BANT OEST ANS-apartheid sexcuus een doekje voor het bloeden Scheiding van blank en zwart, in zelfbesturende gebieden, is politiek-economisch onmogelijk WERELDNIEUWS Lagerhuis geeft fiat aan de Britse defensiebegroting Gaat De Gaulle zijn politiek in Algerije veranderen? SltS«l Westelijke vertogen bij de Cubaanse regering Dp de <~Praatótosl Zijn hoop op vruchtbaar gesprek met Algerijnen schijnt te zijn uitgeput Verzet in Polen tegen hogere arbeidsnormen edTlhout J Voor één kwart ZUID-AFRIKA'S WENSDROOM Volslagen illusie Partijsecretaris Gonioelka klaagt over wanbegrip Voor goede en duurzame vloeren vloeren HAARLEM Verlovingsringen Z A T r. R D A G 5 M A A R T I960 (Van ome reisredacteur W. L. Bru.gsma) JOHANNESBURG. Wat is „apartheid"? Voor de zwarte man, de kleurling, of de Aziaat in de Unie van Zuid-Afrika betekent „apartheid" het verbod om het café, het stemlokaal, de trein, de kerk, het toilet, de lift, de bioscoop var. de blanke man binnen te gaan, het verbod met een blanke naar school tc gaan of te trouwen, in dezelfde buurt te wonen of op hetzelfde kerkhof te liggen. „Apartheid" betekent ongelijke rechten, ongelijke plichten, ongelijke lonen, ongelijke kansen voor mensen van ongelijke huidskleur: het is de meest dis crimerende politiek die, waar ook ter wereld, door een regering wordt gevoerd. Het is de ondderdrukking van twaalf miljoen gekleurden door drie miljoen blanken. „Akkoord", zegt de Zuidafrikaan, „maar dit is slechts één aspect, een tijdelijke fase bovendien, van de „apartheid". Want die betekent ook afzonder lijke ontwikkeling van de zozeer verschillende bevolkingsgroepen in de Unie. die uiteindelijk moet leiden tot een splitsing van Zuid-Afrika in zwarte en blanke gebieden, de scheiding der rassen, die dan in zelfbesturende staten ieder naar eigen aard in vrijheid zullen kunnen leven". Dat, overigens zeer verre, doel is de eindfase in de evolutie van het blanke denken, dat van „blank baasskap" via „apartheid" naar die „afzonderlijke ontwikkeling" opklom. Het is het theo retische eindpunt van de politiek der Afrikaanse Nationalisten, het moet de politieke en morele rechtvaardiging zijn van de pijnlijke kanten der huidige „apartheid". In dat licht gezien rijst dus als beslissende vraag: is dat einddoel binnen een redelijk afzienbare tijd politiek en economisch bereikbaar? Laten wij voor een ogenblik buiten be schouwing dat de toekomstige „Bantoe- stans"', die zwarte zelfbesturende gebie den. door de meerderheid van blank Zuid- Afrika. die helemaal geen afstand wil doen van zijn zwarte goedkopen arbeidskrach ten, niet als een werkelijke rechtvaardi ging voor de huidige ongelijkheid, maar gewoon als een doekje voor het bloeden gebruikt, doch bezien wij de Zuidafrikaan- se regeringspolitiek op zij ndoel, zijn mid delen, zijn pogingen binnen de ruimte van de tijd, die haar door de historie zal wor den toegemeten. Wat is de positie nu?: de reservaten, de vijf Bantoe-gebieden, die straks de Ban- toestans moeten vormen, beslaan onge veer achttien percent van het territoir der Unie, een oppervlakte zo groot als Enge land en Wales. Zij zijn niet onvruchtbaar, door primitieve landbouw en veeteelt zwaar geërodeerd en hopeloos onderont wikkeld. Er wonen nu 4.W miljoen van de tien miljoen Bantoes in de Unie, maar een aanzienlijk deel der mannen trekt op ge zette tijden naar de blanke gebieden om bij te verdienen. Als men aanneemt dat blank Zuid-Afrika nog vijftien jaar de tijd heeft om de zwarte bevolking zijn wil op te leggen, als men stelt, dat tenminste een ruime meerderheid van die zwarte bevol king in die zelfbesturende gebieden zou moeten wonen, dan verrijst het probleem als volgt: Binnen vijftien jaar zullen deze gebie den, die nu 4,2 miljoen mensen dragen, voldoende ontwikkeld moeten worden om aan negen of tien miljoen zwarten een be hoorlijk bestaan te bieden. b. Zij zullen voldoende expansie-moge lijkheden moeten hebben om ook dan nog nieuwe bevolkingsaanwas te kunnen op vangen, in het jaar 2000 immers zal de zwarte bevolking van 10 tot 23 miljoen zijn aangegroeid (en de blanke slechts van 3 tot 4,8 miljoen). In 1950 benoemde de Zuidafrikaanse re gering de sociaal-economische commis- sie-Tomlinson om dit probleem te bestude ren. Vijf jaar later rapporteerde Tomlin- son. dat wanneer de regering zich een ont zaglijke inspanning zou willen getroosten om de Bantoe-gebieden te ontwikkelen door bodenconservatie, verbetering van landbouwmethoden, aanleg van wegen, onderwijs, ontwikkeling van energiebron nen, ontginning van delfstoffen en stich ting van zwarte industrieën, die gebieden maximaal acht tot negen miljoen Bantoes zouden kunnen dragen. In feite gaf het rap port-Tomlinson dus slechts een zeer tijde lijke oplossing voor een onafwendbaar groeiend probleem. Inmiddels heeft de Zuidafrikaanse rege ring het plan-Tomlinson niet als basis voor haar beleid aanvaard. Zij heeft vooral de industriële ontwikkeling binnen de Ban- toegebieden (die Tomlinson nodig achtte om de bevolking uit de bodemuitputtende landbouw te krijgen) van de hand gewe zen en ontwerpt nu „periferische" ontwik keling, vestiging van blanke industrieën aan de randen der Bantoe-gebieden, waai de bevolking dan werk zou kunnen vinden. Om het kort te stellen: de Zuidafrikaan se regering, die om haar blanke kiezers moet denken, voert thans een beleid, dat volgens leidende deskundigen straks niet de meerderheid, maar op z'n hoogst een kwart van de zwarte bevolking in de re servaten een bestaan kan verschaffen. Niet dat de regering heeft stilgezeten: er wordt een loffelijke strijd tegen de ero sie gevoerd. Er zijn vijfduizend Bantoe bouwarbeiders opgeleid en 75 nieuwe Ban toe dorpen op de grenzen der reservaten ontworpen, waar men nieuwe industrieën poogt heen te lokken. Onder de Bantoe- onderwiiswet worden de scholen, 'die de staat van zending en missie overnam, dooi de Bantoes zelf bestuurd, 52 percent van alle Bantoe-kinderen zit nu op school, der tig percent van alle Bantoes kan al lezen en schrijven. Onder de Bantoe-overhedenwet is een begin gemaakt met invoering van het zelf bestuur van de Bantoe-gebieden met stam- overheden, streekoverheden en gebieds- overheden. De „Bantoestans" krijgen straks eigen radiostations (met frequentie- modulatie zodat zij geen andere stations kunnen ontvangen.) Maar als men al die, op zichzelf vaak nuttige, maatregelen vergelijkt met de ontzaglijke opgave, die ik hierboven ge schetst heb. dan vormen zij evenzovele drupppels op een gloeiende plaat. Zelfs wanneer men welwillend alle andere fac toren afziet, dan moet men onvermijdelijk tot de slotsom komen, dat deze opiossing voor Zuid-Afrika's rassenprobleem onuit voerbaar is, dat de grote en steeds groeien de meerderheid der zwarten niet in de Bantoestans maar in blank Zuid-Afrika zal blijven wonen en werken. Aan die conclusie kan men dan de ge dachte verbinden, dat op z'n vriendelijkst gezegd het Bantoestan-denkbeeld de ratio nalisatie van een wensdroom is of, minder vriendelijk uitgedrukt, door Zuid-Afrika wordt gebruikt om zichzelf en de buiten wereld voor het lapje te houden, dat de „afzonderlijke ontwikkeling" noch een morele, noch een politieke rechtvaardi ging voor het huidige samenstel van on derdrukkende maatregelen geeft Is dat een hard oordeel? Ik heb hierbo ven al bereidwillig van een aantal andere factoren afgezien, die deze politiek-econo- misehe rationalisatie van Zuid-Afrika's rassenscheiding (we hebben er eerst al een religieuze van gezien) tot een volslagen illusie zullen maken. De blanke economie kan. en wil. niet zonder zwarte arbeids krachten. de door een minderheid be woonde Bantoestans zouden slechts valse fagades blijven, en bovendien haarden van verzet. De meerderheid der Ban- toe's wil geen afzonderlijke ontwikkeling, wil niet „terug naar de kraal", wil deel hebben aan de twintigste eeuw en beseft, bewust of onbewust, dat de kortste weg daarheen via de blanke steden en de blan ke industrie leidt. Iedere politieke, econo mische en sociale tendens drijft Zuid- Afrika voort op weg naar integratie. Op den duur zullen die altijd sterker blijken dan rassengevoelens (hoe begrijpelijk die ook zijn) en de kunstmatige constructies die daarop opgetrokken worden. Dit zo zijnde, adviseer ik u, met mij, de raad op te volgen, die een van Zuid- Afrika's grootste sociaal-economische des kundigen een „Afrikaner", mij gaf: „De reservaten hebben nog slechts academi sche interesse. Als je Zuid-Afrika's toe komst wilt zien. da dan naar de zwarte steden bij Johannesburg, Durban, Kaap stad, daar woont de Afrikaan van mor gen". .Terug naar de kraal", dat is wat zwarte intellectuelen in Zuid- Afrika van hel Bantoestan-principe vrezenterug naar een stam-civili- saiie op Afrikaanse grondslag, primitieve slagnatie in plaats van het deelhebben aan een nieuwe wereld. LONDEN (UPI) Het Britse Lagerhuis heeft dinsdag met 329 tegen 245 stem men de defensiebegroting goedgekeurd. Een motie van de socialistische oppositie, waar in de raketpolitiek werd aangevallen en de defensie-uitgaven te hoog werden ge noemd, werd afgewezen. Deze motie werd ingediend nadat be kend was geworden, dat de minister van Defensie Harold Watkinson binnenkort in Washington zal onderhandelen over de aankoop van twee raketten, de „Skybolt" en de „Polaris" die gelanceerd kunnen worden vanuit vliegtuigen en onderzee boten. Dit is een uitvloeisel van Watkin- sons politiek om over te gaan van vaste lanceecbases voor raketten tot mobiele. In zijn verdediging van de begroting, die 1.6 miljard pond sterling vergt, hield de ri i nis ter onverkort vast aan de afschrik- politiek met behulp van kernwapens. Als we onze kernwapens op dit ogenblik zou den afschaffen, zouden we. naar mijn me ning, de zaak van de vrede niet dienen, zei hij. „Tot ziens, vrienden" Minister Watkinson verdedigde ook het voorgestelde waarschuwingsstelsel tegen critici die zeggen dat het de Britten alleen maar de gelegenheid zou geven „Tot ziens, vrienden" te zeggen voor ze door een ge leid projectiel zouden worden getroffen. Het Briis-Amerikaanse project zal in Yorkshire worden gebouwd en het zou de Verenigde Staten een kwartier en Groot- Brittannië vier minuten voor een feitelijke aanval van de vijand waarschuwen, dat er projectielen onderweg zijn. Watkinson betoogde dat die vier minuten voldoende zijn om de Britse kernbommenwerpers in de lucht te krijgen, zo deelde de minister mee. Over de kwestie van eventuele West- duitse bases in Spanje vroeg oppositie leider Gaitskell de regering een duidelijke verzekering te geven dat zij zich in de NAVO-raad tegen de vestiging van derge lijke bases zal verzetten. Minister Watkin son zei hierop dat het van essentieel be lang is een krachtige NAVO te hebben, waarin West-Duitsland geheel is opgeno men. Overigens zei hij de door Gaitskell aangeroerde kwestie een zaak te achten die in de Noordatlantische Verdragsorga- nisalie moet worden beslist. HAVANA (UPI) In afzonderlijke no ta's aan de Cubaanse regering hebben de Amerikaanse, Franse en Italiaanse am bassadeurs garanties geëist voor onder danen en eigendommen van hun landen in Cuba. De Italiaanse ambassadeur heeft premier Castro verzocht de eigendommen van de Italiaanse industrieel Anicdeo Bar- letta, die verleden week door de regering in Havana werden geconfisceerd, terug te geven. Barietta is inmiddels vrij gelaten, maar hij niag het land niet verlaten. De Franse ambassadeur protesteerde tegen maatregelen die schadelijk zijn voor de werkzaamheden van de Société des Grands Travaux de Marseille, een Fran se firma die onder het vorige regime ge contracteerde tunnelprojecten in de baai van Havana onder handen heeft. De Amerikaanse ambassadeur liet we ten. dat Washington bereid is de menings verschillen te bespreken, maar niet op de door Cuba gestelde voorwaarde. Cuba wil de belofte, dat Amerika geen maatregelen tegen Cuba zal nemen zolang de bespre kingen aan de gang zijn. In de Ameri kaanse nota wordt premier Castro uitge nodigd langs diplomatieke weg van ge dachten te wisselen over tijd, plaats en agenda voor een conferentie. Afgestudeerden van de „zwarte" universiteit Fort Hare. De ge meng- O O de universiteiten sluiten hun deuren voor ni et-blanken. Hel beginsel van „se pa ra te uni ver si feiten' iro n isch e tegenstrijdigheid) wordt door de Zuidafrikaanse regering doorgezet. F.n zelfs Fort Hare moet zich gaan voegen naar de principes van de Bantoe-onderwijswet: hel voorbe reiden van de Bantoe op zijn toe komstige rol in het „aparte" Zuid- Afrika. (Van onze correspondent in Parijs) Heeft generaal De Gaulle zijn Algerijn se politiek herzien? Dat is de vraag, die alle politieke waarnemers in Parijs zich al naar gelang het eigen standpunt met vreugde of vrezen stellen, naar aanleiding van de verklaringen, die de generaal in Algerije op verschillende militaire buiten posten voor officieren heeft afgelegd. En inderdaad kan dan ook moeilijk worden ontkend, dat zij een onverwacht, zo geen nieuw, geluid doen horen. Op die veran dering van toon en ook zelfs van inhoud hebben wij hier gisteren ook al de aan dacht gevestigd en ter verklaring worden in Parijs vele en natuurlijk vaak ook te genstrijdige motieven aangevoerd. Nadat De Gaulle bij zijn aankomst in Algerije al had voorspeld dat het leger dat land voorlopig nog wel niet zou behoeven te verlaten om aldus de mogelijkheid van een wapenstilstand op afzienbare ter mijn gelijktijdig uit te sluiten heeft de generaal gisteren Frankrijk's recht om in Algerije te blijven, tegenover verschillen de officieren onderstreept. En ondeiv-, streept bovendien met zoveel nadruk dat van sommige zijden in Parijs al is gesug gereerd. dat in geval van een referendum de keuze der onafhankelijkheid voor het Algerijnse volk door De Gaulle nu wel was afgeschreven. De activistische kolo nel-parlementariër Thomazzo, die on langs vanwege zijn afwijkende inzichten uit de gaullistische U.N.R. werd gestoten, riep in de gangen van het Palais Bour bon gisteren dan ook al zegevierend uit, dat hij voor heel wat onschuldiger uitla tingen dan het staatshoofd zich nu veroor loofde, met uitsluiting was gestraft. Het is intussen onmiskenbaar dat De Gaulle zijn woorden altijd pleegt te kiezen in nauwe relatie met het publiek,' waar toe hij zich richt. Maar niet minder zeker is het. dat de generaal nog altijd weinig redenen heeft de legerleiding onnodig voor het hoofd te stoten. Maar ook met die bei de slagen om de arm kan men zich niet temin moeilijk onttrekken aan de indruk dat De Gaulle de laatste dagen in Algerije uit een principieel ander vaatje tapt, dan waarvan hij zich totdusver in Parijs be diende. En een vaatje, dat bij de rechtse ultra's in en buiten het Franse leger in een bijzonder gunstig blaadje staat. Alleen uit politiek-taktische overwegingen kan deze gewijzigde stellingname dan ook ternau- WARSCHAU (Reuter) De Poolse communistenleider, Gomoelka, heeft op een partijbijeenkomst in Warschau gezegd dat de huidige verhoging van de ar beidsnormen op een zeker verzet is gestuit in alle fabrieken in Polen. De meerderheid van de Poolse arbeidersklasse beseft dat toeneming van de produktiviteit dit jaar niet vergezeld kan gaan van loonsverho ging. Er zijn echter arbeiders die de kwes tie niet hebben begrepen en geen positieve houding hebben aangenomen. Plet meren deel van hen zijn onervaren arbeiders met weinig of geen vakopleiding. „De vermindering van de gemiddelde inkomsten" is niet alleen het gevolg van de huidige aanpassing van de arbeidsnor men. Daar komt nog bij de geringe erva ring van de arbeiders die nu verkorting van de arbeidstijd wensen, gebrekkige or ganisatie van de produktie, vertraging van leveranties van samenwerkende fabrieken en onvoldoende voorraden grondstoffen. Op sommige terreinen is het tekort aan grondstoffen zeer acuut geworden. De in voer zal moeten worden verhoogd, aldus Gomoelka. Advertentie wemood meer worden verklaard. Eerder ziet het er naar uit dat de generaal alle hoop op een vruchtbaar gesprek met de Algerijnse nationalisten over een wapen stilstand nu wel heeft laten varen. De pa cificatie. of duidelijker gezegd de oorlog, zou dientengevolge tot het bittere en bloe dige einde moeten worden voortgezet en het referendum is in de ogen van De Gaulle zodoende zeker ook nog geen ge beurtenis, die voor de volgende week ver wacht kan worden. Van officiële zijde heeft men er in Pa rijs weliswaar al op gewezen, dat alleen aan redevoeringen, die door het staats hoofd in het publiek worden uitgesproken, definitieve betekenis van politieke aard gehecht mag worden. Van andere kant liet men hier ook wel doorschemeren, dat de woorden van de president der republiek door de enige journalist, die zich in zijn gevolg bevindt, misschien wat onjuist of zelfs tendentieus zijn weergegeven. Het is echter niet waar schijnlijk, dat die officiële correpondent, wiens proza zeker eerst door diverse ze ven gaat alvorens de drukpersen te berei ken, nu juist opzettelijk het voor de libe rale kringen zo pessimistische karakter van De Gaulles woorden zou hebben over belicht. Die correspondent is namelijk de eigen zoon van de Nobelprijswinnaar Frangois Mauriac, die wel tot de vurig ste supporters behoort van de liberale politiek in Algerije, die door generaal De Gaulle op 16 september vorig jaar werd gelanceerd. Ons blijft geen zekerheid Terwijl ik altijd in de rustige en dus aangename overtuiging geleefd heb dat het heelal slechts 5 a 6 miljard jaar oud is, komt dr. Sandage van de Mount Pale- mar en Mount Wilson observatoria mij nu uit mijn rust opschrikken door de mededeling dat de ouderdom van ons heelalletje ongeveer 24.000.000.000 jaar is. De goede man heeft deze conclusie ge trokken uit de bestudering van een ster renhoop, die enige tientallen miljarden kilometer van de aarde verwijderd is. Zo blijft ons geen enkele zekerheid; allerlei dingen die wij, plezierig en rustig gestemd, als vaststaand aannemen, wor den op een gegeven moment onder ons vandaan geschopt en dat maakt het leven er niet prettiger op. Ik voor mij heb het altijd een plezierige gedachte gevonden dat het heelal waarin ik ronddribbel, nog maar pas 5.000.000.000 of op z'n hoogst 6.000.000.000 jaar oud is. Dat is (voor een heelal) nog maar heel pril en dat gaf mij altijd het prettige ge voel. dat het nog wel even zou duren voor dat het van ouderdom in elkaar zou tui melen. Ik dacht altijd: dat heelal kan nog wel een paar jaar of 5.000.000.000 mee en ik behoef mij geen zorgen te maken dat de melkweg op mijn hoofd zal neer komen. Die blijft nog wel effies hangen, dacht ik dan. Die is nog pas in zijn jeugd. Dat houdt nog ivel een tijdje. Dat loopt nog wel een miljard jaar mee en daar hoef ik mij geen zorg over te maken. Maar nu blijkt dus plotseling dat het hele zaakje een miljard of 18 jaar ouder is en dat wordt dan wel een gammele geschiedenis. Zo'n grote beer hangt dan toch ivel aardig lang in de ruimte en hij zal wel tot. op de draad versleten zijn. Dan denk je aan die éne strohalm, die de rug van de kameel deed breken en dan kijk je met enige angst naar omhoog of de boel niet neerkomt, 't Zal je niet overkomen, dat je rustig over straat loopt met de prettige gedachte, dat me neer De Quay en zijn gezellen alles stevig in de hand hebben dat je je nergens zor gen over behoeft te maken; de heer Kroesjtsjev stond zo vrolijk en welgezind op een plaatje met meneer Soekarno en dan ineenseen slag en een gekraak van jewelste en 24.000.000.000 jaren vallen op je hoofd. Daar helpt geen schuilen in een portiek aan. Ik zou ivel willen dat dr. Sandage het n i e t ondekt had. Ik durf nauwelijks meer buiten te komen. Elias 'Advertentie VOOR MODERNE MENSEN 't Huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 4? HAARLEM - TEL. 20049 Ondeugdelijk. Een subcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden gaat een onderzoek instellen naar aanleiding van de conclusie van de rekenkamer, dat de marine 607.800.000 dollar gespendeerd heeft aan ondeugde lijke vliegtuigen en radar-uitrusting. De rekenkamer beweert, dat zelfs na dat bij het beproeven ernstige tekort komingen in de vliegtuigen en de radar aan het licht waren gekomen, de mari ne nog grote bestellingen bleef plaat sen. Kale boel. Het huwelijksceremonieel in Rusland moet met meer plechtigheid gepaard gaan en de gemeenschap moet een grotere rol spelen bij deze gedenk waardige dag van het verbond van twee mensen", zo schrijft de „Pravda". „Het is niet voldoende de jonggehuw den drie dagen verlof te geven", aldus het blad dat onder meer voorstelt de huwelijksaankondiging in de kranten te publiceren. Petitie. Tweehonderd studenten van de vrije universiteit van Brussel hebben zich vrijdag in optocht naar de Spaanse ambassade begeven om een petitie te overhandigen tegen de terdoodveroor deling van twee jonge Spanjaarden. Oudje. Een van de oudste en kleinste stoomschepen ter wereld, de 32 ton me tende ..Asa", die zestig jaar lang als havenboot te Kopenhagen dienst heeft gedaan, gaat nu naar de sloper. Gedeel ten ervan komen in het museum. Sterk. Volgens voorlopige cijfers is in 1959 in Denemarken twaalf percent meer sterke drank gebruikt dan het jaar daarvóór, namelijk 3.68 liter pure alco hol per hoofd van de bevolking. Hereniging. Een Franse vrouw die haar zoontje sedert het bombardement van Lvon dood waande, heeft hem na ruim vijftien jaar teruggevonden. Haar drie jarige zoontje was het huis uitgelopen voordat het instortte en door een pa trouille aan de zorg van religieuzen toe vertrouwd. Thans is Pierre, die zich zijn familienaam herinnerde, erin ge slaagd zijn moeder terug te vinden. Gasgranaten. Met het Westduitse schip „August Peters" zullen 28.000 houwitser gasgranaten naar een onbekende plaats ergens op zee ver buiten elke kust wor den gebracht en daar te water gelaten. De granaten zijn uit de Baltische zee opgevist, waarin zij na de oorlog door de Britse bezettingsautoriteiten werden gestort. De granaten waren door nazige- leerden met een dodelijk vergif gevuld. De Westduitse autoriteiten waren ech ter bang dat ze door corrosie te eniger tijd uit elkaar zouden vallen. Ze worden nu in een staaiklomp gesmolten. Er moeten nog 40.000 granaten worden op gevist. Boycot. De Franse nationale veteranen- bond, waarbij 400.000 oudstrijders zijn aangesloten, heeft besloten officiële plechtigheden tijdens het bezoek van Kroesjtsjev te boycotten. Deze boycot heeft in het bijzonder betrekking op een bezoek dat Kroesjtsjev aan het slagveld van Verdun zal brengen, waar tijdens de eerste wereldoorlog lang en verwoed is gevochten. Vrijheid. Volgens het Hongaarse blad „Nepszava" is de godsdienstvrijheid in Hongarije nog niet zo ver doorgevoerd dat onbeperkte atheïstische propagan da mogelijk is. Onze klacht is dat de vrijheid te veel naar één kant is getrok ken. Volgens het blad heeft een hoofd van een school geklaagd dat de kerken alle soorten religieuze lectuur onder de kinderen kunnen uitdelen, zondat dat daar een juiste proportie anti-religieuze propaganda tegenover staat. Beloften. De Poolse Janina Dabrovska, die werkte op de Amerikaanse ambas sade in Warschau, is gearresteerd. Ook haar man is aangehouden. Mevrouw Dabrovska heeft vele Polen, die naar de V.S. willen emigreren, vragenlijsten inzake visa gestuurd. De lijsten waren voorzien van een stempel van de am bassade. Haar echtgenoot ging, voor zien van een nagemaakt bewijs dat hij in dienst was van de ambassade, naar deze Polen toe en troggelde hun vast een voorschot af op de reis naar de V.S. Om de zon. Loenik I, de eerste kunstmati ge planeet, zal in de loop van april zijn eerste reis rond de zon voltooien, zo heeft een medewerker van het Moskou- se planetarium, W. Loetski, vrijdag meegedeeld. Volgens deze deskun dige had Loenik I op 1 september de helft afgelegd van zijn 15 maanden durende reis om de zon. Zijn snelheid was toen 23,9 km per seconde en hij had toen meer dan 500 miljoen kilometer af gelegd. Protest. De Parijse afdeling van een orga nisatie van Öost-Europese vluchtelin gen, heeft bij de Franse regering ge protesteerd tegen de arrestatie van naar schatting 800 tot 1.000 vluchtelin gen in Frankrijk als voorzorgsmaatre gel tegen eventuele moeilijkheden tij dens het bezoek van de Russische pre mier aan Parijs. Sneeuwstormen. De sneeuwstormen in Amerika hebben tot nu toe de dood van tachtig mensen veroorzaakt, van wie meer dan twintig in de staat New York. Alle scholen en universiteiten en hon derden zaken in het gebied van New York waren gesloten en het weg- en spoorverkeer, de ondergrondse en het luchtverkeer ondervonden ernstige hinder.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3