CKV behandelt talrijke visserij-vraagstukken Eerste tien boekencollecties de deur uitgegaan IJmond I-heren promoveren Havenberichten Agenda voor IJmond en Haarlem J. de Boer kampioen tweede klasse Jeugdig initiatief voor actie viermaal Z-N ■KOOPJE VAN DE WEDq DINSDAG 8 MAART 1960 Centrale lectuurvoorziening aan scholen Veisend J muiden Beverwijk Haarlem „Een jaar regering zonder P.v.d.A." Kerkelijk Nieuws Evangelisatie-actie van Baptisten-gemeente Markt voor dierenasiel Kermisexploitanten kwamen inschrijven ZAALHANDBAL KAV (Velsen-Noord) heeft nieuwe presidente Damkampioenschap K'land Ledenwinst voor VARA in Heemskerk De gemeentelijke stichting Centrale Lectuurvoorziening ten behoeve van Scholen in Velsen heeft maandag de eerste tien van de vijfendertig lagere scholen in Velsen voorzien van een collectie boeken. Het aantal boeken per collectie staat gelijk met anderhalf maal het aantal leerlingen van de betreffende klas. Het zijn uitsluitend de vijfde en zesde klassen, die boeken ter beschikking krijgen. Het is de taak van de onderwijzer de boeken uit te lenen aan zijn leer lingen. Dit gebeurt eens per week, meestal op zaterdag. Dan hebben de kinderen voor het weekeinde een boek. voor In de kelder van de gemeentebibliotheek aan Plein 1945 in IJmuiden is een aparte ruimte ingericht voor lectuurvoorziening aan scholen. Hier zetelt mevrouw Th. Hui- gens-Bal tussen, gediplomeerd jeugdbi- bliothekaresse. Zij stelt de basis-collectie samen. In overleg met de onderwijzers kan die later worden aangevuld of gewij zigd, al naar behoefte. Iedere school krijgt een plank met daaraan een catalogusbak je. Het uitleensysteem en de catalogus zijn zo eenvoudig dat de kinderen er ge makkelijk ,mee overweg kunnen. Onder wijzers kunnen boeken aanvragen die aansluiten op de leerstof. De lectuurvoorziening geschiedt aan zo wel openbare als bijzondere scholen. Er is echter met de speciale wensen van de verschillende richtingen rekening gehou den. De directrice van de rooms-katholie- ke leeszaal staat mevrouw Huigens terzij de bij het samenstellen van de collecties voor de katholieke scholen. Er zijn aparte catalogi voor protestants-christelijk en rooms-katholiek gerichte lectuur. De Centrale Lectuurvoorziening ten be hoeve van Scholen in Velsen staat geheel los van de gemeentebibliotheek. Wel wordt daar al het werk gedaan wat er mee is verbonden. Er zullen geregeld ronden worden gemaakt langs de scholen om ka potte boeken af te halen en nieuwe te brengen. De collecties bevatten overwegend boe ken met een instructieve inslag. In alle exemplaren heeft mevrouw Huigens een papier geplakt met een korte weergave van de inhoud. Dit vergemakkelijkt het uitzoeken. Onderwijzers die hebben kennis ge- DINSDAG 8 MAART Thalia, 20 uur: „Kiss me deadly". WOENSDAG 9 MAART Thalia, 20 uur: „Kiss me deadly". Rex, 20 uur: „Een vrouw wist te veel". Raadhuis, 19.30 uur vergadering raad Velsen. DINSDAG 8 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De neven". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Op stand der gladiatoren". „De Banjaert, Wijk aan Zee: 10 uur: Vergadering vrouwengroepen van de Partij van de Arbeid uit Beverwijk, Vel sen-Noord en IJmuiden. Doopsgezinde kerk, Meerstraat, 19.30 20 uur: Lijdensmeditatie. WOENSDAG 9 MAART Bioscopen: Als dinsdag. Speeltuingebouw „Grapy", Moensplein, 20 uur: Viering éénjarig bestaan van de N.V.V.-Vrouwengroep. Het Centrum, 20 uur: Jaarvergadering afdeling Beverwijk van de V.A.R.A. Stadsschouwburg: Woensdag 20 uur: Het Nederlands Ballet. Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: con cert N.Ph.O. Minerva Theater: Woensdag 20 uur: Bal let Salaz. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Maïtresse", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Voor wie de klok luidt". Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Slaapkamergeheimpjes", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Ferry to Hong kong", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „De liefdesnachten van Lu- cretia", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Anna", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Les quatre cents coups", 18 j. Donderdag 20.15 uur: „Summermadness", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwijnen moest", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Bengaalse brigade",'14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „De muis die brulde", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: „Razzia", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Remonstrantenhuis (Wilhelminastr. 22): Tot 17 maart op zondag, maandag, dinsdag en woensdag van 13 tot 16 uur: tentoon stelling van werken van Freek Souwer. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 20 maart op werkdagen van 1317 uur: expositie van werken van Alechinsk}', Appel, Corneille, Jorn en Nanninga. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april dagelijks van 10—22 uur: ex positie van grafieken van Henk Huig. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 28 maart dagelijks van 10—13, 14_17 en 1921 uur en zondags van 14— 17 uur: expositie Interscholair Jeugdtoer- nooi. H. W, Mesdaglaan 17 (Heemstede): Tot 21 maart dagelijks van 11—16 uur: expo- "it.ie van aquarellen van Bernine Stuart. DIVERSEN Krelagehuis: Vandaag 19—23 uur en woensdag 10—17 en 19—23 uur: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw. (Verder raadplege men de rubriek „Uit- ~aan in Haarlem" van vrijdag 4 maart.) maakt met deze stichting waren enthou siast. Mevrouw Huigens, die meer dan een dagtaak aan deze bijzondere instelling heeft, hoopt op steeds meer aanmeldingen van scholen en op steeds meer vragen van de zijde van de onderwijzers Alleen dan is het mogelijk tot een perfecte boeken collectie te komen. In september hoopt men alle Velsense scholen van boeken te hebben voorzien. Dat zou betekenen dat de gehele opzet in een jaar voltooid is, want in oktober 1959 werden de eerste voorbereidingen getroffen. De voornaamste bedoeling van de stich ting is alle schoolkinderen in aanraking te laten komen met goede lectuur. De heer Tj. Meyer, directeur van de gemeentebi bliotheek koestert de hoop dat deze kin deren toekomstige afnemers zullen zijn van de studieboeken in zijn bibliotheek. Nog te veel lezers zoeken een roman en laten de studieboeken (alle niet-romans) links liggen. Velsen is niet de eerste Nederlandse ge meente met een centrale lectuurvoorzie ning aan scholen. Onder andere Veendam, Enschede, Dordrecht, Sneek en Schiedam zijn reeds voorgegaan. Men kan het Nederlandse volk alleen dan meeslepen en bezielen als men met nieuwe beginselen komt. Beginselen, die gebaseerd zijn op de menselijke ver antwoordelijkheid tegenover God. niet een verantwoordelijkheid tegenover menselij ke normen in de vorm van doelmatigheids- punten. Een eigen verantwoordelijkheid, die in deze tijd van grote machtsconcen traties bitter nodig is. Draagt de staat al leen verantwoordelijkheid dan zal die in administratieve rompslomp verzanden. Woorden van deze strekking sprak het C. H. Tweede kamerlid F. H. van de We tering tijdens een vergadering van de c. h.-kiesvereniging Velsen, die maandag avond werd gehouden. Hij achtte het een gezonde toestand dat er een eind is geko men aan de ongezonde toestand van de compromiskabinetten en er een grote par tij in de oppositie is. Mits deze opposanten met reële en constructieve tegenvoorstel len komen en niet, zoals de Partij van de Arbeid, hun beginselen over boord gooien en zich verliezen in een opportunistische tegenwerking. De welvaart is niet te dan ken aan het socialisme maar aan de tech nische vooruitgang, waarvan de grote be drijven meer profiteren en de massa min der. Er is in 1959 niet een volkomen ande re regering gekomen, omdat er altijd een continuïteit is die men niet mag ontken nen. Zó kampt de tegenwoordige regering' met moeilijkheden die tijdens het P.v.d.A verleden zijn ontstaan. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Austerlitz (toez.) K. Blei vicaris te Utrecht. Aangenomen naar Gou- driaan-Ottoland H. Binnekamp, kand. te Utrecht. Bedankt voor Waddinxveen (vac. J. van der Haar) H. N. van Hensbergen te Renkum. Geref. Kerken Beroepen te Rijswijk (vac. wijlen S. van Popta) S. A. Woenstra te Woerden; t.e IJlst E. C. Kim, kand. te Groningen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Benthuizen M. Blok te Rijssen. De baptisten-gemeente „IJmond" gaat op woensdag 9 en donderdag 10 maart evangelisatie-samenkomsten organiseren. Het motto van deze samenkomsten is „Al les is geschied en nog is er plaats". In de Doopsgezinde Kerk aan de Helm straat te IJmuiden zal woensdagavond om half acht een dienst worden geleid door ds. S. Zijlstra uit Eindhoven. Donderdag, eveneens om half acht, gaat de consulent van de gemeente „IJmond", ds. J. van Dam uit Haarlem, voor. Medewerking wordt verleend door het zangkoor van de gemeente Haarlem en het dubbelmannenkwartet, eveneens van deze gemeente. Een ruime plaats zal worden gegeven aan de samenzang De afdeling Velsen-Beverwijk van de Nedei'landse Vereniging tot Beschei-ming van Dieren gaat weer een bijzondere markt houden ten bate van het Kerbert- asyl. Zaterdagmiddag 9 april wil men bij toestemming van B. en W. enkele kraampjes op het Marktplein neerzetten waar men „prullaria" wil verkopen. Men hoopt, dat er nog enkele standwerksters zich willen melden, terwijl men natuurlijk ook voorwerpen aan de dierenbescher- ming mag geven, die men dan weer kan verkopen. Het is nodig, dat men deze markt jaar lijks houdt, want het dierenasyl kan zich zelf niet bedruipen, en het is toch dringend noodzakelijk, dat dit asyl in onze gemeen te gehandhaafd kan blijven. Men kan zich opgeven bij mejuffrouw A. E. Rosendahl, Jacob Catslaan 14, Drie huis. Voor een standplaatsje voor een attractie of kraam op de kermis te Castricum of Bakkum bestond maandag zeer grote be langstelling toen daai-voor in hotel „De Rustende Jager" de openbare inschrijving werd gehouden door burgemeester C. F. Smeets. Er waren 101 inschrijvingen binnenge komen. Nog hoger dan voorgaande jaren lagen de prijzen. Bood men vorig jaar voor een auto scooter 841.zonder concurrentie van een tweede dergelijke attractie, maandag wilde men hiervoor graag 1259.neer tellen. Er schijnt in deze branche nog wel wat verdiend te worden, want ook een benzine race-baan kwam tot een dergelijk hoog bedrag namelijk 1239. Schiettenten en bumperspelen leverden rond 755 en 400 en zelfs voor een ge bakkraam wilde men (uiteraard zonder concurrentie van een tweede) 710.neer tellen. Suikerspin, luchtschommel, tête a queu en cake-walk konden 166, 175, 55 en 152.opbx-engen. Er waren nog veel meer andere inschrijvingen, die de ge meente weer flink wat geld in het laatje brengen. Een ijsbuffet haalde voor Bakkum met concui-rentie 10.en voor Castricum 80.Ook zweef- en draaimolen schre ven voor prijzen variërend van 380. voor Castricum tot 140.voor Bak kum in. VIER NIEUWE WINKELS De directeur van Gemeentewerken te Heemskerk zal op maandag 28 maart aan besteding houden van de bouw van vier winkels met woningen. Deze panden zullen aan de Kerkweg gebouwd worden. De jaarvergaderingen van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij plegen niet openbaar te zijn. Ze waren dat ook dit jaar niet, toen in Kat wijk en Scheveningen werd vegaderd. Blijkens de notulen in „Ons Bestek" zijn er op de vergaderingen tal van facetten van de visserij behandeld, waaronder de arbeidsvoorwaarden aan boord van vissersschepen, de accommodatie, de pen sioenregelingen en het maatschapscontract. Zo heeft een lid in Katwijk de werk zaamheden op de huidige moderne trawl- loggers „beulswerk" genoemd. Hij meen de dat dit op fabrieksschepen nog wel er ger zou worden. Dit lid sprak als zijn me ning uit, dat het werk op vissersschepen steeds zwaarder wordt. Zo dacht ook een Schevenings lid er over. „Er is sprake van achteruitgang," meende hij. „Het is tegenwoordig geen uit zondering meer dat op grote trawlloggers van ongeveer 700 paardenkrachten de zoutvisserij met twaalf koppen wordt uit geoefend." Hij uitte de vrees, dat de men sen zich letterlijk en figuurlijk dood zul len werken als er geen dringende voor schriften ten aanzien van de rusttijdenre geling worden gegeven. Voorzitter A. de Boon was het met deze sprekers eens. Zowel de arbeidsomstan digheden als het beloningsstelsel vragen om de uiterste aandacht, meende hij, en dat geldtzeer speciaal voor fabriekssche pen. „Er zal" zo zei hij, „een redelijke vaste beloning als sociaal minimum moe ten zijn, naast een beloning, die aan de grootte en de verwerking van de vangst is gerelateerd." „Gelet op het feit," vervolgde de heer De Boon, „dat de reders om fabriekssche pen rendabel te maken de tijd waarover wordt gevist zo mogelijk zullen trachten op te voeren zal als waarborg tegen hier uit voortvloeiende overmatig lange ar beidstijden in een ploegenstelsel dienen te worden gevist. Dit vei-oorzaakt uiteraard een bemanning die ongeveer het dubbele aantal koppen omvat van die waarmee de moderne trawlloggers of trawlers thans naar zee gaan." Dat het eerste herenteam van de hand balvereniging „IJmond" zondagavond in de veilinghal te Alkmaar de promotie- competitie van zaalhandbal tot een goed einde zou brengen, was te verwachten. Het is volledig gelukt om de pi-omotie naar de districts-tweede klasse tot een feit te maken in de laatste wedstrijd tegen Niloc 2, dat evenzeer werd verslagen, zo dat de IJmuidenaax-s ongeslagen de over stap kunnen maken. De wedstrijd, die ook voor Niloc 2 nog kansen inhield, was uitermate enerverend. Herhaaldelijk werd de bal aan beide kanten gemist, en werd het spel te kort gehouden. Desondanks had Niloc 2 het eerst succes (01), doch spoedig maakte Npomen gelijk (11). De Amsterdammers hervonden als eersten hun normale spelvorm terug, wat de IJmonders vooiiopig nog niet scheen te gelukken. Dit gaf de Niloc-spelers na ongeveer een kwartier spelen een 26 voorsprong. Maar hierna kwam het her stel van IJmond, dat nog vóór de rust kans zag door doelpunten van K. Klesser en Bobeldijk de achterstand tot 46 terug te brengen. Na de hervatting echter ging het ge smeerd bij de Velsense ploeg, die niet alleen gelijk kwam (66), maar nog een voorsprong nam (76). Opnieuw opende Niloc 2 een fel offensief, dat door prach tig werken van doelman R. v. d. Pol ten dele kon worden bedwongen. Toch moest hij voor enige schoten zwichten, waardoor de Amsterdammers met nog vijf minuten spelen een 910 voorsprong namen. Daarna vocht IJmond voor de gelijk maker. die promotie betekende en het ge lukte Jonker zowaar deze te scoren (1010) Overgelukkig werd Niloc in de laatste seconde nog eens succesvol door Noomen ook nog het ene winstpunt ontnomen (1110) en sloot IJmond I-heren de prach tige successenreeks in de zaalhandbal competitie af. De eindstand was: IJmond Niloc 2 Tonegido Spirit 40—29 34—29 2941 31—35 VELDHANDBAL Het eerste IJmond-darneselftal heeft de veldhandbalcompetitie gunstig voortgezet. Dit is niet zo verwonderlijk, want de Haarlemse Rapiditas-dames konden geen volledig elftal op de been brengen, zodat de Velsense dames weinig moeite hoefden te doen de meerderen te zijn. In de IJmond-aanval nam mejuffrouw D. Mar- wachten dat hierin verandering zal komen. ckelbach het leeuwenaandeel van de doel punten voor haar rekening, die met acht doelpunten aan Rapiditas werd gepresen teerd, waar tegenover de Haarlemse dames slechts de eer redden (81). De IJmond 2-dames hadden het tegen IEV I-dames minder gemakkelijk. Het eindi-esultaat was toch nog een 22 gelijk spel, waardoor deze beide ploegen in de tweede klasse B lijstaanvoei-ders blijven. Zoals was verwacht konden de IJmond 4-heren het niet bolwerken tegen THB 3; zij verloren met 64. De overige uitslagen zijn: Meisjes-junioren: IJmond cConcordia a 05. Meisjes-aspiranten: IJmond a Concordia a 42; Concordia (Hillegom) a IJmond b 02; IJmond cIEV a 17; IEV bIJmond d 62. Jongens-aspiran ten: IJmond dIJmond c 71; De Blin- kert cIJmond e 32. Het is de afdeling K.A.V. van Velsen- Noord gelukt om weer een voorzitter uit eigen kring te kunnen benoemen. In het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat is tij dens de jaarvergadering mevi\ A. C. de KoningHooymans als enige kandidate ge kozen. Dit was wel het meest belangrijke punt van deze vergadering, aangezien de Noox-d-Velsense afdeling geruime tijd in een impasse vei'keerde en mevr. A. J. de Rooy uit Haarlem, lid van het K.A.V.- hoofdbestuur, deze functie geruime tijd heeft waargenomen. Er zijn nu tachtig leden, een aantal, dat voor de uitgebreide St. Jozefparochie wel wat gering wordt geacht. Ondanks de activiteiten en bijdragen aan diverse instellingen bleek uit het verslag van mevr. A. AmseDuineveld dat de KAV ook financieel gezond is. Na afloop van de vlotte vergadering is er gekiend. GEEN STAKING IN CASTRICUM Castricum zelf ondervindt geen nadeel van de staking die door de drie bonden is uitgeroepen naar aanleiding van het loon- conflict. Wel zijn naar schatting een veer tigtal arbeiders maandagmorgen niet naar het werk gegaan, maar dit betrof dan bouwwerken buiten de gemeente. In Cas tricum gaat het weid? op de diverse bouw werken gewoon door en het is niet te ver- De voorzitter meende, dat een oplossing voor het gehele probleem van de arbeids- en rusttijdenx-egeling steeds nijpender wordt. Steeds meer moderne schepen met grotere vermogens gaan de trawlvisserij beoefenen. Anders ontvolking De heer De Boon meende, dat het uit de weg gaan van deze zaken op den duur onafwendbaar tot de ontvolking van de vloot zal leiden. De kloof tussen de ont wikkeling, die zich op het terrein van de arbeidstijden aan de wal volti'ekt en de stilstand die de toestand op dit gebied bij de visserij kenmerkt wordt steeds breder. Voor wij een generatie verder zijn zul len steeds minder mensen bereid zijn on der dergelijke omstandigheden naar zee te gaan. Zij zullen kiezen voor de koop vaardij of andere beroepen waar de tijd niet heeft stilgestaan. Bovendien is het moreel ontoelaatbaar deze zaak verder maar ongemoeid te laten. Pensioenvraagstuk Met verschillende sprekers uit de ver- gadering was de voorzitter van mening, dat omtrent het pensioenvraagstuk van een lijdensweg moet worden gespi-oken. Wel zou de commissie-Groeneveld na de oox'log het pensioenvraagstuk voor de zee- varenden aanpakken, maar haar opdracht wei'd later om praktische i-edenen beperkt tot de voorbereiding van een bedrijfspen sioenfonds voor de koopvaardij. In 1954 kwam de instelling van het bedrijfspen sioenfonds voor de koopvaar-dij tot stand. Maar daarna is voor de visserij niets meer gebeurd. Niet in de laatste plaats door de geringe medewerking van de reders, al dus de voorzitter. De commissie arbeids vraagstukken werkt nu echter met grote voortvarendheid aan de zaak. Maatschappen De heer D. Opmeer, die het actiepro gramma van de vakgroep visserij behan delde, zag wel perspectief in de beraad slagingen van de commissie arbeids vraagstukken. Hij ontkende, dat de C.K.V. als zodanig gekant is tegen de maatschaps overeenkomst bij de kottervisserij. Wanneer er sprake is van een reële maatschap, dat wil zeggen indien de op vallenden ook wex'kelijk als mede-onderne mers moeten worden beschouwd, ligt hier voor de C.K.V. in het geheel geen vraag stuk. Dit is naar het oordeel van de C.K.V. het geval wanneer de betrokkenen bij voorbeeld allen deel uitmaken van een vennootschap onder firma en derhalve me de aansprakelijk zijn voor de gehele ex ploitatie van het schip ongeacht of dit nu winst of verlies afwerpt. In zo'n geval is het niet twijfelachtig, dat men hier met mensen te doen heeft die ook werkelijk een deel van het feite lijke ondernemei-srisico dragen. „Voor de ze pei'sonen is voor ons als werknemers- organisatie geen taak weggelegd," meen de de heer Opmeer. „Zij behoren tot de gx-oep der zelfstandigen waax-mede wij geen bemoeienis hebben." „Onze organisatie heeft daarentegen grote bezwaren tegen die maatschapscon tracten die dienen als schijnovex-eenkomst om een in feite bestaande loondienstver houding te camoufleren en op deze wijze de betrokkenen onder de werking der so ciale vérzekering weg te halen," zei de spreker. Ongezond „Van deze ongezonde situatie zijn al ve le opvax-enden het slachtoffer geworden. Het is duidelijk dat wij als werknemers vakbeweging onder deze omstandigheden terdege een taak hebben, die gericht is op de gezondmaking van dit soort ai'beids- vex-houdingen." De heer Opmeer betoogde, dat deze taak niet gemakkelijk is. Temeer, daar er ook een belangwekkende rechtskundige kant aan de zaak zit en wel of het monsteren op maatschapscontract in feite wel moge lijk is, krachtens de betreffende bepalin gen van de Kamer van Koophandel. De betreffende subcommissie „Sociale Verzekering" van de Commissie voor Ar beidsvraagstukken heeft gemeend de vraag aan bijzonder ter zake deskundigen ter be antwoording te moeten voorleggen. Een duidelijke uitspraak hierop is tot dusver re nog niet aan de commissie uitgebracht. Deze is echter nodig alvoi-ens met vrucht over deze materie kan worden gesproken. Men bleek in de vergadering heel wat kritiek te hebben op de accommodatie in, In het toernooi om het kampioenschap Kennemërland dammen is de eerste be slissing gevallen. In de 2e klasse won de 23-jarige J. de Boer (DCIJ) ongeslagen de titel. De Boer zal volgend seizoen in de le klasse mogen uitkomen. In de hoofdklasse is de voorwedstrijd bijna ten einde. Definitief hebben zich ge plaatst A. Douma, J. H. Meui-e (HDC), F. Slot en Abe de Jong ('t Oosten). Voor de overige twee plaatsen hebben Gerrevink (DCIJ), J. Warmerdam (St. Bavo) en Drayer (St. Bavo) nog kansen. Bij deze zes kandidaten komen nog J. Bus en Theo Tielrooy. Deze acht spelers gaan dammen om de damtitel van Kenne- merland. De uitslagen der laatste gespeelde par tijen luiden: J. van Straten remise met F. Langeveld. J. Drayer remise met A. de Jong, F. Slot wint van ir. M. Krijgsman, J. Warmerdam wint van Schelfhout, J. ter 1-Iaak wint van Jan Poppen, H. v. Gerre vink afgebroken in gunstige stelling voor Drayer, F. Langeveld remise met N. Blom, A. Douma remise met J. van Straten, P. v. d. Berg wint van J. v. d. Kroft, J. War- merdam wint van J. Poppen, J. H. Meure wint van ir. M. Krijgsman. In de le klasse nog volop spanning. De DCIJ-er Leo Binkhorst kwam niet verder dan remise met H. le Noble. De overige uitslagen: J. Boerkool remise met W. Go- mes, Th. v. Wort wint van W. Persoon, H. MastH. Leeuw uitgesteld, J. Oorthuis wint van C. Kaan, H. Le Noble remise met Leo Binkhorst, Th. Bot verliest van H. le Noble, C. Kaan remise met Mast, H. Leeuw remise met Th. v. Wort. In de 2e klasse viel de beslissing ten gunste van J. de Boer uit, en de wijze waarop De Boer zijn overwinning behaal de door alles te winnen (acht partijen) rechtvaardigt de veronderstelling, dat hij promoveert. De uitslagen luiden: Jan Tijms wint van Zandbergen, J. de Boer wint van L. v. d. Meer en D. Douwstra, S. Lemmers wint van Lenaerts, J. v. d. Does wint van G. ter Wolbeek, A. Zandbergen wint van J. van Kempen, J. v. d. Wereld remise met J. Tijms. De stand is als volgt: J. de Boer (DCIJ) 8 gesp., 16 punten (kampioen); S. Lemmers, 9 gesp., 12 punten; J. Tijms, 9 gesp., 11 p.; L. v. d. Meer, J. v. d. Wereld, 8 gesp., 10 p.; C. Lenaerts, 8 gesp., 8 p.; A. ter Wolbeek, 8 gesp., 5 p.; D. Douwstra, 8 gesp., 3 p.; A. Zandbei-gen, 8 gesp., 3 p.; •J. van Kempen, 7 gesp., 0 punten. Vrijdag wordt in 't Hof van Holland te Haarlem de laatste ronde gespeeld: In het hervormde jeugdgebouw heeft de afdeling Heemskerk van de VARA maan dagavond haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter de heer W. Koster memo reerde in zijn openingswoord dat de VARA een gunstig jaar achter de rug heeft. In het gehele land werd een netto leden winst geboekt van 26.756, zodat aan het eind van verdeden jaar het aantal leden 506.337 bedroeg. In Heemskerk steeg het ledental met negentig tot een totaal van 376. De heer Koster was ervan overtuigd dat door de uitbreidingen de VARA-afdeling in Heemskerk een goede toekomst tegemoet gaat. In steeds meer huisgezinnen heeft de radio, die jax-enlang als massa-communi catiemiddel het monopolie had, de tele visie als concurx-ent gekregen. Dit betekent dat de i'adio tijdens de televisie-uitzen dingen luisteraars verliest. De ervaring leeft dat als in een gezin pas televisie gekomen is, het luisteren op de uren dat de televisieprogramma's wor den uitgezonden, tot een minimum terug loopt, maar leert eveneens, dat na enige jaren de balans terugslaat. Dan komt men ertoe om een keuze te maken tussen luis teren en kijken. In Amerika waar enige jaren geleden het radio luisteren sterk was afgenomen, is in 1959 meer naar de radio geluisterd dan naar de televisie gekeken. de oudere schepen. Een lid in Schevenin gen zei als schipper de ervaring te heb ben opgedaan dat de reders zich tot voor kort blind toonden voor de noodzaak van een behoorlijke accommodatie. Het ver ouderde materiaal is in de loop der jaren al een of meer malen vei-bouwd, ver lengd of van een andere motor voorzien. Voor de verbetering der accommodatie echter kon geen cent worden besteed. Een ander lid in Scheveningen vroeg zich af hoe het mogelijk is dat schepen die niet eens de beschikking hebben over een enigszins behoorlijk privaat, doch in plaats hiervan een zogenaamde kiebelton aan boord hebben, toch naar zee mogen vertrekken. De spreker achtte dit een mid deleeuwse toestand. Afgezien van zijn pex\soonlijke bezwaren achtte hij het een droevige vertoning wan neer hij de opvax-enden, waaronder toch vele ouderen, zulk een tonnetje over de reling ziet leggen. Begrijpen de reders wel. wat dat betekent? vroeg hij zich af. Voor al als dit met enigszins ruw weer gebeurt? De voorzitter zei hierop zelf geen te hooggespannen verwachtingen te hebben van de mogelijkheden die vele verouder de loggers tot accommodatieverbetering bieden. Nochtans zal aan de hand van de resul taten van het thans ingesteld onderzoek nauwgezet moeten worden nagegaan of de accommodatie al dan niet aan de gestel de normen zal kunnen worden aangepast. Hier spelen naast de sociale, uiteraard ook de technische en economische ovei*- wegingen een rol van betekenis. Dit alles staat echter los van de vraag of een reder niet voor een behoorlijke w.c. aan boord zou kunnen zorgen. Helaas vormt dit van daag nog geen beletsel om voor deze groep schepen in het bezit te komen van de voox-- geschx-even certificaten. Zolang deze papieren worden verstrekt, mag het schip uitvaren. Een andere kwes tie is uitex-aax'd of het juist is dat voor sche pen die nog met een dergelijke primitie ve inrichting, als door het lid beschreven, vax-en, de betreffende certificaten worden uitgereikt. Schandpaal is. Volgens de voorzitter zou dit alleen al op ovex-wegingen, de volksgezondheid be treffende, uitgesloten dienen te zijn. Een reder, die zich thans nog permitteert zijn mensen op dergelijk primitief uitgeruste schepen te plaatsen, zou volgens de heer De Boon eigenlijk aan de schandpaal moe ten worden genageld. Hij wilde zich ech ter eerst eens vergewissen of aan deze misstand niet op andex-e wijze een einde kan worden gemaakt. Advertentie Het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat was maandagavond tot de laatste plaats bezet, dank zij het initiatief van een groepje kinderen uit één van Velsen-Noord's straten voor de be kende NCRV-acCie viermaal ZN. De jeugdige ox-ganisatoren, die wegens het mooie doel zo min mogelijk aan „zaal- huur" wilden uittrekken en daardoor wat moeilijkheden kregen, lieten zich niet voor één gat vangen. Met taai doorzettingsver- mogen spaarden zij veertig gulden zaal- huur. Zij behoefden geen belasting te be talenDeze avond, geheel door de jeugd geoi-ganiseerd, was echt in de sfeer van de actie gebracht. Er was een tombola met mooie geschenken en prijzen en een inva lide jongeman had voor deze gelegenheid een fraaie kleurtekening in lijst gemaakt. Op originele kinderlijke wijze beeldde een groepje meisjes en jongens het ont staan van deze avond uit. Dit was de aan loop tot een muzikaal allerlei, waarin de jongste en oudere leden van de mond- accordeonclub „De Monica's" him beste beentje voorzetten. Daarnaast bespeelde ook het Silvestertrio verdienstelijk op de mondhax-monica en lieten de Dria's, drie meisjes met gitaren uit IJmuiden, zich hox-en. Hans wist met zijn accordeon de vele aanwezigen te boeien. De bij opbod ver kochte kleurentekening bracht dertig gul den op. Na de pauze is hartelijk gelachen om de kostelijke klucht „Lijsbeth wordt mens", die de Hervormde Toneelvereniging „Heemskerk" voor het voetlicht bracht. Een geslaagde avond, die naar ruwe schat ting ruim driehpnderd gulden baten op leverde. Advertentie Woensdagochtend om half 9 starten wij met een tijdelijk beneden de fabrieksprijs Originele 3TER-COCOS pracht kwaliteit leuke kleuren moderne dessins Alléén bij ons zó goedkoop 70 cm breed slechts 3.90 85 cm breed slechts 4.90 100 cm breed slechts 5.90 117 cm breed slechts 6.90 133 cm breed slechts 7.90 Originele SICO-LOPERS 100 cm breed slechts ©.98 Zware 100% SIS AL-LOPERS 50 cm breed 3.75 70 cm breed 4,90 Guldens per meter goedkoper I i HAAST U DUS NAAR Lange Nleuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJMUIDEN Maandag kwamen in IJmuiden aan: Heemskerk van Antwerpen; Falkental, Bremen: Texelstroom. Dagenham; Octavia, Londen; Vechtstroom, Bris tol; Maas (sleepboot) voor ophalen s.s. Orion; Heimdal, Oxelosund; Angolakust, Duinkerken; Geestdam, Maassluis, laden Staalhaven IJmuiden; Eemstroom, Leith; Kaap Falga, Halmstad, hout lossen Zaandam; Dotterel, Liverpool; Brinda, Hull; Butt, Stettin, kolen lossen P.E.N.-centrale; Unterweser, Dordrecht; Schie, Rotterdam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Fen van Rotterdam, laden Staalhaven IJmuiden; Trito, Dublin; Hontestroom, Liverpool; Sabratha, Rot terdam, bauxiet lossen Binnenhaven IJmuiden; Jalta, Manchester; Thaletas, Lissabon. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Kirsti H naar Hamburg, ledig van Buitenhaven Hoogovens sleepboot Maas met s.s. Orion naar Antwerpen; Amigo, Colchester, kunstmest geladen IJmuiden; Spirit, Londen; Jan Kreumer, Sarpsborg, gerep. Zaandam; Texelstroom, Dagenham; Maasym H, Holding; Amstelland, Angro Dos Reis; Hoegh Tra der. Hampton Roads; Arsamas, Klaipeda; Neth. Coast, Rotterdam; Rijsbergen, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Tor naar Malmö; Pandora, Rotterdam: Draco, Tanger; Sleipner 1. Zwijndrecht; Kon. Juliana, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5