MOPS oude klare Washington wil wrijving met Moskou voorkomen Minder lesuren in bepaalde vakken bepleit De Sérigny zou de Gaullisten in 1958 financieel hebben gesteund NIEUWE KRACHTPROEF TUSSEN DE GAULLE EN HET PARLEMENT President Gronehi geeft Segni formatie-opdracht Neger zonder pas in Cato Manor doodgeschoten Drie bakkers kropen zelf onder puin uit Wagen met elf ton papier uitgebrand Man in auto beroofd Brits leger schaft „Battle-dress" af De kroon schorste raadsbesluiten Felle heidebrand bij militaire oefening Dertienduizend ingenieurs in één verbond verenigd Een dode in het verkeer BELGIË WIJST AANSPRAKEN OP KONGO VERONTWAARDIGD AF Herter geeft zachtzinnige uitleg aan Kroesjtsjevs opspelerij 13 Inzet is de crisis in de Franse landbouw Het onderwijzerstekort bij het ULO Motoragentes in Londen De kikvorsman Parijs kleedt zich rood Overlevenden in Agadir Bijna 2000 Joden omgekomen Erepromotie van Ben Goerion in Boston Overval op taxichauffeur berecht Lord Hailsham pleit voor een wereldautoriteit Binnenschip in Duitsland gezonken Internationale ruilhandel met de Afrikaanse gebieden behoort tot het verleden DONDERDAG 10 MAART 1960 Er kondigt zich een nieuwe krachtproef aan tussen het Franse staatshoofd gene raal Charles de Gaulle en het parlement, een krachtproef waarvan deze keer de cri sis van de Franse landbouw de oorzaak, of tenminste de aanleiding, vormt. Voor, tijdens en na de diverse gewelddadige uit barstingen van woede en ook wel van wanhoop der Franse boeren werd van de ze zijde reeds gepoogd hun strijd tegen de regering ook op het parlementaire plan te plaatsen. De boerenbonden zetten de politieke partijen en de Kamerleden onder zware druk om een speciale zitting van het parlement te bewerkstelligen dat eind vorig jaar door de regering, nauw keuriger gezegd door generaal De Gaulle, vervroegd met vakantie werd gezonden. De grondwet van de vijfde republiek schrijft voor dat een meerderheid van ka merleden zo'n bijzondere zitting kan doen bijeenroepen. Op de gaullistische U.N.R. na geven alle partijen in meerderheid of in totaliteit duidelijke blijken dat ze zich er lang niet ongevoelig tonen voor de pressie der boeren, die nu eenmaal een hoog aantal kiezers vertegenwoordigen. Van de 277 constitutioneel voorgeschreven verzoeken, zouden al bijna tweehonderd brieven van parlementsleden het bureau van de Kamerpresident Chaban-Delmas hebben bereikt. Letter en geest In een verklaring tot zijn gaullistische partijgenoten, die kennelijk door het Ely- sée was geïnspireerd, heeft premier Mi chel Debré bij voorbaat echter al te ken nen gegeven dat het parlement, zelfs in geval van een meerderheid, niet in ver vroegde zitting zal worden bijeengeroepen. Ook de president der republiek heeft hier zijn woord te spreken, zo waarschuwde Debré veelzeggend. Staatsrechtgeleerden zijn daarop in de teksten van de nieuwe grondwet gedoken om uit te vinden op welk artikel deze waarschuwing wel ge- De 21-jarige Frances Robinson behoort tot de drie Londense vrouwelijke agen ten, die geoefend worden in het rijden van een motorrijwiel. Indien het expe riment lukt, zal men in de toekomst meer vromoelijke agenten op de motor in Londen zien. Het is de bedoeling, dat twaalf agentes eind mei haar motorrijbewijs hebben. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Buitenland se Zaken, Pierre Wigny heeft dinsdag in de Tweede Kamer verklaard dat België in geen geval kan aanvaarden dat Frankrijk of een andere mogendheid, van de ont voogding van Kongo gebruik zou maken om de Belgische soevereiniteit te vervan gen door andere vormen van kolonialisme. De Kongolese regering die op 1 juli de ver plichtingen van de soevereiniteit zal over nemen kan niet worden beschouwd als een ROME (UPI) De Italiaanse president Gronehi heeft de aftredende premier Segni gevraagd te trachten een nieuwe regering te vormen. In overeenstemming met de tra ditie heeft Segni de opdracht in beraad gehouden. Segni, die veertien dagen geleden aftrad, «adat de liberalen, buiten het parlement om overigens, het vertrouwen in hem had den opgezegd, zal trachten een regering te vormen „die een meerderheid van ver trouwen zou verwerven binnen het kader van democratische en republikeinse wet tigheid". Deze formulering lijkt alleen de communisten en de neo-fascisten uit te sluiten als coalitiepartners, zodat de weg open ligt voor allerlei andere combinatie mogelijkheden. Het is een publiek geheim dat Gronehi 'stérk 'voor een coalitie tus sen christen-democraten en links-socialis ten van Nenni- is -geporteerd. Een grote groep uit de christen-democraten zou hier echter niets voor voelen zolang" de Nenni- socialisten zich nog zo 'nauw' verwant voe len met de communisten. Het schijnt ech ter dat de christen-democraten van Gron ehi een maximumvrijheid voor politieke manoeuvres zoudenhebben geëist'om de huidige crisis op te lossen. Volgens eens luidende berichten zou de presidentiële vasthoudendheid voor een 'vastomlijnd pro gram tot grote wrijving tussen de partij en de president hebben- geleid de laatste da gen. De christen-democratische fractieleider in de Senaat Attilio Piccioni, een vroegere minister van Buitenlandse Zaken, had eer der een formatieverzoek van de hand ge wezen. baseerd zou kunnen zijn. Het resultaat was nogal mager. Men vond alleen een passage waarin werd gezegd dat iedere zitting van het parlement door het staats hoofd per decreet geopend en gesloten moet worden. Door aan deze formaliteit een wapen tegen de verlangens van de meerderheid van de volksvertegenwoordi ging te ontlenen wekt de president der re publiek, voorzichtig gezegd, de indruk dat hij meer gewicht hecht aan de letter dan aan de geest van de constitutie, die toch de grondslag moet vormen van de parle mentaire democratie. Twee vrezen Intussen heeft generaal De Gaulle ze ker wel gelijk wanneer hij ducht dat tij dens de speciale bijeenkomst der Nationa le Vergadering op dit moment meer de magogie zal worden bedreven dan dat de fundamentele problemen van de Franse landbouw werkelijk dichter bij een oplos sing zouden worden gebracht. Doch dan zou de regering nog altijd haar voorstel len voor een reorganisatie of een sane ring van de landbouw in discussie kunnen brengen. Op dat punt blijft de regering echter ook weer in gebreke. Men moet twee dingen vrezen. Ten eerste nieuwe be togingen en manifestaties van directe ac tie van de zijde van de boerenfederaties, waaraan de politieke weg dus is afgesne den. Ten tweede een verdere verwijdering tussen de regering en de politieke par tijden. In elk geval mag men nauwelijks hopen dat het veto, dat generaal De Gaulle nu heeft uitgesproken tegen de verlangens van het parlement, de malai se onder de boeren merkbaar zal kunnen verlichten. De Franse kikvorsman Louis Lourmais, die van Schaffhausen tot Rotterdam (1000 km.) de Rijn zwemmend wil afzakken, heeft op de tweede dag van zijn tocht 45 km. zwemmend afgelegd en is in Stein, 32 km. voor Basel, aan land gegaan. Hij had Basel willen bereiken, maar omdat de stroming zeer traag was kon hij wei nig extra-snelheid ontwikkelen. Lourmais was woensdagochtend in Egli- sau in de Rijn gestapt. In Koblenz, na vijf uur zwemmen, ging hij aan land voor een korte0rust en een stevig maal. Twee uur na zijn vertrek uit Koblenz moest hij drie sluizen passei'en, vier uur na zijn vertrek stapte hij in Stein, nabij Seackingen op de Duitse oever aan land. Van Stein reed hij. per auto naar Basel, waar hij de nacht doorbrengt. Dondei'dag- ochtend gaat hij terug naar Stein om zijn tocht voort te zetten. Het was de bedoe ling woensdag van Eglisau tot Basel zwem men, een afstand van 70 km. (Van onze correspondent i?x Parijs) Alain de Sérigny, de vroeger almachtige directeur van het dagblad „L'écho d'Al- ger" heeft tegenover de rechter van in structie verklaard dat hij in de meidagen van 1958, aan de vooravond van de ge slaagde putsch in Algiei-s de aanhangers van generaal Charles de Gaulle een be drag van tien miljoen toenmalige frank ter hand had gesteld. Dit bedrag zou hem, na veel aandringen zijnerzijds, nog maar kort geleden zijn terugbetaald met een bege leidend schrijven onder het briefhoofd van het Elysée. De Sérigny werd na de ge beurtenissen van eind januari in Algiers gearresteerd onder de beschuldiging de vei- „vreemde mogendheid," en als gevolg hiervan kan Frankrijk zich niet beroepen op de Frans-Belgische overeenkomsten van 1884 en 1908, die Frankrijk een op tie op Kongo geven, wanneer België zijn Afrikaanse gebieden „zou verkopen, ver huren of ruilen". Vandaag, aldus Wigny, zijn de Afrikaanse gebieden en hun volken geen goederen meer die het onderwerp kunnen vormen van een internationale ruilhandel. Hij deed een beroep op de Europese lan den het Belgisch ontvoogdingswerk in Afri ka te steunen. De Belgische regering maakt nochtans van deze gelegenheid gebruik om haar po litiek met klem te bevestigen en om de vriendschappelijke medewerking van de overige staten in Europa te vragen. Bel gië mag van de overige staten vei'wach- ten dat zij. veri-e van ons land moeilijk heden te berokkenen, het integendeel zou den helpen voor het welslagen van deze edelmoedige en onbaatzuchtige politieke actie, die beantwoordt aan de bepalingen van het UNO-handvest en die door het Kon golese volk harstochtelijk wordt verlangd aldus de ministei\ Deze verklaring werd door de socialis tische oud-minister van Buitenlandse Za ken en thans woordvoei'der van de socia listische oppositie in de Tweede Kamer Victor Larock krachtig onderstreept. Hij verklaarde dat de socialistische opposi tie in deze kwestie volledig achter de re gering staat. De 86-jarige Camille Huysmans, de so cialistische oud-voorzitter van de Tweede Kamer zei dat het recht van voorkeur slechts zou bestaan wanneer België Kon go aan een andei'e vi-eemde mogendheid zou hebben afgestaan, en dat Groot-Brit- tannië x-eeds voor de eerste wereldoorlog optierecht op Kongo had gevraagd. De Belgische regering heeft ook officieel geprotesteerd tegen de termen van het in terview; dat de premier van Rhodesia, Sir Roy Welensky, toestond aan de „Dai ly Express". Daar enkele Kongolese poli tici in Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga, de verenigingen van kolonisten ervan verdachten contacten te hebben op genomen met Rhodesia, hebben deze Bel gische verenigingen formeel geprotesteerd tegen een afscheiding van Katanga en een aansluiting bij Rhodesia. In hun communi qué verklaren de Belgische kolonisten van Katanga dat deze' beweringen vals zijn. Zij hopen dat deze zaak spoedig in het reine zal worden gebracht. In de Parijse ateliers wordt koortsach tig gewerkt om met het oog op het be zoek van premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie, te voldoen aan de vraag naar Russische vlaggen. Parijs kleedt voor deze gelegenheid in het rood. DURBAN (Reuter) Bij een van de geregelde speurtochten van de Zuidafri- kaanse politie in Cato Manor, een door Afrikanen bewoonde plaats in de buurt van Durban, die ten doel hebben.het clandes tien veiwaardigen van sterke drank tegen te gaan, verzette een neger zich, die aan gehouden wei-d omdat hij geen identiteits papieren bezat. Er ontstond een gevecht, waarbij de neger in de schouder en de rug werd geschoten. Hij werd naar een zieken huis vei'voerd, waar hij bij aankomst over leden bleek te zijn. De inspecteur van po litie, die de leiding had van de speur tocht, die de gehele dag duurde, verklaar de dat in totaal 55 Afrikanen waren aan gehouden. Twee hunner zijn later vi'ijge- laten. In januari werden negen Zuidafrikaan- se politiemannen, die deelnamen aan een dei'gelijke speurtocht naar heime lijk gestookte sterke drank, door een woe dende menigte Afrikanen, die door nege- i'innen waren opgehitst, gedood. In juni 1959 deden zich om dezelfde reden moei lijkheden in Cato Manor voor, waarbij vier negers het leven verloren. ligheid van de staat bedreigd te hebben. Alain de Sérigny zou zich, volgens zijn getuigenis, indertijd tot-die vrijgevigheid hebben laten veideidén nadat Jacques Soustelle hem de vei'zekering 'had. gegeven dat genei-aal De Gaulle een voorstander was van de integi-atiepolitiek in Algei'ije. Toen later bleek dat Soustelle zich in die verwachtingen verkeken had, hernam Alain de Sérigny in zijn blad de vi-ijheid steeds fellere oppositie tegen De Gaulle te voei-en. Uit hoofde van die oppositie en de weerklank die De Sérigny's hoofdartike len onder de Franse bevolking van Alge rije vonden kan men zijn ari-estatie, begin februari, zeker voor een ovei'wegend deel verklaren. Aanslag op persvrijheid? Het lijkt echter dat de i'egering nog ver- der heeft willen gaan door te pogen ook de hand op De Sérigny's dagblad te leg gen. Vei'schillende Parijse kx-anten hebben onthuld dat de minister van Justitie een wetsontwerp of decreet voorbereid waardoor de regering, onder zekere om standigheden, pei-soi-ganen haar wil zou kunnen opleggen. Deze berichten zijn van officiële zijde tegengesproken en, hoe ge ring onze sympathie voor Alain de Sérigny en zijn dagblad ook moge zijn, we willen niettemin de hoop uitspieken dat het de mentie van de regering op pure waarheid berust. Want, zelfs misbruikt, blijft de on beperkte pex'svrijheid toch een der voor- naamste gi'ondpijlei's van de democratie. (Van onze correspondent in de V.S.) Herters persconferentie van woensdag heeft stellig nieuws opgeleverd: Wash ington beschouwt de uitlating van Kroesjtsjev in Indonesië over Berlijn deed niét'als een ultimatum en verder zullen Amerikaanse toetsellen nog niet boven tienduizend meter gaan vliegen in de corridors naar Duitslands oude hoofdstad. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft aldus wel zeer duidelijk gemaakt dat Eisenhowers regering'alle wrijving met de' Russen wenst te voorkomen. Toen Kroesjtsjev in Indonesië verklaar de een vx-edesverdrag met Oost-Duitsland te zullen sluiten, indien de topconferentie niet tot een bevredigend resultaat zou lei den, meenden sommigen daar een ultima tum in te zien. Kroesjtsjev zou ontrouw zijn geworden aan „de geest van Camp David". Herter vei'klaarde evenwel geen tijdselement te hebben ontdekt in Kroesj- tsjevs uitspraak en daarom geen afwijking van wat in Camp David is overeenge komen. Dit is beslist een zachtzinnige interpretatie van Kroesjtsjevs woorden. In zake het vliegen boven tienduizend meter naar Berlijn, hield Herter vol dat de wes telijke bondgenoten nooit een hoogtegrens hebben erkend. De Vei'enigde Staten zou den echter niet hebben besloten de vluch ten boven tienduizend meter te hervatten. Naar de letter is dit juist. Zo'n besluit zou het fiat van Eisenhower vereisen en dat is AGADIR fAFP) Drie Marokkaanse bakkers, van wie (le jongste 22 en de oud ste 26 jaar is, hebben woensdag verteld, dat zij zelf een uitweg uit de puinhopen van de wijk Talbordj in Agadir hebben gebaand en na negen dagen er in geslaagd zijn onder het puin vandaan te komen. Woensdagochtend zijn de jonge mannen door leden van opruimingsploegen gevon den. De drie Marokkanen die zichzelf bevrijd hebben, zeiden gras gegeten te hebben om niet van dorst en honger om te komen. De jongelieden, die in een staat van grote uitputting vei-keren. zijn naar een zieken huis op 12 km van Agadir vervoerd. Maar overigens baart hun toestand geen zorgen, daar zij slechts enkele schrammen hebben. Daags tevoi-en waren een vader en een zoon nog levend onder het puin aange troffen. Corruptie De Marokkaanse politie heeft Interpol vei'zocht uit te zien naar een buitenlands schip dat er met uit Agadir gestolen koop waren vandoor zou zijn gegaan. Te Casablanca heeft de douane aan zienlijke hoeveelheden levensmiddelen, materialen en medicamenten in beslag ge nomen, die voor de slachtoffex-s van de ramp van Agadir bestemd waren, maar clandestien aan booi-d van trawlers ge bracht waren. Ook zijn er kisten met con serven, die door smokkelaars in zee waren gewoi'pen, opgehaald. Men schat dat voor een waarde van meer dan twintig miljoen Marokkaanse francs aan waren gestolen is. (Reuter) Medische functionarissen in Agadir hebben verklaard, dat het geyaar voor epidemieën door de strenge ontsmet tingsmaatregelen nu schijnt te zijn :ge- weken. JERUZALEM (UPI) Volgens radio- Isi'ael hebben blijkens voorlopige rappor- ten slechts 625 Joden van de 2.500 in Aga dir wonende Joden de aardbeving over leefd. Men dringt er in Israel thans op aan de ovei-levenden toe te staan naar Is rael te emigi-eren. LONDEN (Reuter) Het Britse fonds „Redt de kinderen" heeft, dinsdag in Lon den meegedeeld, dat er zo om en nabij de 20.000 kinderen ten gevolge van de aard beving die Agadir heeft getroffen, in be hoeftige omstandigheden zouden verke ren. Er worden op het ogenblik pogingen ge daan om de oudei-s of andere bloedverwan ten op te sporen van ruim 4.500 kindex-en, naar wie nog steeds niet is gevraagd. op het laatste ogenblik uitgebleven. Het was in Washington echter een publiek, ge heim dat de plannen voor de hoge vluch ten op een hoger niveau in een vergevor derd stadium verkeerden. Daax'om is thans duidelijk onderstreept dat Eisenhower alle wrijving met de Sovjet-Unie beslist wenst te voorkomen. Voor het grootste deel van de wereld zal Herter Amerika's vredeswil extra dui delijk naar voren hebben willen brengen, doch het is vooral van belang wat Kx-oesj- tsjev moet denken van Amerika's om zichtigheid. De mogelijkheid is zeker niet uitgesloten £gt hij deze opvat als beducht heid voor Ruslands macht en zulk een uitleg zou hem kunnen aanzetten tot een riskanter koers. BOSTON (AFP) Minister-president Ben Goei'ion heeft woensdag aan een van Bostons universiteiten het ei'edoctoraat in de rechten gekregen. Bij deze gelegen heid hield hij een toespraak, waarin hij met nadruk wees op de omvang van de vraagstukken, waarvoor het jonge Israel zich geplaats ziet. Wij woi'den voortdu rend belegerd, zo zei hij. Maar hierbij blijft het niet. De assimilatie van de im migranten blijft ons voor enorme pi'oble- men stellen en onze woestijngebieden lig gen te wachten op ontginning om te kun nen opbloeien. Onze inspanning blijft ech ter in de eerste plaats gericht op dé be veiliging van de staat, aldus Ben Goerion. Op rijksweg 12 te Bennekom, ter hoog te van het streekziekenhuis, is een met rollen papier van ongeveer elf ton bela den aanhanger van een vrachtauto van de Duitse papierhandel M. uit Bracht, in brand gevlogen. De wagen brandde vrij wel geheel uit. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door een warmgelopen gespron gen band. De Edese bi'andweer bluste het vuur. In het thans vei'schenen Voorlopig Vei'- slag over het wetsontwerp tot vooi-ziening in de behoefte aan onderwijzers en vakon derwijzers bij het Uitgebreid Lager On derwijs vx-oeg men zich in de vaste com missie voor Ondei'wijs uit de Tweede Ka mer van vei'schillende zijden af, waarom dit ontwex'p, waaxwan de spoedige indie ning reeds op 24 april 1959 in de Eerste Ka mer werd aangekondigd, zo lang op zich heeft laten wachten. Dit lange uitblijven had te meer verbazing gewekt, nu het te kort aan ondei'wijzex's bij het u.l.o. zo angstwekkend groot is, dat het nemen van maatregelen op de kortst mogelijke ter mijn was geboden. Tijdelijk karakter De gehele commissie achtte het wense lijk dat aan de noodmaatregelen uitdi'uk- kelijk een tijdelijk karakter wordt gege ven. In het wetsontwerp wordt dit ook ge daan door de maatregelen te beperken tot „bijzondex-e gevallen" en door deze telkens voor niet langer dan een schooljaar te doen gelden. Toch kwam het de commissie wen selijk vooi-, dat aan de wet zelf een bepaal de tijdsduur zal worden toegekend en dat deze ook in de wet zal worden vastgelegd. In plaats van „tot een door ons te bepalen tijdstip" zou de commissie dan ook b.v. ge lezen willen zien: tot 1 januari 1964. Mocht te zijner tijd onverhoopt blijken, dat de toestand bij het u.l.o. een verlenging van de wet wenselijk maakt, dan kan' daartoe een voorstel bij de Staten-Genei'aal woi"- den ingediend. Om 'de voox-gestelde maatregelen beter op hun méi'ites te kunnen beoordelen, zou den verschillende leden het op prijs stel len, een volledig overzicht van de huidige toestand bij het u.l.o. te ontvangen, waar in met name is vermeld, hoeveel lesuren er niet worden gegeven en hoeveel door on bevoegden. De 72-jarige landbouwer W. J. uit Maas- bree heeft de politie gemeld dat hij het slachtoffer is geworden van een beroving. .J. had de markt te Horst bezocht. Hier is hij in gezelschap geraakt van een man en een vrouw met wie hij enkele café's heeft bezocht. Later heeft men hem uitgenodigd de kennismaking in Venlo voort te zetten. De heer J. verklaarde dat hij onderweg in de auto van zijn bei'overs is overvallen, waai'bij men hem een portefeuille met 3000 gulden ontfutselde en hem v.ex'vplgens naar buiten duwde. De rijkspolitie meent reeds een spoor van de dadex'S te hebben. De Rotterdamse rechtbank heeft van- moi'gen de 19-jarige magazijnbediende H. J. P. N. en de 17-jarige slagersknecht P. A. van V., beiden uit Rottei'dam, veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar voor N. met afti'ek, voor van V.' door te bi'engen in de jeugdgevangenis. Op 3 oktober van vorig jaar hadden zij een overval gepleegd op de taxichauffeur G. A. Boot, die zij een klap met een alarm pistool gaven. De chauffeur gaf de kna pen zodanig partij, dat ze er vandoor gin gen. Tegen beiden was twee jaar met af trek geëist. (Van onze correspondent in Londen) De Britse soldaat van de toekomst zal geen battle-di-ess meer dragen. In plaats daarvan krijgt elke beroepsmilitair het Britse leger zal na volgend jaar uitslui tend uit beroepsmilitairen bestaan mo derne veehtkledij en twee speciale uni- fox'men, een voor pai'ades en een als al gemene dracht in het openbaar. Chris topher Soames, de minister van Oorlog heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt dat de verandering miljoenen ponden zal kosten, maar beslist noodzakelijk wordt beschouwd om de dienst, welke voortaan geheel van vrijwilligers (165.000) zal af hangen, zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Opmerkelijk Lord Hailsham, de minister van weten schap en vx'oegere voorzitter van de Con servatieve partij, heeft in een opmerkelij ke rede. in. het Hogerhuis een pleidooi ge houden voor de oprichting van een wex-eld- autoi'iteit om de mensheid voor vei'nieti- gi.ng. te behoeden. Hij verklaarde dat zelfs zijn eigen kennis van het bestaan van nieuwe geheime wapens, die voortdurend worden uitgevonden, nog steeds onvolle dig is. Wanneer men de afschuwelijke wapens aan beide kanten aanschouwt, is er op denduur slechts één rationele op lossing mogelijk, namelijk de schepping van een wereldautoriteit óf algehele ont wapening. Gebeurt dit niet, dan zullen de wapens op een gegeven dag afgaan, zo betoogde hij. Loi'd Hailsham zei ook nog, dat het Engelse volkslied volkomen ver ouderd is. De daarin voorkomende re gels, waarin gebeden wordt de koningin tot de overwinning te voeren en haar vijanden uiteen te slaan, zijn in een totaal 'vèra'ridè'r'dè'wereld zinloos geworden aldus Hailsham. Van verschillende zijden achtte men het bijzonder bezwaarlijk, dat aan mensen, die geen enkele onderwijsbevoegdheid be zitten, de gelegenheid geboden zal worden om als vakonderwijzer bij het u.l.o. op te treden. Mocht de minister erin slagen aan te tonen, dat zelfs deze vergaande maat regel noodzakelijk is, dan zouden in de wet toch duidelijk beperkende bepalingen moeten worden opgenomen. Van alle zijden werd in de commissie de aandacht gevestigd op een drietal sugges ties, welke de A.N.O.F. in een adres aan de Kamer met betrekking tot de leniging van de noodsituatie bij het u.l.o. heeft ge daan. Deze suggesties behelzen het vol gende: a. De mogelijkheid tot het aanstellen van een vakonderwijzer voor een bepaald aantal door het rijk vergoede ux-en, ook in dien er geen vacature is van een gewoon onderwijzer, maar wel een gebrek aan be voegdheden, b. Het optimaal gebruiken van de in een bepaald rayon aanwezige u.l.o.-bevoegd- heden door de mogelijkheid te scheppen van uitwisseling van leerkrachten voor één of meer schooltijden, c. Inkorting van de lessen voor de leer lingen met vijf of tien minuten, waardoor het aantal uren voor de leerkx-achten vrij komt, die dan besteed kunnen worden aan lessen, die anders niet kunnen worden ge geven. Naar aanleiding van dit laatste vroegen sommige leden zich af, of ook niet een ver mindering van het aantal verplichte les uren in bepaalde vakken overwogen kan worden. De commissie zal gaarne het oordeel van de minister over deze gadachte willen vernemen. Salarisverhoging gemeente personeel De Kroon heeft x-aadsbesluiten van de gemeenten Veendam, Winschoten en Pur- merend geschorst, hangende het onder zoek naar de vraag of deze besluiten in strijd zijn met het algemeen belang. Zij betreffen het verlenen van een uitkering ineens of extra salarisverhoging aan het gemeentepei'soneel. Een felle brand op de rijksheide te Ede heeft woensdag even een ernstige bedrei ging gevormd voor het grote militaire mo bilisatiecomplex aan de Driesprong. Op het laatste moment wist men het vuur ech ter te bedwingen. De brand ontstond zeer waarschijnlijk tengevolge van een militai re schietoefening. Er ging ongeveer drie hectare heide en wat jong bos verloren. De harde oostenwind, die bodem en be groeiing zeer droog had gemaakt, joeg de vlammen zo snel voort dat groot alarm gegeven werd. De Edese brandweer ruk te direct met twee tankwagens uit en ook het leger zond enkele brandbestrijdings- commando's. De brandweer van het mo bilisatiecomplex kwam eveneens in actie en dankzij deze gezamenlijke krachtsin spanning lukte het de vele barakken van het complex te behoudqn. De vlammen waren echter al tot de opslagloodsen ge naderd. Ruim dertienduizend ingenieurs zijn gisteren verenigd in een verband. Tijdens een vergadering in de Haagse Dierentuin is namelijk bij acclamatie besloten tot een fusie van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en de Vereniging van Delftse ingenieurs. De Delftse afgestudeerden zullen voortaan onder de naam „Konink lijk Instituut van Ingenieurs", waarin op genomen de „Vex-eniging van Delftse inge- nieux-s, de landbouwingenieurs, de in nieurs", gezamenlijk met de andere inge nieurs" en daarmee gelijk gestelden, naar buiten optx-eden. Reeds tien jaar geleden is er van het Instituut een initiatief tot fusie uitgegaan. Onder andere door sentimentskwesties vond deze toen geen doorgang. Deze keer waren het de Delftse ingenieurs, die het gesprek over de plannen tot samengaan heropenden. Zij besloten in een vergade ring op 26 februai'i een fusie goed te keu ren. Na een kort debat sloten de leden van het.Instituut zich gistermiddag bij dit oor deel aan, zodat instituut (8.200 leden) en vereniging (5.000 leden) voortaan een zijn. De president, van. het .Instituut, ir. G. A. Tuyl Schuitemaker, sprak zijn grote vol doening uit over dit besluit, geboren uit een verlangen naar eenheid, waardoor met name in het buitenland de positie van de Nederlandse ingenieui'S gunstiger wordt. Belgisch of Nederlands? Dinsdagavond Iaat is op de Nederrijn in Duitsland het 180 ton metende binnen schip „Roelfien" a0ngevaren en gezonken. Hierbij zijn dé 33-'j'afi'ge vrouw van de schipper R. Zuiderhoek-Drenth en het 5- jarig dochtertje Hennie verdronken. Het schip is eigendom van 'schipper H. Zuider- hoek en hoort thuis in Musselkanaal. Het schip zonk onmiddellijk na een aanvaring met'het 899 ton metende schip „Ruhr". De schipper en een 12-jarige dochter wer den gered. De rivierpolitie te Duisburg geeft als nationaliteit van het gezonken schip „Belgisch" op. Op de Prins Hendrikkade in Amstei dam is' de 15-jarige bromfietser H. var Ling tegen een stilstaande vrachtauto ge reden en over de kop geslagen. Tijdens zijn vervoer naar het Wilhelminagasthuis is hij ovex'leden. Advertentie Üw levenslust bewaren

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13