Lawine van protesten onttrok misdaden aan het gezicht Er is plaats voor een tweede staalindustrie Geredden van de „Engonia" arriveerden in Rotterdam Hoogovens„Voorbarig" EEG-ministerraad kwam niet tot resultaat Doodstraf heeft in Amerika veel meer aanhang dan in Europa Koningin ontving het eerste sleuteltje Westelijk voorstel: vrijstad Berlijn Critiek op het aftreden van premier Segni Eisenhower in Sao Paulo onder stromende regen VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 6 DISCUSSIE IN E.-S.B. Het Europees vervoer HET RUMOER OM CHESSMAN Actie Doe Open Rechercheur voor de klas Relletjes bij een staking te Aketi in Kongo Voorzitter van Senaat laakt corruptie Zomermode in Rusland In het jongste nummer van Econo misch-Statistische Berichten is als inge zonden stuk een commentaar opgenomen van de directie van Hoogovens te IJmui- den op de beschouwingen van de heren drs. W. C. Kroft en prof. dr. L. H. Klaas- sen over het staalproject Europoort, die in „E-S.B." van 3 februari jl. waren ge publiceerd. De directie van Hoogovens schrijft, dat zij zonder thans op details in te gaan kan zeggen, dat zij met de conclusie „dat op voering van de staalproduktie in Neder land verantwoord is te achten" in haar algemeenheid instemt. De heren Kroft en Klaassen trekken verder de conclusie, dat „vestiging van een tweede staalbe drijf in Nederland verantwoord" is. „Deze conclusie wordt echter getrokken, zonder dat in het artikel wordt nagegaan of en zo ja welke mogelijkheden er zijn de staalproduktie op te voeren bij de be staande ijzer- en staalbedrijven hier te lande. Zonder een analyse van deze mogelijkheden en in het bijzonder van de alternatieve investerings- en kostenver- houdingen lijkt ons de conclusie, dat er een tweede staalbedrijf moet komen, voor barig", aldus de directie van Hoogovens. Geen bedrijfseconomische bezwaren De heren Kroft en Klaassen merken in een naschrift het volgende op: ..In ons ar- tiel baseerden wij de stelling dat de vesti ging van een tweede staalbedrijf in Ne derland verantwoord is te achten op een drietal overwegingen: a) de eenzijdige structuur van de huidige produktie: b) de zeer sterke toeneming van het toekomsti ge verbruik van walserijprodukten; c) de uitermate gunstige ligging van Rozen burg. Het eerste punt werd geïllustreerd aan de hand van een vergelijking van de mate, waarin de eigen produktie voorziet in het verbruik van de verschillende wal serijprodukten. Daaruit bleek dat van de twee belangrijkste produkten, namelijk profielstaal en plaatstaal, welke te zamen 80 percent van het totale verbruik uitma ken, Nederland voor 8 percent resp. 93 percent in het eigen gebruik voorziet. Profielstaai moet dus voor 92 percent wor den ingevoerd, plaatstaal slechts voor 7 percent. Wel heel duidelijk blijkt hieruit hoezeer de specialisatie bij de huidige produktie is doorgevoerd. Weinigen zullen hiertegen bedrijfseconomische bezwaren willen aanvoeren. Hoogovens kunnen toch expanderen Het tweede punt, uiteraard voor de con clusie even belangrijk als het eerste, kan wellicht het beste naar voren worden ge bracht door een eenvoudige vergelijking. De huidige produktie in Nederland van walserijprodukten bedraagt 0,9 miljoen ton. Daarvan wordt 0,35 miljoen ton ge ëxporteerd. Blijft dus voor binnenlands verbruik 0,55 miljoen ton. Dit verbruik zal in 1975 circa 3,8 miljoen ton bedragen. Aannemend dat de produktie van de Hoogovens en Staalfabrieken te IJmui- den in deze periode zal verdrievoudigen, hetgeen toch waarlijk niet krap genomen is, en de produktie op dezelfde wijze over de binnenlandse en buitenlandse markt zal zijn verdeeld, zal deze produktie voor 1.65 miljoen ton in eigen verbruik voor zien en dus 3,80 - 1,65 2,15 miljoen ton moeten worden geïmporteerd. Reali seert men zich dat de totale produktie van de Hoogovens en Staalfabrieken dan circa 2,7 miljoen ton zal bedragen, dan kan toch bezwaarlijk worden volgehouden dat een tweede staalbedrijf geen mogelijkhe den zou bezitten. Wanneer de Hoogovens en Staalfabrieken bij hun huidige omvang van 0,9 miljoen ton levensvatbaarheid be zitten (en daarover kan toch geen twijfel bestaan) biedt een importoverschot van 2,15 miljoen ton zeker ruim voldoende perspectieven voor een tweede bedrijf. Ten slotte kan worden gesteld dat de vestigingsplaats Rozenburg zo uniek is met betrekking tot de aanvoer van grond stoffen zowel als de afzet van eindproduk- Een ontwerp-reglement van de Europe se Executieve Commissie ter voorkoming van discriminatie in prijzen en voorwaar den in het vervoer in de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap heeft donderdag in Brussel niet de goed keuring van de Ministerraad van de E.E.G., gekregen. Als gevolg van Italiaanse en Nederlandse oppositie tegen de in het ont werp-reglement opgenomen bepaling over een aan de vervoersmaatschappijen op te leggen publikatieplicht van prijzen en voorwaarden van transportcontracten kon den de voorstellen van de commissie de voorgeschreven meerderheid van stem men niet behalen en werd besloten, dat de Europese Executieve Commissie zich na der op deze kwestie zal beraden en een nieuw voorstel zal indienen. Het door staatssecretaris Stijkel verde digde Nederlandse standpunt ten aanzien van deze kwestie is, dat een publikatie plicht voor de juiste naleving van de non- discrimatie niet noodzakelijk is. Naar Ne derlandse opvatting zou een publikatie plicht wel ter sprake kunnen komen onder de bepalingen van artikel 75 van het ver drag, waarin wordt gesproken van het vaststellen van gemeenschappelijke regels voor het internationale vervoer in de Ge meenschap. De Nederlandse bezwaren tegen publi katieplicht zijn het gevolg van het feit, dat in tegenstelling tot andere landen van de gemeenschap het vervoer langs de weg, per spoor en te water in Nederland op economische basis wordt verricht. Publi katieplicht zou de vervoerondernemingen in hun vrijheid beknotten en hun moge lijkheden van concurrentie aantasten. In Nederlandse vervoerskringen bestaan dan ook grote bezwaren tegen het invoeren van een plicht prijzen en voorwaarden open baar te maken. In Brussel wordt het onwaarschijnlijk geacht, dat de Europese Executieve Com missie met een nieuw voorstel, waarin de publicatieplicht is opgenomen, zal komen zo lang de Italiaanse en Nederlandse be zwaren daartegen voortduren. ten (beide in de kostprijs van het eindpro- dukt tot uitdrukking komend), dat het in het nationaal-economisch kader bepaald ongewenst moet worden geacht deze plaats niet voor het aangegeven doel te benutten. Vergelijken met K.S.G.-bedrijven Een aantal additionele argumenten is in het kort: 1. De omvangrijke verwerkende in dustrie in de onmiddellijke omgeving van Rotterdam, welke thans voor levering grotendeels op het buitenland is aangewe zen. vormt niet slechts een belangrijke factor bij de afzet der produkten van een staalbedrijf op Rozenburg, doch zal zon der twijfel ook zelf weer in haar ontwikke ling in sterke mate bevorderd worden door het ten dele onafhankelijk worden van de (vaak onregelmatige) buitenland se leveringen. 2. Het vestigingsonderzoek heeft uitge wezen dat Rozenburg om vele redenen gunstiger is gelegen dan andere vestigings plaatsen binnen het E.G.K.S.-gebied. Om deze zelfde reden valt te verwachten dat de kostprijs van het nieuwe bedrijf zeker niet hoger zal zijn dan die van het gemid delde goede bedrijf elders. Of deze kost prijs wellicht een fractie hoger of lager zal liggen dan die van de Hoogovens en Staalfabrieken is niet belangrijk, aange zien beide bedrijven een complementair veel meer dan een concurrerend karakter zullen hebben. Voorts is niet deze verge lijking interessant, doch slechts die tussen de Nederlandse bedrijven en de overige E.G.K.S.-bedrijven. 3. Het valt niet te verwachten dat de in vesteringskosten in een nieuw bedrijf die in het bestaande zullen overtreffen. De investeringskosten zijn namelijk prak tisch evenredig met de omvang van de produktie en derhalve nagenoeg even om vangrijk voor een uitbreiding van een be staand als voor de stichting van een nieuw bedrijf. Gezien deze argumenten menen de schrijvers hun stelling dat vestiging van een tweede staalbedrijf in Nederland ver antwoord is onverminderd te kunnen hand haven. Koningin Juliana heeft donderdag een deputatie jongeren ontvangen van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, die deelnemen, aan de actie „Doe Open" voor het wereld-vluchtelingenjaar. Men toonde de vorstin de affiches en bood haar het eerste sleuteltje van de actie aan. Bij het standbeeld van de dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam is donderdag de februari staking 1941 herdacht. Een overzicht tijdens het défilé van de school kinderen. (Van onze correspondent in de V.S.) Eén ding staat wel vast: het lawaai rondom het zo langzamerhand zo berucht geworden geval „Caryl Chessman" is voor ontelbare Amerikanen een reden gewor den zich ernstig te beraden over het voor en tegen van de doodstraf. De hele trieste geschiedenis heeft, om de woorden van de New York Herald Tribune te citeren, het besef wakker geroepen dat de doodstraf, vanwege haar onherroepelijk karakter, de bescherming van de gemeenschap tegen misdadigers eerder bemoeilijkt dan ver gemakkelijkt. De hoofdstedelijke Was hington Post drukt het als volgt uit: de wetgever van Californië zal nu moeten be slissen of hij een systeem van bestraffing wil voortzetten dat de weerzin van elk be schaafd geweten opwekt en bovendien in de praktijk moeilijk onpartijdig kan wor den doorgevoerd. En het blad herinnert er aan dat Caryl Chessman, indien hij een domme, ongeletterde boosdoener was ge weest, allang in de gaskamer de dood zou hebben gevonden. Als Californië, aldus be sluit de Washington Post, de doodstraf af schaft, zal Chessman zijn miserabele le ven wellicht niet geheel tevergeefs geleefd hebben. De hevige reacties, die het geval-Chess- man in het buitenland teweeg gebracht heeft, zijn in de Verenigde Staten aller minst aan de aandacht ontsnapt. Men heeft er begrip voor dat in zovele landen, waar men de doodstraf niet of niet langer kent, de voorgenomen terechtstelling van een veroordeeld misdadiger, en dan nog wel na zo'n martelend-lange tussentijd, weer zin heeft opgewekt. Dat neemt niet weg, dat de protesten uit het buitenland door niet weinigen als een ongeoorloofde in menging in een geval van binnenlandse rechtpleging worden beschouwd. Men be treurt het boyendien dat maar al te veel protesterenden geen aandacht schenken aan de feitelijke geschiedenis van de zaak, noch aan de afschuwelijke daden, die tot de veroordeling hebben geleid. Ook in de Verenigde Staten zelf is het aantal protes ten in de afgelopen jaren toegenomen maar het zou toch onjuist zijn te zeggen, dat dit wijst op een algemene morele af wijzing van de doodstraf als zodanig. Het is nu eenmaal een onmiskenbaar feit, dat men in de Verenigde Staten, in het alge meen gesproken, ietwat anders over de doodstraf denkt dan bij ons met name als straf op zeer zware misdaden zoals moord met voorbedachte rade en men senroof. Achtergrond Het waarschijnlijk alleen mogelijk, de hier heersende opvattingen te begrijpen indien men onder meer bedenkt, dat men in de Verenigde Staten al vele jaren met ernstige misdaad-verschijnselen te kam pen heeft. Het land is nu eenmaal, behalve een welkom toevluchtsoord voor vluchte lingen en een toekomstland van vele mil joenen rechtschapen immigranten, een jachtterrein van vele gewetenloze geluk zoekers en misdadigers geweest, die le gaal of illegaal zijn binnengekomen. Mis- dadigersbenden hebben lange jaren welig getierd en zijn ook nu nog niet uitgeroeid. Gevallen van mensenroof en roofmoorden waren soms schering en inslag en komen ook nu nog voor. Men hoeft zich uit de veel heid der ernstige misdaden alleen maar het afschuwelijke geval van de Lindbergh kinderroof- en moordzaak te herinneren om althans gedeeltelijk een verklaring te vinden voor de hier heersende gevoelens. In een beschouwing over de buitenlandse protesten liet een gezaghebbend blad als de Philadelphia Enquirer niet na erop te wijzen, dat men vooral in binnen- en buitenland niet uit het oog moet verlie zen dat de misdaden, waarvoor Caryl Chessman veroordeeld werd, een waarlijk afschuwwekkend verhaal vormen van dierlijkheid en wreedheid De republikein se senator Gordon Allott uit Colorado wees er in de Senaat op, dat achter al de om standigheden van het geval-Chessman het feit uit het oog verloren wordt, dat het hier gaat om een man, die „veroordeeld werd voor beestachtige misdaden tegen vrou wen, misdaden die te erg waren om gepu bliceerd te worden". Niemand neemt in de Verenigde Staten het twaalf jaar lange en martelende uitstel in bescherming, maar men laat niet na er op te wijzen, dat het niet de overheid maar Caryl Chessman was, die door gebruikmaking van aller hande technisch-wettelijke mogelijkheden en achterdeurtjes telkens weer een ver schuiving van de terechtstelling wist te bewerkstelligen. Wat vele commentators vooral ook betreuren is, dat niemand, in binnen- of buitenland, een woord van me dedogen schijnt over te hebben voor de slachtoffers van de veroordeelde man. Dat, naast andere overwegingen, ook de De Koningin heeft gistermiddag een de putatie ontvangen bestaande uit de voor zitter van de Nedei-landse Jeugd Gemeen schap, ds. N. O. Steenbeek, alsmede de leider van de actie „Doe open", de heer P. van Haaien, en een twaalftal jongens en meisjes van 17-25 jaai-, leden van het Nederlands Nationale Jeugd Comité voor het Wereldvluchtelingenjaar. De actie „Doe open" wordt geleid dooi de Nederlandse Jeugdgemeenschap in overleg met het Nederlands Nationaal Comité voor het Wereldvluchtelingenjaar. Verkocht worden sleuteltjes, die als sym bool zijn gekozen voor een nieuwe le vensmogelijkheid. De actie begint offi cieel op 27 februari in het gehele land en wordt uitsluitend door jongeren georgani seerd. De opbrengst is bestemd voor het bouwen van een gemeenschaps- en cultu reel centrum in de vluchtelingenkampen Friedrichsfeld en Ohmstede in West- Duitsland, waar een groot aantal vluch telingen uit Polen en Letland verblijven De deputatie bood de Koningin het eer ste sleuteltje van de actie aan. De bemanning van de Nederlandse kust vaarder „Engonia" welk schip in de Golf van Biscaje tijdens stormweer is vergaan is vanmorgen per trein in Rotterdam aan gekomen. Het was een ontroerend weerzien op het station, waar familieleden stonden te wachten Pp man, vader of verloofde. Direct kwamen de verhalen los over de „nacht der verschrikking", verhalen over de ontsnapping op het nippertje van een kantelend schip, over een reddingboot, die niet uit de davids wilde zakken, over een bijl, die brak, toen matroos Twijnstra pro beerde om de boot uit de davids te hak ken, over een kok, die haastig roeispanen greep om te trachten daarmee de boot los te wrikken en over een machinist, die nog even terugliep naar zijn hut om sigaretten, sinaasappelen en bananen in een laken te wikkelen en toen in het ijzige zeewater viel doordat zijn sprong van het schip in de boot mislukte. Kok Wiebe en matroos Twijnstra konden hem nog net aan boord van de sloep trekken en daarmee zijn le ven redden. Kapitein Ros ging als laatste man van boord in de inktdonkere storm nacht en sprong bovenop de rug van stuur- LONDEN (UPI) De westelijke mo gendheden zullen op de topconferentie voorstellen van Oost- en West-Berlijn een vrijstad te maken, aldus is van gezagheb bende zijde in Londen vernomen. Het voorstel wordt thans nader uitge werkt en zal op de topconferentie die 16 mei in Parijs begint ter tafel worden gebracht. De Sovjet-Unie heeft eerder voorgesteld van West-Berlijn een vrijstad te maken. Oost-Berlijn is de hoofdstad van Oost-Duitsland en de status van dit stads deel blijft ongewijzigd, aldus is herhaal delijk van Russische zijde betoogd. „West- Berlijn bedreigt de wereldvrede, niet Oost- Berlijn" verklaarde de Oostduitse partij leider Ulbricht nog onlangs. (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dezer dagen verklaard dat de wes telijke functionarissen die in Washington voorbereidingen treffen voor de topconfe rentie met Rusland, verschillende voor stellen hebben bestudeerd maar tot nu toe nog geen enkel besluit hebben genomen. WASHINGTON (AFP) —De Westduit- se ambassadeur in Washington, Wilhelm Grewe, heeft na een bezoek aan de Ame rikaanse waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken, Douglas Dillon verklaard niet te geloven dat het Westen volkomen nieuwe voorstellen over Duitslands toe komst zal indienen op de topconferentie. Hij verwacht ook niet dat de Russen met volkomen nieuwe voorstellen voor de dag zullen komen. Zaterdagnacht is de negenjarige Iris Dawkins dood aangetroffen in het Mayfield Park te Southampton. De politie stelt alles in het werk om de moordenaar te vinden. Een onderdeel van het uitgebreide politie-onderzoek was het bezoek, dat rechercheurs aan vijftien scholen brachten teneinde van de leerlingen inlichtingen te krijgen. Een rechercheur voor een klas van de Weston Park school in Southampton. druk uit het buitenland tot de opschorting van de terechtstelling heeft geleid, wordt hier algemeen betreurd. In de Senaat is deze inmenging door het ministerie van Buitenlandse Zaken speciaal onder de aan dacht van de gouverneur van Californië gebracht door gezaghebbende vertegen woordigers van beide partijen afgekeurd. Senator William Fulbright, bijvoorbeeld, voorzitter van de invloedrijke Senaats commissie voor buitenlandse zaken, sprak van inmenging in de normale rechtpleging van een deelstaat, namelijk Californië. Men moet bij dit alles namelijk niet ver geten, dat de bepalingen ten aanzien van de doodstraf in de vijftig deelstaten van de unie der Verenigde Staten niet gelijk luidend zijn. In enkele staten, zoals Wis consin, Rhode Island, Maine en andere, bestaat de doodstraf niet. In weer andere staten kan ze door een gouverneur, ook zonder aanbeveling van de rechtbank, in gevangenisstraf worden omgezet en dit laatste geschiedt de laatste jaren in steeds meer gevallen. Ook in dit opzicht zijn de deelstaten dus soeverein. Senator Ful bright had liever gezien dat president Eisenhower zijn bezoek aan Zuid-Ameri kaanse landen had uitgesteld of geannu leerd, in plaats van zoals hij het uit drukte een terechtstelling uit te stellen alleen omdat men vreest, dat opgezweepte studenten-groepen relletjes zullen veroor zaken. Hoe dit alles ook zij, het volk van Cali fornië zal de gelegenheid krijgen, op voor stel van zijn gouverneur Edmund Brown (zelf een tegenstander van de doodstraf) een nieuwe uitspraak over de doodstraf te doen en het lot van Caryl Chessman hangt daarmede samen. De hele trieste geschiedenis zal voor talrijke Amerikanen zonder twijfel aanleiding zijn zich op het voor en tegen van de doodstraf eens ern stig te bezinnen. BRUSSEL (ANP) Tijdens ongere geldheden bij een staking in de werkplaat sen van de spoorwegen in de Kongolese plaats Aketi zijn woensdag twaalf Kon golezen gewond. De stakers, die zich rond om de werkplaatsen hadden verzameld, werden door de Belgische rijkspolitie met traangasbommen uiteengedreven. De staking was begonnen om kracht bij te zetten aan eisen voor loonsverhoging. Na dat met de stakingsleiders was overeenge komen besprekingen over de verbetering van de arbeidsvoorwaarden te beginnen, werd het werk hervat. man Brand, die daarvan nog pijn in zijn rug had. Én dan het zwerven over een wild ge worden zee, doornat van het overslaande water. Huizenhoge golven, die de kleine notedop aan het zicht van passerende schepen onttrekken. Machinist Hendrik Melgers, die voor de tweede keer een schipbreuk meemaakte in november zat hij aan boord van de kustvaarder „Quo Vadis", die in de monding van de Theems op een wrak liep had de jongste leden van de bemanning moed ingesproken. Tweemaal zagen zij een schip passeren in de nacht, een dansend toplichtje aan de horizon. Tegen de ochtend naderde een forse stomer. Rookbommen werden ont stoken, vuurpijlen afgeschoten, maar de schepen voeren door. „Dan begint de moed wel een beetje te zakken", zei Hendrik Melgers. „Toch kan ik niet zeggen, dat de stemming aan boord van de sloep slecht was. Maar al ben je dan zeeman, je hebt toch liever een stevig schip onder je voeten, dan zo doornat in een pyjama of onderbroek in een open notedop te zitten en heen en weer te wor den gegooid door huizenhoge golven". En toen nadat matroos Gerrit Postma en matroos Willem Twijnstra al negen uur lang aan de riemen hadden gezeten, om dat zij zich niet wilden laten aflossen ver scheen daar ineens die Franse trawler. Op dat schip zagen zij onze laatste rook bom. Toen was het leed voor ons einde lijk geleden", zegt kapitein Ros. Over de oorzaak van de ramp van de „Engonia" konden de mannen weinig ver tellen. Het was een in het ruim gestorte lading ijzererts, die naar Antwerpen moest worden gebracht. Die lading moet zijn gaan schuiven, toen het schip in de zware storm heen en weer werd geslingerd. Over de ontvangst in La Rochelle raken zij niet uitgepraat. Die was enorm, zeg gen de mannen. Ze werden daar piekfijn in de kleren gestoken en kregen zelfs sou- veniers van frankrijk mee. ROME (UPI) De voorzitter van de Italiaanse senaat, Cesare Merzagora heeft tijdens een zitting van de Senaat scher pe critiek geuit op het besluit van premier Segni om af te treden buiten het parle ment om. „Als de politieke partijen door gaan met zulke ernstige beslissingen te nemen buiten de vertegenwoordigers van het volk om, kunnen we het parlement net zo goed veranderen in een beperkt uit voerend comité om tijd en geld te spa ren", zo merkte de voorzitter bitter op. Hij vond dat Segni van het parlement een „onmondig en onbelangrijk orgaan" heeft gemaakt in een tijd die hoogst kri tiek is. Merzagora's scherpe opmerkingen ontlokten de senatoren een langdurig en enthousiaste bijval en applaus. Algemeen wordt aangenomen dat Segni een debat in het parlement wilde voorko men, omdat zulks wel eens tot een split sing van de christen-democratische partij in een linker- en een rechtervleugel zou kunnen leiden. Alle voorgaande crisissen werden op soortgelijke wijzen veroorzaakt en waren meer het gevolg van interne partijmoeilijkheden dan van moties van wantrouwen in het parlement. Corruptie is een van de factoren die ten grondslag liggen aan de ernstige toestand van het Italiaanse politieke leven dat wordt besmet door de speculaties en on wettige financiële activiteit van grote par ticuliere en semi-openbai*e machtsgroepe ringen. Merzagora drong aan op een wet ter bestrijding van corruptie. De Italiaan se politiek moet snel zijn eerbaarheid her krijgen, aldus Merzagora. SAO PAULO Reuter (UPI) President Eisenhower heeft gisteren een kort be zoek gebracht aan de tweede stad van Brazilië, Sao Paulo en is inmiddels in Rio de Janeiro teruggekeerd. Alle bedrijven waren ter gelegenheid van het bezoek van Eisenhower gesloten. Ondanks de regen waren honderdduizen den op de been om hem te verwelkomen. De ontvangst was nog enthousiaster dan in Rio. In het centrum van de stad kreeg Eisen hower een soort „ticker tape" welkom, gelijk eerder in Rio gebeurde. Het Russische modehuis Tallin heeft zijn nieuwe voorjaars- en zomercol lectie gepresenteerd. Irena Kulver ontwierp deze modellen voor de

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6