Op en om het Binnenhof FILATELIE Kruiswoordpuzzel no. 22 PROTESTANTEN IN SPANJE Onderzoek bracht geen licht in grootste KLM-vliegramp JrvieTuui Kerkelijk Leven Raad voor de Luchtvaart tast in het duister WITTE KRUIS WITTE KRUIS Super Constellation verloor schroefblad 4 Modeacademie Ph. Jansen is een verzekering waard Hugo de Groot" verdween met 99 man in zee Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 5 MAART 1960 Dominee Humberto Capó, predikant te Mallorca en eerste secretaris van de sy node der Spaanse Evangelische Kerk heeft een reis door Nederland gemaakt georganiseerd door de Interkex-kelijke Vereniging „Het Evangelie in Spanje Ook de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland en de Reformatie-Rome Commissie van de Gereformeerde Kerken stonden achter deze bezoekreis. Ds. Ca pó heeft in de afgelopen veertien dagen in Vex-schillende kerkelijke bijeenkomsten toespraken gehouden over het onderwerp: „Het protestantisme in Spanje vroeger nu in de toekomst." Bovendien hield hij lezingen voor oud-leden der Nederland se Christen-Studentenvereniging en minis teries van predikanten en bezocht hij ver schillende christelijke instellingen. Na zijn aankomst in ons land heeft ds. Capó in Den Haag met hulp van een tolk een persconferentie gehouden, waarover in dit blad al eerder is bericht, maar waax-- op hier nader wordt ingegaan. De Spaan se Evangelische Kerk, zo zei hij, maakt een moeilijke maar belangi'ijke tijd door. In de huidige toestand onderscheidde hij drie in het oog springende aspecten: het federatief verband van de verschillende px-otestants-kerkelijke eenheden; hun ge zamenlijke ontwikkeling; de sociaal-poli tieke functie die deze kex-ken steeds meer vervullen. De protestantse kerken in Spanje zijn in dx'ie sectoren te verdelen: 1. kerken van de reformatie, 2. Baptistengemeenten, 3. Bi-oedex'gemeenten. Deze drie groepen zijn wat hun aantal leden betreft, ongeveer even groot. Nauwe samenwerking In Spanje zijn thans ongeveer 250 cen tra van eredienst, veelal geen kex-ken, soms geen geox-ganiseerde gemeenten, maar zuiver zendingsposten. Het totaal aantal protestanten in Spanje kan geschat worden op 25 a 30.000. Tussen de genoemde drie groepen van kerken bestaat een zeer nauwe samenwex-- king die zich manifesteert in wettelijke vex-dediging waar dit nodig is, in de po gingen om te komen tot protestants-chris telijke litteratuur, alsmede in het ondex-- houden van kerkelijke en pastorale ver bindingen onderling. Elke gx-oepex-ing werkt evenwel zelfstandig wat het evan gelisatiewerk betreft. Met de zeer kleine Pinkstergemeente bestaan van de zijde der Spaanse Evangelische Kex-k vrijwel geen en met de Adventisten in het geheel geen betrekkingen. Het probleem voor de Protestanten vor men de Jehova-Getuigen, die op provoce rende wijze optx-eden, hetgeen reacties van de overheid opwekt. „Gelukkig begin nen de autoriteiten in te zien," aldus ds. Capó, „dat dit genootschap met ons niets te maken heeft." Hoewel de Spaanse Evangelische Kerk in de laatste vijftien jaar een bijzonder moeilijke periode heeft doorgemaatk is toch het aantal gelovigen verdubbeld of verdrievoudigd. Dit wijst op een duidelijke geestelijke behoefte bij het volk, aangezien de protestantse kerken van de gebruikelijke px-opagandamedia (pers, x-adio) vex-stoken zijn. Overgangstijd Ds. Capó legde xn zijn verklaring de nadruk op het godsdienstig karakter van het Spaanse volk, dat dikwijls geestelijk te kox-t komt. De protestanten hebben dan ook de overtuiging, dat het feit dat zij er zijn, samenhangt met hun x-oeping van Godswege. Zij willen consequent die roe ping volgen. Wat de moeilijkheden inzake de integratie der Protestanten in het so ciaal-politieke leven in Spanje betreft noemde ds. Capó het een belangrijk his torisch feit, dat het Px-otestantisme in Spanje in de 16e eeuw temidden van bloed en vuur is geboren. Dit klimaat van onver draagzaamheid en geweld heeft lange tijd voortgeduui-d. Het wordt langzamerhand beter, hoewel het tien jaar geleden nog zeer fel heerste. Slechts ons gevoel, niet een zeker weten, zegt ons dat wij in dit opzicht in een overgangstijd leven, aldus ds. Capó. Wij hebben alle vertrouwen, maar meer een gelovig vertrouwen dan een vertx-ou- wen op mensen. Ten aanzien van een ze kere ontspanning in Spanje speelt ook het feit een rol, dat dit land op het ogenblik probeert deel te nemen aan het sociaal- politieke leven in Europa. Al ligt deze ont spanning niet op een oecumenisch vlak, er is zeker sprake van een evolutie. Wat de r. k. kerk betreft, noemde ds. Capó het duidelijk dat de opvattingen over gods dienst en geestelijk leven van de x\ katho lieken geheel tegengesteld zijn aan die van de protestanten. Dat geeft een gespannen verhouding, waarin men niet voorzien kan, wat ge beuren gaat. Dit zal uit de feiten moeten blijken. In de gedachtenwereld van de wetgever zijn niet-katholieken een nega tief element. Derhalve zal erkenning van deze groepen reacties kunnen opwekken, die gevaarlijk zijn voor de religieuze en de politieke eenheid van het land. In het verleden heeft het protestantisme in Span je iets anti-katholieks gekregen door de omstandigheden. Dit komt niet uit hen zelf voort, maar uit het klimaat waarin zij moeten leven. De zendingsarbeid van de protestantse kerken is positief gericht. Zij ziet af van iedere aanval op pex-sonen of instanties. „Wij zoeen de mens, die behoefte heeft aan redding", aldus ds. Capó. „en wij zijn vastbesloten om ons te distanciëren van iedere anti-clericale actie, hoewel dit zeer sterk in het volk leeft." Een van de voornaamste kenmerken van het zendingswerk is dat wij onze deu ren gesloten houden voor anti-katholieken zonder meer. Wij worden in dit opzicht slecht begrepen en niet geaccepteerd. Wij zouden een positieve factor in het Spaan se volk willen zijn, zo besloot ds. Capó zijn uiteenzetting aan de pers. „Dat kun nen wij ook zijn, omdat wij werken uit x-oeping. Wij vex-kondigen het Koninkrijk Gods en de Heer Jezus Christus, die ge weest is en komen zal." Op een vraag van de journalisten noem de ds. Capó enkele voorbeelden van een verbeterd klimaat. Dit is gebleken uit verschillende gesprekken met regionale en locale ovex-heidsinstanties; voorts zijn kort geleden drie plaatsen van eredienst weer geopend namelijk te Saragossa, Barcelona en Valencia. Er is evenwel nog geen verandering in de wetgeving. Op een vraag ten aanzien van de sociale structuur van het protestantisme in Span je; vertelde ds. Capó „De protestanten zijn geografisch over het gehele land ver spreid (enkele provincies uitgezondex-d) en voornamelijk zijn zij arbeidex-s en mid denstanders. Met de intellectuelen be staan alleen indirecte relaties". Advertentie Opl. Coupeuse - Curs. maart Tevens knippatr. naar maat Gr. Houtstr. 3, ins. Spckstr. Horizontaal: 1. gem. in Geldex-1., 5. zijtak Ebro, 9. oorsprong, afkomst, 11. huisdie ren, 13. zoon van Noach, 14. ieder, 16. gem. in Gelderl., 18. soort van antilope. 19 maanstand, 20. tus sen (Fr.), 23. oude lengtemaat, 24. ont springt op de St. Gotthard, loopt door het Hasli-dal. Valt in de Rijn beneden Schaffhausen, 26. stad in Duitsland, 28. vast, stevig, 29. term bij het schaakspel, 31. achting, 33. zwaard vis, 35. rivier in Ita lië, 36. machtiging, 37 zijtak Donau, 39. be kende graansoort, 41. gebod, 42. gem. in N.- Bx-ab„ 44. rivier in Engeland, 45. palm boom, 47. overschot, 49. waterstand (afk.), 50. duw, 52. munt in Turkije (afk.), 54. soort vink, 56. vlug, 58. zangstem, 59. wa- tei-doorlatend, 61. tijdrekening, 62. ba lans ener weegschaal, 65. vex-schil tussen bruto- en netto ge wicht, 66. opschik. Verticaal: 1. zijtak Elbe, 2. soort van hond, 3. bijwoord, 4. lus, 5. snoer van een hengel, 6. voegwoord, 7. niet een, 8. afzon- dex-lijk, 10. stad in België. 12. wederk. voornaamw., 15. gem. in Utrecht, 17. voorzetsel, 18. draaiende kap boven op een schoorsteen, 21. bedrog (bar- goens), 22. knaagdiex-, 25. gem. in N.H., 27. voox-heen, 28. verzekeringsbrief, 30. gift slangetje, 32. riviertje waaraan Rotterdam ontstond, 34. bloeiwijze, 35. rivier in Zwit serland, 38. hoop, 40. soort van hond, 42. boomloot, 43. voor, 46. boom, 48. gravure, 49. doornachtige plant, 51. niet gesloten, 53. lang, plat stuk hout, 55. gast, 57. Rom. keizer, 59. vrouw van Jakob, 60. hoofd deksel, 63. dag der week (afk.), 64. slede. OPLOSSING PUZZEL NO 21 Horizontaal: 1-3. wolgras, 3-5. stengel, 6-7. i.e., 8-9. a.i., 10-12. enkel, 12-14. leger. 15-16. es, 17-18. Ee, 19-21. pioen, 22-24. dieet, 25-27. tante, 28-30. getto, 31-32. Cr, 33-34. B.L., 35-37. aarde, 37-39. eland, 40-41. af, 42-43. A.E., 44-46. tangens, 46-48. schroom. Verticaal: 1-22. wingerd, 22-44, doornat, 2-7. o.e., 3-20. salto, 4-8. e.a., 5-27. libatie, 27-48. embleem, 10-23. Eelde, 23-35. erica, Advertentie DE NEDERLANDEN VAN UW LEVEN De Raad voor de Luchtvaart, heeft, voor gezeten door mr. J. E. v. d. Meulen vrijdag in het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag een aanvang gemaakt met de behan deling van de ramp van de Lockheed Su per Constellation „Hugo de Groot" van de K.L.M., die op 14 augustus 1958 op weg van het Ierse vliegveld Shannon naar Gander (Newfoundland) op de route Amster dam-New Yox-k in zee is gestort. Bij deze ramp, een van de grootste in de geschiede nis van de burgerluchtvaart, kwamen 99 pex'sonen om het leven: 91 passagiex's en acht leden van de bemanning. De gezagvoex-der was de 36-jaxnge F. A. E. Roelofs, tweede piloot T. Dijkstra, derde piloot de Bloemendaler D. M. Jorna. Verder wax-en aan boord de werktuigkun digen P. C. Dekker en S. van Dijk, ste wardess R. Hamel, purser A. Schilper- oort en tweede steward Th. de Raay. Onder de passagiers bevonden zich elf Nedex-landers. Van 34 slachtoffers werd het stoffelijk overschot geboi'gen. Ook werden verscheidene wrakstukken van het verongelukte toestel aan land gebx-acht. Geen sporen De voox-zitter begon met in het kort het verloop van de ramp te schetsen. Het on derzoek heeft lang geduurd, omdat er wei nig feiten beschikbaar waren. Tijdens het eerste deel van de vlucht was het weer gunstig. Aan blikseminslag of ijsafzetting behoeft niet te worden gedacht, noch ook aan een botsing in de lucht, een explosie of atoomstx-aling. Op de lijken van de slachtoffers zijn geen sporen van koolmonoxydever- giftiging aangetroffen. Ook is niets geble ken van storing in de automatische piloot. De gezagvoerder stond bekend als uitste kend piloot, die gewend was met de hand te stui-en, zodat uit dien hoofde geen sto ring in de stuurautomaat overwogen kan woi-den. Vermoeidheid van het matex'iaal is niet gebleken, terwijl ook de bemanning goed was uitgex-ust. Uit de gevonden wrak stukken valt af te leiden, dat niet gepoogd is een noodlanding te ondexmemen. Aange nomen mag worden, dat een niet-gecon- tx-oleei'de daling het vliegtuig in het wa ter heeft doen storten. Het wordt zeer wel mogelijk geacht, dat een motorstoring de oox'zaak van deze daling is geweest. Als eerste getuige wex-d gehoox-d de heer J. Chr. Noorda, gi-ondwerktuigkundige van de K.L.M. in Shannon, die aanwezig was bij aankomst en vei-ti-ek van de Hugo de Gi-oot aldaai*. Alles was toen normaal bevonden bij inspectie van het toestel. Er waren wel moeilijkheden met de radio ge weest, maar deze waren voor de start weer opgeheven. Riemen waren los De tweede getuige was de pathaloog- anatoom di\ J. Zeldenrust, die samen met di-. K. Vaandrager en de Engelse profes sor Kennedy ondex-zoekingen op de stof felijke overschotten had verricht, welke alle een zelfde vex-wondingspati-oon ver- toonden, wijzende op geweld, op de voor zijde van het lichaam uitgeoefend, zoals die bij botsingen vaak voorkomen. Zij kun nen zijn veroorzaakt dooi-dat de slachtof- fex-s door een schok naar vox-en zijn ge worpen, ofwel doordat zij van achteren zijn getroffen; een der lijken vertoonde een gebroken wex-velkolom. De aanwezig heid van (koolmonoxyde) of benzine is niet aangetoond. Evenmin waren er teke nen, dat de slachtoffers verdronken zijn. Zeer waarschijnlijk zijn de slachtoffers niet vastgebonden geweest aan hun zetels. Slechts bij twee slachtoffei-s zijn lichte bx-andwonden waargenomen. De heer W. A. Rietbei-gen, hoofdinspec teur van de Rijksluchtvaartdienst, wai-en geen klachten over het onderhoud van het vliegtuig bekend. Deze getuige vertelde vooi-ts, dat na het ongeluk door de fabi-iek vei-betei-ingen in de motoi-en zijn aange- bi-acht. De gevonden rubber ï-eddingbo- ten, die getuige had onderzocht, vertoon den geen enkele aanwijzing, dat zij be mand waren geweest. Rekening houdend met wind en storm kunnen de plaatsen, waarop de verschil lende wrakstukken zijn gevonden, geen aanleiding geven tot de veronderstelling, dat zij niet op eenzelfde plaats in zee zijn terecht gekomen, zo vex'klaarde deze ge tuige. Ook zei hij te vex-onderstellen, dat het vliegtuig niet met buitengewoon grote snelheid en zeker niet in vertikale stand het water heeft geraakt. Het feit, dat bij geen van de gevonden slachtoffers iets is gebleken van vastge maakte riemen, was voor het lid van de Raad prof. dx\ ir. Van der Neut aanleiding te vx-agen of de getuige dit niet vreemd vond, omdat het toestel op ruim 4000 me ter vloog en dus een vrij lange tijd moet hebben nodig gehad om de afstand tot het water af te leggen. De bemanning zou het bevel tot vastmaken van de riemen in geval van gevaar toch wel gegeven heb ben. De getuige meende, dat dit bevel achtex-wege gebleven kan zijn, omdat de bemanning al haar aandacht nodig heeft gehad bij de besturing van het toestel. Op een vraag van een ander lid van de Raad, luitenant generaal-vlieger Zegers, vex-- klaax-de de heer Rietbergen te menen, dat een defect aan de automatische piloot geen aanleiding tot het ongeluk heeft kunnen zijn. W. Geex-ling, vlieger bij de K.L.M. die gevraagd wex-d naar zijn mening over het mogelijke verloop van het ongeluk, ver- klaax-de voor een raadsel te staan. Zelf had hij nooit meegemaakt dat een vlieg tuig plotseling onbestuurbaar werd. Ook hij achtte het uitgesloten, dat de automa tische piloot aanleiding tot het ongeluk zou zijn geweest. Motoren op hol? Als laatste getuige werd gehoord de heer F. W. L. de Meel, adviseur der boordwerk tuigkundigen-opleiding van de K.L.M. Hij gaf enige toelichting op het reeds eerder behandelde euvel waaraan de motoren der Super-Constellations leden: het „op hol slaan" en het daaruit wel eens voortvloei ende afbreken van een of meer propeller bladen. Hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat dit ook in het onderhavige geval de oorzaak van het ongeluk is geweest. Advertentie DE -eeMe PiJNSTILLER Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar Tabletten, poeders, cachets! Tenslotte nam de dix-ecteur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer x-equisitoir. Hij vestigde er de na- dx-uk op, dat de beschikbare gegevens zo gering in aantal en gewicht zijn, dat het moeilijk is tot een conclusie te komen. Er is niet komen vast te staan, welke de oorzaken waren, die tot het ongeluk heb ben geleid. Hij uitte de veronderstelling, dat het vliegtuig geen verdachte bewegin gen heeft gemaakt, die de passagiers aan leiding konden geven, hun riemen vast te maken. Zij waren kennelijk niet voox-bereid op een neerstorten of neerkomen op het watex-. 1-Iet uitblijven van radio-bex-ich- ten uit het vliegtuig wettigt de veronder stelling, dat de bemanning alle aandacht nodig had aan het doen neerkomen van het toestel op het water. Er is geen aan leiding aan te nemen, dat de bemanning heeft gefaald. Explosie aan boord? Wat een defect aan de machine betx-eft moet het niet uitgesloten worden geacht, dat het „op hol slaan" van een motor de oorzaak van het ongeluk is geweest. Toch is het volgens de heer Backer ook niet uit gesloten te achten, dat er een explosie heeft plaats gehad. Hij kwam tot de con clusie. dat er te weinig feiten-matei'iaal voorhanden is om tot een concx-ete uit spraak te komen. De Raad voor de Lucht vaart zal uitspi'aak doen op vrijdag 8 april. Advertentie maand tampons- het vertrouwde merk geen verband - geen gordel. Veilig - hygiënisch. 10 tampons f. 1.20 Zonder inbreng systeem f.1.- Blijkens het Britse blad The Guardian heeft een Super Constellation van een niet genoemde luchtvaartmaatschappij begin dezer week op een vlucht over de Atlan tische Oceaan een der schroefbladen van de binnenste linkermotor vei'loren. Het vliegtuig was met 74 passagiers op weg nvan Toronto naar Engeland. Het had een tussenlanding gemaakt te Goose Bay in Labi-ador en was ruim tweeduizend kilo meter daar vandaan boven de Oceaan toen het ongeluk gebeui-de. Het afgebx-oken schroefblad sloeg tegen de motoi-gondel en richtte daar grote schade aan. De gezag voerder meldde het voorval aan het vlieg veld Prestwick in Schotland waar het toe stel een tussenlanding zou maken en vloog op drie motoi'en verder. Hij zag later af van de voorgenomen landing te Pi-estwick en vervolgde de vlucht naar Londen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bei'oepen te Goes A. N. Hendriks, kand. te Rotterdam. Doopsgez. Broederkerk Beroepen te Drachten A. J. van der Lin den te Balk en Woudsend. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Urk en voor Wex'kendam E. Venema te Zwijndrecht. Bedankt voor Sneek G. J. Buys te Pa- pendrecht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (vac. S. Gex-s- sen) G. H. van Kooten te Genemuiden. Baptisten Gemeenten Bex-oepen te Almelo J. Bosma te Arnhem. 11-16. n.s., 13-17 e.e., 14-26. reden, 26-39. naald, 19-28. potig, 21-30. netto, 29-46. trens, 32-36. ra, 33-38. bn, 41-45. fa, 42-47 Ao. Weesp-Laren-Graft-Obdam. PRIJSWINNAARS PUZZEL NO 21 Een prijs van 7,50 is toegekend aan W. P. J. Ente, Van Nesstraat 39, Haarlem; een prijs van 5 aan mevrouw N. Kok- Lanser, Ahornstraat 30, IJmuiden-Oost. Een boekwerkje zal worden toegezonden aan: mevrouw C. Knottenbelt-Van Lith, Prins Hendriklaan 81, Overveen; J. S. Swart, Planetenlaan 22 (I), Haarlem; me vrouw M. Cramer-Mansvelder, Velser- duinweg 117, IJmuiden; J. Minderhoud, Pegasusstraat 41, Haax-lem; mevrouw J. H. Hakkenbex-g, G. van Aemstelstraat 43, Haarlem-Noox-d; J. van der Heide, Schulp weg 348, Velsen-Noord; G. J. Geus, Mui- derslotweg 75, Haarlem; H. Niesten sr., W. Noormanlaan 8, Bloemendaal; mevrouw N. Prins-Schol, Pres. Krugerstraat 3, IJ muiden; mevrouw L. Camphuisen, Nico van Suchtelenstraat 14, Haarlem. Geen standbeeld Bij de behandelixig van de begroting van Financiën in de Eerste Kamer heeft mr. Pollema (C.H.) aan minister Zijlstra te kennen gegeven, dat er zeker in het noorden van het land voor hem geen stand beeld zal verrijzen. „Ge hebt het er ook naar gemaakt, Jelle", bedoelde die sena tor te zeggen. Dat deed hij natuurlijk niet, want daarvoor pleegt hij nu eenmaal een veel te vormelijk man te zijn. Niettemin liet hij duidelijk iets xnerken van zijn gramschap wegens de houding, door ge noemde bewindsman (kennelijk binnen de kring van het kabinet) aangenomen ten opzichte van de Lauwerszee-aangelegen- heid. Intussen voelde de woordvoerder van de C.H.-fractie wel voor het tot stand bren gen van een ander standbeeld. Te weten, voor de belastingbetaler. Die arme Sij- men is immers in zijn ogen al te zeer het kind van de rekening. Wat dit laatste be tx-eft stond hij zeker niet alleen, want bij kans alle andere sprekers uitgezonderd ix\ Vos (P.v.d.A.) staken niet onder stoelen of banken dat zij naar belasting verlaging haakten. Dolgraag zouden zij door de minister of anders door diens rechterhand, staatssecx-etaris Van den Ber ge, een tipje opgelicht gezien hebben van de sluier, waarachter nog steeds verbor gen blijft hoe het in feite met plannen tot verlaging van de belastingen gesteld is. Zij kwamen echter van een koude kermis thuis. Immers, zij kregen niet het gering ste uitsluitsel daaromtrent. Het enige po sitieve dat hun werd meegedeeld was, dat het binnenkort tot de indiening van de wetsontwerpen inzake de algemene, tech nische, belastingherziening zal komen. Het ei en de kip Tot de moeilijkste klassieke problemen behoort het vraagstuk hoe men uit kan maken, wat er het eerst was, de kip of het ei. Soortgelijke problematiek kwam in het debat in de Kamer van Vijfenzeventig ter sprake in verband met de vraag, wel ke werken, die grote uitgaven vorderen, voorrang verdienen en tevens, hoe een dergelijke voorrang is vast te stellen wan neer men bepaald belastingverlaging wil bereiken. Natuux-lijk onthaalde minister Zijlstra zijn gehoor op de van ouds beken de klacht, dat de volksvertegenwoordi gers aan de ene kant voor verlaging van lasten pleiten, doch aan de andere kant allerlei, heel wat geld vereisende, grote werken uitgevoerd willen zien. De minister van Financiën, die nog op merkte dat hij een slechte behoeder van de schatkist zou zijn als hij wèl een stand beeld zou krijgen, kon begrijpelijkerwijze in het tegenwoordige stadium niets zeg-, gen naar aanleiding van allerlei door ver schillende sprekers geuite verlangens, aan gezien het kabinet nog altijd druk bezig is met het uitzoeken van.de prioriteiten. Heb ik het wel, dan gaat het bij dit be raad niet alleen om de vraag, welk groot werk het eerst en welk daarna tot stand moet (kan) worden gebracht, doch te vens gaan minister Zijlstra en zijn ambt genoten na, of en in hoeverre belasting verlaging op haar beurt voorrang dient te genieten. De regering, om even nog bij het beeld van kip en ei te blijven, zit nog steeds te broeden. Zal er een paasei uitko men, of zal men nog een tijd na Pasen moeten wachten op het x-esultaat van het broeden? Zelfs daarop is nog geen ant woord mogelijk. De Toto Het onlangs verschenen Voorlopig Ver slag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging van de Loterijwet moge in de gebruikelijke geheimtaal ver bergen, wie de „vele", wie „vele andere", wie „sommige" leden enz. zijn, voor hen, die een beetje thuis zijn in de Binnenhof keuken is het heel duidelijk wat op het ogenblik de stand met betrekking tot de voetbaltolo is. Een meerderheid, van bonte samenstel ling, voelt in feite niets voor de regeling, die de regering heeft voox-gesteld, om het maximuiTi van de prijs die er te winnen valt te beperken en wel tot slechts 25.000 gulden. Mèt de K.V.P. en de V.V.D. zijn verreweg de meeste tot de P.v.d.A. be horende afgevaardigden hiertegen ge kant. Het beste en tevens het wijste ware het ongetwijfeld, als binnen het kabinet te bereiken zou zijn, dat geen van de mi nisters er een halszaak van zou maken wanneer door amendering van het ont werp de ook door de overgrote meerder heid van de burgerij geenszins verlangde beperking van de toto-prijs zou komen te vervallen. Van het ogenblik af, waax-op de anti-revolutionaire en christelijk-histori- sche ministex-s zich bij het tot stand doen komen van een wettelijke regeling van de voetbal-toto hebben neex-gelegd, valt toch zeker de hoogte van de prijs als een volkomen „vx'ije" kwestie te beschouwen. Daarvan een beginselzaak te maken, gaat niet aan. Het is dan ook te hopen, dat de minister president erin zal slagen deze zienswijze door het gehele kabinet te doen aanvaar den. Nuchter een en ander beziende, zul len de bewindslieden van politiek-protes- tantse huize moeilijk kunnen volhouden dat een verschil van inzicht omtrent het geen al dan niet met betrekking tot de hoogte van de toto-px-ijs wenselijk zou we zen, het ontstaan van een kabinetscrisis kan rechtvaardigen. Daai-om zullen zij er goed aan doen hun bezwaren tegen wijzi ging, in de zin van verruiming van de ont worpen wettelijke regeling, binnen de per ken te houden van wat redelijk en wat wijs zou zijn. Een dergelijke houding en geen andere past hun als vroede mannen, die mee het land regeren. Dr. E. van Kaalte VERENIGDE STATEN. In een oplage van 120 miljoen exemplaren geven de Amerikaanse posterijen op 7 april een postzegel van 4 dollar uit ter gelegen heid van het Wereldvluchtelingen jaar. De zegel vertoont een echtpaar met twee kinderen dat in een lange donkere gang kijkt naar de uitgang, waar het daglicht binnenstraalt. Deze voorstelling symbo liseert de ontsnapping uit de duisternis naar het licht van een nieuw leven. Het ontwerp is van Er vine Metzl uit New York. (Op 7 april geven nog zeventig landen soortgelijke zegels uit.) MONACO. In juni zullen vijf nieuwe frankeerzegels verschijnen met afbeel dingen van gebouwen. Het zijn een 0.05 franc met het vorstelijk paleis, een 0.10 franc met de toegangspoort van het Oceanografisch instituut, een 0.45 franc met een luchtfoto van het paleis, een 0.85 franc met de binnen plaats van het paleis en een 1 franc met het geïllumineerde paleis. Voorts zal, eveneens in juni, een postzegel van 0.25 franc in omloop worden gebracht ter herinnering aan de 29ste Rallye van Monte Carlo. Op de zegel is de route Lissabon-Monte Carlo in beeld gebracht. VERENIGDE ARABISCHE REPU BLIEK (EGYPTE). Een postzegel van 10 mills (groen, rood en zwart) is uit gegeven voor de tweede verjaardag U A ff p "m 2*» ANN fVlKfARY van de slichting van de Verenigde 'Ara bische Republiek met als voorstelling het wapen van de V.A.R., xvaaromheen de vlag. De oplage bedraagt lVi miljoen exemplaren. LIECHTENSTEIN. In Liechtenstein verschijnen sedert dertig jaar lucht postzegels. Naar aanleiding hiervan zal op 7 april een serie luchtpostzegels van vier waarden verkrijgbaar worden ge steld. Het zijn een 30, 40, 50en 75 rp. De zegel van 30 rp. laat een helikopter Bell 47-J zien; op de overige waarden komen verschillende typen straalver- keersvliegtuigen voor. Zo ziet men op de 40 rp. de Boeing 707, op de 50 rp. de Convair 600 en op de 75 rp. de Dou glas DC-8. De zegels zijn ontworpen door Martin Frommelt uit Schaan. De op 23 juli 1959 uitgegeven serie fran keerzegels zal worden aangevuld met twee waarden: 1.20 fr. (bruinoranje) appelpluk en 1.50 fr. (blauw), tafelgebed. MALTA. Negentien eeuwen geleden leed de xpostel Paulus bij Malta schip breuk. Ter herinnering hieraan is een serie van zes waarden, iy2 d., 3 d., 6 d., 8 d., 1 sh. en 2 sh. 6 d. uitgekomen met verschillende voorstellingen. OOST-DUITSLAND. Drie in het concentratiekamp Sachsenhausen ver moorde anti-nationaal-socialisten zijn herdacht door de uitgifte van drie post zegels: 5 5 pfenning (bruin en grijs), 10 5 pfenning (groen en grijs) en 20 10 pfenning (rood en grijs). Afgebeeld zijn respectievelijk de portretten van Lothar Erdmann (1888-1939), Ernst Schneller (1890-1944) en Lambert Hom (1899-1939). TSJECIIOSLOWAKIJE. De Tsjechi sche posterijen zullen binnenkort vier nieuwe zegels uitgeven met afbeeldin gen van verschillende soorten schepen. fcjt m-MiHii*.*,. De zegels hebben een frankeerwaarde van 30, 60, 75 heller en 1 kroon 20 heller. Zij tonen respectievelijk een zandzuiger, een riviersleepboot, een salonboot en een vrachtschip. De ontwerpen zijn van de technische schilder Frantitsjek Hudetsjek.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4