VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Opgeschoten jongens gooiden meisje van hoge brug Nieuw tarief voor invoerrechten Carnaval breekt weer los in zuidelijk Nederland Wederzijdse handel de laatste jaren verdrievoudigd Kort en Aanklager blijft hameren op herroepen „bekentenis" Zacht weer houdt aan 3 WITTE KRUIS WITTE KRUIS Militaire truck botste tegen autobus Eilandsraadslid van Aruba ingesloten Berisping gevraagd voor sportvlieger Het vliegongeluk bij Gibraltar Verdere afschaffing van grenspapieren voor buitenlandse motorrijtuigen TBABYDERMffi^ goeder De „Lieve Vrouwekerk" is weer vlot Hoe staat Den Haag jegens Spanje? Toeloop van Polen op Amerikaanse ambassade 2 f2.50 Catalogus f2.50 Jeugdvandalisme in Amsterdam DE ecktg PIJNSTILLER Negen gewonden Jeugd gaat r.-k. kerk bouwen op Terschelling Modeacademie Ph. Jansen Mr. S. van Oven overleden Drie dagen lang staat het leven er op zijn kop President van Peru komt naar ons land Vóórhel tere Baby-huidje Vragen van mr. Burger: HET PROCES-VAN R. li ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 Advertentie Toegangsprijs DONDERDAG MAART Gratis busverbinding TERREINEN VREDENBURGEN CROESELAAN De kinderrechter te Amsterdam heeft tijdens een proces tegen vijf opgeschoten jongens een waarschuwing gericht aan het adres van alle andere Amsterdamse jongens die het in hun hoofd mochten ha len, meisjes op straat of in parken lastig te vallen. Wie die waarschuwing naast zich neerlegt kan er van verzekerd zijn, dat hij gevoelig gestraft zal worden: jon gens beneden 18 jaar gaan dan een maand naar de tuchtschool, die boven 18 jaar krijgen een maand gevangenisstraf. Ditmaal kwamen dergelijke belhamels er nog genadig af: twee jongens van 16 en 17 jaar kregen ieder 2 maanden tucht school voorwaardelijk plus 25 boete, twee van 18 jaar, alsmede een van 22 jaar ieder 2 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf plus 25 boete met een proeftijd van 3 jaar. Tegen de drie laatsten had de officier twee maanden onvoorwaardelijk geëist. Het vijftal wandelde op zondag 26 juni van het vorig jaar in het Amsterdamse Bos en zag er drie meisjes lopen. „Zullen we dat grietje daar eens in het water gooien?" stelde een van de jongens voor en prompt grepen twee van hen de 16-ja- rige Inge Bannink vast en sleepten haar naar de leuning van een brug. Hevig te genspartelend poogde het meisje zich los te rukken, maar toen een van haar vrien dinnen haar te hulp kwam wierpen de drie andere jongens zich ook in de strijd en met vereende krachten slaagden zij er in, Inge over de brugleuning te werken. Het meisje viel in het vier meter lager gelegen water, maar raakte tijdens haar val een bruglegger, waardoor ze niet al leen een hersenschudding doch bovendien diverse bloedende schaafwonden opliep. Het water onder de brug zal al spoedig rood van het bloed. De vriendinnetjes trok ken het slachtoffer op de kant. Ter zitting diende het meisje een civiele eis tot schadevergoeding van 49 in we gens loonderving en vervoer, die de jon gens gezamenlijk, ieder een tientje, ter stond betaalden. Opgemerkt werd dat zij op die zondag al meer meisjês hadden lastig gevallen Advertentie Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Op de provinciale weg bij Stol wij ker- sluis onder Gouda is een verkeersongeluk gebeurd waarbij negen personen zijn ge wond. Een militaire kolonne, bestaande uit zes trucks, was bezig een zandauto in te halen. Drie trucks passeerden de zand auto. De vierde truck was net bezig even eens in te halen, toen uit de tegenoverge stelde richting een autobus naderde. De chauffeur van deze bus meende dat de derde wagen van de kolonne de laatste was en zag dus geen aanleiding te stop pen. De chauffeur van de vierde truck trachtte nog door de zandauto scherp te „snijden" de bus te ontwijken. De zand auto werd in de berm gedrukt, maar de truck kon de bus niet meer ontgaan. De militaire wagen werd aan de linkerkant opengescheurd. Zeven militairen werden er uit geslingerd en liepen verwondingen op. In de bus werden twee passagiers licht gewond. De militairen werden naar zie kenhuizen overgebracht, de twee buspas sagiers konden na verbonden te zijn hun reis voortzetten. Leden van de katholieke arbeiders jeugdbeweging „De Kajotters" in het bis dom Groningen zullen op het eiland Ter schelling een toeristenkerk gaan bouwen. In een bouwvallig pand op dit eiland werden tot nu toe de godsdienstoefeningen gehouden. Slechts zeventig personen kon den deze diensten bijwonen. De dertig afdelingen in het bisdom Groningen van de r.-k. arbeiders-jeugdbe weging zullen thans voor de bouw van een nieuwe toeristenkerk zorgen. De Kajotters zullen de kerk niet alleen bouwen, doch ook nog een bedrag van 15.000,bijeen brengen voor de verfraaiing van het ge bouw. De nieuwe toeristenkerk, de St. Bran- daankerk. is ontworpen door het architec tenbureau Starmans te Utrecht. Onder leiding van een bouwbedrijf zullen de Kajotters op 1 maart aan de slag gaan. Wekelijks zullen acht a tien Kajotters op Terschelling gaan werken. Elke week zal er een nieuwe ploeg komen, totdat het kerkgebouw gereed is. die op de grote speelweide in het Amster damse Bos lagen te zonnebaden. De kin derrechter noemde de jongens „slungels" en „trieste helden". Hij zei, overwogen te hebben, het vijftal op dezelfde wijze te straffen zoals men dat in Duitsland doet. Daar laat men deze belhamels de hele zomer op de plaats van het misdrijf be wakingsdiensten uitvoeren, waarbij zij er onder controle van volwassenen op die nen toe te zien, dat andere jongens zich van soortgelijke misdragingen onthou den. Wegens gebrek aan organisatie en aan mankracht is een dergelijke bestraf fing in ons land echter nog niet mogelijk. Advertentie Opl. Coupeuse - Curs. Maart Tevens knippatr. naar maat Gr. Houtstr. 3. ing. Spekstr. WILLEMSTAD (ANP) De ex-gedepu- teerde van het eilandgebied Aruba, P. Croes, die kort geleden in een vergadering van de Eilandsraad met een brief te voor schijn kwam, ondertekend door „Juan- cho" waaruit zou moeten blijken dat er zich knoeierijen hadden voorgedaan waar bij hij zelf en de huidige minister van fi nanciën, de heer Juancho Yrausquin be trokken waren, is maandagmiddag op last van de rechter van instructie op Aruba, mr. Bondam, ingesloten. Minister Yrausquin had naar aanleiding van de sensationele gebeurtenis in de Eilandsraadsvergadering om een onder zoek verzocht. Na eerst door de officier van justitie te zijn verhoord schijnt de heer Croes bij de rechter-commissaris de bewuste brief te hebben geproduceerd. De aanhouding schijnt gegrond te zijn op het vermoeden, dat de heer Croes valsheid in geschrifte heeft gepleegd. „Wat dom, wat dom!", verzuchtte de sportvlieger G. H. R. uit Amsterdam, toen hij op 20 september van het vorige jaar in Nieuw-Loosdrecht met rugwervel- en beenfracturen uit de wrakstukken van de zo juist neergestorte „Tiger Moth" werd gehaald. In de kleine zittingszaal van de Hoge Raad te Den Haag werden deze woorden vrijdagmiddag bij de behande ling van dit ongeluk door de Raad van de Luchtvaart nog eens herhaald om aan te geven dat de vlieger zelf wel wist waar aan het ongeluk te wijten was. Bij zijn ondervraging werd vastgesteld, dat hij, na twee loopings, een derde stunt op veel te lage hoogte (250 meter) had in gezet. Bij een poging het toestel na deze looping steil op te trekken was het over trokken geraakt, in een vrille gevallen en plat neergeslagen. Het vliegtuig was volkomen vernield, de vlieger is na twee maanden verpleging in een ziekenhuis zo ver hersteld, dat hij met behulp van een stok weer kan lopen, zij het dat zijn rech tervoet stijf zal blijven.. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst concludeerde, dat het ongeluk geheel te wijten is aan een fout van de bestuurder, die te weinig ervaring had voor dergelijke kunstvluchten op zo lage hoogte. De verklaring, dat hij dit had gedaan omdat stijgen tijd en geld kostte, achtte de directeur-generaal niet accep tabel. De veiligheid mag in de luchtvaart nooit ondergeschikt worden gemaakt aan de kosten. Rekening houdende met de ge volgen van het ongeluk voor de vlieger, vroeg hij de raad bij wijze van straf een berisping uit de spreken. De raadsman van de vlieger bepleitte schuldigverklaring zonder straf. Uit spraak 25 maart. Het vliegtuigongeval, dat donderdag de vliegtuigmaker-constabel, A. L. Coenraad, het leven kostte, is geschied met een Ne derlandse machine. Op 60 mijl ten oosten van Gibraltar moest een Grumman Aven ger van de Koninklijke Marine door een olielek en brand in de motor een noodlan ding op zee maken. De vliegtuigmaker- constabel kwam hierbij om het leven. De overige inzittenden van het vliegtuig kon den gered worden. Het waren de luitenant- ter-zee der tweede klasse F. Meijers (commandant), de luitenant-ter-zee (waarnemer) der derde klasse K. M. R. J. Dogger en de korporaal-vliegtuig-telegra fist, F. P. R. Thieme, zo wordt ons van de zijde van de marine meegedeeld. Het vliegtuig moet als verloren worden be schouwd. Grote vreugde heerst er in het gezin van de IJmuidense familie C. Dogger aan de Planciusstraat, want hun dienstplichtige zoon luitenant ter zee waarnemer is gered. De familie Dogger kreeg een tele gram van het ministerie van defensie met de volgende verheugende mededeling: „Uw zoon uit zee gered, na noodlanding. Zonder letsel." In de leeftijd van 68 jaar is overleden mr. S. van Oven, advocaat in Den Haag. Hij maakte vooral naam als cassatiepleiter in strafzaken. Mr. Van Oven was voor zitter van de adoptiecommissie van de Raad voor de Kinderbescherming, lid van de Raad voor Rechtsbijstand, voorzitter van de afdeling 's-Gravenhaige van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en bestuurslid van het West- Nederlands Symphonieorkest. Op 1 maart treedt een nieuw tarief voor invoerrechten in werking, evenals een aantal maatregelen op het gebied van de omzetbelasting. Tevens zal per 1 maart worden overgegaan tot een verdere af schaffing van grensdocumenten voor bui tenlandse motorrijtuigen bij binnenkomst in het grondgebied van de Benelux. De maatregelen op het gebied van de omzetbelasting beogen de omzetbelasting- druk op ingevoerde goederen beter in overeenstemming te brengen met de tota le omzetbelastingdruk op in het binnen land vervaardigde goederen. Zij leiden zo wel tot verlagingen als tot verhogingen. Tot de goederen waarvoor de bestaande verhoging van de omzetbelasting bij in voer wordt verlaagd behoren o.m. ijzeren of stalen buizen en pijpen boven een be paalde diameter, koelkasten met een in houd van ten hoogste 200 liter, herenhoe den en zaagbladen. Tot de goederen waarvoor de omzetbe lasting bij invoer wordt verhoogd behoren o.m. bepaalde soorten papier en karton, vrachtauto's, rotanmeubelen en kleine elektromotoren. Voorts betreffen de maatregelen op het gebied van de omzetbelasting enige wij zigingen in de lijst van goederen waar voor bij uitvoer een bepaald percentage teruggaaf van omzetbelasting wordt ge geven. De goederensoorten waarvoor die teruggaafpercentages worden veranderd zijn o.m. textiel, schrijfmachines, een aantal chemische produkten, buizen en pijpen, zeep en rotanmeubelen. Na de afschaffing van grensdocumenten (Van onze correspondent in Limburg) Morgen zal weer de carnavalsstorm in het zuiden des lands losbreken. In de westhoek van Brabant, in het land van Den Bosch en in geheel Limburg heeft men dan wat men in Limburg noemt, „de kop los". Men kan zelfs zeggen: „hoe zuide lijker hoe gekker". Dat begrip „gek" heeft tijdens de zuidelijke carnavalsdagen een heel andere inhoud dan in het gewone nor male leven. Want tijdens de carnavalsda gen is iedere burger een „gek" van het narrenrijk, dat drie dagen bestaat. In Lim burg zijn dan overal de sleutels der steden en dorpen door het wettige gezag overge dragen aan Prins Carnaval, de doorluchti ge vorst Van dat moment af staat in Lim burg het ganse leven op z'n kop. „Gekken" dat zijn tijdens de carnavals dagen de onderdanen van die honderden prinsen, anders rustige en vlijtige, zeer levenslustige Nederlanders van Lim burgse bloede, maar dan uitbundige men sen, die elkaar op de meest olijke wijze in het ootje nemen en in het gewaad der kos telijke zuidelijke humor bespotten vanwe ge de menselijke zwakheden, waaraan nie mand ontkomen kan. Drie dagen lang le ven de mensen in Limburg in een sfeer, welke de sfeer is van de aardse betrek kelijkheid, want carnaval is het feest van de menselijke zwakheid. Niet dat het een feest van excessen is, maar een feest waar in de zwakheden der menselijke natuur Het bezoek dat de Peruviaanse presi dent, dr. Manuel Prado volgende maand aan Nederland brengt, heeft geen speci fiek politieke of economische achtergrond, aldus heeft de ambassadeur van Peru in Den Haag, de heer Manuel Seoane verteld. Wel is het zo, dat de wederzijdse belang stelling tussen Peru en Nederland in de laatste jaren aanzienlijk is gegroeid, me de door verbeterde handelsbetrekkingen, condenseerde melk, oliën en vetten en voorts van machines en gereedschappen en betrekt katoen, vismeel, vezels, meta len en andere grondstoffen uit Peru. In de laatste jaren verdrievoudigde de we derzijdse handel zich. Nederlandse tropi sche landbouwdeskundigen worden onder andere ingeschakeld bij de verbetering van de tabaksteelt. Voor Peruviaanse cacao, die van goede kwaliteit is, bestaat in ons land belangstelling. Van Peruviaanse zij de wordt met verlangen uitgezien naar Nederlandse technische hulp ter bestrij ding van de verzilting van laaggelegen landbouwgebieden aan de kust. In Peru liggen grote mogelijkheden. Het land is veertig keer zo groot als Neder land. Irrigatie- en elektriciteitsprojecten op grote schaal zijn in studie. Ofschoon Peru met zijn 1.4 miljoen inwoners vele natuurlijke rijkdommen bezit is het door gebrek aan kapitaal en technici niet mo gelijk zonder hulp van anderen de ontwik keling van het land te versnellen. De thans in Lima residerende 70-jarige president, dr. Manuel Prado, stamt uit een oude Spaanse familie. Hij heeft een brede wetenschappelijke en politieke op leiding gehad. Hij werd in 1939 voor het eerst gekozen en vervulde zijn ambt tot 1945. In die tijd was hij actief bezig voor de ontwikkeling van zijn land, dat in feite aan de kant der geallieerden stond. Op buitenlands politiek terrein werkte hij met succes voor de verbetering van de on derlinge betrekkingen der Latijns-Ameri kaanse staten. Hij was een van de oprich ters van de Verenigde Naties en tekende het Handvest voor zijn land. In 1956 werd dr. Prado opnieuw tot pre sident gekozen voor een zesjarige perio de. Naar hem is het streven tot samen werking tussen de NAVO en de organisa tie van Amerikaanse staten het „Prado- principe" genoemd. Dr. Prado ontving meer dan vijftig hoge onderscheidingen uit vele landen. Hij is eredoctor van de universiteiten van Co lumbia, Fordham, Lafayette en Bogota. openhartig aan de kaak worden gesteld. Tijdens de uitbundige carnavalsoptoch ten, die bedolven worden onder slingers serpentines, en die met name in steden als Maastricht, Heerlen, Kerkrade, Roer mond en Venlo, honderdduizenden verkle de „gekken" trekken, worden de zwakke kanten van het stedelijke en dorpsbestuur aan de kaak gesteld. Dan rekent men af met problemen, die soms al jaren duren en kostelijk-gemonteerde wagens symbo liseren de problemen, die de mensen in het gewone leven dwars zijn blijven zit ten. Ook de landspolitiek en de wereldpo litiek zijn dankbare objecten voor zuide lijke humor, welke men tijdens de carna valsdagen moet meebeleven om te weten wat ze waard is. Tijdens de „boonte storrem" is ieder een anders dan anders. Vooral daar waar „straatcarnaval" wordt gevierd zoals in Maastricht, Kerkrade, Roermond en Venlo ziet men alleen dansende, hos sende en verklede mensen, die in de avond lijke uren in dichte zwermen één woelige mensenzee vormen en die erbij lopen in de meest potsierlijke vermommingen. Maar iedereen mag iedereen alles zeggen over zijn zwakheden en gebreken. En wèe de gene die kwaad wordt. Die is geen echte carnavalsvierder; die krijgt het hard te verduren. Maargeen rasechte Lim burger zal kwaad worden. Hij zal iedere aanval pareren met humor en dus wordt er alleen maar daverend gelachen. Tijdens de drie dagen is al het normale nieuws in de kranten uiterst beknopt naar de achterpagina's verdrongen: de kranten bx-engen vrijwel alleen maar verslagen en foto's van de carnavalspret. Op carna vals-maandag, hoogtepunt van de „bonte storm", zijn de openbare gebouwen, de winkels en de bedrijven gesloten; dan worden er zelfs geen kolen gedolven in de mijnen. Excessen? Dronkemanspret? Daar be staan in het noorden des lands in dit op zicht ernstige misverstanden over. En quêtes in de grote Limburgse steden heb ben al eerder uitgewezen, dat de exces sen vooral veroorzaakt worden door men sen, die van buiten Limbui-g naar het car naval komen om daar op hun manier „de bloemetjes buiten te zetten". Maar de Limburgers moeten van die lieden niets hebben: ze krijgen de publieke opinie te gen zich en de politie, die waakzaam blijft weet met dergelijke lieden wel raad. Dus: geen excessen? Ja, maar waar vindt men die niet, waar veel mensen bijeen zijn en waar feest en pret worden gevierd? In elk geval: Limburg zelf stelt er prijs op car naval te vieren zoals het betaamt. Tal rijk zijn de verenigingen, die er naar stre ven het carnaval op een steeds hoger peil te brengen. Advertentie Vrijdagavond is de gestrande „Lieve Vrouwekerk" van Vlieland vlotgesleept door drie sleepboten van de rederij Doek- sen, de „Holland", de „Stortemelk" en de „Doggersbank". Het schip, dat sinds de storm van 20 ja- nuari op het strand heeft gezeten, zal naar Rotterdam worden gesleept. Daar zal het in een droogdok worden gerepareerd. Om 18.32 uur was het schip vlotgetrok- ken. Door middel van winches, die aan twee verankerde kabels ter lengte van 600 meter waren bevestigd, werd van het schip af meegeholpen om vlot te komen. De „Lieve Vrouwekerk" stond onder stoom en hielp door haar schroef te laten draaien eveneens mee. Het schip meet ruim 7000 bruto register- ton en hoort toe aan de Verenigde Ne derlandse Scheepvaartmaatschappij te 's-Gravenhage. voor enkele categoxdeën buitenlandse mo torrijtuigen, welke reeds eerder heeft plaatsgehad, zijn thans ook voor bijna al le andere buitenlandse motorrijtuigen bij binnenkomst in het gi-ondgebied van de Benelux geen grensdocumenten meer ver eist. Dit geldt ook voor gebruikte kleine aanhangwagens (uitgezonderd caravans en uitklapbare kampeerwagens), die te zamen met de motorrijtuigen worden in gevoerd en uitsluitend zijn bestemd voor het vervoer van x-eisbenodigdheden. De grensdocumenten blijven evenwel gehand haafd voor buitenlandse opleggers en aan hangwagens (andere dan caravans e.d.), vei'bonden met een motorrijtuig, evenals voor bepaalde motorrijtuigen voorzien van een kentekenbewijs met de letters CD of GN. Het P.v.d.A. Tweede Kamerlid, mr. J. A. W. Burger heeft aan de minister-presi dent de volgende schriftelijke vragen ge steld: Zijn de onderhandelingen van Duitsland met andere landen over de vestiging van militaire bevoorradingsdepots buiten het territoir van de Duitse Bondsrepubliek het voorwerp geweest van overleg in de NAVO-raad? Zo neen, is de minister-president dan niet van oordeel, dat zulks, gegeven de po litieke aspecten dezer aangelegenheid, had dienen plaats te vinden, en is de minister president bereid dit alsnog te bevorderen? Indien de eerste vraag bevestigend be antwoord wordt, heeft de NAVO-raad dan geverifieerd, dat die „andere landen" geen andere dan NAVO-landen zouden zijn en, zo neen, waai-om niet? Is de minister-president niet van oor deel, dat door een Duits-Spaans arrange ment, als bedoeld in de eerste vraag, Spanje indirect in de NAVO zou worden ingeschakeld? Is de minister-president nog steeds van oordeel, dat het aan de orde stellen van het vraagstuk Spanje in de NAVO „voor barig" is, zoals hij op 30 september 1959 in de Tweede Kamer verklaarde, en zo neen, wat is dan het standpunt daarom- trent van de Nederlandse regering? Achttien. Een stamboekzeug van de landbouwer D. Struik te Herkingen heeft 18 levende biggen beworpen. Weliswaar komt de geboorte van zulk een aantal biggen in éen keer wel meer voor, maar gewoonlijk zijn er dan verscheidene dood geboren biggetjes bij. Inbraak by de fiscus. Een inbreker heeft zijn slag geslagen in het kantoor van de ontvanger der directe belastingen te Eindhoven. Hij heeft een gat gebrand in een zijwand van de brandkast, waarna hij zich meester maakte van een bedrag van 23.700. Met vlees. Het Bedrijfschap voor het Slagei-sbedrijf zal op 16 maart in Krasna- polsky te Amsterdam aan tweehonderd vertegenwoordigers van producenten, ver werkers en consumenten maaltijden aan bieden die vier prominente koks bereiden met gebruikmaking van niet dure vlees soorten. Het doel hiervan is de huisvrouw ervan te overtuigen dat zij met eenvoudige middelen een goede maaltijd kan opdienen. De koks zijn Leonard Nice, die kok van Churchill is geweest, Jean Vanandruel uit Brussel, Heinrich Kerschner, directeur van het Gastr-onomisches Institut in Wenen en G. J. Krielaart, chef-kok van de KLM. WARSCHAU (Reuter) Al tien dagen lang stromen boeren uit het noordoosten van Polen naar de Amerikaanse ambassa de te Warschau omdat zij in de waan ver keren, dat de Amerikaanse regering Pool se staatsburgers een vlotte immigratie, vrije overtocht en werk aanbiedt, aldus heeft een Amerikaanse ambtenaar donder dag te Warschau meegedeeld. Sommige boeren gingen huilen toen zij hoorden dat de verhalen over de immi gratie, die in hun streek de ronde doen, loze geruchten zijn. Dinsdag bij het aan breken van de dag stonden er 300 mensen voor het ambassadegebouw te wachten. Een jaar geleden deden soortgelijke ge ruchten in dezelfde arme streek de ron de. Toen meldden zich een duizendtal boe ren bij de ambassade voor werk in Alaska. De Verenigde Staten laten jaarlijks 6.000 Polen als immigranten toe maar degenen die familie in de Verenigde Staten hebben genieten voorrang. De ambassade heeft op het ogenblik aanvragen uit 1948 van Po len in behandeling. BOSTON (UPI) McAuliffe, de open bare aanklager in het proces te Boston tegen de Nederlandse marconist Van R., heeft de verdachte vi-ijdag bij de voort zetting van het tegenverhoor drie maal met dreigende stemverheffing gevraagd: „U wist dat ze Lynn Kauffman (na haar vermissing) nooit zouden vinden aan boord van de Utrecht, is het niet?". „Neen mijnheer, ik wist er niets van", was telkens het antwoord van Van R., die zich ondanks het urenlange kruisverhoor kalm en beheerst toonde. Wat de radioboodschap betreft die om 12.10 uur 's nachts over de verdwijning van Lynn Kauffman werd uitgezonden ontkende Van R., dat hij de tekst opge steld zou hebben. Hij had slechts de bood schap geadi-esseerd aan de kustwacht, de naam van het schip opgegeven en de woorden „vrouwelijke passagier ver mist". Kapitein De Bruijn verzorgde de verdere tekst met de mededeling dat de vrouw sinds 7 uur vermist werd, zei hij. Hij zelf had nog het logboek geraad pleegd om de koers van het schip vast te stellen, maar de kapitein had het schrij ven van de boodschap al overgenomen, voor hij deze gegevens erin had kunnen verwerken. Op een bepaald moment verweet Van R. McAuliffe ronduit dat hij „er onzin uit sloeg". Kwaad beet McAuliffe terug: „Ik praat onzin en u, mijnheer, bent de man die zegt dat de politie van New York u preste tot het afleggen van een valse verklaring". McAuliffe bleef maar steeds hameren op de „valse verklaring" die Van R. de politie had gegeven, en waarin hij beken de Lynn te hebben geslagen. De ruzie zou gegaan zijn over mogelijke zwanger schap. In vroegere verklaringen had Van R. ge zegd dat men hem de verzekering had ge geven, dat de dood van de Amerikaanse beschouwd werd als zelfmoord. McAuliffe bracht naar voren dat Van R. werd gezegd dat hij onder arrest stond wegens moord in de eerste graad, enkele uren voor hij de „valse verklaring" af legde. De zitting van vrijdag werd besloten na dat Van R. had toegegeven, na zijn ver klaring aan de politie te hebben gezegd: „Nu heb ik mij er helemaal ingedraaid". Maar Van R. bleef er bij, dat de verkla ring zelf niet juist was. Van R. heeft vrijdag voortdurend volge houden dat hij vóór mevrouw Kauffmans verdwijning op de avond van de 18e sep tember niet in haar hut is geweest WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. 60 c Het K.N.M.I. deelt mede: Een front van een depressie bij Ierland passeerde in de nacht van vrijdag op za terdag ons land, hetgeen met enige regen gepaard ging. Tegelijkertijd nam de wind toe en werd in versterkte mate zachte lucht aangevoerd uit de Golf van Biscaye. De temperatui-en bereikten in de afge- Den Helder lopen nacht in deze zachte en vochtige Ypenburg lucht al waarden van 8 tot 11 graden. Ach- Vlissingen ter het front beginnen de barometers te Eelde stijgen op de nadering van een rug van De Bilt hoge luchtdruk. Twente Deze rug van hoge druk zorgt enige tijd Eindhoven voor opklai'ingen, maar van het zuidwes- Zd Limburg ten uit begint een volgende storing al weer zijn invloed uit te breiden in de rich- Helsinki ting van West-Frankrijk, het Kanaal en Stockholm Zuid-Engeland. Naar aanleiding daarvan ®st° wordt verwacht, dat het weer gedurende Kopenhagen geheel bew. zo het weekeinde zacht blijft voor de tijd Aberdeen geheel bew. z van het jaar, maar ook onbestendig met Londen tamelijk veel wind en plaatselijk regen. Amsterdam a Si zzw zzw zzw z zzw regen motregen half bew. regen regen geheel bew. z regen zzw regen zzw geheel bew. z zwaar bew. z sneeuw no Zondag 28 februari Zon op 7.31 uur, onder 18.16 uur. Maan op 8.12 uur, onder 20.35 uur. Maandag 29 februari Zon op 7.29 uur, onder 18.18 uur. Maan op 8.37 uur, onder 21.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 27 februari Hoog water 4.11 en 16.25 uur. Laag water 12.11 en uur. Zondag 28 februari Hoog water 4.49 en 17.04 uur. Laag water 0.31 en 12.53 uur. Maandag 29 februari Hoog water 5.29 en 17.43 uur. Laag water 1.10 en 13.35 uur. Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon motregen w motregen z zwaar bew. zzw mist z half bew. zzw onbewolkt zw zwaar bew. ono onbewolkt nw zwaar bew. ozo regen zzw zwaar bew. w geheel bew. nnw regenbui nnw zwaar bew. windst. 12 zwaar bew. n 4 mist zzw 7 zwaar bew. w 1 half bew. o 17 zwaar bew. no 18 onbewolkt n -6 -1 -14 0 7 9 8 10 8 11 18 18 15 -1 9 7 12 15 mist mist windst. 22 ono 16 2.3 7 6 4 4 5 3 4 4 0 6 0,1 0 14 5 4 4 5 3 0 0 0 0 3 9 2 1 0 0 4 1 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2