In de vishal en op zee Havenberichten Minder consumptie - maar meer industrievis gevangen in 1959 Agenda voor IJmond en Haarlem 4 Twee jaar ontzegging voor schipper van Saxton Wyke Velsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk Haarlem Kroesjtsjev in Calcutta P.v.d.A.-vrouvvengroepen naar „De Banjaart" Watervliet-reserves zondag naar Zeist Jaarvergadering EHBO Medische verzorging tijdens het weekeinde Castricumse reddings brigade gaat stille strand bewaken Voorjaarsactiviteiten op bollenvelden SVIJ krijgt Heemstede op bezoek Buitenlands bezoek aan de vishal VRIJDAG 4 MAART I960 Van schipper A. Whitley van de Saxton Wyke en kapitein J. Evans van de Dal- hanna zijn de certificaten voor twee jaar ingetrokken, van stuurman W. Allison, stuurman van de Saxton Wyke, voor 18 maanden. De Hull-trawler Saxton Wyke en de 11.000 ton metende ertstanker Dal- hanna zijn in augustus bij Flamborough Head in aanvaring geweest, waarbij de trawler verloren ging en vijf mensenle vens te betreuren waren. Het hof meent dat de aanvaring te wij ten is geweest aan de onjuiste handelin gen van het genoemde drietal. De schip per van de Saxton Wyke handhaafde zijn gehele wacht een snelheid van lO'/s knopen in dichte mist en dit voorbeeld werd daar na door zijn stuurman gevolgd. Mistsig- nalen werden niet gegeven. Ondertussen naderde de Dalhanna met een snelheid van 12 knopen. Toen de schepen nog twee mijl van elkaar waren verlegde kapitein Evans zijn koers vijf graden naar stuur boord en gaf een stoot. Maar de ramp was niet meer te voorkomen. De boeg van de Dalhanna drong in de stuurboordzijde van de Saxton Wyke, en wel ongeveer mid scheeps. Het hof is ook tot de conclusie gekomen dat de kapitein van de tanker valse me dedelingen in de scheepspapieren heeft verwerkt en zijn mensen heeft geïnstru eerd om meineed te plegen. VRIJDAG 4 MAART Rcx, 20 uur: „Hercules en de koningin van Lydie". Thalia, 20 uur: „Ridders van het zwaard" Royal, 20 uur: Jubileumfeest Het Nut met Radiostadcomedie. ZATERDAG 5 MAART Thalia, 19 en 21.15 uur: „Ridders van het zwaard". Rex, 20 uur: „Hercules en de koningin van Lydie". Patronaatsgebouw, 20 uur: Toneelavond Kunst en Vriendschap. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Toneel avond Hooger Geest Ghesellen. VRIJDAG 4 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De vrijende vechtjas". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De op stand der Gladiatoren". W. B. Theater, 20 uur: „Als moordenaar gebrandmerkt". Speeltuin „Randwijk", 19.30 uur: Opening door de burgemeester. ZATERDAG 5 MAART Bioscopen: als vrijdag. Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Gaslicht"; zondagmiddag 14.30 uur: „Rebellen' van Quebec". Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: To neelgroep Puck met „Pelikaaneiland". Zaterdag 20 uur: De Haagse Comedie met „Etude voor één hand". Zondag 20 uur: De Haagse Comedie met „Principes". Teyler's Museum (Spaarne 16): Zondag 15 uur: bespeling van het eenendertigtoons orgel door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Maitresse", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Slaapkamer geheimpjes", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Ferry to Hong kong", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren' van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woens dag 14 en 20 uur: „De liefdesnachten van Lucretia", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur en zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Een huis vol heksen", 14 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur: „A. en C., in stofzuigers", a.l. Rembrandt Theater: Vandaag en zater dag 14, 18.45 en 21.15 uur, zondag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwijnen moest", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Wen die Götter lieben", a.l. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De strop wacht", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „De muis die brulde", alle leeftijden. Zondag 11 uur: „Het laatste paradijs", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 uur: „Jeugd in de nacht", 18 jaar. Zondag 14.30 uur: „South of the border", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Remonstrantenhuis (Wilhelminastraat 22) Tot 17 maart op zondag, maandag, dinsdag en woensdag van 13 tot 16 uur. Tentoon stelling van werken van Freek Souwer. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 20 maart op werkdagen van 1317 uur Expositie van werken van Alechinsky, Appel, Corneille, Jorn en Nanninga. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april dagelijks van 1022 uur: Ex positie van grafieken van Henk Huig. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Dagelijks van 1013, 1417 en 19— 21 uur en zondags van 1417 uur: expo sitie Interscholair Jeugdtoernooi. DIVERSEN Krelagehuis: Vandaag en zaterdag 10—17 en 1923 uur: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw. Minerva Theater: Zaterdag 14.30 uur: Kindercircus Elleboog. ■mm De Russische premier en partijleider Kroesjtsjev, die per vliegtuig terug reist van Djakarta naar Moskou, heeft in Calcutta een tussenlanding gemaakt voor het voeren van besprekingen met premier Nehroe van India. Nehroe (rechts) begroette zijn met bloemen behangen Russische gast (links) op het vliegveld. (Telefoto) De gezamenlijke vrouwengroepen van de afdelingen Beverwijk, IJmuiden en Velsen- Noord van de Partij van de Arbeid houden dinsdag, 8 maart een IJmond-bijeenkomst in het natuurvriendenhuis ,.De Banjaert" in „Tussenwijk" te Wijk aan Zee. Dit zal een volledige dag in beslagen nemen, want de bijeenkomst begint 's morgens om tien uur. Er is een aantrekkelijk dagprogramma met. samenzang, zang van het Velsen- noordse zanggroepje en toneel van dezelf de groep. Voorts worden dia's uit eigen land vertoond, waaraan een wedstrijd is verboden. De gezamenlijke lunch wordt gevolgd door een korte wandeling. Vanzelfsprekend wordt ook een inleiding gehouden, die wordt verzorgd door mevr. Stork-Luberti. Er zal nog een aantal weken voorbijgaan, voordat de korfbalcompetitie het einde nadert, maar deze tijd zal de korfbalver eniging „Watervliet" met enige spanning tegemoet gaan. Het. eerste twaalftal krijgt nog twee wedstrijden te spelen en wel op 13 en 20 maart tegen ZKC I en Aurora I. Watervliet 2 moet zondag in Zeist pro beren om van Tovers 2 te winnen, teneinde de bovenste plaats op de ranglijst te blij ven bezetten. Op „Watervliet" wonnen de groen gele reserves overtuigend. De Zeis- ters zullen wel revanche willen nemen, maar Watervliet weet wat er verwacht wordt om kampioen te kunnen worden. Watervliet 3 ontvangt Aurora 3 uit Haar lem en moet thuis evenzeer kunnen win nen. Of Watervliet 5 er in zal slagen om in de uitwedstrijd van Zandvoort 2 te winnen is te bezien. Zaterdagmiddag spelen aspiranten Nieuw Flora A-Watervliet b. Watervliet 2 gaat naar Zeist met de dames: C. Zandbergen, I. Kolk, I. Bakke- nes, W. Nijkamp, S. Meyer-Sanders, N. Bakker; heren: A. Redeker, M. Veerbeek, A. Verkerk, T. van Ladesteijn, J. van La- desteijn en H. Scholting. De afdeling Beverwijk-Hoogovens van de Kon. Ned. Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken houdt woensdagavond 9 maart 's avonds half acht haar jaarvergadering in paviljoen „Watervliet" te Velsen-Noord. Behalve de gebruikelijke verslagen vraagt een bestuursverkiezing de belangstelling. Aftredend zijn de heren Van Swinde- ren, eerste voorzitter; Barendrecht eerste penningmeester; Commandeur, tweede secretaris en Wester, materiaal-commis saris, die zich zonder eventuele tegenkan didaten herkiesbaar stellen. Het is de heer Veldhuyzen, eerste secretaris, niet moge lijk zijn functie te blijven vervullen. Hij zal tussentijds aftreden. Als kandidate wordt door het bestuur voorgesteld mejuffrouw Poerstamper. De viering van het vijfentwintig bestaan van de afdeling vormt nog een punt van bespreking. VVB—DE KENNEMERS Voor zondagmiddag half drie op het sportpark „Watervliet" in Velsen-noord is vastgesteld de semi-plaatselijke voetbal wedstrijd VVBDe Kennemers. VVB komt uit met: A. v. d. Boogaard; R. Luitjes en J. Hoo- gendijk; J. Kersbergen, A. Both en A. Effern; J. v. d. Velde, J. v. d. Linde, F. Kooimans, G. Koopmans en G. Luntz. DREIëNDERTIG HEEMSKERKERS EMIGREERDEN. In 1959 besloten drieëndertig Heemsker kers hun geluk in een ander land te be proeven. Er gingen vijf naar Australië, zeven naar Nieuw-Zeeland, zes naar Nieuw-Guinea en vijf naar de U.S.A. Andere landen waar Heemskerkers naar toe gingen zijn: Zuid-Afrika, Nederlandse Antillen, Groot-Brittannië, Italië en Duitsland. Donderdag kwamen in Mminden aan: Fivelborg van Colchester, laden IJmuiden; Swift, Londen; Maasijn N, Swansea; Lingestroom, Londen; Jans, Londen; Hinde, Londen: Energie, Londen; Tara- kan. Port Said: Breesand, Rotterdam; Boskoop, Maracaibo; Sleipner 1. Kalmar; Grebbestroom, dagenham; Scheldestroom, Par: Heriot, Grange mouth; Areas, Rotterdam: Anchises, Londen. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan; Phoenix van Par; Mellum, Rotterdam: Lissy Schulte, Rotter dam; Eos, Rotterdam; Hildegard S, Nimtz. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Prins der Nederlanden naar Hamburg; Celebes, Londen, bij legger IJmuiden: Anna Elisabeth, Londen; Dus- seidorl, Bremen: Reggeborg, Rochester: Abbots Fjord, Duinkerken; Bodenstein, Aruba: Rand- fontein, Southampton; Congokust. Hamburg; Mal ta. Aarhuus: Bomma, Delfzijl: Prins Willem III, Hambui-g; Togokusl, Freetown; Loppersum, Bre men; Belerby, Harwich; Plato, Rotterdam; Zaan- stroom, Londen. Vrijdag vertrokken uil IJmuiden: Polartant, naar Aruba: Vlist, Hampton Roads; Hersilia, San Juan. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of ar Amsterdam is gegaan). IJMUIDEN Artsen: J. de Vries, Wilhelminakade 78, tel. 4954; M. J. C. van RijFlury, Gra- hamstraat 202, tel. 7500; A. J. van Leu- sen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328. Apotheken: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, telefoon 5053; Mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstr. 92, tel. 7945; mejuffrouw E. W. Engelhart, Moerbergplantsoen 143, telefoon 7949. SANTPOORT Artsen: D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, Santpoort-Station, telefoon 8320. Apotheken: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, telef. 02560 8284. VELSEN Wijkverpleging: Zuster M. van Gelder, Lange Nieuwst raat 34, tel. 4378; Oud- IJmuiden, ten noorden van Kennemer- laan, Marktplein, L. Nieuwstraat, Plein 1940'45; Zuster C. E. Th. Man, IJsel- straat 23, tel. 8028: ten zuiden van Ha venkade. Kennemerlaan. Marktplein, L. Nieuwstraat en Zeeweg; Zuster D. Spiers, Geelvinkstraat 27, Velsen-Noord. telef. K 2510-3936: ten oosten Zeeweg, Velser- beek, Velsen-Zuid, Velsen-Noord; Zuster Lammerts. Curagaostraat 18, Santpoort, tel. K 2560-8756: Driehuis, Santpoort- Dorp, Santpoort-Station. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: K. K. Visser, Zee straat 96, tel. 3450. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, telefoon 3340. Apotheken: Apotheek Donker, Bree- straat 61. telefoon 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: G. H. Smeets, Middelweg no. 9, Uitgeest, telefoon 02513 212. Apotheken: De Heemskerkse apotheek, Maerelaan 48. telefoon 490. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis, Beverwijk en Heemskerk. Wijkverple ging: Zuster Wijting. Prins Bernhard- laan 3, Beverwijk, telefoon 4324. Kraamverzorging: Zuster Boersma, Witte Kruisgebouw, J. v. Scorelstraat,, Heemskerk, telefoon 02512 247. CASTRICUM Arts: A. de Jongh, Koningin Juliana- straat 1, tel. 2534. Wijkverpleging: Zuster Boots, Koningin .Tulianastraat 14, tel. 2544. Verloskundige: Mevrouw Scholten- Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk. Burge meester Lommenstraat 6, tel 2500. Advertentie De Castricumse reddingsbrigade heeft in hotel Funadama haar jaarvergadering ge houden. Een grote donateursactie heeft naast een respectabel aantal nieuwe dona teurs, namelijk 631, ook nog een bedrag van bijna 1.100 opgeleverd. Nu er weer 33 diploma's zijn uitgereikt is van de 117 leden het grootste aantal gediplomeerd. Men heeft het plan om nog voor Pasen de strandtent op te bouwen en dit jaar weer een huis-aan-huiscollecte te houden. Men zal dit jaar het stille strand in de be waking betrekken. Dit is in voorgaande jaren wel nodig gebleken. Hier zal dan ook enig nieuw materiaal worden geplaatst. Men kreeg in 1959 van gemeentewege 500 subsidie en de extra subsidie van 1.000 werd vrijwel geheel gebruikt voor de training onder leiding van de heer J. Westra. In 1959 kon voorts, mede door de extra subsidie, een bedrag van 650 worden ge reserveerd, onder andere voor vernieu wing van het strandhuisje en de aanschaf van een buitenboordmotor. BENOEMING BIJ ONDERWIJS Burgemeester en Wethouders van Vel- sen stellen de raad voor mejuffrouw C. Prins met ingang van 1 april in vaste dienst te benoemen als onderwijzeres aan de Clara Sternschool in IJmuiden. Hoewel maart pas is begonnen ziet men de bedrijvigheid op de bloembollenakkers toenemen. Men is druk bezig het eerste riet van de bloembollen af te halen. Nu de winter achter de rug is, is het no dig dat het winterdek van verschillende percelen gehaald wordt. Vooral de nar cissen komen mooi voor de dag en zodra het riet of stro er af is staat de grond al prachtig groen. Ook de vroege crocussen willen wel van hun winterdek af. De gele ziet men hier en daar al door het riet heen in bloei staan. Ook de vroege soorten tul pen en hier en daar een hoek irissen kun nen van hun winterdek worden ontdaan. De bedrijvigheid op de akkers zal steeds toenemen, want als het riet er af is moet men weer beginnen met ziek zoeken en het bespuiten tegen vuil. Het tijdrovende en veelal kostbare wied werk behoort door bespuiting tot het verleden. Naast de werkzaamheden op de tuinen ziet men hier en daar ook de kassen weer verschijnen. Steeds meer gaan kleine be drijven er toe over een rolkas te bouwen om tot een intensiever teelt te komen. Aan de Bankelaan in Beverwijk wordt een grote bloembollenschuur van de firma P. van Bragt gebouwd. De bedijfsgebouwen aan de Gladiolenlaan moeten eertijds plaatsmaken voor de stadsuitbreiding. Zo wordt alle tuinbouw in Beverwijk op de groenstrook teruggebracht en volkomen uit het centrum verdwenen. Sinds de oor logsjaren is er wel veel veranderd. Advertentie Wij varen onder de vei lige vlag van de Neder landse Spaarbankbond. Beschermvrouwe H.M. de Koningin. STICHTING NUTSSPAARBANK in de gem. Velsen Voor zondag heeft de IJmuidense voet balclub SVIJ een thuiswedstrijd op het programa staan en wel tegen het in degra datie-gevaar verkerende Heemstede. Een waai-schuwing dus voor de IJmuidenaren, om de tegenstander niet te onderschatten, daar een kat in het nauw rare sprongen kan maken. De wedstrijd begint om 10 uur 's morgens, en wordt op een der bijvelden van Schoonenberg gespeeld. SVIJ komt als volgt uit: H. Koekenbier; P. Kemner en H. de Jager; N. Schaap, J. Schaap en N. van der Zwet; J. Buding, N. Minneboo, P. Spanjaard, J. Wisse en P. van Eerden. EXPORTVEILING VAN PEEN De speciale exportveiling van peen die donderdag door Ons Belang in Castricum werd gehouden mocht zich weer in een grote belangstelling verheugen. Nog steeds blijkt voor peen grote animo te bestaan. Zeer goede prijzen waren daarvan het resultaat. De B-peen kwam zelfs boven 45 per 100 kilogram. Voor het binnenland wordt ook nog wel wat winterpeen afgenomen. Hier liep het prijzenniveau op van 15 tot bijna 23 De noteringen van donderdag waren: peen B 44,90 tot 45,10, peen C 32,80 tot 33, peen O 15,10 tot 22,90. Tweeëntwintig leerlingen van de Deense visserijschool in Middelfart hebben in het kader van een excursie langs enige visserij havens vrijdagmorgen IJmuiden bezocht. Nadat zij donderdagavond op de „Zand- hoeve" in Bergen waren aangekomen, ar riveerden zij vrijdagmorgen omstreeks ne gen uur bij de vishallen, waar evenwel maar weinig te doen was. De jongelui, die vergezeld werden door enkele meisjes van de volkshogeschool, hoorden van de heer Groeneveld van het Staatsvissershavenbe- drijf enkele bijzonderheden over Neder lands grootste vissershaven. Zij bewonder den enkele Urker kotters, die langs de kant lagen, waarbij zij technische vragen stelden, die de rondleiders voor problemen plaatsten. In de hal troffen zij een mooie heilbot van 48 kilo aan, die op de deelne mers uit de Faroer en Groenland uiteraard minder indruk maakte dan op de anderen. Daarna ging het gezelschap naar het vis serijlaboratorium en vervolgens naar Sche- veningen-Radio. Het bezoek aan IJmuiden werd besloten met een ontvangst in het IJmondpaviljoen. De Deense jongelui hebben voor hun be zoek aan IJmuiden onder meer het visserij bedrijf in Bremerhaven bestudeerd. Op weg naar Nederland passeerden zij de Af sluitdijk. Hun reactie was voor een Ne derlander merkwaardig, althans voor een Nederlander, die niet zelf als Zuiderzee visser de gevolgen aan den lijve heeft on dervonden: „Was het niet economischer geweest de Zuiderzee te laten zoals zij was?" Men meende, dat de vis meer zou opbrengen dan het land, dat er nu komt en is gekomen. VOLGENS DE STATISTIEKEN is er een stijging in de aanvoer van visserij- produkten in ons land te constateren. In 1959 bedroeg de totale aanvoer van visserijprodukten 284,6 miljoen kilo met een waarde van 125,1 miljoen gulden. In 1958 was dit 277,5 miljoen kilo met een waarde van 122,1 miljoen gulden. Dit betekent zowel voor de aanvoer als voor de opbrengst een stijging van 2,5 percent. Aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Maar schyn bedriegt! Zo oppervlakkig bezien, zijn dit bepaald geen verontrustende cijfers. Maar als men de gedetailleerde cijfers bekijkt, dan komt men tot heel andere conclusies. Rondvis steeg van 26,4 miljoen tot 27,9 miljoen dank zij de wijting, want de schelvis daalde sterk (2,0 miljoen kilo). Platvis bleef vrijwel gelijk (21,6-21,8), verse haring zakte van 45,1 tot 42,1, gezouten haring van 63,2 tot 62,6, mosselen van 65,7 tot 59,3. Stijgingen waren er bij makreel (15,4 naar 18,5), garnalen (4,2 naar 4,7) en zoetwatervis (4,2 naar 5,0). Het overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek sluit met de consta tering, dat de uitkomsten voor de IJsel- meer visserij zowel in aanvoer (0,8 miljoen kilo) als in waarde (1,2 miljoen gulden) een vooruitgang te zien geven. Een simpele optelling leert dan, dat er sprake is van een achteruitgang van 3,9 miljoen kilo! Men moet in de gedetailleer de cijfers duiken om een eerlijker beeld te krijgen. Zo blijkt dan dat sprot van 4,9 tot 6,0 miljoen kilo is gestegen, en dat de overige haringachtigen van 1,8 tot 4,0 miljoen zijn geklommen. Flinke stijgingen, die de da ling beperken tot 0.6 miljoen kilo. En dan komt er nog een post, geheel onderaan, die van de niet voor consumptie bestemde vis. Vispuf blijkt dan gestegen van 4,2 tot 9,3, nest uit het IJselmcer van 9,4 tot 10.8 miljoen kilo. De totale stijging in deze categorie is liefst 7,7 miljoen kilo! Het lijkt vreemd, dat het algemeen over zicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek aan dit aspect in het geheel geen aandacht besteedt. Want het beeld wordt toch wel geheel anders, wanneer blijkt, dat de totale aanvoer van voor de consu ment bestemde vis is achteruitgegaan, waarbij men dan nog dient te bedenken, dat er steeds meer en moderner schepen komen. Met moderner vangstmethoden en ver groting van het vangstapparaat kan men de totale opbrengst een hele tijd vergroten. Maar het is een veeg teken, dat de totale stijging nu al moet worden bereikt door een toeneming van de aangevoerde puf en nest, waaronder veel jonge vis zit, die eigenlijk tot volwassen vis zou moeten uitgroeien. De vismeelfabrieken varen er wel bij, maar al gunt men deze bedrijven hun klandizie, dan kan men toch niet onder de conclusie uit, dat dit jaaroverzicht on heilspellend is. Toch blijkt uit de cijfers ook. dat de vangst per reisdag is toegenomen. In 1958. toen in totaal 69.377 reisdagen werden ge maakt, bedroeg de vangst per reisdag 1660 kilo, in 1959 bij 74.351 ï-eisdagen 1700 kilo. Bij de motortrawlers daalde de hoeveel heid per dag van 4950 kilo tot 4750 kilo, maar bij de motorloggei-s was de stijging van 2450 tot 2850 flink en ook bij de kot ters was er een toeneming van 690 tot 760 kilo. Een vangst van 2850 kilo per reisdag voor motorloggers lijkt heel mooi. Maar uit de statistiek blijkt ook, dat by de haringtrawlvisserij van deze schepen de opbrengst per dag 4540 kilo was. En van deze haring uit dit seizoen is veel door gedraaid. Zodat men ook hier ziet, hoe de sterkste piek ligt bij de visserij, die, zij het ongewild, veel vis heeft opgeleverd, die niet bij de consument is terechtgekomen. Een bestudering van de statistieken over 1959 geeft dan ook veel te denken. De Nederlandse visserij is trouwens waard dat er veel over wordt gedacht. Geen vergoeding De minister van Landbouw en Visserij in Groot-Brittannië. mr. John Hare, heef' aan een parlementslid gezegd dat het ver lies van vistuig moet worden beschouwd als een normaal bedrijfsrisico, aldus „Fish ing News". Het parlementslid burggraaf Lambton had voorgesteld een fonds te reserveren voor het vergoeden van ver liezen, geleden door vissers, die hun vis tuig in stormweer waren kwijtgeraakt. De minister wees op de mogelijkheid van een verzekering. Nieuwe onderzoekers In Engeland worden twee nieuwe onder zoekingsvaartuigen gebouwd ter ver vanging van de Sir Lancelot en de Onaway van het visserijlaboratorium te Lowestoft. De Ernest Holt is gemoderniseerd, hoofd zakelijk in verband met werk in de Noor delijke IJszee. Aanvoer van donderdag Totale aanvoer van verse vis aan de IJmuidense vishallen van donderdag: 5070 kisten, waarvan 203 tong en tarbot, 5 heil bot, 690 schol, 100 schar, 70 bot, 1170 ha ring, 640 makreel, 365 schelvis, 865 wijting, 265 kabeljauw en gul, 25 leng, 25 haai, 1 ham, 6 poon, 615 koolvis, 25 diversen. Prijzen van donderdag Per kilo: heilbot 4,10 tot 3,50, grote tong 3,70 tot 3,10, grootmiddel tong 4 tot 3,50, kleinmiddel tong 5 tot 4,10, kleine tong I 4,60 tot 4, kleine tong II 4 tot 3,50, tarbot 1/4 tot 3,40. Per 50 kilo: grote schol 31 tot 30, grootmiddel schol 42 tot 36, kleinmid del schol 56 tot 52, kleine schol I 60 tot 55, kleine schol II 60 tot 25, schar 34 tot 15, bot 9,50 tot 8, verse ha ring 23 tot 14,20, makreel 25 tot 4,80, grote schelvis 57 tot 40, groot middel schelvis 57 tot f 50, kleinmiddel schelvis 54 tot 51, kleine schelvis I 60 tot 56, kleine schelvis II 51 tot 36, wijting f 36 tot 8, grote gul 52 tot 30, middel gul 38 tot 27, kleine gul 39 tot 15, kleine haai 27 tot f 25, ham 132, poontjes 26 tot 23, kleine koolvis zwart 17 tot f 12, kleine koolvis wit 38 tot 31. Per 125 kilo: grote kabeljauw 132 tot 68, grote koolvis zwart 50 tot 40, grote koolvis wit 96 tot 84, grote leng 78 tot 69. Besommingen van donderdag IJM 79 Job Gouda 15.280, IJM 33 Tho- rina 22.670, IJM 211 f 5.400, KW 87 Al batros 15.760, KW 69 f 2.630, KW 84 1.410, KW 142 3.030, KW 72 2.690, IJM 52 2.290, SCH 153 14.300. Aanvoer van vrydag Twee trawlers, zeven loggers en 25 kot ters zorgden vanmorgen voor een aanvoer van 3300 kisten verse vis, 475 stuks stijve kabeljauw en 22.500 kilogram tong aan de IJmuidense visafslag. De kisten waren als volgt onderverdeeld: 150 schelvis, 50 radio, 140 wijting, 95 gul en kabeljauw, 50 kool vis, 700 haring, 260 makreel, 1200 schol, 45 tarbot, 183 varia. De KW 81 Albertha Hendrika (18 fe bruari) loste 40 wijting, 100 schelvis, 50 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 350 haring en 150 makreel. De KW 80 Dirk Maria (19 februari) kwam aan de markt met 55 wijting, 100 schelvis, 45 gul en kabeljauw. 40 koolvis, 350 haring, 110 makreel en 245 stijve ka beljauwen. Prijzen van vrijdag In guldens. Export: grote rijen kabel jauw 7688, kleine regels kabeljauw 41 45, kisten grote kabeljauw 7880, witte «toolvis 88, grote tong 3.403.60, grootmla- del tong 3.503.80, kleinmiddel tong 3.70— 4.20, tong 1 44.10, slips 3.604, grote tar bot 3.804.20, grote schol 2835, groot middel schol 3845, zetschol 5568, schol 1 52—63. Binnenland: kisten kleine kabeljauw 80 —88, grote gullen 3844, middel gullen 3336, torren 2934, zwarte koolvis 39 47, koolvis 1 en 2 1617, lengen 88, schol 2 3650, schol 3 2334, grote schelvis 48 54, grootmiddel schelvis 51—60, kleinmid del schelvis 54—61, pennen 6270, kleine braad 25—35, wijting 20—26, haring 16—18, makreel 1721. Besommingen van vrijdag KW 81 16.300, KW 80 15.900, KW 114 9380, KW 155 12.100, KW 26 8250, KW 64 8440, KW 162 f 11.600, KW 133 11.600, WR 51 2350, WR 25: 11.700, IJM 207 16.400, IJM 66 11.400, IJM 221 14.400, IJM 210 13.500. Op zee Om de noord waren donderdag zowel het weer als de visserij goed. De trawlers vingen 200 tot 350 manden haring, makreel, koolvis en wijting per etmaal. De Maria van Hattem had een dagvangst van 200 manden hoops, de Ely Chenévière een dag vangst van 170 manden haring en makreel. De Anlje deed een trek van twee pakjes en de Sakina Martina ving in twee trek ken 100 manden haring. De kabeljauwvangsten op 56 graden noorderbreedte waren goed, namelijk 300 tot 1500 stuks per etmaal. De loggers en kotters voor de kust vin gen 150 kilogram tong en 8 tot 10 manden schol per dag. De loggers en kotters bij de P-boeien maakten dagvangsten van 200 tot 300 kilogram tong en 10 tot 20 manden schol. Voor zaterdag Het is nog niet bekend welke trawlers de aanvoer van vis voor de zaterdagmarkt zullen verzorgen. Wel verwacht men aan voer van weekloggers en -kotters. Thuis- stomend zijn de trawlers Amsterdam en Maria van Hattem. Scheveningen In Scheveningen werden vanmorgen aangevoerd 100 kisten lichte wijting, 20 gul en kabeljauw, 170 schol, 200 stijve ka beljauwen en 3000 kilogram tong. „Haarlem" uit de vaart De IJM 9 Haarlem, de laatste stoom trawler in Nederland, is nu definitief uit de vaart. Het schip sloot deze week zijn loopbaan af met de nog altijd prachtige besomming van 29.000. Vlaggetjesdag Er zijn nu al 1200 deelnemers voor de vlaggetjesdagoptocht, die op Vlaggetjes dag (vermoedelijk 21 mei) zal worden ge houden. Van de 26 groepen zijn er al 22 bezet. Het motto van de optocht zal zijn: „Van vleet tot eet". Men zal dus het gehele proces van vangst, aanvoer en distributie in beeld gaan brengen. Het enthousiasme is overal groot, zoals donderdag in een bespreking weer is gebleken. Zij die zich nog willen aanmelden voor de optocht zullen vlug moeten zijn, want hier geldt „Wie het eerst komt het eerst maalt". Aanmeldingen dienen te geschie den bij de heer A. van der Veer, Keizer Wilhelmstraat 3. Volgende week gaat het grote comité vergaderen, en dan zullen er ongetwijfeld weer andere punten ter tafel komen. Want het accent valt dit jaar op IJmuiden, en men zal er alles aan doen, om de viering inderdaads groots te doen zijn. Biduur Op woensdag 9 maart wordt er om acht uur in de christelijk-gereformeerde kerk te IJmuiden een biduur gehouden voor vis en visserij. De voorganger is ds. Vlietstra.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4