Eerste Kamer duikt opnieuw in de Lauwerszee-affaire JURY VANMORGEN REEDS TIEN UUR IN BERAAD AKKERTJES H^REKT Morgen nog zacht weer Minister Zijlstra krijgt in het Noorden nooit een standbeeld yrettf Brazilië zoekt hulp uit Nederland Critiek op Europese school in Luxemburg Staatssecretaris Stijkel in Wenen Minister vraagt advies van studiecommissie Surinaamse premier bezoekt Ned. Antillen Tot welke van de zes mogelijke uitspraken zal zij komen? ENGEL Voorlopige uitkeringen voor 1960 vastgesteld Geruchten over een ongeluk aan boord van de „Rotterdam" BImUI Nieuwe startbaan op Schiphol bijna klaar Jongen viel uit rijdende trein Meer repatrianten naar de V.S.? Botsing tussen twee trams in Rotterdam Wegens roofmoord twaalf jaar geëist Nouveauté toont Boussac WOENSDAG 2 MAART 1960 2 V.V.D. blijft hameren op belastingverlaging Sen aa„ de^ Met verlopen paspoort naar Oostenrijk Caltex plaatste order voor uitbreiding van haven Men kweekt er kleurloze Europeanen Brandschade van 80.000 gulden Het stakingsrecht DE ZAAK-VAN R. GRIEP GRIEPGR\EP GRIEP GRIEP Het Gemeentefonds Verhoging kijkgeld Neefje stal zeventig gulden van tante Nieuw schip voor Oranje-lijn De geheide gebeide van Wynand Fockink ZEER, OUDE GENEVER Lasser trachtte gestolen auto te verkopen Kerkelijk Nieuws (Van onze parlementaire redacteur) Een minister van Financiën is nooit po pulair. Dat ondervond minister Zijlstra donderdag in de Eerste Kamer bij de be spreking van de begroting van Financiën, „In het noorden zal voor minister Zijlstra geen standbeeld worden opgericht," zei de heer Pollema (C.H.U.), „want iedereen weet dat het zijn schaduw is, die boven de Lauwerszee hangt en dat hij de afsluiting tegenhoudt. Daarop antwoordde prof. Zijl- %tra dat de minister van Financiën, voor wie een standbeeld opgericht wordt, een üechte schakistbewaarder moet zijn ge weest." Daarom hoopte hij, dat het voor hem nooit zou gebeuren. Wat de Lauwerszee betreft, had minis ter Zijlstra niet de indruk dat die kwestie door de regering in een partijpolitiek slop ïou zijn geraakt. Het kabinet heeft het enige juiste beleid gevolgd door enkele maanden uitstel te vragen. Op dat stand punt. is geen zakelijk gefundeerde kritiek mogelijk, want anders had een beslissing genomen moeten worden, die niet verant woord zou zijn geweest. Een klacht van de heer Pollema was voorts geweest dat de Kamer tegen minis ter Zijlstra praat als tegen een muur. Ik wou, zei hij, dat de dijken van de Lauwers zee net zo keihard waren als de minister is. Alle belastingwensen van de Kamer hangt hij op aan de kapstok van de reeds jarenlang aangekondigde algemene be lastingherziening. Dat verwijt vond minister Zijlstra onbil lijk, want „het suggereert ten onrechte, dat ik onwillig zou zijn, in een gedachten- wisseling met de Kamer te treden." Bin nenkort worden de wetsontwerpen inzake de algemene belastingherziening inge diend en aan de vooravond daarvan heeft het geen zin, er uitvoerig over te spreken. Ingaan op details van die herziening, zo onderstreepte staatssecretaris Van den Berge, zou alleen maar nieuwe vertraging betekenen. Belastingdebat Evenals de heer De Wilde (V.V.D.) had de heer Pollema aangedrongen op ophef fing van de Vermogensbelasting, die „uit de tijd is," en op geleidelijk verlaging van de progressie in de Inkomsten- en Loon belasting. Van de inkomsten van de ge huwde vrouw wilde de heer De Wilde 2500 gulden vrijstellen van inkomstenbelas ting. Hij noemde dit een algemeen econo misch belang met het oog op het grote te kort aan vrouwelijke arbeidskrachten, maar de heer Van Campen (K.V.P.) voel de daar weinig voor en ofschoon de heer Hellema (A.R.) de arbeid van de gehuw de vrouw wilde bezien tegen de achter grond van de gewijzigde maatschappelij ke toestanden, zocht hij een oplossing lie ver in een ruimere regeling voor de kos ten van verwerving. Met de heer Pollema drong de heer Van Campen aan op ophef fing van de Omzetbelasting op boter om dat ook margarine is vrijgesteld. Alleen Advertentie De gouverneur van de Braziliaanse staat Rio Grande do sul, de heer Brizola, brengt deze maand tweemaal een bezoek aan Ne derland waar hij besprekingen met rege ringsautoriteiten en vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven zal voeren over de moge lijkheid van vestiging van Nederlanders in zijn staat en van Nederlandse technische hulp bij de uitvoering van werken als het graven van een kanaal en landontginnin- gen, aldus is dinsdag van Braziliaanse zijde in Den Haag vernomen. De heer Brizola komt donderdag in Nederland aan en vertrekt de volgende dag naar het buitenland. Daarna zal de gouverneur op 13, 14 en 15 maart in ons land verblijven. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat met de Oostenrijkse rege ring een regeling is getroffen, krachtens welke van 1 maart 1960 af de wederzijdse onderdanen voor binnenkomst in de beide landen naast een geldig nationaal paspoort of een geldige toeristenkaart, ook gebruik kunnen maken van een ten hoogste vijf jaar verlopen nationaal paspoort. Voorts is de visumplicht, welke voor Ne derlanders, die langer dan drie maanden in Oostenrijk wensten te verblijven, was gehandhaafd, thans geheel afgeschaft. Caltex heeft bij de Kon. Nederlandse Maatschappij voor havenwerken te Am sterdam een order geplaatst voor het ont werpen en uitvoeren van uitbreidingen en moderniseringen van de havenaccommoda tie van de Bahrein Petroleum Company te Sitra (Bahrein). De uitbreidingen houden onder meer in, vier aanlegplaatsen voor tankschepen van 45.000 ton en twee voor tankschepen van 18.000 ton. de heer De Vos (P.v.d.A.) pleitte voor in voering van een vermogensvermeerde- ringsbelasting. Hij wil geen belasting-ver laging zolang het rijk nog zoveel nieuwe taken heeft. Die opvatting vond de heer Hellema (A.R.) ofschoon hij het er niet mee eens was, als consequentie te waar deren. Want hij verweet de andere par tijen dat zij de uitvoering verlangen van allerlei kostbare projecten alsof de rege ring over onbeperkte middelen beschikt, maar tegelijk ook belastingverlaging eisen. Toch verklaren alle partijen, merkte de heer Hellema op, dat zij handhaving van de waarde van de gulden een probleem van de eerste orde achten. Het afwegen van belangen tegen elkaar is niet de sterk ste zijde van net parlement. Men is niet bereid tot opschorting van kostbare pro jecten. Als men dan toch belastingverla ging verwacht, moet men een grote opti mist zijn of een erge pessimist ten aan zien van het verantwoordelijkheidsgevoel van de minister van Financiën. Onder de huidige omstandigheden verwachtte de heer Hellema bitter weinig van de alge mene belastingherziening voor verlaging van de belasting. De vervulling van de in de Kamer 's middags geuite wensen schatte staats secretaris Van den Berg 's avonds op 700 miljoen gulden. Minister Zijlstra maakte erop attent, dat het vaststellen van een rangorde van uit te voeren belangrijke projecten niet alleen een zaak is van het kabinet, dat tot zo'n voorkeurslijst na tuurlijk het initiatief moet nemen. Ook het parlement moet kiezen wat voorrang moet hebben. En als men de uitgaven wil verlagen, moet men zeggen welke uitga ven. Ook alle partij fracties zouden voor zichzelf een lijst van voorkeur moeten op stellen, zoals het kabinet doet. Het vrij- blijvend spreken over hogere uitgaven moet ophouden voor de duidelijkheid van de politiek. Belastingverlaging blijft aan de orde, zo verklaarde minister Zijlstra, maar zij moet worden afgewogen tegen gewenste uitgaven, alles binnen het raam van de mogelijkheden volgens de verwach tingen voor 1961. Voor mij staat niet bij voorbaat vast, zei hij. Boter en margarine zijn niet eikaars concurrenten omdat opheffing van de vijf percent omzetbelasting op boter de afzet ervan niet zou doen toenemen. De prijzen van boter en margarine liggen daarvoor niet dicht genoeg bij elkaar. Over de verkoop van grond in de IJssel- meerpolders (naast verpachting) hoopt het kabinet spoedig zijn standpunt te be palen. In de -Eerste Kamer heeft mevrouw J. F. Schouwenaar-Franssen (V.V.D.) don derdag het woord gevraagd over het wets ontwerp op de goedkeuring van het onder tekende statuut van de „Europese school" in Luxemburg. Zij zei deze school zeer be langrijk te achten, doch er kleven enige bezwaren aan. De Nederlandse kinderen leren te weinig van de geschiedenis en aardrijkskunde van eigen land, zo zei zij. Een verenigd Europa heeft geen behoefte aan kleurloze Europeanen. Het geringe aantal Nederlandse leerkrachten vier op vijftig Nederlandse leerlingen staat buiten verhouding tot die der andere na tionaliteiten. Minister Cals antwoordde, dat hij het parlement op de hoogte van de ontwikke ling van de Europese scholen zal houden. In Europees verband wordt ernaar ge streefd, het onderwijs in geschiedenis en aardrijkskunde op een breder Europees niveau in alle landen te brengen. Het aan tal onderwijskrachten is in onderling over leg vastgesteld in verband met het onder wijsprogramma. Voor de tien Nederland se kleuters is één Nederlandse kleuter leidster aanwezig. Aan de lagere school zijn drie Nederlandse onderwijzers op achtenveertig Nederlandse leerlingen aan wezig en voor de vijftig middelbare leer lingen vier Nederlandse docenten. „Wij moeten de reële ontplooiingsmogelijkhe den voor de toekomst van de school in de gaten houden, zowel financieel, econo misch als wat mankracht betreft," aldus mr. Cals. Hij wilde in overleg met me vrouw Schouwenaar nog wel eens op nieuw bekijken of de Nederlandse vor ming der Nederlandse kinderen op de Europese school voldoende tot haar recht komt. Het ontwerp van wet wérd nadien zon der hoofdelijke stemming met de aante kening, dat de heer Seegers (C.P.N.) te gen is, aanvaard. WENEN (APA) De Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Water staat, de heer E.G. Stijkel, heeft dinsdag in Wenen een uitvoerige gedachtenwisse- ling gehad met de Oostenrijkse minister van Handel, dr. Fritz Bock. De heer Stij kel is voorzitter van de conferentie van Europese ministers van Verkeer. Het ge sprek ging over het Europese wegver keer en in het bijzonder over de uitbrei ding van het Europese wegennet. Ook de kwestie van de unificatie van de bepalin gen inzake grootte en gewicht van voertui gen en het vraagstuk van gemeenschap pelijke internationale verkeersregels kwamen aan de orde. De heer Stijkel is naar Wenen gekomen voor overleg met de twee vice-voorzitters van de conferentie van ministers van Ver keer de Oostenrijkse minister Karl Waldbrunner en de Noorse bewindsman Varmann —met het oog op de bijeen komst van de ministers in mei. Bij een brand in de textielfabriek n.v. „Rutten" te Horst, die maandagavond, door tot nu toe onbekende oorzaak, ont stond en tot ver na middernacht duurde, werd voor ongeveer 80.000 gulden schade aangericht. Produkten, grondstoffen en bovendien enkele dure machinerieën gin gen bij de brand verloren. De regering wil haar standpunt omtrent de vraag, of de indiening van een ontwerp tot wettelijke regeling van het stakings recht moet worden bevorderd, bepalen, nadat zij van de door haar benoemde com missie van arbeidsrechtdeskundigen de no dige voorlichting heeft ontvangen. Zij ver trouwt, dat deze commissie binnen niet te lange tijd haar zienswijze aan de rege ring zal kenbaar maken. Dit heeft minister Beerman geantwoord op de schriftelijke vragen van het gesteld naar aanleiding van het arrest van de Hoge Raad inzake de boycot van de „Panhonlibco"-schepen. De heer Sam- kalden had gesteld, dat de bestaande span ning rond het stakingsrecht door dit ar rest niet is opgeheven. Hij vroeg of de mi nister voornemens was een wetsvoorstel te bevorderen teneinde de betekenis van het stakingsrecht voor onze rechtsorde te verduidelijken en te versterken. Naar het dagblad „De West" verneemt, zal mr. S. Emanuels, tijdens zijn verblijf op Curacao, met de Antilliaanse regering spreken over de eventuele wijziging van het Koninkrijksstatuut. De Surinaamse ministerpresident zal op 4 maart naar de Antillen vertrekken, voor de opening van de Suriname-tentoon- stelling aldaar. Volgens een officiële me dedeling ligt het niet in de bedoeling, in terne Nederlands-Antilliaanse problemen aan te roeren of zich daarmede op welke wijze ook in te laten. Te Caracas zullen besprekingen wor den gevoerd met de Nederlandse ambas sadeur dr. Boon over internationale aan gelegenheden. Meer in het bijzonder ver band houdende met de „Organization of American States" en de nieuw op te rich ten Caribische organisatie. „De West" meent verder te weten, dat ook handels aangelegenheden tussen Suriname en de Antillen besproken zullen worden. (Van onze correspondent in New York) Van R.'s lot ligt thans in handen van de jury. Dinsdagmiddag om kwart voor zes kregen de juryleden de zaak toegewezen en trokken zij zich voor hun beraad terug. Wanneer zij tot een conclusie zullen komen is echter moeilijk te voorspellen. (UPI) De jury in het proces tegen de Nederlandse marconist Van R. heeft reeds tien uur over de zaak beraadslaagd. Om tien uur heden, woensdagmorgen (Neder landse tijd) werd uit Boston vernomen, dat de juryleden hun beraad dat om kwart voor twaalf dinsdagavond (Nederlandse tjjd) begon (17.43 uur plaatselijke tijd), nog steeds voortzetten. Nederlanders die niet aan de juryrecht spraak gewoon zijn, moeten intussen wel onder de indruk komen van de buitenge woon grote verantwoordelijkheid die rust op een groep juridisch ongeschoolden. Op de laatste dag werd de jury blootge steld aan een waar bombardement van tegenstrijdige betogen van aanklager en verdediger. Van R. zelf kreeg van de rech ter. overeenkomstig de gewoonte in de staat Massachusetts gelegenheid enkele woorden tot de jury te richten. Zijn be heerste verklaring dat hij alleen schuldig is aan overspel, kan op de gezworenen zeker indruk hebben gemaakt doch zij kre gen deze dag wel heel veel te verwerken, Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 Advertentie In een nota van wijzigingen inzake het wetsontwerp tot vaststelling van de be groting van het Gemeentefonds delen de ministers van Financiën en van Binnen landse Zaken aan de Tweede Kamer mee dat in..dit ontwerp de post algemene uit kering aan gemeenten wordt verhoogd met 925.242.500. In hun toelichting zeggen de ministers dat het in de Memorie van Antwoord reeds aangekondigde wetsontwerp tot verlen ging van de werkingsduur van de Finan- ciële-Verhoudingswet 1953-1959 inmiddels bij de Staten-Generaal is ingediend. De ministers delen mee, dat het in de bedoeling' ligt de percentages, waarnaar de voorlopige uitkeringen voor 1960 van de te verlengen wet zullen worden bere kend, vast te stellen op 158 voor de alge mene uitkering en 156 voor de belasting uitkering. Het voor de belastinguitkering geraamde bedrag wordt daarmede prak tisch geheel onder de gemeenten verdeeld. Zodra de nodige gegevens bekend zijn om trent de financiële gevolgen voor de ge meenten van de in 1960 te verwachten sa larismaatregelen voor het overheidsperso neel zal nader worden bezien, welke maat regelen in verband hiermede ten aanzien van het percentage der algemene uitke ring zullen moeten worden genomen. Na het tot stand komen van de verlen- gingswet zal een wijziging van het Finan- ciële-Verhoudingsbesluit 1953 worden be vorderd, teneinde de mogelijkheid te ope nen tot het alsnog indienen van aanvra gen om toekenning van een subjectieve verhoging der algemene uitkering met in gang van 1960. De Eerste Kamer heeft donderdagmiddag zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot verhoging van het kijkgeld van 30.tot en hoogste 40.per jaar aangenomen. Het is zoals men weet de bedoeling het kijkgeld vast te stellen op 36.per jaar. Enkele dagen geleden glipte een 16- jarige jongen uit Rotterdam het huis uit met de huissleutel van zijn tante, die bij zijn ouders op bezoek was. In tante's wo ning stal hij 70,-, waarna hij vlug naar huis terugkeerde, de sleutel weer in tan te's mantelzak deed en verder rustig aan de conversatie deelman. De zaak kwam uit en de volgende avond hielden recher cheurs van de kinderpolitie de knaap aan in een soort jazz-sociëteit, waar hij bezig was het gestolen geld op te maken. Als verklaring voor zijn slechte handel wijze gaf hij op, dat hij zijn jarige moeder met een geschenk had willen verrassen. KAAPSTAD (UPI) In Kaapstad cir culeren onbevestigde berichten dat een der officieren van de „Rotterdam" van de Holland Amerika Lijn dinsdagochtend, toen het schip nog op zee was, op tragische wijze om het leven is gekomen. De gezagvoerder van de „Rotterdam" en de agenten van de maatschappij wei gerden commentaar te leveren op deze be richten. De „Rotterdam" is met ruim 500 passa giers op een rondvaart van de Verenigde Staten naar Afrika en Europa. Op de n.v. scheepswerf en machinefa briek „De Merwede" te Hardinxveld-Gies- sendam zal dinsdagmiddag de kiel worden gelegd voor het passagiers-vrachtschip „Prinses Margriet", dat in opdracht van de Oranje lijn (maatschappij Zeetrans port) n.v. wordt gebouwd. Het schip zal een zusterschip worden van de „Prinses Irene" het 8533 brt. me tende vlaggeschip van de Oranje lijn en als zodanig eveneens worden gebruikt in de dienst van de Fjell-Oranje lijnen tus sen Europa en de Noord-Amerikaansë gro te meren via de St. Laurenszeeweg. De „Prinses Margriet" zal beschikken over accommodatie voor ongeveer 110 passagiers. De voortstuwing zal geschie den door een Man-motor die het schip een snelheid van 17 knoop zal geven. De tewaterlating zal in de tweede helft van dit jaar plaatsvinden, terwijl de op levering in de loop van 1961 tegemoet kan worden gezien. Advertentie per hele liter Hfe m vfe M mm Wynand Fockink - Anno 1679 De nieuwe 3300 meter lange start- en landingsbaan van de Amsterdamse lucht haven zal precies volgens schema, op 1 april gereed zijn. Onlangs is de bovenste laag van de baan, die voor zware straal- verkeersvliegtuigen zal worden gebruikt, gelegd, bestaande uit asfaltbeton. In de resterende vier weken zal de baan een op pervlaktebehandeling krijgen. Om het op pervlak stroef te maken wordt een dun laagje van asfalt bitumen-vulstof op het beton gesmeerd en daarop wordt heel fijn split gewalst. Men is thans bezig om de randstroken van de baan, elk 15 meter breed, af te werken, terwijl de daarnaast gelegen grasbaanstroken, elk van 100 me ter breed, gedraineerd worden. De DC-8 van de K.L.M. zal zaterdag 9 april om 18.30 uur van de nieuwe baan starten voor zijn eerste vlucht in de gere gelde dienst op New York. met name een betoog van twee uren waar in rechter Murray de juryleden instruc ties gaf. De jury kan keus maken uit zes verschillende mogelijkheden. Zij kan Van R. schuldig verklaren aan moord met voorbedachte rade, maar ook kan zij tot de conclusie komen dat de beklaagde niet schuldig is. Daartussen liggen vier andere uitspraken: de jury kan Van R. schuldig verklaren aan moord met voorbedachte rade, doch er de aanbeveling aan toevoe gen hem niet ter dood te brengen. De an dere mogelijkheden zijn: schuldig aan doodslag; schuldig aan doodslag door on voorzichtigheid zoals men dat vroeger in Nederland noemde, en tenslotte: geweld pleging. Alle juryleden moeten eenstem mig tot een van deze zes uitspraken komen. De rechter wees erop dat Van R. een vreemdeling is, doch precies eender be hoorde te worden beoordeeld als een Ame rikaans staatsburger. Uit de gegevens die tijdens het proces naar voren zijn geko men, moet, zo zei rechter Murray, de jury een redelijke conclusie proberen te trek ken. De rechter wees erop dat een zeer be langrijke vraag is, of de wonden op het lichaam van Lynn Kauffman zijn veroor zaakt vóór of na het intreden van de dood. Maar hoe moeten de juryleden uitmaken op welke wijze Lynn verwond is geraakt? Voor de vermaning van de rechter, dat de jury zich „niet moet laten omverpraten door de laatste redevoeringen van deze dag", was stellig enige aanleiding. Aanklager McAuliffe beweerde bijvoor beeld pertinent dat Van R. Lynn heeft vermoord omdat zij haar verhouding met hem niet langer wenste voort te zetten! Onbevooroordeelde waarnemers vragen zich af, hoe de aanklager dit motief voor eventuele moord heeft vastgesteld. De ver dediger, Langdon Powers, onderstreepte daarentegen dat geen enkel bewijs is ge leverd en merkte op dat de juryleden hun geweten zeer zouden bezwaren indien zij deze man schuldig verklaarden. Het slot van de dag was somber en dra matisch. Met krachtige en rustige stem zei Van R. tot de jury: „Indien uw uit spraak niet gunstig is, straft God mij wel licht voor mijn overspel. Dit overspel was verkeerd, maar mijn vrouw heeft mij ver geven en geen andere zonde drukt mijn geweten. Ik ben niet schuldig". Enkele vrouwen op de publieke tribune snikten hoorbaar toen Van R. na deze ver klaring werd weggeleid. (Van onze Haagse redacteur) Een 20-jarige lasser uit Gouda is in Den Haag aangehouden, omdat hij een gesto len auto wilde verkopen. Hij bood deze aan bij iemand, die per advertentie een auto te koop had gevraagd. Deze man vertrouwde de zaak echter niet en waarschuwde de politie. De lasser gaf toe dat de auto op 19 februari jl. in Utrecht van een IJmuidenaar is gestolen. Dinsdagmiddag is de achtjarige jongen H. L. Schleeper uit Zaandam op het baan vak Amsterdam-Zaandam ter hoogte van de Hemweg uit een rijdende trein geval len. Een mede-reiziger, die het ongeluk zag gebeuren, trok aan de noodrem. Men trof de jongen langs de spoorbaan aan, met verwondingen aan het hoofd. Hij is in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De trein had tien minuten vertraging. WASHINGTON (Reuter) De juri dische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wets ontwerp goedgekeurd, dat immigratie van 3.146 Nederlandse gezinnen uit Indonesië toestaat. Het ontwerp is naar het Huis ge zonden met een aanbeveling tot goed keuring. Op het Marconiplein in Rotterdam is een tramwagen van lijn 17 in volle vaart tegen een van rechts komend tramstel van lijn 4 gebotst. Zes personen werden ge wond. Enkelen van hen zijn ter behande ling naar het ziekenhuis gebracht. De ma teriële schade was zeer groot. Het tram verkeer in beide richtingen over het Mar coniplein is gedurende een uur gestag neerd geweest. „Dader toonde geen berouw" Een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van voorarrest en terbeschik kingstelling van de regering heeft de offi cier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Kemper dinsdagmor gen gevorderd tegen de 27-jarige schilder Adrianus S. uit Den Haag, die in de nacht van 30 december 1958 de 47-jarige pu blieke vrouw Marie van E. in haar wo ning aan de Nieuwe Haven heeft gewurgd en daarna haar sieraden, een bontman tel, een hoogtezon, een massageapparaat en 50,heeft gestolen. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie, dat de schilder na zijn daad geen spoor van inkeer, berouw of angst heeft getoond, maar slechts bevredigde heb zucht. „Hij heeft gedood om de diefstal te ple gen. Hij was zeker niet laveloos dronken", aldus de officier. Hij achtte het niet verantwoord het ad vies van het psychiatrisch rapport te vol gen. Dit advies luidde dat de man psy chotherapeutisch behandeld zal moeten worden. De conclusie van het rapport was, dat de schilder ten tijde van het plegen van de daad in sterk verminderde mate toerekeningsvatbaar moest worden ge acht. De verdachte, die schilder van zijn be roep was, had de vrouw in haar krin gen bekend als „blonde Marie" in de zomer van 1958 leren kennen. Daarna heeft hij haar nog meerdere malen bezocht. Later meende hij door de omgang met deze vrouw een ziekte te hebben opgelo pen. De dokterskosten wilde hij van de vrouw terughebben. Zij heeft die echter nooit betaald. Een bezoek aan de dokter had de schilder trouwens ook nooit ge bracht. Op de avond van 30 december is de ver dachte omstreeks 8 uur 's avonds van huis gegaan. Hij kwam terecht in een bar in de Herenstraat, waar hij aan één der aan wezigen een zaklantaarn en een mes had laten zien en gezegd zou hebben „Van avond heb ik nog een karweitje op te knap pen". Ongeveer om halftwaalf is hij wegge gaan richting Spui, naar de vrouw aan de Nieuw Haven. Hij ging haar woning bin nen en trof de vrouw aan, terwijl zij aan het hoogtezonnen was. Er ontstond een woordenwisseling, waarop verdachte erg kwaad was geworden. Hij sloeg de vrouw in het gezicht en drukte zijn vingers in haar hals. Daarna legde hij haar op de divan. De hoogtezon, een massage-apparaat en een bontjas, die in een kast in de kamer hing, pakte de verdachte in een doos. Uit een kastje stal hij nog oorbellen, een ket ting, een parelcollier en diverse sieraden, terwijl hij de inmiddels overleden vrouw ontdeed van haar ring, horloge en scha kelarmband. Daarna ging hij op de fiets, met medeneming van de buit naar huis. De volgende dag, Oudejaarsdag, had hij de parelcollier aan zijn vrouw gegeven als verjaardagsgeschenk. Met de rest van de sieraden was hij naar een taxateur ge gaan. Zijn schoonmoeder had inmiddels de hoogtezon in gebruik genomen. De patholoog-anatoom, dr. J. Zelden- rust, die het lijk had geschouwd, was tot de conclusie gekomen, dat de dood is in getreden tengevolge van een met kracht uitgevoerde wui'ging. De verdediger, mr. H. G. Schoonhoven, bestreed de opzet tot doden. Was de vrouw niet thuisgeweest, dan zou de schilder mogelijk alleen maar de diefstal hebben gepleegd. Pleiter was van oordeel dat het hier een samenloop is geweest van dief stal en geweldpleging. Hij verzocht de x-echtbank de verdachte een straf op te leg gen gelijk aan het voorarrest en hem ter beschikking van de regering te stellen. De rechtbank zal op 15 maart vonnis wij zen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zevenhuizen (Z.H.) W. F. van der Staat te Bierum. Bedankt voor Bodegraven L. Blok te Kapelle a. d. IJsel. Vrye Evang. Gemeenten Aangenomen naar Hendrik Ido Ambacht D. Visser te Rotterdam-Zuid. Advertentie vrydag a.s. bjj Brinkmann, Gr. Markt. Avond-show uitverkocht. Middag-show nog plaatsen beschikbaar. Fa. NOUVEAUTé Haarlem Grote Houtstraat 14 Het KNMI deelt mede: In het algemene weerbeeld komt maar weinig verandering. De hoofddepressies volgen een baan die loopt van het zee gebied ten zuiden bij Newfounland in noordoostelijke richting naar Schotland. Ze stuwen steeds nieuwe hoeveelheden zachte lucht in de richting van West-Europa. Ter wijl Nederland buiten de directe invloed sfeer van de hoofdcentra ligt, is er toch vrij veel regen gevallen. Deze werd ver oorzaakt door kleinere storingen, die in de zuidwestelijke stroming meekomen. Een laatste van deze serie trok vandaag ons land voorbij. Over de oceaan nadert vervolgens een rug van hoge luchtdruk, die tijdelijk het weer zal gaan beïnvloeden. Het is onzeker of een volgende storing Nederland morgen later op de dag zal kunnen bereiken. De temperatuur blijft aan de hoge kant voor de tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 24 uur. M -è'l .s-S Donderdag 3 maart Zon op 7.22 uur, onder 18.23 uur. Maan op 9.59 uur, onder uur. Maanstanden 5 maart 12.06 uur eerste kwartier. 13 maart 9.26 uur volle maan. 20 maart 7.41 uur laatste kwartier. 27 maart 8.38 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 2 maart Hoog water 6.48 en 19.05 uur. Laag water 2.21 en 14.45 uur. Donderdag 3 maart Hoog water 7.25 en 19.41 uur. Laag water 2.55 en 15.20 uur. Den Helder mist zw 9 2 Ypenburg motregen zzw 11 3 Vlissingen motregen z 10 3 Eelde motregen zzw 11 1 De Bilt regen zzw 11 4 Twente regen zzw 11 3 Eindhoven motregen zzw 12 2 Zd Limburg regen z 12 1 Helsinki geheel bew. ozo -11 0 Stockholm sneeuw zzo -5 1 Oslo regen windst. -5 11 Aberdeen onbewolkt windst. 13 0 Londen regen z 13 0,2 Amsterdam motregen zzw 12 3 Brussel regen z 12 2 Luxemburg regen zzw 10 2 Parijs regen zzw 13 1 Bordeaux regen zzw 14 4 Grenoble zwaar bew. windst. 14 5 Nice zwaar bew. nnw 17 0 Berlijn licht bew. z 5 5 Frankfort geheel bew. zzw 14 2 München licht bew. zzw 10 8 Zürich zwaar bew. O 10 5 Genève half bew. nno 13 2 Locarno zwaar bew. 0 19 0 Wenen onbewolkt wnw 10 0,1 Innsbruck zwaar bew. wzw 8 6 Athene zwaar bew windst. 18 0 Rome zwaar bew. windst. 17 0 Ajaccio half bew. no 16 0 Madrid onbewolkt windst. 20 0 Lissabon onbewolkt wnw 16 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2