Minister Marijnen spreekt herdenkingsrede uit Staking van 150.000 arbeiders dreigt maandag in te gaan ;u HET WEER Werknemersbonden stelden ultimatum HET BOUWCONFLICT Kamercommissie bezocht IJmuiden Werkgevers houden aan hun standpunt vast Automatiek J. N. TROMP HAZENBERG Werkloosheid gedaald Tweede kernreactor voor Nederland iJ.V.V. „Stormvogels" Stormvogels - G.V.A.V. TOMADO mengbeker Tussen diverse vuren VRIJDAG 4 MAART 1960 45e JAARGANG NUMMER 103 Opengereten startbaan In de krant van heden: Rustig weer HONDERD JAAR BLOEMBOLLENCULTUUR ROOMBOTER KALFSVLEESCROQUETTEN Overeenstemming over CAO-Horeca Project van een miljoen zijn DEKKER's CROQUETTEN beter Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. ii) m g» t» S ®i V V* 1^*% Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I F V 1 1 T 1 S** M f M I 1 I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. J§.. jL JL IfeA JL JL JL ^fee^SsL JL JL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ?r^k6^g .IJmmder Courant n0; ^288* Haarlem: hoofdred. en alle afd Telef. 1529o. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Welk een verrvoestende kracht de aardbeving had die de Marokkaanse havenstad Agadir heeft getroffen, blijkt wel uit deze foto, die gemaakt werd op het vliegveld van de stad. De metersdikke startbaan werd open gescheurd als koekdeeg. Een lid van een bergingsploeg waagt het de diepte van de spleet met zijn voeten te peilen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 U1QSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL'223596 SUÈDE HERENJASJES - JACKETS Vandaag heeft de uit acht man bestaan de commissie voor de visserij uit de Tweede Kamer een bezoek gebracht aan IJmuiden. Bezocht werden de Rijksvis- hallen en het Rijksinstituut voor visserij- onderzoek. pag. Wcerropporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Agenda van IJmond. en Haarlem 4 In de Vishal en op zee4 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving ....4, 5, 6 Uitgaan in Haarlem 9 Kunst 9, 11 Feuilleton 11 Iioren en Zien 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Effecten en Geldmarkt 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting lot morgenavond: Droog weer met opklaringen. Vannacht kans op nachtvorst, morgen overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Nadat gistermorgen in Utrecht de bonds raden van de drie werknemers-organisa tie hun besturen gemachtigd hadden deze eis te stellen hebben de drie besturen zich in Utrecht uitvoerig beraden over de tech nische uitvoering van deze eis. Men heeft de resolutie van de bondsraden vervat in een ulimatum, waarbij men zich heeft la ten voorlichten door een aantal juristen, in verband met het vooral de laatste tijd ter sprake gebrachte stakingsrecht, waar over de drie vakcentrales zich nog on langs in een adres tot de Ministerraad hebben gewend. De werkgeversorganisaties in het bouw bedrijf hebben vanmorgen officieel het ul timatum ontvangen van de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond, de Katholie ke Bouwvakarbeidersbond St. Joseph en de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijver heid. Het ultimatum is van kracht tot morgen middag 12.00 uur. Op dat tijdstip moet de ondertekening zijn geschied of moet bij de werknemersorganisaties een dienovereen komstige schriftelijke toezegging binnen zijn. Het ultimatum is verzonden aan de Ne derlandse Aannemersbond en Patroons- De minister van Landbouw en Vis serij, mr. V. G. M. Marijnen, zal de offi ciële herdenkingsrede uitspreken tijdens de eeuwfeestviering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. Dat gebeurt op 6 mei 's middags in het Haarlemse Krelagehuis. Muzikale medewerking tijdens deze eeuwfeest viering verleent het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. Tijdens de herden kingsbijeenkomst zal een voor de eeuw feestviering ingesteld comité het jubi leumgeschenk aanbieden. Na afloop zal het hoofdbestuur van „Bloembollencul tuur' recipiëren, 's Avonds biedt de Bond van Bloembollenhandelaren in de Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis de buitenlandse gasten een diner aan. <De bescheiden feestviering begint op 5 mei. Het gemeentebestuur van Haarlem zal die middag het bestuur van de hon derdjarige Koninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur in het stad huis ontvangen. Van het bordes van het stadhuis af zal een historische optocht worden gadegeslagen. Advertentie ONS SUCCES PLANETENWEG 4 - TEL. 4008 Tussen de werkgevers- en werknemers organisaties in het. Horeca-bedrijf is over eenstemming bereikt over een verhoging van vijf percent van de lonen en garantie inkomens. Deze wijzigingen van de C.A.O. voor het Horeca- en aanverwant bedrijf moet nog worden goedgekeurd door het College van Rijksbemiddelaars. Advertentie Voor kwaliteit en fijne smaak Ga ik steeds naar de beste zaak En dat is zeer beslist voor mij Hazcnberg's le klas banketbakkerij (Inz.: Mej. H. Vis, Bakkerstraat 12 ontving een fijne hazelnoottaart.) Doet u ook mee Elke week stellen wij voor het origineelste vierregelige rijmpje zo'n fijne Hazelnoottaart, onze specialiteit, beschikbaar. En die is de moeite.wel waard CENTRUM GALERIJ De dag daarna zullen 's morgens de bui tenlandse gasten, vertegenwoordigers van zusterorganisaties en van afnemersorga nisaties worden ontvangen op de „Floria- de" in Rotterdam. Hun zal een lunch wor den aangeboden, 's Middags volgt dan de officiële herdenking in Haarlem. Op 7 mei wordt het eeuwfeest, op de „Flo- riade" gevierd, 's Middags zal de post koets uit Turkije haar intocht doen. Om zes uur zal die dag het hoofdbestuur van de jubilerende vereniging door het ge meentebestuur van Rotterdam ten stad- huize worden ontvangen, 's Avonds is er dan een sluitingsbanket voor de buiten landse afgevaardigden en autoriteiten. Ter gelegenheid van het eeuwfeest zal een gedenkboekje aan een aantal autori teiten worden aangeboden. Van het jubi leumfonds, dat in totaal uit ongeveer 37.000 zal bestaan, zal een bedrag van 20.000 worden gereserveerd voor een blijvende herinnering aan het eeuwfeest. Van het resterende bedrag worden onder meer de feestelijkheden, de uitgave van het gedenkboekje en vier historische praalwagens bekostigd. Blijkens een mededeling van het mini sterie van Sociale Zaken en Volksgezond heid bedroeg de geregistreerde arbeids reserve aan het eind van de maand febru- 75.691 (eind januari 85.755). Het aantal werkloze vrouwen was 5.102 (5.835). bond, de Nederlandse Katholieke Aanne mers- en Patroonsbond, de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, de Neder landse vereniging van wegenbouwers, de betonaannemersbond, de Nederlandse Ver eniging van Werkgevers in het Heibedrijf. De bonden zijn vastbesloten de staking door te zetten. Koortsachtig wordt, mo menteel op de diverse bondsbureaus ge werkt aan de instructieformulieren voor de stakers. De weerstandskassen van de bouwvakarbeidersbonden zullen worden aangesproken en zo nodig worden aange vuld met speciale fondsen van de drie vak- centralen. In de gisteren door de raad van bestuur Bouwbedrijf gehouden besprekingen is men niet tot positieve resultaten gekomen. Van de zijde van de raad werden over de ze besprekingen gisteren geen inlichtin gen gegeven. In de vergadering van de Nederlandse Katholieke Bond van Bouwpatroons, zo vernemen wij, ging de voorzitter, de heer Nelissen, in den brede in op de in de afge lopen weken gehouden besprekingen tus sen de patroonsorganisaties en de werk nemersbonden en het met de overheid ge voerde overleg. Bij deze besprekingen is van de zijde van' de aannemers zeker ook het algemeen belang in het oog is gehou den, aldus de heer Nelissen. De aannemers zijn beslist niet van plan in te gaan tegen het loon- of prijsbeleid van de regering en met de eisen, zoals zij die gesteld hebben is dat volgens de heer Nelissen zeker ook niet het geval. Met een enkel woord ging hij nog in op de poging van de Nederlands Christelijke Aannemers- en Patroonsbond om uit de impasse te geraken. Hij was van oordeel, dat de van deze zijde voorgedragen ge zichtspunten weinig of geen soulaas ga ven. Verder deelt deze Bond over de gisteren gehouden vergadering nog het volgende mee: „De algemene ledenvergadering van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond vergaderde hedenmorgen in Arnhem, teneinde zijn standpunt te be palen in het conflict hetwelk is ontstaan De directie van het Reactor Centrum Nederland heeft vanochtend in Den Haag een contract getekend voor de bouw van een tweede kernreactor in Nederland. De ze reactor zal op het complex van het R.C.N. in Petten worden gebouwd. Het in strument zal worden geleverd door de Engelse firma „Hawker Siddeley", die met deze opdracht haar eerste kleine re actor uit Engeland exporteert. De kosten van de reactor zullen 500.000 gulden bedragen. De bijkomende werk zaamheden zullen een gelijk bedrag ver gen, zodat met het totale project een be drag van een miljoen gulden is gemoeid. Men hoopt de reactor reeds in september van dit jaar in werking te kunnen stellen. Deze Engelse reactor, van het type „Ja- son", zal daarmee de eerste reactor wor den, die in Nederland in werking zal ko men. De nieuwe reactor zal een zogenaamde „lage-fluxreactor" zijn. die in het bijzon der zal worden gebruikt voor allerlei ex perimenten op gebied van reactorfysica, exponentiële experimenten, afschermings- proeven, metingen en opleiding van bedie ningspersoneel. De aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink is door paus Johan nes XXIII benoemd tot kardinaal van de rooms-kalholieke kerk. Minister president prof. dr. de Quay bood mgr. Alfrink zijn gelukwensen aan. door de weigering van het College van Rijksbemiddelaars, de met de arbeiders organisaties in het bouwbedrijf overeen gekomen nieuwe C.A.O. goed te keuren. Zoals bekend verbond het College van Rijksbemiddelaars aan zijn goedkeuring de eis, dat de aannemers vrijwillig af stand zouden doen van hun contractuele recht van ven-ekening van de hogere kos ten op de onderhanden werken. De vergadering constateerde, dat deze oplossing van het College van Rijksbe middelaars in feite de aannemers in een dwangpositie plaatste. In de desbetreffen de bespreking met het College werd dit dan ook door de vertegenwoordigers van de werknemersorganisatie volmondig er kend. 1-Iet hoofdbestuur werd door de ver gadering met algemene stemmen gemach tigd in dit conflict een beleid te voeren dat de eventuele schade voor de aannemers tot het minimum zou beperken. In dit standpunt kwam geen wijziging nadat de vergadering kennis had genomen van de resultaten van het onderhoud, hetwelk he denmorgen tussen de minister van Econo mische Zaken en de voorzitter van de raa dvan bestuur Bouwbedrijf had plaats gevonden". Advertentie Bij Vogelzang kunt u binnen even vrij de internationale bezien als voor de etalages! En dan ziet een jonge vrouw pas hoeveel leuke modellen er zijn óók aan haar wensen en mogelijk heden beantwoorden. Elders in dit blad ziet u er twee van! Advertentie ZONDAG 6 MAART 1960 Aanvang 14.30 uur. Deze wedstrijd wordt voorafgegaan door de wedstrijd STORMVOGELS junioren A— SCHOTEN junioren A Aanvang 12.30 uur - Komt tijdig De contributie moet thans betaald zijn tot en met vak vier van de lidmaat- schaps- en donateurskaarten. Advertentie EN TOCH. CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 Advertentie Voor 9.50 een elektrisclie junior mixer. Koop by uw Tornado koffiemolen de losse U maakt vliegensvlug de heerlijk ste milkshakes,- cocktails, nage rechten enz. Ook ideaal voor babyvoeding. Mengbeker' in geschenkverpak king receptenboekje slechts 50 De Nederlandse aannemers en bouwvak patroons zijn in een bijzonder pijnlijke dwangpositie geraakt. Ze bevinden zich door of ondanks hun eigen toedoen, al naar men het bekijken wil tussen Scylla en Charibdis, of, zoals een Engels spreekwoord het zegt, „between the devil and the deep blue sea". De duivel is dan in dit geval de regering en de diepe blauwe zee 'is de oceaan van moeilijkheden waarin zij be weren te zullen geraken als zij, zoals de vakbonden het wensen, de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf ondertekenen zón der het recht te hebben de daarin voor ziene loonsverhogingen in lopende contrac ten door te berekenen. Door het dreigen van de vakbonden met een staking, die om te beginnen meer dan 150.000 bouwvakarbeiders zou omvatten, maar die bovendien spoedig grote aantallen werknemers van andere bedrijven tot werkloosheid zou doemen, zijn de patroons nu geconfronteerd met een ultimatum dat hun praktisch geen uitwijkmogelijkheden biedt. Want dat ultimatum komt in wezen daarop neer, dat de werknemers van de patroons verlangen, datgene te doen wat de regering óók van hen verlangt, name lijk: de nieuwe C.A.O. te aanvaarden zon der het recht van doorberekening. Het enige verschil is, dat de regering (in casu het College van Rijksbemiddelaars) zegt „anders keuren we de nieuwe C.A.O. niet goed", terwijl de werknemers zeggen „an ders gaan we staken". En dit verschil is niet van essentiële betekenis, omdat de werkgevers nu eenmaal niet kunnen ant woorden „dan maar een andere C.A.O. dan de nu ontworpene", want dat zou een zin loze slag in de lucht zijn die de stakings dreiging niet in 't geringste zou vermin deren. Het merkwaardige geval doet zich nu dus voor, dat het huidige kabinet waar van men toch bepaald niet kan zeggen dat het de leuzen van de klassenstrijd in zijn vaan heeft geschreven in zijn economi sche politiek gesteund wordt door de mét staking dreigende vakbonden, zij het dan ook dat de uitgangspunten van regering en vakbonden hierbij geheel verschillend zijn. Want de regering gaat uit van de noodzaak tot bescherming van de prijzen; de vakbonden gaan uit van de wens tot verhoging van de lonen. En midden tussen deze Scylla en deze Charibdis zitten de werkgevers, die de prijzen wel willen handhaven als zij de lonen niet hoeven te verhogen en die de lonen wel willen ver hogen als zij de prijzen niet hoeven te handhaven. Maar dat is een positie die niet alleen onbehaaglijk is, doch onder de gegeven omstandigheden ook onhoudbaar. De positie waarin de regering zich be vindt is overigens evenmin benijdenswaar dig. Want de zo-even genoemde steun van de vakbonden kan haar in het onderhavige geval nauwelijks bijzonder welkom zijn. Die steun heeft immers de vorm van een stakings-ultimatum aangenomen en er zijn weinig stakingen te bedenken die de rege- ringspolitiek zó zeer zouden doorkruisen als een staking in de bouwvakken, waar bij de woningbouw al dadelijk het kind van de rekening zou zijn. Ook de regering zit dus tussen twee vuren: verhoging van de prijzen (en dan nog wel speciaal van de bouwprijzen) óf verlenging van de woning nood? Een keus tussen deze beide moge lijkheden zou in elk geval een slechte keus zijn. Men kan nu wel aanvoeren dat de rege ring inconsequent is. omdat zij de aanne mers verbiedt gebruik te maken van de risico-clausule in hun contracten, terwijl zij zelf contracten met een dergelijke risico-clausule heeft gesloten, maar het zou toch nog minder consequent van haar zijn als zij volkomen van haar tot dusver ge volgde prijzenpolitiek ging afwijken. En dat afwijken zou dan nota bene geschieden ter bescherming van de winstmarge van aannemers, welke winstmarge toch onge twijfeld terdege zal zijn gecontroleerd en nagerekend door het College van Rijksbe middelaars, alvorens dit de conditie van niet-doorberekening stelde. Dat men in deze gecompliceerde situatie naar een compromis zoekt, is logisch. Maar dat zal dan toch geen compromis mogen zijn, waarbij de regering opnieuw aan het langste eind trekt. Tegenover elke con cessie van haar kant zullen garanties van de kant der werkgevers moeten staan. An ders kan men wel een streep zetten door de hele prijzenpolitiek van dit kabinet. En ook bouwvakarbeiders moeten ten slotte wonen! Simon Koster Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Pascal: Naarmate men zelf meer geest heeft vindt men dat er meer originele mensen zijn. Alledaagse lieden vinden geen ver schil tussen de mensen. De voorzitter van (le raad van bestuur Bouwbedrijf, de heer Dura, heeft gisteren twee maal een onderhoud gehad met de minister van Economische Zaken, drs. De Pous. Deze besprekingen schijnen, voor zover bekend niet tot een positief resultaat te hebben geleid. Van de zjjde van de raad van bestuur noch door de regering werden echter mededelingen gedaan. De raad van bestuur zelf kwam gistermiddag in spoed zitting te Den Haag bijeen op hetzelfde moment dat de drie werknemersorganisaties hun ultimatum dat wij gisteren in een deel van onze editie nog vermeldden aan de werkgevers stelden. Zij eisten: Zonder voorbehoud de C.A.O. voor het bouw bedrijf ondertekenen of maandag zullen tenminste 150.000 bouwvakarbeiders, die georganiseerd zyn, staken.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1