Horen en zien Is dat hygiene Fantoom ie de bar I W I ,n Klasje PANDA EN DE TROETELTROEP AVONTUREN VAN EEN HOND Fransman komt de Rijn afzwemmen YDO EN DE DRAAK TO bp bprlpbpn fijb 11 JM tVtOA apart Isp ^rookies- radio •televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Knap reportagewerk Grand national Sartre's „Vuile handen voor televisie Dankzij „Wij komen Moeder bezoekt zieke dochter in Australië Vakantiewerk voor scholieren 4 rbeidsbureau A msterdam zal bemiddelen 20 stuks 45 ct met menthol SO ct Mottenballenschipwordt in Rotterdam gesloopt Kostbaar vervoer Nog 3146 Nederlandse gezinnen naar de V.S.? De radio Zeeft woensdag T elevisie programma DOOR WILLIAM DINSDAG 8 MAART 1960 17. Jolliepopriep Panda, „je gaal toch niet weg?" „Dat is inderdaad mijn voornemen, meneer Panda," antwoordde de knecht koel, „de toestanden in dit huis zijn van dien aard, dat ik geen minuut lan ger wens te blijven." „Maar dan sta ik overal alleen voor!" riep Panda wanhopig, „hoe moet het nou met de troetels van tan te Petronella?" „Dat probleem zult U zelf m.oet.en oplossen, als ik zo vrij mag zijn," zei de knecht onvermurwbaar, „maar zo lang deze wilde troeteltroep van wijlen Uw tante in huis is, blijf ik er buiten." Hij open de de deur en stootte hevig zijn hoofd tegen een boomstam, die juist naar binnen werd gedragen. Met een zucht zak te hij door zijn knieën en sloot de ogen. „Jolliepop!" riep Panda, zich verschrikt over de bewusteloze knecht buigend. Toen keek hij boos op naar de inbreker, die met de boomstam was binnengekomen. „Ik kan het niet helpen," zei de inbreker hui lerig, „ik wou alleen maar hierbinnen wat houtjes hakken. Die vent daar wil niet, dat ik het buiten doe." En hij wees veronge lijkt op Panda's buurman, die opgewonden kwam binnensnellen. Beeldjournalistiek van de bovenste plank was het extra-journaal van het Pe ruviaanse staatsbezoek, dat de NTS gis teravond op het scherm bracht: een voor treffelijke reportage waarin alle ceremo niële evenementen volledig verslagen wer den, maar ook de plezierige franje erom heen niet vergeten was. Prima werk, dat blijk gaf van vakmanschap en fantasie, al bleef het jammer dat de camera's ons ner gens veel enthousiasme van het publiek langs de kantjes kon tonen. Lag het aan het kille winterweer of lopen de Amster dammers na al de officiële bezoeken der laatste jaren alleen nog warm voor ko ninklijke gasten? Van even goed gehalte was de recht streekse reportage uit de Koninklijke Haagse schouwburg, waar het Neder lands Ballet onder leiding van Sonia Gas- kell ter ere van de hoge bezoekers een galavoorstelling gaf van twee goede be kenden uit zijn repertoire: het roman- tisch-verhalende ballet „La Somnambule" van Balanchine op de muziek van Bellini ditmaal met een technisch-voortreffe- lijke Leonie Kramer in de titelrol en van het moderne ballet-pur „Les Présa- ges" in de zetting van Leonid Massine en door deze in 1957 met het Nederlands Bal let ingestudeerd. De zeldzaam goed ge disponeerde Engelse gastsoliste Joan Cad- zow gaf als intermezzo een vertolking van De stervende zwaan in de befaamde zet ting van Fokine, zoals die ook door Pavlo va gedanst werd. Alle drie de balletten kregen een indrukwekkende vertolking, maar het hoogtepunt was naar onze smaak ongetwijfeld Les Présages met waarlijk sublieme pas-de-deux en pas-de- trois van Sonja van Beers. Peter Appel en Billy Wilson, bij wier geïnspireerde dansen zich de overige solisten, en vooral in het laatste deel ook het corps-de-ballet voorbeeldig aansloten. Jammer dat het begeleidende Kunstmaandorkest onder Anton Kersjes vooral in de aanvang enkele fikse steken liet vallen, terwijl ook de zoet- sappig-populaire commentaren en pauze praatjes van Guus Weitzel af en toe da nig uit de toon vielen. Beeldschermer Reeds enige tijd geleden had de VARA in één harer televisieprogrammas Vuile Handen (Les Mains Sales) van Sartre willen uitzenden. Wegens moeilijkheden met de rolbezetting ging dat toen niet door. maar nu komt dit stuk toch voor de cameras. In de televisie-uitzending van de VARA op donderdagavond 17 maart zal men het kunnen zien en horen. Kees van Iersel re gisseert het stuk, dat vertaald werd door Anna Blaman en waarvoor Fokke Duetz het decor ontwierp. De voornaamste rol len worden gespeeld door Kees Brusse die destijds ook in de voorstellingen, wel ke Rotterdams Toneel van dit stuk gaf, een der hoofdrollen speelde 1-Ienk van Ulsen, Andrea Domburg en Femke Boers- ma. Voor dit programma zal, in de tele visie-uitzending van de VARA op deze avond, dr. L. de Jong de laatste ontwikke lingen in de internationale politiek toe lichten en voorts is er dan weer een direc te reportage van enkele gedeelten van het door Jaap van der Merwe gepresenteer de programma in het Amsterdamse Leid- seplein-cabaret. De televisieregie daar van is van Eimert Kruidhof. Advertentie Mevrouw A. Moreels uit Den Haag die dezer dagen dankzij het noodfonds „Wij komen" per K.L.M. naar Sydney kon rei zen om daar haar ernstig zieke dochter te bezoeken heeft nu bericht gezonden dat zij haar kind gelukkig nog levend heeft aangetroffen. Onmiddellijk na aankomst van het K.L.M.-toestel te Sydney kreeg zij van alle kanten hulp. De toestand van de dochter was ernstig doch ze hei-kende haar moeder onmiddellijk. Beiden waren bijzonder dankbaar dat deze hereniging mogelijk is gemaakt. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Am sterdam zal de komende zomer de ar beidsbemiddeling verzorgen voor scholie ren. Hierdoor hoopt men te bereiken dat de ongewenste toestanden op het gebied van arbeidsvoorwaarden en salariëring, die zich in het verleden voordeden, wor den voorkomen. De scholieren zullen straks verzekerd kunnen zijn van norma le lonen en werktijden, terwijl het ar beidsbureau uitsluitend medewerking verleent voor indiensttreding bij te goe der naam bekend staande werkgevers en bij bedrijven waar niet een te grote licha melijke inspanning wordt gevraagd. Naar schatting hebben de afgelopen ja ren een kleine 10.000 Amsterdamse scholie ren per jaar een baantje in de vakantie gezocht. Het Gewestelijk Arbeidsbureau zal binnenkort via de scholen bekendheid geven aan de nieuwe regeling. Advertentie Flink verkouden zijn, 10, 20 keer snuitea !n êên-en-dezelfde zakdoek en iedere keer die zakdoek weer „veilig" in uw tas bergen. En dan, waar anderen bij zijn die zakdoek als een vaatdoek tevoorschijn toveren en fijntjes verkoudheids- bacillen om u heen strooien. Hygiëne? Kom nou! Hygiëne Dat Is na het gebruik uw zakdoek weggooien, een TEMPO zakdoek wel-te verstaan, dan steekt u uzelf niet meer aan! TEMPO zakdoeken worden gemsski van heel zschte celstof. Omdat ze snti-bacterisch bestraald zijn. zijn ze bijzonder hygiënischNa het gebruik verdwijnt een TEMPO-zakdoskjesamen met Uw verkoud heid. Elk pakje beval 2 x 10 doekjes10 voor direct gebruik en 10 als reserve. Het eerste vliegdekschip uit de „motten- ballenvloot" der Verenigde Staten, dat in Nederland zal worden gesloopt, is thans onderweg naar Rotterdam. Uit Boston is zondagmiddag dit 7800 ton metende vlieg dekschip, de „Saginaw Bay" vertrokken, gesleept door de zeesleper „Zeeland" van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden. Het vertrek was aanvankelijk vastgesteld op vorige week dinsdag, maar hevige sneeuwstormen maakten uitvaren op die dag onmogelijk. Het vliegdekschip, dat WASHINGTON (UPI) Het uitwisselen van persoonlijke contacten tussen regerings leiders is geen goedkope diplomatie. Uit een document van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken blijkt, dat dit de partement de dienst voor militair luchtver voer 70.000 dollar (ruim 250.000 gulden) moest betalen voor 't vervoer van premier Kroesjt- I sjev binnen Amerika. WASHINGTON (RTR) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft maandag zijn goedkeuring gehecht aan de toelating tot de Verenigde Staten van 3146 uit Indonesië afkomstige Nederlandse ge zinnen. Het wetsontwerp moet nog in de Senaat worden behandeld. (Van onze correspondent in Parijs) Vanmorgen om zes uur is de Fransman Louis Lourmais te Schaffhausen in Zwit serland in de Rijn gesprongen om die ri vier over een afstand van ruim 1000 kilo meter zwemmende af te zakken. Wanneer Lourmais zijn programma volgens de op zet verwezenlijkt zal hij op de avond van 24 maart aanstaande in Rotterdam kun nen arriveren. Voor hij gistermiddag op het vliegveld bij Versailles de Franse bo dem verliet hebben we een half uur met Lourmais over zijn plannen, bedoelingen en vroegere ervaringen kunnen spreken. Deze atleet van 1,78 meter, die 100 kilo weegt en van Bretonse afkomst is, en met zijn wat Mongoolse ogen en kale schedel veel lijkt op de filmster Yul Brynner heeft op het gebied van de zwemmerij en het diepwateronderzoek in zijn 40 jaren al het een en ander meegemaakt. In Canada heeft hij als kikvorsman vele levensge vaarlijke karweitjes op mogen knappen en in datzelfde land legde hij, hartje winter, zwemmende ook al eens zo'n 1200 kilome ter af in de beruchte Fraserrivier. Lour mais voert die huzarenstukjes echter niet op voor het plezier om ten overstaan van het verblufte volk zomaar wat met zijn ge zondheid en met zijn leven te spelen. Hij draagt trouwens een soort overall van soe pel rubber waardoor zijn hele lichaam is bedekt, ofschoon de kou en ook het water toch echt wel tot hem doordringen. De be doeling van zijn onderneming is, zo leg de Lourmais uit, tweeledig. Ten eerste wil hij bewijzen dat het menselijk lichaam te gen felle kou en zelfs vorst bestand is wan neer men maar zekere voorzorgen in acht neemt. Lourmais reikt hier op zijn manier zijn bekende landgenoot dr. Bombard de hand, die zoals men zich herinnert als vrij willige drenkeling heeft aangetoond, dat de mens zich in geval van nood en in het bijzonder na een schipbreuk enkel met zee water en vis kan voeden. Maar Lourmais mikt ook nog verder. Bij zijn verschillen de expedities als kikvorsman heeft hij ontdekt dat er diep onder water veel en veel grotere vissen leven dan dichter bij de oppervlakte. Vooral in het Verre Oos ten heeft hij ontmoetingen gehad met reu- zenkrabben en -vissen, die somds wel tien of meer keer groter waren dan de ons be kende soorten. Hij ziet hier in de diep zeeën en ook wel in de rivieren voor de mensheid voedselbronnen, die tot dusver alleen door de Japanners werden aange boord. Lourmais noemde het vreemd dat in onze wereld nog een miljard mensen honger lijden terwijl het voedsel in de ri vieren en de zeeërf ligt opgehoopt of be ter onbevangen en ongevangen rond zwemt. Door deze spectaculaire tocht als mens-vis wil hij ook hier de aandacht op vestigen. 100101. Ziezo, dat is in orde... mooi gedaan, m'n beste Riko! lachte Ydo te vreden, z'n draak strelend. De boer en z'n vrouw waren erg in hun schik, dat het gevaar was geweken. Ze keken dankbaar lachend naar Ydo en z'n draak en bedankten hem. Zie je nou wel, dat niemand bang hoeft te zijn voor m'n draakje? zei Ydo. Heus, hij is zo mak als 'n lammetje, en zo slim als 'n hond! Ja, dat zagen de boer en de boerin nu ook in. Ze vertelden het wonderlijke geval later over aan anderen, en zo werd het overal in de omtrek bekend: met die draak was 't in orde, daar hoefde geen mens meer aan te twijfelen De BBC heeft bekendgemaakt dat de Grand National, de grootste wedi-en met hindernissen in Engeland, op 26 maart zal worden uitgezonden naar enkele Europese landen, waaronder Nederland. Dit is de eerste maal dat deze beroemde paardenrace door de televisie wordt uit gezonden. De andere landen waar men ge tuige kan zijn van de wedren, zijn Oosten rijk. Denemarken, Duitsland, Italië, Noor wegen en Zweden. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gyinn. 7.23 Gram. en reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en actualitei ten. 8.55 Voor ae vrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.30 Gevar. progr. 12.00 Lichte rou7.12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor liet platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en ten toon - stellingsagenda. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Péidio- portret. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Radiokoor. 17.15 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr.: Het emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Regerings uitz.: Serie: Kies een loopbaan bij het onderwijs. III. De functie van leraar bij het v.h.m.o., door J. C. Deering. rector van het Libanonlyceum te Rot terdam. 18.30 Koperorkest. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Heroriëntatie, toespraak. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Het zwarte pak. hoorsp. 21.20 II segreto di Suzanna, opera. 22.05 Gram. 22.20 Keuren en kie zen, comment. 22.30 Nieuws. 22.40 Volksliederen. 23.05 Tussen mens en nevelvlek, wetensch. lezing. 23.20 Lichte muz. 23.45 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Staatsiebezoek president van Peru. 10.20 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gcvar. muziek. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Met PIT op pad. praatje. 13.25 Ge varieerde muz. 13.50 Gram. 14.45 Pianospel. 15.00 ■leugdconc. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Volksmuz. 18.15 Spec trum van het Christelijk organisatie- en vereni gingsleven. 18.30 Leger des Heilskwart. 18.45 Bock- bespr. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Jiddische liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Bidstond voor ge was en arbeid. 21.00 Gram. 21 10 Ork.conc. 21.45 Rep. 22.00 Koersen. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsport uitslagen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuwe gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 325 m. 12.00 Gram. (Om 12.30 Weerber.). 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Operettemuz. 14.00 Schoolra dio. 14.45 Kamerork. en sopr. 15.30 Pianorecital. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.1.0 Duitse en Franse liederen. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Opera-fragmenten. 20.30 Akademie des diskofielen. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Godsd. Israëlische uitz. 22.45 Folkl. muz. uit Japan. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 17.30 Jeugd- iourn. 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 Portugees programma. 21.15 Documentaire. 21.5022.20 Film. 8) Een stilte viel in. een stilte die zó lang duurde. Jat hij al begon te verbleken voordat zij verbroken werd. Die das zat om de nek van uw vrouw geknoopt, mijnheer Henderson! Zó vast geknoopt, dat ze gestikt is. Zó stevig, dat we haar los moesten snijden met een mes Duizend vragen volgden. Het licht van de aanbre kende dag deed de kamer er anders uitzien, alhoewel er niets veranderd was en dezelfde mensen er nog waren. Het. leek op een kamer, waar de gehele nacht feest was gevierd. Alle asbakjes waren boordevol en bovendien tal van andere snuisterijen, die daar niet voor bestemd waren. De kobaltblauwe lamp brandde nog steeds en zag er vreemd uit in het opkomende daglicht. Er hing een krans van een steeds bleker wordend schijnsel om heen. Iedereen zag er uit alsof hij last had van een kater. Jasjes en vesten waren uitgedaan en de boorden waren losgeknoopt. Eén van de detectives was in de badka mer. Hij trachtte zich met koud water wat te verfrissen. Je hoorde hem blazen en spetteren. De anderen rookten aan één stuk door en liepen rusteloos heen en weer. Al leen Henderson bleef rustig zitten. Hij zat nog steeds op de bank, waar hij nu al de gehele nacht op gezeten had. Hij had het vreemde en onwerkelijke gevoel, of hij daar al heel zijn leven had gezeten. De man. die in de badkamer bezig was geweest hij heette Burgess verscheen in de deuropening. Hij wreef het overtollige water uit zijn haar. Kennelijk had hij zijn hoofd in een volle wasbak gedompeld. Waar liggen de handdoeken? vroeg hij aan Hen derson. Zijn stem klonk merkwaardig gewoon. Ik heb ze zelf nooit kunnen vinden, zei Henderson. Zij... ik kreeg er altijd één als ik er om vroeg, maar ik weet nog steeds niet. waar ze liggen. De detective keek hulpeloos om zich heen, terwijl het water met straaltjes op de grond viel. Vindt u het erg, als ik een punt van het gordijn van de douche gebruik? Helemaal niet, antwoordde Henderson een beetje droevig peinzend. Het begon opnieuw. Plet begon steeds weer opnieuw op het moment dat het eigenlijk afgelopen leek. Het kan niet alleen om twee kaartjes voor een show geweest zijn! Waarom wilt u ons dat toch doen geloven? Hij keek eerst de verkeerde aan. Hij was het gewend dat iemand, met hem sprak, hem ook aankeek. D man, die hem hu juist niet aankeek, bleek het hen echter gevraagd te hebben. Omdat het dit geweest is. Hoe kan ik nu iets an ders zeggen, als het dit geweest is? Heeft u er nog nooit van gehoord, dat twee mensen wel eens verschil van mening kunnen krijgen over kaartjes? Dat gebeurt wér kelijk wel eens. Dat kunt u gerust van mij aannemen. De ander schoot nu een vraag af. Kom nou, Henderson, blijf er nu niet om heen draaien. Wie is ze? Wie is wie? Begin daar nu niet opnieuw mee!, verzuchtte zijn ondervrager. Dat brengt ons weer anderhalf of twee uur terug van het punt. waar we van morgen om vier uur al waren. Wie is ze? Henderson woelde met vermoeid gebaar door zijn haar. Burgess kwam uit dde badkamer, zijn overhemd in zijn broek stoppend. Hij pakte zijn polshorloge, deed het om en keek er even op. Toen liep hij de hal in. Hij moest de huistelefoon opgenomen hebben. Het is nu wel goed, Tierney, hoorden ze hem na melijk zeggen Niemand hechtte er echter bijzondere aandacht aan, en Henderson nog wel in het minst. Hij was half in slaap, maar zijn ogen stonden nog open, starend naar het tapijt. Burgess kwam weer binnen en liep doelloos heen en weer alsof hij eigenlijk niet goed wist wat te doen. Ten slotte bleef hij voor het raam staan. Hij schoof het gordijn nog iets verder terzijde, zodat er meer licht de kamer binnen kon komen. Op de vensterbank zat een vogel. Het diertje boog het kopje terzijde. Kom eens Plendefson. Wat is dit voor een soort vogel? Toen Henderson niet prompt opstond, liet hij er op volgen: Schiet op, kom nou, voordat het beest wegvliegt. Er leek op dat moment niets belangrijkers voor de detective te bestaan. Henderson stond op en liep naar het raam. Zijn rug was naar de kamer gekeerd. Een mus, zei hij kortaf. Hij keek de man aan als of hij wilde zeggen: Het is niet hiervoor, dat je me hebt geroepen. Dat dacht ik al, antwoordde Burgess. En toen, om hem nog iets langer naar buiten te laten kijken: Aardig uitzicht heeft u van hier. U kunt het van me cadeau krijgen, met vogel en al. zei Henderson verbitterd. Er viel een opmerkelijke stilte in. Geen vraag werd meer gesteld. Henderson draaide zich om en bleef toen stokstijf staan Er zat een meisje op de bank. Precies op de plaats, waar hij heel de nacht gezeten had. Geen geluid had haar komst verraden. Niet het gekraak van een deur, noch het geritsel van kleding. De drie mannen keken hem doordringend aan. Als blikken konden villen, dan werd hij op dit moment gevild. Hij spande zich tot het uiterste in om doodstil te blijven staan. Het kostte hem veel moeite, maar hij wist zich te beheersen. Zij keek hem aan en hij haar. Ze was van het Angelsaksische type. Blauwe ogen en toffee-kleurig haar zonder krul len. dat in golvende lokken geborsteld was. Over haar schouders hing losjes een kameelharen jas. De mouwen bungelden er doelloos bij. Ze had geen hoed op, maar hield stevig een tas vast. Ze zag er aantrekkelijk uit en was nog jong. Jong genoeg in ieder geval om nog aan liefde te kunnen geloven. Maar misschien zou zij dat altijd wel doen en bezat zij een idealistisch tem perament. Dat zou ten minste kunnen blijken uit de manier, waarop zij hem aankeek. In haar blik brandde een vertoornd vuur. Hij bevochtigde zijn lippen even en knikte nauwelijks merkbaar, als ware het een verre kennis, wier naam hij zich niet kon herinneren. Verder scheen hij geen inte resse voor haar te hebben. Burgess moest een of ander gebaar hebben gemaakt, want plotseling waren ze al leen. Hij trachtte haar nog een teken te geven, maar het was al te laat. De kameelharen jas hing al tegen de leuning van de bank. Leeg. Toen zakte ze ineen tot een bruine berg. Gelijk een projectiel was ze op he mafge- schoten. Hij trachtte haar te ontwijken en deed een stap terzij de. Nee, niet doen. Wees voorzichtig. Hier speculeren ze juist op. Ze luisteren natuurlijk naar ieder woord dat we zeggen. Er is niets, waar ik bang voor hoef te zijn. Ze greep zijn ai"m en schudde hem even heen en weer. Maar jij? Jij soms? Je móét me antwoorden! Zes uur achtereen heb ik me ingespannen om jou er buiten te houden. Hoe is het hun gelukt om je hier te krijgen? Hoe hebben ze je kunnen ontdekken? Hij stompte zichzelf krachtig op de schouder. Verduiveld! Ik zou mijn rechterarm wel tot hier willen missen, om jou er buiten te houden. Maar ik wil juist zo graag mét jou erin betrokken zijn, samen met jou, nu jij in moeilijkheden zit. Je kent me kennelijk nog niet goed genoeg. De kus verhinderde hem om te antwoorden. Je hebt me gekust, zei hij ten slotte, vóórdat je nog maar zelfs wist of ik nu wel of niet Nee, dat heb ik niet, zei ze hartstochtelijk. Nee, ik zou me niet zó vergissen. Dat zou niemand kunnen. Als ik dat wél had gedaan, dan zouden zij mijn geestver mogens moeten onderzoeken! Maar zó is het niet met me gesteld. ^Nu, je kunt gerust zijn, zei hij somber gestemd. Ik heb Marcella heus niet gehaat. Maar ik hield niet ge noeg van haar om nog langer met haar te leven. Dat is de hele zaak. Ik zou haar nooit vermoord kunnen heb ben. Ik geloof, dat ik niemand ooit zou kunnen vermoor den, zelfs niet een man. Ze verborg haar gezicht tegen zijn borst. Het was een gebaar van onuitsprekelijke dankbaarheid. Moet je me dat nu écht nog zeggen? Ik ken je toch! Je kunt geen vlieg kwaad doen! Ik weet toch hoe je kijkt, als er een straathond op ons toeloopt, als er een slepers paard langs de stoep staat. Ach, dit is eigenlijk niet het juiste moment om het je te zeggen, maar waarom denk je dat ik van je hou? Je denkt toch niet, omdat je zo'n knap uiterlijk hebt? Om dat je zo briljant bent of omdat je zo stoer bent? (Wordt vervolgd) ssasSss „EEN ERFENIS" door Sybille Bed ford is uitgegeven door H. P. Leopolds uitgeversmaatschappij n.v. Den Haag, In dit door Clara Eggink met veel gevoel voor nuances vertaalde werk geeft de En gelse schrijfster een met forse streken op gezette tekening van de „fin de siècle"- periode in het Wilhelminische Duitsland. Men zou het boek kunnen vergelijken met een familieroman, maar de geschetste fi guren hebben een dermate doordringende, treffende en van humor getuigende karak tertekening meegekregen, dat het niveau van „De erfenis" dat van de gemiddelde familieroman zeker verre overtreft. Twee families leveren de voornaamste figuren voor dit verhaal: een Joods patricisch koopmansgeslacht uit Berlijn en een met veel sympathie beschreven oude adellijke familie uit Zuid Duitsland. Vooral de uit laatstgenoemde kringen voortgekomen personen doen bijzonder aangenaam aan vergeleken met de Pruisische sfeer, die aan het einde van de negentiende eeuw in het grootste deel van Duitsland heerste. De huwelijksband tussen de edelman Ju lius en de Berlijnse koopmansdochter Melanie eindigt met de spoedige dood van laatstgenoemde, waarna Julius hertrouwt met een onconventionele levenslustige en intelligente Engelse vrouw. Ook dit huwe lijk blijkt echter niet bestand te zijn te gen de benauwd-muffe sfeer van het oude Duitsland. S\pbille Bedford tekent het beeld van dit Duitsland bijzonder trefzeker en humoristisch als achtergrond van haar levensecht geschilderde figuren. Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant den 6 Maart 1760 OOSTENDE den 2 Maart. Door den Capiteyn de Lille en noch eenen anderen Caper van Duynkerken voerende de Fregatten la Fulvis en le Chevre, is genomen en te Havre de Grace opgebragt eene Engelse Brigantyn van 24 stukken Canon en 90 man Equipage, van Livorno na Londen gaande, geladen met 400 Baaien Zyde. Marmer, Wijnen en andere Goederen, ge schat ter waarde van 2 Millioen Livres; Zy zyn volle zeven Uuren slaags geweest en de Capiteyn de Lille heeft in het ge vecht vier Dooden en 8 Gequetsten be komen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11