. Rusland, Hongarije, de Ver enigde Staten, Argentinië, Brazilië en Australië. „Unaniem is de mening van de leiders der sportbonden, dat de voorstellen van de regering voor eeen nationale totalisator onvoldoende zijn om succes te verwachten. Unaniem is ook de mening, dat het heffen van omzetbelasting onredelijk is. Hel mis kent het doel, waarvoor de opbrengst word besteed. Het is dan ook noodzakelijk alle krachten in te spannen en samen te wer ken om de mening van het Nederlandse volk te vragen en tot uitdrukking te bren gen". Aldus schrijft de voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, jhr. mr. A. Feith. in een drukwerk dat de actie van de N.S.F. voor een „speelbare" toto inleidt, een actie, die gisteravond ook in Haarlem en omgeving is gestart. In het Bondsbureau van de Haarlemse Voetbalbond namelijk kwamen gister avond vertegenwoordigers van sportbon den bijeen om nog eens precies te horen waar het om ging, zowel voor wat betreft de toto als de actie van de N.S.F. voor die toto. De'heer Ch. Boeree bracht namens de totocommissie van de H.V.B. alles nog eens duidelijk naar voren en wees vooral op het grote nut voor de sport van een toto, zoals de N.S.F. die wenste. Een toto dus, in het kort gezegd, waaraan iedereen kan deelnemen en met ongelimiteerde prijzen; een toto met een maximum inleg van twee gulden, zonder omzetbelasting waarbij dan bovendien de vrijheid moet bestaan van verdeling van de opbrengst. De heer Boeree wees op de revenuen die behalve aan de sport in het algemeen benevens vele liefdadigheidsinstellingen ook aan de voetbalverenigingen waren toegevloeid tot dusver en die in de toekomst aan alle aktieve sportverenigingen ten deel zouden kunnen vallen indien de „speelbare" toto tot stand komt. En wat behelst nu de actie? Alle sport verenigingen ontvangen via hun bonden gedrukte kaarten, gericht aan de leden van de Tweede Kamer, waarop de wensen van de N.S.F. met betrekking tot de toto staan gedrukt. Het is de bedoeling dat iedere Nederlander van achttien jaar en ouder die het met die wensen van de N.S.F. eens is zo'n kaart bij aanbieding direct tekent. Alle getekende kaarten de cen trale inleveringsadressen zijn bij de afde lingen van de K.N.V.B. worden uiterlijk 20 maart naar de N.S.F. in Den Haag ver stuurd die zo spoedig mogelijk voor aan bieding aan de Tweede Kamer zorg draagt. Men verwacht dat er tussen de anderhalf en twee miljoen handtekeningen voor de toto van de N.S.F. zullen worden gezet. Voetbal e Naar wij vernemen overweegt het KNVB bestuur om voor een aantal eerste elftallen van amateurclubs een soort na-competitie in te stellen. Door het vlotte verloop van de huidige competitie zijn vele clubs spoe dig met hun programma klaar. Voor die clubs wil men districtsgewijze een na- competitie instellen, met als prijs een districtsbeker. De eerste voorwaarde is echter, dat de normale competitie-afwerking in hetzelfde snelle tempo voortgaat als tot nu toe. Overlevenden van de vliegramp in Mün- chen, waarbij twee jaar geleden het voet balelftal van Manchester United betrok ken was, woonden donderdag in „Old Trafford", het station van de United, de onthulling bij van de gedenkplaten der 21 slachtoffers van de ramp. Een gekleurde plaat met de namen van acht spelers en drie bestuursleden, die de dood vonden, werd aangebracht boven de hoofdingang van het stadion. De namen van acht sportjournalisten, die eveneens om het leven kwamen, bevinden zich op een tweede gedenkplaat, die een plaats vond in de perskamer.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17