Bergingsploegen zoeken naar de duizenden doden in Agadir Werkgevers handhaven hun standpunt HET W Ook Nederlands smaldeel snelt te hulp Vier doden in het verkeer NCAB acht oplossing nog mogelijk IJmuiden centrum van feestelijke viering WOENSDAG 2 MAART 1960 45e JAARGANG NUMMER 101 èee MOR l S 'êeforeijouêmj! In de krant van heden: Het woord is aan Opklaringen Vlaggetjesdag op 21 mei HET BOUWCONFLICT Bloemen en baby s Vooronderzoek tegen de oud-commandant van Westerbork Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, I m im rara ra jggg&J tfiTi "IF B8 *8" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I B ill I I j| ppssiÉll S' il I |j J Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Jgj Jig J&, ra^4L iJL Jl ^NihiiI^ ^iw!L JL JL JL W franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Hal^toHr!riaHekS~ S DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Amerika an» lucMbasii Spoorlij MARpKKOi Op de Meteorenweg in Amsterdam- Noord is dinsdagavond de elfjarige Rudi Postma ten gevolge van een aanrijding om het leven gekomen. Zijn tienjarig broertje Corrie Postma liep zeer ernstige verwon dingen op. De jongens zaten samen op een fiets, die bestuurd werd door Rudi. Corrie zat achterop. Vermoedelijk door on voorzichtig rijden, zo meent de politie, kwamen zij in aanraking met een hen achterop rijdende vrachtauto met aan hangwagen. Beide jongens kwamen onder de auto terecht. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed Rudi. Bij het door de politie ingestelde onderzoek werd de auto, die technisch niet in orde bleek te zijn, in beslag genomen. Een 29-jarige voetganger, J. v. d. Klugt uit Honselerdijk, is in Den Haag in botsing gekomen met een 17-jarige wielrijder K., overleed tijdens zijn vervoer naar een ziekenhuis aan zijn verwondingen. De man was gehuwd. De wielrijder kreeg een ern stige hersenschudding. In Venlo is een personenauto uit Nij megen tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. Van de drie inzittenden der per sonenauto werd de 20-jarige mej A. Orth uit Nijmegen zo ernstig gewond, dat zij overleed. Haar 22-jarige broer, die even eens ernstig gewond werd, is later even eens aan zijn verwondingen bezweken. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAJ (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMESJASJES in kleuren pa? Wéerrapportén 1, 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 Agenda van IJ mond en Haarlem 5 Langs sluizen en havens 5 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee 6' Feuilleton7 Horen en Zien 7 Beeldverhalen 7 Globetrotter (Garcia de Leon).. 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Pope: Een koppig mens koestert geen over tuiging, doch zijn overtuiging koestert hem. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer, matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. AGADIR, (Rcuter/AFP/UPI). - Reddingsploegen zoeken naar licha men van slachtoffers van een dei- zwaarste aardschokken in de geschie denis, welke de stad Agadir in Ma rokko voor driekwart van de aard bodem vaagde. De jongste schatting van het aantal doden in Marokko is thans 3000. Deze raming, afkomstig van Amerikaanse vliegers, die een luchtbrug naar Agadir onderhouden, omvat ook een gewondental van ruim 5000. Officieel waren er vanmiddag 800 doden en 2000 gewonden geteld. De aardschok, die Agadir vrijwel van de kaart veegde, gebeurde maandag avond laat. Hij was van „uitzonder lijke hevigheid" en duurde tien secon den. Onder de verwoeste gebouwen zijn enkele luxe hotels. Kroonprins Moulay Hassan houdt zich bezig met hel coördineren van de reddings pogingen door Marokkaanse, Franse en Amerikaanse troepen, die zich bij Agadir, op 400 km van Casablanca langs de Atlan tische kust, hebben samengetrokken. De aardschok werd gevolgd door een hoge is zwaar beschadigd. Artsen en verpleeg sters, die de hele nacht hebben doorge werkt, hebben echter de meeste patiënten kunnen redden. De bedden met de zieken staan thans op straat. De weg van de stad naar de luchtbasis is vol auto's. Iedereen in de getroffen stad, die de beschikking heeft over een vervoer middel, tracht een goed heenkomen te zoeken. Vel mensen kamperen in de bui tenwijken. De mensen zijn zeer angstig. Zij vrezen een nieuwe aardbeving. In de Marokkaanse vloot- en luchtbasis ten zuiden van Agadir is een reusachtig ziekenhuis ingericht, waarin dinsdagoch tend tenminste tweehonderd slachtoffers, Fransen en Marokkanen, waren op genomen. Verscheidene slachtoffers, die in zieken huizen zijn opgenomen, zijn stom gewor den van schrik. Een jong meisje deed het volgende re laas: „Plotseling hoorde ik een dof gerom mel, waarna ik door de daarop volgende schok op de grond werd geworpen. De ka mer, waarin mijn vader en moeder waren, was plotseling verdwenen. Mijn zuster had de tegenwoordigheid van geest het wiegje te grijpen van ons jongste zusje Nanette, maar het was leeg. Wij slaagden erin bui ten te komen, waar gedrang en paniek heersten. Plotseling hoorden wij een on heilspellend geluid: de weg zakte weg en auto's verdwenen in de diepte." Intussen stroomt van alle kanten hulp toe. Frankrijk, Engeland, Amerika en Spanje sturen schepen, vliegtuigen en me dische teams. Het Nederlandse smaldeel 1, bestaande uit de „De Ruyter", de jager-s „Gelderland", „Drenthe" en „Limburg" en het fregat „De Bitter", werd vanmiddag om twaalf uur in Agadir verwacht. Giro 777 Het Nederlandse Rode Kruis heeft een zending van 100 sets 400 cc gedroogd bloed- plasma per vliegtuig naar het getroffen gebied van Agadir gestuurd. Daarvóór wa ren reeds 700 dekens verzonden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft giro rekening 777 geopend voor het storten van geldelijke bijdragen ter leniging van de nood in Agadir. De zaterdag voorafgaande aan het uit varen van de Nederlandse haringvloot voor de nieuwe teelt zal dit jaar op 21 mei vallen. Dit keer zal de landelijke viering van deze dag te IJmuiden geschieden. Het staat vrijwel vast dat in IJmuiden een optocht wordt gehouden onder de ti tel „Van vleet tot eet". Van vele kanten is reeds medewerking aan deze optocht toegezegd. De heer J. Dura, voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf heeft na afloop van de tussen werkgevers- en werknemersorganisaties gehouden besprekingen een persconferentie gehouden, waarin hy zei dat de werkgevers op het standpunt blijven staan dat de risicoclausule voor de thans aan de gang zijnde werken gehandhaafd moet blijven. Dat komt er op neer dat de werkgevers niet kunnen voldoen aan de eis van Rijksbemiddelaars, dat voor deze „overlopende werken" de loonsverhogingen niet in de bouwprijs worden doorberekend. De werkgevers blijven dus weigeren de C.A.O., die gisteren had moeten ingaan, te tekenen. vloedgolf, die over het strand van Agadir zweepte en hotels en vissershutten over spoelde. AGADIR Agadir biedt een verschrik kelijke aanblik. Van de meeste ultra moderne hotels in dit vakantieoord is niet veel meer over dan een hoop puin. Grote rotsblokken staan midden in opengereten straten. Auto's liggen volkomen vernield langs de wegen en in opengescheurde hui zen kan men bedden zien, waarin de licha men liggen van mensen, die in hun slaap zijn omgekomen. Men vreest dat vrijwel alle militairen, die deel uitmaakten van de in Agadir ge legerde Marokkaanse troepen om het leven zijn gekomen. Het hoofdkwartier van deze troepen is volkomen vernield. Van de 150 gasten, die logeerden in het hotel Saada, zouden maar 20 het er levend hebben af gebracht. Een weeshuis in de buurt van dit hotel is nog slechts een hoop puin. Men vreest dat maar enkele van de 100 weeskinderen, die hier woonden, gered zijn. De meeste hulpploegen beschikken slechts over houwelen en schoppen. Met ware doodsverachting dalen zij aan tou wen in diepe kloven, die de aardbeving op vele plaatsen heeft doen ontstaan. Volkswijk zwaarst getroffen De volkswijk van Agadir is het zwaarst getroffen. Duizenden Marokkanen leefden daar in huizen van vele verdiepingen, die vrijwel alle zijn ingestort. Men kan deze wijk nog slechts langs een weg, die boven dien veel scheuren heeft, bereiken. Een fraai ziekenhuis de trots van de stad derzoeken en hem daarover op zeer korte termijn te rapporteren, aldus het commu niqué. B.A.P.B.: nooit concreet Naar aanleiding van het communiqué van de Nederlandse Christelijke Aanne mers- en Patroonsbond deelde men van de zijde van de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond desgevraagd aan het A.N.P. mee, dat de Christelijke Bond al eerder het standpunt te kennen heeft gegeven, dat toch een oplossing te vinden moet zijn. De Christelijke Bond heeft echter nooit die oplossingen geconcretiseerd. De N.A.P.B. is echter bereid over alles te praten. Ook als de regering de aannemers zal uitnodi gen te komen praten, zal de N.A.P.B. dat graag doen, maar dan zal de regering be grip moeten krijgen voor de situatie van de aannemers. Men kan niet een oplossing vinden door wederzijds een beetje toege ven, zo meent men bij de N.A.P.B. R.K.-bond: ziet er geen gat in. Van de zijde van de r.k. Aannemers- en Patroonsbond werd in een commentaar op het communiqué van de Christelijke Bond opgemerkt, dat men niet vermag in te zien op welke eventuele mogelijkheden in dat communiqué wordt gedoeld. „Mis schien loopt er in Nederlang nog iemand rond, die een oplossing ziet, maar dat zijn wij niet," zo merkte de secretaris van de r.k. bond, mr. J. A. van der Steen, op. „De zaak zit vast. Misschien komt er een initiatief van regeringszijde. Het is te ho pen, dat dat dan zeer spoedig komt." De werknemersorganisaties De drie werknemersorganisaties zullen hun bondsraadsvergaderingen tegen don derdagochtend bijeenroepen ter bespre king van de situatie. Alle drie de verga deringen zullen in Utrecht worden gehou den. Advertentie Prinses Margaret en haar verloofde Anthony Armstrong Jones hebben dinsdagavond in de Covent Garden te Londen een uitvoering bijgewoond van het Koninklijk Ballet. Prinses Margaret en haar verloofde gefoto grafeerd. in de hal van het theater. Telefoto Eén bloemenmeisje maakt nog geen lente, maar als het er nu zes zijn? De komst van de bloemenmeisjes betekent voor Haarlem altijd het begin van het voorjaar. Een teken, onfeilbaarder dan de eerste fluitende merel of het eerste kievitsei. Deze zes charmante meisjes zijn gefotografeerd op de trap in het nieuwe verkeershuis van „Haarlems Bloei". Morgen zijn zij met hun veer tien andere collegaatjes aanwezig bij de opening van de Voor jaar sbeurs „La femme et la fleur" in het Krelagehuis en daarna zullen zij der traditiegebouw regelmatig in de Haarlemse binnenstad bloemen aan voorbijgangers uitreiken. Amsterdam heeft geen bloemenmeisjes, maar misschien wil de lezer het met deze „schrikkelbaby's" doen? Peter, Monique, René, Ronald, Ronny, Ma rion, Cara en Debby werden op 29 febmari in de kraamafdeling van het Wilhelmina Gasthuis geboren. Hier liggen ze op een rijtje. DORTMUND (Reuter) Het bureau van de openbare aanklager te Dortmund heeft bekendgemaakt, dat er een vooronderzoek is geopend tegen Konrad Gemmeker, die commandant van het concentratiekamp Westerbork is geweest. Albert Konrad Gemmeker is op 27 sep tember 1907 te Dusseldorp geboren. Op 20 januari 1949 werd hij door het bijzon der gerechtshof te Leeuwarden veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Sedert 1935 was hij in functie bij de Gestapo in zijn ge boortestad. In 1937 trad hij als lid toe tot de N.S.D.A.P. In 1940 kwam hij bij de S.S. waar hij de rang bereikte van S.S.- Obersturmführer. In augustus van dat zelfde jaar werd hij te werk gesteld op de Abteilung Verwaltung und Recht van de Befehlshaber der Sicherheitspolizei in Den Haag. Van juni tot oktober 1942 was hij kampcommandant te St. Michielsges tel, van oktober 1942 tot april 1945 was hij commandtn van het „Judendurchgangs- Iager" Westerbork. Hoe graag de werkgevers ook in de rich ting van de regering mee zouden willen denken, zij achten het uitgesloten dat de eenmaal gemaakte bouwcontracten, die die risicoclausule bevatten, niet worden nagekomen. De heer Dura erkende het volledig recht der werknemers, te profi teren van de vrijere loonvorming, en be treurde het dat men nu staat aan de voor avond van een conflict in een voor de eco nomie van ons land zo belangrijke be drijfstak. De risico-clausule is volgens de heer Dura een onderdeel van de prijsvor ming; hij ontkende op grond daarvan dat zij prijsverhogend zou werken. In de ja ren 1957 en 1958 is volgens de lieer Dura het prijspeil in de bouwnijverheid met vijf a tien percent naar beneden gegaan. Ruimte niet doorgeven Bij de C.A.O. van 1958 werd bepaald dat de aannemer die kon aantonen door die C.A.O. reële schade te lijden, die schade volgens de risicoregeling mocht doorbere kenen. Die oplossing is ons nu niet gebo den, aldus de heer Dura. De heer Dura zei verder dat de aanne mers bereid zijn hun werknemers mee te laten delen in de ruimte en de welvaart. Die ruimte is er echter niet meer als zij meteen aan de opdrachtgevers moet wor den doorgegeven, ook voor de thans lopen de werken. Wij maken ons sterk, aldus de heer Dura, dat de loonsverhogingen in de toekomst geen prijsverhogende werking zullen hebben. Voor de vandaag te con tracteren werken heeft de overheid welis waar geen bezwaar tegen doorberekening van de loonsverhogingen, maar dat mag gebeuren op grond van de in de komende jaren te verwachten produktiviteitsstij- ging. De bedoeling van de aannemers is nu, de bestaande C.A.O. te verlengen en noch op lopende, noch op nieuwe werken loons verhogingen te geven. Het is volgens de heer Dura onmogelijk met twee C.A.O.'s naast elkaar te werken. Men zou dan de situatie kunnen krijgen dat voor werken, die vlak voor 1 maart zijn aangenomen en drie jaar duren, niet de hogere lonen mogen worden gegeven, terwijl dat bij op 1 maart aangenomen werken, die bij voorbeeld een half jaar duren, wel zou mogen. Standpunt N.C.A.B. Het bondsbestuur van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond is gisteren onder leiding van de voorzitter de heer H. Stamhuis in ver gadering bijeengekomen ter bespreking van de situatie rondom de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf. Het bestuur van de N.C.A.B. is na diepgaand beraad tot de conclusie gekomen, aldus deelt het in een communiqué mee, dat op dit moment nog niet alle mogelijkheden om tot een voor alle betrokkenen aanvaardbare oplossing te komen uitputtend zijn onderzocht. Het heeft derhalve zijn vertegenwoordigers in het overleg opgedragen deze wellicht nog resterende mogelijkheden nader te on-

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1