Horen en zien ZWITSAL Misdaad je om een errenis Jiiisifi HOEST UW KIND...? SPORTFOTOGRAFIE VOOR IEDEREEN PANDA EN DE TROETELTROEP AVONTUREN VAN EEN HOND YDO EN DE DRAAK Dr. Drees naar Israel De negen muzen 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Debuut en operabal De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Kort geding tegen VARA- gids ingetrokken Jan Brussen dirigent van Overijsels Orkest ROMAN VAN JANE ENGLAND Utrechts Studenten Toneel treedt niet op Letterkundige opdracht VRIJDAG 2 6 FEBRUARI 1960 8. Onafgebroken bleef de huisbel door rinkelen. Dit is toch al te dol", mompel de Jolliepop, „wie haalt het in zijn hoofd, om midden in de nacht zo ongepast te bellen?!" Hij trachtte het paard icakker te maken, opdat hij overeind kon komen, maar het dier was een vaste slaper. Ten slotte, na veel gekronkel, lukte het de knecht om zich los te wurmen en hij snelde verhit, de trap af, om de late bezoeker eens flink de waarheid te zeggen. Maar hoe wel hij dus geen hoge dunk van de bezoe ker had, was hij toch verbluft, toen hij de deur opende en een gemaskerde inbre ker op de stoep aantrof, die een zware brandkast torste. „Is dit het huis van meneer Panda?" vroeg de inbreker met een huilerige stem. „Eh.ja.inder daad!" antwoordde Jolliepop verward. Hierop barstte de inbreker in tranen uit. „O meneer Panda!" snikte hij, „wees niet boos. Ik ben weer zwak geweest!" v sr, si Met „Een van de zeven", een televisie spel van Gerd Oelschlegel maakte Frits Butzelaar donderdagavond zijn debuut als regisseur van de K.R.O.-televisiesectie. Aan deze eerste vertoning Butzelaar's capaciteiten af te meten, ware onbillijk, maar deze vaststelling alleen al impliceert dat wij niet zonder bedenkingen de ge beurtenissen op het beeldscherm hebben gevolgd. Oelschlegel werkt een eenvoudige intrige spits en met sobere middelen uit. Een vader tracht te achterhalen welk lot zijn zoon in de laatste dagen van de oor log heeft getroffen. Waarom werd hij als vermist opgegeven en raakten de onder zijn bevel staande soldaten in krijgsgevan genschap? De vader spoort die soldaten op en komt ten laatste achter de waarheid: zijn zoon weigerde een onmenselijk bevel op te volgen, de soldaten niet. Deswege werd de zoon geëxecuteerd. De speurtocht van de vader naar deze waarheid stuit op de wroeging en zwijgzaamheid der sol daten. Hij moet hoog spel spelen om de ware toedracht te achterhalen. Hij moet de soldaten in het nauw drijven tot ze niet langer kunnen zwijgen. Hij slaagt daarin met verbetenheid en list. In aanmerking genomen dat men de hier geschetste situatie aannemelijk kan maken door sterke spanningen op te roepen en de scènes te laden met een wereld van ver wijt en achterdocht, doet Oelschlegels spel het goed. Dat vraagt echter van de regis seur meer dan Butzelaar kon opbrengen. Hij nam het tempo veel te laag en wist met de stiltes geen dramatisch effect te bereiken. Alles hing nog te veel van de spelers af, die geen goed afgestemd geheel vormden. Butzelaar mag dan een verdien stelijk acteur zijn. hij zal de knepen van het regisseurswerk nog moeten leren ken nen. Misschien dat hij erin groeit. Wij willen er nog liever geen beslissend oor deel over uitspreken. Hij beschikte over een bezetting, die steunend op routine, streefde naar een zo karaktervast moge lijke vertolking. De cameravoering was, 'Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, le zing. 9.00 Gvmn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.3a Waterst). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, le zing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Hoe wor den we geregeerd?, lezing. 10.30 De golf van Bis- Ga-Je. 1.30 Pianorecital. 12.00 Orgelspel en viool. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nieuwe gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Instr. kwint. 13.40 Sportact. 11.10 Voor de jeugd. 14.45 Gram. 14.55 Van de wieg toth et graf. lezing. 15.10 Ork.muziek. 15.35 Wie moet hun lasten dragen, lezing. 15.50 Radio- kamerork. en solist. 16.40 Boekenwijsheid. 17.00 Jazzmuziek. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Pianorecital. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje.praat.ie. 19.40 Christus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Wie is het?, quizprogr. 21.40 Amus.muz. 22.10 Op gezocht en afgestoft. 22.30 Nieuws. 22.40 Social, comm. 22.55 Lichte muz. 23.25 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 2.98 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Pla- tennieuws. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Amateursprogramma. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole-orkest en solist. 15.15 Franse les. 15.30 Voor de jeugd, 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 In- stium. kwart. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportpen- scoop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Instrumentaal kwartet. 18.15 Journalistiek weekovereicht. 18.25 Retourtjes. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 18.55 Olymp. winterspelen 1960. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 19.45 Olvmpische winterspelen 1960. 20.00 S.U.S.- actie. 21.00 Gram. 21.10 De knipperbol, pol. praat je 21.20 Gevar. progr. 22.15 Olympische winter spelen 1960. 22.30 Nieuws. 22.50 Gesprekken. 23.55 —24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Muzikale kaleidoscoop. 14.30 Journaal. 15-00 Accordeonspel. 15.15 Balletmuz. 15.35 Accordeon- spel. 16.00 Vlaanderen mijn land, u mijn geliefde, u mijn hart. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Meesterwerken der Itali aanse Polyfonie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Idem. 21.00 Idem. 21.15 Amus.muz. 22.00 Weerber. en nieuws. 22.15 Verz.- programma. 23.00 Nieuws. VOOR ZATERDAG NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Olvmpische winterspelen 1960. 20.00 Journaal en weeroverz. NCRV: 20.20 Cabaretprogr. 20.35 In termezzo. 20.45 Muzikaal progr. 21.05 Gevar. progr. 21.05 Gevarieerd programma. 22.10 Dagsluiting. De raadsman van het weekblad T.V., mr. A. G. Maris uit Den Haag, heeft het kort geding dat bij de president van de Amsterdamse rechtbank aanhangig was gemaakt tegen de Arbeiderspers, de VARA en de hoofdredacteur van de VARA Radio- en T.V. Gids, de heer G. P. Bakker, ingetrokken, daar naar zijn me ning aan de gestelde sommatie tot recht zetting is voldaan. In een tweede artikel, opgenomen in de VARA-gids van 28 februari, schrijft de heer Bakker namelijk onder andere het volgende: ..Uit ons artikel wordt mis schien afgeleid dat wij willen stellen als zou het T.V. blad alle betreffende uitzen dingen gemist hebben. Dit hebben wij niet willen beweren". Deze alinea had betrekking op een vorig artikel in de VARA-gids, waarin de heer Bakker mededelingen deed over Neder landse programmaopgaven over radio aan het buitenland, die de laatste tijd met op zet onvolledig worden verzonden. „En wat zien wij nu? Het weekblad T.V. mist ze nu", stond in het eerste artikel. Over deze laatste zin had het weekblad het kort geding aanhangig gemaakt, dat thans is ingetrokken. zoals te verwachten viel, sober, maar in ieder geval oordeelkundig. Wat dat be treft lijkt ons Butzelaar wel gedisponeerd. Na deze oorlogsherinnering stapten wij om kwart over tien over naar het Opera bal in Wenen. Een prachtig geënsceneerd vorstelijk schouwspel. Het wegvallen van het geluid werkte onthutsend bij zoveel jeugd, elegance en schittering. Beeldschermer Advertentie VAREN, VAREN, go maar vast SPAREN! Gcd. Oudegracht 117 - Haarleni - Tel. 16242 Tot vaste dirigent van het Overijsels Filharmonisch Orkest is met ingang van 1 maart benoemd Jan Brussen, thans as sistent-dirigent van het Concertgebouwor kest te Amsterdam. Jan Brussen volgt in zijn functie bij het O.P.O. Yvon Baarspul op. Jan Brussen kreeg bekendheid als di rigent bij de Nederlandse Radio Unie. Veelvuldig trad hij op met Radio Filhar monisch Orkest, het Omroeporkest en het Omroepkamerorkest. Met veel succes di rigeerde hij eveneens zes tournees van het Nederlands Studentenorkest. Dr. W. Drees, minister van Staat, zal samen met zijn echtgenote op 20 maart naar Israel vertrekken, waar hij geduren de veertien dagen de gast is van de Israë lische regering. Hij zal de helft van het bedrag van 10.000, dat hem als geschenk op het congres van de P.v.d.A. werd over handigd, schenken aan de in Israel geves tigde dr. Henri-Polakschool. Bij archeologische vondsten heeft men in Griekenland vazen gevonden waarop sporttafcrelen waren afgebeeld. De sport stond bij de oude volken al in hoog aanzien en zelfs in de Bijbel vinden we er verwijzingen naar. Begrijpelijk dat men wed- lopers, speerwerpers en wagenrenners op de siervoorwerpen afbeeldde. Hoe knap de kunstenaars ook waren, het midden uit de actie gegrepen „moment" met zijn sterke spanning en grote realiteit bleef voor later eeuwen voorbehouden. De ontdekking van de fotografie kon dit pas verwezenlijken en dan nog in een vrij laat stadium. Toen lenzen en camera's alsmede het filmmateriaal een hoge graad van perfectie bereikt hadden, kwam het vastleggen van de zeer snelle beweging binnen de mogelijkheden. Wanneer we de sportpagina van onze krant opslaan zien we er de voorbeelden van; Een hoogspringer zwevend tussen aarde en lat, een paard met berijder midden in de sprong over de hindernis, een bal die vlak langs de hand van de keeper suist enz. De sportfotografen zijn daartoe uitgerust met camera's welker sluitersnelheid zich tot 1/1000 sec. laat instellen. Elke beweging bestaat in feite uit een heel grote serie momenten van stilstand, in de mechanica noemt men dat rustpunten. De sluiter pikt zo'n rustpunt uit de totale beweging. De meeste amateurcamera's bezitten deze mogelijkheid niet; onze sluiters gaan vaak niet hóger dan tot 1/500 sec. Toch hebben ook wij de mogelijkheid om boeiende en levendige sportfoto's te maken. Gooi een steen in de lucht, hij zal stijgen tot een bepaald punt en dan omlaag vallen. Op het moment dat de stijging ophoudt is er een kort ogenblik van absolute stilstanddit is ONS MOMENT. Want niet alleen een steen, maar ook de hoogspringer, de ruiter en paard, de discuswerper kennen die stilstandsmomenten. Dat vergt wel een nauwkeurige studie van de bepaalde sport. Het is niet een kwestie van even kijken en dan knippen. We moeten trachten elke bijzonderheid van een bepaalde beweging in ons op te nemen. Lukt. ons dat, dan is zelfs bij snelle sporten als bijvoorbeeld ijshockey, fotografie met eenvoudige camera's mogelijk. Een andere mogelijkheid is om de beweging zodanig voor de camera te nemen, dat we haar toch scherp krijgen. Een wiel renner die langs de camera snelt wordt zelfs bij een 1/300 sec. vermoedelijk on scherp. Laten we hem daarentegen naar ons toe komen dan krijgen we een wiel renner, motorrijder of auto zelfs met 1/25 sec. scherp.... mits we de camera ROTS VAST maar niet krampachtig! vast houden. Als derde mogelijkheid is er nog nog het zogenaamde „meetrekken" met de be weging. Dit gaat eveneens met vrij lage sluitersnelheden als bijvoorbeeld 1/25 sec. We draaien dan met de beweging van het onderwerp, een fietser of wat dan ook mee, en knippen midden in de beweging af. Het resultaat is fantastisch. U krijgt na melijk een volkomen onscherpe achter grond, maar een scherpe fietser. On- Bij de foto: Zwemmen en duiken behoort tot de meest geliefde sporten in ons natte land. De foto is op een „moment van stil stand" genomen. Ook met de box kan dit! Tegenlicht zorgde voor een prachtige sil houetwerking, een geelfilter voor mooie wolken. scherpe achtergrond geeft sterke impressie van snelheid. Omstreden benoeming. Het Westber- lijnse stadsbestuur heeft dinsdag de benoe ming goedgekeurd van Gustav Rudolf Sell- ner tot hoofd van de stadsopera als opvol ger van Carl Ebert, die het volgend jaar aftreedt. Op deze benoeming is nogal wat critiek geleverd, omdat Sellner lid is ge weest van de nazi partij. De 73-jarige Ebert was een tegenstander van de nazi's. Hij verliet het land, hoewel de nazi's hem de leiding wilden geven van alle opera gebouwen in het land. 8283. Ziezo, jullie hebt 't allemaal gezien, nietwaar? zei Ydo. Niemand hoeft vrees te hebben voor deze draak, ik heb 'm helemaal in de hand! Ja, nu begonnen de mensen hem te geloven, ze kwamen schoorvoetend uit hun schuil plaatsen te voorschijn. Luister, zei Ydo. Ik ga met m'n draak weg en niemand hoeft meer bang te zijn. Alle boeren kunnen rustig weer naar hun dorp terug gaan, er is niets aan de hand! Nu waren de gezichten der mensen opeens weer opgehelderd. Ja, ze geloofden nu wel dat hun geen kwaad zou overkomen, die draak zou geen onheil brengen. En Ydo ging zwaaiend de poort door en de brug over, de stad uit. 9 59) De jurken waren mooi maar eenvoudig. En ze droeg nu ook behoorlijke schoenen. Het was alles tot op zeke re hoogte opwindend en zij vond zichzelf in haar nieuwe kleren niet kwaad, maar het was niet belangrijk. Ja dat was, wat zij meer dan iets anders voelde.. Rob en de farm en alles wat daarbij behoorde, zoals het verzorgen van het vee en het kweken van groenten. Zij had getracht dat aan mevrouw Fennel uit te leg gen, maar deze had alleen maar gelachen en gezegd: Maar m'n lieve kind, het is belangrijk voor een meisje er goed uit te zien. En jij ziet er goed uit. Als je er aardig uitziet, zul je veel beter in staat zijn Rob naar je hand te zetten. Dat idee vond zij echter helemaal verkeerd en dat zei ze ook tegen Julie, die er evenwel bepaald anders over dacht. Ik weet wel, zei Julie dat kleren niet de meest belangrijke dingen zijn, maar ze zijn toch wel een klein beetje belangrijk. En wil jij Rob niet naar je hand zet ten..? Dat is een raar idee. Helemaal verkeerd. Jij en Rob passen bij elkaar. Jullie zouden waarschijnlijk bei den al gelukkig zijn in lompen, maar je zou het toch niet prettig vinden, als andere mensen jullie lompen za gen dragen. Och, wat komt het er ook op aan? zei Isabelle ver drietig. Het is allemaal de fout van David. Waar om heeft hij de zaken niet gelaten zoals ze waren? Ik wou de farm toch niet hebben. Julie gaf daar geen antwoord op. Ze ging naar het einde van de kleine met karresporen doorploegde straat van Kantani, langs een winkel en het postkantoor, waai de peperbomen gracieus in de zon stonden en zo verder naar de rand van het stadje. Daar staarde zij in de rich ting van het karrespoor, dat uiteindelijk naar Timballs farm leidde. Evenals Isabelle vroeg zij zich immers af, wat David en Rob wel deden, wanneer ze naar Kantani zouden komen en hoe die kwestie van de farm zou aflo pen. Sedert die avond bij de Timballs had zij David niet meer gesproken. Het huis van de Fennels was vrij lelijk, met een hoog opgetrokken tinnen dak, maar de kamers waren luchtig en de tuin was vol rozen en oleanderbosjes. Kleine ho- ningvogeltjes vlogen tussen de bloesems en Julie vond, dat mevrouw Fennel soms zelf precies een vogeltje leek. Fennel was een donkere, rustige man met verstan dige ogen. In zijn jongere jaren had hij lange tochten door de wereld gemaakt en onder talloze sterren viool zitten spelen, waarbij hij zich volkomen gelukkig voel de. Zijn vrouw vond dat musiceren overigens wel eens wat overdreven. Lieveling, zei ze soms, als je dan toch dat lawaai moet maken, waarom doe je dat dan niet in de tuin? Het klinkt vandaar zoveel beter. En zo was het ook weer op een avond, nadat er zware regen was gevallen en de aarde en de bloemen heerlijk geurden, dat Fennel naar een klein gebouwtje aan het einde van de tuin ging en daar ging spelen. Er was geen maan, maar de hemel was volkomen helder en één en kele ster stond groot en schitterend aan de hemel. Uit het tuinhuisje kwam het vage en wat droevige geluid van de viool. Isabelle zat en elkaar gedoken op een stoel op de veranda en staarde met sombere blikken naar de tuin, terwijl Julie uit een soort plichtsgevoel met me vrouw Fennel een spelletje deed. Ineens klonk duidelijk het lawaai van paarden, die de weg af galoppeerden. Isabelle greep de zijkanten van haar stoel en bleef doodstil zitten. Er waren twee paarden. Het zouden Rob en David kunnen zijn. David kwam er niet op aan, als Rob er maar was, dacht zij! De paarden hielden aan het einde van de tuin stil, waar zij konden worden vastge bonden. En zij hoorde de rustige, gemoedelijke stem van David zeggen: Ik zal ze wel op stal brengen. Ga jij maar door naar binnen. Daarna hoorde zij Rob naar het huis lopen. Zij kende zijn voetstappen. Daarin zou zij zich nooit kunnen ver gissen. Onbeweeglijk bleef ze in de grote stoel zitten met wit glanzende knokkels, met een lichtstreep uit de zit kamer op haar zachte donkere haar en donkere glanzen de ogen. Rob zag haar, toen hij de stoep opkwam en bleef op eens staan. Zij zag er zo anders uit, zozo volwas sen, zo geheel anders dan het meisje, dat in een krappe katoenen jurk met blote benene over het veld gelopen had met haren die in verwarring over haar ogen vielen. Dit was een vreemde. Maar toen hij haar zo aanstaarde, zag hij plotseling de echte Isabelle, begreep hij, dat wat zij ook doen of dragen mocht, zij Isabelle was en bleef iemand, die een deel van hemzelf en van zijn leven was; iemand, die hij lief had. Het meisje stond op en liep op hem toe. Uit de verte klonk nog de zachte vioolmuziek. Er sjirpte een krekel. In dat ogenblik wist zij, dat al de oppervlakkige dingen er niet op aankwamen; dwaze dingen, zoals het naar je hand zetten van mannen en dwaze dingen, zoals trots. Zij stak hem de handen toe en zei op gesmoorde toon: Rob, we moeten samen zijn, jij en ik. Ik houd van je Rob. Zonder jou zou ik niet kunnen leven. En ik heb de laatste week gewoonweg niet geleefd, zei Rob met zachte bevende stem. Ik heb alleen maar gewerkt, maar niet geleefd. Ik.... Isabelle, het is niet eerlijk tegenover jou! Het ergste, wat je zou kunnen doen, zei het meisje, zou zijn als je mij alleen met de farm liet zitten. het geld komt er niet op aan.... de farm is de werke lijkheid en de farm is een deel van jou en van mij. Daarvoor betekenen wij iets en zij is iets voor ons. Ik houd ook van jou, zei Rob en haar beide handen grijpen, hield hij die tegen zijn gezicht. Zij meende, dat er iets nats en warms als tranen op viel, maar bleef met een stille glimlach voor zich uitstaren in de duisternis, starend ver voorbij de begrenzing van destmn naai de farm, die haar thuis vormde en waar hun leven zich verder zou afspelen. Ik zal ze trouwen, had Fennel tegen David gezegd. Laat ze stilletjes trouwen en naar hun farm terug gaan. Dat meisje verlangt geen opsiering en conven ties. Het enige, wat zij wenst, is haar man en haar werk. Hij keek David scherp aan. Het wordt toch niet misschien een dubbele trouw partij, wel? Ik betwijfel of daarvoor op mijn bureau voldoende ruimte is. Voor zover ik weet, zei David wordt het dat niet. Wat zul je voor de huwelijksvoltrekking aandoen? vroeg Julie aan Isabelle. Deze staarde haar aan en zei toen: Wat ik het eerst in handen krijg, denk ik. Julie, ik geloof, dat we met behoorlijk snoeien binnen tien jaar die sinaasap pelbomen weer in bloei kunnen krijgen Ongetwijfeld, zei Julie, maar intussen zal je toch wel een zekere belangstelling hebben voor de jurk die je zult aantrekken, als je gaat trouwen. Ik zal aantrekken, wat jij geschikt vindt, zei Isa belle. Je bent werkelijk hopeloos! zei Julie en liet zich zuchtend op een stoel zakken. David was teruggegaan naar Sailsbury. Hij zou voor de trouwpartij terugkomen, had hij gezegd, maar het scheen hem niet hevig te inte resseren. Je zult Durban wel prettig vinden, had hij voor zijn vertrek tegen Julie gezegd. Alice zegt, dat je voort moet maken en al die romantiek afwikkelen en dan terugkomen en een paar jurken voor jezelf ko pen. En ze zegt, dat het er erg op lijkt, dat Ann nu eindelijk werkelijk in ernst verliefd is. Richard Burgoyne? vroeg Julie Burgoyne, stemde David toe. En dat was dat. David had zich weer in zijn schulp teruggetrokken. Het was, alsof hij er lang genoeg uit geweest was om de zaak voor Rob en Isabelle in orde te maken en om zijn zuster buiten gevaar te zien. Nu hij dat allemaal gedaan had, werd er niets meer van hem verlangd. Voor Julie was het echter ellendig te zien hoe leeg het leven zonder hem wel was. Het leek of al datgene, vl'at hij tegen haar gezegd had, toen mevrouw Ferndaïe zo ziek was, alleen maar in haar verbeelding had be staan. Soms dacht zij, dat zij inderdaad gedroomd had. Kom je ook in Durban? had zij gewaagd te vragen en hij had geantwoord: Nee. Ik zal genoeg te doen hebben om mijn eigen farm weer op orde te krijgen en nog een oogje op die van John te houden. De tabaks oogst eist bovendien mijn volle aandacht. Het beste wat Julie op dat ogenblik kon doen, was te zorgen voor Isabelles kleren, daar Isabelle zelf blijk baar in de mening verkeerde, dat zoiets absoluut over bodig was. We moeten een partijtje organiseren, had mevrouw Fennel gezegd en Isabelle had haar nuchter aangeke ken en gezegd: Maar Rob en ik zullen moeten ma ken, dat we wegkomen na het huwelijk. Als we dat niet doen missen we de dag van het vee wassen. Gelukkig was Rob ook aanwezig geweest om me vrouw Fennels gevoelens te kalmeren. Een partijtje zal fijn zijn, zei Rob. Ik zal me niet getrouwd voelen, als er geen partijtje is geweest en als er geen rijst en geen oude schoen is om achter na te gooien. Het was toch eigenaardig, dacht Isabelle, dat er zo veel mensen gekomen waren om zoiets eenvoudigs te zien als twee menspn, die gingen trouwen. Zij stond naast Rob voor Fennel en achter Fennel kon zij een vlek zonlicht zien en een plek rode aarde en een klein bosje. Zij zag de hemel boven het bosje en een havik, die daar rondhing. Julie was aanwezig, evenals David Baxter en me vrouw Fennel. David had haar een broche gegeven, een aardige broche van stofpareltjes in de vorm van een hart. Dat was vriendelijk van hem., de eerste broche die zij ooit bezeten had. Rob had haar een kris tallen halssnoer gegeven en een koralen armband en die droeg zij nu ook beide. Zij droeg een witte japon en een grote hoed met brede rand, die haar overigens nogal hinderde en voelde zich innig gelukkig. (Slot volgt) De voorstelling van „Le cavalier seul", van Jacques Audiberti, door het Utrechts Studenten Toneel op dinsdag 1 maart in de Stadsschouwburg te Haarlem, gaat niet door. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Schol ten heeft aan dr. J. W. Weevers te Oud dorp (Z.H.) opdracht verleend tot het schrijven van een studie over de roman schrijver J. F. Oltmans (18061854). VOOR DE ZESDE achtereenvolgende maal heeft Esso Nederland n.v. haar re laties als nieuwjaarswens Dichters Omni bus gestuurd, welke bloemlezing thans verrast met gedichten van enkele weinig bekende en nog niet bekende dichters. Voor ons moge deze bloemlezing voor de zesde maal aanleiding zijn te getuigen van ons enthousiasme voor deze vorm van mecenaat en cultuurspreiding. De oplage is wederom vergroot, met duizend exem plaren tot zeventienduizend; dat betekent gezien de oplagecijfers van de meeste poëziebundels dat de lezerskring groten deels uit mensen bestaat voor wie, zoals in de verantwoording bescheidenlijk wordt uitgedrukt, „het lezen van poëzie bepaald geen dagelijkse bezigheid is". Telkenjare prikkelt de keuze tot enige tegenspraak, al kan deze dan ook slechts even subjec tief zijn als" de keuze blijkt gedaan; de bloemlezing heeft immers geen pro grammatische noemer waaraan men het resultaat kan toetsen. Liever dan muggen te ziften waar niet geprikt wordt, laten wij uit Dichters Ojrmibus het gedicht „Na jaren" volgen van onze litteraire mede werker C. J. E. Dinaux, opdat onze lezers hem ook als dichter kunnen waarderen. NA JAREN Was ik dat kind op dat vergeeld portret, bij bloemen spelend in de zomerzon? Daar, in die la, zei ze, van 't kabinet - neem het. Daarom hield ik zoveel ik kon van je, zoals een moeder doet. Maar ach, misschien wel niet om jou, - van 't kind waarom ik huilde, sinds ik het niet meer spelen zag, en T werd als jij nu bent: een man. Daarom - Maar wat doet dat er nü nog toe - je ogen zijn toch niet meer van mij. En wat je hoofd dacht - hoe kan ik dat weten, belogen door jou en and'ren? Maar 'k heb in je geloofd, van je gehouden, kind, als ik maar kon, om 't spelen bij die bloemen in de zon - Dat zei ze 's morgens. En 's avonds was ze dood. Was ik dat kind? Heb ik ooit kunnen spelen, die haar verried, wie weel al in haar schoot? 't Is beter zo. - Laat dat portret vergelen. i

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4