Britten zijn de verrassing nog niet te boven OOST-EUROPA TREKT ZICH OMHOOG AAN ZIJN ZWARE INDUSTRIE Vijf indrukken van 25ste „Leipziger Messe" Ertstanker op Noorderpier Russisch protest tegen Duitse bases in Spanje Nieuwe Rolls Royce- motor kan lopen op pindakaas Huwelijk van prinses Margaret met een burger wekt een ware sensatie Indonesië besteedde acht miljard buiten budget Parijs ziet niets in plan-Norstad Prof. Leone informateur in Italië Amerikaanse senatoren onderbreken hun debat I - BRIGADEVORMING II - OBJECTIEF III DRAAISCHIJF IV CICHOREI V - GRAUW Zie eens welke voordelen Stoutenbeek's HU tapijt biedt Geen kernwapens onder zeggenschap der V.S. ZATERDAG 5 MAART 1960 (Van onze correspondent in Bonn) Goedkeurend zou Duitsland's meest-ge- citeerde dichter Goethe tijdens deze Leip ziger Messe door Auerbach's Keller in Leipzig kunnen lopen. In de passage waar in het ondergrondse restaurant is geves tigd staan twee beeldengroepen met de vermelding dat Mephistofeles uit Goethes Faust hier de studenten betoverde. En be neden in de ruime zaal van de „Keiler" getuigen kleurige wandschilderingen van duivel, heer en maagd. Maar bij de uit gang zou de dichter ongetwijfeld aarzelen want daar staat met felle rood-witte let ters dat de 128 kelners, keukenprinsessen en buffettovenaars van Auerbachs Keiler zich verplicht hebben de besluiten van het partijcongres uit te voeren. In een reeks brigades zullen zij strijden om de titel „Beste brigade van de socialistische ar beid": de brigade van de kelnerleerlin gen, de brigade van de kelners, de bri gade van het keukenpersoneel, de briga de van het buffetpersoneel etcetera; 128 mensen betoverd door een Mephistofeles wiens woorden en vanen overal in deze stad het leven beheersen. Goethe zou aar zelen, huiveren en zich ijlings weer naai de wijnkelder begeven waarvan de ingang wordt beheerst door een bordje met de voor de Leipzigers mephistofclische woor den „Nur für Auslander". Een Nederlandse zakenman zei tegen ons: „Je moet eens proberen hier zoge naamd objectief te zijn. Er is hier bij voorbeeld niets meer op de bon, maar ook niet veel te kopen. De opbouw van het land, dat door de oorlog half werd ver woest, en daarna stelselmatig door de Russische bezetters werd uitgezogen, moet van de grond af beginnen. De huren zijn laag, de prijzen van brood en som mige andere levensmiddelen eveneens. Een arbeider verdient hier, in aantal mar ken uitgedrukt, aardig, het dagelijks le ven is dus, aan de buitenkant bekeken, dragelijk. Wanneer een Leipziger werkt, de rode vlaggen rood laat en over de po litiek zwijgt, kan ook hij bij goede ge zondheid zeventig worden." „En, volgens de communisten, „weste lijk subjectief" bekeken?" „Er zal meer boter worden gegeten (5 V2 mark per pond) dan bij ons, omdat de margarine smaakt als wagensmeer. De kleding is bijzonder slecht van kwaliteit en daarbij duur. Duurzame consumptiegoederen zijn er nauwelijks, een goede sigaar kost tach tig pfennig, een groezelig overhemd geen nylon (geen no iron) kost dertig mark en een gouden, heel gewone, arm band: 1100 mark. Een auto die in het Wes ten ten hoogste 5000 zou kosten is hier on betaalbaar: 13000 mark. Het leven is grauw, eenzijdig en hard als in de oorlog, vrouwen als -trambestuurders, vrouwen als straatvegers, vrouwen als portiers. De prikkel om iets beters te maken ontbreekt omdat er geen concurrentie is. De kleur, van het dagelijkse leven is zoek omdat de winkels vervelend zijn en de straten, door slechte verlichting en het ontbreken van auto's, de indruk van negentiende-eeuwse straten op zondag geven." Op technisch gebied is er wel degelijk een meetbai-e objectiviteit mogelijk. Dui delijker dan ooit de laatste jaren bewijst deze Leipziger Messe, zo zeggen westelij ke zakenlieden, dat van westelijke zijde de handel met het communistische blok Advertentie BONN (Reuter) Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft met klem beschuldigingen in een* Russische nota van de hand gewezen die volgens hem inmenging in de aangelegenheden van de Bondsrepubliek zijn. In een Russische nota is geprotesteerd tegen Westduitse po gingen in Spanje militaire inrichtingen te verkrijgen. Voor zover de inhoud van de nota in Bonn -bekend is, beschuldigt de Sovjet- Unie de bondsrepubliek ervan stelselma tig en opzettelijk de ontspanning in de in ternationale toestand te verstoren, aldus de woordvoerder. „Door een militair komplot met het re gime van Franco aan te gaan", aldus het Russische protest, „schendt West-Duits- land zowel de onvoorwaardelijke overga ve als de geallieerde overeenkomsten in zake Duitsland". Naar de Russische mening hebben „de Spaans-Westduitse kuiperijen" ten doel wrijving tussen Oost en West te scheppen, de ontwapeningscommissie van tien te on dermijnen en het werk van de topconfe rentie te bemoeilijken. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft de westelijke grote drie in nota's ver zocht te voorkomen, dat West-Duitsland ..gevaarlijke militaire plannen" uitvoert, aldus het Russische persbureau Tass. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat indien er in de NAVO overeenstemming over bestaat dat West-Duitsland militai re bases in Spanje, of elders in Europa, nodig heeft, de Amerikaanse regering er natuurlijk mee akkoord zal gaan. Hij wil de niet zeggen welke houding de Verenig de Staten in de NAVO aannemen. niet te veronachtzamen is, en dat het zin loos is deze handel door handelsembargo's in te perken. Voorts zou men met oog kleppen rondlopen als men zou ontkennen dat bij voorbeeld de Oostduitse industrie (optische instrumenten vooral) niet van formaat zou zijn. Of dat landen als com munistisch China, met gecompliceerder machines dan voorheen, geen opmerkelij ke industriële ontwikkeling tonen. West duitse waarnemers, die hier ieder jaar komen, spreken van een stormachtige vooruitgang van de industrialisering van China en van een „sprong naar voren" op het gebied der automatisering tonen Rus sen en Tsjechen volgens kenners bijzon dere prestaties. Dit is des te opmerkelijker omdat op het gebied van de consumptiegoederen in al deze landen het westelijke peil hier nim mer bereikt wordt. Maar bij machines, constructie en dergelijke komt het gehele oosten, ten koste van ontstellende offers, dicht in de buurt van het westelijke peil. Vooral van Westduitse zijde is men niet bereid op dit terrein struisvogelpolitiek te voeren. Men erkent tenvolle dat bepaalde takken van industrie in Oost-Duitsland, Rusland en Tsjechoslowakije bezig zijn het wereldniveau te benaderen en dat Leipzig daarbij de functie tracht te vervul len van draaischijf tussen Oost en West. Daarvoor heeft men in Oost-Duitsland al les over, omdat dit land daardoor in het Westen in aanzien kan stijgen en de breuk met West-Duitsland erdoor verdiept zal worden Met alle overtuiging die in hem was be weerde een Oostduitse collega tegenover ons dat „het zo als nu altijd in Leip zig is". Maar een taxi-chauffeur die de weg in Leipzig nota bene niet goed kende en voor de duur van de messe „geimpor- teerd" was, wist het beter: „Ze hebben tientallen auto's uit alle mogelijke plaat sen gehaald en die rijden hier nu als taxi's. Ze hebben de etalages gevuld opdat de westelijke bezoekers een indruk krijgen van welvaart in onze socialistische staat". De taxichauffeur was geen rebel-bij-uit zondering. Een oude dame, die ons in een der buitenwijken zag kijken naar een groepje Oostduitse soldaten, rebelleerde ook „Die gute alte Zeit" fluisterde ze en wees op de soldaten. In een restaurant zei een cynische kel ner: „De caviaar is op. Terug naar de cichorei, meneer." Het kopje koffie is hier een verschrikkelijke drank die niets met koffie heeft te maken dan de kleur. Tus sen de tijdelijke luxe van de caviaar voor „de anderen" en de permanente armoede van de cichorei voor „de werkers van de socialistische staat" wordt in deze dagen in Leipzig geleefd. Een straat in Leipzig: het plaveisel be staat uit kinderhoofdjes. Geen winkels om bloemen in te kopen. Geen fruitwinkels. Geen huizen waarop staat vermeld dat hier een arts of tandarts spreekuur heeft, ook hun praktijk is genationaliseerd. Alleen H.O. winkels, staatswinkels van de Handels-organisation. Veel westelijke auto's, waarbij de Citroen, de grote Ame rikanen en kleine sportwagens steeds weer door Oostduitse belangstellenden worden bewonderd. De huizen grauw. Voor een stalletje op de hoek van de straat ziet men plotseling een rij mensen staan: in de rij voor een ijsje dat blijkbaar plot seling te koop is (in maart), of voor grauw brood met slechte worst, dat men op straat opeet. In de rij tegen een schutting leunend, neutraal starend naar de vreem de bezoekers, en overal: de rode vlaggen, de Oostduitse zwart-rood-gele vlaggen met hamer en passer, de leuzen over „socia lisme en vrede". (Van onze correspondent in Londen) Roils Royce heeft een nieuwe motor ont worpen, welke kan lopen op alle olieachti ge stoffen, van benzine en petroleum tot pindakaas en creosoot. Er is zeven jaar aan de tot standkoming van deze motor gewerkt. Na nieuwe experimenten zal de motor worden toegepast voor alle pantser wagens van de Britse strijdkrachten. Het betekent dat elke soort brandstof, welke in een gevechtsgebied wordt aangetroffen, kan worden gebruikt, van vliegtuigbenzine met een hoog octaangehalte tot kerosene en dieselolie. De motor, welke licht van gewicht is, kan ook werken wanneer hij gekanteld is en zal zuiniger zijn dan de benzinemotor. Waarschijnlijk zal het nog verscheidene jaren duren voordat tot commerciële toepassing van de nieuwe uitvinding kan worden overgegaan. Advertentie Enorme sliitvastheid door een speciale menging van 1ste klas haargaren met de zeer sterke danafloorvezel. Geen gevaar voor pletten door de bijzonder hechte structuur van het weefsel. Levendig uiterlijk door de speciale weeftechniek van lus en pool, waardoor hef tapijt tevens niet besmettelijk is. Grote breedte - 1.90 meter, waardoor dit tapijt in de meeste kamers slechts één, practisch onzichtbare, naad heeft. Lage prijs - een kamer van 4 x 3.80 meter, belegd met dit tapijt op viltpapier, kost slechts f 297,50.(190 breed f 33,25 p.m.) Let op de ingeweven naam Stoutenbeek Familio tapijt Onze credietservice - op aantrekkelijke voorwaarden - maakt het U mogelijk grotere uitgaven over langere tijd uit te spreiden. BREESTRAAT 84 - TEL. 02510-3641 (Van onze correspondent te Londen) Groot-Brittannië bevindt zich nog steeds onder de ban van de verrassende en op zienbarende koninklijke verloving. Dit blijft de eerstvolgende dagen en misschien weken nog wel zo, waarna in het voor jaar het komende huwelijk de volle aan dacht van het Britse publiek zal opeisen. Het is een welkome en heilzame afleiding van neerdrukkende dingen als het wispel turige weer en de politiek. Hoewel na de Townsend-crisis iedereen vertrouwd was met de gedachte dat indien de prinses niet haar trouwplannen voor goed had opgegeven, haar huwelijkskeuze wel weer gebruikelijk zou zijn, kwam de onthulling daarvan niettemin als een schok voor de mythe waarmee de monar chie nu eenmaal is omgeven. De gewone sterveling zeker in het traditionele Enge land wenst heimelijk dat de koninklijke kring bestaat uit personen die anders zijn dan hijzelf. Weliswaar was groupcaptain Peter Townsend, evenmin als Antony Armstrong-Jones van koninklijke bloede, of zelfs maar van aristocratische afkomst, doch hij verkeerde al jarenlang aan het hof en bekleedde daar een vertrouwens- post. Hij was bovendien door harde strijd geadeld, namelijk door zijn prestaties als jachtvlieger in de luchtslag om Engeland. Daarom was hij door de koning uitge kozen. Maar het is een sensatie van de eerste rang dat een Windsor zich zal ver binden met een Jones, de meest dood gewone naam in Engeland. Een halve eeuw geleden nog zou zoiets wellicht on mogelijk geweest zijn. De Britse ertstanker „River Afton" liep I minuten te hebben vastgezeten werd vrijdagmorgen vast, op de IJmuidse de tanker door Wijsmuller-sleepboten Noorderpier. Na nauwelijks twintig losgetrokken en naar Hoogovens ge sleept om daar te lossen. Men moet vijf eeuwen in de geschiede nis teruggaan om in het koninklijk huis een huwelijk met een niet-adellijk persoon aan te treffen, namelijk door koningin Cathe rine, de weduwe van Hendrik V, die trouw de met Owen Tudor, uit Wales, die de grondlegger werd van het koninklijke huis van die naam. Het is symbolisch voor de nieuwe tijd dat het thans een Jones is, al heeft men ter geruststelling van de tra ditionalisten gauw uitgerekend dat Anto ny's overgrootmoeder in de 21ste graad afstamde van een Wallische prins., maar voor modern denkende Britten is het aan gekondigde huwelijk een verfrissende er varing omdat er geen dynastieke overwe gingen aan te pas zijn gekomen en het uitsluitend gegrond is op wederzijdse ge negenheid. Het spi-ookje van de prinses die een oude vrijster dreigde te worden, kreeg zijn ro mantische slot toen zij tot de liefde werd gewekt door een jonge aanbidder uit de middenklasse, die, hoewel een vrijbuiter en een pretmaker, tevens iemand is die hard werkte om zijn dagelijks brood te verdienen en die datgene wat hij bereikte te danken heeft aan eigen bekwaamheid en doorzettingsvermogen. Er is nauwelijks een scherper contrast denkbaar dan de plotselinge verandering in het bestaan van deze uitverkorene die tot vorige week nog in een onooglijk flatje in een armzalige buurt leefde en plotse ling is overgeplaatst in de statige pracht en de altijd onwerkelijke sfeer van een koninklijk paleis, hoe democratisch de jongere generatie zich daar ook mag voe len. Iedereen prijst het in prins Philip dat hij aan veel verouderde gebruiken aan het hof een eind heeft gemaakt. Margaret en Anthony zullen evenwel een compromis moeten sluiten. Want hoe vrij en gemak kelijk de nieuwe sfeer in het naoorlogse koninklijke leven ook is, een onvermijde lijke formaliteit zal een zekere druk blij ven uitoefenen. De publieke nieuwsgierigheid richt zich thans óp Armstrong-Jones, die de fotogra fie als uitdrukkingsmiddel van een dyna mische tijd tot een nieuwe kunstvorm ver hief. Prinses Margaret blijft ook na haar huwelijk een koninklijke hoogheid, op een lijn met de andere dragers van die titel Het is waarschijnlijk dat Antony Arm strong-Jones in de adelstand zal worden verheven, maar het is niet nodig dat hij ter wille van de prinses hertog wordt. In 1874 werd voor het laatst een niet-konink- lijk persoon tot hertog benoemd, de her tog van Westminster. Men leest nu het levensverhaal van An tony Armstrong-Jones, zoals dat verteld wordt door vrienden, medewerkers, buren, schoonmaaksters en kasteleins.. Hier volgt aan de hand daarvan een korte lei draad of zo men wil een spoedcursus voor de kennismaking met de nederige bruide gom van de dochter van een koning en de zuster van een koningin: 1. Tony blonk op school allerminst uit Hij kroop het liefst de hele dag weg als hij weer met een slecht rapport naar huis kwam. Dit tot troost van alle ouders die wanhopen aan hun kinderen. 2. In Cambridge deed hij iets aan de studie van architectuur. Hij ontkent ten stelligste dat hij een intellectueel is. Of hij afgestudeerd is of niet weten wij niet. Hij zegt dat zijn verblijf aan de universiteit weinig meer voor hem betekent. 3. Omdat hij zo klein en licht is werd hij al spoedig stuurman in de roeiwedstrij- den voor Eton en in 1950 van de zegevie rende Cambridge-acht. 4. Hij had slechts oog voor zijn kunst en werd tegen wil en dank voorzien van het door hem verafschuwde etiket „society"- of, erger nog, „hoffotograaf". Zijn verzoek om de jonge hertog van Kent te mogen fotograferen, werd zijn entreebewijs aan het hof, waar hij vaste voet kreeg sinds zijn eerste originele portret van de acht jarige prins Charles. Daarna maakte hi; de meerderheid van alle hoffoto's waarbij hij met conventionele methoden brak. 5. Hij was een leerling van de bekende hoffotograaf wijlen Baron, die vond dat hij te weinig persoonlijkheid had en hem aanspoorde de nodige charme te ontwik kelen, onontbeerlijk om in topkringen te slagen. Dit is hem prachtig gelukt. 6. Van het society-leven kreeg Antony al gauw genoeg. Hij specialiseerde zich op de toneelfotografie en legde in Londen en op zijn reizen overal mensentypen vast Ook als persfotograaf maakte hij naam 7. Ook deed hij pogingen mode-ontwer per te worden maar hij had minder suc ces op dit gebied, al ontwierp hij nog niet zo lang geleden aantrekkelijke ski-kleding 8. Armstrong-Jones danst niet omdat hij in zijn jeugd polio heeft gehad en daar door iets met een been trekt, hoewel zulks nauwelijks merkbaar is. 9. Hij is iemand die alles gewend is zelf op te knappen. Hij kookt voortreffelijk en bezit evenals prinses Margaret een uitste kend imitatietalent en dezelfde kunstzin nige aanleg. Hij bezit ook dezelfde grote zin voor humor als zij. 10. Hij is kleinzoon van een beroemde psychiater en de zoon van een bekend ad vocaat. Zijn vader is juist voor de der de maal getrouwd, thans met een 31-jari ge luchtvaartstewardess met wie hij zich op de huwelijksreis in de Verenigde Sta ten bevindt. Hij is de enige zoon uit het eerste huwelijk. Zijn moeder is Anne Messel, die thans met de Count of Rosse is getrouwd, en een zuster van Oliver Mes sel, de beroemde binnenhuisarchitect en ontwerper van toneeldecors. DJAKARTA' (UPI) De Indonesische premier Djuanda heeft in het parlement toegegeven, dat het overnemen van Ne derlandse bedrijven de regering een aan zienlijke som gelds heeft gekost. De pre mier, die tevens de portefeuille van finan ciën beheert, verdedigde vandaag extra uitgaven buiten de begroting van 1958. De ze uitgaven bedragen ongeveer acht mil jard roepiah, waardoor het tekort tot de verbijsterende som van 13 miljard roe piah opliep. Djuanda gaf toe dat de regering onwet tig gehandeld had door buiten de goedge keurde begroting extra-uitgaven te doen, zonder eerst de goedkeuring van het par lement te hebben gevraagd. „Maar spoed eisende omstandigheden dwongen ons tot deze stap," zo verklaarde hij. De regering was gedwongen extra-geld uit te geven wegens het overnemen van Nederlandse bedrijven, zo zeide hij. Ook waren grote hoeveelheden geld nodig om de grootscheepse militaire operaties tegen de rebellen op Sumatra, die in 1958 in op stand waren gekomen, te bekostigen. Wegens de urgente aard van de uitga ven was de regering niet in staat om par lementaire goedkeuring te vragen, voeg de hij eraan toe. (Van onze correspondent in Parijs) Het plan voor een Atlantisch instrument van nucleaire stootkracht waarvoor Ame rika, Engeland en Frankrijk zouden sa menwerken en dat enkele dagen geleden door generaal Norstad in zijn grote lijnen werd onthuld, schijnt bij de Franse rege ring niet in goede aarde te zijn gevallen. Officieel heeft Parijs, tijdens de afwezig heid van generaal De Gaulle, zijn mening nog niet bekend gemaakt. Maar de ver wachting is wel, dat de regering dit plan- Norstad binnen afzienbare tijd van de hand zal wijzen. Of er van Franse zijde dan tegenvoorstellen zullen worden ge daan, is op dit ogenblik nog niet te zeggen. In Franse regeringskringen wordt de At lantische opperbevelhebber al verweten dat hij uit de school zou hebben geklapt. In de „standing-group" te Washington zijn militaire autoriteiten der drie Westelijke grote landen al maanden bezig om een op lossing te zoeken voor de bekende Ameri kaans-Franse tegenstellingen inzake de in tegratie in Atlantisch verband. De denk beelden, die generaal Norstad enkele da gen geleden op zijn persconferentie heeft uitgesproken, zouden ook in Washington al meerdere malen ter sprake zijn gekomen. Van Franse zijde knelt de schoen echter nog altijd op dezelfde plek: men en dat is uiteraard wel generaal De Gaulle wenst geen enkel ander land, Amerika in begrepen, het recht toe te kennen het laat ste woord te spreken wanneer het gaat om het gebruik van kernwapens, die op Fran se bodem staan opgesteld. De militaire integratie is voor generaal De Gaulle geen geloofsartikel en de Atlantische gemeen schap evenmin een kathedraal. Tegen een bezoeker moet de generaal in verband met de NAVO dezer dagen van een verzeke ringsmaatschappij hebben gesproken, waarmee hij dan ook uitsluitend zakelijke relaties wenst te onderhouden. Hoe dat zij, in zijn goedbedoelde poging de kloof tus sen Washington en Parijs in verband met de militaire integratie te overbruggen heeft generaal Norstad, zo schijnt het dus wel, opnieuw schipbreuk moeten lijden. ROME (Reuter) Professor Giovanni Leone, de voorzitter van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden, begint van daag met een onderzoek naar de moge lijkheid om een nieuwe regering te vor men, ter vervanging van het christen-de mocratische kabinet onder professor Seg- ni, dat elf dagen geleden aftrad. Politieke waarnemers achten het on waarschijnlijk dat de 51-jarige hoogleraar in de rechten aan de universiteit van Ro me zelf met de vorming van een kabinet zal worden belast, als hij zijn informatie ve opdracht zal hebben vervuld. Het feit dat hij als kamervoorzitter sinds 1955 geen partij heeft gekozen, is naar men aan neemt voor president Gronchi aanleiding geweest hem te verzoeken, een oplossing voor de crisis te zoeken. Professor Leone wordt beschouwd als een vertegenwoordiger van het centrum van de christen-democratische partij. Deze partij, die sinds het einde van de oorlog alle premiers heeft opgeleverd, wordt nu bedreigd door een splitsing. De jongste crisis werd veroorzaakt doordat de kleine liberale partij een van de drie rechtse groeperingen met behulp waar van de christen-democratische minder heidsregering regeerde besloot het ka binet voortaan haar steun te onthouden, omdat dit een te linkse koers zou volgen. Segni gaf toen de voorkeur aan aftreden boven afhankelijkheid van de neo-fascis- tische en monarchistische partijen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse senaat, die sinds maandag met slechts een onderbreking van een kwar tier op woensdag in zitting bijeen is ter be handeling van een wetsontwerp ter verze kering van het kiesrecht van de negers, zal zaterdagmiddag laat uiteengaan en waarschijnlijk niet vóór maandagmiddag weer bijeenkomen. Dit heeft de voorzitter van de democratische meerderheid, Lyn don Johnson, vrijdagavond meegedeeld. Men neemt aan, dat maandag de actie van de zuidelijke democraten, die het wetsont werp willen „doodpraten", zal worden voortgezet. Vrijdagmiddag brak de senaat het re cord van 1915, toen de senatoren 54 uur en tien minuten onafgebroken bijeen wa ren. Intussen beginnen vele senatoren te kenen van uitputting te vertonen, de tegen standers van het wetsvoorstel door de schier eindeloze redevoeringen waarmee zij het debat rekken, en de overigen door dat zij steeds op korte termijn in de zaal aanwezig moeten zijn als de Zuidelijke willen laten vaststellen of het quorum nog aanwezig is.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5