gupaI Slechts kleine groep halsstarrigen weigert aanslagen te betalen en Droog en zacht weekeinde Vismeel in brand op Liberiaans schip Simoons' uitzetting uit de Antillen Landbouwopbrengsten waren vorig jaar in doorsnee gunstig „Weggebruikers, nooit boos worden" Kermis op doden herdenkingsdag Rijnvaartreders gaan samenwerken Nederlandse hulp aan Libië, Griekenland en India Geen vestigingsregeling voor groothandel in sterke drank SLOT DEFECT? Verkeersexamens voor scholen verzwaard 2 Voorzitter Louwes van Landbouwschap: rrevel tegen moderne maatschappelijke organisatie diepere oorzaak van aan haat grenzend verzet Slachtoffers van Brits bombardement herdacht Utrechter ontsnapte voor ogen van bewaker President Haags Hof: Vragen van Kamerlid Alle Nederlandse telefoon nummers in zes gidsen Tweede Nederlandse verpleegster naar Agadir Braziliaans gouverneur in Nederland Acht maanden met aftrek tegen messteker geëist -wjl/AG 5 MAART 196 0 Het vuur blijft het 9350 ton metende Li beriaanse motorschip „Partalon" hard nekkig achtervolgen. Er had reeds een felle brand aan boord van de Liberiaan ge woed, die in Bilbao (Spanje) was ge blust. Maar opnieuw stak de rode haan zijn kop op tussen de lading en zo kwam de „Partalon" aan het begin van de week met een broeiende lading vismeel in de Merwehaven te Rotterdam aan. De bewo ners van het westelijk stadsdeel in Rot terdam hebben er hun „neus" aan op kun nen halen. De brandweer heeft steeds een oogje in het zeil gehouden. Vrijdag nacht om elf uur bij het lossen sloegen er plotseling vlammen uit het vismeel. Met zes lagedrukstralen en een nevelstraal werd het vuur bestreden. Om kwart over 8 gisterochtend kon worden gezegd dat het gevaar was geweken. Er was nogal wat schade aan de lading en voorts was er stuwhout verbrand. De brandweerlie den moesten gebruik maken van zuurstof« maskers. Overgang. Ds. F. A. den Boeft, predi kant bij de gereformeerde kerk vrijge maakt van Groningen-Helpman is over gegaan naar de gereformeerde kerken. Hij ging in 1944 met de vrijmaking mee en diende daarna bij de vrijgemaakte kerken van Kralingen-Kralingscheveer en sedert 18 augustus 1946 die van Groningen-Help man. Frieslands oudste. Mevrouw C. Smits- Voortallen uit 't Meer bij Heerenveen, de oudste inwoonster van Friesland, heeft donderdag haar 104de verjaardag gevierd. Mevrouw Smits, sinds 1925 weduwe, werk te lot 1921 evenals haar man bij de N.S. Zij was spoorwachteres. Zij moest daartoe, jaren geleden, voor 35 cent per dag bij haar overweg de mensen met een vlag waarschuwen voor de naderende treinen. Onder de vele felicitaties die zij vandaag ontving, was ook een gelukwens van de Koningin. (Van onze Haagse redacteur) Telkens wanneer het Landbouwschap iet de invordering van zijn heffingen in et laatste stadium dat wil zeggen in .at der dwangbevelen geraakt, breekt •r enig rumoer los dat toeneemt naarmate ie maatregelen van het Landbouwschap uherroepelijker worden, bij voorbeeld xecutie of beslaglegging bij derden, aeestal op het door de zuiverlfabrieken lit te keren melkgeld. Reeds eerder namelijk in ons blad van 11 augustus van het vorige jaar hebben vij erop gewezen, dat de grote meerder- leid der boeren de heffing van het Land- louwschap zonder morren voldoet en dat :et in de jaren vooral de administratieve ngewoonte en de onbekendheid met de eitelijke situatie waren welke de meeste 'wangbevelen veroorzaakten. Een en an- !er werd nog in de hand gewerkt door een luiten de wil van het Landbouwschap ont- tane achterstand in de invordering van !e heffing. Maar zelfs de eerste keer dat iet .Landbouwschap tot heffing overging óedroeg het aantal dwangbevelen slechts 5,3 percent van het aantal aanslagen. Over de daarop volgende heffing, welke >m de genoemde achterstand in te lopen over twee jaren tegelijk ging, was dat oercentage reeds tot 1,3 percent gezakt. Uiteraard was het aantal uiteindelijk blij vend weigerachtigen nog geringer. Naar aanleiding van de met de laatste 'ase van de invordering samenhangende moeilijkheden dus weer beslaglegging op het melkgeld van definitief weigerach tigen en de daarmee gepaard gaande op geblazen publiciteit hield het Landbouw :chap gisteren in Den Haag een perscon ferentie. Veluwe centrum Mr. J. N. Waterbolk uit Haarlem, die onder meer de heffingsaangelegenheden van het Landbouwschap behartigt, deelde •nee dat het verzet zich op het ogenblik ooral in de gemeente Doornspijk op de Veluwe concentreert. Maar zelfs daar be- loopt het aantal weigerachtigen niet meer dan 44 van de 722 heffingsplichtingen, on geveer zes percent. In het aangrenzende Elburg lieten slechts twee van de 103 boe ren het op executie aankomen (twee per cent) en in Oldebroek was dat percentage nog geringer een half namelijk vier van de 934 aangeslagenen. Om een indruk te geven, wat deze hef fingen voor een gemiddeld gemengd be drijf in de zandgebieden benoorden de gro te rivieren betekenen, illustreerde mr. Wa terbolk zijn betoog met de jaarlijkse hef fingsaanslag voor een bedrijf van tien hec taren cultuurgrond (zes hectaren grasland en vier bouwland) en tien koeien. Deze Advertentie ^.V. MIJ „HOLSTER"- OVERVEEN Tel K 2500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Het gemeentebestuur van Den Haag heeft donderdag tijdens een korte plech tigheid bij het monument op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan de slachtoffers herdacht, die gevallen zijn tij dens het bombardement van het Bezuiden- hout op 3 maart 1945 door de Royal Air Force. Onder de aanwezigen bevonden zich on der meer het bijna voltallig college van B. en W. van Den Haag, de burgemeees- ter van Voorburg, jhr. mr. A. Feith en vele familieleden van de gevallenen en talrijke andere belangstellenden. Na het spelen van de Last Post" legde burgemeester Van Kolfschoten een krans in de kleuren van Den Haag witte lelies en gele irissen aan de voet van het mo nument. Het mannenkoor „Die Haghe- sangers" bracht, met begeleiding van de politiekapel liederen ten gehore. Twee kinderen van elke school in het Bezuiden- hout legden bloemen bij het monument. Ook vele familieleden van de slachtoffers brachten een bloemengroet. De plechtigheid werd besloten met het Wilhelmus. Tragische vergissing (Het bombardement door vliegtuigen van de Britse luchtmacht op het Bezuiden- hout in de morgen van 3 maart 1945 is niet iet gevolg gevyeest van een fout der be- nanning van het eerste toestel, zoals veel- \1 wordt aangenomen, maar van een fou- :eve voorlichting der bemanningen voor- lat de vlucht een aanvang nam. Dit feit, lat jarenlang verborgen is gebleven, blijkt lit de in 1953 door de Britse staatsdrukke- j gepubliceerde geschiedenis van de loyal Air Force", gedurende de tweede olaoorlog.) bedraagt inclusief de bestemmingsheffin gen voor aardappelmoeheid, kwekersar- beid, dierziektenbestrijding bijna vijftig gulden per jaar. Is de betrokken boer ech ter lid van een landbouworganisatie (en dat is met tweederde deel der landbou wers het geval), dan wordt de helft van de contributie in mindering gebracht, het geen erop neerkomt, dat er een bedrag van 32 gulden voor betaling overblijft. Poujadisten Behandelde mr. Waterbolk de materië le kant van de heffing door het Landbouw schap tegen het recht van het Land bouwschap om in zijn eigen financiën te voorzien valt niets in te brengen, dit is vastgelegd in de wet op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie de voorzitter, de heer H. D. Louwes tevens lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D. hield ter inleiding een belangwekkende beschou wing over het geestelijke aspect van het verzet tegen het Landbouwschap. „Het Landbouwschap zelf wordt van deze kwes tie niet heet of koud, maar de zaak is be langrijk voor ons volk als geheel", zo zei hij. Het Landbouwschap, dat als orgaan van het bedrijfsleven de gesprekspartner van de overheid vormt en zich vooral be zighoudt met het geven van adviezen voor het landbouwbeleid en de behartiging van de belangen van de boeren, heeft deze aan haat grenzende tegenwerking niet opge wekt. Het is de wrevel tegen de moderne maatschappelijke organisatie die zich op het Landbouwschap concentreert. Bij ruil verkavelingen kan men soms dezelfde agi tatie meemaken. In de landbouw komt de ze geestelijke ongevormdheid, zoals de heer Louwes het uitdrukte, nu tot gel ding parallel aan de beweging der Fran se poujadisten maar eenzelfde gevaar bedreigt ons wanneer ook in andere groe pen der bevolking zou blijken dat men niet heeft meegeleefd met de maatschappelij ke ontwikkeling van zijn eigen tijd. De heer Louwes zei ervan overtuigd te zijn, dat het in feite om een slechts kleine groep halsstarrige boeren gaat met weinig or ganisatorische kracht en zonder bekwame leiders. Dat maakt de discussie echter ook zo onvruchtbaar. Ook sloot de heer Louwes het element van opruiing door be paalde publicisten waarvan hij er één als een „liberale anarchist" betitelde in de huidige agitatie niet uit. „De tegen standers van het Landbouwschap zijn trou wens bepaald inconsequent, want er is nie mand die niet naar de wegens het Land bouwschap uitgezonden marktberichten luistert of principieel het melkgeld wei gert", zo merkte de heer Louwes nog op. En hij besloot: „Het enige wat wij kun nen doen is onverstoorbaar doorgaan met de bevordering van kennis, inzicht en geestelijke vorming welke de beste waar borgen vormen tegen het gevaar van gees telijke reddeloosheid en ongebondenheid dat de moderne samenleving bedreigt". Bij de discussie bleek, wellicht ten over- vloède, dat het beslag op het melkgeld kan worden opgeheven wanneer er voldoende zekerheid bestaat dat zowel de heffing als de proceskosten (welke het vijfvoudige van de oorspronkelijke aanslag kunnen belopen) daaruit bestreden kunnen wor den. De civiele kamer van het gerechtshof te Amsterdam heeft in tegenstelling tot het vonnis der rechtbank de vordering, die de in Suriname geboren apotheker J. R. A. Simoons over zijn uitzetting uit Curasao in 1956 had ingesteld tegen de Nederlandse Antillen, afgewezen. Deze uitzetting was volgens de apotheker on rechtmatig geweest en hij had een eis tot schadeloosstelling ingediend. Op grond van de wordingsgeschiedenis van het wetsartikel, waarop de uitzetting was gebaseerd was het Hof van oordeel, dat dit een algemene strekking heeft en ook van toepassing was op de hoewel van rechtswegen op de Antillen toegela ten apotheker S. Bij dit vrijdag gewe zen arrest werd de heer S. veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding (voor rechtbank en hof) die totaal 2.600 belopen. De civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam had in haar in januari 1959 gewezen vonnis overeenkomstig de con clusie van de officier beslist dat de uit zetting onrechtmatig was geweest en be paald dat de Nederlandse Antillen de in komens- en vermogensschade, die de heer S. heeft geleden en zal lijden, moeten be talen. De Antillen gingen in beroep. De procureur-generaal had geconcludeerd dat het bewuste wetsartikel niet van toe passing was op de heer S. (deze vestigde zich in 1942 op de Antillen), doch alleen op hen, die na 1945 op de Antillen geves tigd waren. Het hof moest naar zijn oor deel het vonnis van de rechtbank bekrach tigen. De apotheker S. kreeg op 27 maart 1956 van het hoofd der politie op Curacao de aanzegging dat hij de Antillen moest ver laten, omdat zijn verblijf aldaar niet wen selijk werd geacht met het oog op de open bare orde c.q. het algemeen belang. Na dat hij tevergeefs gepoogd had deze aan zegging buiten effect gesteld te krijgen, verliet de heer S. in augustus 1956 met zijn gezin Curacao en vestigde zich te Amster dam. In oktober 1957 begon hij bij de rechtbank het civiele proces. De 18-jarige Utrechter Th. A. S. is don derdag voor de ogen van zijn bewaker op de binnenhof van de arrondissements rechtbank te Utrecht ontsnapt en tot nu toe spoorloos. De jongeman nam de benen, nadat hij voor het kantongerecht was ge leid in verband met een kleine over treding. Hij zat reeds in voorlopige hechte nis voor diefstal. S. werd door zijn bewaker het gerechtsgebouw uitgebracht en zou per auto teruggevoerd worden naar het Huis van Bewaring. Plotseling dook hij weg en verdween in een van de steegjes achter het gebouw. De politie loste nog een waar schuwingsschot, maar de jongeman bleef doorhollen. De rijkspolitie heeft met en zonder overvalwagen naar hem gezocht, maar zonder resultaat. Een tiental wegenwachtcombinaties zal met een mobilofooninstallatie aan het zijspan worden uitgerust. Hierdoor staan zij dan in verbinding met het nu nog in aanbouw zijnde we genwachtstation nabij de Pauwmolen onder Delft. Gestrande automobilisten, die via de telefoon langs de rijksweg alarm hebben geslagen kunnen nu nog sneller hulp krijgen. Als de proef slaagt, zal het gehele WW-apparaat mobilofooyis krijgen. Minister Marijnen: De door de droogte van het vorige jaar veroorzaakte schade in de agrarische sec tor is in het algemeen beperkt gebleven tot de landbouw en bepaalde vormen van extensieve opengronds-tuinbouw op de droogte-gevoelige gronden. De schade is in eerste instantie ontstaan door het ach terblijven van de kwantitatieve opbrengs ten per ha. bouwland en per ha. grasland. Een gedeelte van deze gewassenschade is echter gecompenseerd door de relatief goede kwaliteit van de bouw- en grasland- produkten en door de voor enkele produk- ten bijv. consumptie-aardappelen, stro, fruit en groenten relatief gunstige ont wikkeling van het prijsniveau. De op brengstderving per ha. cultuui-grond op de droogtegevoelige gronden heeft op ernstig getroffen bedrijven geleid tot aanmerke lijke financiële schade tengevolge van een geringere geldopbrengst van de produktie en extra uitgaven voor de aankoop van voeder voor het vee. Dit deelt de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, mee in een nota aan de beide kamers der Staten- Generaal. In de akkerbouwsector is alleen op de droogtegevoelige gronden aanzienlijke schade ontstaan. Daartegenover hebben de akkerbouwbedrijven in de zeekleigebie den en de veenkoloniën in het algemeen een goed tot zeer goed jaar gehad. Bij de rundveehouderij is vooral scha de ontstaan doordat de veehouders op de droogtegevoelige gronden krachtvoeder en ruwvoeder hebben moeten aankopen ter vervanging van het tekort aan zelfgewon- nen voeder. De totale melkproduktie in Nederland heeft zich ondanks de droogte goed ge handhaafd. In vergelijking met 1958 werd in 1959 ruim 3 percent meer melk afgele verd. De invloed van de droogte in de tuin bouw is van beperkte omvang geweest. Meer of minder sterke oogstdepressies zijn slechts geconstaeerd bij enkele vor men van extensieve opengronds-tuinbouw voorzover daarbij geen kunstmatige wa tervoorziening kon worden toegepast. Voor het overige is het jaar 1959 voor de tuinbouw in Nederland een goed tot zeer goed jaar geweest. „Een eerste vereiste voor verkeersdeel nemers is: samenspel en vooral nooit boos worden". Deze uitspraak deed de presi dent van het Haagse gerechtshof tijdens de behandeling van de strafzaak tegen de 30-jarige Leidse autobuschauffeur J. J. van A., die terechtstond omdat hij op 23 mei van het vorig jaar te Katwijk een bejaarde automobilist een schop had gegeven. Op de smalle weg door het vliegkamp Valkenburg had de bestuurder van de autobus herhaaldelijk getracht de voor hem rijdende personenauto te passeren. Toeteren en het geven van lichtsignalen hielpen niets. De auto bleef vlak voor hem midden op de weg sukkelen. Tenslotte ver loor de buschauffeur zijn geduld en haalde hij de ander toch in door over de berm te rijden. „Reuze gevaarlijk. Als er een weke plek in de berm was geweest had de bus met passagiers en al kunnen kapseizen," zei de president van het Haagse Hof. Na de inhaalmanoeuvre was de buschauffeur ge stopt en uitgestapt, om demonstratief het nummer van de personenauto in zijn agen da te noteren. Toen hij weer naar de bus terugliep had hij opeens van achteren een vuistslag van de automobilist gekregen. De buschauffeur reageerde door de 73- jarige automobilist een zeer gevoelige schop tegen het onderlijf te geven, waar door de oude heer schreeuwend van pijn tegen de grond viel. „Het was een opwelling. Ik had allebei mijn handen vol," zei de buschauffeur. „Dat boekje en het potloodje had u kun nen laten vallen," repliceerde de presi dent, „trappen vind ik gemeen, zeker waar het een 73-jaar oude heer betreft." „De schop is erg ongelukkig terecht ge komen. Verdacht had het zo niet bedoeld," bracht de advocaat in het midden. De procureur-generaal eiste dat het von nis van de politierechter zou worden be vestigd: 50,- boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De oude heer is al veroordeeld wegens het geven van de vuistslag. Het Hof zal op 18 maart uitspraak doen. Het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid Neder- horst heeft aan de minister van Binnen landse Zaken vragen gesteld naar aanlei ding van de gemelde plannen van het ge meentebestuur van Haaksbergen om ook nu weer op 4 mei, de dag van de doden herdenking, tevens een eendaagse voor- jaarskermis te doen houden. Nadat verzoe ken om de datum van deze kermis naar een beter passend tijdstip te verzetten door het gemeentebestuur waren afgewezen, omdat de kermisexploitanten al lange tijd tevoren hun reisschema moesten uitstip pelen. De heer Nederhorst meent dat het houden van een kermis op de avond van de dodenherdenking vele landgenoten in hun diepste gevoelens kwetst en overigens ook slecht past in het streven om de Ne derlandse jeugd de betekenis van de ver zetsstrijd duidelijker te doen beseffen. Hij vraagt of de minister het gemeen tebestuur hierop duidelijk wil wijzen ten einde te bevorderen, dat de gevoelens van allen, die zich met de nabestaanden van de verzetsslachtoffers verbonden voelen, door dergelijke uitdagende manifestaties niet nodeloos worden gekrenkt. Door enkele Nederlandse naamloze ven nootschappen en een Duitse n.v. is geza- melijk een „Federatie voor de Internatio nale Vaart" opgericht. Deelnemers zijn Internationaal Motor- Transportbedrijf „I.N.T.", te Rotterdam, Amsterdams In ternationaal Motor Kantoor „A.I.M.K." te Amsterdam, Noordelijk Internationaal Motorschippersverband „N.I.M.V." te Gro ningen en „Néptun" Rheinschiffahrl Gesellschaft te Duisburg-Ruhrort. Deze venootschappen zijn sedert 1950 door par ticuliere motorschippers gesticht en om vatten met elkaar meer dan 200 motor vrachtschepen met diverse tonnages. Er kunnen uitsluitend motorschippers toetre den die deelnemen aan de Rijnvaart. Het. doel is gezamenlijk op te treden in ver- voersacquisitie en transportovername. De door technische moeilijkheden uit gestelde uitgave van een volledige tele foongids voor Nederland zal dit jaar dooi de P.T.T. gerealiseerd worden. In de pe riode mei tot en met juli van dit jaar zal de complete gids van Nederland, gevat in drie delen, van de persen komen. In deze gids staan echter niet de abonnees van Rotterdam, Amsterdam en Den Haag, die zijn opgenomen in plaatselijke gidsen. Voor het internationale telefoonverkeer vervaardigt de P.T.T. echter ook drie te lefoonboeken voor Rotterdam, Amster dam en Den Haag, waarin de abonnees, evenals in de gidsen voor Nederland, in kleine letters op vier kolommen per blad zijde zullen zijn opgenomen. In juli van dit jaar heeft men dus voor het gehele Ne derlandse telefoonverkeer niet meer dan zes gidsen nodig: drie voor de drie grote steden en de drie boeken voor alle overige plaatsen van ons land. De uitgebreide bi bliotheken van districtsgidsen en kleine plaatselijke gidsen kunnen dan voorgoed verdwijnen, waarmee voor telefonisten een aanzienlijk efficiëntere werkwijze moge lijk wordt. In december van het vorige jaar werd in Libië een in Nederland vervaardigde fabrieksinstallatie voor de verwerking van dadels tot dadelsiroop in werking gesteld. Met de regering van India werd overeen gekomen. apparatuur voor een opleidings- en verwerkingscentrum voor huiden- en lederverwerking te leveren en daarvoor drie instructeurs voor de tijd van ongeveer drie jaar tot eind 1962 uit te lenen. Voorts wordt met Nederlandse middelen een proefpolder in het gebied van Saurashtra in India aangelegd. Dit werk zal in 1960 voltooid worden, waarna tot eind 1963 technische bijstand zal worden verleend. Met de Griekse regering werd afgespro ken een proefpolder in de lagune van Missolonghi aan te leggen en voor bewer king klaar te maken. Dit project zal vijf jaar vergen. Dit meldt de minister van Buitenlandse Zaken in een brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen over de technische hulp onder auspiciën van de UNO. De kosten van deze projecten zullen volgens voorlopige taxatie 8.750.000 be lopen, waarvan op de begrotingen 1957- 58 reeds 4.744.560 gevoteerd werd. Het res tant zal worden verkregen uit de blokke ring van 10 miljoen, dat op de begroting 1958 voor technische hulp in het UNO- programma werd geblokkeerd uit een totaal van 20 miljoen. Produktschap teleurgesteld De kwestie van een vestigingsregeling voor de groothandel in gedistilleerd komt ter sprake in de op 18 maart a.s. in Den Haag te houden openbare bestuursverga dering van het Produktschap voor ge distilleerde dranken. Enkele jaren geleden is door de Vereni ging van Groothandelaren in Gedistilleerd een verzoek gedaan tot het vaststellen van een vestigingsregeling, waarvan de uit voering aan het Produktschap zou dienen te worden opgedragen. Het produktschap heeft de Commissie adviezen vestigingsregelingen van de So ciaal-Economische Raad erop gewezen, dat het niet alleen nuttig maar ook nood zakelijk is, dat bedoelde vestigingsrege ling tot stand komt. Blijkens haar advies acht de genoemde commissie evenwel het stellen van vesti gingseisen overbodig. Het bestuur van het Produktschap acht dit een teleurstellen de conclusie. Op verzoek van de organisa tie der groothandelaren zal de kwestie nu in het Produktschap worden behandeld. Opmerkelijk wordt het gevonden, dat de commissie „blijkbaar geen aandacht heeft willen besteden aan de bijzondere positie van het artikel gedistilleerd in zijn algemeenheid". In. een telegrafische mededeling aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis deelde het Liga-bestuur te Genève mede. dat thans een voldoend aantal chi rurgen en doktoren aanwezig of onder weg is naar het rampgebied te Agadir. Daarentegen werd verzocht om, behalve de reeds van Schiphol vertrokken ver pleegster mej. M. A. de Groot, nog een verpleegster beschikbaar te stellen. Hiertoe heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis zuster G. Hof stee, verbonden aan het ziekenhuis Brono- vo te Den Haag en lid van het Rode Kruis- korps, bereid gevonden. Het ligt in de bedoeling dat zij aanstaan de maandag per vliegtuig naar Agadir vertrekt. Vrijdagmiddag is de gouverneur van de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul, de heer Brizola, per trein uit Parijs in Den Haag aangekomen. Hij zal in de komende dagen besprekingen voeren over landont- ginning in Brazilië, de vestiging van Ne derlandse boeren in zijn land en het gra ven van een kanaal van de hoofdstad van Rio Grande do Sul, Porto Alegre, naar de Atlantische Oceaan, waarvoor hij techni sche hulp uit ons land wil aantrekken. Advertentie „DE S L E U T E I S P E C I A L I S T" Lange Veerstraat 10 - Tel. 11493 - Haarlem Advertentie Stop met kneedbaar hout. van Ceta-Bever U- Op initiatief van het Verbond voor Veilig Verkeer zal op 12 april aanstaande op ver schillende scholen voor voortgezet onder wijs een verzwaard schriftelijk verkeers- examen worden afgenomen. De opgaven hiervoor zijn samengesteld door de sectie Voortgezet Onderwijs van de Commissie eenheid in de verkeersexamens van het V.V.V. Het is dit jaar voor het eerst, dat dit examen landelijk wordt gehouden. De re geling van het examen berust zoveel mo gelijk bij de plaatselijke afdelingen en consuls van het Verbond voor Veilig Ver keer. Ook scholen in plaatsen waar geen afdelingen of consuls zijn, kunnen aan dit examen deelnemen, mits zich in deze ge vallen de districtsbesturen van het ver bond met de regeling kunnen belasten, of anders de gemeentebesturen en de politie. Onder deze voorwaarde kunnen de hier- bedoelde scholen rechtstreeks het beno digde aantal examenopgaven bestellen bij het Verbond voor Veilig Verkeer, Servet straat 5 te Utrecht, dat dan van geval tot geval zal nagaan of een verantwoorde re geling mogelijk is. Met het oog hierop moeten aanvragen van examenopgaven vóór 20 maart 1960 bij het verbond binnen zijn. De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen de 39-jarige kraandrijver M. H. van V. uit Zaandam terzake van een poging tot het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan ëen Amsterdamse schilder acht maan-' den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest plus voorwaardelijke terbe schikkingstelling der regering geëist. En voorts gedurende de proeftijd van drie jaar toezicht van de dr. F. S. Meyersvere- niging .Deze zaak had volgens de officier alle facetten van een „crime passionnel" Verdachtes vrouw was van hem wegge lopen en gaan samenleven met de schil der. Op 31 oktober van het vorig jaar had den zij gedrieën café's bezocht en waren daarna naar de woning van de schilder in de Amsterdamse binnenstad gegaan. De schilder was als gevolg van de gebruikte' alcohol niet goed geworden. Even latei- had verdachte plotseling de schilder met een mes links voor in de borst gestoken. Noch de vrouw noch de schilder konden vertellen hoe het precies was gebeurd. Het mes was net langs de long afgeschampt en de schilder, die volgens de dokter een kans van 1 op 1.000 heeft gehad, is geheel genezen. Volgens de rapporten was ver dachte geweldig jaloers geweest op de schilder. De psychiater achtte hem ver minderd toerekenbaar en een voorwaar delijke terbeschikkingstelling werd aanbe volen. De raadsman, die zich kon vereni gen met de eis, verzocht een clemente straf op te leggen. Uitspraak 18 maart. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtige rug van hoge luchtdruk welke vrijdag over de Britse eilanden naar het oosten trok, heeft zich nu verenigd met een uitloper van een krachtig hogedrukgebied boven Noord-Rusland, die zich in zuidwestelijke richting uitbreidde. Een enorm hogedrukgebied dat zich nu strekt van de Oeral tot aan de oceaankust. In Rusland vriest het daarbij nog steeds zeer streng, terwijl ook in Oost-Polen in de nacht temperaturen van 5 tot 10 graden onder nul voorkomen. Boven Duitsland, onze omgeving en Frankrijk bevindt zich zachtere lucht, waarin tijdens opklaringen in de nacht wel hier en daar nachtvorst mogelijk is, maar waarin overdag de temperaturen tot om streeks 10 graden oplopen. De kans op regen is de eerste paar dagen gering. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. ie a Zondag 6 maart Zon op 7.16 uur, onder 18.28 uur. Maan op 11.52 uur, onder 2.50 uur. Maandag 7 maart Zon op 7.13 uur, onder 18.30 uur. Maan op 12.40 uur, onder 3.39 uur. Maanstanden 5 maart 12.06 uur 13 maart 9.26 uur 20 maart 7.41 uur 27 maart 8.38 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuïden Zaterdag 5 maart Hoog water 8.44 en 21.15 uur. Laag water 4.01 en 16.30 uur. Zondag 6 maart Hoog water 9.43 en 22.22 uur. Laag water 4.48 en 17.25 uur. Maandag 7 maart Hoog water 11.00 en 23.49 uur. Laag water 5.55 en 18.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon Belgrado geheel bew. ozo 7 geheel bew. ono 8 geheel bew. ono 8 mist windst. 9 geheel bew. no 8 geheel bew. nno 8 geheel bew. nno 8 mist nno 7 onbewolkt geheel bew. geheel bew. mist onbewolkt licht bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. zwaar bew. mist onbewolkt onbewolkt geheel bew. geheel bew. regen geheel bew. licht bew. onbewolkt regen sneeuw zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. ono ono ono zzo z o o ozo no no ono wzw nnw n nno wzw ozo z no nnw 8 windst. 7 n no 17 nw 18 windst. 22 nno 23 no 23 ozo 9 -6 1 5 6 7 11 8 8 5 10 15 13 15 8 10 13 17 ë<3 0 0 0 0,5 0 0 0 0,4 0 2 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 1 0 13 0 0 0 3 33 0,3 0 0 0 0 0 20

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2