helpen U eraf C BONN GAAT VOOR BASES IN BEROEP BIJ NAVO Franse geestelijkheid negeert het bezoek van Kroesjtsjev Wereldnieuws Westduitse minister dr. Lindrath overleden Reddingswerk in Zwickau gestopt „dat het hardst gaat" Kanselier Adenauer houdt minister Strauss de hand boven het hoofd Frankrijk verloor in Algerije 13.000 man Tito Iaat socialisten Pavlovic en Krekic vrij Inbraak op Brits schip in Amerikaanse haven Eisenhower in Argentinië BOYCOT VAN ZUID AFRIKAANSE GOEDEREN IN ENGELAND IJsbrekers vastgeraakt in zuidpoolgebied raatótoel MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 3 Promotor van het volksaandeel AMERICA'S BEST TOBACCOS Doodstraffen voltrokken Clerus is echter niet voor politieke agitatie Documenten verdwenen Communistische raad begroette De Gaulle Betoging in Londen tegen de apartheidspolitiek de (Van onze correspondent in Bonn Te Mannheim is zaterdag plotseling overleden de 63-jarige Westduitse minister van Bondsbezittingen dr. Hermann Lind rath. Hij was een ernstige nieroperatie goed te boven gekomen, maar een long aandoening die hem daarna trof, veroor zaakte zijn dood. Lindrath heeft grote bekendheid gekre gen door zijn plannen tot invoering van het „volksaandeel". Hoewel hij zelden in de openbaarheid verscheen, was het toch aan hem te danken dat voor de Westduit se publieke opinie het begrip „volksaan- deel" een goede klank kreeg. Hij deed een ernstige poging het effect in het algemeen bij hen die minder dan 16.000 mark per jaar verdienen ingang te doen vinden, door voor het staatsbedrijf Preussag A.G. volksaandelen uit te geven. Deze poging lukte niet helemaal, maar zij bewees wel dat het mogelijk is aandelen te versprei den onder de lagere inkomens. Met suc ces voerde Lindrath onderhandelingen met de deelstaat Neder-Saksen over een „privatisering" van de Volkswagenfabrie ken te Wolfsburg, waarvoor dit jaar even eens volksaandelen zullen worden uitgege ven. Lindrath was een der Evangelische mi nisters uit het kabinet-Adenauer. Hij was reeds voor 1945 in de politiek. Als lid van de Deutsche Volkspartei en later als met de nazi-partij sympatiserende was hij ge meenteraadslid van Halle. Na de oorlog bleek hij voor zijn aanvankelijke nazi sympathieën niet vervolgd behoeven te worden. Lindrath, deskundig op het gebied van gemeentefinanciën en administratie, werd in 1945 lid van de C.D.U. in de Russische zone van Duitsland. Hij werd drie maal door de communisten gearresteerd en vluchtte in 1951 naar West-Duitsland. In 1953 werd hij lid van de Bondsdag en in 1957 minister. Lindrath had zich ten doel gesteld om een nieuwe eigendomspolitiek in te voeren op zo breed mogelijke grond slag. (Van onze correspondent in Bonn De hoop op redding van 74 ingesloten mijnwerkers in de Karl Marx-mijn bij Zwickau in Oost-Duitsland is opgegeven. Een nieuwe brand verhinderde de red dingsploeg de enige toegang tot het geïso leerde mijngedeelte te bereiken. De mijn ramp van Zwickau heeft 123 mensen het leven gekost. Een week geledep, op maan dag 22 februari ontstond er brand in de mijn waardoor op een diepte van 1100 me ter 174 man werden ingesloten. Gisteren gebruikte men toch nog de modern ste reddingsinstallaties, maar de hitte, een nieuwe brand, steeds opnieuw naderende gassen en dreigende instorting van de gangen maakten iedere hoop op redding tenslotte illusoir. Onder de 123 omgeko men mijnwerkers bevonden zich 27 -leer lingen onder de 21 jaar. Zaterdag werden zowel in West- als in Oost-Duitsland de vlaggen halfstok gehe sen ter herdenking van de slachtoffers. In Zwickau nam de bevolking met een laatste „Glück auf" afscheid van 49 slachtoffers die op die dag werden begra ven. De rouwplechtigheid werd geleid door premier Grotewohl. In Oost-Duits land luidden tien minuten lang alle kerk klokken. In de Westduitse stad Mainz, centrum van het carnavalsfeest, gelastte men alle carnavalsfeesten op zaterdag af. Overigens blijft men in Oost-Duitsland voortgaan met propaganda te maken uit de afschuwelijke ramp: met veel nadruk maakte het Oostduitse persbureau A.D.N. bekend dat het een bijzondere vorm van naastenliefde en verzorging door de Oostduitse arbeiders en boerenstaat is dat een weduwe met een kind in totaal 10.000 Oostduitse marken krijgt als sterf- tegeld, pensioen, verzekering en rege ringshulp voor het overlijden van haai man in de mijn Premier Grotewohl verklaarde dat het ongeluk niet te wijten was aan gebrekkig materiaal, aan te geringe veiligheids maatregelen of aan het streven om een ho ge produktie te bereiken. Hij zei dat de re gering gezorgd had voor invoering van moderne technische uitrusting. Advertentie LEXINGTON (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft het af gelopen weekeinde zelf in gegrepen in de kwestie van de Westduits-Spaanse onder handelingen over de vestiging van Duit se bases in Spanje. De Westduitse rege ring, zo bleek uit zijn verklaring, zal als totdusver bij alle onderhandelingen over militair-politieke vraagstukken slechts in de nauwst mogelijke samenwerking met en haar bondgenoten handelen. Maar op twee plaatsen in de verklaring kan men onverholen wrevel van Adenau er lezen op hen die de laatste dagen cri- tiek op West-Duitsland hebben geleverd: 1. Adenauer noemde het grotesk dat ze kere Westduitse critici (hij doelde daar bij op de socialisten) de trouw van Bonn aan de NAVO in het geding hebben ge bracht terwijl diezelfde critici in het ver- PARIJS (Reuter) Bij de operaties te gen de Algerijnse opstandelingen in Alge rije zijn tussen oktober 1954 en 1 november 1959 in totaal ongeveer 13.000 Franse mi litairen gesneuveld, zo heeft het ministe rie van het leger in Parijs bekendge maakt. ALGIERS (UPI) Het Franse leger heeft bekendgemaakt dat vrijdag en zater dag in Algerije zes Algerijnse opstande lingen wegens terroristische daden voor een vuurpeloton zijn terechtgesteld. Ze waren alle zes door een rechtbank ter dood veroordeeld. Tegelijkertijd is bekend gemaakt dat een Frans militair tribunaal in Oran nog zeven andere doodvonnissen heeft uitgesproken wegens terroristische daden waarbij drie personen werden ge dood en achttien mensen werden gewond. Deze vonnissen werden uitgesproken vol gens nieuwe rechtsprocedures die de Franse regering heeft ingesteld als weer slag van de Europese opstand in Algiers. Het doel van die nieuwe, strengere, pro cedure is om tot een snellere berechting tegen Moslemse nationalisten te komen. Algerijnse nationalisten hebben zondag in twee café's te Algiers bommen gelegd. Een bom ontplofte niet, de andere ver wondde een bezoeker. In Setif werden bij een bomaanslag vier Algerijneh en een Franse soldaat gewond. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse clerus heeft besloten zich af zijdig te houden van Kroesjtsjev, wan neer deze van 15 tot 31 maart een bezoek aan Frankrijk zal brengen. Men neemt aan dat dit besluit op instigatie van of in overleg met Rome is genomen. Kardinaal Richaud, aartsbisschop van Bordeaux heeft in een communiqué laten weten, dat men gunstig dient te staan tegenover al le onderhandelingen welke kunnen leiden tot een spoedig herstel van de vrede in de wereld. De rooms-katholieken mogen daarbij echter niet vergeten, hoe de kerk in Rusland in stilte lijdt. Andere Franse aartsbisschoppen en bisschoppen moeten zich op soortgelijke wijze tot hun gelovi gen hebben gericht. Kardinaal Feltin, de aartsbisschop van Parijs, heeft bekendge maakt, dat hij, noch zelf noch vertegen woordigd door iemand anders, zal deelne men aan ontvangsten en andere plechtig heden ter gelegenheid van Kroesjtsjevs bezoek, waartoe hij volgens protocol zou worden uitgenodigd. Tegelijkertijd heeft hij het duidelijk gemaakt, dat het episco paat er zich zeer wel van bewust is, dat de Franse regering het recht heeft een premier van een buitenlandse staat te ont vangen en met hem onderhandelingen te voeren. Het episcopaat neemt dan ook met nadruk afstand van eventuele politieke agitatie tegen Kroesjtsjevs bezoek, zoals deze de laatste tijd tot uiting komt in ver scheidene Franse kringen. Het gevolg van de houding van de gees telijkheid zal dus zijn, dat zij zich niet zal vertonen op Kroesjtsjevs weg. In de Notre Dame van Parijs, in de kathedralen van Rouaan en Reims, die Kroesjtsjev met een bezoek zal vereren, zal hij niet door de bisschoppen, maar door vertegenwoordi gers van de Franse dienst voor historische monumenten worden ontvangen. Deze dienst heeft miljoenen guldens uitgegeven voor restauraties, bedragen die de heer Kroesjtsjev, getuige zijn opmerkingen tegenover Sukarno, ongetwijfeld als weg gegooid geld zal beschouwen. Eén kanun nik zal hij zien, Kanunnik Kirr, burge meester van Dijon, die hem niet als geestelijke maar als magistraat zal ont vangen. De pauselijke nuntius in Parijs, kardi naal Paul Marella, is zaterdag, na een be leefdheidsbezoek aan premier Debré naar Rome vertrokken. Men verwacht hem pas terug als Kroesjtsjev weer vertrokken zal zijn. Kardinaal Feltin heeft voorts ver klaard, dat gebedsbijeenkomsten, die in bepaalde Parijse parochies tijdens het be zoek zullen worden gehouden „voor de zwijgende kerk die door het communis me wordt vervolgd", zuiver parochiale aangelegenheden moeten zijn, los van po litieke partijen. leden alles in het werk hebben gesteld om juist de medewerking van West-Duitsland aan de NAVO te verhinderen. Hij had ten deze overigens nog een stapje verder kunnen gaan zoals reeds in de onafhanke lijke Westduitse pers is geschied en de so cialistische oppositiepartij, de S.P.D., kun nen verwijten dat zij zich zo bijzonder in spant voor de goede samenwerking tus sen Bonn enerzijds en anderzijds commu nistische staten als Polen, Tsjechoslowa- kije en ook Joegoslavië, maar geen goed woord over heeft voor welke benadering tot de NAVO ook van het fascistische Spanje. Integratie van verzorging 2. Adenauer hield zijn minister van De fensie Strauss de hand boven het hoofd. Hij keurde de Spaans-Westduitse onder handelingen beslist niet af, maar steun de Strauss in diens theorie over de vesti ging van Duitse militaire depots in het bui tenland omdat de Bondsrepubliek zelf te klein zou zijn. Adenauer zei dat zijn rege ring steeds weer. op alle NAVO-conferen- ties, gepleit heeft voor de integratie in het NAVO-systeem van het gehele ver- zorgingsvraagstuk. De verzorging der troepen wordt, nog altijd door elk der NAVO-leden afzonderlijk behandeld. Te gen de Westduitse opvatting in blijft dit probleem nog altijd voor verantwoording van elk der nationale staten afzonderlijk, aldus de bondskanselier. Daaraan verbond Adenauer een verkla ring dat zijn regering de NAVO nog een maal zal verzoeken het Westduitse leger de mogelijkheid te Verschaffen op het ge bied van de verzorging der troepen aan de NAVO-eisen te voldoen. Ook anderzijds wordt minister Strauss gespaard. Niet Strauss, zo wordt gezegd, maar de defensie-commissie van het kabi net (bestaande uit Adenauer, Strauss, de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano en minister van Binnenlandse Zaken Schroder) hebben de plannen opge steld voor de vestiging van Westduitse de pots in Spanje. Von Brentano zou deze plannen aan de NAVO te Parijs hebben voorgelegd. Er is geen sprake van, zo zegt men te Bonn, dat Strauss op eigen houtje militaire politiek heeft bedreven. Les geleerd Ondanks deze verdediging van Strauss' plannen kan men toch uit de westduitse pers opmaken dat deze „Spaanse les" van Westduitse zijde goed begrepen wordt. Ronduit heeft de General Anzeiger ge schreven dat de spelregel in het Westen luidt dat van een zelfstandige Duitse mi litaire macht in geen geval meer sprake kan zijn en dat ieder Duits wapen beslist in het geheel van de NAVO-controle dient te blijven. „In de loop van zijn jongste ge schiedenis heeft ons volk, zoals algemeen wordt toegegeven, een neiging tot fors heid en luidruchtigheid bewezen die van daag, reeds uit verstandige overwegin gen, in een zachtaardig optreden veran derd dient te worden. De partners eisen van ons dat wij geen belangrijke stap zon der de volledige toestemming der ande ren zullen ondernemen. Dat gebod is in Bonn overtreden", aldus de General An zeiger. BELGRADO (Reuter) De Joegosla vische regering heeft zaterdag Aleksan- dar Pavlovic, een 75-jarige vice-president van de vooroorlogse socialistische partij, de 72-jarige Bogdan Krekic, een der op richters van de partij en voormalig vak bondsleider, en twee andere politieke ge vangenen vrijgelaten. Zij waren twee jaar geleden op beschuldiging van het bera men van een complot ter geweldadige om verwerping van het regime van Tito ver oordeeld, de eerste twee tot respectieve lijk acht-en-een-half en zeven jaar gevan genisstraf. De vrijgelatenen zullen weer worden ge vangen gezet indien zij zich voor het ver strijken van de tijd, waartoe zij veroor deeld werden, aan andere strafbare acti viteit schuldig maken. De socialisten in het Westen hebben in dertijd tegen het proces geprotesteerd. (UPI) Ook de hoogleraren prof. Mi lan Zujevic en prof. dr. Milivoje Stranja- kovic zijn naar verluidt vrijgelaten. NEWARK (New Jersey), (Reuter) De gezagvoerder van het in Londen inge schreven schip „Wharanui", eigendom van de „New Zealand Shipping Company", heeft aangifte gedaan van diefstal van verzegelde stukken en geld uit een kluis in zijn hut. Hij zei tegen de politie dat de stukken zeer geheim zijn en slechts in tijd van oorlog mogen worden geopend. De politie stelde het Amerikaanse federa le bureau van recherche, de F.B.I. en de marine-inlichtingendienst op de hoogte. Volgens het blad „Newark Star-Led ger" zou de kapitein gezegd hebben dat het verloren gaan van de documenten de marine mogelijk zou noodzaken de gehe le Britse marinecode te wijzigen. Een functionaris van het Britse consu laat te Newark verklaarde dat het ge bruikelijk is dat Britse koopvaardijsche pen in het bezit zijn van lastgevingen be treffende hetgeen deze in oorlogstijd te doen staat. Er is echter niets speciaal ge- heims aan deze niét in code gestelde in structies. Britse marine-autoriteiten te Washington hebben de volgende verkla ring uitgegeven: „Wij betwijfelen ten zeer ste of het gemelde juist is. Het is niet ge bruikelijk, dat dergelijke schepen een Britse marinecode aan boord hebben". Een woordvoerder van de Britse konin klijke marine in Londen weigerde com mentaar. De diefstal had plaats toen het schip in de Amerikaanse haven Newar in New Jersey lag. Leden van de bemanning hebben een lange man, gekleed in een af gedankte militaire uniform, gezien, die verklaarde dat hij een onderzoek moest instellen naar elektrische apparaten, die bij vergissing aan boord van de „Whara nui" waren aangebracht. SèTE (Reuter) President De Gaulle van Frankrijk heeft zaterdag op zijn reis door Languedoc ook in de Middellandse- Zeehaven Sète een triomfantelijke intocht gehad. Men had de ontvangst in deze stad met enige spanning tegemoet gezien, aan gezien de burgemeester en de gemeente raad, die vrijwel geheel uit communisten bestaat, onlangs besloten hadden de offi ciële plechtigheden bij De Gaulle's be zoek te boycotten. De prefect had hen echter gelast om voor een waardig wel kom voor de president te zorgen. Zij ston den allen op het bordes van het stadhuis, de burgemeester met zijn sjerp, toen De Gaulle staande in een open auto tussen hagen van luid juichende mensen naar het stadhuis reed. BARILOCHE (UPI) President Eisen hower en de president van Argentinië, Ar- luro Frondizi, hebben na hun besprekin gen in Bariloche een gemeenschappelijke verklaring gepubliceerd. In deze „Verkla ring van Bariloche" wordt gezegd dat „niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden de hoeksteen van inter nationale harmonie en vriendschap" is. „Versterking van de democratische in stellingen draagt niet alleen bij tot de po litieke, economische en sociale vooruit gang, maar ook tot verbetering van de in ternationale betrekkingen". Eisenhower heeft het weekeinde voorna melijk doorgebracht met golfspelen en vissen. Het bezoek van de Amerikaanse president aan Argentinië valt samen met een hittegolf. Het was Eisenhower aan te zien, dat hij last had van de hitte. (Van onze correspondent in Londen De Britse Labourpartij heeft zondag met een groots opgezette demonstratie op Tra falgar Square, in het hart van Londen, de boycot van Zuidafrikaanse artikelen afge kondigd, welke een volle maand zal duren. Ook in sommige overzeese gebieden, zo als Kenya, wordt deze boycot nagevolgd. Hugh Gaitskell, de leider van de oppo sitie, heeft op het plein, dat beheerst wordt door Nelson op zijn hoge zuil en de fontei nen aan de voet daarvan, voor een me nigte van ongeveer tienduizend mensen in een vurige rede een hartstochtelijk pro test laten horen tegen de apartheidspoli tiek, die de blanke overheersing met de grofste middelen wenst te bestendigen. Het doel van de boycot is niet, zo zei Gaitskell uitdrukkelijk, de Zuidafrikaanse nationa listen op de knieën te krijgen, maar wel uitdrukking te geven aan de scherpe Brit se veroordeling van onverdraagzaamheid. Op Gaitskell's voorstel zond de bijeen komst drie boodschappen, namelijk naar de Zuidafrikaanse regering, naar het Afri kaans Nationale Congres en naar minis ter-president Macmillan. Tegenover hem werd dankbaarheid uitgesproken dat de Britse regering zich heeft losgemaakt van de Zuidafrikaanse rassenpolitiek. Labour heeft de boycot ontketend op ver zoek van bewegingen in Zuid-Afrika zelf. Ook uit liberale kringen wordt de actie gesteund, hetgeen bleek uit de rede van het liberale Lagerhuislid Jeromy Thor pe. Ook werd het woord gevoerd door de bekende priester-strijder voor verdraag zaamheid tussen de rassen, vader Huddle- ston. De Britse fascisten hielden tegelijker tijd een tegendemonstratie door tijdens de redevoeringen met auto's, welke op schriften met de naam van Sir Oswald Mosley droegen en voorzien waren van leuzen zoals „Steunt Zuid-Afrika tegen de rode verraders", rond het plein te rijden. Aan de demonstratie gingen grote op tochten door Londen vooraf. Gaitskell liep aan het hoofd van een van deze stoeten. Na afloop van de demonstratie kwam het tot handtastelijkheden met Mosley- fascisten. Het was een van de ergste poli tieke botsingen welke Londen sinds de oor log heeft beleefd. .Negen personen werden gearresteerd en verscheidene politieman nen werden gewond. Het begon toen Mos ley een protestbijeenkomst tegen de boy cot hield op het voorplein van het Charing Cross-station vlak tegenover Trafalgar Square. De politie slaagde er met veel moeite in de fascisten tot de aftocht te be wegen en probeerde hen van de rest van de opdringende en opgewonden menigte te scheiden. De fascistische troep, met Mos ley aan het hoofd, marcheerde toen over de volle breedte van Whitehall in de richting van de parlementsgebouwen ter wijl er van alle kanten dreigementen wer den geuit en flessen en andere voorwer pen als wederzijdse munitie werden ge bruikt. Spreekkoren wisselden elkaar af. De agenten vormden hand in hand en arm in arm een levende barricade tussen de twee groepen. Motoragenten probeerden de masse te verspreiden. Een particulie re motorrijder werd van zijn voertuig af gesleurd en door opgewonden betogers af geranseld, terwijl de duorijder geslagen werd met een vlaggestok. Mosley slaagde er ten slotte in zijn hoofdkwartier bij het Victoriastation te bereiken, waarna de menigte uiteen ging. WASHINGTON (Reuter/AFP) In het zuidpoolgebied ten zuiden van Argentinië wordt op het ogenblik het uiterste gedaan hulp te verlenen aan de Argentijnse ijs- breker „General San Martin", die zelf een stoutmoedige reddingspoging aan het on dernemen was. Ook het 1.239 ton metende Deense poolschip „Kista Dan" zit al vijf dagen in het ijs van het Zuidpoolgebied vast. De bemanning van de „General San Mar tin" kan nu zeven wetenschappelijke on derzoekers niet te hulp komen, die na lang maanden in het zuidpoolgebied te hebben verbleven, bijna geen levensmiddelen meer hebben. Onder hen bevinden zich twee zie ken. De „General San Martin", die een bemanning heeft van tweehonderd koppen bevindt zich ongeveer dertig kilometer van de zuidpoolbasis. Op verzoek van de Argentijnse regering is de krachtigste ijsbreker, waarover de Amerikaanse marine beschikt, de „Gla cier" naar de ingeslotenen gezonden. De Glacier moet daarvoor een afstand afleg gen van 1300 km. Mocht echter de „Gla cier" haar bestemming niet kunnen be reiken, dan zal de redding worden ver richt door de twee hefschroefvliegtuigen, die het schip aan boord heeft. Een avondje uit Weet je, waar ik zin in heb?" vroeg Adri veelbelovend, toen hij van de week 's avonds thuis kwam. „In een bioscoopje. Morgen gaan we eens fijn Ik smeedde het ijzer meteen toen het heet was, en greep de krant. Heerlijk morgen eens lekker uit. Daar waren we nu écht wel eens aan toe Terwijl ik m.e al verheugde, las ik op, wat er deze week zoal aan rolprenten te bekrijken viel: LALA DE HAVENMEID (Was ze zon dig? Nee! De maatschappij wordt aange klaagd ONTEERDE MEISJES (Realistisch dra ma aan de zelfkant van het rosse leven, waar ruig tuig huist in doffe sloppen DROMMEN STOMME NOZEMS BROM MEN. (Werpt een schril licht op de heden daagse jeugd. Een ontwrichte lugubere puber ivas hun leider 'S NACHTS ALS DE GROTE MENSEN SLAPEN (Ademloze spanning! Meisjes kom gerust kijken en neem je moeder mee (misschien steekt ze er nog wat van op.) LIEFDE TE KOOP (Openhartig als nooit tevoren! Een groots en machtig filmwerk over een actueel onderwerp). MEISJES TE HUUR (Uit het volle leven gegrepen! Hartstochten als laaiende draai kolken. Dit mag u niet missen!) PIET DE PSYCHOPAAT (Zijn enige ge liefde bedroog hemHet hartverscheu rende drama van een verbitterde jonge man. Hij haatte de wereld! Tenslotte ging hij ten onderU zult zich niet goed kunnen houden!) WILLEM DE WURGER (Hij had handen als schroevendraaiers Overdag was hij een briljant jurist, doch 's nachts draaide hij damesnekken om. Misdaad! Gegaran deerd twee uur griezelen! Ga er niet alleen heen!) „Is dat alles?" vroeg Adri geschrokken. Ja, dat was alles. We zijn die bewuste avond maar gezel lig thuis gebleven. Krantje gelezen, partij tje gedamd en een heet voetbad genomen. Paula Spotter Advertentie 10 TABL. f 0.60 20TABL.il,- 40 TABL. f 1.50 Steeds verder. De actie, die in verschei dene zuidelijke staten van de V.S. ge voerd wordt tegen rassenscheiding in restaurants en cafetaria's heeft zater dag in Ashville, Tennessee, tot vecht partijen en de arrestatie van meer dan 75 mensen geleid. De actie breidt zich steeds verder uit, zaterdag werden be togingen gehouden in Ashville, Tuske- gel (Alabama), Hampton (Virginia) en Montgomery (Alabama). Excommunicatie. De bisschop van Triva- drum, in India, dr. Vincet Derera, heeft de excommunicatie gelast van alle ka tholieken, die lid zijn van de commu nistische of de revolutionair socialisti sche partij. Vertraging. Forenzen in Rio de Janeiro hebben zaterdag op vijf stations in voorsteden van de Braziliaanse hoofd stad grote vernielingen aangericht uit protest tegen het feit dat de treinen te laat waren. Bij vechtpartijen met po litie en militairen, die de orde kwamen herstellen, zijn een tiental mensen ge wond. De schade is groot. Tsjiang. President Tsjiang Kai Tsjek van nationalistisch China heeft verklaard dat hij niet van plan is naar een derde mandaat voor het presidentschap te din gen omdat hij gekant is tegen herziening van de grondwet. Hij voegde hier ech ter aan toe dat hij zich niet zal ontdoen van zijn verantwoordelijkheden in dienst van het land. Mao. De Chinese bioscoopbezoekers kun nen op het ogenblik de zwemkunst van hun leider Mao Tse-Toeng bewonderen. Er wordt namelijk een kleurenfilm ver toond van de eerste Chinese nationale spelen van vorig jaar, waarin men de 66-jarige Mao behendig het water ziet doorklieven, hem ziet duiken en rug- zwemmen. In de afgelopen jaren is Mao vier keer van oever tot oever van de Jangste de breedste rivier van 't land gezwommen. Kadervorming. De universiteit van „de in ternationale vriendschap", die bij be sluit van de Russische regering in Mos kou is opgericht en die belast is met het vormen van nationale kader voor de ach tergebleven landen van Azië, vfrika en Latijns-Amerika, zal dit jaar vijfhonderd buitenlandse studenten tellen. In de loop van de komende jaren zal dit aantal drie a vierduizend zijn, aldus radio-Moskou. Gebedsactie. Kerkelijke gezagsdragers van alle denominaties in Engeland heb ben vandaag aangedrongen op een ge bedsactie voor het welslagen van de be sprekingen die het uit tien landen be staande ontwapeningscomité op 15 maart in Genève begint. In de oproep werden alle Christenen en Joden aangespoord tot onafgebroken gebed opdat door de voorzienigheid Gods de bespi'ekingen van het comité tot een gelukkig resul taat mogen leiden. Niet eerder. Saoedi-Arabië zal zijn diplo matieke betrekkingen met Frankrijk pas hervatten, als Algerije onafhanke lijk wordt, zo heeft volgens radio-Caïro het hoofd van de Saoedi-Arabische de legatie naar de buitengewone vergade ring van de Arabische Liga verklaard. Een hervatting van de relaties met En geland zou afhangen van een regeling van het geschil óver de oase van Boe- reimi. Op drie motoren. Een Superconstellation van de Transcanadian Airlines met 83 personen aan boord heeft zondagavond een landing gemaakt op drie motoren. Boven de Atlantische Oceaan brak een propellerblad, waarvan delen de motor binnendrongen. Ook het landingsge stel werd licht beschadigd. Niettemin wist de piloot het toestel veilig aan de grond te zetten. De meesten van de 74 passagiers waren Canadese immigran ten, die van een kort bezoek aan hun oude vaderland terugkeerden. Tegelijkertijd. Tien mensen zijn zondag omgekomen en veertien gewond bij het ontsporen van een personentrein na bij Palmares in de Braziliaanse Per- nambucom. De oorzaak van het onge luk was dat een rotsblok van een hel ling op de spoorbaan viel op het ogen blik waarop een personentrein passeer de.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3