WYBERT Fantoom in de bar Prinselijk bal in Stockholm wordt luisterrijk feest ^Hoe is het ontstaan?A PANDA EN DE TROETELTROEP YDO EN DE DRAAK AVONTUREN VAN EEN HOND Vluchteling uit Tsjecho-slowakije keert terug 7 Het getij aan banden Twee televisiespelen van Nederlandse auteurs De radio geeft donderdag T elevisieprogramma CARCIATDl? LEON Van suiker tot nertzbont BESMETTING DOOR WILLIAM IRISLI Dit woord: JABROER WOENSDAG 2 MAART 1960 12. Voor straf, clat. hij gestolen had, ging de inbreker nu houthakken. „Ik zal laten zien, dat ik echt berouw heb", mompelde hij, „ik hak alle bomen hier tot mootjes!" En hij sloeg er op los, dat de grond trilde. Het was natuurlijk mooi, dat hij zijn straf zo ernstig opvatte, maar het was minder prettig, dat hij dit midden in de nacht deed. Niemand kon slapen van de moke rende slagen en het krakend geweld, waar mee de bomen vielen. Vooral Jolliepop, die zijn bed al had moeten afstaan aan het luid snurkende paard, had een onrus tige nacht. Met donker omrande ogen zat hij op een stoel en drukte kreunend de handen tegen zijn oren. „Mijn lijdensbe ker is vol", mompelde hij, „deze troetels van wijlen tante Petronella vergen het uiterste van mijn weerstand. En dan te bedenken, dat wij hier nog meer van de ze .eh troetels verwachten kun nen!" Panda had het niet zo m.oeilijk als Jolliepop. Zijn slaapkamer was hoog ge legen en bovendien hoefde hij zijn bed niet met een paard te delen. Maar toch drong er genoeg lawaai tot hem door om ook zijn nachtrust te hinderen. Met de vingers in de oren en de ogen dichtgekne pen trachtte hij in slaap te komen. Hier door merkte hij niet, dat een hand zijn raam open schoof Heel wat indrukwekkender dan de hoofdfilm in het NTS-programma van dinsdagavond was de eerste reportage in de serie „Het getij aan banden" over de uitvoering van het Deltaplan. In samen werking met het ministerie van Verkeer en Waterstaat is deze filmserie opgezet. Dat is een goed en nuttig initiatief, want het gigantisch werk. dat het aanzicht van Nederland verandert, de zee keert, afge sloten bevolkingsgroepen fraaie verbin dingswegen schenkt, dit grootse' project spreekt tot de verbeelding! De t.v. vervult hier een functie van instructief communi catiemiddel en is zo actueel als men zich kan wensen. Aan de hand van commen taren en filmbeelden werden wij gister avond vertrouwd gemaakt met de „mecha nisatie in de waterbouw". De degelijkheid van deze reportage werd overtroffen door het verrijkende gevoel er zelf bij te zijn, waarin onze bewondering vrij baan kreeg. „South of Algiers", een tweederangs En gelse speelfilm was daarbij vergeleken maar een slechte vertoning van een poppenkast. Beeldschemier Eenakter van Ed Hoornik en Paasspel van P. JV. Franse Voor haar programma ,yan dit seizoen "heeft de felevisieséctie van de N.C.R.V. aan vier Nederlandse auteurs opdracht ge geven tot het schrijven van een televisie toneelspel. Twee der opdrachten zijn in middels voor vertoning gereedgekomen. Op donderdagavond 10 maart zendt de NCRV een éénakter van Ed Hoornik uit, getiteld „De derde",, dat zich afspeelt op een schip. De regie heeft Peter Koen. Op zondag avond 17 april, Eerste Paasdag, komt onder regie van Max Douwes in telerecording op het beeldscherm een spel van P. W. Franse, dat is getiteld „De wachters bij het graf." HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7,00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram VPRO: 7.40 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, praatje. 11.15 Kamer orkest. 12.00 Orgel en trombone. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamermuz. 12.50 Uit het be drijfsleven. lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13 25 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Blokfluit, sopraan en clavecimbel. 14.30 Voor de vrouw. 14.45 Gram. 15.00 Anna Karenina. hoorsp. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gram. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Pianospel. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Voor de jeugd. 13.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Ga er eens even voor zit ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Strijkkwintet. 20.45 Log boek 1940 21.30 Muzikale lezing. 22.00 Dansmuz. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Act. 22.55 Sportact. 23.05 Nieuwe gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws.7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muziek. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 en 13.40 Lichte muz. NCRV 14.00 Ork.concert. 14.30 Avondrust, hoorspel. 15.05 Pianotrio. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Instr. kwint. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Accordeonspel. 18.50 Sociaal perspectief, le zing. 19.00 Nieuws en weerber 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19-50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Periodieken- parade. 22.25 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsport uitslagen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgel concert, 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Kamer muziek. 16.45 Vioal, cello en piano. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Dansmuziek. 19.50 Praatje. 20.00 Het land van de meisjes, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio-uni versiteit. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier. 20 30 Documentaire film. 21.0022.30 Oscar, blijspel. Chopin-coneours. Achtendertig jonge pianisten zijn door de eerste ronde ge komen van het zesde internationale Cho pin-concours. De tweede ronde van het concours, dat gehouden wordt ter gelegenheid van de 150ste geboortedag van de Poolse compo nist, eindigt 5 maart. Dan zullen de deel nemers drie preludes, twee etudes, drie mazurka's en een sonate of een groter werk moeten spelen. Vijf van de zes Poolse deelnemers kwa lificeerden zich voor de tweede ronde evenals alle vijf Russische deelnemers. Zo als gewoonlijk domineerden Rusland en Polen het concours. LONDEN (Reuter) Een 43-jarige Tsjechische vluchteling, Jakub Hutak, die tot dertig jaar dwangarbeid was ver oordeeld wegens anti-communistische ac tiviteit, is zaterdag uit Londen naar Praag teruggekeerd. Volgens de „Sunday Express" reisde zijn vrouw, die afkomstig is uit Duitsland en die hij in Engeland ontmoet had, met hem mee. Hun zesjarig dochtertje is reeds in Praag. Op het vliegveld namen functionarissen van de Tsjechoslowaakse ambassade af scheid van Hutak. Een andere communis tische functionaris reisde met hetzelfde toestel. Het blad schrijft, dat een Tsjechi sche banneling hem voor zijn vertrek op beide wangen kuste en zei: „Waarom pleeg je zelfmoord?". Hutak vocht in de Tweede Wereldoorlog als parachutist met de vrije Tsjechische troepen. Hij was later bestuursfunctiona- ris toen hij tot vier maanden gevangenis straf werd veroordeeld wegens het lei den van een groep, die de Russische vlag neerhaalde en portretten van Stalin vernielde op een hoofdkwartier van de communistische partij. In 1948 werd hij in Wenen door de Russen gearresteerd, maar hij wist uit het gevangenishospitaal te ontsnappen en naar Engeland uit te wijken. Daar bleef hij twaalf jaar. 9091. Nadat de draak aan de beek gedronken had en ook Ydo z'n dorst had gelest, gingen ze wat in 't gras rusten. Draakje, zei Ydo. Ik zal jou voortaan Riko noemen... da's een mooie naam, vind je niet? De draak knipte eens vrolijk met z'n ogen en gromde tevreden, alsof hij 't~ er mee eens was. Wij zullen 't samen best kunnen vinden, ging Ydo verder. Ik ga met jou kermissen af, en daar is heel wat mee te verdienen. Als je altijd maar braaf en rustig bent en de mensen geen kwaad doet, kunnen we 't allebei goed krijgen! Wrrrroemfff! zei Riko, en sloot z'n ogen, om 'n slaapje te doen. Daar voelde Ydo ook wel wal voor, en zo lagen ze even later allebei lekker te snurken Toen Charles Dickens in 1850 aan een vriend schreef „Je suggestie om de Derby bij te wonen past me uitstekend", eindigde hij het briefje met de prak tische opmerking „Een picnicmandje van Fortnum and Mason's lijkt me hierbij onmisbaar." Toen al ging de „kruidenier" van Piccadilly prat op een geschiedenis van anderhalve eeuw en het feit alleen klant te zijn, betekende dat men tol een bepaalde (hoge) stand behoorde. Wat Dickens en zijn vriend tijdens de race in hun mandje vonden is helaas door geen van beiden in een onvergankelijke schriftuur vastgelegd. Ik kan u slechts verklappen wat de inhoud is van de kerstmandjes (elk jaar worden er zestienduizend verkocht), zoals er onder andere een werd gezonden aan een van de zes meteorologen van het Britse weerstation aan de zuidpool. Of laat ik liever de voornaamste dingen noemen het wordt anders zo'n domme opsomming. Hebt u potlood en papier gereed? Daar gaan we dan: een ijstaart, een fles schildpadsoep, blikken paté-de- foie-gras, Schotse biscuits, ham, Fran se asperges en gezouten noten, een paar potten vlees, stemgember in si roop, diverse soorten honing, geconfij- te vruchten in likeur en idem droog verpakt, ossetong, kip, vijgen, Stilton kaas, chocolade en natuurllijk een stevige kerstpudding. Allemaal heerlijkheden om van te watertanden en, het hoeft nauwelijks te worden ge zegd, van de allerbeste kwaliteit. De prijs is er dan ook naar, die beloopt in de honderden guldens. De kruidenierswinkel van Piccadilly is allang een hypermodern warenhuis van zeven verdiepingen geworden, maar de naam Fortnum and Mason's zegt nog altijd heel wat. Aan die naam is men dan ook veel verplicht. Men ziet er bij voorbeeld niet tegen op de be stelwagen dertig kilometer buiten Lon den te dirigeren om één broodje uit de befaamde bakkerij te bezorgen. Omge keerd is de reputatie van Fortnum and Mason's zo stevig gegrondvest, dat een dame, die gedurende de tweede we reldoorlog van Londen naar Schotland was geëvacueerd, al die sombere ja ren haar suiker- en boterbonnen naar Londen opstuurde, omdat ze niet an ders dan door deze exclusieve zaak kon worden bediend. Sterker nog: in 1933 werd ten gerieve van de aan de zuid kust van Engeland herstellende koning George V een speciale boodschapper naar Londen gezonden om.... twee citroenen bij Fortnum and Mason's te kopen. De historie begint in 1707 (handige rekenaars zien onmiddellijk dat enkele jaren geleden het tweehonderdvijftig- jarig bestaan is gevierd). De heer Wil liam Fortnum, een bediende van ko ningin Anne, werd vermoedelijk niet al te best door zijn vorstelijke werkgeef ster betaald, want de verkoop van stukjes kaars uit het paleis aan zijn vriend de kruidenier Hugh Mason moest zijn inkomen een beetje op peil brengen. Wat er al niet in kaarsstomp jes kan zitten, bewijst het vervolg van de geschiedenis: Fortnum en Mason associeerden zich en openden een win kel op ongeveer dezelfde plaats waar nu het warenhuis staat. Van het begin af legden zij zich toe op de verkoop van kwaliteitsartikelen aan kwaliteitsmen sen, daarbij geholpen door het feit dat Fortnum zijn baantje aanhield. In 1761 zien we zijn kleinzoon Charles in dienst treden van koningin Charlotte, de gemalin van George III. Hij bracht het zelfs tot privésecretaris van de vorstin, waardoor hij hoe langer hoe meer transacties naar de familiezaak kon spelen. De hertogen Cumberland, Norfolk en Cleveland, de prinses van Wales en de graven Orford en Egmont volgden het koninklijk voorbeeld. Voor deze adellijke clientèle begon nen Fortnum en Mason allerlei ver fijnde lekkernijen uit alle delen van de wereld te importeren. De faam ver breidde zich over heel Engeland; toen de Britten naar het vasteland van Europa trokken om Napoléon te be strijden, konden zij de goede dingen van het leven niet missen en zij schre ven naar huis om de soms magere rant soenen aan te vullen met ham, tong, kaas, honing en conserven van Fort num and Mason's. Koningin Elizabeth kwam als kind al met haar moeder in de zaak en ze komt er tenminste eenmaal per jaar in hoogsteigen persoon inkopen doen. Ze woi'dt dan door de algemeen-directeur, David Dennis, ontvangen en rondge leid, „maar", zegt hij, „dat is niets bij zonders, want al onze klanten worden hier vorstelijk behandeld". Voor bezoekers aan Londen is dit luxe warenhuis (waar een pond suiker u met dezelfde hoffelijkheid wordt overhandigd als een kostbare mantel van nertz bont) evengoed een attrac tie als de Tower en Westminster Abbey. Het is immers iets er een kleinigheid te kopen van een heer in pandjesjas en gestreepte pantalon het nooit ver anderend uniform van het personeel. Slechts in enkele afdelingen, zoals in de slagerij, wordt hiervan, om begrij pelijke redenen, afgeweken. De angst sloeg Londen, misschien wel het gehele Gemenebest, om het hart, toen de Canadees Garfield Weston, fa brikant van biscuits, in 1951 een mil joen dollar neertelde en de meerder heid van de aandelen verwierf. Welke tradities zouden voor de pure zakelijk heid van deze Amerikaan moeten wij ken? Hijzelf, gewend aan massaver koop in zijn talrijke supermarkets, stelde de Britten gerust: „Tradities zijn voor mij even heilig als voor u. Ik be sef welke verantwoordelijkheid ik heb ten opzichte van het publiek en de naam Fortnum and Mason's". Zijn eerste optreden was er nochtans niet op gericht het aanvankelijk wantrou wen te doen verminderen: hij liet prijskaartjes bij de artikelen plaatsen. Ongehoord! En toen hij zelfs kasregis ters invoerde (weliswaar discreet ver borgen en zonder belletje) leek de situa tie in Groot-Brittannië ernstiger te zijn dan ze sinds Duinkerken was geweest. Daarbij is het echter gebleven. Even vlamde de ongerustheid op, toen in 1955 bekend werd, dat 'n bar in Amerikaan se stijl zou worden geopend. De Eve ning Standerd schreef: „De schok kon niet groter zijn geweest als koningin Victoria in badpak op Piccadilly Cir cus was verschenen". Maar de „soda- fountain" was gelukkig anders dan an dere: zonder tegels en chroom en neon verlichting, doch uitgevoerd met da mast, kristal en zware tapijten. En de jonge dames van adel bleven komen om er hun kopjes koffie te drinken en lekkers als Gloucester Glow en Duchess Delight te kopen. Garfield Weston had bewezen de juiste man te zijn voor Fortnum and Mason's. Het zal aan hem niet liggen of, mogelijk over honderd of tweehonderd jaar, een Amerikaanse klant nogmaals zal zeg gen: „Bij Fortnum and Mason's wor den kruidenierswaren verkocht, alsof het juwelen zijn". (Nadruk verboden) Advertentie OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk (Van onze Skandinavische correspondent) De dag van het grote bal, dat het Zweed se koninklijke paar tegen 12 maart heeft uitgeschreven komt snel naderbij. De Stockholmers zullen dan twee kroon prinsessen, tien prinsessen, twee kroon prinsen, een ex-koning en zes prinsen in ongedwongen samenzijn met andere leef tijdsgenoten in hun midden weten. Tot degenen, die op voordracht van de Zweedse prinsessen Margarethe, Birgitta en Desirée worden uitgenodigd en deze uitnodiging het eerst accepteerden, beho ren de Griekse koningstelgen: kroonprins Constantijn, prinses Sofie en haar jongere zusje prinses Irene, de Deense kroonprin ses Margarete en haar nicht de Deense prinses Elisabeth, de Engelse prinses Alexandra van Kent, ex-koning Simeon van Bulgarije, de Noorse kroonprins Ka- rald en diens zuster prinses Astrid, die sedert de vroege dood van haar uit Zwe- 3) De linker handschoen trok zij direct uit. Met de rech ter aarzelde ze even. Het leek er zelfs een moment op, dat ze die liever aanhield. Ten slotte trok ze die echter ook uit. Ze deed het een tikje uitdagend. Hij zorgde er zorgvuldig voor niet de trouwring op te merken. Hij deed alsof hij naar iets anders keek. Maar hij begeep, dat zij wist dat hij die ring toch gezien had. Ze wist uitstekend te converseren, zonder daar nu erg prat op te gaan. Ze was bovendien handig en omzeilde de meest voor de hand liggende dingen, het banale, de koppen in de kranten en het eten. Die gekke Zuid-Amerikaanse, die we vanavond in de show zullen zien, had nog maar nauwelijks een ac cent, toen ik haar een paar jaar geleden voor het eerst zag. Maar nu ze hier zo vaak optreedt, lijkt ze haar Engels steeds meer te verleren en wordt haar accent steeds zwaarder. Blijft ze hier nog een seizoen, dan spreekt ze alléén nog maar Spaans. Er verscheen iets op zijn gezicht, dat op een vage glimlach moest lijken. Ze was beschaafd, vond hij. Al leen een beschaafde vrouw zou zich vanavond hebben kunnen gedragen, zoals zij dat deed. Ze verknoeide het niet hopeloos en maakte er niet een goedkoop melo drama van. Ze was evenwichtig en deed noch te roeke loos, noch te terughoudend. Had ze op dit punt iets meer overgeheld naar de ene of naar de andere kant, dan had hij niet zo'n vluchtige herinnering aan haar overgehouden, dan waren zijn herinneringen positie ver geweest. Was zij iets minder beschaafd geweest, dan zou ze het pikante, het liederlijke van een vulgaire vrouw hebben gehad. Was zij iets méér welopgevoed ge weest, dan zou ze brillance hebben gehad en uit dien hoofde beter in zijn geheugen gegrift hebben gestaan. Zoals zij echter was, gepolariseerd tussen deze twee uitersten, was zij slechts iets beter dan twee dimen sionaal. Toen het dessert gereserveerd was, zag hij dat zij zijn das bestudeerde. Hij keek vragend. Is de kleur soms verkeerd?, vroeg hij. Het was een rustige das, zonder enig patroontje. Nee, écht niet. Op zichzelf is die das best, haastte zij zich hem te verzekeren. Maar ze past niet bij je pak. Ze valt uit de toon. Sorry, ik wilde geen kritiek op je uitoefenen. Hij keek naar zijn das met een ingehouden nieuwsgie righeid, alsof hij tot nu toe niet geweten had, welke hij eigenlijk wel droeg. Hij was lichtelijk verbaasd, toen hij zag, dat hij juist déze had omgedaan. Hij was verrast. Hij restaureerde het verbroken kleuren-evenwicht, waar zij op had geduid, door zijn pochette naar beneden te duwen. Hij gaf haar vuur. Nog even bleven zij met hun cog nacjes zitten. Toen stonden ze op. In de vestiaire voor een manshoge spiegel zette ze tenslotte haar hoed weer op. Plotseling begon ze weer echt te leven. Zij was. weer iets, iemand. Het was wonderlijk, vond hij, wat die hoed haar deed. Het was alsof de knop van het elektrisch licht was omgedraaid. Een reusachtig grote portier, bijna twee meter lang, opende het portier van de taxi, toen deze bij het theater was voorgereden. Hij draaide op humoristische wijze met zijn ogen, toen „de hoed" voorbij hem zweefde. Hij had een witte walrussnor en leek precies op een te- kining uit „The New Yorker". Hij volgde haar met zijn lichtelijk uitpuilende ogen, terwijl zij naar binnen liep. Henderson zag dit wel, maar hij was het enkele ogen blikken later weer vergeten. Zo men tenminste ooit iets kan vergeten. De grote hal van het theater was geheel en al verlaten en dat bewees wel, hoe laat zij waren. Zelfs de man bij de deur, die de kaartjes afscheurt, had zijn post al ver laten. Een anoniem silhouet, dat scherp afstak tegen het felle toneellicht waarschijnlijk een of andere zaal wachter deed voor hen de deur naar de zaal open, liet het licht van een zaklantaarn even op de kaartjes rusten en ging hen toen voor. Hij hield de lantaarn op zijn rug, zodat achter hem aan een ovale lichtplek over het gangpad zweefde. Ze zaten op de eerste rij. Bijna te dichtbij. Hun ogen moesten zich er even op instellen. Rustig volgden ze de verschillende revue-scènes, die in elkaar overgingen zoals ook scènes van een film in elkaar kunnen overgaan. Nu en dan straalde ze van ge noegen en een enkele maal lachte ze zelfs luidop. Hij slaagde er slechts in om enkele malen een gespannen glimlach te produceren. Het leek wel alsof hij zich daar toe verplicht gevoelde. Het lawaai, de kleuren en de belichting bereikten een crescendo, waarna het doek viel. Het eerste deel van de voorstelling was afgelopen. De zaallichten werden ontstoken. Rondom hen ston den de mensen op en liepen naar de foyers. Wil je soms roken?, vroeg hij. Laten we hier maar blijven. We hebben nog niet zo lang gezeten als de anderen. Ze trok de kraag van haar jas dichter om zich heen. Daar het in de zaal behoorlijk warm was, kon de bedoe ling daarvan niets anders zijn, zo concludeerde hij, dan zich zo veel mogelijk te onttrekken aan onbescheiden blikken. Moet je soms iets onthouden?, vroeg ze op een ge geven ogenblik glimlachend. Hij keek naar beneden en zag dat zijn vingers druk be zig waren geweest de rechter bovenhoeken van iedere pagina van het programma één voor één om te vouwen, van voren naar achteren. Ze waren nu allemaal als het ware afgesneden. De keurige, scherp omgevouwen drie hoekjes lagen precies op elkaar. Ik doe dat altijd. Het is een soort zenuwtrek van mij, die ik al jaren heb. Een variatie van op papiertjes krabbelen, denk ik. Ik wéét dan ook nooit dat ik er mee bezig ben. De deur onder het toneel ging open en de musici be gonnen de orkestbak te vullen. De drummer zat het dichtst bij hen, vlak achter de balustrade. Hij leek op 'n knaagdier, dat de laatste tien jaar niet in de buitenlucht was geweest. Zijn huid stond gespannen over de juk beenderen, zijn haar was zó plat gestreken en glansde zó, dat het wel een natte badmuts leek. Een minuscuul snorretje viel op zijn bovenlip te ontwaren. De eerste ogenblikken keek hij niet naar het publiek. Hij schoof zijn stoel wat heen en weer en schroefde het een of an der aan zijn instrument vast. Toen hij daarmede klaar was, draaide hij zich verveeld om en liet toen prompt zijn blikken op haar en haar hoed vallen. Die hoed deed hem kennelijk iets. Zijn uitdrukkings loze, onintelligente gezicht bevroor tot een bijkans hyp notische, gefascineerde belangstelling. Zijn mond ging bijna onmerkbaar open en zo bleef hij zitten. Kennelijk probeerde hij herhaaldelijk zijn blikken van haar los te rukken, maar zij blééf een obsessie voor hem. Lang kon hij nooit een andere kant uitkijken. Steeds weel moest hij zijn ogen op haar richten. Henderson keek dit enige tijd aan met een soort on bevangen, nieuwsgierigheid waarbij een lichte humor niet ontbrak. Toen hij ten slotte echter zag, dat het on beschaamde staren haar zenuwachtig begon te maken, maakte hij er ogenblikkelijk een einde aan. Hij keek de drummer zó doordringend en gebiedend aan, dat deze zich prompt omdraaide en zijn aandacht nog slechts wijdde aan de muziek voor hem. Hij waagde het geen moment meer nog eei}s op te kijken. Het was echter duidelijk al hield hij zijn hoofd dan ook af gewend dat zij nog" steeds door zijn gedachten speel de. Daarvoor hield hij zijn hoofd veel te opzettelijk vrijwel onbeweeglijk. Ik schijn indruk op hem gemaakt te hebben, zei ze giechelend. Voor de drummer is de avond bedorven. Dat was zijn enige commentaar. De stoelen achter hen waren intussen weer ingeno men. De lichten in de zaal werden langzaam gedoofd, het voetlicht werd ontstoken en het orkest zette de openingsmelodie in. Gedachteloos begon Henderson weer hoekjes van de pagina's van het programma om te vouwen. Toen het programma van na de pauze halverwege was, kwam de muziek tot een crescendo, waarna de musici hun instrumenten neerlegden. Een exotisch stampende tam-tam zette op het toneel in en de grote trekpleister van de show, Estela Mendoza, verscheen. Een plotselinge beweging van de vrouw naast hem deed hem even schrikken. Er was kennelijk iets, dat aan zijn aandacht was ontsnapt. Hij keek haar niet- begrijpend aan en toen weer naar het toneel. (Wordt vervolgd) den geboortige moeder, kroonprinses Martha, haar vader bijstaat als „eerste dame van den lande" en dit zo charmant doet, dat de Noren haar een warm hart toedragen, ook al ziet men haar bijzonder innemend gelaat slechts zelden door een zonnige lach overtogen. Verder meldde het^ hof, dat ook onze kroonprinses Bea trix en prinses Irene de uitnodiging heb ben aanvaard, evenals prinses Beatrix von Hohenlohe-Lagenburg en haar broer erf prins Kraft, de hertog van Kent (broer van prinses Alexandra en neef van konin gin Elizabeth en prinses Margaret Rose) en de Duitse prinsen Ludwig von Baden Maximilian von Bayern, Karl von Hessen en de oudste dezer vrijgezellen: Moritz von Hessen. Hier en daar heeft men gemeend zich aan speculaties te moeten wagen omdat men zich niet kan voorstellen, dat het bal uit sluitend een gemoedelijk jeugdfeest zou worden, zoals men het officieel wil doen voorkomen. Toch is er voor zulke bespie gelingen geen andere aanleiding dan dat dit koninklijke (en ex-koninklijke) gezel schap uit jonge, ongehuwde en niet ver loofde mensen bestaat. Het Zweedse ko ninklijke paar volgt het voorbeeld van de ondernemende Griekse koningin Frederi- ka, die er genoegen aan beleefde vele jeugdige koninklijke hoogheden bijeen te brengen, zowel in haar zomerresidentie op Korfoe als op het jacht „Agamemnon" al werden daarbij niet zoveel Duitse voor malige hoogheden opgemerkt. Ook toen gingen er tal van geruchten, maar deze zijn alle ijdel gebleken. Men heeft elkaar alleen wat beter leren kennen en samen van een heerlijke zomervakantie genoten. Overigens dient te worden vermeld dat kroonprins Constantijn en prinses Desirée vorig jaar zomer meermalen in eikaars gezelschap waren en dat ex-koning Simeon samen met de drie Zweedse prinsessen op het Oostzee-eiland Oland heeft gejaagd. Sommige geïnteresseerden in een verlo vingsfeest het is al weer zo lang gele den dat men er een heeft gevierd trach ten de gebeurtenissen vooruit te snellen. Zij hechten betekenis aan het feit, dat ko ningin Frederika haar kinderen zal ver gezellen en dat daarom, als er een verlo ving uit het bal voortkomt (of er aan voor afgaat) het Griekse koninklijke gezin daar wel eens nauw bij betrokken zou kunnen zijn. Een jabroer is de benaming welke men geeft aan een karakterloze beamer van iemands gevoelens, aan de man die nooit een eigen mening staande houdt, doch steeds met het inzicht van anderen instemt. Taalgeleerden hebben zich afgevraagd of een jabroer een broer is die ja zegt, of een man die altijd: „ja, broer" zegt Aanvankelijk was men geneigd het eer ste aan te nemen, maar wanneer men ziet dat in vroeger tijd ook de woorden jaheer en sterker nog jaschepen voorkwamen in de betekenis jabroer, lijkt het toch wel waarschijnlijk dat men daarmee mensen heeft bedoeld die op alles antwoordden: „ja, heer", en „ja, schepen". In Zuid-Nederland gebruikt men de woorden amenzegger en amenist en ook jaknikker, dat nu door de oliewinning een geheel andere betekenis heeft ge kregen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7