Aannemers rijkelijk laat met indienen van hun bezwaren NCAB trekt zich terug uit conflict der bouwbedrijven Ongeveer 35.000 stakers HET WEER STAKING DUURT ONVERMINDERD VOORT Noors schip met 44 man zinkende Koffie goedkoper Nieuwslezer van de wereldomroep ontslagen Doorberekenen en concurreren Kalm en rustig verloop President Prado op bezoek in Rotterdam Hoofdprijs KNVB-toto voor drie deelnemers De honderdduizend is eruit Het woord is aan HET BOUWCONFLICT baforeijou êmj! In de krant van lieden: Kans op sneeuw DINSDAG 8 MAART 1960 45e JAARGANG NUMMER 106 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Op 200 mijl zuidwestelijk van IJsland bevond zich maandagnacht een onbekend schip, de „Valiant", waarschijnlijk een Noorse tankboot, in zinkende positie, zo meent het Schotse radiostation Wiek uit vage noodseinen te kunnen opmaken. De Valiant zou 44 man aan boord hebben en ondanks het feit dat het water maakt, nog zes uur drijvende kunnen blijven, aldus een radioteiegram. Verscheidene schepen en een vliegtuig van de RAF uit Schot land zijn op zoek naar de Valiant. Naar wij uit vakkringen vernemen wor den de koffieprijzen als gevolg van de daling op de wereldmarkt met ingang van 8 maart verlaagd. Deze verlaging zal over het algemeen bedragen 8, 6 en 2 cent per pakje van 250 gram. De eerste prijs in de KNVB-toto 125.200) valt niet in twee, maar in drie stukken uiteen. Gisteren meldde zich nog een derde deelnemer met 14 punten. Het aantal meldingen met 13 punten steeg tot 69. Zij komen in aanmerking voor de tweede prijs, die, zolang er zich nie mand met 15 punten meldt, even groot is als de eerste prijs. In de Staatsloterij is heden de honderd duizend gevallen op lot no. 13435. Van het winnende lot werd serie A ver kocht in Amsterdam, serie B in Delft, serie C in Den Haag, serie D in Groningen, serie E in Eindhoven en serie F eveneens in Den Haag. Anonymus: Wie een treffende waarheid leest en uit knipt om te bewaren, heeft die waar heid eerder eens zeer treffend reeds ervaren. In de Koninklijke Haagse Schouwburg is de eerste dag van het staatsbezoek uit Peru maandag besloten met een galavoorstelling van het Nederlands Ballet. De aankomst van het hoge ge zelschap in de hal van het schouwburg gebouw. Van links naar rechts: Ko ningin Juliana, mevrouw Clarinda Pra do en president Manuel Prado. Daar achter Prinses Irene en Prins Bernhard. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM-: TEL. 13439 l.HpSÊSTOAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL ??3596 DAMESPANTALONS IN KLEUREN Hij had bezwaren tegen een bericht over de KLM- landingsrechten (Speciale berichtgeving) De Wereldomroep heeft een 24-jarige Amerikaanse nieuwslezer op staande voet ontslagen omdat hij in een nieuwsuitzen ding voor de luisteraars in de Verenigde Staten en Canada een bericht over de kri tiek van de voorzitter der Amsterdamse Kamer van Koophandel op de weigering, om de K.L.M. landingsrechten in Califor- nië te geven, deed voorafgaan van een per soonlijke opmerking, waarin hij uiting gaf aan zijn teleurstelling dat er geen Neder landse omroeper beschikbaar was om dit bericht te lezen. Enige weken geleden had deze nieuwslezer reeds geweigerd een be richt over de moeilijkheden inzake de lan dingsrechten om te roepen. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6' Uit stad. en omgeving ....4, 5, 7 Agenda van IJ mond en Haarlem 5 In de Vishal en op zee7 Kunst 9 Feuilleton II Horen en Zien11 Beeldverhalen 11 Boekenhoekje 11 Beurs 13 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze redacteur voor economie) Uit het bouwbedrijf vernemen wij dat enkele aspecten van het thans heersende bouwconflict tot dusverre onvoldoende zijn belicht. Deze kanten moeten van groot belang geacht worden voor het verkrijgen van een duidelijk beeld van de standpun ten der partijen en voor de oorzaken van de moeilijkheden die thans in het bouw bedrijf bestaan. Toen de regering in het midden van het vorig jaar haar nieuwe loonpolitiek bekend maakte, waarbij zij duidelijk verklaarde dat eventuele loonsverhogingen niet zou den mogen worden doorberekend, konden de aannemers daaruit concluderen, dat een doorberekening onder de zogenaamde risico-clausule voor na die tijd afgesloten contracten wel zeer onzeker zou kunnen worden. M.a.w. een voorzichtig aannemer zou bij nieuwe aanbestedingen er rekening mee moeten houden, dat 'n loonsverhoging uit eigen zak zou moeten worden betaald, wanneer men daarvoor geen extra bedrag op de begroting van het aan te nemen werk had geplaatst. Dit alles werd nog des te klemmender toen de vakbonden in ok tober van het vorig jaar met looneisen kwamen. Voor zover ons bekend is het alleen het N.C.A.B. geweest dat haar af delingen per circulaire in zekere zin op deze stand van zaken heeft gewezen. Desondanks meenden tal van aannemers een eventuele loonsverhoging toch onder de risico-clausule te kunnen brengen. Zij gaven hun begrotingen bij aanbestedingen dus zonder een aparte post op te nemen De Nederlandse Christelijke Aannemers en Patroonsbond is bereid op de door de regering gestelde voorwaarden de C.A.O. voor de bouwvakarbeiders te ondertekenen en doorbreekt daarmee de samenwerking in de drie werkgeversorganisaties in de bouwvakken! Dat bleek gisteravond toen de N.C.A.B. een verklaring dienaangaande aflegde. De verklaring had de volgende inhoud: „Het hoofdbestuur van de N.C.A.B. heeft in zijn hedenmiddag gehouden vergadering kennis genomen van het verslag van zijn vertegenwoordigers betreffende het overleg dat deze week heeft plaats gevonden tussen de representanten der aannemersorganisaties en de minister van Economische Zaken. Daaruit is het bestuur gebleken dat alle mogelijkheden om de regering tot aanvaarding van het bekende standpunt der aanncmersorganisaties te bewegen, en aldus tot een voor alle betrokkenen aanvaardbare oplossing van de onderhavige moeilijkheden te geraken, zijn uitgeput. Het hoofdbestuur van de N.C.A.B. betreurt zulks zeer ernstig en is van oordeel dat deze houding der regering in feite een ernstige inbreuk op de contractuele rechten der aannemers betekent. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog weinig, later meer bewolking met mogelijk hier en daar enige sneeuw. Vrij krachtige tot harde oostelijke wind. Lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Overwegende echter dat voortzetting van het hedenmorgen uitgebroken con flict in de bouwnijverheid het algemeen belang, in het bijzonder in sociaal en eco nomisch opzicht, in zeer ernstige mate zou schaden, en overwegende, dat over de inhoud der ontworpen C.A.O. op zich zelf tussen alle betrokken organisaties overeenstemming bestond, heeft het be stuur van de N.C.A.B. zij het onder handhaving van zijn standpunt ten princi pale besloten de laatstelijk door de mi nister van Economische Zaken tegenover de vertegenwoordigers der gezamenlijke werkgeversorganisaties gedane toezeg gingen te aanvaarden, en zijn vertegen woordigers in het overleg derhalve opge dragen te bevorderen dat dit conflict thans zo spoedig mogelijk wordt beëindigd. De vertegenwoordigers van de N.C.A.B. hebben nog maandagavond een ernstige poging gedaan dit standpunt ook bij de besturen der andere werkgeversorganisa ties in het bouwbedrijf ingang te doen vin den. Toen dit niet mogelijk bleek, hebben de vertegenwoordigers van de N.C.A.B. overeenkomstig de beslissing van het hoofdbestuur maandagavond aan de voor zitters der werknemersorganisaties in het bouwbedrijf doen weten dat het bestuur van de N.C.A.B. tot bekrachtiging van de C.A.O. bereid is". De heer H. Stamhuis, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Aannemers en Patroonsbond, legde in de loop van de avond een verklaring af dat hij hoopte dat de prettige samenwerking die er steeds tussen de werkgeversorganisaties bestaan heeft, voortgezet zal kunnen worden. Er zijn geen dreigementen geuit door de an dere partijen, die zouden kunnen wijzen op verbreking van de samenwerking in andere opzichten dan de houding tegen over de C.A.O. Friese afdeling niet akkoord De Friese afdeling van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond blijkt het niet eens te zijn met de gisteren door het hoofdbestuur bekend gemaakte bereidverklaring tot bekrachti ging van de C.A.O. De afdeling heeft het hoofdbestuur het volgende telegram ge zonden: „Gaan niet akkoord. Zeggen vertrou wen in het bestuur op. Achten ons niet ge bonden. Staken door. Teken niet". De afdeling Friesland, die veertien plaat selijke afdelingen met ongeveer tweehon derd leden heeft, probeert nu de andere provinciale afdelingen van de N.C.A.B. tot haar standpunt te brengen. De N.C.A.B. telt in totaal ongeveer 2100 leden De Raad van Bestuur Bouwbedrijf deelt ons mee dat het besluit van de N.C.A.B. in de houding en het standpunt van de overige bij hem aangesloten organisaties niet de minste wijziging zal brengen en de kracht van deze organisaties in geen en kel opzicht zal ondermijnen. Vakbonden verrast De besturen van de drie werknemei's- organisaties in het bouwbedrijf hebben gisteravond in Utrecht vergaderd. Namens de drie bonden deelde de voorzitter van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond, de heer Brandsma, na afloop hiervan me de, dat de beslissing van de N.C.A.B. een grote verrassing voor de werknemersbon den betekent. Men had niet verwacht, dat één organisatie zich los zou maken van de andere organisaties en zich bereid zou verklaren de C.A.O. onvoorwaardelijk te ondertekenen. Hedenochtend zullen de drie werknemersorganisaties zich in eigen kring beraden over het voorstel van de N.C.A.B., waarna hedenmiddag de uit spraak hierover van de drie hoofdbestu ren der werknemersbonden wordt ver wacht. Ook gisteravond was de landelijke sta kingsleiding nog niet in staat een juist beeld te geven van het aantal arbeiders, dat gisteren gestaakt heeft. Men schat dit aantal op rond 35.000. Vast staat evenwel dat alle werken, die door de drie werkne mersbonden besmet waren verklaard, ook stil hebben gelegen. Gisteravond is ook besproken het vraag stuk van uitkeringen aan niet- en anders- georganiseerden. Ook hierover zullen de bondsbesturen morgenochtend in eigen kring zich beraden, waarna hedenmiddag een gezamenlijk standpunt zal worden in genomen. Scherpe maatregelen Van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf vernemen wij, dat „heel enkele aannemers" zich. in strijd met de instructies van hun bonden, bereid hebben verklaard op de eisen der vakbonden in te gaan. De aanne mersbonden zullen tegen deze aannemers dc scherpste maatregelen nemen, aldus de woordvoerder van de Raad van Bestuur. Overleg mislukt Het overleg dat gisteren heeft plaats gehad tussen de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura, en de regering heeft tot dus verre geen resultaat opgeleverd. Na af loop deelde de Raad van Bestuur Bouw bedrijf gisteravond het volgende mee: „Hedenmorgen en hedenmiddag heeft een intens en langdurig overleg plaats gehad tussen de regering en de voor zitter van de Raad van Bestuur Bouw- voor de loonsverhoging, om zodoende hun concurrentiepositie te verbeteren tegenover aannemers die dat wel deden. Nu men niet mag doorberekenen staan eerstge noemde aannemers er moeilijk voor. Andere aannemers, zo wordt ons mede gedeeld, die wel in hun begroting van de loonsverhoging uitgingen en desondanks er in slaagden een opdracht te krijgen, ver zetten zich nu toch tegen de politiek van de regering om eventueel uit de doorbe rekening extra winsten te toucheren. De werkgeversbonden hebben zich des tijds unaniem verenigd met de niet-door- berekeningsregels van de vrijere loon politiek. Hadden de aannemers daartegen bezwaren, dan hadden zij die reeds het vorig jaar kenbaar kunnen maken, want reeds toen doorbrak de regering in feite de doorberekeningsclausule Dit is niet of in voldoende mate gebeurd. Voor zover men het heeft gedaan is daaraan onvoldoende ruchtbaarheid gegeven, hetgeen van aan nemerszijde ook is toegegeven. Zo wordt in het jongste nummer van het Centraal Orgaan voor de Bouwwereld „Cobouw", door de redactie er op gewezen dat de enige jaren geleden door de aannemers bonden ingestelde public relationsdienst weinig van zich heeft laten horen. „De aannemers schijnen dit moderne en nut tige middel voor het kweken van goed begrip bij het publiek nog niet te kunnen hanteren. De sfeer bij verschillende bon den is nog die van (nodeloze) geheimzin nigheid, in welke voor de aannemers schadelijke toestand zelfs door de meest kundige voorlichtingsman geen goed werk kan worden gedaan. Neen, van voorlich ting hebben de aannemers nog geen kaas gegeten", zo schrijft dit weekblad. Die ge heimzinnigheid wordt wel enigszins be grijpelijk wanneer men bedenkt dat menige aannemer bij zijn calculatie een voudigweg geen rekening heeft willen houden met een algemeen geaccepteerde regeringspolitiek. Binnenskamers, zo werd ons verteld, heeft er in de loop van de tweede helft van het vorig jaar wel overleg met de regering plaats gevonden, maar naar bui ten toe is nooit iets gebleken van de be zwaren die de aannemers tegen de nieuwe regeringspolitiek zouden hebben. Dit is hoogst betreurenswaardig. Men heeft het er toch kennelijk „op aan willen laten komen", een uiterst bedenkelijke houding. Dat de regering zich op het standpunt zou stellen dat de doorberekening ook niet zou mogen gelden voor contracten, die vóór het afkondigen van de vrijere loonpolitiek waren afgesloten kan eveneens als onjuist worden aangevochten. Toen immers kon den de aannemers daarmee onmogelijk re kening houden. Trouwens over dit laatste schijnt in de regering zelf enige verdeeld heid te bestaan. Met name minister Witte zou destijds de risico-clausule hebben wil len handhaven, tegen zijn collega's van Financiën. Sociale Zaken en Economie in, omdat hij daarmee de bouwprijzen laag kon houden. Hoe dit ook zij. daarmee zijn de aannemers niet vrijgepleit. Zij dienen de algemeen aanvaarde regels in acht te nemen op het moment dat zij daarmee be kend worden en hun calculatie daarop te baseren, zo meende men in vakkringen. bedrijf, waarbij opnieuw voorstellen van werkgeverszijde naar voren zijn ge bracht, teneinde een oplossing voor het conflict in de bouwnijverheid te vinden. Tot zijn leedwezen moet de Raad van Bestuur Bouwbedrijf meedelen dat zijn voorstellen terzake ook ditmaal door de regering zijn afgewezen". De heer Dura, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, deelde gister middag te vier uur schriftelijk mee de afwijzing van de door hem naar voren ge brachte voorstellen van minister De Pous te hebben ontvangen. Over de inhoud dier voorstellen deed noch de heer Dura, noch het ministerie van Economische Zaken vanavond mededelingen. De heer Dura deelde verder mee dat hem van verschei dene kanten gevraagd is nu aan alle onder handelingen definitief een einde te maken; niettemin wil hij alles blijven doen om een oplossing van het. conflict te bevorderen. Van de voorzitter van de Nederlandse Katholieke Aannemersbond. de heer J. P. A. Nelissen, vernamen wij dat het voorstel van deze bond gisteravond in de vergade ring van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf is gebracht cn door de partners in die raad ernstig wordt bestudeerd. Over de inhoud van het voorstel wilde de heer Nelissen zich nog niet uitlaten. Christelijk Convent stuurt telegram Het Convent der Christelijk-Sociale Or ganisaties heeft telegrafisch een beroep ge daan, te bevorderen dat aan het conflict zo spoedig mogelijk een einde komt. De sectie bouwnijverheid van het Ne derlands Verbond van Middenstandsver enigingen heeft gisteren de volgende ver klaring afgelegd. „Het bestuur van de sectie bouwnijver heid van het Nederlandse verbond van Middenstandsverenigingen heeft in zijn Het bezoek van het Peruviaanse staats hoofd dr. Manuel Prado aan Amster dam werd gisteren besloten met een rondvaart door de grachten. Hier wijst de Koningin haar gast op een der fraaie oude gevels aan de Keizers gracht. vergadering van. 7 maart de in het bouw bedrijf ontstane situatie in verband met de afgekondigde staking nader onder ogen gezien. Het bestuur betreurt het in ver band met de door de regering gestelde spelregels inzake de loonpolitiek, die door het bedrijfsleven zijn aanvaard, dat geen overeenstemming mogelijk is, hetgeen tot het uitbreken van het onderhavige con flict heeft geleid. Het stelt hierbij vast, dat bij de onder handelingen over de nieuwe C.A.O. met name van werkgeverszijde grote aantal len belanghebbenden niet zijn gekend Het wijst hierbij op onderaannemers en aannemers, waaronder die in de sectie bouwnijverheid van het N.V.M., die in an dere dan de verdragsluitende werkgevers organisaties zijn georganiseerd. Het bestuur acht deze situatie onbevre digend, omdat het nu voor de consequen ties wordt geplaatst van het mislukken van onderhandelingen, waaraan het geen deel heeft gehad. Het moet dan ook iedere verantwoordelijkheid voor het thans ont stane conflict van de hand wijzen". Van der Weele biedt bemiddeling aan De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, de heer P. G van der Weele heeft in telegrammen aan de Ministerraad, aan de Raad van Be stuur Bouwbedrijf en aan de Centrale Commissie Bouwnijverheid zijn diensten aangeboden tot bemiddeling in de sta kingssituatie. Volgens tot nu toe bij de landelijke sta kingsleiding binnengekomen berichten is vanmorgen overal gestaakt op de punten die door de landelijke en plaatselijke sta kingsleidingen waren aangegeven. Bij koud weer brengen vandaag de pre sident van Peru en mevrouw Prado en Prinses Beatrix hun bezoek aan Rotter dam. Na een tocht door de stad, waar overal langs de route vlaggen wapperden in de wind, arriveerde het gezelschap om tien over halfelf bij de ingang van het clubge bouw van de koninklijke roei- en zeilver- eniging „De Maas". Hier werd het ontvan gen door de burgemeester van Rotter dam mr. G .E. van Walsum, de comman dant maritieme middelen Rotterdam, kapitein-tei-zee J. F. Drijfhout van Hooff, de garnizoenscommandant van Rotter dam, luitenant-kolonel W. J. M. van Her- tum en de voorzitter van „De Maas", de heer P. J. van der Giessen. Op de kade langs de Veei-haven stond een erewacht opgesteld, gevormd door het korps mariniers met vaandel en vaan- delwacht, onder commando van de ma joor der mariniers D. Ruimschotel, met de marinierskapel onder leiding van de kapitein H. C. van Lijnschoten, allen in ceremonieel tenue. Na het spelen van het volkslied van Peru volgde de inspectie van de erewacht door de px-esident. Vervolgens werden door de negenjarige Leonard de Vos, zoon van wethouder De Vos, aan mevrouw Prado bloemen ge- of freerd. Prinses Beatrix mocht bloemen in ontvangst nemen, overhandigd door de kleindochter van de gemeentesecretaris, de zevenjarige Nicolette Schrok. Direct daarop volgde nog een verras sing. Gekleed in nationaal kostuum varx Peru stonden daar de zusjes Fieb en Fen ny Dijkshoorn. Samen droegen zij een groot Delfts blauw bord, dat zij, na het voorlezen in het Spaans van een opdracht, president Prado aanboden. Dit geschied de op initiatief van het Nederlands ver koopkantoor van organische meststoffen en dierlijke produkten in Delft. In het clubgebouw werden de genodig den voor de boottocht voorgesteld, waar na de vaart met de „Erasmus" begon. (Men zie voorts pagina 2)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1