Mode Minister Marijnen over het nieuwe melkprijsbeleid Garantieprijzen geen prikkel voor boeren Esperanto-cursisten hielden slotavond Twee doden bij scheepsbrand in Rotterdam Vrouw gewurgd in vlaag van waanzin Klant mag kiezen uit 3 melkslijters Hospitaalkerkschip helpt in Noorse wateren Bejaarde vrouw door trein overreden Drie fracties treden uit gemeenteraad Groot vrachtschip op Noorderpier Vele gelukwensen voor mgr. Alfrink Arbeider verpletterd door blok marmer Kamerdebat over huurverhoging Boetje Loen weer in actie? 5 Nederland is bij andere landen achterop geraakt Als nieuwe sanerings regeling doorgaat strijkplank 22.95 Britse trawler vernielde netten van IJslanders Vier doden in het verkeer O oster land's perikelen Na kardinaalsbenoeming Dodelijk ongeval berecht Dinsdag a.s.: Vragen over infiltraties in Nieuw-Guinea VRIJDAG 4 MAART 1960 Op de algemene vergadering van de Friese Maatschappij van Landbouw die gisteren in Leeuwarden is gehouden heeft de minister van Landbouw en Visserij mr. V. G. M. Marijnen gesproken over de ontwikkeling van de Nederlandse landbouwpolitiek. De landbouwpolitiek die tot dusver is gevoerd heeft verschillende resultaten geboekt, maar desondanks waren er enkele zwaarwegende redenen om de tot nu toe gevolgde koers te herzien, aldus de minister, die een viertal van die redenen opsomde. In de eerste plaats noemde de bewindsman de gebleken tekortkomingen en de vereiste offers van de tot dusver gevoerde politiek. Een van de bezwaren welke in ons melk prijsbeleid de laatste jaren steeds duidelijker aan het licht is getreden vormt het feit dat daarin het zogenaamde prijsmechanisme van vraag en aanbod aan de produktic- kant grotendeels is uitgeschakeld. Het gemiddelde inkomen van de boer wordt in zo'n situatie grotendeels bepaald in het onderhandelingsgesprek tussen ge organiseerde landbouw en regering. Daar door vervalt de prikkel om datgene te pro duceren wat de consument in binnen- en buitenland vraagt en wat nationaal econo misch het voordeligst is. Er ontstaat een produceren op de garantie. De minister wilde dit de individuele boer niet kwalijk nemen. Het is echter ongewenst dat de melkproduktie blijft stijgen in een situa tie waarin wij, nationaal gezien, beslist niet meer melk kunnen gebruiken. Naar het oordeel van mr. Marijnen is de rege ring mede schuldig geweest aan de ver hoging van ongewenste produktiestijgin- gen. Het gevoerde garantiebeleid en die produktiestijgingen hebben de zuivel sector economisch gezien in een situatie gebracht waarvan de gevolgen duidelijk aan de dag treden. De vergroting van de melkproduktie is gezien de te vex-wachten afzet allesbehalve verantwoord geweest. De laatste maanden leverden een melkpro duktie op die ongeveer twintig percent lag boven die van de vergelijkbare periode van het vorige jaar. Relatief te hoge melk- garantieprijzen of verschillende niveaus van melkprijzen in ons land zijn voor de traditionele melkveehouderijgebieden eco nomische gevaarlijke experimenten. Ook de prikkel voor de nationale zuivelindus trie en voor het nationale handelsapparaat om op de markt zo hoog mogelijke gemid delde prijzen te bedingen wordt door het systeem kostprijs-garantieprijs aanmer kelijk afgezwakt terwijl dit systeem van automatische koppeling tevens mede ver antwoordelijk is voor het verlies aan con currentiekracht van onze melkveehoude rij op de buitenlandse markt. Geen spoor van kostprijsverlaging In de kostprijsontwikkeling van melk in de laatste zes jaren, zo betoogde mr. Ma rijnen, is geen spoor terug te vinden van het effect van een kostprijsverlagende ra tionalisatie. De garantieprijs voor de melk is de laatste zes jaar gestegen met 40 per cent en Nederland heeft zijn claim van beste en voordeligste ziiivelland in Euro- markt-verband verspeeld en kan met de Denen gewoon niet meer meekomen. In België en Frankrijk daalde de garantie prijs voor de melk in de jaren 1951-1952 tot 1958-1959, maar in Nederland steeg ze van 20 tot bijna 29 cent per liter. De De nen deden het in 1957 met een gemiddelde opbrengst van 20 cent per liter. Dankzij de garantie kreeg de Nederlandse boer toen voor zijn melk bijna 50 percent meer. De Deense kostprijs is nu lager dan de Ne derlandse en zelfs aanzienlijk lager dan de kostprijs waarvan in Nederland wordt uitgegaan bij de vaststelling van de ga rantieprijs. Samenwerkende, organisaties geven aanvullende lessen De samenwerkende esperantistenorga nisaties in Haarlem en omstreken zullen de 1500 deelnemers aan de geëindigde Es- peranlocursus in Haarlems Dagblad/ OHC verder helpen bij het leren van de taal. Eind volgende week krijgen zij de eerste van een serie lessen die aansluit op de cursus in de krant. Deze mededeling werd gedaan op de slotavond die donder dag in gebouw St. Bavo in Haarlem is gehouden. De cursisten konden op deze avond ken nis maken met de correctoren en correc- trices. Zij zullen de komende lessen recht streeks naar deze mensen kunnen sturen. De postbus 583 wordt met ingang van za terdag opgeheven. Verder besloot men maandelijks in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht een bijeen komst te houden, waar de cursisten zich verder kunnen oefenen in het spreken van het Esperanto. Aardige onderdelen van het programma van de avond waren de toespraken van een Portugees en een Chinees. De eerste, de heer Calado maakte het zijn gehoor niet gemakkelijk. Het viel voor deze tem peramentvolle zuidex-ling niet mee zijn woordenvloed zodanig in te tomen dat de cux-sisten hem konden volgen. „Mal x-api- de" (niet zo snel) klonk het enkele keren door de zaal en de Portugees deed zijn best om het wat kalmer aan te doen. Hij vertelde dat hij als jongen van zeventien jaar met Esperanto was begonnen, eigen lijk als een soort amusement. Hij kreeg een corx-espondentieadres in Nedex-land en enige maanden later kwam hij naar ons land om te tx-ouwen met een Nederlands meisje. De Chinese gast, de heer Ko, sprak met veel zox-g articulerend en er zullen weinig cursisten zijn geweest die hera niet kon den verstaan. De heer Ko is na de oorlog uit Indonesië naar ons land gekomen. Hij vertelde van zijn geboorteland, maar hij voegde er aan toe dat hij thuis is in elk land waar hij met de mensen kan opschie ten en spreken. In Esperanto natuurlijk. Vervolgens kwamen de ongeveer dertig corx-ectie-medewex-kers (sters) op het po dium en elke gx-oep van vijftig cursisten kwam te weten wie hun werk heeft ge corrigeerd. In de loop van de avond zongen de aan wezigen enkele liederen in Espex-anto. Me vrouw Keizer zong in deze taal enige volks liederen uit Spanje, Noorwegen en Joego slavië. Verder werden diverse aspecten van het Esperanto zoals conversatie, lit teratuur, onder-wijs en correspondentie na der onder de loep genomen. Ten slotte zon gen de cux-sisten samen „La Espero". Grotere verantwoordelijkheid Als tweede x-eden voor de koex-swijziging in de landbouwpolitiek noexxxde de minis ter de wijzigingen in de algemene sociaal- economische politiek, die streeft naar een grotere verantwoordelijkheid bij de bur ger en de ondex-nemex-. Onder andere ten aanzien van de loonvorming. Loonsverho gingen in de landbouw mogen in het alge- ineen niet meer leiden tot verhoging van de gax-antieprijzen doch de ruimte daar voor moet voortaan beschikbaar komen uit produktiviteitsstijgingen. Arbeidsproduktiviteit De derde x-eden voor de koex-swijziging wordt gevox-md door enkele duidelijke al gemene ontwikkelingstendezen in onze landbouw. De minister achtte een ontwik keling van het loonniveau in de landbouw naar de drie gulden per uur omstreeks 1970 niet uitgesloten wil de landbouw niet achter blijven bij de industrie. Men kan moeilijk van de regering verwachten dat zij de uitbetaling van dergelijke lonen mo gelijk moet maken. Zij kan slechts een kli maat scheppen dat gunstig is voor een dergelijke ontwikkeling. De beloning ech ter moet uit de bedrijfsresultaten betaald kunnen worden en het is primair de taak van de boer als zelfstandige ondernemer hiervoor te zorgen door vexT.oging van de arbeidsproduktiviteit van het bedrijf met behulp van de voortschrijdende mechani satie en de techniek die echter zodanig moeten worden toegepast dat ze minder kosten dan handenarbeid. Naar de me ning van de minister was dit een van de voornaamste opgaven in de landbouw. Vex-derc mechanisatie en opvoering van de arbeidsproduktiviteit moeten leiden tot kostprijsvei-lagende rationalisatie. Om dit te bex-eiken zal de Nedex-landse boer mis schien met veel gewoonten en tot dusver verantwoox'de inzichten moeten bi-eken. Andere instelling nodig Een veel hechtere samenwex-king bij het gebruik van machines en verdere ver eenvoudiging van de bedrijfsstructuur, een zekere bedrijfsvergroting en toepas sing van nieuwe bedrijfssystemen zul len in dezen x-ichtinggevend moeten zijn om een zo optimaal mogelijk gebruik van machine- en gebouwenkapitaal in de landbouw te bewerkstelligen. De minister verzekerde dat de minder strakke koppe ling tussen kostprijs en garantieprijs niet betekent dat er een aanslag wox-dt gepleegd op het gax-anderen van een vex-antwoox-d boex-eninkomen op goed geleide bedrijven. Wat dit betreft kunt u op mij rekenen, al dus de minister, die tot slot nog stil stond bij de plaats van onze landbouw in de Europese Economische Gemeenschap. Hij zag hierin goede pex-spectieven voor verhoging van de welvaart, maar toonde zich wel enigszins bezox-gd over de toe komst van de voor ons land zo belangrij ke export naar derde landen buiten het gebied van de zes landen der Euromarkt. De Europese Economische Gemeenschap zal er op beducht moeten zijn de concur- rex-ende exportmogelijkheden naar derde landen te handhaven. De voox-stellen van de Eux-opese Executieve Commissie met betrekking tot het gemeenschappelijk landbouwbeleid biedt wat dat betreft geen zekerheid. Er is te weinig rekening gehou den met het feit dat de E.E.G. een grote exporteur van landbouwprodukten zal woi-den. Ook het ontbreken van voorwaar den voor een betere arbeidsverdeling tus sen de verschillende landen vervulde de minister met zorg. (Speciale berichtgeving) Even na drie uur vannacht is in de be- manningsverblijven van hel Britse kust vaartuig „Pool Fisher" (1028 brt.) in de Rotterdamse Waalhaven brand uitgebro ken. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De meeste bemanningsleden werden in hun slaap verrast. Twee van hen zijn omgekomen. Over de oorzaak van de brand op het Britse schip, dat eigendom is van de rederij Fisher en Sons in Bar row tast men nog in het duister. Het schip is leeg van Cardiff naar Rotterdam geko men. De brandweer is na het alarm met groot materieel uitgerukt en heeft onge veer vijf uur werk aan de blussing gehad. Nader vernemen wij dat deze brand waarschijnlijk is ontslaan doordat een van de matrozen op bed heeft liggetx x-oken en het smeulende peukje heeft laten vallen op het beddegoed. Deze matroos, de 23- jarige Thomas Royston Nicholas, uit Gla morgan (Wales) is een van de twee slacht offers. De andere is de 31-jarige matroos Arthur Stone, uit Pontypridd. In een vlaag van verstandsverbijstering volgens de politie heeft de 43-jarige koperslager J. L. uit de Beverstraat in Rottex-dam-Zuid vannacht zijn 42-jarige vrouw J. A. L.-V. van het leven beroofd. Eerst heeft hij haar met een aax-dappelmes gestoken en toen gewurgd. De man is overgebx-acht naar een psy chiatrische inrichting, waar hij al eerder verpleegd geweest is. Een paar weken ge leden was hij uit deze inlichting ont slagen. HOOGOVEN-HARMONIE CONCERTEERT. De Hoogoven-harmonie geeft maandag 28 maart een concexi. in het Marquette- theater te Heemskerk. Na het muzikale optreden zal de nieuwe Hoogovenfilm wox-den vertoond. Het Bedrijfschap voor de detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten (M.E.Z.) heeft tijdens zijn openbare ver gadering in Utrecht een nieuwe verorde ning vastgesteld met voorwaarden waar aan plaatselijke regelingen ter rationalise ring van de melkbezorging tenminste moeten voldoen. Volgens deze verordening moet de con sument de keuze hebben uit tenminste drie leveranciers, terwijl zonodig aan een „ge saneerde" leverancier een leverings plicht kan worden opgelegd. Er is een aanlooptijd vastgesteld van zes maanden, gedurende welke de keuzevrijheid nog niet verplicht is. „Trappen lopen" De verordening bepaald tevens, dat be zorging aan de huisdeur (ook in etagewo ningen) niet zal worden mogen vex-boden en dat aan deelnemende melkdetaillisten niet mag worden voox-gesch reven of ver boden, hun melk van een bepaalde leve- i-ancier te betrekken. Daarnaast mag le- vex-anciers niet worden belet, ook aan niet- deelnemers te leveren. Vertrouwenscommissie In de bezox-gingsgebieden zullen vertrou wenscommissies, in hoofdzaak bestaande uit consumenten, moeten worden inge steld. Blijkens de toelichting op de veror dening wordt voorafgaand overleg met de consumenten bij de totstandkoming van een regeling, een dringende noodzaak en een vanzelfsprekendheid geacht. Voor het hanteren van de verordening zal het Be drijfschap een afzondei'lijke commissie en een adviescollege instellen. Een soortgelijke vex-ordening die vorig jaar reeds is vastgesteld, werd niet goed gekeurd door de staatssecretaris van Eco nomische Zaken, aangezien deze bezwaar had tegen het verbod van regelingen, waai-bij slijters pas na afloop van de be zorging in de hoofdwijk in een nevenwijk zouden mogen gaan bezorgen. Deze bepa ling achtte de staatssecretaris in strijd met het algemeen belang. Met zijn wensen is bij het ontwerpen van de verordening die thans is vastgesteld, rekening gehou den. Tegen het aannemen van de verordening werd slechts een stem uitgebracht, die van de heer D. van Kampen, vertegen woordiger van de Centrale Melkhandela- renorganisatie. Hij verklaarde, dat ook bij deze sprake is van een te grote beïn vloeding door de overheid. Advertentie Bij aankoop van deze fraaie elektr. strijkbout CADEAU (met 1 jr. gai\) Het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat in de Noorse havens Skudeneshavn ligt, heeft vijl opvarenden van de Nederlandse motortx-awler „Willem" VL. 121, ter ver pleging opgenomen. Tegelijkertijd heeft „De Hoop" gezorgd voor een vervanging door drie man dekpex-soneel, een machi nist, en een koksmaat aan de „Willem" af te staan. De trawler is daarna opnieuw naar de visgx-onden vertrokken. De verwachting is, dat de patiënten van de VL 121 heden weer zover hex-steld zul len zijn, dat zij naar hun schip terug kun nen keren. De „De Hoop" zal vervolgens het vaar- plan op 11 maart weer terugkeren naar Nedei-land. Twee Nedex-landse vissex-s, die ter verpleging in Bex-gen en in Haugesund in een hospitaal wax-en opgenomen, zul len met de „De Hoop" naar Holland te rugreizen. Het zijn een opvarende van de „Michiel" uit Scheveningen en een opva rende van de „Willem", die eex-der van hun schip moesten wox-den gehaald in ver band met hun toestand. V.V.IJ.-NIEUWS. Over het lot van het eerste elftal is nog steeds niets bekend, daar het programma van vorige zaterdag afgelast werd. Dit programrna geldt nu voor deze zatex-dag, zodat IJmuiden I weer vi'ijaf heeft. Ook het tweede elftal is vrij, maar zal wed- stx-ijden om de „Bx-onzen Zwaluw" spelen. Het dei-de elftal trekt naar RCH en T.Tmui- den 4 gaat op bezoek bij SVJ 3. IJmuiden 5 en 6 ontvangen x-espectievelijk Halfweg I en Telefonia 3. Het programma is: RCHIJmuiden 3; SVJ 3IJmuiden 4; IJmuiden 5Halfweg (3 uur); IJmuiden 6Telefonia 3 (3 uur). HET LEVEN DER DIEREN Het Departement Beverwijk van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft donderdagavond in het Kennemer Theater het seizoen besloten met, een film avond. De keuze was gevallen op de film „Het leven der diex-en" door Andi-é de Lavarre, die zelfs prehistorische dieren schijnbaar in levenden lijve lieve optreden. Ook het ontstaan van de aax-de, met de eerste tekenen van leven was op het witte doek vastgelegd. Een voorfilm voerde de toeschouwers naar Palestina. Men kon zien hoe het joodse volk daar bezig is een nieuwe we reld op te bouwen. REYKJAVIK (UPI) In IJsland zijn de anti-Britse gevoelens donderdag weer opgelaaid na berichten, dat een Bx-itse trawler een IJslands vissersvaartuig had geprobeerd te rammen en voor 250.000 gul den aan vangnet vernietigde. Het inci dent deed zich voor aan de vooravond van de belangrijke zeerechtconferentie in Ge- nève. Ironisch genoeg volgde het op een Bx-its besluit om trawlers en escortevaar tuigen buiten de omstreden twaalfmijlszo- ne te houden om zo een gunstiger klimaat te scheppen voor de conferentie. De Britse trawler Arsenal, aldus de be richten, viste in de buurt van de drie IJs landse boten voor de kust van Snaefells- nes binnen de twaalfmijlszone, toen de Arsenal plotseling opstoomde naar de IJslandse „Jockull". Het Bx-itse vaartuig voer herhaaldelijk over de netten van de Jockull, met als gevolg dat tachtig per- cent daarvan vernietigd werd. De Ax-se- nal zou voorts het tweede IJslandse schip op de vlucht gedreven hebben en over de netten gevaren zijn van de dei-de IJslan der. De IJslandse minister van buitenland se zaken Gudmundur Gudmundsson ont bood onmiddellijk de Britse ambassadeur bij zich toen hij de berichten over het in cident ontvangen had. Later zal IJsland formeel bij de Britse regering proteste- De 72-jarige mevrouw Van de Wilden- bex-g uit Vught is vanmorgen omstx-eeks kwart voor zeven op de onbeveiligde ovex-- weg aan de Middenweg aldaar overreden door een uit de richting Tilburg komende personentrein. Zij wex-d op slag gedood. Men neemt aan, dat zij de trein tengevol ge van de krachtige wind niet heeft horen naderen. In Heerlerheide is de 35-jarige P. Deli caat uit Heex-len op de kruising Einder- straat-Uterweg met zijn bromfiets overre den door een dertien ton zware zandauto. Het slachtoffex-, gehuwd en vader van vijf kinderen, was op slag dood. De 78-jax-ige G. J. de Smit uit Dordx-echt, is op een oversteekplaats voor voetgan gers aangereden door een scooter. Hij liep een schedelbasisfractuur op en is kort na het ongeval aan zijn verwondingen be zweken. De 27-jarige berijder van de scooter, C. van G. uit Dox-dx-echt, kwam bij de aan rijding te vallen en kreeg een hersen schudding. Hij had de heer Smit op de over steekplaats willen laten passeren, maar toen hij zag, dat deze wachtte, had hij weer gas gegeven. Juist op dat moment stak de heer De Smit over. De 44-jarige textielarbeider L. Viskaal uit Almelo is vannacht om 12 uur door een auto aangereden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde met een wagen, be stuurd door de 28-jarige A.H. uit Almelo, waarmee de vrouw van V., die samen met haar man de hele avond in een poeliers- bedi-ijf had gewex-kt, naar huis werd ge bracht omdat het zo hevig regende. De man ging even tevoren per bi-omfiets naar huis en is blijkbaar gevallen. Juist toen hij weer opkrabbelde, wex-d hij door de auto, waarvan de bestuux-der voor een tegenlig ger moest dimmen, overreden en gedood. De bestuux-scrisis in de Zeeuwse ge meente Oostex-land spitst zich steeds ver der toe. De vijf raadsleden, die vox-ige week hun ontslag indienden omdat ze niet met burgemeester Laux-ense konden sa menwerken, hebben dit nu opnieuw ge daan. De eerste ontslagaanvrage was on geldig omdat deze volgens burgemeester Laurense gericht was tot de raad en niet, zoals dat officieel behoort, tot de burge meester. De fracties van de V.V.D., de P. v.d. A. en de C.H.U. hebben nu ieder het definitieve besluit genomen dat zij niet meer in de raad zitting zullen nemen zo lang deze door de heer Laurense wordt voorgezeten. Inmiddels is er op het ogen blik niemand die de salarislijst van het gemeentepex-soneel voor fiat wil tekenen, zodat er aan de onderwijzers e.a. geen sa laris is uitbetaald. De betrokkenen heb ben een klacht gericht tot de Commissa ris der Koningin. ADO-GYMNASTIEK. De Heemskex-kse gymnastiekvex-eniging ADO heeft besloten het bestuur uit te breiden door een girote toeneming van nieuwe leden. Dit aantal bedraagt thans 412. Het bestuur bestaat thans uit: mevr. R. TimmerDe Wit (voorzitster) en de dames A. Fatels (secretaresse), A. Bos, (penningmeesteresse), A. de Wit, A. de Ruyter, N. v. d. Kolk, T. Heex-emans, A. Koedijk en A. Koelman. JAARVERGADERING C.A.V. De Castricumse accoi-deonvex-eniging CAV heeft in hotel Ammeraal haar jaar vergadering gehouden. Het afgelopen jaar is men niet op concours geweest maar men neemt deel aan een concours dat op 26 mei in Zeist wordt gehouden. De stand van zaken in de vereniging is niet ongunstig ondanks het feit dat door militaire dienst en huwelijk enkele leden de vex-eniging hebben verlaten. Van gemeentewege werd een subsidie ontvangen en mede hierdoor kon ook het afgelopen jaar goed worden doorgewex-kt en kan men 1960 met vex-trouwen tegemoet zien. De gemeentesubsidie heeft er tevens toe bijgedragen dat enige nieuwe muziek instrumenten werden aangekocht en en kele andere konden worden gerevideerd. OPSTELLING WIJK AAN ZEE. In de uitwedstrijd tegen HSV komen de badplaatsvoetballers in de volgende op stelling uit: Blok; Schellevis en De Winter; Bux-ger, Snijders en Bol; Seysener, J. Blok, Scholten, S. Bol en v. d. Wel. Bigamie. De officier van Justitie bij de Rotterdamse x-echtbank heeft drie maanden met aftrek geëist tegen een 44- jax-ige hofmeester, die vex-dacht wordt van bigamie. Hij bekende op 25 augustus 1955 te South Shield (Engeland) in het huwe lijk te zijn getreden met 'n Engelse vrouw, terwijl zijn in januari 1949 te Rotterdam met een Nedex-landse vx-ouw gesloten hu welijk nog niet was ontbonden. Vanmorgen is het Britse vrachtschip „River Afton", bruto 11558 ton, op de kop van de Noorderpier te IJmuiden gelopen. De Brit was met een lading ijzererts op weg naar de Hoogovens. Sleepboten van het Bureau Wijsmuller pogen de vrachtvaax-der uit zijn benarde positie te slepen. De „River Afton" is eigendom van Campbell Ltd. en is afkomstig uit New castle. De omstandigheid dat het te IJmuiden zakkend water is werkte niet in het voor deel van de zwoegende slepers. Omstreeks kwart over tien vanmorgen hadden twee slepers van Wijsmuller van achteren vast gemaakt. De hoge golven deden de boten steigeren. De „River Afton" lag dwax-s voor de Noox-derpier en versperde op die manier een groot deel van de havenmonding. Aan boord van het ertsschip liepen beman ningsleden druk heen en weer of stonden aan de railing naar de drukte x-ondom hen te kijken. Het ertsschip had zijn ankers laten vallen. Toen de beide slepers, de „Simson" en de „Nestor" van Wijsmuller hadden vast gemaakt, voer ook de reddingboot van de KNZHRM „Neeltje Jacoba" uit. Hevig dei nend voer zij om de „River Afton" heen, waarna zij verder zeewaarts ging en in een grote boog om het schip voer. Ook de sle pers „Hector" en „Stentor", alsmede de „Assistent" waren in de onmiddellijke na bijheid. Om tien minuten voor half elf wex-d de „River Afton", die op de basaltblokken was vastgeraakt, losgetrokken. Aan boord van het bevrijde schip hief de bemanning een gejuich aan. Twee stoten op de stoom fluit volgden en langzaam werd de afstand tussen de Noorderpier en het schip groter. De vijf sleepboten, drie voor en twee ach ter, brachten het schip daarna de haven binnen. De „River Afton" maakte water doch de pompen waren in staat het binnenstro mend water bij te houden. Het schip zou ligplaats kiezen bij de Hoogovens. Na los sing van de lading zal het schip naar Am sterdam vertrekken voor bodemonderzoek en x-eparatie. De verheffing van mgr. dr. B. J. Alfrink tot kardinaal, waarover wij reeds hebben bericht, is met name in Utrecht met gx-o- te vx-eugde ontvangen. De pauselijke nun tius in Nederland, mgr. Beltrami, kwam de aartsbisschop donderdagmorgen in Utx-echt persoonlijk bezoeken. Mgr. Al frink deelde later mede, dat hij reeds des moi'gens uit Rome een brief van Paus Joannes XXIII had ontvangen, waarin de verheffing tot kardinaal hem bekend ge maakt wex-d. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, was de eei'ste van de vertegenwoox-digers der wereldlijke auto riteiten die mgr. Alfrink kwam feliciteren. Mgx-. Alfrink ondex-hield zich een half uur met Uti-echts bux-gemeester en toonde hem de officiële stukken, waarin zijn verhef fing tot kardinaal is vermeld. Een enox-me stx-oom telegrammen en brieven bèi-eikte donderdag het aartsbis schoppelijk paleis te Utrecht, tex-wijl ook velen persoonlijk mgx-. Alfrink kwamen gelukwensen met zijn vei'heffing tot kax-- dinaal. Onder hen bevonden zich de minis ter-president, px-of. De Quay, en de minis ter van maatschappelijk werk, mej. di\ Klompé. Des ochtends brachten vex-schei- dene bisschoppen reeds een bezoek aan de nieuwe kardinaal, onder wie de nestor van het x-ooms-katholiek episcopaat, mgr. Huibers. Mgr. Alfrink zei tijdens een ontvangst van journalisten, moeilijk een antwoord te kunnen geven op de vraag of hij verheugd was over deze vex-- heffing. „Natuurlijk dien ik verheugd te zijn, maar niet in de eerste plaats om mijn eigen pex-soon, doch om geheel katholiek Nederland." zo zei hij. Voor het bestuur van de Nederlandse rooms-katholieke kerk zal er volgens hem niets verande ren. Vaker naar Rome Over zijn taak als kardinaal zei mgr. Alfrink, dat hij zich als kax-dinaal buiten Rome uiteraard niet zo intensief met het bestuur van de x-ooms-katholieke kerk in de gehele wex-eld kan bemoeien, omdat de ze taak meer voor de curie-kardinalen in Rome is weggelegd. Toch zal zijn aanwe zigheid vaker in Rome gewenst zijn dan tot nu toe het geval was en zal hij ook deel uitmaken van het college van kardi nalen dat de pauskeuze bepaalt. Op 28 maart aanstaande zullen de nieu we kax-dinalen gecx-eëerd worden en mgx-. Alfx-ink zal een week tevoren naar Rome vertrekken. Het college van kardinalen zal na de aangekondigde creaties van zeven nieuwe kardinalen op 28 maart aanstaande in to taal 85 leden tellen, dat is vijftien meer dan het aantal dat in de vijftiende eeuw door paus Sixtus V wex-d vastgesteld. De verhouding tussen het aantal Italianen en niet-Italianen in het college is dan nog meer ten gunste van laatstgenoemden ge wijzigd. Het wox-dt 52 niet-Italianen tegen 33 Italianen. Voor het eerst telt het col lege dan ook een neger, een Japanner en een Philippijn. Voor het overige zijn er dan acht kaï-dinalen uit Frankrijk, zes uit de Verenigde Staten, vijf uit Spanje, vier uit Duitsland, drie uit Bx-azilië, twee uit Groot-Brittannië, Portugal, Canada en Ax-gentinië en vex-der een uit België, Ne derland, Ierland, Oostenrijk, Polen, Hon garije, Mexico, Cuba. Equadox-, Uruguay, China, India, Australië, Armenië en Ii-ak. In een steenhouwerij aan de Electroweg in Rotterdam, is vannacht de 61-jarige blokzager A. van Mullem bekneld geraakt tussen een blok marmer van tien ton, dat uit een zaagmachine viel, en een muur. Hij was op slag dood. Tegen de 31-jarige koopman G. M. uit Winsum is wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk door de rechtbank te Gro ningen 40 of acht dagen rechtenis en een maand gevangenisstx-af voox-waardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Hij was als bestuurder van een auto op de weg StedumMiddelstum tegen een voor hem lopende man met bakfiets opgereden. Het slachtoffer is aan de vex-wondingen bezwe ken. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De show, die Tonny Waagemans ons ieder half jaar presenteert, beoogt een representatie te zijn van de Nederlandse kleedkunst. Dit wordt steeds met nadruk gezegd, want juist de meeste ontwerpers zoeken het in een Franse stijl. Tonny Waa gemans wil echter alleen een prettig draagbare kleding en daarom toont zij haar modellen ook niet op hyperslanke mannequins, maar op meisjesstudenten, die met natuurlijke charme de beste re presentatie geven. En daar de Nederland se vrouw zich niet gauw hult in al te op vallende kleding is het streven van deze ontwerpster zeer te waarderen. Ze biedt een rustige mode met een sprankje ge waagdheid en een of ander speels detail. Haar collectie kunnen we niet met een bepaalde lijn aanduiden. De steeds weer- kex-ende lange tailleurjasjes vallen het meest op; ze worden gedragen op een strak aangesloten japonnetje zonder cein- tuur. Deze lange jasjes vallen vrij ruim en recht tot ver over de heupen en wor den vaak door een ceintuur bijeengeno men die op de rug wordt gestrikt. De ensembles in zachte pasteltinten wa ren voor het merendeel van een linnenach tige stof. Door de laaguitgesneden hals en mooie coupeverwex-king zijn ze geschikt voor velerlei doeleinden. We zagen veel driekwart mouwen en allerlei romanti sche snufjes bij japonnen zoals pofmouw tjes, strikjes en broderiekantjes langs de mouwen, die deze collectie de nodige vriendelijkheid meegeven. De japonnen voorspellen een warme zo mer: kleine of helemaal geen mouwtjes en lage decolletés, die veelal met een grote corsage versierd wox-den zijn hier de voortekens van. Apart zijn de platte verticale biezen, los over de rug aangebracht, die een slank- afkledend effect geven. Onder de wijde imprimé jurkjes worden toch nog steeds petticoats gedragen; in de taille worden ze bijeengesnoerd door een effen leren ceintuur. De mantels, die wel niet zo'n be langrijk ondex-deel vormen in een zomer collectie, zijn öf kx-aagloos, öf juist voor zien van een grote, paddestoelvormige, kraag. Katy Het staat nu vast, dat de Tweede Ka mer volgende week de huurverhoging zal behandelen. De bijzondere commissie voor de wijziging van de Huurwet heeft eindverslag uitgebracht en de voorzitter van de Kamer zal in de vergadering van dinsdag voorstellen, onmiddellijk een aan vang te maken met de beraadslaging over dit wetsontwerp. Tegelijkertijd zullen dan de wijziging van de Grondbelasting en de wijziging van de Personele Belasting in behandeling komen. Dit debat zal ver moedelijk drie middagen en drie avonden in beslag nemen. In haar eindverslag stelt de commissie van voorbereiding nog enkele vragen, in het vex-trouwen dat minister Van Aartsen die voor dinsdag zal beantwoorden. Zo wil zij weten hoe de regering de verhouding tussen de huurverhoging en de liquidatie van de huurblokkering ziet (het wetsont werp tot opheffing van het grootboek voor woningverbetering moet immers nog wor den behandeld door de Tweede Kamer, die nu op de Memox-ie van Antwoord wacht). Een andere vraag is, welke ver hogingen van de ouderdoms- en weduwen- pensioenen zijn te verwachten als com pensatie voor de huurvex-hoging. Indien de wetsontwex-pen volgende week door de Tweede Kamer worden aanvaard, zal de Eerste Kamer ze nog voor het ein de van deze maand moeten goedkeuren, wil de huurverhoging van twintig percent inderdaad per 1 april a.s. in werking kun nen tx-eden. Aan de openbax-e behandeling door de Eerste Kamer moet ook nog een Verslag en Memox-ie van Antwoord) voor af gaan. De Eerste Kamer zal de wetsont wex-pen zeker niet voor 29 maart bespre ken. De stemming in de Senaat kan dan op 30 maart plaats vinden, waarna de ont- wex-pen op 31 maart als wet in het staats blad kunnen vex-schijnen. Het wordt dus wel kort dag Het V.V.D.-Tweede Kamerlid Ritmees ter heeft aan de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken de volgende vx-agen ge steld: 1. Heeft de staatssecretaris kennis ge nomen van de berichten, dat in Neder lands Nieuw-Guinea een zekex-e kapitein Boetje Loen met een groep ongewapende Indonesiërs in twee prauwen, komende uit Ambon, bij Fak-Fak is geland en naar So ring is doorgetrokken? Zijn deze berichten juist en is het voorts waar, dat de bevolking deze infiltranten heeft ontvangen en hun gegevens heeft verstrekt, die waax-schijnlijk voor spion- nage doeleinden zijn bestemd? Wanneer heeft deze infiltx-atie plaatsge had, hoeveel personen vergezelden Boetje Loen en hoeveel tijd is er verlopen voox-dat de infiltranten zijn aangehouden? Is het juist, dat de gehele groep naar Manokwari is overgebracht en daar is uit gewezen, omdat geen strafrechtelijke maatx-egelen tegen hen konden worden ge nomen en vasthouden daax-om niet moge lijk was? Is het voox-ts juist, dat deze Boetje Loen reeds in 1956 met andex-en in de Senggala- baai nabij Fak-Fak is geland en toen ook in de gelegenheid is gesteld, naar Indone sië terug te keren? Is het ook juist, dat in de loop der laat ste jaren verschillende infiltraties hebben plaatsgehad, zonder dat dit voor de infil tranten ook maar enige nadelige gevol gen van betekenis heeft gehad? Als deze vx-agen bevestigend worden be antwoord, was er dan sedert 1956 niet vol doende aanleiding om van gouverne- mentswege zodanige strafbepalingen in het leven te roepen, dat de infiltranten de lust tot infiltratie definitief vergaat?

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5