Jazz at the Philharmonic verkouden? Morgen minder zacht „Lynn Kauffman's wonden zijn niet door slagen veroorzaakt" „Dwing de ondernemers bij de wet tot instelling van PBO-organen" Storing in treinenloop „Zendingsmensen hebben de zaak van Ambon onder tafel gewerkt" Arts in arrest „K.V.P. staat met al haar kracht achter prof. De Quay" Mr. Van Beek terug uit Nieuw-Guinea VGLO moet drie- a vierjarige praktijk opleiding worden neem tijdig voor i keeltabletten Conflict bij Rotterdams Toneel ten einde Nieuwe synagoge in Apeldoorn Tsjecho v-premières Eerste concertmeester van Concertgebouworkest Studenten gaan krotten slopen in Delft 11 sa 2 NEWYORKSE GGD-CHEF VERKLAART: ProfZuidema: RAI gesloten Galerij Frederiksplein verdwijnt Katholieke oud-minister De Bruyn: Arbeid moet gelijke rechten hebben als het kapitaal Onderwijzerscentralen: Mr. S. van Oven begraven IN CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM lllllp Voelt u het aanko- f men? Bent u rillerig? U kunt gerust zijn, Melissegeest helpt. Dat goede betrouw bare kruidenmiddel komt altijd van pas, óók bij griep. Wees daarom verstandig en haal direct Melisse Steven Staryk benoemd MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 BOSTON (AFP) Dr. Milton Helpern, chef van de dienst voor geneeskundig on derzoek van de stad New York, heeft za terdag op het proces te Boston tegen de Nederlandse marconist Van R. onder ede verklaard, dat naar zijn mening Lynn Kauffman niet was geslagen voor zij op 18 september jl. in de haven van Boston verdronk. Volgens hem was zy in leven en bij kennis toen zij overboord viel. Van R. wordt, zoals bekend, ervan beschuldigd dat hij aan boord van de „Utrecht" me vrouw Kauffman bewusteloos zou hebben geslagen en overboord gezet, kort nadat de „Utrecht" uit Boston was vertrokken. Dr. Helperns getuigenis staat lijnrecht tegenover de verklaring van dr. Luongo, van de geneeskundige dienst in Boston, die de vorige week als zijn mening te ken nen gaf, dat mevrouw Kauffman wel ge slagen was voor zij verdronk. Dr. Helpern, die in zijn lange loopbaan meer dan 30.000 lijkschouwingen heeft verricht, is niet zelf bij de lijkschouwing van mevrouw Kauffman geweest. Haar lijk was reeds gecremeerd voor hij als deskundige in de zaak werd gemengd. Hij heeft echter alle gegevens van de lijk schouwing ter beschikking gehad en de dia's der verwondingen gezien. Volgens hem zijn de verwondingen die het lijk ver toonde, hoogstwaarschijnlijk het gevolg van een val in het water en niet toege bracht door slaan of schoppen. Hij wilde niet zeggen of mevrouw Kauffman moge lijk zelfmoord had gepleegd. Wel zei hij dat de hersenbloedingen die geconstateerd zijn, niet noodzakelijkerwijs tot bewuste loosheid hadden behoeven te leiden, zelfs niet als men zou aannemen dat zij voor het overlijden waren veroorzaakt. Dr. Helpern betrad zaterdag de getui genbank nadat Van R. in de afgelopen drie dagen zelf aan het woord was ge weest. Van R. bekende toen dat hij een Op het zogenaamde NX-emplacement tussen Rotterdam en Schiedam heeft zich zondagavond om ongeveer acht uur door nog onbekende oorzaak een storing voor gedaan. Het reizigersvervoer is hierdoor anderhalf uur gestremd geweest. De wis sels op het emplacement die normaliter automatisch bediend worden, moesten worden vastgelegd om bepaalde verbin dingen nog in stand te kunnen houden. De reizigers konden spoedig weer gebruik maken van de lijnen Rotterdam, Delft vi ce versa en Rotterdam-Hoek van Hol land. Voor degenen die uit Rotterdam naar het zuiden moesten, waren enkele nieuwe treinen ingelegd om het tijdver lies zo klein mogelijk te houden. De rei zigers uit Delft en Schiedam, die via Rotterdam en Utrecht naar het Noorden en Oosten van het land gaan, moesten ech ter op enige vertraging rekenen aange zien zij verscheidene aansluitingen zul len missen. De storing is om iets over halftien op geheven. „Het zijn juist de zendingsmensen ge weest, die de zaak van Ambon steeds uit „zendingsopportunisme" onder de tafel hebben gewerkt". Dit was een van de op merkingen die prof. S. U. Zuidema, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, zaterdagmiddag in Utrecht maakte tijdens de bijzondere landelijke vergadering van de stichting „Door de eeuwen trouw". Deze bijeenkomst stond in het teken van het tienjarig bestaan van de stichting op 25 april aanstaande. Prof. Zuidema sprak over „Tien jaar strijd voor Ambon". Hij zei, dat Neder land tien jaar lang achter de „mythe Soe- karno" heeft aangelopen. Het heeft, zijns inziens, de kwestie-Ambon niet erkend omdat het de goede verstandhouding met Indonesië en de financiële belangen en de rust van de Nederlanders in dat land niet in gevaar wilde brengen. Hij verklaarde, dat de enige nu nog overgebleven mythe, die van het zendingsbelang, ook bezig is te verdwijnen: de Nederlandse kerken zien al uit naar andere zendingsterreinen, omdat wel duidelijk is dat op de duur geen enkele Nederlander meer in Indonesië zal kunnen blijven. Prof. Zuidema merkte op, dat het feit dat de Russen op Ambon een oceanolo- gisch instituut willen oprichten, wel eens van strategisch belang zou kunnen blijken te zijn. Hij sprak de hoop uit, dat Amerika niet zal ontdekken dat er nog een Repu bliek der Zuid-Molukken bestaat, voordat Nederland dit zelf heeft erkend. Dat de regering nu de R.T.C.-akkoorden negeert, noemde prof. Zuidema een droevig ver schijnsel. „Nederland heeft tot nu toe ge faald", zo zei hij, „het wacht er eigenlijk op dat Amerika door Kroesjtsjev wordt wakker geschud." „Groot onrecht" Hij noemde de stichting „Door de Eeuwen Trouw" „een stuk Nederlands gewe ten, waarvan het verdwijnen een nationa le ramp zou zijn." De stichting zal er, naar zijn mening, tevens voor moeten vechten, dat de Ambonezen in Nederland niet als vreemdelingen of Indonesiërs worden be handeld, maar als Nederlanders. Ook in dit opzicht pleegt de Nederlandse natie, zijns inziens, een groot onrecht. Ir. Manusama hield een toespraak, waarin hij zijn teleurstelling uitsprak over de houding van de Nederlandse regering. Hij verklaarde, dat de wensen van de re publiek ten aanzien van de toekomstige samenwerking met Nederland in de afge lopen tien jaar wel enigszins zijn verdwe nen. Dat het vertrouwen van Ambon in het Nederlandse volk niet is omgeslagen in bitterheid en haat, is, volgens hem, mede te danken aan de actie van de stichting „Door de Eeuwen Trouw". Met enig ceremonieel is zondagavond om zes uur de 42ste RAI-tentoonstelling van personenautomobielen gesloten met het gebruikelijke claxongeloei van alle geëxposeerde automobielen. Op de laatste dag kwamen er bijna 21.000 bezoekers. In totaal is deze exposi tie door 236.769 personen bezocht, tegen 265.780 bezoekers in 1958. verhouding met mevrouw Kauffman heeft gehad, doch hij ontkende dat hij haar ver moord of overboord gegooid had. Tegenverhoor McAuliffe vroeg dr. Helpern zaterdag nog, of al de verwondingen alleen maar van de val in het water afkomstig konden zijn. Dat weet ik niet, zo verklaarde dr. Helpern. Veel van haar verwondingen zou den door het water alleen kunnen zijn veroorzaakt, doch niet allemaal. McAuliffe concludeerde daaruit dat zij derhalve enige verwondingen reeds moest hebben opgedaan voor zij overboord viel doch dr. Helpern was het daar niet mee eens. Toen de aanklager ten slotte vroeg of al de verwondingen betrekking hadden op een enkele val in het water alle- een enkele val in het water alleen ant- nier veroorzaakt kunnen zijn". Het proces wordt heden voortgezet. In het komende voorjaar wordt een be gin gemaakt met het slopen van de gale rij aan het Frederiksplein te Amsterdam, op welke plaats over enkele jaren het nieuwe kantoorgebouw van de Nederland- sche Bank zal staan. B. en W. van Amster dam hebben de gemeenteraad voorgesteld, 925.000 gulden beschikbaar te stellen voor het slopen van het eerste gedeelte van de ze carré-vormige bebouwing. Met de Nederlandsche Bank is overeen gekomen dat de gemeente het terrein bouwrijp zal opleveren. Volgend jaar zal met de nieuwbouw een begin kunnen wor den gemaakt. Het ligt in de bedoeling dat het bankgebouw in hoogbouw wordt uit gevoerd. Al zal menigeen betreuren dat er geen operagebouw op deze plaats zal wor den, het monumentale nieuwe gebouw aan het Frederiksplein zal bijzonder fraai in het stadsbeeld passen. De rijkspolitie in De Zande (gemeente IJsselmuiden) heeft de 54-jarige B., arts te Wezep, gearresteerd op verdenking van ontuchtige handelingen met minderjari gen. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Zwolle. De heer A. C. de Bruijn, oud-verbonds voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging en oud-minister van Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie en Bezits vorming, heeft in Rotterdam gepleit voor een verplichte wettelijke instelling van P.B.O.organen. Hij deed dit in de feestrede bij de viering van het veertigjarig bestaan van de Ne derlandse Katholieke Houtbewerkersbond. Hij betoogde, dat de feiten bewijzen dat de weg van vrijwilligheid van de noodza kelijke instelling van P.B.O.-organen over de gehele linie van het bedrijfsleven niets of onvoldoende terecht komt, zelfs niet in dien de vakbeweging met een zogenaamd leeg" of zo goed als leeg P.B.O.-orgaan genoegen zou willen nemen. De heer De Bruijn had er bij de aanvang van zijn rede op gewezen, dat de sociale waarden tot nu toe bijna uitsluitend door middel van wetten tot stand zijn gebracht, doordat wetten de ondernemers dwongen, sociale rechtvaardigheid te betrachten. Het gaat er in de vakbeweging om, zo zei hij, dat men de arbeider moet zien en be oordelen als een volwaardige mede-pro ducent, die aanspraak heeft op een voor hem passende plaats in onderneming en bedrijf. Dit inzicht is, volgens hem, nog niet voldoende tot rijpheid gekomen. De sociale ontwikkeling, vele jarden door strijd beïnvloed, had een rustpunt kunnen vinden toen tien jaar geleden de wetten op de bedrijfsorganisatie en de wet op de Ondernemingsraden tot stand kwa men, aldus de heer De Bruijn. Hij ver klaarde, dat de Wet op de P.B.O. meer dan de Wet op de Ondernemingsraden bedoelt, aan de arbeid een gelijkwaardige rechts positie te geven naast het kapitaal. Vol gens hem is de K.A.B. „met de andere de len der bonafide Nederlandse vakbewe ging van oordeel, dat het geen vraag meer mag zijn of de P.B.O. er komen moet." De heer De Bruijn herinnerde er voorts aan, dat de regering reeds in 1952 als haar mening heeft uitgesproken, dat binnen een redelijke termijn over de gehele linie van het bedrijfsleven de P.B.O. verwezenlijkt diende te worden en dat de volksvertegen woordiging tegen dat regeringsstandpunt, voor zover bekend, geen bezwaar heeft ge maakt. „1918 herhaalt zich" „Het jaar 1918 herhaalt zich", zo merkte spreker op, „want naarmate de bezettingsstrijd en de bevrijding verder achter ons komen te liggen, neemt de lust tot sociale hervormin gen weer af en deze „lustverzwakking" zal nog duidelijker en agressiever tot uit drukking komen, zodra de conjunctuur neiging tot omslaan gaat vertonen en op de arbeidsmarkt gedrang ontstaat. In antwoord op de vraag, waarom er in een aantal van betekenis zijnde industrietakken geen P.B.O.-organen tot stand komen, zei de heer De Bruijn, dat een deel van de onderne mers er principieel bezwaar tegen heeft, dat aan de arbeid een gelijk waardige rechtspositie wordt gegeven als aan het kapitaal. Partijvoorzitter Van Doorn: Aan het eind van eentoespraak die de voorzitter van de K.V.P. mr. Van Doorn zaterdagmiddag hield voor een K.V.P.- jongerenconferentie op Woudschoten heeft deze spreker zich in een „persoonlijk woord" tot prof. De Quay gericht. Mr. Van Doorn merkte op, „weliswaar niet bevoegd te zijn tot de minister-president te spreken namens geheel katholiek Ne derland, maar wel namens de partij, die in het vorige jaar meer dan 85 percent van de stemmen van katholieken op zich ver zamelde". „Vandaag, op 27 februari 1960, zeg ik u, dat wij met alles wat de grootste partij in dit land aan kracht en idealisme kan opbrengen, achter u staan. Ik zeg u, dat wij in de maat van onze strijdbare activi teit zullen tonen, een offer te willen bren gen, dat, hoewel altijd minder groot, toch minstens voor ieder van ons een afscha duwing is van het offer, dat gij hebt wil len brengen in de aanvaarding van het pre mierschap. Wij vertrouwen ten volle, dat u in dit land een stuk sterke, christelijke en sociale politiek zult realiseren, dat aan het eind van uw eerste rit voor ons volk als een zichtbaar geschenk zal zijn, maar en dat is meer dat ook buiten de kring van de aanhangers der drie christe lijke partijen door brede lagen van ons volk als een stuk goede politiek zal wor den gewaardeerd". De heer De Bruijn betoonde zich wel een voorstander van vrijwilligheid, maar al leen dan, wanneer er een redelijk uitzicht is dat binnen afzienbare tijd over de gehe le linie van het bedrijfsleven P.B.O.-or ganen tot stand komen. Hij vroeg zich af, „of grotere en kleine re groepen ondernemers in ons land de za ken uitmaken en of zij uitsluitend beslis sen, of het algemeen belang eist dat er al dan niet een P.B.O.-orgaan komt. Hebben die ondernemers een vetorecht en zijn in het verleden niet bijna alle sociale maat regelen bij wet tot stand gekomen, vaak tegen de wil en het verzet van de werkge vers?," aldus de heer De Bruijn. Ook het toporgaan van de P.B.O., de So ciaal-Economische Raad is op grond van de wet in het leven geroepen en men kan zich, volgens de heer De Bruijn, terecht afvragen: „waarom het een wel en het an der niet?" De heer De Bruijn kwam tot de slotsom, dat het systeem van de ondernemingsra- denwet ook voor de wet op de P.B.O. aan vaardbaar is, namelijk dat de wet (bij voorbeeld binnen een termijn van vijf jaar) tot de instelling van „behoorlijk ge vulde" P.B.O.-organen verplicht. Met de Dc-7c van de K.L.M. via de pool- route kwam zondag op Schiphol aan mr. W. C. van Beek, die enige tijd geleden we gens zijn aandeel in de kwestie van de postcensuur door de Nederlandse regering als advocaat-generaal bij het hof van Ju stitie te Hollandia (Nieuw-Guinea) werd ontslagen zonder het predikaat eervol. Mr. Van Beek was vergezeld van zijn echtge note en vier kinderen, van wie de jongste drie maanden is. Op Schiphol legde mr. Van Beek tegen over het A.N.P. de volgende verklaring af: „Naar mijn gevoel is mij groot onrecht aangedaan door de wijze waarop deze aan gelegenheid is behandeld en de manier waarop mijn aandeel is getrokken uit het cotale verband van wat er is gebeurd. Ik nad mijn verdediging ingediend bij het nof. De wijze waarop het ontslag is ver leend door de regering, is niet in overeen stemming met het advies zoals dat door het hof van Justitie is gegeven". Gevraagd of mr. Van Beek van plan was, naar Nederlands-Nieuw Guinea terug te keren antwoordde hij dat dit zeker niet het geval zou zijn. „Ik moet aan de slag zien te komen en ik weet niet of me dat spoedig zal gelukken. Ik logeer voorlopig bij fami lie in Amsterdam". Sinds 1947 is mr. Van Beek werkzaam geweest op Nieuw Guinea, eerst als substi tuut-officier van justitie bij het Landge- recht en tenslotte als advocaat-generaal bij het hof van Justitie in Hollandia. De V.G.L.O.-groep van de protestants- christelijke onderwijzersorganisatie heeft in Utrecht haar jaarvergadering gehou den. De voorzitter, de heer M. Vlasblom deed mededelingen over een bespreking die vorige week onder auspiciën van de al gemene Nederlandse onderwijzersfederatie is gehouden tussen de besturen van de V.G.L.O.-groepen der drie onderwijzers centralen. De drie besturen zijn tot de conclusie gekomen, dat de V.G.L.O. scholen in Ne derland eenvoudig beroepsgericht onder wijs moeten geven in de economisch-ad- ministratieve sector. Zij menen, dat de uitbouw van het V.G.L.O. tot een drieja rige en zo mogelijk tot een vierjarige opleiding hiervoor dringend vereist is. Het V.G.L.O. dient, volgens hen, tevens een rijpingsschool te worden voor de leer lingen die geestelijk nog niet geschikt zijn voor andere scholen voor voortgezet on derwijs. Men acht het ook noodzakelijk, dat de V.G.L.O. school doorstromingsmo gelijkheden biedt, terwijl zij tevens dienst moet kunnen doen als vormingsschool voor minder begaafde leerlingen. Men kwam ten slotte tot de conclusie, dat het onder wijs op de V.G.L.O.-scholen nog meer praktisch gericht zal moeten worden dan tot dusverre het geval was. Wanneer de voorgestelde wijzigingen wor den gerealiseerd, zal er, aldus de heer Vlasblom, meer gevraagd .worden van de leerkrachten. De personeelsnood hangt als het zwaard van Damocles boven onze hoof den, zo zei hij. Hij meent, dat het V.G.L.O. alleen dan nog toekomst heeft, wanneer het op korte termijn de nodige geschool de en bevoegde leerkrachten kan aan- trekken. Advertentie PASOP N.V. PHILIPS-DUPHAR doosje met 60 tabletten Het bestuur van de Stichting Rotter dams Toneel deelt mee, dat de heren Ton Lutz en Hans Tobi ook in het seizoen 1960-1961 de directie van het gezelschap zullen vormen. Over de gerezen moeilijk heden is tussen bestuur en directie over eenstemming bereikt. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze Haagse redacteur) Enige honderden relaties, vrienden en andere belangstellenden hebben zondag middag bij de begrafenis van het stoffe lijk overschot van mr. S. van Oven op de Joodse begraafplaats aan de Oude Sche- veningse weg in Den Haag van hun mede leven blijk gegeven. Tot degenen die al dus de laatste eer bewezen aan deze be kende strafpleiter en kenner van het cas satierecht behoorden de leden van de Hoge Raad en de procureur-generaal, prof. dr. G. E. Langemeier, oud-minister H. J. Hofstra in zijn kwaliteit van direc teur van de Centrale Arbeidersverzeke ringsbank, waarvan mr. Van Oven advi seur was, mr. P. Eyssen en mr. W. G. Belinfante, raadadviseurs van het minis terie van Justitie, de violist Sam Swaap en vele bekenden van de Haagse rechter lijke macht en de balie alsmede de heer I. Zadoks, voorzitter van de Joodse ge meente. Daar het een Joodse feestdag was kon er niet worden gesproken. De leraar S. J. Colthof van de Joodse gemeente leid de de uitvaart en zei de laatste gebeden. Mr. Van Oven, die vorige week in de nacht van woensdag op donderdag over leed, is 68 jaar geworden. Een van de vele de aandacht trekkende i echtzaken waarin hij als pleiter optrad betrof de ver wisseling van twee zuigelingen na het Duitse bombardement op de Bethlehem- kliniek in Den Haag in de meidagen van 1940. Ook in kunstkringen was hij een ge ziene figuur. Onder grote belangstelling is zondag te Apeldoorn de nieuwe synagoge van de Joodse gemeente aldaar in gebruik geno men. Zij is gebouwd op de plaats aan de Paschlaan waar de vroegere synagoge stond, die door de Duitsers in brand is ge stoken. Aanwezig waren onder andere: jkvr. douarière H. J. de Savornin Lohman, dame du palais van Prinses Wilhelmina, jkvr. J. C. Roell, directrice voor de par ticuliere zaken van de Koningin te Apel doorn, de heer Th. Booy, particulier se cretaris van Prinses Wilhelmina en zijn echtgenote, mevrouw S. E. Booy barones se Van Randwijk, het voltallige college van B. en W. van Apeldoorn, jhr. C. G. C. Quarles van Ufford, oud-bui-gemeester van Apeldoorn en oud-commissaris der Ko ningin in Gelderland, mgr. A. C. Ramse- laar, president van het r.k. klein-semina- rie in Apeldoorn, de r.k. deken van Apel doorn en diverse plaatselijke predikanten alsmede een vertegenwoordiger van de Is raëlische ambassade. Ook waren aanwe zig vertegenwoordigers van oud-verzets organisaties. De inwijdingsrede werd uitgesproken door dr. E. Berlinger, opperrabijn uit het district Utrecht, die er zijn vreugde over uitsprak, dat het Koninklijk huis zich had laten vertegenwoordigen, waarin hij het bewijs zag, dat de Koninklijke familie al tijd grote sympathie heeft voor de Jood se gemeenschap in ons land. Ook over de belangstelling van niet-Joden toonde spre ker zich bijzonder verheugd. De heer Booy heeft tijdens de receptie namens Prinses Wilhelmina de opperra bijn en het kerkbestuur gelukgewenst waarna verscheidene sprekers, onder wie de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe het woord voerden. Een concert zoals zaterdagnacht door Norman Granz in het Amsterdamse Con certgebouw gebracht werd heeft wel tot voordeel dat men een aantal jazz-promi- nenten in bonte afwisseling op het podium krijgt maar tevens krijgt een dergelijk concert een soms wat rommelig, fragmen tarisch karakter en is de aan de verschil lende medewerkers toegemeten tijd te kort om een werkelijke indruk van hun prestaties te krijgen, wanneer men hen al niet van de grammofoonplaat kent. Dit was ook in de zeer prille ochtend van de afgelopen zondag het geval. Een verster kende factor zal daarbij nog wel geweest zijn, dat het gehele concert eerst op zater dagavond in Brussel werd gegeven, waar na het om half een in Amsterdam startte. Muzikaal gezien was ongetwijfeld de combo van de Westcoast-drummer Shelly Manne het meest interessant. Ook hij tracht het slagwerk een leidende plaats in de muziek te geven, maar poogt dit te be reiken door zo geserreerd mogelijk te spe len. Meestal gebruikt hij alleen de brushes, ook in zijn soli die uiterst verfijnd klonken. Zijn samenspel met Russ Freeman was een lust voor het oor. Freeman is langza merhand een van de meest vooraanstande pianisten en componisten van Amerika ge worden en zijn geïnspireerd en virtuoos spel, waarin hij breekt met alle conventies van de jazz, dwingt respect af. Tenorsaxo fonist Richie Kamuca in zijn solo in „Yes terdays" liet horen dat hij zich aan de Basie-Young-invloeden gaat ontworstelen en een eigen richting vindt. Het trio van Jimmy Giuffre viel tegen. Giuffre poogt het ritme minder nadruk te geven, wat onder andere blijkt uit de be zetting: Jim Hall gitaar en Wilfred Middle- brook bas (anders dan in het overdreven dure programma stond aangegeven). Het spel klonk mat, vooral op klarinet, ook om dat Giuffre kennelijk poogde „saxofoon op klarinet te spelen". Hier en daar trof men goede passages aan, vooral waar Giuffre gitarist Hall op bijna fluisterende wijze be geleidde. Hall is een groot vernieuwer van de rol der gitaar in de moderne jazz-mu- ziek. Lang is men immers in het spoor van Django Reinhardt door blijven lopen. In zijn begeleiding van Ella Fitzgerald viel hij vooral op door grote zorgvuldigheid en raffinement. Roy Elridge zal velen nog altijd beko ren, ondanks het feit dat hij al zovele ja ren zijn partij op het wereldpodium mee- blaast. Hij werkte veel met gestopte trompet evenals Buck Clayton, maar des ondanks kom men van zijn „wendbaar heid" genieten, zijn harde pregnante toon en zijn swing die hem verbindt met zijn leerling-navolger, die hem in tal van op zichten heeft overtroffen „Dizzy" Gilles pie. Elridge werd evenals Ella Fitzgerald begeleid door het pretentieloos spelende Paul Smith quartet, dat zich op redelijke wijze van zijn taak kweet, maar zeker niet briljant was. Het gedeelte na de pauze werd geheel gevuld en hoe door een hevig transpi rerende en door de rook tranende Ella Fitzgerald, die met een grote witte zak doek voortdurend haar gezicht bette. „The Advertentie geest in huis. In Melisse geest zijn vele heilzamekrui- den verwerkt tot een krach tig kruidendistillaat. Mil joenen gebruiken het reeds jaren lang tot volle tevre denheid. Nu is Melissegeest ook in Nederland verkrijg baar. Flacons v.a. 1.90. EEN PRODUCT VAN KLOOSTER VROUW N.V. first lady of song" was aanvankelijk min der goed op dreef, maar herkreeg allengs haar inspiratie en zong op de bekende wij ze. Dat zij minder scat-vocals weggaf is naar onze mening alleen maar een vooruit gang, haar kwaliteiten komen beter tot hun recht als zij zich aan de teksten houdt, hoe platvloers die in de regel dan ook zijn. Het is jammer dat zij zich verplicht voelt show te maken, evenals Armstrong, die zij daarbij zelfs imiteert, ook wat stem be treft, grapjes die noch met muziek, noch met geestigheid van doen hebben. Haar zang was weinig geïnspireerd en verliest aan vitaliteit, ondanks haar grote stern- kwaliteiten. Ter herdenking van de honderdste ge boortedag van Anton Tsjechov zal op za terdag 5 maart de in verband met ziekte van Ton Lutz uitgestelde première plaats hebben van „De Meeuw". Zoals reeds ge meld is de regie in handen van Peter Sjarov. Rotterdams Toneel heeft tevens het blijspel „Gilt and Gingerbread" van Lio nel Hale in studie genomen. Pim Dikkei-s zal de regie voeren. Het decor is door Hep van Delft ontworpen. De medespe lenden zijn Enny Meunier, Ann Hase- kamp, Trins Snijders, Pim Dikkers, An- dré van den Heuvel, Adolf Rijkens, John Lanting, Peter Aryans en Sacco van der Made. De Haagsche Comedie zal op 9 april in de Koninklijke Schouwbux-g ter gelegen heid van de Tsjechov-herdenking de eer- ste voorstelling geven van „De Kersen tuin" onder regie van Peter Sjarov. De vertaling is van Charles Timmer, de kos tuums van Lisette van Meeteren. De voornaamste medewerkenden zijn: Ida Wasserman, Albert van Dalsum, Paul Steenbergen, Bob de Lange, Joris Diels, Coen Flink, Do van Stek, Annet Nieuwen- huyzen, Bas ten Batenburg, Broes Hart man, Fiet Dekkex-, Camille de Vries en Hep van Delft. Het bestuur van de Nederlandse Orkeststichting deelt mede dat de violist Steven Starijk met ingang van 1 april a.s. benoemd is tot eei-ste con certmeester van het concertgebouw orkest. Steven Starijk werd op 28 april 1932 in Toronto geboren uit Russisch-Oekx-ainsche ouders. Hij begon zijn vioolstudie op 7- jarige leeftijd en kwam op zijn tiende jaar op het conservatorium, waar hij in zes jaar afstudeerde. Hij was het jongste lid van het symfonieorkest van Toronto en trad voor de Canadian Broadcasting Cor poration op als solist, als concermeester en als kamermuziekspeler. In New York zette hij zijn studie voort bij Oscar Shums- ky, Mischa Mischakof en Alexander Schneider. In september 1956 vestigde Ste ven Starijk zich in Londen, waar hij werd benoemd tot eerste concertmeester van het Royal Philharmonic Orchestra onder Sir Thomas Beecham. Deze positie bekleedde hij tot het begin van dit jaar. Als solist trad hij behalve in Engeland in verschil lende Eui-opese landen op alsmede in Noox-d-Amerika. Starijk bespeelt de Hoch- stein Strandivarius uit 1715. Dit instrument in het bezit geweest van onder anderen Joseph Joachim. Op initiatief van de Stichting tot huisves ting van studenten te Delft zal in de Delft- se binnenstad een aantal onbewoonbax-e krotten, waarvan er thans verscheidene als lompenpakhuizen dienst doen, worden opgeruimd en vervangen door fraaie grachtenhuizen. Een complex van vijftien panden, gelegen in een der oudste stads gedeelten (Gasthuislaan, Klooster- en Vij verstraat), zal binnen drie maanden on der de slopershamer vallen. Aan de zijde van de Gasthuislaan komen dan op de vrijkomende ruimte drie riante grachten huizen in vier woonlagen te staan, waar in plaats zal zijn voor de huisvesting van ongeveer vijftig studenten. Deze grach tenhuizen zullen het karakter krijgen van de patriciërshuizen aan Delfts voornaam ste gracht, de Oude Delft. Ze zullen enige meters binnen de bebouwingslijn komen te liggen van de Gasthuislaan, omdat de hoofdingang aan de grachtzijde zal wor- den voorzien van een trapje met bordes. De slichting tot huisvesting van studen ten wil zo snel mogelijk tot realisering van de plannen overgaan. Er is geen en kel beletsel meer, dat de uitvoering in de weg staat. De medewerking van het ge meentebestuur is verzekerd en de finan ciën zijn aanwezig. Ook het gemeentebestuur van Delft heeft inmiddels ernst gemaakt met de oprui ming van de krotten. Het heeft er thans elf aan de Gasthuislaan en omgeving op het pi'ogramma staan, zodat er dus bin nenkort 26 krotten zullen worden gesloopt. In West-Europa heex-ste gedurende het weekeinde zacht voorjaarsweer en in Zuid-Frankrijk kwamen zelfs zomerse temperatux-en voor. Ook in Nederland werden hoge temperaturen bereikt; in Brabant wei-den zendag maxima gehaald 19 graden, dit is ruim tien graden boven normaal. Het zachte weer komt op reke ning van een zuidelijke tot zuidwestelijke stroming die tropische lucht aanvoert uit de omgeving van de Canarische eilanden. De stroming wordt in stand gehouden aan de oostflank van een gordel van lagedruk gebieden tussen de Azoren en de kust van Noorwegen. Enkele fi-ontale storingen be wegen met de stroming mee, maar deze gaan van geen noemenswaardige regen vergezeld. Wel zal een van deze fronten een afkoeling teweegbrengen nadat de tropische door max-itieme lucht is ver dreven. De maritieme lucht wordt mor gen door een krachtige zuidwestelijke wind aangevoerd. Er komen enkele buien in voor maar ook opklaringen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. 80 'S ei St ES <u Dinsdag 1 maart Zon op 7.27 uur, onder 18.19 uur. Maan op 9.03 uur, onder 22.52 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 februari Hoog water 5.29 en 17.43 uur. Laag water 1.10 en 13.35 uur. Dinsdag 1 maart Hoog water 6.09 en 18.26 uui\ Laag water 1.47 en 14.10 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder mist z 9 0 Ypenburg mist ozo 16 0 Vlissingen geheel bew zo 13 0 Eel de mist zo 15 0 De Bilt zwaar bew zzo 16 0 Twente geheel bew. z 15 0 Eindhoven zwaar bew. zo 19 0 Zd Limburg geheel bew. zzo 19 0 Helsinki sneeuw n -7 5 Stockholm sneeuw no -2 0,1 Oslo sneeuw no 3 5 Kopenhagen mist O 3 6 Aberdeen regen ozo 13 0,4 Londen licht bew. zzo 16 0 Amsterdam geheel bew. ozo 15 0 Brussel zwaar bew. zo 19 0 Luxemburg half bew. ozo 15 0 Parijs zwaar bew. ozo 21 0 Bordeaux geheel bew. zo 21 0 Grenoble zwaar bew. windst. 22 0 Nice geheel bew. nw 14 0 Berlijn geheel bew. wnw 10 0,1 Fx-ankfort zwaar bew. windst. 17 0 München half bew. zw 17 0 Zürich gohe*] bew zo 17 0 Geneve zw->ar l-=w. windst. 15 0 Locrno zwa°r b*w. windst. 14 0 Venen zw-ar b-w ozo 16 0 InnaMuck O" btwoll t w 17 0 Athene O'- c-***>ikt nno 17 0 Rone m st O 22 0 A.)*cc'o mi«t nno 15 0 Madrid zw«»r bew. windst. 25 0 Mallorca half bew. n 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2