un. u—J». J T |m i t i /-I r\ y* A 1TV A TA t sssc:»,s; 1U m UlQcI \s UUIUlll »~r DRIE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT Troepenbewegingen van VAR aan twee zijden van Israel Bij het vliegveld Shannon jgflifll IHliP' 27 en bij Rio 60 doden ïaHËL Pi/V. HET WEER Nederland mogelijk kandidaat voor Veiligheidsraad Nederlander omgekomen tijdens marine-oefening Officiële gelukwens voor Jan Pesman Hoop op leven van 75 mijnwerkers vervlogen Kroesjtsjev van Bali naar Djakarta terug De beveiliging van Nieuw-Guinea Zitting UNO-Assemblee over Franse kernproef? Ultimatum tot de ontruiming van gedemilitariseerde zone Vier doden in het verkeer Automatiek J. N. TROMP In de krant van heden: Tamelijk zacht NIET ALLEEN HAZENBERG's Joan en Jan Rouw in Oost-Duitsland Reddingsploeg bijna door vuur ingesloten Het woord is aan Definitieve uitslag van referendum in Kameroen ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN CROQUETTEN VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 45e JAARGANG NUMMER 97 j eoon f ""aqa Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. redacbe 5389' na kant00ruren 508°- DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.VGrote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Nfije SHANNON (Reuter-AFP) Een vier motorige DC-7C van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia is vanochtend vroeg kort nadat het toestel van het Ier se vliegveld Shannon was opgestegen ver ongelukt. Volgens het laatste bericht zijn er 25 overlevenden, 25 doden en 2 vermis ten. Het grootste deel van de overleven den is er ernstig aan toe. Het toestel, dat van Rome op weg was naar New York met 40 passagiers en een bemanning van twaalf leden, had een tussenlanding op Shannon gemaakt om brandstof in te nemen. Het ongeluk gebeurde tussen half drie en drie uur. Volgens functionarissen scheen zich een ontploffing voor te doen, waarna men vlammen zag oplaaien, die tot op 25 km. te zien waren. Een taxi-chauffeur die het eerst op de plek van het ongeluk was, verklaarde dat de meeste overlevenden ernstige brand wonden hadden. Een woordvoerder van Alitalia te Rome heeft meegedeeld, dat de passagiers voor het grootste deel Italianen waren. In Na pels, waar de reis was begonnen, waren zes volwassenen en een kind ingestapt, waarna 'er in Rome 27 volwassenen en zes kinderen waren bijgekomen. Volgens de woordvoerder was de oorzaak van de ramp nog onbekend, maar het was geen ontploffing geweest. Het toestel steeg nor maal tot 300 meter. Toen scheen het mo torvermogen ineens weg te vallen en dook het vliegtuig omlaag. Het toestel kwam op 400 meter voorbij het einde van de startbaan, vanwaar het vertrokken was, in een moerasachtig ter rein neer. Een geestelijke, ds. Thomas Co- merford, die nabij het vliegveld woont, verklaarde dat het Italiaanse vliegtuig de muren van het kerkhof van Clonlohan had geraakt, waardoor de wielen waren afge rukt en een reeks grafzerken werd ver nield. Over een lengte van 1.500 meter was een brandend spoor over een schapenwei de getrokken. Na een uur brandde het wrak nog. Een van de motoren lag 150 meter van het toestel. Binnen tien minuten was de brandweer van het vliegveld ter plaatse. Korte tijd la ter arriveerden de brandweer en ambu lance-auto's uit Énnis en Limerick. Ver scheidene geestelijken verleenden de slachtoffers geestelijke bijstand. De overlevenden werden in ziekenhuizen te Ennis en Limerick opgenomen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag heeft vrijdagochtend in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de mogelijkheid van een Nederlandse kandidatuur voor de Veilig heidsraad van de UNO thans wordt on derzocht. Nederland heeft voor het eerst in 1946 zitting in de Veiligheidsraad gekregen. Deze zetel werd daarna achtereenvolgens bezet door België, (1947), Noorwegen (1949), Nederland (1951), Denemarken (1953), Bel gië (1955), Zweden (1956) en Italië (1959). De mededeling van een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken werd gedaan in antwoord op een vraag over in de pers gemelde Nederlandse di plomatieke stappen van de laatste dagen, waarbij UNO-kwesties waren besproken. pag Weerrapporten12 Uit het binnenland2, 6', 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6, 9 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Beeldverhalen 4 Uit stad en omgeving ....5, 6', 7 Agenda van IJ mond en Haarlem 7 Medische verzorging 7 In de Vishal en op zee7 Op en om het Binnenhof9 Kunst 9 Nieuws over de Jaarbeurs11 Uitgaan in Haarlem13 Esperanto-cursus 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17, 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen. Tot matig of krachtig toenemen de wind uit zuidelijke richtin gen. Tamelijk zacht weer. Volledige wcerrapporten op pagina twee. RIO DE JANEIRO (Reuter) Een bot sing tussen een transportvliegtuig van de Amerikaanse marine en een Braziliaans verkeersvliegtuig boven de baai van Rio de Janeiro heeft donderdag naar men aan neemt, aan zestig mensen het leven ge kost. De enige overlevenden tot dusver zijn drie leden van een orkest van de Ame rikaanse marine, dat zou spelen op een receptie, die president Eisenhower het Braziliaanse staatshoofd, president Kubit- schek in Rio de Janeiro wilde aanbieden. Zestien andere leden van het orkest en twaalf Amerikaanse deskundigen op het gebied van de duikbootbestrijding, die aan de jacht op de onbekende duikboot of duik boten in de Argentijnse Golfo Nuevo had den deelgenomen, zijn hoogstwaarschijn lijk omgekomen. Het Amerikaanse vlieg tuig had met inbegrip van de bemanning 38 mensen aan boord. Van het Braziliaanse toestel, een twee- motorig vliegtuig van de Real Aerovias dat 21 passagiers en een bemanning van vier leden aan boord had, heeft niemand het ongeluk ovei'leefd. Volgens ooggetuigen daalde het Ameri kaanse vliegtuig, terwijl het Braziliaanse toestel opsteeg. Er deed zich na de bot sing een ontploffing voor, twee motoren werden afgerukt en de wrakstukken stort ten in zee. Eisenhower en Kubitschek brachten een bezoek aan de drie overle venden, die met een zenuwschok in een ziekenhuis zijn opgenomen. Het banket waar het militaire orkest ook zou hebben gespeeld, werd gewijzigd in een strikt be sloten diner. De ontvangst werd afgelast. Hefschroefvliegtuigen van de Ameri kaanse marine, die zich ter gelegenheid van Eisenhowers bezoek in Rio bevonden, namen aan het reddingswerk deel. Ook een torpedobootjager, twee sleepboten, particuliere jachten en een aantal kikvors mannen zochten naar slachtoffers. Toen de nacht inviel had men 31 doden gebor gen, onder wie een vrouw en een kind van drie jaar. President Eisenhower bevond zich ten tijde van het ongeluk in Sao Paulo. Zijn perschef, Hagerty, zei dat de president zeer geschokt was door het gebeurde, voor al daar hij vele leden van het marine-or kest persoonlijk kende. Advertentie dé smaak en kwaliteit maar ook ons grote assortiment, dat zich nog voortdurend uit breidt, met verrassend verrukkelijke creaties, bevestigen terecht onze reputatie. VOOR HET FIJNSTE naar 1e KLAS BANKETBAKKERIJ CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 6479 Met behulp van een drijvende kraan worden wrakstukken uit de baai van Rio de Janeiro gehesen. Op de achter grond het „Suikerbrood", (Radio- telefoto). Bij een vliegongeval, 20 mijl ten oosten van Gibraltar, is donderdag de vliegtuig- maker-constabel der eerste klasse A. L. Coenraad, oud 23 jaar, ongehuwd en af komstig uit Helmond, om het leven geko men. Het is niet bekend of het ongeval met een Nederlands marine 'vliegtuig dan wel met een vliegtuig van een andere nationa liteit geschiedde, zo deelt de Marine Voor lichtingsdienst mee. Op het ogenblik wor den in de oefenterreinen nabij Gibraltar gezamenlijke en individuele oefeningen ge houden van smaldeel een. waaraan Aven gers, behorende bij Vliegtuigsquadron II deelnemen. De Nederlandse vliegtuigen opereren vanuit Gibraltar. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. Toen het vast stond dat Jan Pesman de boerenzoon uit het Groningse plaatsje Holwierde de derde plaats voor zich had opgeëist op de 5000 meter hardrijden op de schaats bij de Olympische Winterspelen in Squaw Valley, kreeg hij heel wat gelukwensen in ontvangst te nemen. Onder andere imn de Nederlandse kunstrijdster Joan Haanappel die Jan's bronzen medaille beloonde met een welverdiende kus. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mr. IJ. Scholten, heeft Jan Pesman telegrafisch zijn geluk wens doen toekomen voor het behalen van de bronzen medaille op de 5.000 meter bij de Olympische Winterspelen in Squaw Valley. Tevens heeft d staatssecretaris hem veel succes toegewenst op de 10.000 meter. BERLIJN (UPI) Een reddingsploeg, die op het punt stond door te dringen tot de galerij waar sinds maandag 75 mijn werkers opgesloten zitten, is vanochtend in de Karl Marxmijn te Zwickau door een felle brand verrast en moest ijlings terug keren omdat opsluiting in de mijn dreigde. Men zal thans trachten de ingesloten man nen langs een andere galerij te bereiken. De reddingsploeg was de plaats waar zich de 75 lichamen moeten bevinden dicht genaderd toen de doorgang afgesloten bleek door vuur. Voordat men zich goed en wel had ingesteld op het bestrijden van de ze onverwachte oplaaiing van de mijn- brand, bleek ook de terugweg bedreigd te worden door vuur en mijngas. De red dingsploeg keerde haastig terug. Men ge looft niet dat de 75 nog ingesloten mannen het leven hebben kunnen houden in de op eenhoping van gas, rook en vuur. De Oostduitse regering heeft met het oog op de mijnramp te Zwickau zaterdag be stemd als dag van nationale rouw. Om twaalf uur zal overal in Oost-Duitsland een stilte van twee minuten in acht worden ge nomen, ter herdenking van de 48 doden die reeds geborgen zijn, en de 75 vermoedlijk omgekomenen onder in de Karl Marx mijn. DJAKARTA (ANP-Reuter) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie is vrijdag van Bali naar Djakarta gereisd, waar hij 's avonds in het parlement zal spreken. Deze redevoering, die een uur zal duren, stopd aanvankelijk niet op het program ma. Zij is ingelast op verzoek van Kroesjtsjev. Volgens het regeringsgezinde Djakar- taanse blad Suluh Indonesia heeft Kroesj tsjev Sukarno gepolst omtrent diens stand punt over een mogelijke deelneming van communistisch China aan toekomstige topbesprekingen, bedoeld om het even wicht te herstellen na Frankrijks positie versterking door de jongste kernexplosie. Voor het eerst tijdens zijn Indonesische reis heeft premier Kroesjtsjev donderdag ochtend in Den Pasar op Bali uitdrukking gegeven aan zijn steun voor de Indonesi sche eisen op Nieuw-Guinea. Voor een geestdriftig gehoor van een 50.000 Bali nezen verklaarde Kroesjtsjev, dat zijn besprekingen met Sukarno zeer nuttig wa ren voor de wereldvrede. Hij hernieuwde zijn aanvallen op het kolonialisme en im perialisme en ried de Indonesiërs aan hun „duur verworven vrijheid te consolideren". ■Sukarno dankte Kroesjtsjev voor diens steunbetuiging inzake Nieuw-Guinea. Vol gens gezaghebbende bronnen is deze kwes tie voor de beide leiders onderwerp van gesprek geweest. (In de UNO had Rus land al eerder Indonesië's zijde in het ge schil gekozen.) „Wij steunen elke eis betreffende een gebied dat weer met het. moederland ver enigd wil worden. Onze sympathie gaat dus uit naar Indonesië wanneer dit land Nieuw-Guinea opeist", aldus Kroesjtsjevs woorden. Sukarno antwoordde: „Wij zul len vrienden zijn met alle landen, die ons steunen in onze eisen en verlangens. De anderen negeren wij". Advertentie WOLLEN SPORTTRUIEN De minister van Defensie zegt in zijn Memorie van Antwoord inzake de begro ting voor 1960, dat volle aandacht behoort te worden besteed aan de beveiliging van Nederlands-Nieuw-Guinea tegen eventuele aanvallen op dat gebied. Het probleem van deze beveiliging en verdediging maakt nog een punt van overleg uit in de regering. Hierbij wordt ook de vervanging van de Martin Mariner-vliegtuigen bezien. De militaire kracht van Indonesië is ge durende de laatste jaren inderdaad aan zienlijk toegenomen als gevolg van de ver krijging van een grote verscheidenheid van wapens en uitrusting. Deze leveran ties gesch)iedden door landen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn. Door In donesië wordt bovendien van de militaire opleidingsfaciliteiten, door de verschillen de landen geboden, gebruik gemaakt. Generaal Grant: Door een oorlog is nooit iets opgelost, dat ook niet zonder oorlog opgelost had kunnen worden. NEW YORK (AFP) Van welingelich te zijde wordt vernomen dat de Afrikaans- Aziatische groep in de UNO van plan is secretaris-generaal Hammarskjoeld dins dag te vragen de UNO-Assemblee in bui tengewone zitting bijeen te roepen ter be spreking van de Franse kernproef. De groep zou ervan overtuigd zijn dat zij een meerderheid voor dit initiatief kan krijgen TEL AVIV (Reuter-AFP) Israëlische kranten meldden donderdag dat een Egyp tische pantserdivisie en een infanteriedi visie uit de Suezkanaalzone zich naar noordelijk Sinaï bewogen. Dit werd de grootste militaire versterking daar sedert de Suezcrisis in 1956 genoemd. Volgens gewoonlijk betrouwbare Israë lische kringen zijn enkele infanterie-een- heden in de afgelopen dagen naar de strook van Gaza getrokken, voor het eerst sedert de Israëlische terugtrekking uit Gaza in maart 3957 na de Suez-invasie. Volgens de Israëlische persberichten werd een wapenvervoer ten oosten van de kanaalzone waargenomen. Onder deze wapens waarvan de meeste van Russi sche makelijk waren, bevonden zich zwa re tanks. Voorts werd gezegd dat verniel de wegen in noordelijk Sinaï waren her steld en dat in Birlahfan een nieuwe Egyp tische luchtbasis, die geschikt is voor straalvliegtuigen, is gebouwd. Volgens een onofficieel bericht waren de troepenversterkingen geconcentreerd in de voormalige Egyptische steunpunten van El Arish aan de kust van Sinaï, 145 km. van Port Said, en Aboe Ogeila, 25 km. van de Israëlische grens. Beide plaatsen wa ren het terrein van bittere gevechten in oktober 1956. In Caïro verluidt, dat de Verenigde Ara bische Republiek Israel via de UNO heeft gewaarschuwd dat in het komende week einde de gedemilitariseerde zones aan de Israelisch-Syrische grens door de Israë liërs moeten worden ontruimd. Buiten landse waarnemers verwachten, dat de huidige crisis in het weekeinde een hoog tepunt kan bereiken. Een woordvoerder van de UNO ver klaarde donderdagavond dat de Egypti sche troepen niet de strook van Gaza zijn binnengegaan. Er zijn wel troepenbewe gingen in de buurt waargenomen. NEW YORK (Reuter) Israel heeft donderdag in een brief aan de Veiligheids raad de Verenigde Arabische Republiek ervan beschuldigd dat zij een campagne voert waarin „openlijk tot oorlog wordt opgehitst" en dat die campagne een „ge vaarlijke omvang" heeft aangenomen. De brief, die gericht is aan de huidige voor zitter van de raad, de Brit Sir Pierson Dixon, verklaart dat de V.A.R. „haar po litiek van actieve vijandigheid tegen Is rael" moet staken als men de rust in het gebied wil verzekeren. Israel vraagt in de brief niet om onmiddel lijk optreden van de raad. Het herhaalt zijn bereidheid om met Syrische vertegen woordigers te spreken over maatregelen die de rust in het grensgebied kunnen ver zekeren. In de Israëlische brief wordt voorts gewezen op verklaringen die pre sident Nasser tijdens zijn huidige reis in Syrië heeft afgelegd en waarin hij Israel bedreigt met een „heilige opmars". Dat soort bedreigingen gaat gepaard met uit gebreide militaire voorbereidingen, zowel in Syrië als in Egypte, aldus de Israëlische klacht. De Israëlische minister van buitenland se zaken, mevrouw Golda Meir, heeft don derdagavond de ambassadeurs van Enge land, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie uitgenodigd voor besprekin gen. In UNO-kringen in New York legde men er donderdagavond de nadruk op, dat Op de provinciale weg Hengeveld-Del- den is een dodelijk ongeluk gebeurd door dat een schooljongen vlak voor een vracht wagen met zijn fiets kwam te vallen. De jongen, de 8-jarige Gerrit Beuzel, zoontje van een landbouwer in Bentelo, fietste met zijn zusje naar school in Delden. Onderweg raakten de sturen van beide fietsen in el kaar. De jongen viel. De chauffeur kon de jongen niet meer ontwijken. De knaap werd overreden en was op slag dood. In Ter Aar liep in een onbewaakt, ogen blik het 3-jarig dochtertje van de familie T. Wigelaar van het erf plotseling de weg op. De kleine werd overreden door een vrachtauto. Het kind was op slag dood. Te Braamt in de gemeente Bergh, ten zuiden van Doetinchem, is de motorrijder H. uit Wichmond bij Zutfen in botsing ge komen met een bromfietser. Beiden kwa men ten val. H. werd zo ernstig gewond dat hij enige ogenblikken later is overle den. De bromfietser liep enige lichte kwet suren op. De 41-jarige vertegenwoordiger W. Bos uit de Frans Halsstraat in IJmuiden is woensdag op de rijksweg Amsterdam- Utrecht door een met grote snelheid pas serende auto aangereden en op slag ge dood. De heer Bos stapte uit zijn auto om te kijken naar de ravage die door een kettingbotsing was ontstaan. Zijn vrouw en kind waren getuige van het ongeluk. men géén redenen had om aan te nemen dat de toestand ernstiger werd. (UPI) Politieke waarnemers te Tel Aviv menen, dat de troepenbewegingen slechts als propaganda zijn bedoeld om Nassers positie te versterken in Syrië en op de huidige zitting van de Arabische li ga, die te Cairo wordt gehouden. In de strook van Gaza, vijftig kilometer lang en tien kilometer breed, zijn op het ogenblik 5350 man troepen van de UNO ge legerd om erop toe te zien dat de wapen- stilstandsbepalingen van 1956 worden na geleefd. Hun eerste taak is de vrede langs de Egyptisch-Israelische grens te bewa ren. DAMASCUS (UPL) President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, die zich op het ogenblik in Syrië bevindt, heeft de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk gewaarschuwd, dat elke inter ventie in het Nabije Oosten die zij op grond van hun gezamenlijke garantie van 1950 met geweld zouden plegen zou worden weerstaan. Hij deelde mee dat het zou re sulteren in de „vernietiging van al hun be langen in dit Arabische gebied". In gezaghebbende kringen verluidde gisteren, dat de verklaring van de Weste lijke Grote Drie „nog steeds geldig is". In het verdrag wordt de status quo van het Nabij Oosten gegarandeerd. Deze verkla ring werd uitgegeven naar aanleiding van een opmerking, die Nasser al eerder deze week heeft gemaakt, dat het verdrag „dood en begraven was in Port Said", de stad waar in 1956 de Suezinvasie plaats had. Uit Amman wordt bericht dat de grens tussen het Syrische deel van de Verenigde Arabische Republiek en Jordanië op last van autoriteiten van de V.A.R. is gesloten voor de tijd, welke president Nasser in het grensgebied doorbrengt. JAOENDE (Reuter) De definitieve cijfers van de zondag gehouden volksstem ming voor een grondwet in de nieuwe onafhankelijke republiek Kameroen tonen dat van de opgekomen staatsburgers 797.498 vóór en 531.075 tegen de grondwet hebben gestemd. Ongeveer 75,5 percent van de kiesgerechtigden is opgekomen. De goedgekeurde grondwet was voorgesteld door de regering die onder leiding staat van minister-president Ahidjo. Advertentie ONS SUCCES PLANETENWEG 4 - TEL. 4008 Advertentie Advertentie EN TOCH.... zijn DEKKER's beter CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1