Aas en plaats Grishin moesten de eerste delen op de 1500 meter Olympische titel kunstrijden bleef in familie Jenkins OLYMPISCH ALLERLEI Henk van der Grift door val niet in eindklassement Slalom voor dames leverde Ann Heggtveit goud op De opstellingen Bronzen plak was voor de Rus Stenin Standen en cijfers Bronzen medaille voor 18-jarig Duits meisje David stelde Tsjech Divin en de Canadees Jackson in de schaduw SPORTPROGRAMMA VOOR HET WEEKEINDE Zweden zegevierde in cross-estafette 19 VIERDE MEDAILLE VOOR RUSSISCHE SPRINTER Bestuur DOS afgetreden Grote tegenvaller voor de Russische ploeg ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 Geen vrolijkheid, opwinding en nerveuze spanning, ditmaal in het Neder landse kamp. De stemming bleef vrijdag bijzonder rustig. Want na het succes van Jan Pesman op de 5000 meter, vormden gisteren de prestaties op de 1500 meter - het nummer, waarop ons land relatief het zwakst was vertegenwoordigd - beslist een anti-climax. Geen moment hebben onze landgenoten ditmaal enige rol van betekenis kunnen spelen in de strijd om de medailles en geen moment ook heeft de kleine Nederlandse kolonie de illusie gehad op een gunstige klassering van Wim de Graaff of Henk van der Grift, onze vertegenwoordigers op dit nummer. De Graaff reed de afstand in 2 minuten en 16.5 seconden - en dat betekende slechts een vijftiende plaats, die hij bovendien moest delen met de Zweed Sjoelin. Henk van der Grift werd in het geheel niet geklasseerd: hij viel bij het begin van de laatste ronde en staakte ontmoedigd de strijd. Het was een triest slot van de Spelen, voor de rijder uit Breukelen, die goed was gestart, maar later toch steeds meer terug viel naar een „kansloze" tijd. Ook de Noor Aaness en de Oostenrijker Offen- berger verloren hun illusies door een val. Voor de teleurstelling voor Aaness was overigens niet de minste aandacht. De gehele Noorse kolonie verkeerde namelyk al in een vreugderoes over de grootse en onverwachte prestatie, die de 31-jarige „outsider" Roald Aas enkele ritten daarvoor had verricht: een fantastische rit (2.10.4), die even later slechts werd geëvenaard door de snelste Russische sprinter Evgeny Grishin. En dank zy de prestatie van Aas, kreeg de strijd op de 1500 meter hier in Squaw Valley dezelfde verrassende ont knoping als vier jaar geleden in Cortina d'Ampezzo: twee winnaars, twee gouden medailles en merkwaardig genoeg ook nu Grishin als een der twee kampioenen op dit nummer. In 1956 moest de Rus zijn ereplaats delen met zyn landgenoot Mi- chailov die ditmaal niet was afgevaardigd. De bronzen medaille was voor de grote favoriet Boris Stenin, die na zyn rit tegen Sjoelin de beste kansen op de zege leek te hebben, maar later door Aas en ten slotte ook door Grishin werd verdrongen. Roald Aas kwam tot zijn toptijd in de rit tegen de snelle Fin Jaervinen, die met 2.13.1 op de gedeelde vyfde plaats (met Brogren en Salonen) eindigde. De sterke wind is beslist een handicap geweest voor vele rijders, vooral in de laatste ritten werden de tijden steeds slechter. Maar het pleit voor de (voortreffe lijke) conditie van de kunstbaan, dat nog twee rijders onder de 2.11.0 kwa- rf» men. De Nederlandse 5 vertegenwoordigers waren, ook mentaal, niet sterk genoeg om de moeilijkheden af doende op te vangen. Vooral de 15de plaats van De Graaff was teleurstellend. Onder meer normale omstandigheden moet hij beslist in staat worden geacht cm onder de tijden te komen van Hickey, Stille en Gilloz, die hem nu overtroffen. De Russen, die dezelfde morgen een te leurstelling te incasseren kregen, omdat hun dames in de 3x5 km. cross country estafette een vrijwel zekere zege ontging, waren verrukt over de prestatie van de donkere Grishin. Stenin had in de zeven de rit een tijd van 2 min. 11,5 sec. gemaakt en toen de Noorse veteraan Roald Aas twee ritten later ruim een seconde bene den de tijd van de wereldkampioen was gebleven, versomberden de gezichten van de Russische officials. De wind wakkerde aan, en het zou nog twee ritten duren voor hun grootste troef op de baan kwam. Toen Grishin eenmaal met een laatste felle aanzet door de finish was gegaan en de speaker vrijwel gelijktijdig de tijd mee deelde: 2,10.4 juichde en danste het groep je Russen langs de baan. En dat was iets heel bijzonders voor de Russen, die zich bij andere gelegenheden nooit erg uitbun dig tonen. Wat bij de dames niet gelukt is, zal nu bij de heren vermoedelijk wel gebeuren, n.l. vier gouden medailles voor Rusland bij het hardrijden. Toen de Oostduitser Schüler in de eerste rit ruim onder de 2 min. 20 sec. was ge bleven, stond het al vast dat de tijden van de favorieten in de buurt van de 2 min. 10,0 sec. zouden komen te liggen. Zonder dat Juhani Jaervinen echter bang behoef de te zijn, dat het wereldrecord van 2 min. 6,3 sec., dat hij een jaar geleden op dezelf de baan bij de Olympische voorwedstrij den vestigde, in gevaar zou komen. In de zesde rit startte Boris Stenin tegen de Zweed Sjoelin. Tevoren had Rudolph de eerste 300 meter al in 27 seconden ge reden, maar de Amerikaan was in de laat ste paar honderd meter volkomen door de knieën gegaan. Tussen haakjes: de wijze waarop de Amerikaanse heren en ook de Amerikaanse meisjes volkomen uitgeput, vaak slingerend en soms zelfs vallend over de eindstreep komen lijkt verdacht veel op doping. Ook Stenin maakte ondanks al zijn routine de fout, die hij als wereldkampioen eigenlijk niet had mogen maken. Hij start te in sprinttempo. De klokjes wezen 59 sec. na de eerste 700 meter. „Stenin gaat op het Olympisch record af", annonceerde de microfonist na deze onstuimige start. En daar zag het er in derdaad naar uit. Maar opeens werd het ritme van de Rus verstoord. De sterke wind was hem te machtig. Stenin begon te „duwen", verloor kennelijk al zijn zelfver trouwen en toen volgden ronden van 35 en 38 seconden. Met 2.11.5 was hij na zes ron den ten slotte toch nog de snelste. Roald Aas maakte aan zijn illusies een einde. De sterke Noor, die voor de derde keer aan de Spelen deelneemt en daar mee de „veteraan" van zijn ploeg is, ver deelde zijn krachten beter. Vóór de rit te gen Jaervinen begon had Aas al 5000 meter „warm" gedraaid en onmiddellijk vond hij het goede tempo. Opgejaagd door de Fin, kwam Aas na de eerste 300 meter tot een tussentijd van 28 seconden en met volgende ronden van 32 seconden, 33 se conden en 35 seconden, finishte hij ten slotte met een tijd van 2.10.4. Grishin had de Australiër Hickey als te genstander en evenals Stenin probeer de hij het succes te forceren door een ra zendsnelle openingsronde. Stenin had ge faald, maar de krachtige atleet Grishin slaagde in zijn opzet. Na 700 meter lag hij al een volle seconde voor op zijn land genoot en ook zijn tijd werd uiteindelijk 2.10.4. De strijd was beslist: het was vrijwel uitgesloten dat een der andere rijders er onder de steeds ongunstiger omstandighe den nog in zou slagen de tijden van Aas en Grishin te benaderen. De Noor Nils Aaness kwam in zijn rit tegen de Duitser Norden nog het verst. Boris Stenin hoorde de tussentijden van de voortreffelijk rijdende Noor met een steeds grimmiger gezicht aan. Maar in de laatste bocht viel Aaness en daarmee was zijn kans op een ereplaats verkeken. Elvenes (39ste) en zelfs de Rus Zaitsev (31ste), de laatste concui-renten voor Gris hin en Aas, finishten met tijden, die ruim boven de 2.20,0 lagen. De Nederlanders vormden ditmaal even min een bedreiging. Wim de Graaff reed tegen Voronin in de zeventiende rit bij zonder moeilijk en kon de Rus niet vol gen. Zijn tussentijd na 700 meter was al 62 seconden, er volgde een ronde van 35 seconden en toen kwam in de laatste ron de, waarin hij in de laatste bocht de bui tenbaan had, de gevreesde ram. Zwijgend en Voronin in de rug kijkend ging de Rot terdammer over de finish. Ook de rit van Henk van der Grift, die zich in Davos nog als vijfde klasseerde, was voor Nederland teleurstellend. Henk startte traag, maar kreeg toch snel een ruime voorsprong op de Duitser Tilch. Fel vechtend voor een goede tijd joeg hij scherp door de bochten en dat werd hem, met zijn geringe routine, op het harde ijs fataal. In de voorlaatste bocht slipte hij, verloor zijn balans, en vloog in de sneeuw- wal rond de baan. Herstel was onmoge lijk en totaal ontmoedigd, razend op zich zelf, staakte Van der Grift de strijd. De Noorse hardrijder Roald Aas had dit schaatsseizoen nog niet zo heel veel bijzonders gepresteerd, maar gisteren op de 1500 meter maakte hij plotseling een uitschieter. En dat betekende voor hem meteen Olympisch goud, ook al moest hij dan de eerste plaats delen met de Russische sprinter Grishin. Het klassement van de 1500 meter was: 1. Grishin (Rusland) en Aas (Noorwegen) 2.10.4; 3. Stenin (Rusland) 2.11.5; 4. Jokinen (Finland) 2.12.0; 5. Brogren (Zweden) 2.13.1; 6. Salonen (Finland) 2.13.1; 7. Kouprianoff (Frank rijk) 2.13.3; 8. Jarvinen (Finland) 2.13.4; 9. Kuhnert (Duitsland) 2.13.6; 10. Guil- loz (Frankrijk) 2.14.2; 11. Johannesen (Noorwegen 2.14.5; 12. Voronin (Rus land) 2.14.7; 13. Stille (Denemarken) 2.15.8; 14. Hickey (Australië) 2.16.1; 15. De Graaff (Nederland) en Sjolin (Zwe den); 2.16.5; 17. Hunt (Ver. Staten) 2.17.7; 18. Dahlberg (Zweden) en Schu ier (Duitsland) 2.18.3; 20. Gios (Italië) 2.18.6; 21. Nagakubo (Japan) 2.18.7; 22. Bedbury (Ver. Staten) 2.18.9; 23. Tapio- vaara (Finland) 2.19.2; 24. Nitto (Italië) 2.19.6; 25. Strutz (Oostenrijk) 2.19.8; 26. Monaghan (Engeland) 2.19.9; 27. De Riva (Italië) 2.20.6; 28. Karenus (Zwe den) 2.21.1. Er waren 47 rijders. De uitslag van de Slalom voor dames was: 1. Ann Heggtveit (Canada) 1 min. 49.6 sec. (54.- en 55.6); 2. Betsy Snite (VS) 1 min. 52.9 sec. (57.4 en 55.5); 3. Barbi Henneberger (Duitsland) 1 min. 56.6 sec. (57.4 en 59.2); 4. Teherese Le- duc (Frankr.) 1 min. 57.4 sec.; 5/6. Lise- lotte Michel (Zwitserland) en Hilde Hofherr (Oostenrijk) beiden 1 min. 58.- sec.; 7. Stalina Kurzukhina (Rusland) 1 min. 58.4 sec.; 8. Sonja Sperl (Duits land) 1 min. 58.8 sec.; 9. Renie Cox (VS) 1 min. 59.2 sec.; 10. Carla Minuzzo- Chanal (Italië) 1 min. 59.3 sec. De uitslag van de 3 x 5 km was.: 1. Zweden (Irma Johansson, Britt Strand- berg, Sonja Ruthstrom) 1 uur 4 min. 21,4 sec.; 2. Rusland, 1 uur 5 min. 2,6 sec.; 3. Finland, 1 uur 6 min. 27,5 sec.; 4. Polen, 1 uur 7 min. 24,6 sec.; 5. Duitsland, 1 uur 9 min. 25,7 sec. De uitslag van het kunstrijden heren luidt: 1. en Olympisch kampioen: David Jenkins (VS), plaatscijfer 10, 14.40.2 pnt.; 2. Karol Divin (Tsjech.) 22 - 1414.3 pnt.; 3. Donald Jackson (Can.) 31 - 1401 pnt; 4. Alain Giletti (Fr.) 31 - 1399.2 pnt.; 5. Tim Brown (VS) 43 - 1374.1 ptn.; 6. Alain Cal.mat (Fr.) 54 - 1340.3 pnt. •W/& Ann Heggtveit, een 21-jarig blond meisje uit Ottawa, won vryda'g voor Canada de tweede gouden me daille door op de Pa poose peak de slalom voor dames te win nen. Zy behaalde hiermede niet alleen een Olympische- en een wereldtitel, maar is ook de grootste kanshebster- voor,-, -de wereldtitel in - de combinatie, aangezien zij, volgens de of ficieuze mededelingen van de organisato ren, een totaal van 6.92 punten heeft be haald. De Duitse Sonja Sperla sta'at tweede met 10.73 punten en haar landgenote Barbi Henneberger derde met 11.74 punten. Het Russische team bestaande uit Radia Eroshina, Maria Gusakova en Liubov Baranova legde beslag op het zilver in 1 uur 5 min. 02,6 sec., terwijl Finland met Siiri Rantanen, Eeva Ruoppa en Toini Poysti de bronzen medaille veroverde. Direct na afloop van de wedstrijd dien de de Russische ploegleider een protest in, aangezien de eerste Russin Radia Eroshi na door het Finse meisje Sirri Rantanen gehinderd zou zijn. Rantanen zou vlak na de start op de ski's van Eroshina gelopen zijn, waardoor het Russische meisje ten val kwam en een ski brak. Zij moest een reserve ski onderbinden wat uiteraard veel tijd kostte. Van dit incident zou een film gemaakt zijn, die door de jury zal worden bekeken. Direct daarop zal het Russische protest worden behandeld. Reeds na de eerste vijf kilometer kwam Irma Johansson (Zweden) als eerste door, vlak daarna gevolgd door de Poolse Stefa-. nia: Biegurt', de FTRSe Sirfi 'Rantanen en de" Russische Radia Eroshina. De Russinnen nestelden zich in de tweede 5 km op de twëede plaats ahter Zweden door de prachtige tijd van Maria Gusakova (21.18.0), maar verder dan die tweede plaats kwamen zij toch niet aangezien de laatste Zweedse estafetteloopster Sonja Ruthstroem met de beste tijd van de dag (21.05,4) niet door de Russische Liubov Baranova (21.47,6) kon worden benaderd. Al met al zal de jury moeten uitmaken of de medailleverdeling zal worden gehand haafd. De Olympische titel bij het kunstrijden heren is in de familie gebleven. Was het in 1956 in Cortina d'Ampezzo Hayes Alan Jenkins, die het goud voor zich opeiste, in Squaw Valley plaatste vier jaar later zijn 23-jarige broer Dave zich aan de top van 's werelds beste kunstrijders. Een overigens voor hem vertrouwde plaats, want in de voorgaande drie jaren eiste hij reeds de wereldtitel voor zich op en zo hem dit de volgende week in Vancouver weer gelukt en wie twyfelt daar eigen lijk aan dan zal hij broer Alan hebben geëvenaard. Want ook deze won, behalve zijn Olympische kampioenschap, vier wereldtitels. Nooit heeft een familie over zo'n lange reeks van jaren zijn stempel gedrukt op een Olympische sport als de Jenkins'. De Tsjech Karol Divin, die in 1958 en 1959 het Europese kampioenschap won, doch dit jaar wegens een blessure zijn titel niet kon verdedigen, zag alle hoop, die hij in de verplichte figuren had ver gaard, in rook vervliegen door de fantastische kür, die de Amerikaan reed. Kon Divin na de vijf verplichte figu ren, waarbij hij van het begin af aan de leiding had gehad, nog bogen op een voor sprong van 22.5 pnt., bij het vrije rijden wierp Jenkins zijn grote rivaal zo ver terug in zijn schaduw, dat deze voorsprong alles zins onvoldoende bleek. Acht van de negen juryleden plaatsten Jenkins als nummer een en een van hen kende hem voor zijn kür het hoogst bereikbare cijfer toe: zes Het was inderdaad perfect, wat Jenkins in zijn kür op muziek van Griegs piano concert ten aanschouwe bracht. Ademloos volgde het publiek, dat tot de laatste plaats de arena bezette, de bewegingen van zijn grote favoriet, die een demonstratie van zijn kunnen gaf, zoals slechts in de leer- boekjes kan worden verteld. Ongelofelijk e was zijn techniek, on geëvenaard zijn soe- plesse. De Amerika nen waren dol van geestdrift en hun vraag in koor om „zessenzessen,' was ditmaal niet overdreven. Dubbele axels, dubbele sachows en drievoudige sprongen volgden elkaar op in een volmaakte uit voering. Totaal zag Jenkins zijn kür ge waardeerd met 665.28 pnt., terwijl het maximum-aantal was 680.4Jenkins was meer dan een waardig Olympisch kampioen. De arme Divin was weggevaagd. Hem restte het zilver. Tot eveneens een bijzondere verrichting kwam de Canadees Donald Jackson en hiermee overvleugelde hij de Europese kampioen, de Fransman Alain Giletti. Niet alleen in de kür, ook in de rangschikking, zij het met miniem verschil. Het was ech ter juist voldoende om Giletti de bronzen medaille voor de neus weg te kapen. Een hard gelagvoorde Fransman, daar deze ha de verplichte figuren de derde plaats Vrij stevig in handen scheen te hebben.' Jackson had in zijn kür zelfs meer vaart en pit dan Jenkins, met wie hij zich qua techniek op gelijke hoogte kon stellen. Het geheel was echter minder spectaculair, hetgeen in de waardering der juryleden tot uiting kwam met cijfers tussen 5.6 en 5.8. Divin, die bij lange na dit niveau niet kon bereiken, bleef voor Jackson aan de horizon. Daarvoor was de voorsprong, welke de Tsjech in de verplichte figuren had opgebouwd, te groot. Niettemin kende het Britse jurylid Divin plaatscijfer één VOETBAL In de competitie betaald voetbal is zon dag een heel klein programma vastgesteld. Desondanks spelen de drie clubs uit Ken- nemerland, die in de eerste divisie uit komen, wel. Stormvogels heeft een thuis wedstrijd tegen HVC, RCH speelt in het Heemsteedse sportpark tegen DHC, terwijl VSV de verre reis maakt naar Eindhoven. Andermaal dus een verre van gemakke lijke wedstrijd van de VSV-ers, ook al staat Eindhoven dan vrij laag op de rang lijst. Desondanks geloven wij niet dat de Velsenaren zich zondag van de tweede plaats zullen laten verdringen. Integen deel, na morgen zullen de VSV-ers wel weer bovenaan staan, want Leeuwarden speelt niet. RCH, dat verleden week tegen AGOVV zo goed voor de dag kwam, heeft zondag een thuiswedstrijd tegen DHC, de ploeg die zondag jongstleden weer eens verloor na elf achtereenvolgende matches onge slagen te zijn geweest. In de vorm van verlden week is de Racing zeker niet kans loos. Vooraf wordt gespeeld RCH 2ADO 2. In de eerste divisie A ontmoet Storm vogels op eigen veld in HVC een tegen stander die niet zo heel veel zwakker zal blijken te zijn. Desondanks hebben de IJmuidenaren de beste kansen. De stan den zijn: Eerste divisie B Eerste divisie A G V A V B V V Vitesse N O A D Wageningen Stormvogels K F C HVC Vole wijekers Helmond SVV Veendam Excelsior 't Gooi Rigtersbleek Fortuna VI In de tweede divisie is voor Haarlem noch EDO een competitiewedstrijd vast gesteld. De standen zijn hier: Tweede divisie B L O N G A 19 18 De Valk 19 18 EDO 19 28 U V S 17 17 Roda Sport 19 24 N E C 19 16 Haarlem 19 22 De Baronie 17 15 E B O H 17 21 O N A 18 12 Wilhelmina 18 20 Xerxes 17 7 Leeuwarden 23 31 22 35 VSV 23 30 22 32 D F C 22 28 21 30 Alkmaar 22 27 22 29 Z F C 23 27 22 27 Heracles 22 25 21 22 DHC 22 25 22 22 AGOVV 22 24 21 20 H D V S 23 24 22 20 S H S 23 20 21 19 Go Ahead 23 20 22 18 Eindhoven 21 19 22 17 Graafschap 23 18 22 16 Limburgia 21 15 22 15 R G C 21 15 21 13 Helmondia 22 15 21 11 RCH 22 12 AM ATEURVOETBAL In de eerste klasse amateurs staat HFC te ver op Gouda achter om nog een kansje op de titel te hebben, maar de Haarlem mers zullen wel alles in het werk stellen om de tweede plaats veilig te stellen. Daartoe moet evenwel morgen in Utrecht wel van UW gewonnen worden. In de thuiswedstrijd wonnen de Haarlemmers destijds met 2-0. In de tweede klasse is zondag niet veel te beleven. Zandvoortmeeuwen speelt uit tegen Purmersteijn en is zeker niet kans loos. Verder is voor de derde klasse nog vastgesteld: TYBBLisse. Voor de vierde klasse worden gespeeld: OFCBloemendaal, WaterlooZaanlandia Hillegom—Geel Wit, THB—Graaf Willem II, en Onze GezellenDOSR. HOCKEY Voor zondag is bij de hockeyers weer een inhaalprogramma vastgesteld. Verder wor den de kwarteindstrijden gespeeld van het HTCC-bekertoernooi. BMHC moet daar voor de strijd aanbinden in en bij Amers foort. Het zou vreemd moeten..gaan als de Bloemendaalse hockeyers zich niet in de halve eindwedstrijden zouden spelen. Als andere kandidaten voor de beker ver wachten we SCHC, Laren en Delftse Stu denten. In de overgangsklasse speelt Alliance in Heemstede tegen Kampong met een ge lijkspel als waarschijnlijk resultaat. Als BMHC II (uit) wint van Gooi II is het afdelingskampioenschap van de pro motieklasse zeer nabij. Voor deze klasse bij de dames is er een inhaalwedstrijd van de plaatselijke verenigingen: Rood Wit BDHC II. De thuisclub heeft de beste pa pieren. KORFBAL Oosterkwartier krijgt zondagmiddag Fortuna op bezoek en zal de winstpunten wel behalen. Veel moeilijker is de taak van Haarlem en Watervliet, die resp. be zoek krijgen van de topploegen Groen Geel en SVK. In de derde klasse hebben de verenigin gen Nieuw Flora en Animo Ready ook een moeilijke wedstrijd. Eerstgenoemde ont vangt Vogel uit Utrecht en Animo Ready speelt tegen de kampioenskandidaat ZKV in Zaandam. In de reserve klassen zijn vastgesteld: Archipel 2Haarlem 2 (aanvang half één) en Oosterkwartier 3Blauw Wit 4 (122 uur). TAFELTENNIS In het Tafeltennishuis Guus Wolters in Haarlem staat vanavond hoofdklasser To- gido een belangrijke wedstrijd te wachten met de laatste plaats als inzet. Wibo 3, de tegenstander, staat met twee punten ach terstand op de Haarlemmers op de laatste plaats. Togido moet in staat zijn uit deze ontmoeting twee punten te behalen. Even eens om 7 uur vindt de derby Togido 2 TYBB plaats. Rapidity heeft weinig kans in de thuiswedstrijd tegen AMVJ. Er wordt gespeeld in de H. Hartschool aan de Gal- genweg in Beverwijk (aanvang 7 uur). WA TERPOLO Met de wedstrijd Hillegom—NVA 3 wordt vanavond het wekelijkse waterpolo- programma in het Sportfondsenbad in Haarlem geopend. Het damesteam van HPC komt vervolgens uit tegen de dames van DAW uit Alkmaar, waarna de Haar lem-dames haar krachten meten met Waterlelie uit Zaandam. De heren van DWT krijgen DAW tegenover zich en zul len nu wel hun kans waarnemen en de eerste winst boeken. De laatste wedstrijd is NVA—HPC 2. ZAALHANDBAL Zondag begint voor de zaalhandbalkam pioenen van de afdeling Haarlem de pro motiecompetitie om een plaats in de twee de klasse van de districtscompetitie. De herenploeg van IJmond uit Velsen, ver tegenwoordiger van de afdeling Haarlem, start om tien over elf tegen de kampioen van de afdeling Alkmaar, Tonegido, en speelt om kwart voor twee tegen de Stichtse kampioen Spirit. Bij de dames speelt de damesploeg van De Blinkert om twaalf uur tegen kam pioene van Utrecht, Attila, en om half acht tegen het Heemskerkse ADO, dat als kampioene eindigde in Amsterdam. Voorts vermeldt het promotieprogram ma de damesontmoetingen TonegidoADO en AttilaTonegido en bij de heren SpiritTonegido. In de Energiehal in Rotterdam worden zaterdagavond (vanaf zeven uur) en zon dag (vanaf half elf) de nationale zaal handbalkampioenschappen gehouden. Hier aan wordt deelgenomen door de dames- ploegen van Sparta (Groningen), Olympia (Hengelo), WLC (Eindhoven), Walcheren (Vlissingen), Zeeburg Amsterdam) en Athene (Den Haag). Bij de heren nemen deel: Olympia uit Groningen en uit Hen gelo, Sittardia (Sittard), EMM (Middel burg), Niloc (Amsterdam) en Operatie '55 (Den Haag). De clubs uit Haarlem en omgeving die uitkomen in het betaald voetbal, zijn voor hun wedstrijden van zondag als volgt samengesteld: RCH (thuis tegen DHC): Van der Voort; Honout en v. d. Brink; Liefhebber. Rooders en Biesbrouck sr.; Peper, Van der Lippe, Nanai, Biesbrouck jr. en Kruyer. Stormvogels (thuis tegen HVC): De Graaf; Van den Oever en Janssen sr.; Van der Lugt, Pirovano en Tol; De Boer, Van Wooning, Janssen jr., Snoeks en Luppens. VSV (uit tegen Eindhoven): Geerlofs; Schoon en Pieterse; Brederveld, Spaans en Brom; Farenhorst, Male- steyn, Uniken, Van Dolder, v. d. Amateurs HFC (uit tegen UW): Van der Lee; Dekker en Winter; v. d. Maesen, Mo- lijn en Wijkhuizen; Geerling, Bouw man, Jansen, Molenaar en De Nijs DEM (uit tegen WFC): Aardenburg; Spanjaard en Beentjes; Scheerman Starmans en Niesten; Stelder, Gode- rie, Vessies, Zonjee en C. van Lies hout. Zandvoortmeeuwen (uit tegen Purmer- steyn:) A. ter Wolbeek; Stokman en Oosterbaan; Jansen, Koper en Water; Visser, Jacobs, Michels, Heyne en Halderman. De vrijdagavond gehouden buitengewo ne algemene vergadering van de Utrecht se ere-divisieclub DOS, die bezocht werd door 300 stemgerechtigde leden, heeft ge leid tot het en bloc aftreden van het be stuur. Er zal zo spoedig mogelijk een nieu we vergadering worden belegd om uit de ontstane bestuurscrisis te geraken. Het door het bestuur uitgebrachte rap port over zijn beleid in het laatste halve jaar, dat in discussie kwam, achtten ve len onvolledig, vooral wat betreft het fi nanciële gedeelte. De nogal verwarde de batten resulteerden ten slotte in een motie van wantrouwen tegen het financiële be stuursbeleid. Er werden tegen de motie 155 stemmen uitgebracht, waar tegenover stonden 150 voorstemmers, terwijl er vier blanco stemmen waren. Gezien de kleine meerderheid, die zich achter het bestuur schaarde, besloot het bestuur af te treden. Het zal de lopende zaken nog afhandelen. toe tegen Jenkins twee, waarmee het plaatscijfer 10 van Jenkins in de uitslag is verklaard. Gezien tegen het rijden van zijn land genote, de Olympisch kampioene Carol Heiss, was Jenkins relatief beter. Zijn hogere waardering is hieraan niet vreemd. Jenkins benaderde Dick Button, wiens ster schitterde voor de Jenkins' aan de macht kwamen. David Jenkins Onze kunstrijdsters, „zilveren Sjoukje" en Joan Haanappel, zijn met trainer Gershwiler en het jurylid mevrouw Bene dict vertrokken naar San Francisco, op weg naar Vancouver voor de wereldkam pioenschappen. Uitgewuifd door landge noten aanvaardden zij met een gehuurde auto de reis. Joan Haanappel was over haar teleur stelling heen en is vast van plan in Van couver een beter resultaat te bereiken, waarbij zij mikt op tenminste de vierde plaats. Sjoukje Dijkstra, die weet weer in Carol Heiss haar meerdere te zullen moeten erkennen, beloofde bij haar ver trek eenzelfde kür te zullen rijden als in Garmisch, minder onzeker en minder nerveus. Want over haar vrije rijden in Squaw Valley is zij maar matig tevreden. Overigens zal zij haar kür het volgende sei zoen gaan verande ren, waarbij zij oh- der andere zal af stappen van het eindigen vlak bij de korte zijde, daar de jury hiermee maar matig kan instemmen. Met verbazing hebben de toeschouwers aan de finish van de 3 x 5 km cross esta fette voor dames toegekeken, toen niet, zoals algemeen werd verwacht, een Rus sisch meisje, maar de Zweedse Sonja Ruthstroem als eerste door de finish kwam. Hadden de Russische dames niet in de 10 km cross de vier bes te plaatsen bezet, zo- da't het samenstellen van een ploeg voor de estafette geen moeilijkheden zou opleveren? Lag het niet voor de hand dat de Russische dames weer een gouden medaille zouden ver overen? Drie Zweedse dames haalden een streep door de overwinningskansen van de Russen. Irma Johansson (21.31), Britt Strandberg (21.45) en Sonja Ruthstroem (21.05,4) behaalden de Olympische titel in de snelle tijd van 1 uur 4 min. 21.4 sec. Tweemaal ging de blauwogige Ann Heggtveit over de parkoersen van 480 me ter lengte met een hoogteverschil van 186 meter, in duizelingwekkende vaart naar beneden. Zij riskeerde alles ..maar zij won ook alles. Het meisje, dat in het voor jaar bij de Arlberg-Kandahar wedstrijden in Garmisch Partenkirchen, de afdaling, de slalom en tevens de combinatie won liep de moeilijke parkoersen met grote moed en zo beheerst en zeker alsof er geen beletsels waren. Reeds in de eerste manche noteerde zij de snelste tijd (54 seconden) van alle 41 deelneemsters, terwijl haar grootste con currenten als Penny Pitou (V.S.), de Zwit serse dames Madeleine Chamot-Berthod en Annemarie Waser, wereldkampioene Inger Bjornbakken, het Oostenrijkse meis je Marinanne Jahn, die na de eerste man che met 55.5 sec. op de tweede plaats lag, Yvonne Rügg (Zwitserland), Heidi Beibl, de Olympische kampioene in de afdaling en de Noorse Ilse Sandvik allen in de eer ste of tweede manche ten val kwamen. Haar koelbloedigheid toonde de slanke Canadese secretaresse in de tweede man che. In 55.6 sec. legde zij het parkoers af en kwam daarmee op een totaaltijd van 1 min. 49.6 sec., een tijd die door nie mand werd verbeterd. Hier bleek dat het diegene met de beste techniek en de beste conditie had gewonnen. Amerika verkreeg voor de derde maal een zilveren medaille, dit maal niet door Penny Pitou, die haar kansen op de we reldtitel in de combinatie door een val verloren zag gaan zij had reeds twee zilveren medailles veroverd in de afdaling en reuzeslalom maar door haar land genote Betsy Snite in 1 min. 52.9 sec. (57.4 en 55.5 sec.) terwijl het internationaal on bekende 18-jarige Duitse schoolmeisje Bar bi Henneberger er voor zorgde dat Duits land zijn eerste bronzen medaille in de wacht sleepte.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19