Na vijftig jaar achteromzien wendt Zuid-Afrika zich naar de toekomst Akkoord in Kongo tussen Baloeba en Loeloea JUBILEUM VAN EEN UNIE Accentverschuiving van controverse Boer-Brit naar sleutelprobleem: „rassenscheiding of niet" Duidelijke voorlopers 0/3 de Proces op gang WERELDNIEUWS Macmillan volgende week naar Parijs Critiek op Macmillan in Zuidafrikaans Lagerhuis raatótocl 3 Voor een particulier bezoek aan De Gaulle Massahulde aan Mboya in Kenya werd belet Afvaardiging van Europees parlement in Algerije WOENSDAG 2 MAART 1960 Voorloper van een toekomst: blank en zwart aan dezelfde kant van het hek, een plaats onder Zuid-Afrika's zon voor iedereen. Maar de teeg naar die idylle is lang en pijnlijk. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan zal za'terdag over een week een tweedaags bezoek brengen aan president De Gaulle in Parijs. Dit bezoek zal volgens de officiële aankondiging een particulier karakter dragen. Om dit te onderstrepen zal Macmillan worden ver gezeld door zijn echtgenote Lady Dorothy. Deze aankondiging kwam als een ver rassing. Macmillan is ruim twee maanden geleden in Parijs geweest en president De Gaulle komt begin volgende maand voor een officieel staatsbezoek naar Londen. Macmillan zal De Gaulle thans kort vóór Kroesjtsjevs bezoek aan Frankrijk ont moeten. Aangenomen wordt dat De Gaulle de Britse premier wil raadplegen over enkele aspecten van de geallieerde politiek voor zijn gesprek metde Russische leider begint. Sinds Macmillans vorige bezoek aan Parijs is Frankrijk, als gevolg van de kernproef in de Sahara de derde kernmogendheid van het Westen geworden. Dit heeft, zo wordt hier gezegd, nieuwe belangrijke problemen geschapen voor de westelijke diplomatie welke moeten worden opgelost vóór de topconferentie in mei. Aangezien De Gaulle juist terug zal zijn uit Algerije zal ongetwijfeld ook Afrika, dat Macmillan pas langdurig heeft be zocht, een belangrijke plaats innemen in de besprekingen tussen beide leiders. De Gaulle's uitnodiging aan de Britse pre mier dient vooral gezien te worden als een poging, zij het op het laatste nippertje, om de Frans-Britse eenheid welke in het afge lopen jaar nogal eens werd gehavend, naar buiten toe zoveel mogelijk te herstel len. Zowel De Gaulle als Macmillan is van oordeel dat dit het best kan gebeuren door onderling, persoonlijk, informeel contact. Uit betrouwbare bron verneem ik zo juist dat het in de bedoeling zou liggen dat president De Gaulle tijdens zijn bezoek aan Londen, dat van 5 tot 8 april plaats heeft, de beide huizen van het Britse par lement in een gemeenschappelijke zitting in de Westminster Hall zal toespreken. Op dit ogenblik is hiervan nog geen officiële bevestiging te krijgen. Zulk een, voor een buitenlands staatshoofd zeldzame ge beurtenis zou inderdaad een indrukwek kende demonstratie vormen van Brits- Franse verbondenheid ondanks alle bar sten in het Atlantische front. PARIJS (Reuter) In Franse diploma tieke kringen is verklaard dat de Franse president Macmillan heeft uitgenodigd een weekeinde- op Rambouillet, vijftig „kilor meter ten zuiden van Parijs, door te bren gen om met hem van gedachten te wisselen vóór het staatsbezoek van Kroesjtsjev. Er staan geen formele besprekingen over internationale vraagstukken op het pro gramma. Midden April zal president De Gaulle naar de Verenigde Staten reizen. Macmillans weekendbezoek valt 48 uur voor Kroesjtsjevs aankomst in Parijs. Het spreekt daarom vanzelf dat De Gaulle en Macmillan het Oost-West-vraagstuk zullen bespreken. Het Franse rechtse blad „L'Aurore" waarschuwt, dat Macmillan niet moet pro beren een wig tussen Bonn en Parijs te drijven. Het blad wijst op „aanhoudende vijandigheid" van de Britse pers tegen West-Duitsland. „Niet lang geleden kwam diezelfde pers in he,t geweer tegen wat ge noemd werd de as BonnParijs". „Zou Macmillans vriendelijkheid bedoeld zijn om deze as eens en voor altijd te vernie len?" Een dergelijke poging zou volgens „L'Aurore" echter gedoemd zijn te falen. KAAPSTAD (Reuter, UPI) Dr. De Wet, een lid van de Nationale (regerings) partij, heeft vrijdag in het Zuidafrikaan- se Lagerhuis voorgesteld, dat de buiten landse correspondenten in Zuid-Afrika zich laten inschrijven bij de regeringsvoorlich tingsdienst. De weigering om dit te doen zou volgens hem strafbaar gesteld moeten worden. De Wet acht deze maatregel ge wenst „met het oog op de buitengewone afmetingen die de campagne tegen Zuid- afrikaanse parlement heeft gehouden. Afrika de laatste tijd heeft aangenomen". Hij uitte voorts scherpe critiek op de rede die premier Macmillan van Groot- Brittannië enige tijd geleden in het Zuid- Macmillans rede was kennelijk aangepast aan de politieke situatie waarin de Britse Conservatieve partij zich bevindt, aldus De Wet. Door „de blanke van achteren aan te vallen" en daardoor een wit voetje te halen bij de oppositieleider Gaitskell, heeft Macmillan de wind uit de zeilen van de Britse Labourpartij genomen, zo zei hij. De Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten gebruiken alle dezelfde methoden om de sympathie van de zwar te staten van Afrika te winnen. „Er be staat een soort misplaatste en overdreven sympathie voor de zwarte, een sympathie die geen grenzen kent zelfs wanneer dit vernietiging van de blanken betekent"", al dus De Wet, een zoon van de bekende bóe ren-generaal. De minister van Buitenlandse Zaken, Erico Louw, zei dat het bezoek van Macmillan het voor de blanke moeilijker had ge maakt zijn positie in Zuid-Afrika te hand haven. Zijn rede had een zeer ongelukkige uitwerking in andere delen van Afrika ge had, maar ertoe bijgedragen de rechtge aarde Engels- en Afrikaanssprekende Zuidafrikanen tot elkaar te brengen, al dus de minister. NAIROBI (UPI) De grootscheepse welkomsdemonstratie die vijfduizend Afrikanen hun leider Tom Mboya zaterdag bij zijn terugkeer in Kenya hadden wil de weg waarlangs de jonge Afri kaanse leider het vliegveld van Nairobi in een open jeep verliet werd afgesloten, zo dat Mboya niets merkte van de enorme menigte die in 27 bussen en met andere voertuigen voor hem gekomen waren. Op een persconferentie die hij later hield zei Mboya, dat er in Kenya geen plaats is voor mensen als Llewelyn Briggs, de leider van de exclusief blanke Verenigde Partij, die de onafwendbaarheid van het onafhankelijk worden van Kenya niet wil len accepteren. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Iloge Nood De lente aarzelde nog enigszins, maar was toch onmiskenbaar aanwezig. Daar voor stond de temperatuur borg, die on danks het ontbreken van zonneschijn de winterjas naar de klerenkast verwees. Men kon zich, indien men niet te hard van stapel wilde lopen, tegen alle eventualitei ten met een regenjas dekken en dit had ik dan ook gedaan, toen ik op die stille dag strandwaarts trok. Mijn enig levend gezel schap bestond daar uit het gevolgelte dat zich op de luie deining liet drijven dan wel door de hemel wiekte of in troepen langs de waterlijn stond. De schelpen knetter den opgewekt onder mijn zolen, de zachte branding was alleszins in staat om de ge dachten aangenaam te sussen en zo ont brak er geen enkel element om mij tot een harmonisch wezen in een gaaf universum te maken. Eensklaps echter werd deze gaafheid doorboord en wel door een menselijke fi guur. Waarschijnlijk doordat ik in gedach ten verdiept was geweest, had ik deze fi guur niet zien naderen, ofschoon daartoe aan het verlaten strand toch alle gelegen heid bestond. Hoe het ook zij, op zeker ogenblik keek ik op en zag iemand op mij afkomen. Het duurde enkele tellen eer ik de verschijning naar sekse kon determi neren. Ja, ondanks de kortgeknipte haren en de lange broek was het een vrouw. Ze keek mij aan, evenwel niet met een vrien delijke oogopslag die mijn hart had kunne verheugen. Ernstig was de uitdrukking van dit stellig niet met overmaat aan schoonheid begiftigde gelaat. Ik meende het wel eens te hebben gezien, maar zwak als ik ben in het herkennen van menselijke gezichten, kon ik mij niet te binnen bren gen, hoe deze vrouw heette. Inmiddels was zij vóór mij blijven staan, hetgeen mij noopte eveneens mijn schreden in te houden, en richtte zij, met gebruikmaking van mijn naam, het woord tot mij. Ik mompelde iets vaags terug, maar een begroeting mijnerzijds was fei telijk niet nodig, want zonder dralen vroeg zij mij of ik haar een schrijfstift en papier kon verschaffen, zulks omdat zij iets wilde opschrijven. Het leek een vreemd verzoek, hier op dit verlaten strand, maar het la ter juist gebleken vermoeden kwam in mij op dat deze vrouw zich tot het schrij versgilde gerekend wenste te zien. En waarom zou een scheppende geest niet op een stil strand in hoge nood kunnen komen te verkeren? Toch kostte het mij enige moeite, mijn reactie even ernstig te hou den als haar aanspraak was geweest. Ik grabbelde in mijn zak en viste daaruit een stompje potlood op ter lengte van enkele centimeters. Ander schrijftuig had ik niet bij mij. Vervolgens scheurde ik enige blaadjes uit mijn zakagenda. „Is het zo genoeg?" vroeg ik. „O ja, dank u," zei ze. „Waar kan ik u het potlood terugbezorgen?" „Dat moogt u houden, als aandenken aan deze ontmoeting," verklaarde ik gul. We liepen beiden verder. Even later keek ik om en zag haar achter een van de bunkers, die ons als erfenis uit de oorlog zijn gebleven, verdwijnen. Boven mijn hoofd krijsten meeuwen. Misschien is hun geluid ook tot haar doorgedrongen en heeft het extra luister bijgezet aan het schep pende moment dat zij daar achter die bun ker moet hebben beleefd. M. Mok A.dvertentie STERK, KREUK HERSTELLEND, WASBAAR, PLOOI HOUDEND JOHANNESBURG. De Unie van Zuid-Afrika viert dit jaar haar vijftigste verjaardag en er zijn tekenen beter laat dan nooit dat zij ten lange leste voldoende meerderjarig is geworden om een begin te maken met het onder de ogen zien van de harde, onaangename feiten van het leven. Want van het nutte loze, kinderachtige gekibbel tussen Boer en Brit verschuift het poliieke zwaarte punt geleidelijk naar het enige werkelijke, en over alles beslissende, probleem van Zuid-Afrika: de gedwongen samenwoning van drie miljoen blanken en elf- eneenhalf miljoen negers, kleurlingen en Indiërs in één land. Niet dat de rekening tussen „Afrikaner" en „South African", Zuidafrikanen van Nederlandse en van Britse stam, al vereffend is: de grote sluitpost, het uitroepen van de republiek zal, vermoedelijk dit jaar, na een referendum komen. Maar ironisch genoeg ligt in die definitieve afrekening, die postume boeren overwin ni rig in de Boeren oorlog, juist een nieuwe kans dat de Zuidafrikaanse politiek met een schone lei kan beginnen, zich kan normaliseren en opnieuw indelen volgens de verschil lende inzichten, die er bestaan over dat beslissende, bijna onoplosbare rassen probleem. Dat het. zolang geen enkele Zuidafrikaan met gekleurde huid over zijn toekomst geraadpleegd wordt, slechts een begin van een zeer gedeeltelijke normalisatie zal zijn, is een andere zaak: het is in Zuid-Afrika's legale, actieve politiek nu eenmaal gebruik de niet-blanken eenvoudig te abstraheren. Deze enigszins stoutmoedige blik op de toekomst wordt ingegeven door verschijn selen, die reeds nu er duidelijke voorlo pers van zijn. Zowel in de Nationalistische partij en in het Afrikaanse volksdeel, als in de UNITED Party en de Britse bevol kingsgroep doen zich scheuren voor, die niets meer met de strijd tussen Boer en Brit. maar alles met het rassenprobleem te maken hebben. Twee parlementsleden van de „Nats", de jonge „Japie" Basson en professor „Sakkies" Fouré, hebben zich van hun fractie afgescheiden. Zij verlan gen terugkeer tot de opvattingen van ge neraal Hertzog omtrent nationale eenheid, toenadering tussen blanken en Kaapse kleurlingen en vooral een redelijker en menselijker toepassing van de rassen scheiding. De studentenraad van de uni versiteit in Stellenbosch, wieg van de theo retische „apai-theid", is afgetreden en wenst zijn volgende verkiezing op het the ma „voor of tegen apartheid" te houden. Professor Coetzee van Stellenbosch heeft de Zuidafrikaanse regering ervan beschul digd. de „apartheid" niet eerlijk uit te voe ren. het „Zuidafrikaanse Buro voor Rasse aanleenthede" heeft de twijfel uitgesproken of Zuid-Afrika ooit de vriendschap van zwart-Afrika zal kunnen winnen. Tot de groepen prominente Afrikaners, die aan een ernstig gewetensonderzoek omtrent de „apartheid" zijn begonnen, behoort ook de Nederduits Llervormde Kerk. De gewe tensvraag die Afrikaanse intellectuelen zich nu steeds stellen is deze: „Wanneer het uiteindelijke doel der „apartheid": splitsing van Zuid-Afrika in zelfbesturen- de witte en zwarte delen politiek en eco nomisch onuitvoerbaar blijkt, vervalt dan niet iedere morele rechtvaardiging voor de huidige status van rechteloosheid van de zwarte man, die wel tijdelijk maar nooit eeuwig mag zijn". De rechtlijnige calvi nistische denkwijze heeft ook voordelen! In de United Party en het Britse volks deel doet zich een evenwijdig verschijnsel voor: elf leden van de U.P.-parléments- fractie hebben zich losgemaakt van de par tij en onder leiding van dr. Steytler en Harry Lawrence de Progressieve partij gesticht. Hun program omvat onder meer: kiesrecht voor Zuidafrikanen van iedere kleur, die een bepaalde graad van bescha ving hebben bereikt, vrijheid voor de BRUSSEL (Belga) In tegenwoox'dig- heid van de Belgische minister voor Kon go en Roeanda-Oeroendi, De Schrijver, is te Brussel tussen vertegenwoordigers van de Baloeba- en de Loeloeastam een ak koord gesloten, dat een einde moet maken aan de stammenstrijd in het gebied van Loeloeaburg. Voor het bereiken van dit evenwicht zal niet tot evacuatie van huidi- PARIJS (AFP) Een afvaardiging van de commissie van het Europese parlement voor het energiebeleid is onder leiding van de Wcstduitse voorzitter van de com missie, Burgmacher, uit Parijs in Algiers aangekomen voor een bezoek aan Algerije en de Sahara. Tot de afvaardiging behoort de Nederlander ir. S. A. Posthumus, lid van de socialistische fractie van het Euro pees parlement. De afvaardiging zal aardolie- en aard gasinstallaties en -vindplaatsen bezoeken. Zij keert vrijdag naar Parijs terug. ge bewoners worden overgegaan, zulks in tegenstelling tot een eerdere overeen komst volgens welke per dag ongeveer tweeduizend Baloeba uit het woongebied van de Loeloea zouden moeten vertrek ken. Aan dit akkoord had gouverneur- generaal Cornelissen zijn fiat onthouden. Zolang de aangekondigde constitueren de vergadering te Loeloeaburg zitting zal houden, zal de stad als neutrale zone gel den onder het gezag van een speciale com missaris, die het vrije verkeer van perso nen en hun veiligheid moet waarborgen. Loemoemba en Kaliondji, leiders van de Kongolese Nationale Beweging, hebben zich zaterdag in een gemeenschappelijk communiqué voldaan verklaard over de resultaten van de Brusselse Rondetafel conferentie. In de verklaring wordt ver der gezegd: „bewust van het aandeel dat onze partij heeft gehad bij het bereiken van dit gunstige resultaat, verklaren de ondergetekenden zich boven de persoon lijke geschillen te plaatsen en verbroede ren zij zich, opdat de verkiezingscampag ne moge verlopen in een geest van volko men verstandhouding en gemeenschappe lijke inspanning. Advertentie UW METGEZEL IN ELK SEIZOEN Bij kriebelhoest en opkomende verkoud heid vlug een paar Pottertjes in de mond. Dit voorkomt veel narigheid Geven eer» frisseadem na een cigaretofcen borreltje. Explosie. Bij een explosie in een munitie fabriek in een voorstad van Tunis, Ma- nouba, zijn „tenminste tien" personen om het leven gekomen. In een groot gebied is materiële schade aangericht. Voor de grap. In het Joegoslavische dorp Novi Banovci zijn maandag zes perso nen om het leven gekomen door een granaat uit de tweede wereldoorlog. Een jongeman vond de granaat en wierp hem „voor de grap" naar een groepje personen in de nabijheid. Het projectiel ontplofte, met als gevolg dat zes personen om het leven kwamen en verscheidenen werden gewond. Druk. De Amerikaanse admiraal Thach heeft op een persconferentie te Hono- loeloe gezegd dat er meer dan honderd onderzeeboten van communistische landen op de Grote Oceaan zijn. Twin tig van deze boten zijn van de Chinese communisten, de rest zijn Russen. Vol gens admiraal Thach bouwen de Chi nezen thans zelf onderzeeboten waar van de onderdelen hun door de Russen worden geleverd. Veroordeeld. De rechtbank van Bolzano heeft een Oostenrijkse student en twee leden van de Duitssprekende minder heid van Alto Adige (Zuid-Tirol) we gens deelneming aan de rumoerige de monstraties van 21 fabruari tot geldboe ten en voorwaardelijke gevangenis straffen veroordeeld. Wervelstorm. Als gevolg van een wervel storm op het eiland Mauritius zijn der tig mensen om het leven gekomen. On geveer 68.000 mensen meer dan een tiende van de bevolking zijn dakloos. Van de suikeroogst is naar schatting zestig percent verloren gegaan. Britse oorlogsschepen zijn op weg gegaan naar de Britse kolonie met medicamenten en voedselvoorraden. Protest. Groot-Brittannië heeft officieel bij Peking geprotesteerd tegen een re cente schending van Hongkongs grond gebied door Chinese soldaten, aldus is uit Londen vernomen. Bij het incident, op 22 februari hadden Chinese soldaten een groep van 25 Chinese burgers te ruggehaald die zojuist de grens had den overschreden om asiel op Brits grondgebied te vragen. Herenstaking. Meer dan zevenhonderd deskundigen op het gebied van kern energie onder wie mensen met een jaarsalaris van twintigduizend gulden hebben in Engelands kerncentrum bij Harwell een „herenstaking" van 24 uur gehouden als protest tegen „onder betaling en te weinig toekomstmogelijk heden". De 986 heren achtten een ech te staking niet passend voor hun stand en besloten dus allen tezelfdertijd een vrije dag op te nemen. En zo lag dins dag het gehele bedrijf volledig stil. daar ook het lagere personeel van vele hon derden niet aan de slag kon gaan. Geschenk. De Sovjet-Unie zal buiten de Ethiopische stad Bahrdar een techni sche school voor duizend studenten ope nen als geschenk aan de regering van Ethiopië, zo meldt „Tass". Daar zul len technici voor Ethiopische indus trieën en specialisten voor mechanische landbouw worden opgeleid. Spoorwegongeluk. Naar schatting zeven tien mensen zijn omgekomen bij een spoorwegongeluk ten noorden van Ba- kersfield in Californië, waar negen van de elf personenrijtuigen van de Santa Fe-express zijn ontspoord en in brand geraakt na een botsing met een tank auto. De hitte was zo groot dat het vol gens een woordvoerder van de spoor wegen niet mogelijk was de branden de wagens te naderen. Arbeidsstudie. Het bestuur van de Inter nationale Arbeidsorganisatie (I.L.O.) komt van 1 tot 4 maart in Genève bij een, onder meer ter bespreking van de begroting voor 1961. Ook staat op de agenda een voorstel voor het oprichten van een internationaal instituut voor arbeidsstudie. Botsing. Op het Deense eiland Fünen, heeft zich dinsdag een spoorwegongeluk voorgedaan dat aan tenminste twee mensen het leven kostte. Een aanzien lijk aantal personen liep verwondingen op. De trein reed in het eindstation van Assens tegen een stootblok. De motor wagen, waarvan de remmen blijkbaar niet hadden gewerkt, vervolgde zijn weg reed een straat over, raakte een huis en kwam onder oorverdovend geraas tegen een gebouw tot stilstand. Niemand kan ontkennen, dat de schan delijke Boerenoorlog, die vijftig jaar gele den eindigde, stof tot bitterheid heeft op geleverd en dat de neerbuigende houding, die het Britse volksdeel in de eerste veer tig jaar van de Unie jegens hun „keuken hollands" sprekende Afrikaanse landgeno ten hebben ingenomen, die bitterheid heeft aangewakkerd. De revanche kwam in 1948 toen de Nationalistische partij der met minderwaardigheidsgevoelens bezeten Afrikaners aan de macht kwam. De kloof die de twee verschillende talen sprekende groepen op politjek, economisch en cultu reel terrein scheidde, werd nog verdiept toe de „Nats", met enigszins Nederlands aandoende kinderachtigheid, de Britse vlag en het „God save the Queen" afschaf ten, oude Britse regimenten omdoopten en via schoolwetten de Afrikaanse taal op drongen. Zelfs het rassenprobleem werd voor die blanke twist benut. In de „apart heid" zit een part dogmatische methodiek van calvinistische aard, die de wereldwij ze Britten moest schokken. Nu komt straks dus de republiek, die, al zal Zuid-Afrika mogelijk in het Gemene best blijven, vrijwel alle banden tussen Groot-Brittannië en Engelssprekende Zuidafrikanen zal doorsnijden, een breuk die enerzijds voorlopig nieuwe bitterheid zal wekken, anderzijds verouderde loyali teiten en tegenstellingen zal opruimen, het Bitse maar ook het Afrikaanse volksdeel voor ogen zal stellen dat, waar gedane za ken geen keer nemen, zij nu „for better or for worse" één natie moeten zien te vor men. Het is aannemelijk dat op praktisch po litiek terrein, dat besef tot politieke her groepering zal leiden, dat de huidige ver deling tussen de (Afrikaanse) Nationalis tische partij en de (grotendeels Britse) Venenigde partij in geen enkele relatie meer zal blijken te staan tot het werkelijke probleem van Zuid-Afrika, het rassen vraagstuk. Dat die partijgroepering langs de taalgrens vervangen zal worden door een conservatieve en een progressieve partij, waarvan de eerste een of andere vorm van blijvende rassenscheiding, en de tweede van min of meer geleidelijke inte gratie, een gelijkgerechtigdheid van Zuid afrikanen van alle huidskleur zal voor staan. Zeker zal die conservatieve partij voorshands een grote meerderheid krij gen, maar zijn progressieve tegenspeler kan een alternatief bieden, ingeval de druk op het rassenbeleid van binnen en van bui ten te groot wordt. zwarte vakbonden, afschaffen van de per- soonsbewijswetten en volledige bewegings vrijheid voor alle niet-blanken. Naast de Progressieve partij is er nog de Liberale partij, die verder gaat en algemeen kies recht eist en de enige multi-radicale partij in de Unie is, zowel blanken als niet-blan ken omvattend. En nog een stapje naar links staat het „Congres der Democraten" dat communistisch geïnfiltreerd heet te zijn en zich als kampioen voor de strijd der niet-blanken opwerpt. Hoe de politieke hervorming ook verlo pen mag er zullen zeker nieuwe fusies en breuken komen het proces is op gang gekomen. Dat spreekt uit de Zuidafrikaan se kranten, die er zich dagelijks mee be zig houden, zelfs „Dawie" de politieke cor- Een nog voortbestaand verladen: de blanke kolonisten in Afrika; ko ningen van de ruimte. Maar de ruimte van dat vorstendom krimpt in. respondent van „Die Burger" stortte zich er onvervaard in met een scherpe critiek op „de kleine apartheid" naar aanleiding van het intrekken van een regeringssub sidie aan een muziekvereniging, die geen gehoor gaf aan een verzoek van de rege ring om dertig kleurlingen de toegang te weigeren tot een uitvoering van „De Mes sias". Hij werd, gelijk andere intellectue len. woedend geattaqueerd door Afrikaan se obscurantisten uit de Nationalistische partij, die zelf overigens moeite heeft de Afrikaanse „backvelders" uit Transvaal en de Vrijstaat met de liberale Kaapsen bijeen te houden. Die heroriëntering spreekt ook uit de Zuid-Afrika Stichting waarin zakenmensen van links en rechts, maar vooral Boer en Brit. zich verenigd hebben om door een grootscheepse propa gandacampagne hun zakelijke toekomst te beschermen. Er staat in de Zuidafrikaanse blanke po litiek nóg geen omwenteling voor de deur, de grote massa van de twee taalgroepen zal voorlopig de harde leiders van de Na tionalistische partij van dr. Verwoerd en dat lamzakkige bolwerk van blinde gemak zucht, de United Party van Sir de Villiers Graaf, blijven volgen. Maar in de voor hoeden komt beweging, het gewetenson derzoek van kerk en intellect, politici en zakenmensen, brengt nieuwe processen in beweging. Het zetten van een streep onder dc rekening Boer-Brit en een nieuwe po litiek indeling, dwars door de taalgrens heen, is voorlopig het mooiste verjaars cadeau dat men de jubilerende Unie van Zuid-Afrika kan toewensen. In handige platte doosjes SS cent IMP. M. Tl* H I 1 K I L *.Y. K I L V C S U M

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3