Mode P.v.d.A. wil nationale sporttoto met onbeperkte hoofdprijzen ^^Brteven aan de redactie Overspanning op arbeidsmarkt in Noordholland dreigt Watervliet 2 reduceert kampioenskans Ambacht hobby gereedschap Piet Kee onderscheiden met internationale prijs DAVO-haarden 4 Hoofdinspecteur-directeur arbeidsvoorziening: Laros' kans op clubtitel van DCIJ gestegen Goede uitvoering van „Turnlust" Spaargelden van scholieren gestolen Gezellig feestvieren bij oud-onderofficieren Kordaat optreden van vijf jongens bij duinbrandje Voor 5 mei 'f 889.11 Luchtbrug op Agadir Posities sleepboten van Bureau Wijsmuller DINSDAG 8 MAART 196 0 In Noordholland is er sprake van een gunstige werkgelegenheid even wel met het bezwaar dat men een overspanning verwacht. Stakingen en dergelijke kunnen het beeld uiteraard veranderen, maar de situatie in de provincie gaat bedenkelijk veel lijken op die in 1956/57, aldus heeft van morgen de heer J. A. Snijder, hoofd inspecteur-directeur van de arbeids voorziening in Noordholland, ver klaard. Hij voegde er aan toe dat de geregistreerde arbeidsreserve mo menteel nog slechts iets meer dan 1 percent van de mannelijke beroeps bevolking bedraagt. Voor een gezon de arbeidsmarkt is dit percentage te klein. De arbeidsreserve zou min stens twe a drie percent moeten be dragen. Wat de vooruitzichten in de bouwnijver heid in de provincie betreft, verwacht de heer Snijders in Amsterdam, Haarlem en de IJmond een overspanning, in het Gooi en de Zaanstraak een behoorlijke span ning en in de rest van de provincie (Alk maar, Den Helder, Hoorn, de kop van Noordholland en West-Friesland) een aanvaardbaar evenwicht, evenwel met het risico dat de arbeiders naar het zui den gaan trekken. De geregistreerde arbeidsreserve aan mannen in de provincie daalde in februari opmerkelijk sterk, namelijk van 9347 op 7361 (van 1.9 naar 1.5 percent van de af hankelijke mannelijke beroepsbevolking). Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers bedroeg eind februari 6813 tegen 5883 eind januari. Er waren 978 werkloze vrouwen tegen 1113 in de maand er voor. Hier waren 6849 aanvragen van werkgevers (6424 eind januari). De belangrijke afneming van het aanbod van werkzoekenden bij de arbeidsbur- reaus is deels een gevolg geweest van de gunstige weersgesteldheid, deels van de verbeterde conjunctuur. Ook speelt een rol de geneigdheid van vele werkgevers om zo vroeg mogelijk in het jaar personeel te werven, omdat zij bij de huidige stand van het aanbod vre zen dat zij, wanneer straks de seizoens werkzaamheden op gang komen, over te weinig personeel zullen beschikken.h Het aantal bouwvakarbeiders liep terug met 600. Deze daling heeft de verwach tingen sterk overtroffen. Het aanbod van metaalarbeiders nam met 250 (van 551 tot 301) af, dat van landarbeiders met 260. Het aantal werkzoekende losse arbei ders daalde met 110. De groep minderge- schikte werkzoekenden verminderde met bijna 500. Dit is eveneens het gevolg van de grote personeelsbehoefte in verschei dene bedrijfstakken. De geregistreerde arbeidsreserve aan Kor] bal-week einde De belangrijkste wedstrijd voor de korf balvereniging „Watervliet" is zondag in Zeist in een teleurstellende en zeker onver wachte nederlaag van Watervliet 2 tegen Tovers 2 geëindigd. Hierdoor is de kam pioenskans van de groen-gele reserves weliswaar niet geheel verloren, doch wel aanmerkelijk gereduceerd. De Watervlie- ters hadden enige reserves, maar aan hen heeft het niet gelegen, aangezien de beide invalsters zelfs tot doelpunten kwamen. Tovers 2 begon deze wedstrijd meteen goed, want binnen de minuut ontstond uit een doorbraak een 10 voorsprong. Water vliet liet het hierbij niet en kwam evenzeer tot enige goede aanvallen, waaruit inval ster Hetty v. d. Ree uit een kleine kans bij de paal spoedig gelijk maakte (1—1). Na de vakwisseling demonstreerde Tovers ook in tweede opstelling over schutters te be schikken, die vrij spoedig wisten te scoren (21), maar daarna zorgde mevrouw Meyer—Sanders met een goed afstandschot voor een treffer (22). In de derde opstelling gaf de strijd een zelfde beeld als in de voorgaande periode. Ook nu hernam Tovers de leiding (32) en was het invalster Gerda Kabisch, die nog voor de rust de partijen op gelijke voet bracht (33). Zo goed als Watervliet 2 in de eerste speelhelft het evenwicht wist te bewaren, zo slecht verging het de Velsenaren na de hervatting. Zij konden blijkbaar niet op dreef komen, waarvan Tovers profiteerde. Binnen een kwartier had het team drie doelpunten voorsprong (6—3). Toch geluk te het eerst Gerda Kabisch en daarna Berghuis de achterstand in te lopen tot 65, gevolgd door enige geringe kansen op de gelijkmaker. Toen Tovers enige minu ten voor het einde gelukkiger was met schieten, kon Watervliet een 75 neder laag noteren. Op eigen terrein leed ook Watervliet 3 een nederlaag tegen het technisch betere Aurora uit Haarlem, dat de eerste speel- helft met een regelmatig opgevoerde voor sprong afsloot. Pas na de hervatting wist Hellie Alon uit een doorbraak tegen te sco ren (13). Wel speelde Watervliet 3 met de wind mee beter dan voor de rust, maar zag toch geen kans te doelpunten. Ducrocq bracht de eindstand op 24, in het voor deel van Aurora. FELLE STRIJD VAN BEVERWIJKSE WIELRIJDERS De derde wedstrijd die de rennersclub ..Kennemerland" te Beverwijk voor de wintercompetitie heeft gehouden, werd gekenmerkt door een grote deelname van de renners, die ook nu weer fel maar sportief om de eerste plaatsen streden. De uitslagen luiden: A-klasse 54 km: 1. C. Lute, 2. C. Dullemans, 3. W. Vleesman, 4. J. Groot, 5. B. de Reus, 6. W. Eelsink, 7. G. Timmer, 8. W. Zonneveld, 9. Winke- '.aar, 10. H. Castricum. B-klasse 30 km: 1. Piepers, 2. J. Stet, 3. P. van der Bos, 4. H. Wester. C-klasse 35 km: 1. Weeda. 2. Hijne, 3. Luten, 4. L. Zonneveld, 5. Wentink, 6. Hulscher, 7. Lieftink, 8. Bobeldijk, 9. Dul lemans, 10. IJkmans, 11. Hogehuis. Adspiranten 20 km: 1. Rasch, 2. G. van der Winden, 3. Serpentie, 4. Slotenmaker, 5. Brakenhof, 6. P. van der Bos, 7. Ulhaken. het eind van februari van ongeveer 7350 is verdeeld in seizoenswerkloosheid 1200, wrijvingswerkloosheid 2150, minder ge- schikten 3300, structuurwerkloosheid 650 en conjunctuurwerkloosheid geen. In de bouwnijverheid daalde het aanbod van 1169 tot 564. De vraag steeg van 655 tot 888. In verschillende beroepen (onder andere schilders) is het aantal werkzoe kenden sterk verminderd. De personeels- vraag nam met 230 toe, waarbij de be langstelling vooral uitgaat naar vaklie den, met name schilders, timmerlieden, metselaars en stukadoors. Thans over treft de personeelsbehoefte die van fe bruari 1959 belangrijk. In Haarlem De situatie in het district Haarlem sluit zich in grote lijnen aan bij die in de pro vincie. Een uitzondering is de sector ho recabedrijven, waar het aanbod steeg van 12 tot 55. Dit is hoofdzakelijk te verklaren door de sluiting van enkele bedrijven, zo als „De Leeuwerik" en de kleine Brink- mann. Het hier vrijgekomen personeel zal naar men verwacht, weer spoedig aan het werk zijn. In Zandvoort bij voorbeeld is er reeds een grote vraag naar horeca-per- soneel. In totaal daalde het arbeidsaan bod in Haarlem van 757 eind januari tot 641 eind februari. De voorwedstrijd van het DCY-dam- toernooi is ten einde De eregroep, die om de clubtitel van DCY speelt, wordt ge vormd door H. Laros, P. Roozenburg, B. Dukel, Theo Tielrooy, P. v.d. Berg en ir. M. Krijgsman. Door de bepaling dat het aantal behaal de punten behouden blijft is de kans zeer groot dat Henk Laros de clubtitel wint. Na zijn overwinning op Van Tielrooy heeft hij na elf partijen en 22 punten, een voor sprong op alle overige spelers. De groep van twaalf spelers (G. Postma, Tommy Postma, v.d. Steen, A. W. Beuke- ma, H. Swier, J. van Straten, H. Gerre- vink, Morseld, J. de Boer, J C. Apeldoorn, J. Koppelman en Leo Binkhorst) gaat spe len om de vier .staartborden" van het le tiental van DCY. Deze week waren de uit slagen; A. W. Beukema wint van T. Postma. Beukema remise met Gerre- vink, J. van Straten wint van Apel doorn, Morseld wint van J. de Boer. In de 2e klasse waren de resultaten; Ott. remise met C. Kaan, W. Gomes verliest van Piet Binkhorst. In een zo goed als geheel bezet Kenne- mer Theater heeft de Beverwijkse gym nastiek vereniging „Turnlust" zondagmid dag de eerste van twee jeugduitvoeringen gegeven. Turnlust staat aan de vooravond van het 50-jarig bestaan dat men in 1961 hoopt te herdenken. Een uit veertien nummers bestaand pro gramma werd door de jeugd uitgevoerd. De kleuters voerden enige aardige num mers ten tonele, waarbij kabouters en elf jes niet ontbraken. De iets oudere meisjes demonstreerden aan evenwichtsbalk en brug (ongelijke leggers). Springen en werken op de lange mat was een kolfje naar de hand van de jeugd. Na de pauze kreeg men een goed nummer ringen van de dames junioren en een groep jongens te zien. Oefeningen aan rekstok, brug en kastspringen werden door de jongens goed uitgevoerd. Een vrije oefening van de da mes junioren vormde een waardig besluit van deze verzorgde uitvoering. Mej. Rol en de heer Oostdam kregen bloemen en sigaren voor hun prima leiding op deze middag. In de nacht van vrijdag op zaterdag is er in de St. Augustinusschool aan de Dorpsstraat te Castricum ongewenst be zoek geweest. Voor circa 45 aan spaar gelden van de kinderen is ontvreemd. De inbreker(s) heeft (hebben) zich via verbreking van een ruit aan de achterzijde van het nieuwe schoolgebouw toegang ver schaft en alle leslokalen zijn aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. In enkele daarvan werd de lessenaar van de onderwijzer opengebroken en daaruit het geld ontvreemd. Ook het noodschooltje naast het schoolgebouw werd onderzocht. Hier werd echter niets vermist. De districtsrecherche is met een speur hond aan het werk geweest om te trachten een spoor van de eventuele (dader(s) te ontdekken. RUIM 300 MENSEN BEZOCHTEN EXPOSITIE AAN DENNENSTRAAT De tentoonstelling van foto's, schilderijen en beeldhouwwerkjes in de afgelopen week in het keldertje aan de Dennenstraat te Beverwijk ten bate van de „Doe Open"- sleutelactie gehouden, is voor wat het be zoek betreft een succes geweest. Ruim driehonderd mensen hebben een bezoek gebracht aan de bijzonder smaakvol inge richte expositie. Er waren artistiek ver antwoorde foto's te zien van de Bever wijkse fotograaf René van der Meulen, verfijnd beeldhouwwerk van Nico Been tjes en veelbelovende schilderstukjes van Martin Schouten. Er is altijd grote belangstelling voor de feestavonden van de Koninklijke Neder landse Bond van Oud-Onderofficieren. Ook de feestavond die de afdeling Kenne merland van deze bond zaterdagavond in De Griffioen te IJmuiden organiseerde, mocht er weer zijn. Zoals men nu al zeker tien jaren heeft gedaan, had men ook nu weer een beroep gedaan op Luc Molenkamp. Deze heer weet heel goed, hoe een feestavond gezel lig moet worden gemaakt. Hij organiseert tal van spelletjes en laat verder de men sen dansen. Een enkel mopje er tussen door en de avond is geslaagd. Zo was het zaterdag, toen men met groot enthousias me danste op de muziek van de Fire Flies, die zich dapper en goed weerden. Vol vuur vouwden de dames kranten open op de vloer voor de heren, die haar dan weer op moesten vangen, en met datzelfde vuur weerde men zich in alle spelletjes, die de heer Molenkamp verzon. Er was natuur lijk ook een verloting, waarvoor tal van bedrijven prijzen beschikbaar hadden ge steld en naar de zin van de aanwezigen kwam het einde tenslotte veel te vroeg. De avond werd geopend door de secre taris. de heer F. Ultzen, die de door ziekte verhinderde voorzitter A. Nederhand ver ving. Hij wees op de grote uitgave, die elk jaar weer wordt gevergd door de contribu tie aan de bond. Daarom moet men behal ve de leden (oud-onderofficieren) en aspi rant-leden (onderofficieren) veel dona teurs hebben. Aan de feestavonden zal het niet liggen, want veel donateurs wa ren opgekomen, en zij hebben zich best geamuseerd. Sommigen verzorgden zelfs een bijdrage aan het programma. MEJ. TURKSTRA (THE SMASH) IN NEDERLANDS VOLLEYBAL-TEAM Santpoorts volleybalteam moest in het team van de Castricumse volleybalclub „The Smash" zijn meerdere erkennen. Het kreeg een 3-0 nederlaag te slikken en daar mede zijn de Castricummers al dichter bij het kampioenschap en de overgang naai de hoofdklasse gekomen. De overwinningen blijven zich overigens ook bij de jeugd op stapelen. want zowel tegen Tempo als Octopus boekte dit team goede overwin ningen. Voor de Smash-dames is verheugend dat hun medespeelster, mej. Turkstra. donder dag 10 maart in de Dierentuin te Den Haag in het Nederlands damesteam zal meespe len tegen het team van Oost-Duitsland. „TALOELAII" VOOR VOLKS ONDERWIJS Het bestuur van de afdeling Velsen- IJmuiden van Volksonderwijs houdt in samenwerking met de Centrale Ouderraad en Nederlandse Onderwijzersvereniging op woensdag 16 maart een toneel-feestavond in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost. De On derwijzers Toneelvereniging Kennemer land, die jaarlijks ook de toneelvoorstel lingen voor de schooljeugd ter gelegenheid van de St. Nicolaasviering verzorgt, zal opvoeren de vrolijke thriller „Taloelah". Advertentie !v55??Sf§ en The Harriet Cohen Foundation in Lon den heeft haar jaarlijkse internationale muziekprijs (the international award), die dit jaar voor orgel was bestemd, toe gekend aan de Haarlemse stadsorganist Piet Kee. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de heer Kee hiervan in kennis gesteld De prijs zal in mei, in de Nederlandse ambassade in Londen, aan de bekroonde worden overhandigd. The Harriet Cohen Foundation, stichting voor internationale muziekprijzen, heeft uiteraard nog niet bekend gemaakt op welke gronden tot de toekenning van de prijs aan de Nederlandse organist beslo ten is, maar het is hoogst waarschijnlijk dat de concerten, die Piet Kee in de herfst van 1958 en 1959 in de London Festival Hall gaf op uitnodiging van de London County Council, en ook zijn veelvuldige orgelbespelingen onder andere op Ne derlandse orgels voor de B.B.C., hier bij doorslaggevend zijn geweest. Deze be spelingen hebben een bijzonder goede ont vangst gehad. De internationale prijs van de Harriet Cohen Foundation is al eens eerder aan Nederlanders uitgereikt, namelijk aan de pianisten Theo Bruins en Daniel Wayen- berg. Zaterdagavond werd de Castricumse brandweer gealarmeerd voor een duin brandje nabü het Bakkummerstrand. Het bleek dat door het achteloos wegwerpen van een peukje sigaret de helmbeplanting was gaan smeulen. Daarna volgde brand; het vuur breidde zich snel uit. Een vijftal knapen in de leeftijd van 12—17 jaar, die op het parkeerterrein na bij het strand aan het voetballen waren, zagen een motorrijder met een stuk hout proberen het vuur te blussen. De jongelui snelden de man te hulp. Eén van de jon gens, de 16-jarige H. Molenaar sloeg een ruitje van het op het parkeerterrein staan de gebouwtje in: hij kon toen de politie bellen. Hoewel reeds circa 400 m2 helm beplanting door het vuur was verteerd, slaagde men er gezamenlijk in het vuur te doven. Toen de brandweer arriveerde behoefde deze dan ook niet meer op te treden. De collecte van het comité „Herdenking en viering 5 Mei" ten bate van de 5 mei viering in Velsen heeft in totaal J 889,11 opgebracht. De opbrengst luidde per wijk: Velsen-Noord f 324,20, IJmuiden-West 89,21, IJmuiden-Oost 50, Driehuis 161.38, Velsen-Velserbeek 172.08, Sant poort. 40.24, Santpoort-Noord 52. Het comité dankt de gevers hartelijk voor hun gaven. ONDER WIJS VOORDRACHT B. en W. van Velsen stellen voor de heer B. R. Smit, thans werkzaam als on derwijzer in tijdelijke dienst aan de open bare lagere Professor van der Leeuwschool te IJmuiden, met ingang van 1 april 1960 in vaste dienst te benoemen. Advertentie ALLE MODELLEN LOENDERSLOOT CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 De Partij van de Arbeid zal zich bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de Loterijwet in de Tweede Kamer in grote meerderheid uitspreken voor een nationale sporttoto met ongelimiteerde hoofdprijzen, een maximale inzet van twee gulden per deelnemer en waarvan de baten ten goede zullen komen aan de sport. Deze verklaring is zaterdag afge legd door de heer E. Meester, secretaris van de P.v.d.A., tijdens de jaarlijkse sportconferentie van de Dr. Wiardi Beck- manstichting, het wetenschappelijk bu reau van de Partij van de Arbeid in Rot terdam. De heer Meester voegde eraan toe dat er zijns inziens bovendien ruimte is voor een tweede nationale voetbalpool, waarvan de opbrengsten zouden kunnen worden gebruikt voor charitatieve doel einden. Een dergelijke tweede pool zou het publiek een keuze-mogelijkheid bie den en bovendien aansluiten bij de situa tie, die langzamerhand in ons land is ge groeid. „In feite moet eigenlijk de overheid voor het geld zorgen, gezien de betekenis van de sport in het maatschappelijk le ven, zei hij voorts. Maar het is duidelijk dat de rijkssubsidies niet voldoende zul len zijn. Daarom kan men de toto niet zo maar afwijzen, want er zijn ook morele bezwaren tegen het laten voortbestaan van een noodsituatie op sportgebied". Er was voor deze sportconferentie, die de onlangs door de minister en staatsse cretarissen van O., K. en W. gepubliceer de „nota betreffende de lichamelijke vor- (Verkort weergegeven) Voortuintjes. De gemeentelijke plant soenendienst is in I.Jmuiden-West, in sa menwerking met bouwers, overgegaan tot aanleg en beheer van voortuintjes in ver scheidene straten. Wanneer deze aanplantingen in bloei staan, heeft men een mooi beeld van di verse beplantingen, welke niet worden onderbroken door afscheidingsmuur tjes en heiningen, terwijl een regelmatig onderhoud hierin ook een woord mee spreekt. Als straks de bouw meer besloten raakt, het opstuiven van zand vermindert, de be woners zelf het inwaaiende papier uit de voortuinen houden, dan kan het geheel in aantrekkelijkheid winnen. Boven zoeven genoemde voorwaarden heeft men dan nog de medewerking nodig van bezorgers van drukwerken en vooral reclamefolders. Sommige bezorgers(sters) van folders van Ier goeder faam bekend staande firma's in Umuiden hebben de gewoonte dwars door alle aanplantingen te marcheren. Een vraag op zichzelf is: mag men 's morgens voor 6 uur of 's avonds na 23 uur zonder toestemming van de bewoner diens gehuurde of in eigendom verkregen grond betreden om in de brievenbus een folder te slaan? Alle respect voor hem die met het ver spreiden van drukwerken zijn inkomen wil verhogen, maar loop daarbij dan niet door dik en dun in de nacht. Wellicht dat door dit „ingezonden" men tot een gesprek komt, met het uiteindelijke resultaat, dat de met zorg aangelegde tuintjes mooi blijven entot toezicht op nachtarbeid. C. VAN DOORN, Herculesstraat 25, IJmuiden Na de ramp te Agadir is een lucht brug opgezet om de slachtoffers te evacueren. Een kijkje in een Ameri kaans toestel, dat gewonde bewoners van de getroffen stad in veiligheid brengt. AQUARIUMVERENIGING OPGERICHT Wederom is Heemskerk met een nieuwe vereniging verrijkt. Opgericht is de aqua riumvereniging „Assumburg". In het her vormde jeugdgebouw aan de Ten Kate- straat werd een bijeenkomst gehouden waar de heer Doornenbal een inleiding hield over het kweken van vis. Na afloop hiervan volgde een levendige discussie. Deze vereniging voorziet in een behoefte, hetgeen blijkt uit het feit dat de club avonden goed worden bezocht. Elke twee de vrijdag van de maand wordt een bijeen komst gehouden. 1 ming en sport" tot onderwerp der dis cussies had, een zeer grote belangstelling van de zijde van dé sportbonden, onder wijsorganisaties en regionale overheden. In het algemeen toonde men zich dank baar voor de publikatie van de nota, die zoals de voorzitter, drs. G. M. Neder- horst verklaarde voor de eerste keer in de parlementaire geschiedenis in Ne derland een debat over de sport mogelijk maakte. Maar er was bij alle sprekers ook scherpe critiek op de verschillende conclusies in het stuk. De heer Meester vatte zijn bezwaren sa men in de conclusie dat het optimisme in de regeringsnota ongegrond en gevaarlijk is. Hij wees óp de taak van de politieke partijen om de voorwaarden te scheppen, waardoor de sport' kan worden beoefend op de wijze, zoals iedereeen dat verkiest. In Nederland, aldus de heer Meester, is er veel minder plaats voor recreatie dan in andere landen. Hij vond het bijzonder verontrustend dat er in ons land kinderen zijn, die nog nooit een uur gymnastiekles hebben gehad. Ook de heer K. van Driel, hoofd van de afdeling sport van het Rotterdams bu reau voor volksontwikkeling, zei in zijn inleiding het zeer positief te vinden dat in de nota wordt gesproken van uitbreiding van het aantal lesuren lichamelijke vor ming bij het basis-onderwijs. „Maar waar moeten die lessen worden gehou den?", vroeg hij zich af. „En wie moet die lessen geven?". Hij berekende dat het huidige tekort aan gymnastieklokalen reeds 2000 is. Om dit tekort weg te werken moeten in de toekomst jaarlijks 100 loka len worden gebouwd, dat is drie keer zo veel als thans. Daarbij is nog geen reke ning gehouden met de uitbreiding van het aantal lesuren en met de jaarlijkse groei van de bevolking. Hij vond het onjuist de gymnastieklessen door vakleraren te la ten geven, omdat op een enkele uitzon dering na hun belangstelling te zeer an ders is gericht. De heer Van Driel pleitte voorts voor de bouw van overdekte school- instructiezwembaden. De secretaris van de Nederlandse Sport federatie, dr. W. van Zijll, besteedde voor al aandacht aan het proces van de in dustrialisatie met de daaraan verbonden problemen op het punt van recreatie. Hij voorspelde een toenemende behoef te aan sportbeoefening en vond het daar om zo jammer dat de regeringsnota zo weinig aanknopingspunten voor het beleid in de toekomst heeft. Dr. Van Zijll vestigde ook de aandacht op verontrustende rapporten van school artsen. Meer dan vijftig percent van de jeugd heeft lichte of ernstiger lichamelij ke afwijkingen, 65 percent der militairen kan niet zwemmen. „Ontstaat niet een steeds zwakkere bevolking?", vroeg hij zich af. De toto geeft alleen een oplossing voor de financiering van de „huishouding" der sportorganisaties, niet voor die van de aanleg van velden en de bouw van sport hallen. De Nederlandse sportfederatie heeft daarom de regering verzocht met een financieringsplan te komen. 's Middags was er voor de aanwezigen gelegenheid om vragen te stellen aan een forum. K.V.P. EN ACTUELE PROBLEMEN. De afdeling Beverwijk van de K.V.P. houdt vrijdag aanstaande in zaal Timmer een vergadering. Op deze bijeenkomst zal de secretaris van de K.V.P. en lid van de Tweede Kamer, dr. L. A. H. Albering, een inleiding houden over het onderwerp „Actuele problemen in de binnenlandse politiek". MARKTBERICHT. De noteringen bij de Beverwijkse groen teveiling waren maandag: waspeen 24— 52, spinazie 75—94, rabarber 45—94, boe renkool 28—53, rode kool 2349, peen 34— 46, uien 8—20, prei 44—93; spruiten 28—76. EERSTE NARCISSEN VAN DE KOUDE GROND. Maandag werden aan de bloemenveiling „Het Centrum" te Beverwijk de eerste narcissen van de koude grond aangevoerd. Het waren Early Glorss, waarvoor 24 cent per 10 stuks betaald werd. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) „La femme et la fleur", met deze lok roep worden alle vrouwen, die er belang stelling voor hebben het droompaleis van de vrouw, in casu de Damesbeurs, binnen getroond. Het meest toepasselijk is deze benaming wel voor de modeshow, die daar enkele malen per dag door de firma Stou- tenbeek gehouden wordt. Deze show geeft een presentatie van wat de doorsnee Ne derlandse vrouw, die over een niet al te groot kleedbudget beschikt, zich toch nog op velerlei gebied kan veroorloven. Niet alleen aan de slanke vrouw wordt aandacht besteed, maar evenzo aan de wat oudere en forsere figuren, die, laten we eerlijk zijn, toch een belangrijk percen tage vertegenwoordigen van de Neder landse vrouw. Maar we hoeven ons daar over niet meer, zoals vroeger, ernstig be zorgd te maken, want de mode is iedereen terwille. Elke vrouw kan er dit seizoen smaakvol en elegant gekleed uitzien. Het klinkt ons van alle kanten tegemoet: de mode is deze zomer „free and easy" en we kunnen onze eigen voorkeur volgen. Voor de grote maten zijn de zuiver zijden japonnen in juichende bloemdessins wel bijzonder geschikt. Evenals de rechtval lende tailleurs met het jasje tot op de heup in één van die mooie Prince de Galles rui ten. We zagen veel bloemdessins en het rozenmotief blijkt nog steeds zeer favoriet te zijn. Een wollen tresgarnering of grote sier- stiksels langs kraag en manchetten vor men een levendige noot, evenals een gar nering van wit zwart genopte gesatineer de katoen op een geklede zwarte japon. De zomermantels van Shetland wol in zachte pasteltinten of marineblauw met wit zullen in de zomer ook goede diensten bewijzen. Het „zwaluwstaartje" van Dior vonden we terug in een van achteren even afstaand tailleurjasje. Het was een collectie, die voor iedere gelegenheid en iedere beurs wat te bieden heeft en daarmee de Damesbeurs extra attractief maakt. De nieuwe mode, die dit seizoen voor de Nederlandse vrouw gecreëerd is, heeft het vrouwelijk silhouet weer in evenwicht gebracht. Het zijn echter niet alleen de ont werpen, die „de vrouw" tot haar recht doen komen, maar vooral ook de stoffen, die voor de zomer zo heerlijk zonnig en juichend kunnen zijn. Dat er onbeperkte mogelijkheden tot variëren bestaan wat betreft het materiaal hebben we kunnen constateren tijdens een show, die namens Nouveauté gehouden werd van Boussac stoffen. Het is iedere keer weer verrassend te zien, tot welke prestaties deze beroemde Franse stoffen- koning in staat is. Zijn materiaal bestaat alleen uit katoenen stoffen, maar die zijn veelal zó geperfectioneerd, dat ze nauwelijks van echte zijden stoffen te on derscheiden zijn En als dan de modellen nog ontworpen zijn door vooraanstaande Parijse couturiers en getoond worden door elegante Franse mannequins, zal het u niet verbazen dat velen in de ban raakten van deze echte couture-collectie. - We zagen uitbundige zonnejurkjes met lage dedossé's; meer eenvoudige model letjes, met over het algemeen een grote af staande kraag; en ook zeer geklede cock tail- en avond japonnen, die vaak met een lange wijd uitstaande mantel gecomple teerd werden. Het waren dit keer echter niet zo zeer de ontwerpen, die ons boeiden, als wel de soe- pelvallende stoffen met prachtige drukken en in gewaagde kleurencombinaties. Bloemdessins in de meest uiteenlopende variaties van zeer grote tot kleine boeket jes toe, op een effen ondergrond of op een streepdessin gedrukt en zelfs op een struc tuurweefsel, hetgeen een levendig effect gaf. De door Parijs uitgeroepen kleuren combinaties voor dit seizoen: zwart of bruin met wit en roze met groen waren in allerlei toonaarden uitgevoerd. De mode van het komende seizoen is lucratief voor de stoffenfabrikanten en zaken; de rokken worden wijd geplooid of gerimpeld aange zet en zijn nog voorzien van grote zakken, de kragen zijn zo kolossaal, dat ze een cape lijken te vormen, hetgeen, vooral wanneer ze van een effen witte piqué of organza zijn, een gracieus effect geeft. De robe-chemisier met een driekwart ingezette mouw mag in geen enkele zomer- garderobe ontbreken; evenmin als de ef fen leren ceintuur, die in één van de hoofd tonen van de imprimé gekozen moet wor den. Katy De zeesleper „Noordholland" van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden is op 2 maart te Boston aangekomen, waar het schip nu nog ligt. De „Utrecht" is nog te New York. De „Zeeland" is op 6 maart uit Boston naar Rotterdam vertrokken met het vlieg kampschip „Saginaw Bay". Men had al eerder moeten vertrekken voor de reis van 330 mijl naar Simons' scheepssloperij N.V., maar zeer slecht weer met veel sneeuw stormen noodzaakte tot uitstel. De „Zee land" komt vermoedelijk eind maart in Rotterdam aan. De „Cycloop" is op 1 maart uit Burutu naar zee vertrokken. De „Titan" is op 7 maart te IJmuiden teruggekeerd De „Friesland" is op 6 maart Las Palmas ge passeerd op weg naar Burutu met lichters. De „Stentor" is uit IJmuiden naar zee ver trokken. De „Nestor", „Hector" en „Sim- son zijn in IJmuiden. VERGADERING KMAC. De Sportcommissie van de Kennemer Motor en Auto Club (K.M.A.C.) heeft voor haar leden een vergadering uitgeschreven op maandag 14 maart in Hotel „Park zicht" te Beverwijk, waar aan de hand van het K.N.M.V.-reglement een praatje ge houden zal worden over de moeilijkheden die zich kunnen voordoen bij het rijden van oriënteringsritten. Ook niet-leden zijn welkom. RAADSVERGADERING VOOR RADIO. De openbare vergadering van de ge meenteraad van Beverwijk over de IJmond-indeling, die woensdagavond om halfacht begint, zal via de Radiodist-. over de derde lijn te beluisteren zün

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4