WEL VAAR T SCHEEPVAART EEG-voorstellen vrijmaking van kapitaalverkeer Nederlands Kamerlid zet veel vraagtekens bij Sahara-olie De beurs Bewegingen op korte termijn niet vrij Prof. Donner acht vragen aan H.A. voorbarig West-Duitsland volgt Amerikaans voorbeeld De schrootfraude Statutenwijziging Hoogovens aangenomen Landingsrechten SAS niet handhaven Fraai resultaat Zwitserse Levensverzekering Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nagekomen scheepvaartberichten I DINSDAG 8 MAART 1960 iO De Executieve Commissie van de E.E.G. 7,al op de komende vergadering van de E.E.G.-ministerraad op 10 maart voor stellen indienen voor vrijmaking van het kapitaalverkeer tussen de zes E.E.G.-lan- den. De Executieve Commissie, die de kwestie van de vrijmaking in samenwer king heeft bestudeerd, meent dat een be- paakde categorie van het kapitaalver keer onvoorwaardelijk, zij het met inacht neming van de algemene veiligheidsbepa lingen van het verdrag, kan worden vrij gegeven. Deze categorie omvat: 1. Directe investeringen, met inbegrip van het overmaken van de opbrengst bij liquidatie ervan. 2. Kapitaalbewegingen met een pex-- soonlijk karakter. 3. Kapitaalbewegingen die verband hou den met financiering op korte of middel lange termijn van handelstransacties. De Executieve Commissie onderscheidt voorts een tweede categorie van kapitaal verkeer dat voorwaardelijk kan worden vrijgegeven en een dex*de die kapitaalbewe gingen omvat welke volgens de Executie ve Commissie nog niet kan worden geli- beraliseei'd. Deze omvat o.a.: 1. handel in geldwaarden die ter beurze genoteerd staan; 2. emissies van buitenlandse onder nemingen op nationale kapitaalmarkten en. omgekeei'd, die van nationale onderne mingen op buitenlandse; 3. leningen en credieten op middellange en lange ter mijn die van zuiver financiële aard zijn; 4. handel in waardepapieren die niet ter beurze staan genoteerd. In de derde categox-ie vallen voorlopig vooral kapitaalbewegingen op korte ter mijn. Het E.E.G.-verdrag schrijft in art. 67 een geleidelijke vrijmaking van het'kapi taalverkeer binnen de Euromarkt voor, een vrijmaking die in de loop van de over gangsperiode van 12 jaar tot stand moet komen. De E.E.G. Executieve Commissie stelt dat de vrijmaking zo uitgebreid en zo snel mogelijk moet worden verwezenlijkt, als noodzakelijke aanvulling op de andere liberalisatiemaatregelen in het economi sche verkeer van de zes landen. De instelling van de Euromarkt moet leiden tot een betere werkverdeling en een grotere px-oduktiviteit, zonder vrij kapi taalverkeer kan dit slechts onvolledig be- x-eikt worden. Voorts zal volgens de Exe cutieve Commissie een harmonisatie van de rentevoet die van de vrijmaking kan wox-den verwacht, bijdragen aan een ver mindering van de ongelijke concurrentie voorwaarden. Als gevolg van de vex-schil- len in de economische, monetaire en finan ciële politiek van de zes landen is echter in het huidige stadium enige omzichtig heid bij de vrijmaking geboden, zodat de Executieve Commissie tot een verdeling van het kapitaalverkeer in bovengenoem de drie categorieën is gekomen. Wat de eerste categorie, die onmiddelijk vrijgegeven zou kunnen worden betreft merkt de Commissie op dat in bepaalde E.E.G.-landen met particuliex-e markten aanzienlijke verschillen tussen officiële en vrije wisselkoersen kunnen optreden, die een gevaar voor het vrije kapitaalverkeer kunnen zijn. Bijgevolg meent de commis sie dat er een procedure zou moeten ko men om die verschillen tussen bepaalde perken te houden. Ten aanzien van een tweede categorie stelt de Commissie o.a. dat de zes landen op zich zouden moeten nemen om ook deze kapitaalbewegingen vrij te maken, doch dat beperkende maat regelen kunnen worden gehandhaafd of ingesteld ter bescherming van de nationa le economische politiek, bij voorbeeld als buitenlandse emissies de nationale kapi taalmarkt zouden kunnen verstoren. De Executieve Commissie zou dan echter in gelicht moeten worden. Zij zou voorstel len kunnen uitwerken om de moeilijkhe den te overwinnen of intrekking van die maatregelen kunnen aanbevelen. Het ka pitaalverkeer van de derde categorie ken- De (Nederlandse) president van het Europese Hof in Luxemburg, prof. A. M. Donner, heeft naar uit gezaghebbende bron in Luxemburg verluidt, zijn ongenoegen geuit over bepaalde vragen die de Neder landse socialistische afgevaardigden Van der Goes van Naters en Nederhorst aan de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. hebben gesteld naar aanleiding van het onderzoek naar de schrootfraude. In een serie vragen hebben deze Nedei"- landse afgevaardigden op 4 februari onder andere gevx-aagd op welke wijze de Hoge Autoriteit bij een geding voor het Euro pese Hof de opvatting van de ad vocaat-generaal van het Hof heeft be streden, volgens welke een tiental staal fabrieken, van wie ten onrechte uitbetaal de toeslagen op schroot wox-den terugge- eist, te goeder trouw 'kunnen zijn geweest. Prof. Donner zou in een brief aan de voorzitter van het Europese Parlement, Schuman, er zyn verwondering over heb ben uitgesproken dat kwesties die bij het hof nog in behandeling zijn, het onder werp van vragen aan de Hoge Autoriteit uitmaken en hij zou Schuman hebben ver zocht de heren Van der Goes en Neder horst hierop te wyzen. De mondelinge be handeling van de zaak tegen de tien onder nemingen is door het Hof onlangs beëin digd. Als de Hoge Autoriteit nu verdere verklaringen erover zou gaan afleggen zou de indruk kunnen worden gewekt dat de twee Nederlandse afgevaardigden probe ren het oordeel van het Hof te beïnvloeden, aldus zou prof. Donner in zijn brief hebben verklaard. De heren Van der Goes en Nederhox-st vroegen onder andere of de Hoge Autori teit heeft aangevoex-d, dat de tien fabrie ken op het gebied van schroot specialisten zijn en dat zij dus konden weten of de toe slag die zij ontvingen ten rechte of ten on rechte werd uitbetaald. Ook vroegen zij of het de Hoge Autoriteit bekend was, dat de goede trouw van de fabriek waarop inder tijd de eerste aangifte inzake fraude van de Nederlandse schroothandelaar Worms betrekking had, wordt bestreden door de verklaring van de heer Worms en de getui genis van een van de bestuurders van deze fabriek voor de Nederlandse justitie, en of de Hoge Autoriteit deze verklaringen bij het Hof had ingediend. merkt zich door grote beweeglijkheid die extra vooxv.ichtigheid vereist. Niettemin gelooft de Commissie dat ook op dit gebied geleidelijke vrijmaking mogelijk is, naar mate de coördinatie van de monetaire po litiek van de E.E.G.-landen zich ontwik kelt. In een toelichting verklaart de Commis sie, dat de voornaamste waarde van de voorstellen ligt in het feit dat de reeds be staande maatregelen, getroffen sedert het herstel van de convertibïiteit, geconso lideerd worden en niet meer eenzijdig kun nen worden ingetrokken. De voorstellen gaan overigens verder dan vex'scheidene E.E.G.-landen tot op heden zijn gevor derd. De huidige omstandigheden zijn gunstig voor verwezenlijking van de voor stellen. De deviezenresex-ves van de zes landen zijn in de afgelopen jaren ge- groeid en het evenwicht van de betalings balans maakt het handhaven van beper kingen van het kapitaalverkeer steeds minder nodig. De Executieve Commissie deelt tenslotte mede dat zij op een later tijdstip aan de ministers voorstellen zal doen voor op heffing van de beperkingen op het kapi taalverkeer die het gevolg zijn van fisca le en administratieve bepalingen. Advertentie Zonder discussie zijn in een te Amster dam gehouden buitengewone vergadering van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuiden met algemene stemmen twee voorstellen tot wijziging der statuten goedgekeurd. Deze statutenwijzigingen staan in verband met de komende emissie. De nominale v/aarde van de aandelen worden gewij zigd van 600 in 1.000 en 100. Voorts wordt een verandering aangebracht in de verdeling van de overwinst, waarbij de uitkeringspercentages voor commissaris sen en directie worden verlaagd. Mede gedeeld werd voorts dat ook de statutaire ïiquidatiebepalingen nader in studie zul len worden genomen. Te zijner tijd zullen hierover nadere voorstellen worden ge daan. (Van onze. Haagse redacteur) Het zojuist van een verkenningsreis naar de Franse olievelden in de Sahara terug gekeerde Nederlandse lid van de commis sie voor energiepolitiek uit het Europese parlement, ir. S. A. Posthumus, toonde zich ten aanzien van twee aspecten van deze Franse activiteit bezorgd. In de eerste plaats vroeg ir. Posthumus zich af wat de invloed daarvan zal zijn op de algemene politieke verhoudingen in Afrika en ten tweede vond hij het de vraag in hoeverre het wenselijk is, dat de Europese energie voorziening wat de olie betreft in belang rijke mate afhankelijk zou zijn van één nationale regering. Op een maandagmid dag in Den Haag gehouden persconferentie bleek, dat ir. Posthumus de voorkeur zou geven aan een Europees energie-orgaan dat beleidslijnen zou aangeven waarnaar ook de Franse regering zich zou moeten richten. Zo'n oi-gaan is er op het ogenblik nog niet. De enex'giepolitiek wordt door de drie Executieven (Hoge Autoriteiten voor Kolen en Staal, Europese Commissie voor olie en aardgas en Euratoom voor kernenergie) afzonderlijk gevoerd en dienen onderling tot coördinatie te komen. In hoeverre deze opvatting van ir. Posthumus, die ook rapporteur is van de Commissie voor energiepolitiek, in het in juni te vex-schijnen rapport over de situatie in de Europese Gemeenschap met betrek king tot olie en aardgas tot uitdrukking zal komen dient te worden afgewacht. De Commissie bestaat uit meer leden dan de heer Posthumus, die zijn opvatting, naar hij zei, wel door..de-Belgische afgevaar digden gedeeld zag. De vier Franse com missieleden zullen, naar men mag aan nemen, zich wel minder zorgen maken over de invloed van „één nationale re gering". Overigens toonde ir. Posthumus zich ook niet geheel overtuigd van het economische belang van de Sahara-olie in de huidige energieconstellatie. In de eerste plaats be vinden de olievelden in de Sahai'a zich in het begin van hun ontwikkeling en produ ceren zij nauwelijks. Van de olievelden bij Edjeleh (één miljoen ton per jaar) en Zar- zaitine (vijf miljoen ton) is nog geen drup pel geleverd omdat de pijpleiding naar La Skhirra in Tunesië pas aan het einde van 1960 gereed komt. Het kapitaal van deze onderneming bevindt zich voor 55.5 per cent in handen van de Franse overheid, voor 35 percent in die van de Shell, de rest behoort aan Franse beleggingsmaatschap pijen. Veel belangrijker is het veld van Hassi Messaoud, waar twee maatschappijen een exploitabele reserve van ongeveer vier honderd miljoen ton aanboren. Als de x-eeds in gebx-uik genomen pijplijn naar Bougie in Algerije op volle capaciteit kan werken verwacht men in juli 1961 een produktie van veei'tien miljoen ton per jaar. De ene maatschappij bevindt zich voor ruim tachtig percent in handen van de overheid, de andere is een dochter van een moedex-maatschappij, waarin de staat voor veertig percent deelneemt. Al deze exploitaties zijn op dit ogenblik nog deficitair. In de jaren 1953 tot en met 1958 is er voor anderhalf, miljard Nieuwe Franken in geïnvesteerd, waarvan één mil jard voor de exploratie. Voor 1959 rekent men op een investering van een miljoen Nieuwe Franken. De px-ijs van de Sahara- olie ligt dan ook vrij hoog. Daar de samenstelling van de olie uit de Sahax-a veel lichter is dan die uit het Midden-Oosten of uit Amerika (dat wil zeggen dat zij meer benzine en minder stookolie bevat) vreest ir. Posthumus even eens moeilijkheden met de grote oliemaat schappijen wier raffinaderijen op de zware olie zijn ingesteld. Dat betekent dat de kraakinstallaties veel moeilijker rendabel zijn te maken. Bij Straatsburg wordt thans een raffinaderij gebouwd welke speciaal voor Sahara-olie geschikt is. Deze raffi naderij wordt door een pijpleiding van Marseille af gevoed en zal eventueel tot Karlsruhe wox-den doorgetrokken. Boven dien heeft Europa volgens ii\ Posthumus meer behoefte aan stookolie dan aan ben zine, juist omgekeerd als in Amerika het geval is. Er wordt dan ook wel aan een driehoeksruil tussen Sahara, Europa en Amerika gedacht. Een feit is, dat de eerste tanker met Sahax-a-olie eind maart naar de Verenigde Staten vertrekt. Komt het in 1962 inderdaad tot een px-o- duktie van 25 miljoen ton Sahara-olie, dan zal dit van grote invloed op de energie- voorziening van de Zes kunnen worden. Het zou betekenen, dat de Franse im porten geheel vervangen kunnen worden door eigen olie. Het huidige verbruik van de Zes ligt in de buurt van twintig miljoen ton. Men zal zich echter dienen af te vx'a- gen in hoeverre in de toekomst de Sahara- olie voor uitvoer in aanmerking kan ko men. De Franse i'egering werkt immers hard aan de industrialisatie van Algerije, met name aan de petrochemische en ijzer- indxistrie. Voorts moet men rekening hou den met de onder veel gunstiger omstan digheden werkende Amerikaanse olie maatschappijen in Lybië. Wanneer de op 850 miljard kubieke meter geschatte aardgasvoorraden van Hassi R'Mel getransporteerd kunnen wor- den, kan dat een revolutionaire verande ring in de Eui-ooese energievoox-ziening teweegbrengen. Op het ogenblik is dit per onderkoelde aardgastanker technisch mo gelijk, maar ir. Posthumus betwijfelde of dit ook economisch het geval is. De luchtvaartonderhandelingen tussen de drie Skandinavische landen en West- Duitsland zijn afgebroken en de toestand wordt als ernstig beschouwd, aldus luidt een verklaring van de heer Poul Beck- Nielsen, directeur van Scandinavian Air lines System voor Denemarken. Dezer da gen zijn de in Bonn afgebroken besprekin gen tussen de beide delegaties in Kopenha gen hervat. De S.A.S. wenste gaarne de reeds in Duitsland verkregen rechten te handhaven, mede met het oog op het ver voer van Duitse passagiers via haar inter continentale lijnen naar Los Angeles, naar New York en naar Tokio via de noordpool en de zuid. Maar de Lufthansa, die lid is van Air Union en als zodanig bepaalde luchtvaart- politieke lijnen volgt, staat op het stand punt dat de reeds in West-Duitsland ver kregen rechten niet meer ten volle kunnen worden gehandhaafd. Beck-Nielsen heeft aan zijn verklaring toegevoegd, dat de Westduitse delegatie niet bereid is rekening te houden met de inzichten van de S.A.S., die voor een belangrijk deel haar exploita tie gebaseex-d heeft op het internationaal verlenen van vervoersdiensten. „Ik ben ervan overtuigd, dat de actie, die van Westduitse zijde thans uitgaat", aldus de heer Beck-Nielsen, „op den duur de goede verstandhouding tussen de drie Skandinavische landen en West-Duitsland ernstig nadeel zullen berokkenen." Het Nederlandse bedrijf van de Zwit serse Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente heeft, zo deelt zij mede, in 1959 een bijzonder fraaie vooruitgang ge boekt. De produktie bedroeg 64 miljoen (vorig jaar 51 miljoen) aan kapitaal- en 29 miljoen 22 miljoen) aan rentever zekeringen (met 10 gekapitaliseerd) in to taal 93 miljoen 73 miljoen). Per ulti mo 1959 bedroeg de Nederlandse porte feuille in totaal 361 miljoen 285 mil joen), waarvan 245 miljoen 194 mil joen) aan kapitaal- en 116 miljoen 91 miljoen) aan renteverzekeringen (met 10 gekapitaliseerd). De maatschappij als geheel boekte in 1959 een recordproduktie van in totaal Zw. frs. 875 miljoen (Zw. frs. 787 miljoen). Per ultimo 1959 bedroeg de totale ver zekeringsportefeuille Zw. frs. 6,65 miljard (Zw. frs. 6,17 miljard). Deense interesse voor Surinaamse bauxiet Naar het Surinaamse dagblad De West ver neemt heeft een onderneming in Denemarken belangstelling voor bauxiet-exploitatie in Surina me. Eén contactman van deze maatschappij heeft een bezoek aan Suriname gebracht en besprekin gen gevoerd met de Billiton Suriname Mij. n.v. Als gevolg hiervan zullen verdere besprekingen volgen met de hoofddirectie van Billiton in Den Haag. Julia Mary 7 50 m. n. Villano n. Lissabon. Kaap Falga 7 dw. Texel n. Zaandam. Kaap St. Vincent 7 5 m. z. Samso eil. n. Horsens. Leliegracht 7 dw. Oland n. Amsterdam. Looiersgracht 6 1 m. z. Nyhamn n. Amsterdam. Manto 7 150 m. n.w. Texel n. Amsterdam. Mare Liberum pas. 7 Zone 2 v. Dakar n. Rouen. Nero 6 te Le Havre n. Bordeaux. Phidias 7 dw. Beachyhead n. Antwerpen. Ponza 4 v. New Ross n. Bilbao. Schippersgracht 7 te Gent. Strabo 6 45 m. n.w. Oporto n. Savona. Thaletas 7 dw. Royal Sovereign n. Amsterdam. Twee Gebroeders 6 100 m. o. Gibraltar n. Cadiz. Westerdok 7 55 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam. r nc-ai (SPAAXBEWEEINC' n rr o cri «lyemfi* .spaarbanken 90 80 70 60 60 40 30 20 u n 1 i j 1 1 1 f l 1 1 - r j v L f I960 1959 u 10 20 30 v.PE Saldi x miljoen gulden T| f m a m j jas n d De vorige week steeg de voorraad goud en deviezen by de Nederlandsche Bank met 67 miljoen waardoor deze af gelopen maandag bestond voor 4317 miljoen uit goud en 816 miljoen uit de viezen, totaal 5133 miljoen. De deviezen werden door de banken aangeboden, omdat ze geld nodig hadden. Het deviezenpakket is echter veel groter, aangezien de handelsbanken we gens het rentevoordeel liever in het bui tenland dan hier hun deviezen beleg gen. In 1959 nam het totaal van deze vorderingen met 920 miljoen toe tot 1625 miljoen. In januari is de invoer met 16°/o ge stegen en de uitvoer met slechts l°/o. Zou het zo doorgaan hetgeen zeer wel mogelijk is dan moet de totale deviezenvoorraad wel inkrimpen. Of de verkoop van effecten aan het buiten land hier soulaas kan brengen, moeten wy afwachten. 1 1 1 1 i 1 Indexcijfers 1951 100 I960 i 11 i 1959 T| n m Januari is de maand van besparingen geweest maar er zijn toch enkele op merkelijke verschillen met januari 1.95.9. Het spaarsaldo bij de Rijkspost spaarbank bleef gelijk, daar de stortin gen en terugbetalingen gelijkelijk (f 3,5 miljoen) opliepen. De algemene spaarbanken kwamen er echter slechter vanaf. Het spaarsaldo daalde met 13.3 miljoen tot 25.7 miljoen. De stortingen zakten in januari i960 met 1.1 miljoen tot 136.8 miljoen, zodat de klap van de terugbetalingen kwam: 12.2 miljoen meer uitbetaald met als totaal 111.1 miljoen. Bij de boerenleenbanken namen de stortingen met 13 miljoen toe, de terug betalingen liepen met. liefst 30,5 miljoen op.' Het spaarsaldo daalde daardoor van 68.1 miljoen in januari 1959 tot 50.6 miljoen in januari 1960. Nu afwachten wat februari laat zien. (BOUD EN 0EVIEZEN) ™"Joen gu'oen 5800 5600 5400 5200 5000 4800 4600 4400 GOUD en DEVIEZEN S 4200 4000 3800 3600 VPEF UIJUU to J. rt 195 9 IS >6 O Het leven is gelukkig sedert augustus van het vorige jaar niet duur der geworden. Dit leren de cijfers van de kosten van levensonderhoud, die tot half januari bekend zijn. Deze stabili satie bewijst echter anderzijds, dat er nog geen sprake is van het ongedaan maken van de in de zomer opgetreden prijsverhoging. Hoewel de uitgaven voor voeding van half december tot half januari ge lijk bleven, zullen de huismoeders wel gemerkt hebben, dat brood, melk, aardappelen en fruit duurder maar vlees, vleeswaren, eieren en groenten wat goedkoper werden. Aagtedijk 8 te East-:London. Aardijk 7 v. New Orleans n. Le Havre. Abbekerk 7 te Antwerpen. Achilles 8 te Curacao. Acila 7 v. Melbourne, 9 te Sydney verwacht. Acmaea 12 te Curacao verwacht. Adonis 8 te Port of Spain. Agamemnon 7 te Houston verw. v. New Orleans. AlblasserdJjk 7 te Le Havre. Alchiba 7 62 m. z. Kp. Santa Marta n. B. Aires. Aldabi 7 140 m, w.z.w. Lissabon n. Antwerpen. Algenib 8 te Marseille. Alioth 7 250 m. w. Lisabon n. Melilla. Almkerk 8 te Port Said. Alphacca 7 v. Rangoon n. Chittagong. Amalle B 7 160 m. o. Gibraltar n. Port Said. Amerskerk 7 620 m. w.n.w. Fremantle n. Aden. Ammon 7 v. Geargetown n. Nickerie. Amsteldiep 7 ten anker Hartapoint. Amstelkroon 7 1100 m. z.z.w. Ceylon n. Singapore. Amstellaan 7 105 m. z.o. Tarakan n. W.-Australië. Amstelland 7 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Amstelmeer 8 v. Singapore n. Calcutta. Amstelmolen 7 670 m. z.w. Sabang n. Singapore. Amstelsluis 7 270 m. z.w. Adelaide n. Albany. Andijk 7 500 m. n.n.w. Flores n. Miami. Angolakust 7 te Amsterdam. A.rca 7 480 m. o. Trinidad n. Trinidad. Arendsdijk 7 360 m. w.z.w. Azor. n. P. Everglades. Arendskerk 7 te Antwerpen. A res 8 te Puna. Artemis 8 te New York. Astrid Naess 7 850 m. z.o. Bermuda n. Fawley. A verdijk 8 v. Aden n. Djibouti. Baarn 7 v. Rotterdam n. La Guaira. Balong 7 50 m. n.w. Attair n. Bombay. Banggai pass. 7 Sabang n. Colombo. Batjan 7 25 m. w. Kp. Matapan n. Beyrouth. Bengalen 7 te Kubar eiland. Bintang 7 te Ummsaid. Blitar 8 te Port Swdettenham. Bonita 7 te Havana verwacht v. New Orleans. Eoskoop 7 te Hamburg n. Antwerpen. Breda 6 v. Puerto Ordaz n. Emden. Bussum 7 70 m. z.w. Finisterre n. Malta. Calt. Arnhem 7 635 m. n.o. Bermuda n. N. Yoi-k. Caltex Delfzijl 7 v. Brunsbiittel n. Rotterdam. Caltex Eindhoven 8 te Bahrein. Caltex Gorinchem 7 te Rotterdam. Caltex Nederland 7 te Abadan. Calt. Rotterdam 7180 m. n. Finisterre n. Perz. G. Caltex The Hague 7 v. Ceuta n. Port Said. Camerounkust 8 te Lagos. Camitia 11 te Curasao verwacht. Camphuys 7 v. Hongkong n. Singapore. Carrillo 8 te Armueles verwacht v. Los Angeles. Cartago 8 te Almirante. Ceronia 7 190 m. n.n.o. Darwin n. Singapore. Charis 7 v. Paramaribo n. Baltimore. Cinulia 12 te Curasao verwacht. Cities Service Valley Forge 7 200 m. o. Malta n. Port Said. Cleodora 8 v. Geelong n. Auckland. Colytto 7 1000 m. n.o. Guadeloupe n. Curacao. Concepcion 5 v. Lobito te Rio de Janeiro. Cradle of Lib. 7 170 m. n.w. Muscat n. B. Mashur. Crania 7 450 m. o. Recife n. Curacao. Dahomeykust 8 te Takoradi. De Eerens pass. 7 Kuria Muria eil. n. Aden. Diemerdijk pass. 6 Mona Passage n. Cristobal. Diloma 12 ter hoogte Landsend verwacht. Duivendrecht 8 te New Orleans. Eenhoorn 7 v. Iraklion n. Pireaux. Eos pass. 7 Ouessant n. Alexandrië. Esso Nederland 7 20 m. n. Bougie n. Perz. Golf. Esso Rotterdam 7 v. Rastanura n. Rotterdam. Foresthill 7 120 m. z.w. Ouesant n. Port Said. Friesland KRL 6 200 m. n. Paramaribo n. Kaapst. Geertje Buisman 7 v. Tunis n. Savona. Graveland 7 140 m. n.w. Fern. Noronha n. Natal. Groote Beer 7 te Port Said. Grootekerk 8 te Port Said. Guineekust 7 ten anker Grand Bassa. Heemskerk 7 te Amsterdam. Hersilia 6 150 m. w.z.w. Landsend n. San Juan. Hestia 8 te St. Croix. Hispania 7 120 m. z.w. Kreta n. Augusta. Hoogkerk 7 340 m. w. Minicoy n. Aden. Hydra 6 v. Puerto Ordaz n. Bremen. Isis 8 te Carupano. Jason 7 7 m. z.w. Dungeness n. Curacao. Joseph Frering 8 Las Palmas gepass. Jupiter 5 dw. Cyprus n. Rhodos. Kaap Hoorn 7 420 m. z.o. Monrovia n. Curacao. Kabylia 8 te San Lorenzo. Kalydon 7 te Turku verwacht. Kamperdijk 7 te Antwerpen. Kara 7 100 m. n.o. Bahrein n. Mena. Karimata 8 v. Bremen n. Amsterdam. Karsik 7 190 m. n.o. Singapore n. Manilla. Katelysia 8 te Eastham verwacht. Keizerswaard 7 Willemstad gepass. n. Montevideo- Kelletia 17 .te Trinidad verwacht. Kenia 7 v. Saltend n. Whitehaven. Kermia 7 550 m. n.w. Minicoy n. Singapore. Kertosono 7 315 m. z.o. Guardafui n. Aden. Khasiella 8 te Buenos Aires verwacht. Kieldrecht pass. 7 Gibraltar n. Marseille. Koningswaard 7 v. Punta Cardon n. New York. Kopionella 11 te Curacao verwacht. Koratia 12 te Las Palmas verwacht. Korenia 3 v. Punta Cardon n. Brooklyn. Korovina 7 260 m. n.o. Paramaribo n. B. Aires. Kosicia verm. 8 v. Thameshaven n. Rotterdam. Kreon 8 te Rotterdam. Kryptos 7 v. Rotterdam n. Bergen. Kylix 12 in Suezkanaal verwacht v. Bari. Laertes 7 dw. Syracuse n. Port Said. Landak 7 te Penang verwacht. Lawak 8 te Lorenco Marques. Leersum pass. 7 Finisterre n. Rotterdam. Leeuwarden 7 v. Charleston n. New York. Lemsterkerk 7 490 m. z.w. Socotra n. Aden. Leopoldskerk pass. 7 Masira n. Bandar Abbas. L iberty Bell 8 te Bandar Mashur verwacht. Lissekerk pass. 7 Finisterre n. Port Said. Loenerkerk 7 te Rotterdam. Loosdrecht 7 te Basrah. Loppersum 7 te Bremen v. Amsterdam. Louis Lantz 7 115 m. z. Dakar n. Monrovia. Maas 8 te Tanger. Maaskerk 7 15 m. n.o. Kp. Palos n. Antwerpen. Marnelloyd pass. 8 Menado n. Balikpapan. Maron 7 590 m. w.z.w. Scillys n. Hamburg. Meerdrecht 7 te Hampton Roads. Mentor 8 te Mobile. Merseyllovd pass. 7 Finisterre n Port Said. Merwelloyd 7 t.e Bremen. Minos 7 v. Holtenau n. Helsinki. Mitra 7 v. Liverpool n. Curacao. Mohamed Reza Shah 8 te Bandar Mashur. Montferland 8 te Montevideo verwacht. Moordrecht 7 130 m. n.n.o. Masawa n. Mena. Munttoren 7 185 m. n.w. Kp. Blanco n. Dakar. Musilloyd 7 630 m. o. Kp, Guardafui n. Djibouti. Naess Comm. 1 115 m. n.o. Massawa n. Fawley. Naess Lion 7 40 m. n.w. Terschelling n. Banias. Nanusa 7 150 m. o.z.o. Socotra n. Aden. Navicella 7 v. Curacao te Punta Cardon. Neder-Weser 8 te New Orleans. Neder-Waal 8 te Suez. Nestor 8 te Curacao. Nieuw Amsterdam 7 te New York. Noordwijk 8 te Las Palmas. Oberon 7 150 m. n.o. Finisterre n. Madeira. Oldekerlc pass. 7 Gibraltar n. Antwerpen. Cotmarsum 7 230 m. n.w. Finisterre n. Houston. Oranje 8 v. Singapore n. Melbourne. Oranjefontein 6 v. Southampton n. Antwerpen. Oranje Nassau 8 te Santiago de Cuba. Orestes 7 t.e Ciudad Trujillo verw. v. Amsterdam. Ossendrecht 7 810 m. w. Azoren n. Rijeka. Papendrecht 7 50 m. n.w. Tunis n. Wismar. Pendrecht 7 te Einswarden. Peperkust 7 dw. Monrovia n. Freetown. Philidora pass. 7 Aden n. Gibraltar. Philine 7 50 m. n.w. Daedalus n. Mena. Philippia 7 Ras Al Hadd gepass. n. Mena. Pieter S 7 v. Rotterdam n. Berry. Polydorus 8 te Manilla. Polyphemus 7 v. Balboa n. Manilla. Prins Alexander 8 te Antwerpen. Prins Casimir 7 45 m. o.n.o. Algiers n. Antwerpen. Prins Fred. Willem 7 65 m. n. Finist. n. Valencia. Prins Willem IV 7 65 m. z.w. Oporto n. R'dam. Prinses Irene 8 te Coatzacoalcos. Pr. Joh. Will. Friso 7 340 m. n.w. Az. n. Le Havre. Pr. Will. George Fred. pass. 7 Gibralt. n. Tel Aviv. Radja 7 370 m. w. Sabang n. Singapore. Randfontein 8 te Las Palmas. Rempang 8 te Suez. Reza Shah te Great 7 110 m. o. P. Sudan n. Mena. Ridderkerk 7 v. Basrah te Abadan. Riouw 7 90 m. n.o. Finisterre n Marseille. Ree pat 8 te Norfolk. Roggeveen 7 425 m. z.w. Fremantle n. Albany. Riinkerk 7 v. Aden n. Mombasa. Salatiga pass. 7 Azoren n. Marseille. Saloum 7 te Caen. Sarpedon 8 v. Port Au Prince n. Gonaives. Schle 8 te Amsterdam. Senegalkust 7 t. anker Bonny-riv. n. P. Harcourt. Seven Seas 7 te Andalsnes v. Bremerhaven. Slamat 7 450 m. w.n.w. Finisterre n. Jacksonville. Soestdijk 7 v. New York n. Antwerpen. Solon 7 te Curacao. Stad Amsterdam pass. 7 East-London n. Beira. Stad Arnhem 7 780 m. z.z.o. Monrovia n. Fr'town. Stad Breda pass. 7 Burlings n. Genua. Stad Maassluis 7 v. Rotterdam n. Pepel. Stad Schiedam 7 v. Narvik n. Gent. Stad Utrecht 7 375 m. w.z.w. L'end n. New York. Stanvac Lirik 7 v. Sungeigerong n. Bangkok. Stanvac Sunda 8 te Sungeigerong verwacht. Statendam 7 v. Kingston n. Port Au Prince. Statue of Liberty 7 180 m. o. Beira n. Ph.delphia. Straat Banka 9 te Colombo verwacht. Straat Madura 7 250 m. o. Durb. n. Pt. Elisabeth. Straat Mozambique 7 v. Hongkong n. Yawata. Straat Singapore 7 850 m. w. Amsterdam eiland naar Fremantle. Sunetta 10 te Singapore verwacht. Tabinta 7 v. Singapore n. Surabaja. Tahama 7 25 m. n.w. Algiers n. Antwerpen. Tamara 7 130 m. n.n.o. Finisterre n. Antwerpen. Taria 7 30 m. z.o. Sokotra n. Mombasa. Tawali pass. 7 Cartagena n. Casablanca. Texelstroom 7 v. Amsterdam n. Londen. Thelidomus 7 v. Pto. Mirande n. Curacao. Tiba 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Tibia 7 v. Abadan n. Colombo. Tjiluwah 7 te Hongkong v. Kobe. Tjitjalengka 7 te Semarang verwacht. Tjitarum 7 160 m. n.o. Formosa n. Hongkong. Tjiwangi 8 te Surabaja. Togokust 7 150 m. w.z.w. Lissabon n. Freetown. Triton 9 te Maracaibo verwacht. Tweelingen 9 te Port of Spain verwacht. Van Noort 7 v. Singapore n. Suva. Van Spilbergen 8 te Monrovia. Van Waerwijck 7 v. Brisbane n. Singapore. Vasum 7 130 m. o. Malta n. Port Said. Vivipara 10 te Genua verwacht. Vlieland 7 te Suez n. Ravenna. Vlist 7 690 m. w. Landsend n. Norfolk. W. A. Jones pass. 7 v. Brisbane n. Singapore. Waibalong 7 v. Calcutta n. Rangatday. VVaingapoe 7 v. Ummsaid, 8 te Bahrein. Waterland 8 te Montevideo. Weltevreden 7 v. Zanzibar te Dar Es Salaam. Wieldrecht 7 40 m. n. Mona Pass. n. New York. Willemstad 7 1310 m. n.o. Barbados na P. a Pitre. Wonogiri 7 te Damman. IJssel 7 te Sfax. Zaankerk 6 v. Yokohama n. Hsingkang. Zonnekerk 8 te Durban. Zonnewijk pass. 7 Dover n. Tampico. KLEINE VAART Admiralengracht 7 dw. Oland n. Amsterdam. Ank T 4 v. Londen n. Nantes. Areas 7 10 m. z.w. Ouessant n. Genua. Ardeas 7 15 m. n.v/. Kp. Bon n. Malta. Atlas 7 60 m. z.w. Casquets n. Amsterdam. Eab T 6 10 m. n. Cmalls n. Dublin. Bloemgracht 7 Kiel gepass. n. Abo. Boreas 6 te Tarragona n. Barcelona. Brouwersgracht 7 Kiel gepass. n. Abö. Ilias 7 te Amsterdam n. Rotterdam. Philips vast Het Damrak zette gisteren de eerste dag van de nieuwe beursweek verrassend goed in met een vaste stemming voor de inter nationale waarden. Er vonden dekkings aankopen plaats terwijl het publiek hier en daar, zij het op kleine schaal, met koop orders in de markt was. Het buitenland (West-Duitsland) had belangstelling voor de AKU-aandelen. Philips was vast op 759. De beurs verwacht dat het Philips-concern deze week een gunstig jaardividend, plus bonus, over 1959 bekend zal maken. De scheepvaarten begonnen de nieuwe week wat aarzelend. Ook in de cultures viel niet veel te beleven. De staking in vele steden van het Ne derlandse bouwbedrijf was niét van in vloed op de koersvorming van de aandelen van bouwmaatschappijen. (ANP). Boeke en Huidekoper kwam van 151 op 153; Figée een half punt hoger op 185%. AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U442—438 Kon. Olie 152150 Philips 761—749 g.b. Unilever 730—723 g.b. Hoogovens 768 VERHANDELDE FONDSEN 4 maart 7 maart Totaal 445 476 Hoger 111(24.9%) 178(37.5%) Lager 216(48.6%) 176(36.8%) Gelijk 118(26.5%) 122 (25.7%) VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U436 gb—438 gl 43572 Kon. Olie150.00—150.50 150.40 Philips 748—749 749 Unilever - 724 gb726 725 Hoogovens 765 761 Amsterd. Bank 323 Ned. Handel Mij. 245 Rotterd. Bank 271)4 Twentsche Bank. 273 A.K.U 442 Albert Heijn 352 Amstel Bier 523 Billiton Mij. II 336% Bols 473 Bührmann Papier 4437z Deli-Mij 173.50 Dordtsche Olie 699% Fokker 320 Heineken's 50072 Hoogenbosch Sch. 224 Hoogovens 773 H.V.A 155% 38472 397% K.L.M 107.50 Kon. Ned. Zout 64872 Kon. Olie 152.20 Müller Nat. Bezit 35034 Nederl. Ford 393 Ned. Gist- en Sp. 295 Ned. Kabelfabr... 402 Philips Gem. Bez. 759 Philips Pref 280 A'dam Rubber 118 Sikkens Lak 585 Stokvis R.S 210 Thomassen Dr. 62954 Unilever 733 Van Berkel's Pat. 275 Van Gelder Pap. 240% Van der Heem 216J4 Ver. Machinefabr. 211 Wessanen 267 Wilton Feijenoord 211% Zwanenberg-Org. 520 191. 218, Unitas 480. Ver. Bezit v. 1894 112.50 H.A.L 15172 K.N.S.M 176 N. Scheepv. Unie 147% Ommeren v 245)4 Stoomv. Mij. Ned. 174% Anaconda 5254 Kennecott Copper 83% Aluminium Ltd... 31 Bethlehem Steel. 4714 U.S. Steel 83% Republic Steel 63 American Motors 71 General Motors.. 46% Cities Sex-vice 43% Shell Oil 68 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Ney York: scherpe daling De aandelenmarkt beleefde gisteren op alle fronten scherpe dalingen, met verlie zen die soms meer dan drie punten bedroe gen voor vele van de leidende waarden Zware verkoop in het laatste uur deed vele waarden laag noteren. Het was de zesde daling in even zovele dagen. De spoorwegen ondergingen scerpe da lingen. waarbij Illinois Centraal meer dan 2 daalde. Ook de elektronische waarden leden verlies bij de late verkoop. IBM ging meer dan 4 omlaag. Ook de groep aandelen auto's, staal en chemicaliën kwamen ei niet beter af. Staalwaarden onregelmatig Er werden 2.900.000 aandelen verhan deld. Van de totaal 1221 verhandelde waar den noteerden er 294 hoger en 703 lager Het industriegemiddelde kwam van 609,79 op 604,02, dat van spoorwegen van 141.83 op 138,97 en dat van openbare nutsbedrij ven van 86,53 op 86,04. (UPI.)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13