SCHEEPVAART Nederlandsche Credietbankkon activiteiten verder uitbreiden De versnelde uitvoering van het EEG-verdrag De beurs Brutowinst steeg 29 percent Vermogen Robeeo met 63 toegenomen tot 547 miljoen Sterke omzetstijging bij Spanjaard Belgische Boerenbond vindt visie van Mansholt te pessimistisch Bilj ettencir culatie sterk uitgezet Tarieven per 1 juli 20 pet lager General Tire maakte voor de eerste keer winst Engelsch-Hoilandsche Beleggings Trust Weer geen dividend HET E EG-LA NDBOUWPLA N Deviezenvoorraad met 61 miljoen toegenomen Dividend 16.80 per gewoon aandeel Groot spaaroverschot bij Nutsspaarbank Trekking premielening Den Haag Prijsverlagingen in de Sovjet-Unie WOENSDAG 2 MAART 1960 In haar verslag over 1959 constateert de directie van de Nederlandsche Crediet- bank n.v. met voldoening dat in alle be drijfsonderdelen het jaar gekenmerkt werd door een verdere expansie. Dientengevolge zijn ook de bedrijfsresultaten wederom ge stegen. De bruto ontvangsten liepen met ruim 17 percent op tot 7.533.000. Aan gezien de kosten slechts met 8 percent vermeerderden kon het winstsaldo vóór afschrijvingen en vennootschapsbelasting met 29 percent verbeteren tot 3.570.000. De renterekening nam toe van 3,0 tot 3,6 miljoen, de deviezenrekening van 3,4 tot 3,9 miljoen. De onkosten stegen van 3,7 tot 4,0 miljoen. Tot de verhoogde resultaten heb ben vrijwel alle afdelingen bijgedragen, met name het effectenverkeer. De totale kredietportefeuille vertoonde een stijging met meer dan 20 percent. De grootste per centuele stijging vond plaats bij de fond sendebiteuren, namelijk 27 V2 percent. De gewone debiteuren stegen met ruim 10 miljoen, een stijging van 18,3 percent. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, het dividend op de gewone aandelen B te ver hogen van acht percent tot tien percent en dat voor de aandelen A vast te stellen op twaalf percent waarvan 10 percent in con tanten. De verhoging van twee percent wordt voorgesteld te doen geschieden in aandelen B ten laste van de agioreserve waardoor het geplaatste kapitaal zal wor den uitgebreid met 200.000. Afgeschreven wordt 375.287 en toegevoegd aan de bij zondere reserve 1.552.000. Aan de reserve wordt toegevoegd 457.556. Door deze toe voeging én die van het saldo der agio- rekening stijgt de reserve met f 900.000 tot 3 miljoen. De directie hoont ook over 1960 weer bevredigende bedrijfsresultaten te mogen oogsten. Op de balans staan ge bouwen te boek voor 1.5 miljoen. Dit be drag vertegenwoordigt de boekwaarde onder aftrek van afschrijving. De aan schaffingsprijs, inclusief verbouwings- kosten, was ruim 3 miljoen. De totale kredietverlening van de bank Het vermogen van het Rotterdamsch Be leggingsconsortium n.v. (Robeeo) is blij kens het verslag het afgelopen jaar toege nomen van bjjna J' 335.000.000 tot ongeveer 547.000.000 of wel met 63 percent. De waarde van het aandeel verhoogd met de kosten op uitgifte van nieuwe aandelen steeg van 185 aan het begin van 1959 tot 229.50 per ultimo december. Het geplaat ste kapitaal groeide van 92.000.000 tot 124.000.000. De beschikbare winst beliep 28.980.284 (vorig jaar 21.042.497, waaruit, zoals be kend, wordt voorgesteld een contant di vidend uit te keren van 9 per aandeel van 50 nominaal en voorts 2V2 percent in aandelen ten laste van de agioreserve, welke laatste uitkering vrij is van inkom stenbelasting. In 1958 bedroeg het dividend 8.75 in contanten en 2V2 percent in aan delen. De plaats van de Europese fondsen in de portefeuille van Robeeo is groter ge worden. Percentueel steeg het aandeel van deze sector van 45 tot 56 van het totale vermogen. In absolute cijfers nam het Europese belang toe van f 151 miljoen tot 307 miljoen. Deze vermeerdering is voor een deel het gevolg van de uitbreiding van het belang bij de Nederlandse internatio nale concerns, dat (in reële waarde) steeg van 73 miljoen tot 134 miljoen. Het be lang bij Duitse waarden werd aanvanke lijk uitgebreid. Het bezit in die sector nam toe van 5 miljoen tot ruim 35 miljoen. Het percentuele belang bij de V.S. daalde van 49 tot 37. De waarde van de Ameri kaanse beleggingen in absolute bedragen nam echter toe en wel van 163 miljoen tot 204 miljoen. Dc omzet van weefgoederen bij Span jaard n.v. in Borne is, blijkens het ver siag over 1959, sterk gestegen verge leken bij 1958 en ligt vrijwel weer op het niveau van 1957. In de loop van het jaar is de toestand in de katoen industrie beter geworden. Daar de vraag naar huishoudgoed eerst later toe nam, duurde het tot de tweede helft van 1959 alvorens de vennootschap de produktie hiervan kon verhogen. De garenprijzen, die vooral in de export slecht waren, begonnen pas op het einde van het jaar aan te trekken. steeg met 20 percent. Tegenover de stij ging van debiteuren stond een forse uit breiding van de toevertrouwde middelen in de vorm van deposito's, spaargelden en creditsaldi. Het totaal aan termijndepo sito's en krediteuren steeg met ruim 29 miljoen. Hierdoor ontstond een grote li quiditeitsruimte. Voor 1960 verwacht de directie enerzijds een licht stijgende kre dietbehoefte, anderzijds dat de liquidi teiten bij het bedrijfsleven wellicht iets zullen dalen, hetgeen tot een lichte ver mindering van de toevertrouwde middelen aanleiding kan geven. De kredietporte feuille was als volgt samengesteld: Am bacht 1,5 percent, handel 44,2 percent, in dustrie 40,3 percent, verkeer 1,5 percent, openbare nutsinstellingen 2,6 percent, di versen 9,9 percent. De directie acht het noodzakelijk bij de sterke groei van het bedrijf op verdere uitbreiding van het aandelenkapitaal be dacht te zijn. Gelet op de bijzondere be- drijfsuitkomsten meent zij, in weerwil van in steeds breder kringen bepleite dividend stabilisatie, een verhoging van het divi dend te mogen voorstellen. Zij wijst er echter op dat handhaving van deze ver hoging niet met zekerheid mag worden verwacht. (Van onze correspondent in Brussel) Enkele weken geleden maakte de Ne derlandse oud-minister van Landbouw, de heer Mansholt, vice-president van de Europese Executieve Commissie, de plan nen bekend die moeten leiden tot de in stelling van een gemeenschappelijke land bouwpolitiek. Die voorstellen van de Exe cutieve Commissie zijn thans ter studie in de sociaal-economische raad van de Europese Gemeenschap en zullen weldra ook in het Europese Parlement ter spra ke komen. De Belgische boerenbond or ganiseerde een persconferentie waarop de economische adviseur, de heer Constant Boom, een en ander heeft gezegd over de plannen van de vice-president Mansholt. Zoals gemeld gaat het rapport Mansholt over de idee dat een gemeenschappelijke landbouwpolitiek in het raam van het Ver drag van Rome moet worden gebaseerd op een gemeenschappelijk prijsniveau voor de voornaamste land- en tuinbouw- produkten. Met dit principe is de Belgi sche boerenbond het volkomen eens. Maai de Belgische landbouw heeft bezwaren te gen de naar zijn opvatting veel te pes simistische visie waaruit de voorstellen- Mansholt zijn gegroeid. De pessimistische visie van de heer Mansholt betreffende de toekomst van de Europese landbouw vloeit voornamelijk voort uit beschouwingen over de structuurfouten van de Europese landbouw, het lage inkomen van de Euro pese boeren vergeleken met andere be- volkinsgroepen en het precaire evenwicht tussen produktie en verbruik. Vandaar dat de Europese Executieve Commissie ver gaat inzake interventie hier landbouw-dirigisme genoemd on der meer door het voorstel om negen ge specialiseerde landbouwfondsen op te richten naast produktenbureaus, regelin gen aan de grens, fondsen voor structuur verbetering etc. De Belgische boerenbond is van oordeel dat de interventie van de ze gespecialiseerde fondsen zal moeten worden beperkt tot die sectoren waar wer kelijk problemen rijzen van overproduk- tie en van een voortdurend structureel pro bleem betreffende produktie en verbruik, onder meer in de zuivelsector waar nie mand in Europa optimistisch over is ge stemd. De tarweprijzen In verband met de tarwe zag de heer Boom niet waarom men een tarwefonds en een tarwebureau zou moeten oprich ten. Immers, het verbruik wordt in Euro pa voor 96 percent door de produktie ge dekt. Het enige vraagstuk in deze sector is de toenadering van de prijzen. In Ne derland en Frankrijk wordt aan de boeren een lage tarweprijs betaald, in Duitsland en Italië een hoge. Voor het verlies aan in komen, de nadelen van de Duitse en Ita liaanse tarweboeren, moet dus een com pensatie worden gevonden. Het grote ge vaar van te ver gaande interventie van de Europese autoriteiten bestaat er in, dat de De weekstaat prijzen als regelende marktfactoren iede re betekenis verliezen, en er dus steeds meer interventie noodzakelijk zal wor den wanneer de prijzen volkomen wor den geregeerd. Wat echter fundamenteel aan het plan- Mansholt ontbreekt, aldus zei de heer Boom, is een nieuwe visie op het Europees landbouw-probleem. De plannen van de Europese Executieve Commissie schijnen rekening te willen houden met de voor naamste nationale kenmerken van het landbouwbeleid in de zes landen: ieder krijgt een deel van zijn landbouwpolitiek in de landbouwvoorstellen der Europese Executieve Commissie. Men diende inte gendeel uit te gaan van een geheel nieuwe visie, gebaseerd op het zo doelmatig mo gelijk gebruik van de drie grote factoren van de Europese landbouw-economie: grond, kapitaal en arbeidskrachten. Wat de arbeidskrachten betreft zijn, naar de heer Boom meedeelde, de Euro pese industriëlen van oordeel dat de in dustrie niet op korte termijn alle uit de landbouw vrijkomende arbeidskrachten zal kunnen opnemen. Vandaar dat de door de heer Mansholt genoemde termijn van zes jaren om tot een gemeenschappe lijke landbouwpolitiek te komen veel te kort is gesteld. Het is dus duidelijk, al dus concludeerde de heer Boom, dat de voorstellen van de Europese Executieve Commissie die reeds grondig door de so ciaal-economische raad werden becriti- seerd, nog verdere studie en amendemen ten behoeven. Het zal echter zeer nadelig zijn wanneer men de voorstellen van de Europese Executieve- Commissie die gedeeltelijk zeer bruikbaar zijn, volledig overboord zou werpen, in de naam van een zogenaamde en slechts theoretische vrijheid. De voorzitter van de Executieve Commissie der Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.), Walter Hallstein, heeft zaterdag aan de regeringen der zes aange sloten landen voorstellen toen toekomen tot een versnelling van het E.E.G.-verdrag, aldus wordt van welingelichte zijde vernomen. Deze voorstellen, die op 10 maart besproken zullen worden door de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen, houden in dat de E.E.G.-landen zullen goedkeuren, dat er op 1 juli een verlaging van de onderlinge tarieven van 20 percent zal komen, in plaats van eeti verlaging van 10 percent, zoals voorzien in het verdrag. Er zou dan op 31 december 1961, het eind van de overgangsperiode, een tweede verlaging van deze tarieven van 20 percent worden ingevoerd, waardoor het totaal van de verlagingen der onder linge tarieven des zes landen op 50 percent zou komen. Hierdoor vertoont de winst- en verlies rekening resultaten, die wel belangrijk beter zijn dan in 1958, maar toch nog ver achterblijven bij 1957. Het saldo exploi tatierekening steeg van 419.713 tot 1.270.157, diverse baten en lasten liepen op van 46.214 tot. 89.637. Na afschrij vingen ad 1.275.256 1.290.509), resteert een saldo winst van 84.538. Voorgesteld wordt dit bedrag van het verliessaldo vo rig jaar ad 248.519 af te trekken. Evenals over 1958 wordt geen dividend voorgesteld. Geïnvesteerd werd voor 1.075.000. In hoofdzaak werden machines gekocht voor de spinnerijen. De modernisering van de kamgarenspinnerij is hiermede nu vol tooid. Sinds de oorlog werd voor nagenoeg 22 miljoen geïnvesteerd. Gezien de snelle conjunctuurwisseling in de textielindustrie is het onmogelijk nu reeds voorspellingen te doen voor 1960. De vennootschap begint het nieuwe boekjaar met een relatief hoge bezetting en met de wetenschap dat tegen over de enorme loonstijging een behoor lijke produktiviteitsverhoging staat. De orderportefeuille van garens is behoorlijk gevuld en de exportprijzen trekken aan. Gezien de hogere omzetten in de eerste weken van 1960 wordt verwacht, dat de bezetting in de eerstvolgende maanden verder zal stijgen. De directie heeft ge gronde redenen om aan te nemen dat do omzet in merkartikelen in de eerstkomende jaren in een behoorlijk tempo zal blijven toenemen. Een verdere produktiviteitsstij- ging is enkel en alleen te verkrijgen door de aanschaffing van steeds weer moder nere machines. Hiervoor zijn grotere in vesteringsbedragen nodig. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank van 29 februari blijkt, dat de ba*nk- biljettencirculatie in de afgelopen week uitgezet is met 206 miljoen tot J 4440 miljoen. Hierdoor is de totale uitzetting gedurende de ultimo op 229 miljoen ge komen. Deze grote uitzetting in acht dagen zou een zeer grote invloed op de geldmarkt gehad hebben, indien er niet een belang rijk bedrag aan deviezen aan de Neder landsche Bank was verkocht. De stijging van de goud- en deviezenvoorraad be draagt f 67 miljoen, waarvan 23 miljoen in de vorm van goud. De goudvoorraad is hierdoor gestegen van 4294 miljoen tot 4317 miljoen, ter wijl de totale goud- en deviezenvoorraad 5133 miljoen bedraagt, tegen vorige week 5066 miljoen. Toch is de invloed op de geldmarkt vrij groot geweest, doordat het saldo van de banken beneden het verplichte kasreserve- gemiddelde daalde. Op 29 dezer bedroeg het saldo 383 miljoen, tegen vorige week 485 miljoen, een daling derhalve van 102 miljoen. De rekening „andere inge zetenen" steeg met 10 miljoen tot 133 miljoen. Het saldo van de schatkist daalde met 38 miljoen en bedraagt nu 485 miljoen. De geldmarkt werd onder invloed van de ultimo steeds krapper, hetgeen vorige week donderdag leidde tot ver hoging van de officiële daggeldrente van 1% percent tot 1% percent. Voor de korte termijnen werd ook nog hogere rente be taald. Voor de eerste maal in haar korte ge schiedenis heeft The General Tire and Rubber Company Holland n.v. te Am sterdam, blijkens het verslag over het per 30 november afgesloten boekjaar 1958-'59 - winst gemaakt. In dit vijfde exploitatiejaar was het geconsolideerde voordelige exploi tatiesaldo namelijk 1.066.139 tegen een nadelig saldo van 263.603 over 1957-'58. Afgeschreven werd op vaste activa ƒ643.076 (vorig jaar 768.927) en op de oprichtings- en aankoopkosten en kosten obligatielening 172.031 172.241). Hierna resteert een winst van 251.032 tegen een verlies van 1.204.771 over 1957-'58. Dit bedrag wordt afgeschreven op het verlies van vorige boekjaren, dat daarna 6.185.483 beloopt bij een onveranderd kapitaal van 6 miljoen. Volgens het verslag waren er twee be langrijke redenen voor dit betrekkelijk bescheiden succes: de capaciteit kon tot het uiterste worden benut en er werden meer banden verkocht dan er geproduceerd werden, als gevolg van een relatief ruime voorraad aan het begin van het jaar. Tij dens het grootste deel van het jaar over trof de vraag de produktiecapaciteit. De Belgische dochteronderneming behaalde ook voor de eerste maal winst. De directie is gematigd optimistisch in haar verwachtingen voor 1960. Tot nu toe waren de resultaten zeer bevredigend. By de n.v. Engelsch-Hollandsehe Beleg- gings Trust te Amsterdam hebben, blijkens het verslag, in 1959 de ontvangen en op gelopen interest, dividenden en andere in komsten, verminderd met de bij de bron ingehouden buitenlandse inkomstenbelas ting, 667.270 (vorig jaar 571.457) be lopen. Na aftrek van onkosten, admini stratiekosten, belastingen enz. wordt 553.757 460.831) naar de winstver- delingsrekening overgebracht. Deze wijst incl. het saldo per 1 jan. 1959 een totaal aan van 957.941 945.584). Voorgesteld wordt op de 5 percent eer ste cumulatief preferente aandelen een slot-dividend van 114 percent en een interim-dividend van VA percent over 1960; op de 5 percent tweede preferente aandelen een slotdividend van VA percent en een interim-dividend van 1*4 percent over 1960, eveneens in totaal 2V2 percent en op de gewone aandelen een dividend van onveranderd 16,80 per aandeel, over eenkomende met 2,10 per bewijs van deelgerechtigdheid, waarvan er 200.000 door de Royal Exchange Assurance te Londen zijn uitgegeven. Naar nieuwe rekening wordt overgebracht 416.541 404.184). Gebruik makende van de gunstige marktcondities in de eerste helft van 1959 werden er 54.000 bewijzen van deelge rechtigdheid, die zich in het bezit dei- maatschappij bevonden, ter beurze ver kocht. Doordat de herbelegging der op brengst, in totaal 3.247.806, eerst vol tooid was in juni, werd in 1959 niet meer dan circa 57 oercent van de over een ge heel jaar te verwachten opbrengst der her- belegging ontvangen. De volledige inkom sten uit de nieuwe beleggingen zullen uiteraard in de resultaten van het volgend jaar tot uitdrukking komen. Ondanks de toeneming in inkomsten acht de raad van commissarissen het niet voorzichtig het dividend te verhogen. Uit de beurswaarde der genoteerde fondsen en de getaxeerde waarde der overige beleggingen per uit. 1959 bleek dat er een waardevermeerding bestaat van 15.141.848 boven het bedrag waarmede zij op de balans voorkomen 7.340.048). Het aantal beleggingen nam tor van 148 tot 173, waarvan 40,54 percent (32,92 percent) in Nederlandse en 33,15 per cent (47,20 percent) in Amerikaanse fondsen. De inleggingen bij de Nutsspaarbank Haarlem bedroegen in de afgelopen maand j 4.276.704 en de terugbetalingen 3.084.582 zodat het spaaroverschot 1.192.122 bedroeg. Het totale inleggerstegoed groeide hiermede tot een bedrag van 64.260.828. In februari werden 1958 nieuwe spaarders ingeschreven, waardoor het aantal inleggers een totaal bereikte van 94.727. Verder zou volgens dit voorstel het ge meenschappelijke buitentarief der zes landen reeds op 1 juli van kracht moeten worden, in plaats van zoals oorspronkelijk zou geschieden op 31 december 1961. Het zou echter een tijdelijk met 20 percent ver laagd buitentarief worden, in verband met een verlaging van 20 percent, die ter spra ke zal komen bij de tariefonderhandelin gen van de landen der Algemene Overeen komst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) van 1960-61. Het doel van deze tijdelijke verlaging is de bezwaren van de Benelux- landen te doen verdwijnen, dat een ver snelling van de gemeenschappelijke markt voor hen neer zou komen op een vervroeg de verhoging van hun douanetarieven, die de laagste van de gemeenschapslanden zijn. Deze tijdelijke verlaging van het bui tentarief zou echter slechts geschieden on der voorbehoud van wederkerigheid door derde landen. Volgens de in het Verdrag van Rome voorziene aanpassing van de douanetarie ven der zes landen aan het buitentarief, moeten de aangesloten landen de eigen ta rieven vervangen door dit buitentarief, wanneer het verschil niet groter is dan 15 percent. Het is nog niet bekend, hoe de verschil- Aagtekerk 1 90 m. 7..0. Kreta n. Genua. Abbedijk 1 300 m. 0.7..0. Kp. Race n. New York. Abbekerk 1 te Hamburg. Abida 5 te Boston verwacht. Achilles 1 210 m. w.z.w. Horta n. Curacao. Acila 4 te Melbourne verwacht. Acmaea 1 75 m. n.n.w. Den Helder n. Curagao. A.lamak pass. 1 Elba n. Genua. Aldabi 1 300 m. 7.. Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Algenib 1 te Sete. Alioth 1 180 m. z.z.o. Halifax n. Melilla. Alkaid 2 te Bremen. Alkes 1 te New York verwacht v. Le Havre. Alnati 1 v. Las Palmac n. Santos. Alpherat 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Alwaki 1 v. Aden n. Cochin. Amalie B 1 50 m. z.w. Ouessant n. Ceuta. Ameland 1 v. New York n. Curagao. Amerskerk 1 v. Melbourne n. Aden. Amsteldiep 1 300 m. o.z.o. Ras Al Hadd n. Basrah. Amstelkroon 1 400 m. z.w. Mauritius n. Singapore. Amstellaan 1 400 m. n.o. Manilla n. Tarakan. Amstelland 2 v. Hamburg n. IJmuiden. Amstelmolen 1 240 m. n.o. Mauritius n. Singapore. Annenkerk 1 185 m. n.n.w. Finisterer n. Lissabon. Area 1 v. Conakry n. Curagao. Arendskerk 1 v. Marseille n. Antwerpen. A.rgos pass. 1 Casquets n. Antwerpen. Artemis 1 20m. w. San Salvador n. Philadelphia. Asterope 1 550 m. n.n.o. Bermuda n. Hampton R. Astrid Naess 2 te Puerto La Cruz. Attis 1 325 m. w. Kp. Finisterer n. Amsterdam. Atys 5 te Wilmington verwacht. Baarn 1 te Amsterdam n. Rotterdam. Balong 1 35 m. w.n.w. Malta n. Port Said. Banggai 1 op rede Belawan. Bantam 1 175 m. z. Cochin n. Penang. Bawean 1 dw. Port Swettenham n. Ilo Ilo. Boninkust 1 v. Feetown n. Amsterdam. P.intang 1 100 m. n.o. Massawa n Ummsaid. Blitar 1 260 m. z.w. Bombay n. Port Swettenham Boissevain 2 te Port Louis. Bonita 1 v. Puerto Barrios n. New Orleans. Boskoop 1 160 m. w.z.w. Landsend n. Bremen. Breda pass. 29 Aruba n. Palua. Calamares 1 v. Armuelles n. Los Angeles. Calt. Arnhem 1 195 m. n.n.w. Madeira n. N. York. Caltex Delfzijl 1 v. Brunsbüttel n. Pernis. Calt. Eindhov. 1 25 m. z.z.o. The Broth, n. Perz. G. Caltex Leiden 1 80 m. w. Little Quoin n. Karachi. Caltex Nederland 1 130 m. o. Mukalla n. Abadan. Calt. Rotterdam pass 1 K. St. Vine. n. Whitegate. Camerounkust 29 te Takoradi. Camitia 1 160 m. o. Madeira n. Curagao. Csmphuys 1 v. Saigon n. Hongkong. Carrillo 2 v. Los Angeles n. Armuelles. Castor 29 v. Beyrouth n. Lattakia. Ceres 1 te Rotterdam. Ceronia 13 te Singapore verwacht. Charis 1 v. Cumana, 2 te Port of Spain. Cinulia 1 250 m. n.o. Azoren n. Curagao. Cities Service Valley Forge 1 180 m. z.z.w. Azoren naar Port Said. Clavella 1 te Ciudad Trujillo verwacht. Cleodora 1 te Geelong verwacht. Colytto 1 430 m. n.o. Azoren n. Curagao. Concepcion 1 720 m. w.z.w. St. Helena naar Rio de Janeiro. Cradle of Liberty 1 v. Suez n. Bandar Mashur. Crania 13 te Curagao verwacht. Dahomeykust 1 dw. Las Palmas n. Freetown. Delft 1 350 m. n.o. Sombrero n. Curagao. Diemerdijk 1 315 m. w.z.w. Fayal n. Cristobal. Diloma 1 800 m. n.o. Barbados n. Landsend. Diogenes 1 te Rotterdam. Dorestad 1 v. Curagao n. Punta Cardon. Doris 1 v. Amsterdam te Dordrecht. Drente 1 100 m. z. Barcelona n. Rotterdam. Eenhoorn 1 42 m. z. Malaga n. Iraklion. Eos 1 te Rotterdam. Friesland SSM 2 v. Rotterdam n. de Tyne. Gaasterkerk 1 te Hongkong. Geertje Buisman pass. 1 Finisterre n. Tunis. Graveland 2 dw. Canarische eilanden n. Natal. Cuineekust 1 200 m. n. Dakar n. Dakar. Hathor pass. 1 Finisterre n. Antwerpen. Hector 1 te Hamburg. Heelsum 1 850 m. n.o. Porto Rico n. Peru. Helicon 29 te Trinidad n. Guanta. Hersilia 1 te Amsterdam. Hoogkerk 1 v. Port Swettenham n. Aden. Houtman 1 v. Bangkok n. Singapore. Hydra 1 v. St. Kitts n. St. Maarten. Isis 29 220 m. n.n.o. Haiti n. Curagao. Ittersum 29 v. Jacksonville n. Le Havre. Jacob Verolme 1 v. Morrisville n. Las Alina. Jason 1 v. Hamburg n. Amsterdam. Joseph Freering 1 v. Monrovia n. IJmuiden. Jupiter 29 v. Alexandrië n. Beyrouth. Kaap Hoorn 1 85 m. w. Pointe Noire n. Abidjan. Kabylia 1 te Savannah verw. v. Puerto Miranda. Kalydon 2 in Kielerkanaal verwacht n. Turku. Kara 1 120 m. w.z.w. Ras Fartak n. Mena. Karachi 1 Minicoy gepass. n. Singapore. Karsik 2 te Port. Swettenham. Katelysia 8 t.e Rotterdam verwacht. Kenia 1 te Rotterdam. Kennemerland 1 v. Bahia n. Kp. Delo. Kerkedijk 1 v. Antwerpen n. Rotterdam. Kermia 1 dw. Daedalusrif n. Singapore. Kertosono 1 575 m. z.o. Ceylon n. Aden. Khasiella 8 te Buenos Aires verwacht. Kinderdijk pass. 1 Azoren n. Houston. Kopionella 1 400 m. w. Oporto n. Curagao. Koratia 1 te Curagao. Koren ia 3 te Curacao verwacht. Korovina 2 v. Curagao te Pto. Miranda. Kosicia 1 v. Hamble n. Pernis. Krebsia 1 te Buenos Aires verwacht. Kreeft 1 te Rotterdam. Krvptos 2 te Oslo. Kylix 1 v. Fao n. Bari. Laarderkerk 1 v. Rastanura n. Damman. Laertes 1 40 m. o.n.o. Cherbourg n. Port Said. Langkoeas 1 180 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Leersum 1 320 m. n.w. Dakar 11. Rotterdam. Leiderkerk 1 160 m. n. Guardafui n. Kuwait. Lekhaven 1 v. Wismar n. Antwerpen. Lekkerkerk 2 te Le Havre. Lelykerk 1 te Damman. I.iberty Bell 2 te Bombay verwacht. Lekkerkerk 1 50 m. 11.0. Ouesant n. Le Havre. Leopoldskerk 1 100 m. n.w. Djeddah n. B. Abbas. Loenerkerk 1 90 m. n.n.o. Oran n. Gibraltar. Loosdrecht 1 v. Kuwait, 2 te Basrah. Louis Lantz 1 200 m. z.w. K. St. Vinv. n. Monrovia. Maas 1 te Patras verwacht v. Volos. Maasdam 1 te New York v. Cobh. Maaskerk 1 250 m. z.o. Sicilië n. La Spezia. Maaslloyd 3 te Vera Cruz verwacht. Maron 1 480 m. o.z.o. Bermuda n. Hamburg. Maureen 1 te Hamburg. Meerkerk 1 v. Aden n. Karachi. Memnon 2 te Charleston. Mentor 1 v. Maracaibo n. Aruba. Merwede 2 te Glasgow verwacht v. Las Palmas Molcnkerk 1 25 m. n.o. Algiers n. Le Havre. Moordrecht 1 80 m. o. Malta n. Perzische Golf. Muiderkerk 2 te Mombasa verwacht. Naess Commander 1 v. Rastanura n. Fawley. lende regeringen op de voorstellen van de Executieve Commissie zullen reageren, maar bevoegde waarnemers zeggen, dat naar het schijnt de voorstellen de grootste tegenstellingen, die er ten aanzien van een versnelling van het E.E.G.-verdrag be staan, tot elkander schijnen te brengen en dat zij een compromis schijnen te zijn tus sen de Franse en Belgische standpunten. Te Den Haag is de trekking gehouden van de 2% percent premielening Den Haag 1952 (1). Uitgeloot werden 500 obligaties, waarbij de premie van 50.000 viel op nummer 78114. Voorts vielen 2 premies van 10.000 op de numers 66872 en 88956. De volgende 10 obligaties werden uitgeloot met een premie van f 1000. De nummers 72571, 33920, 10768, 7849, 32870, 76432, 44519, 4849, 75685 en 69434. Voorts zagen de be zitters van de volgende 5 obligaties zich een premie van 500 toevallen: de num mers 54995, 36741, 55832, 7904 en 51974. Ten slotte werden 482 niet hierboven ge noemde nummers uitgeloot met een premie van 150 elk. Naess Lion 1 10 m. n. Casquets n. Brunsbüttelkg. Naess Tiger 1 te San Juan. Nanusa 1 320 m. w. Sabang n. Aden. Neder-Eems 1 170 m. n.o. Kp. Finist. n. Pt. Said. Neverita verm. 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Nieuw Amsterdam 1 v. San Bias n. Kingston. Nijkerk 1 v. Massawa n. Djibouti. Noordam 1 640 m. w. Scillys n. New York. Noordwijk 1 180 m. z. Dakar n. Monrovia. Nolos 26 te Tunis. Oberon 1 v. Antwerpen n. Rotterdam. Oldekerk 1 220 m. z.o. Mesina n. Genua. Oranje 1 490 m. n.w. Minicoy n. Colombo. Oranjefontein 29 140 m. n. Dakar n. Las Palmas. Oranje Nassau 1 v. Curagao n. Aruba. Oranjestad 1 v. Barbados n. Plymouth. Orion 1 v. Rotterdam n. Amsterdam. Ouwerkerk 2 v. Dar Es Salaam 11. Tanga. Pendrecht 1 50 m. n. Kp. Aquilla n. Bremen Peperkust 1 v. Lagos n. Abidjan. Philidora 1 te Mena Al Ahmadi verwacht. Philine 1 20 m. n.w. Algiers n. Mena. Pieter S 1 v. Rotterdam n. Swansea. Polyphemus 1 v. Charleston n. Cristobal. Prinses Irene 1 v. Havana n. Vera Cruz. Prins Alexander 1 20 m. n. Bone n. Antwerpen. Prins Casimlr 1 v. Haifa n. Antwerpen. Prins dei Nederlanden 1 te Amsterdam. Prins Willem III 1 te Amsterdam n. Hamburg. Prins Frederik Hendrik 6 te Rotterdam verwacht. Pr. Johan Willem Friso 1 v. St. John n. Le Havre. Pr. Willem George Fred. 1 v. Antw. n. Tel Aviv. Pygmalion pass. 1 Sicilië n. Piraeus. Radja 1 200 m. o. Aden n. Singapore. Raki 1 te Middlesbro. Reza Shah The Great 1 dw. Kp. Bon n. Pt. Said. Roggeveen 1 180 m. n.w. Nieuw Amsterdam eil. naar Albany. Eijnkerk 1 te Port Said. Salatiga 2 v. New York n. Marseille. Saloum 1 170 m. z.w. Las Palmas n. Caen. Sambas 1 v. Hongkong n. Pnompenh. Sanana 1 te Kp. St. Jacqeus n. Pnompenh. Sarangan 2 v. Mombasa n. Djibouti. Sarpedon 2 te Bachaquero. Schie 1 55 m. z. Lissabon n. Antwerpen. Schouten 1 300 m. w.z.w. Maurit. n. L. Marques. Slamat 2 v. Rotterdam n. Londen. Soestdijk 2 te Moreheadcity. Solon 29 410 m. n.n.w. Mona Pass. n. La Guaira. Sommelsdijk 1 v. Antwerpen n. New York. Stad Arnhem 1 770 m. n.w. Kaapstad n. Freetown. Stad Delft pass. 1 Kp. Henry n. Vlaardingen. Stad Dordrecht 1 v. Barrow n. Pasajes. Stad Gouda dw. Finisterre n. Savona. Stad Maassluis 1 85 m. n.n.o. Finist. n. Rotterdam. Stad Rotterdam pass. 1 Dover n. IJmuiden. 5-tad Schiedam 1 164 m. z.z.w. Stavang. n. Narvik. Stad Utrecht 2 te Hamburg. Stanv. Adventure 1 210 m. n. Prijarwin n. Auckl. Stanvae Talangakar 1 dw. Bengkalis n. S'gerong. Statendam 2 te San Juan. Statue of Lib. 1 300 m. n.o. Socotra n. Ph.delphia. Straat Cook pass. 1 eil. Cumberland n. Brisbane. Straat Malakka 2 te Semarang verw. v. Cheribon. Straat Torres 1 v. Singapore n. Kaapstad. Sumatra' 1 v. Savannah n. New Orleans. Sunetta 1 250 m. n.o. Okinawa n. Singapore. Tabian 1 260 m. Dondrahead n. Belawan. Tahama 2 v. Tripoli n. Antwerpen. Tamara pass. 1 Malta n. Antwerpen. Tamo 1 te Rotterdam. Tara 1 25 m. z.z.o. Nighton n. Santos. Tarakan 1 175 m. n.n.o. Finisterer n. Amsterdam Taria 2 v. Abadan n. Mombasa. Tawali 1 200 m. z.o. Str. Mesina n. Genua. Teiresias 1 v. Avonmouth n. Swansea. Telamon 29 v. Mocngo n. Parbo. Thelidomus 1 v. Curagao n. Punta Miranda. Tiba 2 te Rotterdam. Tibia 1 35 m. o. Kuria Muria eil. n. Abadan. Tjibodas 1 v. Bangkok n. Singapore. Tjimenteng 1 v. Port Swettenham n. Mombasa. Tjipanas 1 v. Hongkong n. Kobe. Tjisadane 1 v. Montevideo n. Santos. Tjiwangi 2 te Semarang. T.iiliwong 1 200 m. z.o. Saigon n. Singapore. Togokust 1 te Amsterdam. Tomocyclus 5 te New York verwacht. Van Neck 1 220 m. z.o. Hongkong n. Hongkong. Van Noort 1 v. Penang n. Singapore. Van Spilbergen 1 te Accra v. Lagos. Vasum 1 40 m. z.z.w. Wight n. Port Said. Vivipara pas. 1 Bizerta n. Tripoli. Vlieland 1 75 m. o.n.o. Kuria Muria n. Ravenna. V list 1 dw. Wight n. Amsterdam. Waal 1 v. Puerto Limon n. Barranquilla. W. Alton Jones 1 380 m. w. Azoren n. Port Said. Waibalong 2 te Calcutta. Waingapoe 2 te Ummsaid. Westerdam 1 170 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Westertoren 1 v. Venetië n. Port Said. Wieldrecht 1 op Amazonerivier n. Pto. La Cruz. Wilem Ruys 1 470 m. z.w. Fayal n. Southampton. Willemstad 1 200 m. z.w. Finisterre n. Madeira. Witmarsum 1 570 m. o. Bermuda n. Hamilton. Woltersum 1 v. New Orleans n. Savannah. Wonogiri 1 v. Khorramshahr n. Damman. Wonorato 5 te Hongkong verwacht. Wonosari 1 te Akaba verwacht v. Port Said. IJssel 1 v. Kalamaki n. Iraklion. Zaankerk 1 te Kobe verwacht v. Hongkong. Zeeland 1 op rede Belawan. Zonnekerk 1 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Zuiderkerk 1 450 m. n.n.o. St. Helena n. Kaapstad. KLEINE VAART Atlas 29 v. Valencia n. Gibraltar. Bab T 28 v. Brest n, Bayonne. Elsa 1 30 m. n.w. Bayonne n. Kingslynn. Flevo 1 dw. Dungeness n. Amsterdam. Joost 28 te Leith v. Bayonne. Kaap Falga 28 te Helsingborg v. Wieldrecht. Kaap St. Vincent 1 n. van Norderney n. Zaandam. Manto 1 40 m. n.o. Oran n. Barcelona. Nero 3 v. Lissabon te Amsterdam verwacht. Phidias 29 te Sevilla n. Cadiz. Plato 1 te Amsterdam n. Rotterdam. Schippersgracht 1 200 m. o.n.o. Blyth n. Korsor. Thaletas 29 100 m. o. Gibraltar n. Lissabon. Tilly 28 te Bayonne v. Nantes. Twee Gebroeders 1 dw. Palermo n. Bone. SLEEPVAART Blankenburg 2 te Firth of Forth n. Rotterdam. Cycloop 1 v. Las Palmos te Burutu. Friesland 29 170 m. w. Oporto n. Burutu. Hudson 29 200 m. z.z.o. New Orleans n. Perz. G. Noordholland 2 v. Honolulu te Bostan Mass. verw- Noordzee 29 150 m. n. Ferol n. Maracaibo. Oceaan 1 te Gibraltar n. Ravenna. Oostzee 29 300 m. w. Honolulu n. Hirao. Poolzee 29 130 m. o. Funchal n. Aruba. Tasmanzee 1 te Milfordhav. n. Barrow-in-Furness. Titan 27 v. Marseille. Witte Zee 29 t.h.v. Ferrol n. Rio de Janeiro. Zwarte Zee 29 360 m. z.w. Azoren n. Haenburg. Naar 't persbureau Tass mededeelt zijn er met ingang van gisteren voor een aan tal produkten prijsverlagingen vastge steld, welke tot 30 percent van de huidige prijzen bedragen. Ónder de artikelen, die in prijs zijn verlaagd, zijn fototoestellen van bepaalde merken, elektrische naaima chines, artikelen van zilvervos- en pool vosbont, weefsels van natuurzijde en rayon, bepaalde merken radio-toestellen, jacht geweren, vulpennen en vulpotloden, mes jes voor mechanische scheerapparaten, conserven, cacao, geconcentreerde koffie, en marmelade. Volgens Tass betekenen deze prijsverlagingen dat de Russische be volking daar jaarlijks 2,5 miljard roebel voordeel van heeft. Holland-Amerika Lijn flauw De scheepvaartsector werd gisteren zeer onaangenaam verrast door het lagere divi- dendvoorstel van zes percent (acht percent) over 1959 van de Holland-Amerika Lijn. De papieren daalden van 157 tot 154, tegen gisteren als slotprijs 1651/4. De zwakke stemming van deze aandelen sloeg over naar de overige fondsen in deze afdeling, met koersverliezen van drie tot vijf pun ten. De handel had een zeer rustig verloop. Dit was ook het geval voor de aandelen van de internationale waarden. De arbi trage kon moeilijk tot zaken komen, de be- roepshandel geloofde het wel en de orders van het publiek waren dun gezaaid. Staats fondsen goed prijshoudend zonder meer. Cultures zeer kalm met een verdeelde stemming. De eerste verhandeldag van claims Lindeteves bracht een adviesprijs van 8 per claim. Aandelen Proost en Brandt kregen een paar punten hogere adviesprijs op de dividendverhoging van zeven tot negen percent. Prolongatie ZV2 percent. (ANP). Boeke Huidekoper daal de twee punten op 158, Figee een halve punt op 180*4. AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U453-454 Philips 778*/t780 Unilever 740 VERHANDELDE FONDSEN 29 februari 1 maart Totaal 452 443 Hoger 195 (43.2°/o) 158 (35.7%) Lager 152 (33.5%) 174 (39.3%) Gelijk 105 (23.3%) 111(25.0%) VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U450—451 448 Kon. Olie153.90—154.50 153.80 Philips 770 g.b.—77ö% 771 Unilever 735739 733 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 330 Ned. Handel Mij 257K Rotterd. Bank 280 Twentsche Bank. 273 A.K.U 454 Albert Heijn 335 523 Billiton Mij. II 350 Bols 462 Bührmann Papier 439 Deli-Mij 174.90 Dordtsche Olie 718% Fokker 310 Hcineken's 506 Hoogenbosch Sch. 224 Hoogovens 783 H V 4. 148'/ 11J O 4 388 K L.M 109.50 Kon. Ned. Zout 652 Kon. Olie 155.10 Müller Nat. Bezit 364 Nederl. Ford 401 Ned. Gist. en Sp 286 Ned. Kabelfabr. 402 Philins Gem. Bez. 779% Philips Pref 287 A'dam Rubber 119 Sikkens Lak 594 Stokvis R.S 210% Thomassen Dr. 640 Unilever 739V2 Van Berkel's Pat. 280 Van Gelder Pap 241 Van der Heem 218% Ver. Machinefabr 215 Wessanen 269 Wilton Feijenoord 215% Zwanenberg-Org. 520 193.50 220.50 481.— Ver. Bezit v. 1894 114.50 H.A.L 154% K.N S.M 176 N. Scheepv. Unie 148'/» Ommeren v 245 Stoomv Mii Ned 107% Anaconda 57% Kennecott Coooer 86% Aluminium Ltd 31% Bethlehem Steel.. 48% U.S. Steel 86 Republic Steel 60% American Motors 747/s General Motors 47 Cities Service... 44 Shell Oil 70% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York Automobielaandelen en elektronische waarden gingen de hoogte in, terwijl me talen en staal daalden in een onregelmatige markt. De handel was gematigd. De be leggers wachten op verdere onregelmatig heid in de komende weken. Zij geloven ook dat elke uitverkoop aantrekkelijke koop gelegenheden in selecte aandelen zal ople veren. Spoorwegen gingen opnieuw achteruit. Goede produktieberichten deden Chrys ler en American Motors ongeveer 2 dol lar stijgen en Ford meer dan 1. De elek tronische groep bleef voordeel trekken van aanbevelingen van een adviserende firma. Er werden vandaag 2.920.000 aandelen ver handeld. Van een totaal van 1.186 verhan delde waarden, noteerden 418 hoger en 514 lager. Het industriegemiddelde kwam van 630.12 op 626.87, dat van spoorwegen van 149.95 op 148.61 en dat van openbare nuts bedrijven van 86.76 op 87.33 (UPI). Jaarvergadering d'Oranjeboom In de heden gehouden algemene vergadering der n.v. Brouwerij d' Oranjeboom te Rotterdam zijn de jaarstukken over 1958/59 goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 14 percent.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9