Johannesen doorbrak voor het eerst zestien-minutengrens op de 10.000 m. Standen en cijfers OLYMPISCH ALLERLEI 13 Pesman - favoriet voor goud - miste ook zilver en brons De balans Grishin reed de 500 meter in wereldrecordtijd: 39.6 sec. Olympisch goud voor spelers van Amerikaans ij shock ey-team Olympisch vuur is gedoofd Teleurstellende dag voor Russen Dave Jenkins niet meer in wedstrijden Tijd van Rus kan niet als record worden erkend Duitser Recknagel kampioen springen Finse overheersing in cross-country MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 Schooljongen mag de fakkel binnendragen Favoriet geachte Jernberg kwam op vijfde plaats Maris tenniste sterk in toernooi overdekte banen Op het prachtig gepolijste ijsovaal van Squaw Valley hebben de schaat sers en enkele duizenden toeschouwers zaterdag een historische dag be- leefd.Voor de eerste maal werd de zestien-minutengrens op de 10.000 me ter doorbroken, namelijk door de nieuwe Olympische kampioen, de 26- jarige Noorse timmerman Johannesen, die de fantastische tijd van 15 min. 46,6 sec. op de klokken bracht, hetgeen vanzelfsprekend een nieuw we reld- en Olympisch record betekende, en door de Rus Viktor Kositsjkin, de Olympische kampioen op de 5000 meter. Johannesen brak het wereld record van Hjalmar Andersen met niet minder dan 46 seconden en hij bleef 59,3 seconden onder het Olympische record van de Zweed Sigge Ericsson. Met dit tweetal bleven ook de Zweden Kjell Backman en Ivar Nilsson en de Brit Terence Monaghan onder het naar de archieven verwezen wereld record van Andersen. Voor Nederland daarentegen was het geen beste dag. De als een van de grootste favorieten voor het Olympisch goud op de 10 km getipte Jan Pesman bleef ver achter op de recordryders en in het eindklassement vindt men hem terug op de twaalfde plaatsBroekman en Jeen van den Berg waren in het geheel niet tegen dit geweld opgewassen en zij eindigden op respectievelijk de 16de en 22de plaats. De omstandigheden, waaronder de eerste rijders aan de start kwamen, waren ideaal: de zon scheen en er was geen wind, maar het was toch koud genoeg om het ys in conditie te houden. De lichte wind, die na anderhalf uur opstak, kon aan het geheel geen afbreuk doen. Het „falen" van Pesman kan dan ook niet hieraan worden geweten. In het eerste paar startte met de Koreaan Rin Wong Chang de Oostduitser Helmut Kuhnert, die niet in grote vorm stak. Niettemin liet hy een tyd van 16.43.4 voor zich afdrukken, waaruit al dadelijk bleek, hoe snel de baan was en bovendien, dat de atmosfeer in de ijle lucht bijna 1900 meter boven de zeespiegel geëigend was voor topprestaties. De Zweed Kjell Backman, wiens beste tyd tot zaterdag enkele seconden boven de zeventien minuten lag, onderstreepte de grote verwachtingen, die men ten aanzien van toptyden koesterde, reeds in de volgende rit door als eerste het acht jaar oude wereldrecord van zijn leermeester Andersen is trainer van de Zweedse ploeg dat op 16.32.6 stond, te laten sneuvelen. Voor de derde rit trad voor het eerst in de westelijke wereld Nikolai Stellbaum aan, een lange, schrale, vriendelijke jon gen met enorm lange benen en een zeer lange slag. Stellbaum, die enkele weken tevoren in Alma Ata de 10.000 meter in 16.18.9 had gereden, behoorde tot de gro te favorieten. In zijn nervositeit zorgde hij echter voor de inleiding van de voor de Russen teleurstellende dag, ondanks de tweede plaats van Kositsjkin. Al in de tweede baan ver-gat de 22-jarige Rus het kruispunt naar de buitenbaan in te gaan en dit betekende voor hem diskwalifica tie. De Russen legden zich bij deze be slissing node neer. De vierde rit zal bij ieder, die er van getuige was, in de herinnering voortleven, zolang er sport op smalle ijzers zal wor den bedreven. Het mankeerde er alleen nog aan, dat de hoofdrolvertolker van dit machtige schaatsgebeuren geen tegen stander van formaat had de Ameri kaan Uhrlass was zelfs minder dan een figurant waardoor er van strijd geen sprake was. De kijkers en vooral de inge wijden hadden echter aan het rijden van Johannesen meer dan genoeg en verga ten geheel, dat er nog een tweede man op de piste rondcirkelde. In de mooist denkbare stijl reed Johan nesen zijn ronden, beginnende met een van 40 seconden, gevolgd door tweemaal 37 en daarna een tiental van 38 seconden. Na 3200 meter lag „Kuppern" al vier se conden onder Backmans tijd. Met zijn lange streek twaalf op het rechte einde in een diepe zit, met zijn krachtige af zet en de bochten mathematisch zuiver nemend, leek de Noor een haarzuiver af gestelde schaatsmachine. Prachtig bleef hij in balans en zoals Johannesen over de baan ging, was in één woord volmaakt. Het publiek raakte in extase en de Noren aan de kant, voorzien van klokken en sche ma's, liepen opgewonden heen en weer. De vrees, dat Johannesen te veel van zijn krachten zou vergen en tegen het einde zou instorten, liet hen niet los. Johannesen was echter zo zeker van zichzelf, dat hij geen moment verslapte. De 5000 meter gingen in 7.53.4 en na een ronde van 39 kwam hij viermaal achter een tot ronden van 37.5. De laatste 2400 meter reed hij met een gemiddelde van 38 seconden als een goedlopend uurwerk. Op 8000 meter lag hij reeds twintig secon den onder de tijd van de jonge wereldre cordhouder Backman en toen ten slotte de Noor de finishlijn kruiste, bleven de chro nometers stil staan op 15.46.6: een nieuw wereld- en olympisch record was geboren, de zestienminuten-muur was totaal ge sloopt. Het leek voor de overigen een hopeloze taak om deze fenomenale prestatie te ver beteren. Ook voor Pesman, die hierna in de vijfde rit tegen de Fin Jaervinen in het strijdperk trad. Het was „erop of eronder" en met deze gok vertrok Pes man, die zich volkomen fit voelde. Van daar ook, dat het schema op goud werd afgesteld. Als het tempo te hoog zou blij ken, zou Pesman hiervoor zijn tol moe ten betalen. Helaas werd dit laatste maar al te waar. Pesman begon snel en met zijn eerste vijf ronden van resp. 41, 37, 37, 37,5 en 38 seconden, lag hij twee seconden onder de tijd van Johannesen. Jan reed goed en hield Jaervinen op afstand. Op 2800 me ter was hij nog steeds twee seconden snel ler dan de Noor. De vreugde hierover was echter slechts van heel korte duur, want nadat hij hierna twee ronden van elk 39 seconden had gereden, zakte hij totaal weg. Het was afgelopen met de Groninger die totaal „vast" zat en haast niet meer door de bochten kon komen. Hij moest zich erdoor wringen, snakkend naar adem. Hij gooide moedeloos zijn muts weg, als een verslagene, die weet wat zijn lot zal zijn. Het tempo zakte tot ronden van 39 en 40 seconden, terwijl Jaervinen hem steeds dichter naderde. De 5000 meter gin gen in 7.58 en twee ronden verder lag zijn tijd reeds tien seconden boven die van Johannesen. „Gooi los die arm in de boch ten", schreeuwde Klaas Schenk, maar het hielp niet. Pesman was leeg... Na 6000 meter ging de Fin hem voorbij en dit be nadrukte Pesmans aanstaande nederlaag. Het waagstuk was mislukt en de tol was hoog. Want hiermee was ook de kans op een eervolle plaats, op zilver of brons, verkeken. Jaervinen, ook moe gesteden, waardoor hij in de laatste bocht nog ten val kwam, finishte ten slotte tachtig meter voor on ze landgenoot, die met zijn tijd van 16.41 De snelste drie rijders van de 10.000. V.l.n.r.: De Zweed Kjell Baeckmann, die met 16.14,2 derde is geworden, met zijn bronzen medaille, Knut Johanne sen (kampioen met 15.46,6) met zijn gouden plak en de Rus Viktor Ko sitsjkin (tweede met 15.49,2) met zijn zilveren medaille. (Telefoto) Johannesen niettemin zijn persoonlijk record verbe terde. „Ik heb nog nooit zo slecht gereden", zei Pesman later, toen hij enigszins over zijn teleurstelling heen was. „Voor die be- ginronden van 37 behoefde ik niets tedoen, maar toen ik moest vechten voor 38 per ronde, ging het mis. Mijn spieren werden stijf en oh, wat kreeg ik het moeilijk. Op dat moment zou ik blij geweest zijn met een val om niet meer verder te hoeven rijden. Ik was finaal op". Kositsjkin kreeg de kans om Stellbaums fout goed te maken en lange tijd heeft de lange Rus zijn landgenoten zelfs de hoop gegeven, dat hij Johannesen zou overtroe ven en zijn tweede gouden medaille zou winnen. De Koreaan Choi werd enkele ke ren door hem „gelapt" en tot 6400 meter reed Kositsjkin nog steeds onder de tijd van Johannesen. Zijn eerste 5000 meter gingen in 7 min. 52 sec. Toen kreeg echter ook de Rus, of door de wind, of door vermoeid heid, een tik en zijn voorsprong op de Noor slonk zienderogen. Bij het ingaan van de laatste ronde had hij een achterstand van twee seconden die hij niet meer kon wegwerken. Zijn totale tijd was 15.49.2, meer dan goed voor zilver, terwijl hij bovendien als tweede man in de geschiedenis er in was geslaagd de magische grens van zestien minuten te doorbreken. Nadat Monaghan met Nilsson was mee gegaan met het doel om eveneens onder het oude record van Andersen te blijven waarin beiden slaagden en Koupria- noff met 16.39.1 zich nog boven Pesman plaatste, kwamen Seiersten en Kees Broekman in de baan. De Noorse Neder lander probeerde, zonder op een schema te rijden, Seiersten bij te houden, hetgeen hem echter niet gelukte. Daarvoor was de Noor, die constant ronden van 39 reed, te snel. Met 16.33.4 kwam Seiersten ook heel dicht bij het oude wereldrecord van zijn grote landgenoot. Broekman daaren tegen beleefde aan zijn rit heel weinig ge noegen. Hij bleef slechts 0.1 seconde on der de zeventien, welke tijd hem het recht gaf op de zestiende plaats. Een somber afscheid voor de man, die voor de vierde keer aan de Olympische Winter spelen deelnam. Ook Jeen van den Berg, onze derde ver tegenwoordiger op de 10.000 meter, reed een matige rit, waar bij hij het moest op nemen tegen de Japanner Mizoo. Het klassement van de 10.000 meter was: 1. en olympisch kampioen: Johan nesen (Noorwegen), 15.46,6 (nieuw we reld- en olympisch record); 2. Kositsj kin (Rusland) 15.49,2; 3. Backmann (Zweden) 16.14,2; 4. Nilson (Zweden) 16.26,0; 5. Monaghan (Groot-Brittannië) 16.31,6; 6. Seiersten (Noorwegen) 16.33,4: 7. Dahlberg (Zweden) 16.34,6; 8. Jaer vinen (Finland) 16.35,4; 9. Tapiovaara (Finland) 16.37,2; 10. Zucco (Ver. Sta ten) 16.37,6; 11. Kouprioanoff (Frank rijk) 16.39,1; 12. Pesman (Nederland) 16.41,0; 13. Kuhnert (Duitsland) 16.43,4; 14. De Riva (Italië) 16.45,7; 15. Uhrlass (Ver. Staten) 16.49,3; 16. Broekman De uitslag van de 50 km cross coun try was: 1. Hamalainen (Finland) 2 u. 59 min. 6,3 sec.; 2. Hakulinen (Finland) 2 u. 59 min. 26,7 sec.; 3. Ramgard (Zwe den) 3 u. 2 min. 46.7 sec.; 4. Larsson (Zweden) 3 u. 3 min. 27,9 sec.; 5. Jern berg (Zweden) 3.5.18,—; 6. Pelkonen (Finland) 3.5.24,5; 7. Vagonov (Rus land) 3.5.27,6; 8. Rasanan (Finland) 3.6.4,4; 9. Brenden (Noorwegen) 3.8.23, 10. Stensheim (Noorwegen) 3.8.51,5. De verdeling van de medailles is als volgt: goud zilver brons (Nederland) 16.59,9; 17. Stille (Denemar Rusland 7 5 9 ken) 17.00,0; Gios (Italië) 17.06,3; 19. Duitsland 4 3 1 Strutz (Oostenrijk) 17.06,5; 20. Shili- Verenigde Staten 3 4 3 kovski (Rusland) 17.13,9; 21. Kohayshi Noorwegen 3 3 0 Shui (Japan) 17.20,8; 22. Van den Zweden 3 2 2 Berg (Nederland) 17.23,5; 23. Aas Finland 2 3 3 (Noorwegen) 17.26,8; 24. Tynkkynen Canada 2 1 1 (Finland) 17.33,6; 25. Mizoo (Japan) Zwitserland 2 0 0 17.42.0; 26. Rin Wong Chang (Korea) Oostenrijk 1 2 3 17.45,7; 27. Olin (Canada) 17.50,9; 28. Frankrijk 1 0 2 Young Bai Choi (Korea) 18.15,5; 29. Nederland 0 1 1 Wolfram (Duitsland) 18.37,0. Polen 0 1 1 De Rus Stellbaum werd gediskwalifi Tsjechoslowakije 0 1 0 ceerd. Italië 0 0 1 Dave Jenkins, Olympisch kampioen kunstrijden 1960 en drievoudig wereld kampioen, zal zijn titel in Vancouver waar volgende week de wereldkam pioenschappen worden gehouden, niet verdedigen. De 23-jarige Amerikaan heeft zaterdag in Squaw Valley ver klaard. dat hij zich uit de wedstrijdsport terugtrekt, ten einde zich volledig aan zijn studie in de medicijnen te kunnen wijden. Later verklaarde ook Tim Brown, de Amerikaanse kunstrijder die in de Olym pische wedstrijden vijfde werd, even eens om studieredenen, niet aan de we reldkampioenschappen in Vancouver zal deelnemen. Een schooljongen uit Rome zal de Olympische toorts het grote stadion in Rome binnendragen op 25 augustus a.s., de dag van de opening der Spelen. Hij zal aangewezen worden na afloop van de atletiekwedstrijden voor school- jognens van 15-17 jaar, die binnenkort zullen worden gehouden. De strijd is gestreden. Na elf dagen van Olympische wintersport kan in Squaw Valley de balans worden opgemaakt. „Boekhoudkundig" zal er wel geen posi tief saldo zijn. Het staat wel vast dat de spelen financieel zeker geen succes zijn geworden. De ongeveer 30.000 toeschou wers van deze elfde en laatste dag maak ten dat in totaal zo'n 240.000 bezoekers de wedstrijden in Squaw Valley hebben bij gewoond. Dat getal ligt een aanzienlijk stuk beneden de raming van de officials, die een kleine 400.000 toeschouwers had den verwacht. Maar goed, „boekhoudkundig" mag Squaw Valley dan geen winst hebben op geleverd, sportief en organisatorisch was de winst stellig bij zonder groot. On danks alle pessimis tische en veelal onjuiste berichten van vóór deze acht ste Winterspelen bleek alles in Squaw Valley tot in de details te zijn uitge werkt. De sportac commodatie was voortreffelijk, de skiërs roemden de pistes en de fraaie schans op de Papoose peak. De Russen moesten toe geven dat er nu zelfs een baan is die „sneller" is dan het beroemde Alma Ata. Zelfs bleken de atleten tevreden over het onderdak. Het bezwaar dat kamers soms met drie of vier teamgenoten moesten worden gedeeld bleek beslist niet onover komelijk. De organisatoren bleken het geluk aan hun zijde te hebben. Want die ene onbe rekenbare factor het weer heeft wei nig moeilijkheden opgeleverd. Wel heb ben we in Squaw Valley enkele winderige dagen gehad, maar over het algemeen was het weer toch bijzonder goed. De prachtige dagen met de grootste sportieve prestaties zijn dus nu ten einde. Reeds maakt men zich in het Olympisch dorp gereed voor het vertrek. Zullen deze achtste Winterspelen de laatste zijn ge weest? Het is zeer de vraag. Het zou ech ter bijzonder jammer zijn als straks in Rome het Internationale Olympisch Co mité het besluit zou nemen dat de reeks die in 1924 in Chamonix is begonnen, in Squaw Valley zou worden beëindigd. Voor Nederland heeft. Squaw Valley minder gebracht dan werd verwacht. Het begon goed: met de zilveren medaille van Sjoukje Dijkstra en de bronzen plak van Jan Pesman, door zijn derde plaats op de 5 km. Maar ontegenzeglijk hebben de Nederlanders op de 10 km teleurgesteld. Jan Pesman en Henk van der Grift zijn eigenlijk de enige rijders geweest die tot aanvaardbare prestaties zijn gekomen. Ook al gelukte dat maar voor de helft. Wim de Graaff. Kees Broekman en Jeen van den Berg waren beslist niet van Olympische klasse. Klaas Schenk kon dan ook stellig niet juichen over de verrich tingen van zijn rijders, al blijft een derrie plaats oo de 5000 meter natuurlijk altijd een prestatie van formaat. De Russische schaatsenrijder Evgeni Grishin, Olympisch kampioen op zowel de 500 als de 1500 meter, heeft tijdens wed strijden in Squaw Valley op de 500 meter een tyd van 39.6 sec. gemaakt, waarmee hy niet minder dan 0.6 sec. onder zijn eigen wereldrecord bleef. De tijd van Grishin zal echter mogelijk niet als wereldrecord kunnen worden er kend. Een officiële woordvoerder van de Internationale Schaatsenrijdersbond (ISU) verklaarde, dat de ISU welliswaar het ver zoek had bereikt om internationale wed strijden te houden, waarvan de opzet was records scherper te stellen, maar dat dit verzoek pas zaterdag was binnengekomen. Dit zou te laat zijn geweest om hiervoor goedkeuring te kunnen geven. Het was naar een suggestie van de 29- jarige Grishin, dat deze wedstrijden wer den gehouden. De Rus was op het idee ge komen, omdat hij ervan overtuigd was in dit unieke wintersportoord zijn eigen we reldrecord te kunnen verbeteren. In zijn opzet is Grishin dus in eerste instantie ge slaagd. Het laatste woord is nu aan de he ren van de Internationale Schaatsenrij dersbond. Grishin, weer geheel fit na zijn kracht explosie op de 500 meter, trad daarna aan op de 1500 meter tegen de Japanner Naga- kubo. Dadelijk na de start nam hij de lei ding en hij scheen op weg naar een nieuwe wereldtijd. Toen na zijn finish de klokken werden geraadpleegd, bleken deze stil te staan op 2 min. 8.2 sec, waarmee hij wel iswaar 0.4 sec onder zijn Olympisch record was gebleven, maar 1.9 sec boven het we reldrecord, dat met 2 min. 6.3 sec. sinds januari 1959 op naam staat van de Fin Jouko Jaervinen. Het wereldrecord van de Fin zou onaangetast blijven. Het was de Rus Boris Stenin, die er het dichtst bij kwam met een tijd van 2 min. 7.7 sec. De overigen bleven er ver van verwijderd. Overigens schijnt er een mogelijkheid te zijn gevonden om Grishins 39.6 toch als wereldrecord erkend te krijgen. De Zweed Laftman, de president van de Internatio nale Schaatsenrijdersbond, heeft over de homologatie van Grishins wereldtijd het volgende meegedeeld: „Om als wereldre cord te kunnen worden erkend moet de we reldtijd zijn gemaakt tijdens wedstrijden, die tenminste zeven dagen tevoren bij de ISU zijn aangekondigd. Bovendien moet de ISU natuurlijk voor deze wedstrijden zijn toestemming hebben gegeven. Pas za terdag werd besloten de recordwedstrij den te houden en nu wil men deze beschou wen als voorzetting en slot van de voor- Olympische wedstrijden, die twaalf dagen geleden plaats hadden. Zo deze oplossing wordt aanvaard ongetwijfeld zal dit pro- Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Olympische Spelen zyn de Verenigde Staten er in geslaagd de Olympische yshockeytitel te veroveren. Dolgelukkig waren spelers en toeschouwers toen de „Yanks" in hun laatste wedstrijd tegen Tsjechoslo- wakye met een 94 zege het strijdperk verlieten. Dolgelukkig, omdat het er in de eerste twee perioden zeker niet naar had uitgezien dat de Amerikanen zouden winnen, want hadden niet de Tsjechen op dat moment een 43 voorsprong? Zes doel punten in de laatste twintig minuten van de wedstrijd tegen een volkomen gedemoraliseerd en gebroken Tsjechisch team gaven de doorslag. Terwijl de spelers van het Amerikaanse team, dat in dit toch zo zware toernooi ongeslagen bleef, zich ontelbare malen door de fotografen op de gevoelige plaat lieten vastleggen, brachten de toeschouwers hun staande een ovatie. Want niet alleen konden de Amerikanen opnieuw een gouden medaille aan de reeks toevoegen, het was tevens voor de tweede maal dat het ijshockeyteam van de Verenigde Staten zich wereldkampioen mag noemen. bleem serieus worden bekeken zal het record kunnen worden erkend. Binnen veertien dagen zal hieromtrent een beslis sing worden genomen". De Oostduitser Helmut Recknagel heeft het Olympisch kampioenschap springen gewonnen met een totaal van 227.2 punten. Op de tweede plaats eindigde de Fin Niilo Halonen met totaal 222.6 punten, terwyl de Oostenrijker Otto Leodolter zich met 219.4 punten als derde klasseerde. De gedrukte stemming van de ruim 5000 toeschouwers veranderde na de derde speelperiode in vreugde. Na 3-3 gelijk in de eerste twintig minuten namen de Tsje chen met een doelpunt de leiding. Het was duidelijk te merken, dat op dat moment de zware belasting van het Olympisch toer nooi, nadat zij in de voorgaande dagen met 2-1 over Canada en met 3-2 over Rusland hadden gezegevierd, zich liet merken. En het was vooral aan de Amerikaanse goalie McCartan te danken dat de technisch goede Tsjechen niet verder kwamen dan één doelpunt voorsprong. Reeds na acht minuten namen de Tsje chen de leiding door Vlach, maar Roger Chrisitan en Mc Vey brachten de stand op 2-1. De Tsjech Bubnik schoot na een prachtige solo-ren de stand in evenwicht, ofschoon op dat moment twee landgeno ten op het strafbankje zaten. Weer gaf Christian in de 14de minuut Amerika de leiding, maar nog geen minuut later repli ceerde Tsjechoslowakije (3-3). Zoals gezegd is het alleen aan de Ame rikaanse doelman Mc Cartan te danken dat de Tsjechen in de volgende twintig mi nuten slechts tot één doelpunt kwamen. Daarna was het alsof Tsjechoslowakije geen kracht meer kon opbrengen, terwijl de Amerikanen de derde periode fel aan vielen en door prachtige combinaties zes maal de puck achter de Tsjechische doel man schoven. Bob Cleary (2x), Mc Vey, William Cleary en Roger Christian (2x) brachten de stand op 9-4. De rest van de speeltijd ging verloren in een gejubel en gejuich, dat ver in de omtrek moet zijn ge hoord. Zelfs Edmund Brown zag geen kans zijn enthousiasme te onderdrukken. Toen za terdag het laatste fluitsignaal in de wed strijd Amerika-Rusland had geklonken, was de grijze gouverneur van Californië even uitbundig als al die andere 8.000 toe schouwers, die er getuige van waren ge weest dat Amerika door een 3-2 zege op Rusland de gouden piedaille in het Olym pische ijshockeytoernooi vrijwel zeker stelde. Het is een enerverend duel geweest, de ze strijd tussen Amerika en Rusland. De toeschouwers kregen alles wat zij wens ten: goed ijshockey uitermate veel span ning eneen Amerikaanse overwin ning. Het zag er aanvankelijk stellig niet naar uit dat de zege naar Amerika zou gaan, in de eerste speeltijd nam Rusland geheel verdiend een 2-1 voorsprong. De Rus sen slaagden er ook in de tweede periode in het initiatief te behouden. Opnieuw was Mac Cartan, de Amerikaanse reserve doelman, de grote man. Steeds wist hij met miraculeuze saves te redden. Het ge luk was Amerika niet slecht gezind, want in de twaalfde minuut bracht William Christian desondanks de stand op 2-2. De spanning werd in de laatste speeltijd bijna ondragelijk. Nadat een doelpunt van Amerika was afgekeurd, bracht Christian zijn supporters opnieuw tot grote geest drift. In de 15de minuut zorgde hij voor het derde Amerikaanse doelpunt, waarmee de strijd beslist was. De Russen hebben nog alles geprobeerd om tenminste nog tot een gelijkspel te ko men. Zelfs vervingen zij een halve minuut voor het einde hun goalie door een speler. De Amerikanen slaagden er echter in het spel daarna te „bevriezen", zodat de over winning niet meer in gevaar kwam. Canada won de zilveren medaille door in de laatste wedstrijd het Russische team met 85 te verslaan. De tussenstanden waren: 30, 13, 42. Rusland, dat derde werd in de eind rangschikking, veroverde de bronzen medaille en is Europees kampioen 1960. De uitslagen van zaterdag waren: Ame rikaRusland 3-2; CanadaZweden 6-5; Duitsland—Tsjechoslowakije 1-9. De resultaten van zondag waren: Ame rikaTsjechoslowakije 9-4; Zweden Duitsland 8-2; RuslandCanada 5-8. De eindstand in de finale-poule luidt: 1. en Olympisch kampioen Amerika 5 5 0 0 10 29—11 2. Canada 5 4 0 1 8 31—12 3. Rusland 5 2 1 2 5 2.5—19 4. Tsjechosl. 5 2 0 3 4 2123 5. Zweden 5 113 3 19—19 6. Duitsland 5 0 0 5 0 546 Rusland heeft het protest, dat het vrij dag had ingediend naar aanleiding van het incident bij de start van de 3 keer 5 km ski-estafette dames, ingetrokken. De Rus sische officials besloten daartoe na bestu dering van de officiële film van de wed strijd, die vrijdagnacht in San Francisco werd ontwikkeld. Zweden komt nu de finitief in het bezit van de gouden me daille (de ploeg be stond uit Irma Jo hansson, BrittStrand- berg en Son ja Ruth- strom),Ruslandkrijgt het zilver en Finland het brons. Vlak na de start kwam de Russische Ra- dia Eroshina ten val, waarbij haar ski's ernstig werden beschadigd. Twee andere deelneemsters vielen over haar heen. Vol gens de Russische ploegleider was het on geluk te wijten aan de Zweedse Irma Jo hansson, Olympisch kampioen Recknagel Zowel in de eerste als in de tweede ron de bereikte Recknagel de grootste afstand. Zijn sprongen waren respectievelijk 93,5 meter, hetgeen een nieuw record voor de Olymische spring- schans betekende, en 84,-5 meter. Waarbij dient opgemerkt, dat de tweede sprong van een ander platform werd gedaan. De lengte der sprongen van Halonen was 92,5 en 83.5 meter, die van Leodolter 88,5 en 83,5 meter. De eindstand van het skispringen luidde als volgt: 1. en Olymisch kampioen Recknagel (Did.) 227,2 pnt. 2. Halonen (Finland) 222,6. 3. Leodolter (Oostenrijk) 219,4. 4. Kamens- kiy (Rusland) 216,9. 5. Yggeseth (Noor wegen) 216,1. De cross-country over 50 kilometer, het laatste noordse nummer van de achtste Olympische Winterspelen, is een grote te leurstelling geworden, vooral voor de Zweed Sixten Jernberg. Algemeen gold de „ijzeren man" als de grote favoriet voor dit onderdeel, waarop hij Olympisch kam pioen was en wereldkampioen is, vooral na zijn overwinning op de 30 km en een zilveren medaille op de 15 km. Maar hout hakker Jernberg kwam zaterdag niet ver der dan een vyfde plaats met een achter stand van ruim zes minuten op de winnaar Kalevi Hamelainen uit Finland. Met de zilveren medaille voor zijn land genoot Veikko Hakulinen vóór drie Zwe den Rolf Ramgard, Lennart Larsson en Jernberg en daarna op de zesde plaats Pentti Pelkonen weer een Fin, was het duel FinlandZweden wel duidelijk in het voordeel van de Finse skiërs beslist. Vlak voor het vallen van de duisternis is zondagmiddag in het stadion van Squaw Valley de Olympische vlam, die tijdens de gehele achtste winterspelen heeft gebrand, uitgedoofd. Onmiddellijk daarna werd ech ter de blik al iveer op de toekomst gericht. In top ging de vlag van Oostenrijk, het land, waar de Olympische Spelen van 1964 zullen worden gehouden. De Amerikaanse marineband speelde het „No man is an island". Avery Brun- iage, de Amerikaanse voorzitter van het Internationale Olym pische Comité, sprak afscheidswoorden. De deelnemers aan deze achtste Olympische Spelen marcheerden voor hel laatst op, in rijen van acht, de nationaliteiten dooreen- gemengd. De Olympische vlag werd ge streken en op de maten van „Ode Trium- phants" namen acht athleten haar in hun midden. Nog een keer marcheerden zij het stadion rond. Opperceremoniemeester Walt Disney zorgde voor een spectaculair sluitstuk. In het laatste daglicht stegen duizenden ge kleurde ballonnen op en toen barstte een groots vuurwerk los. De achtste Olym pische Spelen in de „vallei van de Indiaan se vrouw" waren ten einde. Het tennistoernooi voor Nederlandse „top- spelers" op overdekte banen is in Den Haag gewonnen door Maris, die in de fi nale Van Dalsum met 6-3, 6-3, 6-4 versloeg. Samen met Frederikse zegevierde Maris ook in het dubbelspel. In de finale ver sloegen zij Van Dalsum en Schneider met 6-3, 6-2.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13