Sneeuwkristallen als weervoorspellers >UDE RIJKSSCHOOL IN HAARLEM BELICHAAMT NIEUWE IDEEEN OMTRENT „KWEKEN EN LEREN I Op 11 maart uitreiking van Mann-Bouwmeesterring WAT ONS NEDERLANDERS altijd weer treft als wij een korte winter- vakantie in Zwitserland of Oostenrijk door kunnen brengen, dat is de zuivere lucht in zulke wintersportcentra zo zuiver, dat we er een beetje van dui zelen en onszelf in staat voelen tot grotere prestaties dan wie ooit voor mogelijk gehouden hadden. Dat is geen verbeelding, want waar het ge- sneu wd heeft, daar is de lucht vol komen stofvrij en rijk aan ozon: extra zuurstof, die ons gemakkelijker doet ademhalen, ons bloed sneller doet stromen en alle lichaamsfuncties gun stig beïnvloedt. Vandaar dat zelfs ver stokte anti-voetgangers zich daarginds in de bergen vaak ontpoppen tot wandelaars, wie geen trektocht te lang en geen top te hoog is, om van de zware skitochten en langdurige dans avondjes te zwijgen. VANWAAR DEZE zuiverende func tie van Zon sneeuwbui? De sneeuw kristalletjes vormen zich om het in de lucht rondzwevende stof, dat nu, in gekapseld in de „witte wade" naar de oppervlakte der aarde terugkeert. IToe groot die hoeveelheden stof zijn, blijkt wel hieruit, dat het smeltwater van sneeuw volgens recente onderzoe kingen in Londen per liter zo'n vijf gram kolenstof bevat. In het Roer gebied berekende men onlangs, dat in een middelmatige sneeuwbui ongeveer tachtig ton kolenstof naar beneden komt dwarrelen. De stofdeeltjes in de atmosfeer, die Op de tafeltjes van dit caféterras heeft Koning Winter weelderige sneeuwtaarten geserveerd. Zulke wulpse vormen krijgt het sneeuwkleed slechts bij oppervlakte- temperaturen rond het vriespunt. met de sneeuw naar beneden komen, blijken dikwijls waardevolle bestand delen te bevatten, onder andere zwa vel, dat met het smeltwater in de bodem zakt. Vele planten en land bouwgewassen gedijen extra goed, als er een zeker hoeveelheid zwavel toe gevoerd wordt. Hier zorgt moeder Na tuur dus voor een gratis bemesting van de bodem. Sneeuw is voorts ook belangrijk ter bescherming van de vegetatie tegen al te felle koude. De sneeuwvlokken die alle uit honderden sneeuwkristallen zijn opgebouwd, bevatten tussen deze kristalvormen namelijk veel lucht, zo dat zij een isolerende laag vormen, die de ondergesneeuwde planten en wortels tegen bevriezing beschermen. De isolerende werking van zo'n sneeuwdeken is ongeveer gelijk aan die van glaswol en glaswatten. OVER DIE sneeuwkristallen is meer te vertellen. Kenmerkend voor hun bouw is alleen de zespuntige stervorm, maar dat is dan ook het enige karak teristieke. Overigens verschillen de kristallen onderling zozeer van vorm dat men nog nooit twee precies aan elkaar gelijke kristallen gevonden heeft. Pas de laatste tijd is men zich serieus met deze ontelbare variaties van sneeuwkristallen gaan bezig houden. Belangrijk werk is op dit ter rein verricht door de Japanse weer kundige dr. Ukusjuri Nakaya, die kans heeft gezien, in een kunstmatige vries- ruimte diverse soorten sneeuwkris tallen te „kweken". Hij ontdekte daar bij dat de vormverschillen in hoofd zaak veroorzaakt werden door ver schillende temperatuur- en vochtig heidsomstandigheden van de lucht, waarin de. sneeuw ontstaan is. Uit de structuur van de sneeuwkristallen, die op allerlei plaatsen ter wereld als sneeuwbuien naar beneden komen, kan men dus precies afleiden, hoe het met de gesteldheid van de lucht boven die gebieden was. Daarmee is een nieuwe, uitermate belangrijk wapen toegevoegd aan het arsenaal van de meteorologen bij het opstellen van weersverwachtingen op langere ter mijn en voor grotere gebieden dan tot nu toe mogelijk was. In de bergen doet men thans zijn voordeel met deze nieuwe wetenschap der sneeuwkris tallen voor het geven van waarschu wingen tegen lawinegevaar en der gelijke. AL ZIJN er dan vele soorten sneeuw kristallen, zij hebben alle een volkomen symmetrische structuur. Trouwens, die symmetrische structuur veroorzaakt voordat het kristal tijdens zijn vorming gebombardeerd wordt door waterstofdeel tjes, is er de oorzaak van dat de kristal len zich als de omstandigheden daar toe gunstig zijn aaneenvoegen tot sneeuwvlokken. Bij „hoge" temperaturen (omtrent het vriespunt) en een relatief ho ge vochtigheidsgraad der onderste lucht lagen worden grote vlokken gevormd; hoe lager de temperatuur en de luchtvochtig heid worden des te kleiner de sneeuwvlok ken. In de Poolstreken zijn de sneeuwvlok ken dan ook meestal zeer klein, zo fijn als zandkorrels: vandaar de naam „zand- sneeuw". De kristallen krijgen hier niet de kans, samen te klonteren en voelen dan ook bijna even hard en scherp aan als mi nuscule glasscherfjes. Sneeuwjachten in het Poolgebied worden niet voor niets striemend genoemd: de scherpe kristalle tjes schuren de huid als een zandstorm en dringen door in de kleinste openingen van de kleding. Onze vaderlandse sneeuw mag dan soms nat en kil en breiachtig zijn, ze is in ieder geval heel wat zachter van „aard" dan haar arctische soortgenote. Er staat in onze stad een rijksschool die vele Haarlemmers niet weten te vinden, ofschoon de naam vrij vaak, b.v. bij schoolsportwedstrijden, in de krant prijkt: de Rijksleerschool. Het is al ruim een eeuw geleden, dat bij de uitwerking van de onderwijswet van 1857 besloten werd aan drie Rijkskweekscholen, te stichten in Haarlem, Groningen en Den Bosch, een vaste eigen leerschool te verbinden. Later zijn nog drie van dergelijke in richtingen gevormd en heden ten dage zijn ze het enige zestal lagere scholen dat rechtstreeks bestuurd wordt door het departement van Onderwijs te Den Haag, zij het dan via de directeur van de kweekschool en het hoofd van de leerschool. Slechts weinig Haarlemmers vermoeden, dat achter het royale gebouw van de kweekschool aan de Leidsevaart 220, daarvan gescheiden door een grote binnentuin een nagenoeg evengroot schoolgebouw staat met acht klas selokalen, een hoofden- en een onderwijzerskamer alsmede handenarbeid- zaal. De Schreveliusstraat waaraan de ingangen tot de Rijksleerschool en het schoolplein liggen, is dan ook geen drukke verkeersweg en het ge meenschappelijke, fraaie gymnastieklokaal verbindt langs die straat beide scholen tot een architectonisch evenwichtig geheel. Zo komt het dat het gehele, in 1915 in gebruik genomen gebouwencomplex licht wordt opgevat als: de Kweekschool. Dit is een compliment voor de bouwers in de tijd van de oude directeur, de heer P. H. v. d. Ley. Immers, diens opvatting: theorie en praktijk nauw te verbinden, is ook zeer duidelijk en fraai in de bouw tot uiting gekomen. THEORIE EN PRAKTIJK EéN. Tot op het moment waarop deze, bij de oudste Haarlemmers stellig nog bekende, peda goog op tachtigjarige leeftijd het directo raat neerlegde, heeft hij met vele mede werkers dat beginsel in daden trachten om te zetten: in de kweekschool de theorie voorop, in de Rijksleerschool de praktijk, maar in beide scholen nauw op elkaar af gestemd en zoveel mogelijk samengaand. Wie de hal van de leerschool binnen komt, ziet aan de muur tegenover het tro pische aquarium een getekend tafereeltje van grote historische waarde: een klasse interieur omstreeks de eeuwwisseling. Meisjes en jongens in de schorten- en kie- lendracht van die jaren staan geschaard om de onderwijzer Geevers, die met een maquette van de haven van IJmuiden een op de school zelf gemaakt leermiddel een (toen hypermoderne) aardijkskunde- les geeft. Op de achtergrond staat Van der Ley voldaan te kijken en van de over kant van de vestibule ziet, vanuit zijn lijst het toenmalige hoofd, de heer Sevenhuy- sen, naar het tafereeltje. Sevenhuysen, de propagandist van het Esperanto en een eminent schoolhoofd, ook al een pionier. Ga nu zestig jaar later eens mee naar de bovenverdieping. In een van de lokalen zult u zich wanen in een depen dance van een school voor de zeevaart. Aan de wand hangt een fraaie verzameling kunstig geknoopt en gesplitst touwwerk, afkomstig van de tanker „Kryptos". Foto's van die boot, van haar bemanning en van vele plaatsen die ze aandoet, kaarten, na vigatiemiddelen als sextant, kijker, loggen; prachtige geschenken als kledingstukken, wapenen, maskers en kunstvoorwerpen van tal van vreemde landen.... Dat alles zijn evenzovele trofeeën, die enige jaar klassen kinderen van de Rijksleerschool hebben verworven als dank voor hun trouwe correspondentie met de opvaren den van die Shell-tanker. Eens in het jaar minstens komen de stoere „pen-friends" van de leerlingen hun trouwe correspon dentievrienden en -vriendinnen in de school opzoeken en spoedig chartert de Shell dan een bus en brengen de jonge en thousiasten een hele dag door op het va rende wereldje van hun vrienden, ergens liggend in ons onvolprezen Rotterdam. Moderne aardrijkskunde, waar heus de globe bij te pas moet komen en de epidia scoop, het filmtoestel en de radio, die of in eigen lokaal of in het speciale filmvertrek van de Rijksleerschool leerlingen en kwe kelingen ten dienste staan. Wellicht zal de televisie er aan toegevoegd worden over enkele jaren? Zo blijft de oude school jong. MET GROOT respect herinneren de ouderen zich de baanbrekers van leer school en kweekschool op het gebied van b.v. de handenarbeid, de gymnastiek, het biologieonderwijs. Generaties onderwijzers volgden de methode van Been voor „slöjd", gericht op gereedschapshantering, nauw keurigheid en voorbereidende vakarbeid. Waardevol, maar te utilitair, te zeer ge richt op het produkt van grote-mensen- werk en te weinig sprekend tot het schep pende kind. Komt u straks eens kijken naar wat inventieve kinderen van 6 tot 13 jaar nu uit klei, hout, papier, karton, zand. allerlei waardeloos materiaal tot stand brengen. Onvermoede mogelijkheden schuilen er in het merendeel van de kin deren. Het is het moderne vrijheidsprinci pe, de nieuwe aanpak, die deze potenties losmaakt, activeert en versterkt. Trouwens, de Haarlemmers konden dit al enige ja ren met verbazing constateren op de ten toonstellingen van het Interscholair Toer nooi in het Huis Van Looy en stellig niet alleen bij werk van deze scholen. De gymnastiek had in beide scholen als gewaardeerde leider de nog altijd zeer vi tale oud-leraar Goeting die de weg gewe zen heeft naar nieuwe vormen. Thans staat het natuurlijke bewegingsleven van het kind in zijn verschillende levensfasen na drukkelijker in het middelpunt van de be langstelling. Weer weet de nu anders ge aarde „lichamelijke oefening" in de beide scholen de leerlingen van jong tot volwas sen te boeien en in betere harmonie van geest en lichaam te doen uitgroeien. Wie in de wereld van het onderwijs het veld der biologie overzag, gewaagde met respect van het levenswerk van wijlen de heer A. Meilink. In hoofdfunctie verbon den aan het M.O. in Haarlem en in neven functie aan de Kweekschool, had deze laatste inrichting zijn grootste belangstel ling, vermoedelijk omdat hij daar het goede zaad voor de toekomst wist te leg gen in de aanstaande onderwijzers. Naast wetenschappelijk gefundeerde kennis wist hij liefde bij të brengen voor flora en fau na. Geheel in zijn geest werken zijn opvol gers en hun discipelen in de binnentuinen van de scholen aan de Leidsevaart en de Schreveliusstraat. Straks in de lente zullen de schooltuintjes weer geordend liggen, zal in de wildtuin een overvloed van aangevoerde planten in bloei komen, zullen de imkers onder de kwekelingen weer hun bijenvolken verzor gen. Kippen, konijnen, cavia's, de vissen in de vijver en in de aquaria en ook vele vogels in een grote volière die nu door kwekelingen als geheel eigen arbeid wordt tot stand gebracht. Dat vogel- en weer- waarnemingen tot de geregelde activiteiten behoren, behoeft geen nader betoog. Een flinke laag sneeuw vormt 's winters de beste natuurlijke bescherming van planten, heesters en bomen, omdat hun wortels onder deze sneeuwdeken gevrijwaard zijn tegen bevriezing, zelfs als er boven de „witte wade" temperaturen van vele graden onder nul heersen. Tijdens een gala-voorstelling op 11 maart in de Amsterdamse Stadsschouw burg, zal door minister Cals de befaamde Theo Mann-Bouwmeesterring worden uit gereikt aan de actrice Caro van Eyck. „Theater" zal die avond, onder regie van Robert de Vries, het stuk „De klei ne vossen" van de Amerikaanse toneel schrijfster Lilian Helman spelen. Caro van Eyck speelt daarin een van de hoofd rollen. Schooiwandelingen, excursies naar duin en strand en de jaarlijkse schoolreizen wor den tevens dienstbaar gemaakt, om zo de kennis te integreren en midden in het leven van de dag te plaatsen. EEN GEZOND KIND wil en moet zich uiten en bezig zijn. Deze constatering is een leidende gedachte in de moderne op voeding en de methoden van onderwijs. Een vaak op lagere en hogere scholen ver waarloosd of vermethodiseerd vak is het tekenen. De krabbel van de kleuter en het schoolkind is voor hem of haar een uit drukkingsvorm; zijn kleurgekladder een bevredigende bezigheid, waarin het kind zich in zekere zin uitleeft en spanningen afreageert. Heel de lagere schoolleeftijd door zoekt een groeiend mensje gelegen heid in lijnen, kleuren, fantasieën gestalte te geven aan hetgeen hem op dat moment bezighoudt. De leiders van de Rijksleer school hebben daarmee rekening gehou den. Bij de metamorfose die de school in de laatste tien jaren heeft ondergaan is de mogelijkheid geschapen aan die uitings- drang tegemoet te komen. In elk der zeven klassen vinden de leerlingen aan de ach terwand over de volle lengte een teken bord, waaronder een overvloed van wit en gekleurd krijt ligt. Bij toerbeurt mag een kwart of een derde deel van de leerlingen daarop vrij tekenen. Hun produkten wor den enige dagen aan de bewonderende blikken van klasgenoten, hospiterende kwekelingen en bezoekende kweekschool leraren prijsgegeven: een voldoening die ook haar uitwerking heeft. TOEN ENIGE jaren geleden twee kun stenaars van naam het verzoek te kennen gaven, eens te mogen zien wat er nu van het tekenonderricht op een lagere school terecht kwam werden ze op een vrije woensdagmiddag in de gelegenheid gesteld alle klassen van een tot zeven in ogen schouw te nemen. „Die wandeling is een gang door de ontwikkeling van het kinder tekenen", aldus hun mening; hetgeen niet hoeft te verwonderen, aangezien al die kinderen hun impulsen immers konden uitleven. Het zou te ver voeren hier een schets te geven van wat zich achtereen volgens in de tekeningen en dus in het kind ontplooit aan opvattingen, moge- Vele prominenten uit binnen- en buiten land hebben in de loop der jaren „de school aan de Leidsevaart" bezocht om zich daar op de hoogte te stellen van de ervaringen en resultaten met de nieuwste onderwijstechnieken, die hier dikwijls als eersten werden toegepast. Een van hen was de ambassadeur van Pakistan, de Be gum Lia'quat Ali Khan, die in de zomer van 1957 met grote belangstelling kennis nam van het onderwijs in handenarbeid in de Rijkskweekschool en -leerschool. Links de kweekschooldirecteur de heer Van der Meulen, de schrijver van dit artikel. lijkheden en technische prestaties Honder den en honderden tekeningen op allerlei papiersoorten vullen het beeld van de ont wikkeling aan, gegeven door de bordschet- sen. De nauw hierbij aansluitende handen- arbeidstechnieken als knippen, scheuren, plakken, stempelwerk (in aardappel, kurk, hout), linoleumsneden, houtsnij- en boet seerwerk enz. enz. openbaren eveneens vaak onvermoede expressiemogelijkheden, die vroeger bleven sluimeren Wat moet dit alles van grote waarde geacht worden in een periode van ver bazingwekkend snelle wijziging in het levenspatroon van de mens. Over hoeveel vrije tijd zullen deze kinderen over vijf tien, twintig, vijfentwintig jaar beschikken en hoe zullen ze die zinvol gebruiken? Des te beter naarmate zekere aanleg en gaven in de kinderjaren niet geheel onderdrukt en verschrompeld zijn. „Mits", aldus die nietgenoemde Haarlemmer kunstenaars, „mits vooral in de scholen voor voort gezet onderwijs ook de behandelingstech nieken van al deze expressiemiddelen goed onderwezen worden". Zo werkt men hier ook met het oog op wat ons over een kwarteeuw staat te wachten. Dat plaatcollecties, filmstroken en de Nederlandse Onderwijs Films hierbij hun dienende rol spelen spreekt vanzelf. DE GEMEENTE steunt de Rijksschool: deze moderne opvattingen worden gesti muleerd door de Haarlemse gemeentelijke overheid o.a. in het werk van haar cultu rele sectie en hogelijk wordt het gewaar deerd door de tweehoofdige leiding van de Rijksleerschool dat deze merkwaardige rijksinrichting waarover de gemeente letterlijk niets te zeggen heeft volledig wordt opgenomen in de gemeentelijke extra-zorg voor het onderwijs als school zwemmen, schoolconcerten e.d. „De ouders zijn burgers van onze gemeente en de leer lingen zijn Haarlemmertjes, dus vallen ze mede onder onze zorg", aldus zullen de on- derwijsautoriteiten van de gemeente rede neren. En och, in feite betaalt het Rijk toch ook heel het gemeentelijk onderwijs volgens wettelijke voorschriften Zo is dus de Rijksleerschool een beetje een troetelkind van twee instanties en ze vaart daar wel bij, al heeft het jaren geduurd, voor en aleer de inventaris geheel gemoderniseerd was. Nu geeft het interieur met volledig nieuw meubilair en moderne leermiddelen, praktische kasten, vrolijke kleuren en ver zorgde wandversiering geen geringere in druk dan een der vele mooie scholen waar over de gemeente Haarlem beschikt. EN HOE STAAT het met het onderwijs? Een dergelijke vraag kan ieder verwach-. ten die in termen als bovenstaande spreekt over de hedendaagse school. Bedoeld wordt dan zoiets als: „Leidt de Rijksleerschool wel op voor de middelbare school?" „Wordt er ook nog wel aan de gewone vakken ge daan?" „Moeten de kinderen ook wel „le ren" en stevig werken?" „Wees gerust", zou het samenvattend antwoord kunnen zijn, „ook daarnaar wordt gestreefd en met succes." Voorop moet echter staan, dat aan het kind op elk niveeau van zyn ontwikkeling geboden wordt wat het op dat peil van zy'n ontwikkeling „aankan", kan verwerken, zich kan eigen maken. De stof moet ten dele net even boven het nu bereikte liggen om het verkennen en exploiteren van telkens een nieuwe sec tor aantrekkelijk en mogelijk te maken en dat in eigen tempo. Hier nu liggen de misverstanden tyj vele ouders voor de hand, culminerend in een vraag zoals die meer dan eens door een vader of moeder gesteld wordt, wanneer die de zesjarige veelbelovende spruit aan meldt. „Ziet u, onze jongen (6 jaar!) moet dokter (tandarts, ingenieurworden. Dus, mijnheer, hij moet over zes jaar naar het gymnasium of de h.b.s." De bezorgde papa of mama wil nu reeds de grootst mo gelijke zekerheid hebben, dat zoon/dochter de door de ouders! begeerde studierichting Vervolg op pagina 2)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13