Samenvoeging Beverwijk - Heemskerk is een eis van het ogenblik Deskundige adviezen inzake Be ver wij k- Heemskerk Fraai orgel van nieuwe Petruskerk door Albert de Klerk ingewijd voor RIJLES „De Houthal" Agenda voor IJmond en Haarlem Kennemer Garage Alweer present, met lachgassement" nieuwe revue van IJmond Cabaret 7 is „SUCCES' V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Haarlem STANDPUNT B. EN W BEVERWIJK HET INTERIEUR VAN DE R.K. KERK EN PASTORIE WERD VERZORGD DOOR In Duinwijk te IJmuiden ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 Advertentie 'T BESTE ADRES a LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Telef. 4553 Lange Nieuwstr 718 ZATERDAG 27 FEBRUARI Rex, 20 uur: „De naakte maja". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Some like it hot". Patronaatsgebouw, 20 uur: Uitvoering Vides. ZONDAG 28 FEBRUARI Rex, 15 uur: „De strop wacht"; 20 uur: „De naakte maja". Thalia, 15 uur: „Revolverduel in Duran- go"; 20 uur: „Some like it hot". Du Commerce, 15 uur: Teenagershow. Schoonenberg, 14.30 uur: Stormvogels— HVC. MAANDAG 29 FEBRUARI Rex, 20 uur: „De naakte maja". Thalia, 20 uur: „Some like it hot". Rex, 20 uur: Cabaret Tingeltangel voor Kunstkring. Patronaatsgebouw, 20 uur: Uitvoering Vides. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Begroe tingsbijeenkomst. Hervormd Wjjkgebouw Velsen-Noord, 20 uur: Ontspanningsavond bejaarden. Raadhuis, 10—12 uur: Spreekuur loco burgemeester. ZATERDAG 27 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Danny Kaye aan de Riviera". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Die Gitarre und das Meer". W. B. Theater, 20 uur: „De zevende reis van Sindbad". Stadhuis Scheybeeck, 15 uur: Officiële opening Sleutelactie „Doe Open". Veilinggebouw Kennemerland", 20 uur: Variété-showavond „Doe Open"actie. Kennemer Theater, 20 uur: Carnavalsbal r.k. instuif. ZONDAG 28 FEBRUARI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Love me tender"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Danny Kaye aan de Riviera". Luxor Theater, 14.30 uur: „The hired gun"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Die Gitarre und das Meer". W. B. Theater, 14.30 uur: „De wreker uit Mexico"; 16.30 en 20 uur: „Cocaïne smokkelaars". MAANDAG 29 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Te rug uit de hel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Die Gitarre und das Meer". W. B. Theater, 20 uur: „Cocaïnesmokke laars". Florastraat 2 „De Opgang", 20 uur: Bij eenkomst Partij van de Arbeid. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Vergadering Volièrevereniging „Vogelvreugd". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „De misdadiger in de rolstoel". Zondagmiddag 14.30 uur: „Rusti en de vluchtelingen". Stadsschouwburg: Zondag 20.15 uur: Ne derlandse Comedie met „Eerste liefde..?" BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Zij kwamen naar Con- dura", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maan dag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Slaapkamergeheimpjes", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Rififi onder de vrouwen", 18 jaar. Vandaag 23.30 uur: „De politie volgt het spoor", 18 jaar; zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 19, en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Stranding", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 uur: „Room at the top", 18 jaar. Zondag 14 en 16.15 en woensdag 14.30 uur: „Old Yeller", alle leeftijden. Maandag 20.15 uur: „Moutarde van Sonaansee", alle leef tijden. Rembrandt Theater: Vandaag 18.45 en 21.15 uur, zondag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwij nen moest", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Wen die Götter lieben", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 'en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het teken van Zorro", 14 jaar. Maandag tot. en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Be reden bandieten", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „De muis die brulde", alle leeftijden. Zondag 1 uur: „Het laatste paradijs", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 uur: „Heimatlos", 14 jaar. Zondag 14.30 uur: „Alleen op de wereld", alle leeftijden. Maandag tot en met woens dag 20 uur: „Liefde zoals een vrouw be geert", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22 Tentoonstelling van werken van Freek Souwer, op zondag, maandag, dinsdag en woensdag van 1316 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 1 rd.): Tot. 24 maart dagelijks van 9—17 uur: expositie van werken van Haarlemse schilders. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart dagelijks van 10—22 uur: ex positie van tekeningen van Hals Mulder Vishal: Tot 29 februari dagelijks van 10 tot 17 uur en zondags van 13—17 uur: expositie van leden-beeldende kunste naars van de Haarlemse Sociëteit Teis- terbant. OVER DE IN LAATSTE TIJD ACTUELE MATERIE betreffende de be stuurlijke indeling in de IJmond, hebben nu ook Burgemeester en Wethouders van de gemeente Beverwijk een uitvoerig advies aan de raad uitgebracht. Het advies heeft betrekking op de door de minister van Binnenlandse Zaken voor gestane samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk en een grens wijziging tussen Beverwijk en Velsen, welke erop neerkomt dat het Hoogoven- bedrijf geheel op Velsens grondgebied komt te liggen. In hun voordracht aan de raad komen B. en W. tot de conclusie, dat samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk als „een onafwijsbare eis van het ogenblik moet worden gezien" en dat in de wijziging van de grens met de gemeente Velsen kan worden berust. Het college van B. en W. stelt, dat het noch aan het streven van Beverwijk noch aan dat van Heemskerk te danken of te wijten is dat beide gemeenten voorbe stemd zijn binnen betrekkelijk korte tijd uit te groeien van kleine plaatsen tot een stad van respectabele omvang. De snelle groei is voornamelijk het gevolg van de ontwikkeling van Hoogovens IJmuiden, een nationaal bedrijf. De groei van dit be drijf is alleen mogelijk indien een stad wordt gebouwd, waarin de werkers van Hoogovens kunnen wonen en leven. Dat is eveneens een zaak van nationaal belang. De grote betekenis van genoemde indus trie voor de nationale economie was voor de regering aanleiding, de ontwikkeling daarvan met kracht te bevorderen. Het gevolg was een versnelde toeneming van de bevolking, waardoor ook Heemskerk in de ontwikkeling werd betrokken. Er kwam een streekplan voor de IJmond-Noord. Het gaat uit van de ge dachte dat één bevolkingsconcentratie en één aangesloten stad zal ontstaan. Plano logisch gezien is dat geen bezwaar, zeggen B. en W., want de grootte van het gebied betekent zeker niet dat er van een onbe stuurbare stad gesproken kan worden. De idee van een nieuwe stad ging uit van de grondgedachte van een in elkaar opgaan van de gemeenten Beverwijk en Heems kerk. De ontwikkeling zou geschieden van uit het reeds meer verstedelijkte Bever wijk en Heemskerk heeft zeker niet de in het streekplan voorziene ontwikkeling ge volgd, zo constateren burgemeester en wethouders. Van de oorspronkelijke con ceptie is tot op heden weinig tot stand ge komen. Gevreesd wordt dan ook, dat wan neer niet spoedig de door de minister voor gestelde maatregelen worden genomen, het gewenste resultaat niet meer zal kun nen worden gerealiseerd. Heemskerk wilde niet De feitelijke ontwikkeling van het streekplan kritisch beschouwend, zegt het college, dat Heemskerk het niet heeft wil len volgen en eerst de uitbreiding en ont wikkeling van het dorp ter hand heeft ge nomen. Deze handelwijze is onjuist, zeg gen B. en W. Aanvankelijk wilde Heems kerk zijn agrarische karakter behouden. Dat had ook gekund als die gemeente slechts een deel van zijn buiten het dorp gelegen grondgebied had afgestaan. Dan had Heemskerk zich wellicht als forensen gemeenschap kunnen ontwikkelen. Maar Heemskerk werd gebonden aan het lot van de in opbouw zijnde stad IJmond-Noord. „In deze omstandigheden is het ver klaarbaar dat het bestuursbeleid van Heemskerk dikwijls ondoorzichtig en in consequent was. Aan de ene kant komt het op voor het eigen bestaan, vaak met argu menten van sentimentele aard en aan de andere kant pretendeert het mede verant woordelijk te zijn voor de opbouw van de toekomstige stad. Deze tegenstelling moet zich op den duur wel wreken en ertoe lei den dat zij, die nu voor de zelfstandigheid op de bres staan, wanneer zij hun strijd bekroond zien, tot het besef komen voor een verloren zaak te hebben gestreden", aldus het college in zijn advies aan de raad. Evenals de minister zijn B. en W. van mening dat voor Beverwijk en Heemskerk het ogenblik is gekomen om het tot stand komen van een nieuwe stad als het meest gewenste en onmisbare complement van een unieke industriële ontwikkeling thans met alle kracht te bevorderen. Omdat B. en W. evenals de minister de zekerheid hebben gekregen dat de indus triële werkgelegenheid in het IJmond-ge- bied inderdaad de omvang zal verkrijgen die binnen de geraamde tijd kan worden verwacht (tot 1980 red.). Om dat te berei ken, is samenvoeging nodig. Dit is ook no dig om de sociale integratie te verkrijgen, die gepaard moet gaan met de geleidelijke opeenhoping van de bevolking der nieöwe stad. „Niet vergeten moet worden, dat door de immigrerende nieuwe en jonge bevolking deze samenvoeging sociaal- psychologisch niet wordt gevoeld en dat wordt steeds minder, naarmate de bete kenis van de nieuwe bevolking toeneemt", zeggen B. en W. O nverm ijd elijk Kritisch ten opzichte van zichzelf, stel len B. en W. de vraag of een ingrijpende maatregel als samenvoeging wel noodza kelijk is, daar in de wet andere mogelijk heden voorzien zijn, zoals grenswijziging. „Die mogelijkheid was inderdaad aanwe zig geweest, wanneer daarvan op het juis te ogenblik gebruik was gemaakt". Van een samenwerking in de gemeenschappe lijke regelingen, verwachten B. en W. ook al niets, daar „regelingen de eventueel gehandhaafde autonomie van beide ge meenten het karakter van een illusie ge ven". De wijziging van de gemeentelijke gebiedsindeling is het onvermijdelijke ge volg van een proces, dat de historisch ge groeide verhoudingen totaal heeft veran derd. Het college is er zich voorts van be wust dat de idee van samenvoeging de gedachte van nivellering oproept. Daarte genover stelt het dat juist samenvoeging planologisch gezien de mogelijkheden schept om in alle delen van het toekom stige stadslichaam te komen tot „die fij nere differentiaties, die een moderne ste delijke samenleving eist." Hoezeer B. en W. ook willen pleiten voor de totstandko ming van een stadskern in dit reusachti ge woongebied (waarin over enkele de cennia meer dan 100.000 mensen zullen wo nen), is de conceptie van het streekplan toch nog veel rijker. „Het legt ons de taak op in de volle zin des woords een nieuwe stad te bouwen." Wat die city betreft (in ons blad van vrijdag kon men lezen dat het Nederlands Economisch Instituut het plan voor die stadskern niet economisch verantwoord acht red.), menen B. en W. dat die wel degelijk in een stad van meer dan 100.000 inwoners aanwezig dient te zijn. „Een kloppend hart is nodig," zeggen zij, „en wij zijn blij dit hart nog te kunnen bou wen." Dat die city er moet komen, moti veren B. en W. door te stellen dat ontwik keling nieuwe ontwikkeling veroorzaakt. Hierdoor ontstaat een gemengde bevol king. „Nog teveel wordt alleen het Hoog- ovenbedrijf als de bijkans enige stimu lans in dit gebied gezien. Dat is onjuist. op den duur hoofdzakelijk op één bedrijf is gebaseerd. Volgens het college hebben de samenstellers van het NEI-rapport over de city geen rekening gehouden met de nieuwe en onverwachte groei. De nieuwe stad (hier bedoelen B. en W. de woonwijken en stadskern tesamen) vindt zijn begrenzing in het grondgebied van Beverwijk en Heemskerk. Wanneer ook het grondgebied van de gemeente Vel sen daarin zou worden betrokken, zou een conglomeraat van woongebieden ontstaan waarvan het administratieve zwaartepunt aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal zou liggen, terwijl de belangrijkste ont wikkelingen enige kilometers ten noorden van het kanaal tot stand worden gebracht. Geen drie gemeenten „Nimmer zal een hechte band en een intens contact tussen inwoners van het zuidelijke deel van de IJmond en die van Beverwijk-Heemskerk kunnen ontstaan. „Samenvoeging van Velsen, Beverwijk en Heemskerk zou zelfs catastrofaal zijn voor de idealen die B. en W. over een te bou wen stad hebben." Het Beverwijks col lege zegt dat Velsen niet zozeer is geïn teresseerd in de ontwikkeling van Bever wijk en Heemskerk. De problemen waar mee een IJmondraad te maken zou heb ben spelen zich af op het grondgebied van Beverwijk en Heemskerk, hetgeen wil zeg gen dat Velsens gebied niet in het geding is. „De idee dat aan de IJmond door sa menvoeging van drie gemeenten een krachtig bolwerk tegen Amsterdam zou kunnen opgeworpen, achten wij verwerpe lijk en zeker geen reden om een zo uitge strekt en verdeeld gebied tot één, uiterst moeilijk te besturen gemeente te maken." In hun samenvatting zeggen B. en W. dat, mochten na de grenscorrectie met Velsen de belangen van Beverwijk en Velsen el kaar nog raken, door overleg een bevre digende oplossing moet kunnen worden ge vonden. Daarvoor is een wettelijke voor- Er is geen enkele stad in Nederland die ziening niet nodig. Enkele deskundigen hebben op verzoek van het college van burgemeester en wet houders van Beverwijk advies uitge bracht over de door de minister van Bin nenlandse Zaken voorgestelde samenvoe ging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk. In het kort laten wij hieron der hun meningen volgen. Prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, bui tengewoon hoogleraar aan de T.H. te Delft en mr. dr.' C. Ch. A. van Harén, ad vocaat te Den Haag raden het gemeente bestuur van Beverwijk aan de grenswij ziging tussen Velsen en Beverwijk, waar door het gehele Hoogoventerrein bij Vel sen komt, te aanvaarden. De voorgenomen samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk vloeit voort uit de behoefte aan een nieuwe wooqstad voor de bedrijfsbevolking in het IJmond- gebied. Het gaat daarbij om een volko men nieuwe stad, waarvan de plannen reeds enige jaren bestaan, die niet zal aan leunen tegen de bestaande kernen van Beverwijk en Heemskerk. Het is stede bouwkundig van belang dat de bouw van een nieuwe stad gelijkmatig en regelma tig gebeurt. De bouw van winkels e.d. moeten gelij ke tred houden met de totstandkoming van de woningblokken. Dit is noodzakelijk voor een harmonische opbouw. De ont werpers hebben dan ook een nieuw stads centrum ontworpen, aan alle zijden omslo ten door woonwijken. Verder zal het win kelcentrum van Beverwijk als kleine voor zieningskern fungeren evenals een derge lijke kern ten noordoosten van de hoofd city. Men wil voorkomen dat de verdere bebouwing zich op Beverwijk oriënteert. Men moet echter rekening houden met de ontworpen wijk „Oosterwijk". Door het ontbreken van een gemeen schappelijke exploitatie van deze wijk door Beverwijk en Heemskerk is de ont wikkeling van de nieuwe city en van de woonwijk Oosterwijk in haar eerste sta dium geremd en is de gehele groei van de nieuwe stad scheef getrokken. Het pro ject van de nieuwe city zal er zelfs op nieuw door moeten worden onderzocht. Prof. Van Beusekom en mr. Van Haren zijn van mening, dat men moet vasthou den aan de conclusie van de werkcom- missie voor het Westen des Lands: „con centratie van de aan te trekken bevolking in hoofdzaak in één duidelijk sprekend centrum van stedelijk karakter". Het gebrek aan samenwerking tussen Beverwijk en Heemskerk betekent stede bouwkundig een zeer groot verlies. Er had iets gerealiseerd kunnen worden, dat ons land als een bijzondere prestatie zou wor den aangerekend. Van de rond 9400 inwoners, die Bever wijk en Heemskerk er sinds 1952 hebben bijgekregen, hebben zich veertig percent in Heemskerk gevestigd en 60 percent in het zoveel grotere Heemskerk. Dit wijst erop, dat de groei van de nieuwe nederzet ting in ernstige mate is scheefgetrokken. Woningen, winkels en andere voorzienin- Advertentie MARKTPLEIN gen zijn niet op de plaats terechtgeko men waar zij bij een logische opbouw van de nieuwe stad thuishoren. Voor de handhaving van de gemeente Heemskerk als een zelfstandige, agrari sche gemeente is de tijd thans beslist voorbij. Wil men de oorspronkelijk stede- bouwkundige opzet realiseren, dan zal het gehele gebied van de nieuwe nederzetting, waartoe ook de oude kern van Heems kerk behoort, zo spoedig mogelijk onder één bestuur moeten worden gebracht. Al leen dan zal het mogelijk zijn de bouw van de nieuwe stad volgens vaste lijnen te doen verlopen en deze tot eenheid te maken. Minister heeft gelijk Ook het architectenbureau Kuiper, Gou wetor en De Ranitz, dat in 1952 rapport uitbracht over de stedebouwkundige ontwikkeling in de IJmond-Noord, heeft zijn advies: „voorlopig handhaven van Heemskerk-dorp met bijbehorend agra risch gebied", moeten loslaten. Men meent dan ook, dat het voorstel van de minister van Binnenlandse Zaken tot sa menvoeging van Beverwijk en Heems kerk juist is. De foto geeft een duidelijk beeld van de drie delen, waarin de door de Rotterdamse architect J. A. Lelieveldt ontworpen Petruskerk te IJmuiden gezien kan worden: de linkervleugel met de zoge naamde alledagkerk; parallel daaraan het grote kerkschip en dwars op die beide het priesterkoor. Het voorplein is 1.20 meter boven de straat en in de kerk is het priesterkoor weer 1 meter boven het niveau van het kerkschip, zodat het „op gaan naar het altaar" is verwezenlijkt. Om de grote ruimte van het kerkgebouw plastisch te beperken is voor de dage lijkse missen in de stemmige linkervleu gel de alledagkerk ondergebracht, boven hel sacramentsaltaar waarvan op twee pilaren het orgel vrijstaand is gebouwd op de grens tussen de alledagkerk en het daar dwars op staande grote priester koor. Het koor staat achter het orgel naast het hoofdaltaar. Het verhoogde plateau van het priesterkoor is daar niet doorgetrokken, zodat het koor als het ware in een kuil staat, wat ook de bedoe ling van de architect was. De kerk is twee gebrandschilderde ramen rijk van de kunstenaar Daan Wildschut; een aan de rechterzijde van het priesterkoor dat Apocalyps achtste hoofdstuk eerste vers voorstelt en een rozet het Pinksterfeest voorstellend, boven de ingang. In de devotiekapel naast de ingang is een Anthoniusplastiek van de beeldhouwer Stultiëns. Het hoofdaltaar is een prach tig stuk marmer; de priester leest de mis met het gelaat naar de gelovigen. Wanneer dinsdag aanstaande de nieuwe rooms-katholieke kerk, die in Duin- wijk te IJmuiden verrezen is, geconsecreerd zal worden, zullen de feestelijke klanken van het nieuwe orgel, dat in de kerk kon worden gebouwd, aan deze plechtigheid een bijzondere luister geven. Zij zullen vreugde brengen in de harten van allen, die geijverd hebben om een ideaal tot werkelijkheid te maken en die vreugde zal een bijzonder accent van grote voldoening krijgen, omdat vrijdagavond door de bespeling van het orgel door de organist Albert de Klerk is komen vast te staan, dat het instrument een rijk bezit van de parochie genoemd kan worden. De bouwers van het orgel, de firma Jos Vermeulen te Alkmaar en de adviseur dr. P. J. A. M. de Bruijn, secretaris van de R. K. Klokken- en Orgelraad, hebben zich blijkens de register-dispositie laten leiden door de nieuwe beginselen inzake de orgelklank, principes, die ongeveer veer tig jaar geleden bij organisten en orgel bouwers tot een sanerend artistiek besef werden en die de terugkeer beoogden naar de echte orgelklank, ontdaan van ingeslo pen romantische excessen. De nieuwe Advertentie CORN. ZWIER Kennemerlaan 224-226 - ümuiden Telefoon 02550- 4324 Voor eerste klas service In het Beverwijkse K.S.A.-gebouw heeft het IJmond Cabaret zich weer present ge meld met een nieuwe revue, welke de be zoekers volgens de titel een behoorlijke do sis „lachgassement" in het vooruitzicht stelde. De leden van dit cabaret-ensemble hebben hun uiterste best gedaan deze be lofte in vervulling te brengen, maar toch vormden juist de komisch bedoelde tafe reeltjes van dit programma de zwakste plekken. Evenals trouwens in de vorige revue. Want de humor wordt hierin voor een groot deel vertegenwoordigd door eni ge schetsjes, die in dit enigszins overladen programma best kunnen worden gemist. Zoals „De Hotswinger" en „Hallo, met wie?", waarvan vooral het laatstgenoem de zich kenmerkt door een betrekkelijk zoutloze tekst. En „Op 't postkantoor" werd indertijd door Willy Walden en Piet Muyselaar uiteraard met aanzienlijk meer geest en flair gespeeld. Nu is het niet gebruikelijk de prestaties van amateurs te vergelijken met die van beroepsacteurs. Doch omdat het IJmond Cabaret ook ge regeld voor andere verenigingen optreedt, behoort dit ensemble strikt genomen tot de „semi-profs" en in een dergelijk geval moeten nu eenmaal strengere critische maatstaven worden gehanteerd. Deze spe lers missen voorlopig nog de routine en het raffinement, welke zijn benodigd om der gelijke luchtige intermezzi met flair en vaart naar de plot te voeren. De sterkste zijde van het IJmond Caba ret wordt gevormd door de vocale en mu zikale nummers; vooral nu men zo for tuinlijk is geweest zich te verzekeren van de medewerking van Non Verschoor en zijn meisjesensemble „The Bobbysoxers". Niet alleen dat Non Verschoor over bijzon dere kwaliteiten beschikt, waar het de pia nobegeleiding betreft, maar hij is boven dien in staat als een talentvol entertainer aan dit programma een welluidende bij drage te leveren. Ook de frisse meisjes stemmen van „The Bobbysoxers" wisten zich door het optreden bij „De Klavier schippers" in de IJmond al een verdiende vermaardheid te verwerven. Deze „teen agers" komen in dit cabaret eigenlijk nog beter tot haar recht, omdat zij hier in fleurige kostuums gestoken, een actief en vlot geleverd aandeel mogen vervullen Een aantal fraaie shows waren hiervan mede het gevolg, zoals „Carnaval in Rio" en „Fésta Musica", met enige door Nico Out opmerkelijk goed vervaardigde de cors. Deze laatste, naar ik meen verleden jaar als parodist winnaar van een in Vel- sen-Noord gehouden concours voor ama teurs, laat zich in dit programma even min onbetuigd. Hij beoefent dit genre, door de langs mechanische weg ten geho re gebrachte muziek met allerlei komische manualen te begeleiden. Zo imiteerde hij vooral in „Bloop Bleep" Danny Kaye bij zonder geestig en ook in soortgelijke num mers wist hij een uitbundig lachsucces te behalen. Toch mag hem enige beperking worden aanbevolen, want hij vervalt dik wijls in herhalingen; zoals met de violist en de beschonken operazanger, terwijl zijn creatie als Alie Out te gechargeerd werd, om werkelijk geestig te kunnen zijn. Wan neer hij de nodige zelfkritiek kan opbren gen om alleen zijn topnummers te hand haven, zal dit optreden stellig voor een vol ledige waardering in aanmerking komen. Tot de beste krachten van dit ensemble behoort ook Gré Penninx, die het voor recht heeft te beschikken over een zuivere stem, met een verrassend helder geluids volume. Daarnaast weet zij zich met een zekere gratie en een prettige allui-e over het toneel te bewegen, hetgeen haar optre den als zangeresje onmiskenbare kwali teiten verleent. Vanzelfsprekend kunnen niet alle twee entwintig nummers van deze revue afzon derlijk worden besproken. Ik zou daarom het IJmond Cabaret na deze première ten slotte willen adviseren, zijn programma nog eens nuchter te bekijken, om daarna voor minstens een vierde het blauwe pot lood te hanteren. Het verwijderen van de minder geslaagde nummers kan de totaal indruk slechts ten goede komen. Jan van Dam Advertentie KENNEMERLAAN 159 TEL. 7770 - IJMUIDEN „orgelbeweging" ging wel eens te ver met haar zuiverings-activiteit. In de loop der jaren is er echter een grote bezuiniging gekomen, zodat men meer kon gaan spre ken van een evolutie dan van een revolu tie. De bouwers van het nieuwe IJmuidense orgel zijn er in geslaagd een doeltreffende, evenwichtige dispositie samen te stellen, waarbij de grondstemmen in een gunstige verhouding staan tot de glansgevende vul-stemmen. Helder en doorzichtig is de klank van het orgel geworden, passend bij de strakke, zakelijke lijnen van de kerk ruimte. De volle werk-klank van de twee manua len kan prachtig worden gesteund door de sonore, kernachtige en draagkrachtige pedaal-tonen tot een imposante eenheid. De dynamische mogelijkheden van het or gel zijn veelvuldig, ook ten behoeve van het contrast tussen hoofd-stemmen en begeleidende stemmen of zelfs akkoor den. De pijpen, ongeveer tweeduizend in ge tal, staan vrij in de ruimte in groeperin gen, die in treffende harmonie met de ar chitectuur van de kerk geplaatst zijn. Gen orgelkast onderdrukt hun klank en geen zwelkast verleidt tot overgevoelig spel. Uiteraard leent het orgel zich uitne mend voor oude orgelmuziek, wat Albert de Klerk met zijn uitvoeringen van een Voluntary van Charles John Standey (17131786), van het befaamde koraal „Werde munter mein Gemüthe" uit Can tate 147 van Johann Sebastiaan Bach en van het Concerto del Signor Meek „ap propriate all' Organe" van Johann Gott fried Walther overtuigend werd bewe zen. Maar ook de nieuwere liturgische mu ziek van Ernst Pepping (geb. 1901): de koraalvoorspeler „Wir wollen alle Fröh- lich sein" en „Heut singt die liebe Chris- tenheit" voldeden met hun moderne po lyfone klankentaai voortreffelijk. En onbegrijpelijk verrassend was de werking van de muziek van het derde Orgelkoraal van César Franck op dit or gel, dat toch zover afstaat van het instru ment, dat Franck bespeelde en waarvoor hij dit prachtige werk bedoelde. De mees terlijke uitvoering betekende een schone openbaring van de universele betekenis van Francks muziek. Niet alleen als solo-instrument, ook ten behoeve van begeleidingen kon het oi-gel zich laten gelden. Allereerst bij de ver tolking van het „Halleluja" uit Handels „The Messiah" door het Parochiële ge mengde koor onder leiding van de diri gent H. J. van Kaam. later op de avond nog met een mooi „Laudate Dominum" van Paul Huber en met het hymnische „Te Deum" van Hendrik Andriessen. Voor de prestaties van het zeer jonge koor kon men respect hebben. Plet zong met grote vastheid en met prijzenswaar dige klank. Een mooi a capella-intermezzo werd het „Locus iste" van Anton Bruck ner. De akoestische werking van de kerkruim te bleek op verschillende punten zeer be vredigend. Ondanks het. grote aantal toe hoorders bleef er enige klank-resonans die de koorklank en de orgelklank voor dor heid behoedde. Pastoor W. Chr. Westerhoven, die het orgel inzegende kon zich in een welkomst woord en een slottoespraak terecht ver heugd tonen over de tot standkoming van deze avond en over de medewei'king, die hierbij was ondervonden. P. Zwaanswijk POL. JONGEREN CONTACT VELSEN OP 11 MAART BIJEEN Het Politiek Jongeren Contact Velsen komt op vrijdag 11 maart in het raadhuis bijeen. Het onderwerp op deze avond, die om acht uur begint, is „defensie". Spreker is ma joor drs. S. van der Laan uit Voorburg.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7