Leipziger Messe - een slagveld voor propagandisten en zakenlieden Grote belangstelling uit Westen, voornamelijk uit West-Duitsland WERF Achttiende Voorjaarsbeurs officieël geopend MANIFESTATIE van korte films te Oberhausen Stijgend aantal aanvragen voor studiebeurzen rijwiel- en bromfiets- van fier Leider van inbrekers bende krijgt 4 jaar 7 Boudewijn en Marie-G abrielle ,LA FEMME ET LA FLEURIN HAARLEM Evangelisatie-landdag in Velserbeek Uitspraken rechtbank VRIJDAG 4 MAART 1960 (Van onze correspondent in Bonn) LEIPZIG, 2 maart. In deze vriende lijke tweede stad van Oost-Duitsland is alles en iedereen deze week opgedoft om de wereld duidelijk te maken dat Leipzig „het belangrijkste centrum van de handel tussen Oost en West" is. „Völkerfrühling 1960 das Eis beginnt zu schmelzen" is het politieke motto van deze Leipziger Messe dat, in felgekleur de rode letters, op spandoeken boven de merendeels slecht geplaveide straten aangeeft dat het communistische blok zijn politieke hoop op de aanstaande topconferentie heeft gezet. Grensposten controleren overigens nog over een afstand van drie kilometer vijf maal, maar ze zijn soepel. De politie te Leipzig neemt ons paspoort even achter een dik gordijn mee om te kijken of wij geen Oostduitse vluchtelingen zijn. Ook overigens moet de niet-communistische vreemdeling zich hier als een in watten verpakte gevangene bewegen, ook al is de organisatie soepel en in vele opzichten zeer goed. Een blik in de etalages op de uniforme doodse, ietwat armoedige kle ding der Leipzigers, in de lege straten der buitenwijken, op de vrouwelijke straatve gers dit alles toont daarnaast open en bloot dat in deze communistische Duitse staat tussen werkelijkheid en ideaal een brede kloof bestaat. Voor de 25ste maal na 1945 wordt de jaarbeurs in Leipzig gehouden. De bezoe- Deze foto van koning Boudewijn en prinses Marie-Gabrielle van Savoye, dochter van ex-koning Umberto van Italië en ex-koningin Marie-José, ge nomen tijdens een recente gebeurtenis op het kasteel van Laken, heeft in België nieuwe geruchten doen ont staan over een mogelijke verloving van de Koning der Belgen. Verslag Stichting Financiële Hulp aan studerenden Uit het jaarverslag van de Stichting voor Financiële hulp aan Studerenden in Haarlem blijkt, dat in het afgelopen jaar het aantal aanvragen om financiële steun wederom groter was dan in de voorgaande jaren. Er is een voortdurende groei te consta teren in de aantallen aanvragen, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers: in 1953 don gen 103 sollicitanten naar een studiebeurs of studietoelage. Dit aantal bedroeg in 1954: 113, het jaar daarop: 121, in 1956: 124, 1957: 131, 1958: 170 en in het afgelopen jaar maar liefst 194. Hiervan waren er 50 in de groep academische studenten, 108 voor de groep B (h.t.s., kweekscholen e.d en 36 voor de groep C (middelbare scho len). Na een grondig onderzoek zowel naar de studiecapaciteiten als naar de sociale omstandigheden heeft het bestuur van de stichting besloten aan 37 kandidaten van groep A een aantal toelagen toe te kennen voor een totaal bedrag van 16.350. Van deze 37 studenten studeren er 20 aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam, 2 aan de rijksuniversiteit in Leiden, 12 aan de technische hogeschool in Delft, 1 aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, 1 aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en 1 aan de Stichting voor Klinisch Hoger Onderwijs in Rotterdam. Degenen, aan wie geen studietoelage kon worden ge geven, vielen om verschillende redenen af. Enkele voldeden niet aan de eisen, an deren kwamen op grond van de redelijke of nog verbeterde financiële gezinsomstan digheden niet voor hulp in aanmerking. Een zeer groot aantal van de door de Stichting geholpen kandidaten wordt ook door andere instanties (voornamelijk het Bureau voor Rijksstudietoelagen in Den Haag) financieel gesteund. Van groep B hebben 70 kandidaten een toelage gekregen tot een totaalbedrag van 10.000. Aan 14 kandidaten behorende tot groep C werden enkele kleinere toelagen toege kend, voor een totaalbedrag van 1.375 Afgelopen jaar kwam een bedrag van 7.000 vrij, doordat een aantal studenten afstudeerde, of door een assistentschap in eigen onderhoud kon voorzien en boven dien een aantal bursalen uit groep B de studie beëindigde. In 1960 zal het aantal afstuderenden niet groot zijn. zodat er weinig gelden vrijkomen. Het bestuur meent dat de taak van de stichting onmogelijk naar behoren zal kunnen woi-den vervuld, ook al zou het aantal solliciterenden naar een beurs dit jaar niet stijgen, hetgeen zeer onwaar schijnlijk is. Er is derhalve aan B. en W. van Haarlem verzocht de gemeentelijke subsidie te verhogen met 5.000 tot 30.000 voor het cursusjaar 1960-1961. AFD. IJMUIDEN BOND VAN BEJAARDEN TIEN JAAR Deze maand bestaat de afdeling IJmui- den van de Algemene Nederlandse Bond van Bejaarden tien jaar. De afdeling werd opgericht met 22 leden en nu zijn er 1100. De gemeente Velsen heeft nu drie afdelin gen die tezamen ruim 2000 leden hebben. De afdeling IJmuiden beschikt over een sociëteit, die vier en een halve dag per week voor de bejaarden is geopend. Van het bestuur der jubilerende afdeling is slechts één bestuurder tien jaar lang op zijn post gebleven. Het is een bijna tach tigjarige. Het tienjarig bestaan wordt enigszins feestelijk gevierd. De opening van de achttiende Haarlem se Voorjaarsbeurs voor de vrouw in het Krelagehuis te Haarlem heeft een even vlot verloop gehad als de zeventien voor afgaande beurzen. Mevrouw A. Hamaker- Willink, presidente van de afdeling Haar lem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heette zo- zals gewoonlijk de vele aanwezigen harte lijk welkom en voorts dankte zij allen die aam het totstandkomen van deze beurs hebben meegewerkt. De voorzitter van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, legde vervolgens als „op perhoofd van alle bloembollen" de na druk op het feit, dat zijn vereniging het op zo'n hoge prijs stelt, dat zij jaarlijks de vereniging voor Huisvrouwen gedurende ruim een week gastvrij onderdak kan ge ven en ten slotte wees hij nog eens op de nauwe band die er bestaat tussen de vrouw en de bloem, een band, die door het contact op de beurs gelegd, alleen nog maar verstevigd kan worden. Mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, meende hierna, dat het elk jaar goed is om te laten blijken hoe be langrijk deze beurs is voor het gezinsle ven in Haarlem en dus voor de gemeente zelf. Door middel van de technische appa- Voor de vijfde achtereenvolgende keer zal dit jaar op tweede pinksterdag een evangelisatie-landdag in Velsen worden gehouden. In het park Velserbeek komt aan de Parkweg een grote tent, die plaats biedt aan ruim tweeduizend mensen. De samenkomsten beginnen om half elf, half drie en half zes. Ds. O. Jager uit Almelo, ds. G. Toorn vliet uit Bloemendaal, ds. J. A. Visser uit Amsterdam, rev. G. Brucks uit Doorn en de evangelisten Th. Dikkes uit Leiden en J Klein Haneveld uit Bodegraven zullen toespraken houden. Verder werken mee de heer .J. Buurman, zangleider en solist, de „Zingende zusjes" en de heer F. de Ko ning, die het elektronisch Thomasorgel bespeelt. In een andere tent zijn kinder samenkomsten. Uit vele plaatsen van het land komen autobussen met deelnemers. Uit Amster dam komt een boot met vijfhonderd men sen. ratuur in het huishouden krijgt de huis vrouw namelijk, aldus sprekers, de gele genheid meer tijd te besteden aan het scheppen van een bepaalde sfeer in haar huis. Ten slotte merkte mr. Cremers op, dat hij het een bijzonder gelukkige ge dachte vond, deze achttiende beurs in het teken van de vrouw en de bloem te plaatsen, welke beide eenheden zo onver brekelijk verbonden zijn met de gemeen te Haarlem. Nadat de. burgemeester 'twee slagen op een gong gegeven had, waarmee de offi ciële opening verricht was, maakte het gezelschap een rondgang langs de tiental len stands waarna in het restaurant de bloemenmeisjes voor het eerst in het openbaar hun opwachting maakten. De beurs, die opnieuw talrijke nieuwe snufjes op het gebied van het huishouden laat zien, zal geopend zijn tot en met 11 maart. Advertentie lêÉftghftÉÉÉÉftÉÉêÉÉ Voor alle naar Kennemerlaan 19 MMMMMOMIIO Tel. 6317 'N BLONDE DAME De toneelvereniging „Kunst en Vriend schap" geeft zaterdag in het Patronaats gebouw te IJmuiden een opvoèring van de thriller ,,'n Blonde Dame" van Koos Bes- wino. De regie heeft de heer H. van Dok- kum. Aanvang 20 uur. Drie burgemeesters kort na de ope ning van de achttiende Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw in Haarlem. Van links naar rechts de bur gervaders van Haarlem, Hillegom en Bennebroek. ker wordt er niet slechts een blik op het, voor de gemiddelde consument, armoedi ge leven in de communistische landen ge gund, men krijgt er vóór alles een indruk van de poging die van communistische zij de de laatste jaren wordt gedaan om enerzijds op economisch gebied de weste lijke wereld scherpe concurrentie in Afri ka en Azië aan te doen, anderzijds om met dat Westen handel te drijven. Om het aloude handelsadagium „pecunia non olet" (geld stinkt niet) tot zijn volle was dom te laten komen Van westelijke zijde heeft men ruim schoots geprofiteerd van het grote gat dat de communistische autoriteiten voor deze gelegenheid in het ijzeren gordijn hebben geknipt. Gebruik makend van de verzoe nende stemming voorafgaande aan de top conferentie hebben ondernemers uit een reeks Westeuropese landen 61.000 van de beschikbare 295.000 vierkante meter jaar beurs-oppervlakte gehuurd dat is bijna een kwart. Ruhrgcbicd favoriet De Westduitsers hebben hierin een bij zonder groot aandeel, hoewel hun regering juist de laatste tijd in het middelpunt staat van felle politieke aanvallen van de Oost duitse ministers en partijleiders. Zij zijn met een leger van 1500 exposanten, met daarbij nog vele helpers en hun honder den moderne auto's naar Leipzig getogen. Veertig Westduitse exposanten komen uit de ijzer- en staalsector van het Ruhrge- bied. Daarnaast nog negentien met een grote naam in de Bondsrepubliek op an der gebied. Thyssen, Gute Hoffnungshüt- te, Mercedes, Krupp, Mannesmann, Röch- ling, Demag en MAN zijn hierheen geko men —sommige reeds als goede beken den, omdat ondernemingen als Krupp kun nen bogen op een intensief contact met de landen achter het ijzeren gordijn. Er is dan ook een druk opgewekt gesprek tus sen de vertegenwoordigers van Oost- Duitsland en de „kapitalisten" uit het Ruhrgebied aan de gang. Ook de Britten spelen hier een rol van betekenis. In textiel zijn zij achter het ijzeren gordijn grote concurrenten van West-Duitsland. Men kan hier onderne mingen als de Chemische Trust, Imperial Chemical Industries vertegenwoordigd zien, er zijn staalfabrieken uit Engeland, er worden Britse auto's getoond en dat al les op een wijze die trekt, want stromen bezoekers komen door de Britse hallen. En zo is het met de Fransen, de Zweden (veertien staalfabrieken) en andere wes telijke landen. Nederland is vertegenwoordigd door meer dqn 'zeventig exposanten, die in de Oostduits-Nederlandse handelsovereen komst, welke voor ons land wordt geslo ten door de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Duitsland, in Oost-Duitsland blijkbaar goede kansen zien. Het gaat hier onder meer om de chemische fabriek Naarden, Polak en Schwartz, het grafisch exportcentrum, de Nederlandse bond van haringhandelaren, Van Houten, enkele tex tielfirma's, wolfabrieken. de AKU, een reeks chemische fabrieken, Stork-Jaffa, Lips en andere. Russische praalzucht Naast deze westelijke exposanten, die allen zeer zakelijk exposeren en voor wie Leipzig een misschien ongewone, maar toch allereerst zakelijke affaire is zijn er de communistische landen. De Sovjet- Unie bij voorbeeld, die, evenals op de Brusselse wereldtentoonstelling, enorme hallen vult met weinig, maar veel ruimte in beslag nemende machines en dergelij ke. Lenin begroet de bezoeker in een af zonderlijke ruimte van de Russische hal: een groot beeld omgeven door kleurige, maar artistiek waardeloze schilderingen aan het plafond. De Russen lijken voorna melijk propagandistische effecten te be ogen. De Chinezen doen het anders: zij ge ven de prille industriële ontwikkeling van hun land aan met smakeloos textiel, al te eenvoudige ijzerwerkjes en dergelijke, maar zijn anderzijds met een echte grote auto op de proppen gekomen Deze „trots van Peking" ziet er uit als een grote Ca dillac, heeft een 8-cilinder motor van 5,65 liter en 220 pk. „Wie slaapt zondigt niet Zo is deze Leipziger Messe op een tijd stip dat de westelijke conjunctuur op een hoogtepunt staat blijkbaar van belang voor de westelijke industrie. Men bedrijft in het westelijke kamp om de contingen ten, die de communistische landen voor hen overlaten, onderling een fel gevecht. Van Oostduitse zijde moedigt men dit alle luide aan. terwijl men zelf begerige ogen werpt op de onderontwikkelde lan den in Afrika en Azië. Een nuchtere Nederlandse zakenman, in Leipzig door de wol geverfd, merkte koeltjes op: „Iedere markt is er een. Bo ven mijn bed in mijn hotel staat: „Wer schlaft, zündigt nicht". Wij slapen niet en zondigen daarom misschien omdat we met de communisten handel drijven. Maar waarom Krupp wel en wij niet? En wat al die Leipzigers aangaat: een week na de Messe zullen de winkels wel weer minder goed gevuld zijn" en op dat ogenblik wees hij op de rij mensen voor een win kel die een graantje wilden meepikken van de „Messe-conjunctuur", die ieder jaar weer de winkels in Leipzig voor de buitenwereld een zekere fleur geeft en vult met gewoonlijk niet te kopen produk- ten. (Reuter) Westduitse vluchtelingen functionarissen hebben verklaard dat de stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn in februari is toege nomen. In deze maand bedroeg dit aantal 7.461 tegen 5.758 in januari. De Haarlemse rechtbank heeft donder dag een 41-jarige schilder uit Amsterdam veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens het plegen van verscheidene inbraken o.a. in Aerdenhout, Santpoort, diverse plaatsen in 't Gooi en Amstelveen. Verdachte trad als leider op van een die venbende die er met een auto op uit trok. In november van het vorig jaar stalen zij uit een villa in Aerdenhout goederen, sie raden en sigaretten tot een waarde van 10.000. Enkele dagen later bezochten zij een huis in Santpoort en maakten daar messen, lepels, vorken en ringen ter waar de van 5000 buit. Veertien dagen gele den had de officier van Justitie tegen de schilder, die reeds tien keer voor diefstal met braak en inklimming is veroordeeld, drie jaar gevangenisstraf met aftrek ge vorderd. Een 27-jarige betonwerker uit Amster dam werd door de rechtbank vrijgespro ken van het deelnemen aan de inbraak in Aerdenhout. De rechtbank achtte hem wel schuldig aan de andere inbraken en veroordeelde hem daarvoor conform de eis tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De derde verdachte, een 20-jarige Am sterdamse betonwerker, werd conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Een 34-jarige Haarlemse assuradeur, die veertien dagen geleden terecht stond wegens oplichting en valsheid in geschrif te, werd vrijgesproken van de tenlastege- legde oplichting wegens gebrek aan be wijs. Voor de valsheid in geschrifte ver oordeelde de rechtbank hem tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Verdachte zou een Heemsteedse koopman hebben bewogen hem een auto af te geven waarbij hij vertelde binnenkort 45.000 te zullen krijgen. Later toonde de assuradeur de koopman het bewijs van een girostorting op zijn eigen rekening ten bedrage van 12.500. De koopman ontving een cheque van 8579, maar toen de koop man deze wilde innen bleek dat de chéque niet gedekt was en dat de assuradeur het girostortingsbewijs had vervalst. De of ficier van Justitie had tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf gevor derd. Een 26-jarige timmerman uit Aalsmeer werd wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken van schuld aan het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Op de avond van 24 december was verdachte op de Ku- delstaartseweg in Aalsmeer met zijn bromfiets tegen een fietser gebotst. De laatste werd daarbij ernstig aan het hoofd gewond en overleed, mede tengevolge van een longontsteking, in het ziekenhuis. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie tegen de timmerman 200 boete en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid geëist. oocoax»ooeccoa»»oara»occoc©soceoccccccoc<Me8c«»3 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze medewerker Jan Koomen) OBERHAUSEN Er zijn landen, die op het gebied van de speelfilm weinig presteren, maar op dat van de korte films, waartoe men dan zowel documentaires als teken- en poppenfilms kan rekenen, een eervolle staat van dienst hebben en telkens opnieuw opmerkelijke successen oogsten. Daartoe behoort ons eigen land, daartoe behoort ook Joegoslavië, naar bleek tijdens de Westduitse Dagen van dé Korte Film, welke te Oberhausen in het Rijnland werden gehouden. Andere landen, zoals Polen en Tsjechoslowakije, hebben wel een min of meer belangrijke speelfilmindustrie, maar men kon te Oberhausen opnieuiv vaststellen, dat ze toch het meest presteren op het gebied van de korte film en weer andere landen, als Italië, de Sovjetunie en Groot-Brittannië, die toch heel grote cineasten hebben en dikwijls belangrijke speelfilms produceren, lieten het te Oberhausen vrijwel afweten: wat er aan korte films uit die landen in vertoning kwam, was vrij zwak. In het algemeen was de kwaliteit dei- vertoonde films een selectie van onge veer 130 werken uit 22 landen, gekozen uit de 450 films, die 30 landen hadden aange boden duidelijk beter dan in vorige ja ren. We hebben die films gezien in een se rie voorstellingen, die nauwelijks tijd liet voor maaltijden en onvoldoende voor de nachtrust: op sommige dagen werden er gedurende veertien uur films vertoond en bovendien waren er dan overdag discus siebijeenkomsten en 's nachts recepties. Dat is natuurlijk van het goede rijkelijk te veel. Overigens liet de organisatie van dit „festival", in handen van de stad Ober hausen, de volkshogescholen en het Ver bond van Duitse filmproducenten, niets te wensen over. De sfeer was uitstekend, de belangstelling voor de filmvertoningen, ook van de zijde der plaatselijke bevolking, zeer groot. In de vele bijeenkomsten van volkshogescholen, die zich met de film be zighouden, van Duitse en internationale filmoi-ganisaties enz. waren er geanimeer de discussies. Zelfs het feit, dat een deel van de manifestatie samenviel met het carnaval (dat juist in het Rijnland een grootse aanleiding tot feestvieren pleegt te zijn!), vermocht geenszins te drukken. Sterke films van Nederland Nederland nam deel met verscheidene films: Prijs de Zee, van Herman van dei- Horst, De geschiedenis met een baard, van Henk Kabos, van Joop Geesinks Dol- lywood, Os Mundi, van Hattum Hoving, Variations Elect roniques, van Gerard Raucamp van Carillon Films, Gouden Lok ken of Lokkend Goud, van Bprge Ring uit Marten Toonders studio's en voorts een serie korte reclamefilms van Marten Toonder. Variations Electroniques was aanzienlijk bekort en is daardoor veel be ter geworden, dan dit werk was bij zijn première in de Filmweek te Arnhem. De vertoning van al deze films werd met veel bijval ontvangen. De Nederlandse voor stelling werd ingeleid door de schrijver van dit artikel, met een uiteenzetting van de rol, die Nederland speelt op het gebied van de korte film. Prijs de Zee kreeg van de internationa le jury, die geleid werd door een van 's we relds grootste documentaire filmers, dr. John Grierson, een eervolle vermelding. Was deze film niet reeds te Berlijn met de grootste onderscheiding bekroond, dan zou men haar stellig hier een prijs hebben gegeven, want zij was stellig een van de beste documentaires, misschien zelfs ver reweg de beste van alle documentaires, die op deze dagen in vertoning kwamen. de belangstelling Duitsland, de Sovjetunie en Frankrijk. Prachtige tekenfilms kwamen uit Joe goslavië en Tsjechoslowakije, namelijk resp. Piccolo en Een plaats in de zon. De eerste vertelt heel komisch van een ruzie tussen buren, die begint doordat de ene buurman een piccolo koopt en daar de he le dag op speelt. De ander neemt dan een grote mondharmonica, hetgeen weer leidt tot tegenmaatregelen. Tenslotte staan vol ledige fanfare-orkesten en zangkoren te genover elkaarDe Tsjechische film levert een bijzonder humoristisch plei dooi voor de „vreedzame coëxistentie". Beide films kregen prijzen. Frankrijk had een heel rijk gevarieerde inzending, met korte speelfilms, documentaires en (niet helemaal geslaagde) tekenfilms. De vooruitgang van de Joegoslaven op het gebied van de tekenfilm is opmerke- De prijzen waren nu voor documentai res uit Frankrijk, Japan en Polen, die stuk voor stuk minder waren dan Prijs de Zee, en voor tekenfilms uit Joegoslavië en de Verenigde Staten. Prijzen, die door in dustrieën uit Oberhausen ter beschikking waren gesteld, vielen ten deel aan twee films uit Tsjechoslowakije en een uit de Verenigde Staten. Eervolle vermeldingen waren er, behalve dus voor Prijs de Zee, voor films uit Duitsland, Frankrijk, Enge land, Italië, Joegoslavië, Polen en de Ver enigde Staten. Vooral de Verenigde Staten werden te royaal onderscheiden; de eer volle vermelding voor Italië was kennelijk een „troostprijs". De jury van de inter nationale organisatie der critici, de Fi- presci, bekroonde een film. die door een Pool in Frankrijk is gemaakte de jury van de volkshogescholen bekroonde films uit Tsjechoslowakije, de Verenigde Staten, lijk, maar bij enkele ervan bleek het ver haal moeilijk te volgen, omdat de „anima tion" onvoldoende is, de overgang van de ene naar de volgende scène. Het lijkt mij, dat men die kinderziekte wel zal overwin nen. Piccolo leed in elk geval niet aan dit euvel. Opvallend was, dat men bij verscheide ne films niet de moeite had genomen, voor een Duitse vertaling in ondertitels of ge sproken tekst te zorgen. Juist bij een „fes tival", dat zoveel belangstelling trekt van de plaatselijke bevolking, is zulk een ver taling noodzakelijk. Het ontbreken ervan treft te sterker, als zo'n film niet meer is dan wat plaatjes bij praatjes, hetgeen bij verscheidene films het geval bleek te zijn. Gelukkig heeft de jury duidelijk die films bekroond, waarbij niet het woord, maar het beeld primair was. Tenslotte gaat het daarom in de filmkunst

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7