P5 Wereldnieuws Vertrouw de schoonheid van uw huid toe aan de wetenschap EVANGELISCHE SYNODE STEUNT DIBELIUS DEMONSTRATIEF Alarm-satelliet" van V.S. kwam niet in baan Prinses Margaret verlooft zich huidverzorgingspreparaten schenken schoonheid door gezondheid! ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 3 Verrassing in Berlijn na aanvankelijke aarzeling Staking van Poolse spoorwegarbeiders Een gezonde huid is uw mooiste bezit..,, NIEUWE ENDOCIL huïdverzorgingspreparaten bieden u een volledige wetenschappelijk verantwoorde schoonheidsbehandeling - elke dag, in slechts enkele minuten Endoci! Hydrating Hormone Night Cream Endocil Hydrating Fluid Cream Endocil Hydrating hlormone Day Cream Endocil Cleansing Tonic Verkoopkantoor voor Nederland: Kennemer Handel-Maatschappij N.V., Amsterdam door DR. R.VANEGMOND raatótoel (Van onze correspondent in Bonn) De synode van de Evangelische kerk in Oost- en West-Duitsland heeft zich gis teren te Berlijn, zonder een nader debat, in haar laatste zitting demonstratief ach ter bisschop Dibelius, voorzitter van de raad van deze kerk en bisschop van Bcr- lijn-Brandenburg gesteld. Met 97 stem men voor, twee tegen en elf onthoudin gen gaven de synodeleden hiermee een indrukwekkend antwoord op de Oostduit- se verdachtmakingen tegen de bejaarde protestantse kerkleider. Enige dagen geleden maakte de Oost- duitse procureur-generaal Melsheimer bekend dat van Oostduitse kant een ge rechtelijk onderzoek zal worden ingesteld tegen Dibelius naar aanleiding van diens stellingen van enige maanden geleden over de verhouding tussen christen en overheid. In die stellingen poneerde Di belius dat de gehoorzaamheid van een christen aan het regime van een autori taire staat aan grenzen is gebonden. Hij meende zichzelf niet meer te kunnen hou den aan de regels die gelden in Oost- Duitsland. Dibelius, die deze thesen wat later wat minder scherp stelde, maar er in de grond van de zaak aan vasthoudt is hierover heftig aangevallen vooral in Oost-Duitsland waar zijn stellingen wer den uitgelegd als een oproep tot verzet tegen het communistische regime. Steun van Gerstenmaier Op de synode leek het even dat er over Dibelius' opvattingen een nieuw strijd zou ontbranden, maar na de Oostduitse bekendmaking inzake het gerechtelijke onderzoek tegen de bisschop was er van strijd geen sprake meer. In het plenum van de synode was men het erover eens: op dit tijdstip staat men achter Dibelius of is men tegen hem. Dr. Eugen Gersten maier, de voorzitter van de Bondsdag (Tweede Kamer) te Bonn, en zelf_ synode lid, verklaarde: „wij staan als één man achter Dibelius ongeacht de zakelijke en theoretische meningsverschillen". Ger stenmaier maakte het duidelijk dat Di belius voor hem de belangrijkste man in de Evangelische kerk is. Hij staat zelf achter Dibelius' thesen inzake de verhou ding tot de overheid. Het Duitse protestan tisme, zo zei Gerstenmaier, heeft sedert Hitier geen onbevangen verhouding meer tot de macht. De synode staat zijns in ziens voor de moeilijkheid de mensen in Oost-Duitsland te helpen, maar het re gime daar kan zij geen steun geven. De 'Advertentie VERKOUDHEIDSBACILLEN YLUCHTEM voor de beroemde, desinfecterende Potter's Catarrh Pastilles. Zo'n rode bacillcndodende pastilka in de mond geeft U onmiddellijke verruiming apotheken en drogisten a f. 1.10 «MP. K. 7 E K H I K K l N.V. HIlVflSOH IV CAPE CANAVERAL (Reuter-AFP) De Amerikaanse luchtmacht, heeft vrijdag een grote raket gelanceerd om te trachten een „Midas"-kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. De lancering ge schiedde op de raketbasis bij Cape Cana veral. Nadat de luchtmacht eerst in Was hington had meegedeeld, dat aangenomen wordt dat de lancering geslaagd was, werd later vernomen, dat het radiocontact met de raket gedeeltelijk verloren was gegaan. De Amerikaanse luchtmacht gaf drie uur na de lancering een bekendmaking uit, waarin werd gezegd, dat de „Agena", de tweede trap van de raket zich waarschijn lijk niet had losgemaakt van de eerste, een „Atlas", en als gevolg daarvan niet in een baan om dé aarde was gekomen. De Midas is waarschijnlijk op 4.000 kilo meter afstand van de lanceerbasis van Cape Canaveral bij de terugkeer in de dampkring verbrand. Ongeveer op het ogenblik waarop de twee trappen zich van elkander moesten losmaken, is het radio contact verloren gegaan. Het contact is niet meer hersteld, aldus de luchtmacht. De Midas was ontworpen om enkele se conden na het lanceren van raketten door een vijand alarm te maken, waar door dertig minuten voor het neerkomen van dergelijke raketten op hun doelen de eerste waarschuwing zou kunnen worden gegeven. „Midas" is een afkorting van „Missile Defence Alarm System" (alarm stelsel voor de verdediging tegen projec tielen). Het was de bedoeling dat de Midas op een afstand, variërend van 160 tot 320 ki lometer om de aarde zou wentelen. De baan zou niet over Russisch gebied heb ben gelopen. Het gewicht van de tweede trap is geheim gehouden maar in welin gelichte kringen schatte men het op onge veer twee ton, waarvan drie kwart aan in strumenten. Zes tot acht Midas-kunstmanen zouden voldoende zijn om de raketactiviteit in de gehele wereld in het oog te houden. Een Polaris-raket is vrijdag anderhalve minuut na de lancering vanaf de raketba sis van Cape Canaveral tot ontploffing ge bracht omdat het projectiel uit zijn koers was geraakt. Aan deze mislukking zijn zes geslaagde lanceringen met dit type ra ketten voorafgegaan. WARSCHAU (Reuter) Het grootste deel van de 5.000 arbeiders, werkzaam op de reparatiewerkplaatsen van de Poolse spoorwegen te Poznan hebben vrijdag 19 februari gestaakt, de arbeiders besloten te staken uit protest tegen de invoering van nieuwe arbeidsnormen, die voor de meeste neerkomt op een loonsverlaging. Besprekingen met de directie hadden geen succes. De Poolse regering wil op het ogen blik niets weten van loonsverhogingen. On geveer 30 arbeiders werden op staande voet ontslagen, de rest ging de volgende dag weer aan het werk. De sfeer op de werkplaatsen zou echter nog gespannen zijn. toestand van de christenen in Oost-Duits land noemde hij treurig en ernstig. Ook over de andere hoofdproblemen kwam het niet meer tot scherpe debatten in het plenum van de synode. Zij hoopt dat de aanstaande internationale confe renties zullen leiden tot een algehele ont wapening. Zij sprak zich scherp uit tegen de golf van antisemitische wandaden in de Bondsrepubliek en ten aanzien van de militaire zielzorg legde de synode er de nadruk op dat deze alleen geldt in de Bondsrepubliek en alleen voor hen die haar wensen. Daarmee komt de Evange lische kerk in Oost-Duitsland niet voor het probleem van een verder conflict met de communistische staat over dit onder werp. Men verwacht dat de positie van de Evangelische kerk in Oost-Duitsland na deze synode opnieuw moeilijker zal wor den. De hetze tegen het verschijnen van de Westberlijnse burgemeester Brandt en de Westduitse minister Lemmer in een Oostberlijnse kerk tijdens de opening van de synode en de aanval van Melsheimer op Dibelius waren een duidelijk teken van communistisch ongeduld. De demonstra tieve motie van vertrouwen van de sy node voor Dibelius zal dit alles nog ver scherpen en de strijd van deze kerk om onder meer de positie van de Oostduitse jeugd zeker niet vergemakkelijken. Een nieuwe schoolwet in Oost-Duitsland en mislukte inleidende onderhandelingen hebben dit al aangetoond. Ten slotte staat de kerk in Oost-Duitsland hierbij ook voor het feit, zo is op de synode gezegd, dat de ouders gemakkelijk geneigd zijn hun opvoedingsrechten prijs te geven ten gunste van de communistische partij en van de school. In West-Duitsland is van een verhindering van de christelijke op voeding wel geen sprake, maar ook hier, aldus de synode, staat het christelijk ouderlijk huis niet achter de opvoeding. (Vervolg van pag. 3) Prinses Margaret en haar verloofde heb ben gelegenheid gehad elkaar gedurende de afgelopen twee jaar grondig te leren kennen, vooral op de kastelen Balmoral en in Sandringham in Schotland. Van hun samenzijn is nooit iets uitgelekt. Geduren de het komende weekeinde zal de heer Armstrong-Jones de gast zijn van de ko ningin-moeder in het buitenhuis Royal Lodge, in het. grote park van Windsor. Het verloofde paar zal begin volgende week naar Londen terugkeren waar de heer Armstrong-Jones zijn intrek zal ne men in Buckingham Palace om het con tact te vergemakkelijken met iedereen die iets te maken heeft met de voorbereidin gen van het huwelijk dat spoedig zal wor den voltrokken hoewel de juiste datum nog niet is vastgesteld. Koningin Elizabeth en prins Philip zijn zeer ingenomen met het besluit van de prinses.Voor ieder die met het tweetal in aanraking kwam is het duidelijk dat zij zeer gelukkig zijn. De algemene indruk is dat zij een voortreffelijk paar vormen. Antony Armstrong-Jones is een knappe verschijning, blond, iets groter dan de prinses, die vrij klein is. Volgens zijn vrienden bezit hij een grote charme. De heer Armstrong-Jones is de zoon van Ronald O. L. Armstrong-Jones, een vooraanstaand advocaat, die als zodanig de hoogste rang draagt, namelijk van Queen's Council, raadsman van de koning in. Zijn moeder is de gravin Ross, terwijl zijn zuster Lady de Vesci is. Antony Arm strong-Jones ging naar Eton, de duurste en meest aristocratische school van Enge land en studeerde in Cambridge. In 1950 was hij de coach van de Cambridge-acht, Advertentie Verricht weldaden terwijl 'u slaapt. Herstelt het vocht-evenwicht in de huid. Bevat het beproefde neutrale Endocil huidhormoon dat de weef sels versterkt en de soepele veer« kracht vernieuwt. Een wetenschappelijk uitgebalanceer de vloeibare crème - voor het behoud van een jeugdige huid. 's Nachts werkend als vochtregulerende voe dingscrème. Overdag: bescherming tegen weer en wind. De ideale voedende dagcrème - de gezonde basis voor poeder of make up. Voorkomt uitdrogen van de huid door vochtverlies. Het medisch ver antwoorde huidhormoon herstelt en bewaart de frisse soepelheid. Reinigt de huid tot diep in de po riën. Verwijdert elk spoortje van stof, make-üp en andere huidbelagers. Ver sterkt de huidweefsels en irriteert zelfs een zeer gevoelige huid niet. Stimu leert een vermoeide huid. De Endocïl-preparaten zijn producten van de ORGAN ON laboratoria, die de „boat race" tegen Oxford won. Hij was tot dusver societyfotograaf, leer ling van „Baron", maar zal zijn beroeps arbeid opgeven. Hij heeft een studio in Pimlico, een Londense wijk dichtbij Buc kingham Palace. In 1956 heeft hij voor. het eerst de officiële koninklijke foto's ge maakt en vorige zomer vervaardigde hij het verjaardagsportret van prinses Mar garet. Hij vervaardigde twee fotoboeken, een over Londen en een over het eiland Malta, hield enkele jaren geleden een ten toonstelling van zijn werk in Londen en ontwierp de eerste fotodecors welke ooit voor het Britse toneel zijn gebruikt. Hij specialiseerde zich in documentair en thea ter werk en maakte ook fotoseries. Verwacht wordt dat het verloofde paar dinsdag voor het eerst in het openbaar zal verschijnen wanneer zij de koningin-moe der vergezellen naar een weldadigheids voorstelling van het koninklijk ballet in Covent Garden. Prinses Margaret wordt op 21 augustus van dit jaar 30, haar ver loofde op 7 maart. Prinses Margarets po sitie als opvolgster van Prins Philip als eventueel régent, zoals geregeld in de wet op het regentschap van 1953 blijft on veranderd. De aartsbisschop van Canterbury, die op reis is, heeft laten weten dat hij zeer verheugd is over het besluit van prinses Margaret. De aartsbisschop was destijds heftig gekant tegen Margarets voorgeno men huwelijk met Townsend. Zodra de prinses in het huwelijk treedt zal haar in komen dat op het ogenblik 6000 pond ster ling per jaar bedraagt, tot 15.000 pond wor den verhoogd. Prinses Margaret was in de verbeelding van het Britse volk de sprookjesprinses. Zij is knap eens werd zij in Amerika uitgeroepen als de vrouw met de mooiste ogen ter wereld vrolijk, geestig, en sprankelend. Als kind dat wist dat ze geen koningin behoefde te worden plaag de ze haar oudere ernstiger zusje Eliza beth vaak met de schertsende woorden: „Bemoei jij je nu maar met je Empire". Het stemt tot algemene voldoening dat koningin Elizabeth haar toestemming ge geven heeft tot het huwelijk met een „commoner", iemand die niet van konink lijke bloede is. Het vormde geen probleem meer nu de troonsopvolging menselijkei-- wijze verzekerd is. Prinses Margaret staat als vierde op de lijst van de troonsopvol- gers, na prins Charles, de nieuwe prins en prinses Anne. Alle kinderen van ko ningin Elizabeth hebben voorrang boven prinses Margaret, die zelf weer voor rang heeft boven haar oom, de hertog van Gloucester. In de afgelopen weken zijn er voor ons Nederlanders een aantal verrassingen geweest op internationaal gebied en niet altijd de prettigste ver rassingen. Juist toen wij er varen hadden dat de uit gesproken pro-Amerikaanse houding van het Plein zomin als de oprecht vriendschappe lijke gevoelens jegens Amerika die in ons volk en vrijwel nergens anders op de wereld bestaan, niet hadden ver hinderd dat Amerika ons ach terstelde bij Fransen, Scandi- naviërs. Duitsers en nu wel licht ook nog Italianen bij het verkrijgen van landingsrech ten, konden wij vernemen op welke termen de Duitse Bonds republiek geneigd was om de dropen Elten en Tudderen met wat daar aan de grens zomeer bij hoort, van ons terug te nemenHet ergste van die regeling is niet wat zij regelt, maar wat zij niet regelt: de grensafbakening in de Dollart. het vrije regime op de Rijn, afdoende waarborgen tegen de toenemende vervui ling van die stroom en de andere uit Duitsland komende wateren kwesties van vitaal belang voor Nederland, maar die in de „Generalbereini- gung" niet zijn opgenomen. Kwesties die, wanneer zij nu ongeregeld blijven, steeds weer door Nederland aange sneden moeten worden, als vragende partij. Waarbij wij onze enige troef, de grensdor pen, kwijt zijn. Het is geen aangenaam vooruitzicht, en dit te minder nu Bonn weer belangstelling begint te krij gen voor veel „grotere" poli tiek dan goede nabuurschap met Nederland, waartegen over het heus nog wel iets heeft goed te maken. Pal hierop toont Kroesjtsjev warme sympathie voor Soe- karno's streven om Nieuw Guinea van ons te „bevrijden". Staatssecretaris Bot, juist van daar terug gekeerd, ervaart in Washington en New York veel belangstelling voor Nieuw Guinea. Nu hebben wij al wel zo enige ervaring opgedaan met de Amerikaanse politiek inzake Indonesië en onszelf, en wij durven met zekerheid te voorspellen dat de Ameri- DE BELGEN EN WIJ kaanse belangstelling op haar best zuiver academisch zal blijven wanneer Soekarno ons met ruggesteun van de Sov jets, op zijn Noord-Koreaans, zou aanvallen. De sympathie van Djakarta, van Azië en van Afrika, mag men immers niet verspelen in Washington? En juist wanneer wij tot de spijtige conclusie komen dat blijkbaar alleen Sjoukje Dijk stra nog internationale suc cessen voor ons land vermag te behalen, verschijnen er enige hoopgevende communi qués uit Brussel over Neder lands-Belgische besprekingen. Te elfder ure ziet het ernaar uit. dat de Benelux gered wordt en dat over en weer een aantal grieven van ge deeltelijk zeer lange duur, uit de weg worden geruimd. Dit is inderdaad heel belangrijk nieuws, kan het althans worden. Nederland en België zijn op elkaar aangewezen. Het zijn niet alleen aangrenzende lan den, het zijn ook landen van ongeveer gelijke grootte, in wonertal en economisch-poli- tieke betekenis. Beide landen liggen min of meer ingeklemd tussen Duitsland en Frankrijk en Engeland, maar van het laatste land scheidt hen toch nog de open zee die om zo te zeggen voor hun ademhaling noodzakelijk is. Politieke heerschappij overzee bezit Nederland nauwelijks meer en België staat op het punt om die geheel te verliezen. Des te belangrijker zijn voor beide landen goede handels betrekkingen met daarvoor openstaande overzeese landen. In al die gelijk geaarde om standigheden moeten moge lijkheden liggen voor een veel betere samenwerking dan waarvan wij in de laatste ja ren getuigen geweest zijn. Eén van de nadelen van het E.E.G.-verdrag waarbij wei nig is stilgestaan, is zowel voor Nederland als voor Bel gië en Luxemburg, dat de Benelux als douane-unie eigenlijk overspoeld dreigt te worden door de veel grotera eenheid op tolgebied die zal ontstaan zodra de E.E.G. ten volle functioneert. Tenzij er een werkelijke toenadering op ander dan douane-gebied groeit in de weinige jaren, welke ons van deze toestand scheiden, zullen Nederland, België en Luxemburg weer ieder op zichzelf staan, maar nu als kleine delen in een groot geheel dat maar weinig oog heeft voor hun specifieke behoeften en verlangens. Is het niet kenmerkend, en ook een beetje komisch, dat de E.E.G.-Commissie het nodig oordeelt om een groepje hoge internationale ambtenaren uit Brussel voor een bezoek naar ons land te dirigeren teneinde hier kennis te nemen van de bijzondere problemen van de Nederlandse handel? Mocht men niet verwachten dat die kennis al aanwezig was bij de staf van een economische Europese Commissie waarvan Nederland deel uitmaakt? Maar kennelijk ontbrak het daaraan, en dat voorspelt op zichzelf niet zo heel veel goeds voor het ontzien laat staan het behartigen van die specifieke belangen waar voor de Commissie toch moet opkomen. „Eendracht maakt Macht" is een goed-Nedcrlandse spreuk die door de Belgen zelfs tot nationaal devies is gekozen. „Het geheel is meer dan de som van de delen", zegt een ander waardevol adagium. In het nog niet verre verleden is meermalen gebleken dat Nederland, België en Luxem burg, wanneer zij samenwerk ten op internationaal gebied, veel minder gemakkelijk bui ten de deur werden gehouden dan wanneer elk klein land op eigen houtje optrad. Wij her inneren slechts aan de bespre kingen met de drie westelijke bezettende machten over de Duitse vraagstukken, in 1947 en volgende jaren, en aan de effectieve samenwerking in de Verenigde Naties om van tijd tot tijd zetels te bezetten in Veiligheidsraad of Economi sche en Sociale Raad. Dat het veel zin heeft om binnen de E.E.G. op te treden in volkomen harmonie, ja, met één standpunt naar voren te komen tegenover de grotere staten Duitsland, Frankrijk en Italië, wie zal het ontkennen? De eenzame strijd van Neder land om een brug te slaan tus sen het Europa van de Zes en de Zeven was een strijd voor een goede zaak, economisch en ook politiek gesproken, maar het is niet gezegd dat de Bel gen. die meer realistisch zijn en minder doen aan het na jagen van principes dan wij, bereid geweest zouden zijn om die hele strijd, op dezelfde wijze en met dezelfde midde len, mee te strijden maar het is wel zeker dat ook België gebaat zou zijn bij een ver mindering van de tegenstellin gen tussen beide blokken en dat het dus waarschijnlijk wel te vinden zou zijn voor de ver dediging van een te voren te bepalen gemeenschappelijk Benelux-standpunt. Zeker is ook, dat een zodanig standpunt veel eerder door de Commissie, en ten slotte wellicht ook door de grote partners in de E.E.G. én in de E.V.A. aanvaard zou worden dan een uitsluitend door Nederland verdedigde zienswijze. Dit alles is naar onze over tuiging niet te bereiken zonder de totstandkoming van een gezamenlijk politiek optreden in Benelux-verband naar bui ten. Het is daar nog verre van, maar onmogelijk is het niet. Tot de prealabele voorwaar den behoort het opruimen, in een geest van geven en nemen, van de onderlinge wrijf- en knelpunten. Juist wat dit be treft zijn de communiqués van Brussel verheugend. Maar er ligt een hele afstand, in tijd en ook naar de geest, tussen hoog gestemde communiqués en da den van praktische politiek. Het enige juiste uitgangspunt voor de opruiming van de moeilijkheden is destijds aan gegeven door de heren Steen- berghe en Van Cauwelaert: eerst een volledige economi sche unie, maar dan ook wa terwegen om België's toegan gen tot de wereld zo goed mo gelijk te maken. Op zuiver politiek gebied bestaan er gelukkig geen ver gelijkbare moeilijkheden en wel grote gemeenschappelijke belangen. Toch zullen ook hier, ja, juist hier naarmate een oplossing van de economische tegenstellingen in het zicht be gint te komen, bijzondere in spanningen nodig zijn. Het be langrijkst van al zal zijn een verandering in de geesteshou ding van velen, misschien nog wel meer in Den Haag dan in Brussel. Het samenwerken in Benelux-verband zal een zaak moeten worden die primeert bóven andere zaken, die als venzelfsprekend wordt aan vaard door onze politici en onze hoge ambtenaren. Na tuurlijk zal zulks óók voor Brussel gelden. Maar wat ons zelf betreft, wij hebben een lange traditie achter ons van als „cavalier seul" op te tre den, een traditie die teruggaat tot de dagen van onze neutra- liteispolitiek. Met die traditie zal gebroken moeten worden wil er een gezamenlijke Benelux-politiek kunnen ontstaan. In alle nuch terheid kunnen wij constate ren, dat wij met die politiek van „cavalier seul" te spelen, niet ver gekomen zijn zodat wij er geen traan om hoeven te laten wanneer die wordt vaarwel gezegd. (Op de Bouwput Tegenover mijn kamer zal een groot bankgebouw verrijzen. Op het ogenblik verheft zich nog niets, integendeel, er is een diep gat ontstaan. Vaak sta ik bij het raam te kijken in de bouwput, naar de paar honderd mensjes die daar druk in de weer zijn, allen mannen. Hier kruien ze zand naar beneden, daar naar boven, hier graven ze gleuven, daar gooien ze gleuven dicht. Dit gaat ploegs- gewijs. Enkelingen doorkruisen het geheel met een stuk gereedschap, al of niet in een overigens lege kruiwagen; anderen staan een kwartier lang ergens naar te kijken of op te wachten. Kabels worden ontrold of opgenomen, beton wordt ge stort of opgebroken. Daar steken er drie een pijp op en doen net of 't hun niet aan gaat. Met vereende krachten worden lan ge zware stukken af en aan gesjord, soms overeind gezet. Een paar mannen staan te redeneren, waarbij een arm af en toe wijzend uitstaat. En dat alles in een land schap van bergen puin, aardhopen, voor- raadheuvels van materialen en gereed schap, schuine koffiekeetjes waartussen smalle planken paadjes een hoekig en bi zar verkeersnet vormen. Met al mijn I.Q. ben ik er nooit in ge slaagd ook maar aan één enkele hande ling of aan één enkel onderdeel een zin volle betekenis toe te kennen. Als men mij vertelde dat grond en materiaal ter beschikking waren gesteld voor de ver pleegden in een nabijliggend krankzin nigengesticht om ze wat arbeidstherapie te laten bedrijven, zou ik dat een heel re delijke verklaring vinden. Ook denk ik wel eens aan een dure sinterklaasetalage vol poppetjes die als blikvangers in bewe ging moeten zijn. Maar aan de andere kant wéét ik dat het terrein werd aangekocht door een van de grootste maatschappijen in het land en dat de bouw is toevertrouwd aan een be kende, hoogst bekwame architect. En ik ben er vast van overtuigd, ik weet het ze ker, dat over een half jaar of over een jaar misschien het grote gebouw er zal staan. Het komt er, onherroepelijk. En dan de vraag: weten die mannen van elkaar wel wat ze doenWerken zij we tend samen of is het zó dat zij een vreem de wil uitvoeren, blindelings? Verliest ieder de dingen uit het oog zodra ze zijn handen hebben verlaten zodat wij moeten zeggen: hun handen zijn hun horizon? En dan de vraag waar alles om gaat: Nederland, Europa, de wereld. Een bouw put?, Belcampo Verdenking. In Gdansk (Polen) is een proces begonnen tegen de rooms-ka- tholieke priester Vlodzimierz Gutovs- ki, verdacht van aanranding, verduis tering van 10.000 zlotys uit het elektri- ficatiefonds van het dorp Wierciny en pogingen een religieuze rel te ontkete nen. In verwachting. Volgens welingelichte kringen verwacht keizering Farah Di- ba van Perzië een baby. De keizerin brengt op het ogenblik met haar ge maal een bezoek aan Pakistan. Belangrijk. On Oost-Berlijn is een rege ringscommuniqué naar aanleiding van de reis die de Oostduitse plaatsvervan gend premier Heinrich Rau door India - heeft gemaakt. Er wordt in gezegd, dat Nehroe onderhandelingen (tussen Oost en West-Duitsland) niet alleen als nood zakelijk omschreef, maar ook als de belangrijkste zaak in het huidig tijds bestek. Nicht wahr. De „Deutsche Reichspartei" heeft bij het hooggerechtshof van de Westduitse staat Rijnland-Pfalz een proces aanhangig gemaakt tegen het ministerie van Binnenlandse Zaken van deze staat. Enkele weken geleden verbood de staatsregering alle activi teiten van de D.R.P., omdat zij de op volgster zou zijn van de wegens nazis tische tendensen buiten de wet gestel de „Socialistische Reichspartei". Promotiefraude. Er is in New York een onderzoek ingesteld om vast te stellen hoeveel studenten graden hebben ge kregen door gebruik te maken van de hulp van anderen bij het uitwerken van proefschriften. Rechter Frank Hogan verklaarde dat een New Yorks blad hem had meegedeeld, dat er studenten zijn, die bedragen van 50 tot 500 dollar en meer betalen voor deze hulp. Er zou den zelfs studenten zijn geweest, die anderen voor hen examen hebben la ten doen. Wandeling. Ruim 700 deelnemers zijn vrijdag uit John O'Groats in het uiter ste noorden van Schotland voor een wandeling van ruim 100 km naar Lands End in het uiterste zuidwesten van Engeland vertrokken. Er zijn prij zen tot een totaal van 50.000 gulden uitgeloofd. Omgeslagen. Door het omslaan van een riviex-boot in een kanaal nabij Cittagong in Oost-Pakistan zijn woensdag ten minste twintig mensen verdronken. De boot was met zestig mensen, onder wie vijftien vrouwen en twintig kinderen, op weg naar een hindoe-feest. Spiritus. Het Zweedse vi-achtschip „Cas siopeia" (13.655 ton), dat twee dagen geleden uit Jokohama naar Zuidoost- Afrika was vertrokken, heeft met de grootste spoed koei-s gezet naar Naha op Okinawa nadat een aantal beman- ingsleden ziek was geworden en vier van hen waren overleden na het drin ken van onzuivere alcohol. De alcohol, die in Japan gekocht was, bleek spiri tus voor schoonmaakdoeleinden te zijn. De bemanning had het in het Japans ge stelde etiket op de fles niet kunnen le zen. Acht man zijn ernstig ziek. Andere strijd. Vrijdag is officieel bekend gemaakt dat de demobilisatie in het ka der van de vermindering van de Russi sche strijdkrachten met 1,2 miljoen man is begonnen. Uit Alma Ata in Ka zakhstan wordt gezegd dat „de eerste soldaten en officieren in overeenstem ming met de jongste wet inzake een aanzienlijke vermindering van de strijd krachten" in deze plaats zijn aangeko men. „De meei-derheid van de gedemo- biliseerden zal in de landbouw werken, voornamelijk op de staatsboerderijen, die op de maagdelijke gronden zijn opgezet", aldus het verslag.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3