VELPON Tweede Kamer stemt heden over de huurvoorstellen Dordts meisje werd „opgevoed" met stokslagen Fa. B. ENGELENBERG Strijd tegen watervervuiling moet gecoördineerd worden Tijdelijk iets kouder „Per 1 april heeft 85 percent van alle werknemers meer loon Verzet tegen verhoging P.B. en grondbelasting LET OF! Bcskker's Behang Notaris zou fraude gepleegd hebben Ook gevangenisstraf tegen de vader geëist voor het hof Gestrande „Merwestad" vraagt hulp Sergeant bij oefening ernstig gewond Wachten is op wettelijke regeling Kostenprobleem is nog niet te overzien Autosloperij in Soest uitgebrand Begint het Leven bij veertig of Boven veertig? 2 BARKER'S BEHANG BOEKJE IN DE GANG Tachtig mille verdwenen Feestdag werd hem noodlottig Eert goed begin: 'n Waarborg-costuum 89.- - 179.- OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Geweer ging af Kind speelde met vuur Vijf Rotterdammers wegens diefstal aangehouden bu.NÜERDAG 10 MAART 1960 Van onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris Roolvink verwacht dat op 1 april as. ruim 85 percent van de loon- trekkenden van de nieuwe, vrijere loon vorming enig profijt zal hebben getrok ken. Hij deelde dit gistermiddag mee in de Tweede Kamer om te doen uitkomen dat de welvaartsverbetering van de arbei ders niet achterloopt bij de huurverho ging. Voorts merkte hij op dat van 1953 op 1954 het aandeel van de arbeiders in het nationale inkomen is gedaald van 68,2 tot 67,3 percent, ondanks twee algemene loonronden in die periode. Van 1959 op 1969 zal het aandeel van de arbeiders stijgen van 66,1 op 67,1 percent. Toch zal de P.v.d.A. tegen de huurver hoging stemmen, verklaarde de heer Baart, omdat op 1 april nog grote groepen (hij becijferde een totaal van een kleine half miljoen loontrekkenden) niet van wel vaartsverbetering zullen kunnen spreken. De P.v.d.A. diende voorts een motie in ter voorkoming van verdere stijging van het huurpeih De staatssecretaris deed zijn best uit een te zetten dat het kabinet-De Quay eigenlijk royaler is dan vorige kabinetten. De huurcompensatie aan gehuwde A.O.W.- trekkers bedroeg in 1957, gebaseerd op het loongemiddelde van de derde gemeente klasse, 72 gulden. Nu zal deze huurcom pensatie 88,40 gulden bedragen, gebaseerd op het loongemiddelde van de eerste ge meenteklasse. Verhoging A.Q.W. en A.W.W. De verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.- uitkering zal per jaar 120 miljoen gulden meer vragen. Indien achteraf blijkt dat de gemiddelde stijging van de lonen meer be draagt dan thans kan worden voorzien, kan de uitkering nog iets stijgen. Het is voorts de bedoeling, met ingang van 1 april of 1 mei de uitkeringen krach tens de sociale voorzieningsregelingen te koppelen aan het arbeidsinkomen in het verleden en de uitkering te stellen op 75 percent met een maximum. De ongevallenrenten zullen worden op getrokken met zes percent. Formeel had met minder kunnen worden volstaan, maar een deel van de verhoging is wel vaartsverbetering. Met ingang van 1 ja nuari 1961 zullen de ongevallenrenten wor den aangepast aan het dan tot stand ge komen loonpeil. De 800.000 loontrekkenden, die niét on der een c.a.o. of loonregeling vallen, be staan voor een aanzienlijk aantal uit ho ger personeel en middelbare beambten, voor wie het geen verschil maakt of zij een loonsverhoging krijgen in het kader van een algemene loonronde of van de vrijere loonvorming. Uitgaande van 1953 is 100, bedroeg de reële loonsom in 1956 120, in 1957 117, in Advertentie Ons gratis verspreide stalen- boekje is van groot nut bij het kiezen van uw behang. Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem - Tel. 55432 De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch, mr. A. Baron van Imhoff heeft thans nadere mededelingen verstrekt over de fraudes die gepleegd zouden zijn door notaris Ch. van M. uit Bladel. Het onderzoek, dat nog lang niet is afgesloten, heeft tot nu toe 23 gevallen van fraude aan het licht gebracht, met welke een totaal bedrag van plus minus f 80.000 gemoeid is. De bedragen varië ren van 2.000 tot 10.000 per geval. Zo zijn er afschriften van akten afgegeven, waarvan geen origineel bestond. Soms ook las de notaris ten overstaan van zijn zake lijke relaties andere bedragen voor dan die welke in de akten vermeld stonden en in sommige gevallen werden in het geheel geen afschriften afgegeven. Door een nalatigheid van de notaris is de zaak aan het licht gekomen. Een drie maandelijks routine-onderzoek van een accountantskantoor had tot enig wantrou wen aanleiding gegeven. Bij het daarop door de justitie ingestelde onderzoek kreeg nen een afschrift van een akte in handen, lat gedateerd was op 15 augustus. Op deze ■itholieke feestdag worden in deze streek ooit akten gepasseerd. Toen men dit ge il verder onderzocht, bleek van de on- u-havige akte geen origineel te bestaan, oor zover de situatie thans duidelijk is, •eent de officier dat ook in geval van een llissement de baten nog voldoende uien zijn om de gedupeerden schadeloos kunnen stellen. 1958 118, in 1959 121 en in 1960 zal de reële loonsom 126 bedragen. De prijsstijging in het afgelopen jaar, voornamelijk als ge volg van de droogte, bedraagt 3,5 percent. Minister Van Rooy deelde mee dat vóór 1 april inzake de aanpassing van de amb tenaren-pensioenen een „bevredigend voorstel" zal worden ingediend in het ge organiseerd overleg. Minister antwoordt In zijn antwoord aan de diverse sprekers herinnerde minister Van Aartsen eraan, dat het kabinet-Drees reeds in 1958 aan de S.E.R. advies had gevraagd over een huurverhoging ter vermindering van de subsidielast. Over enige maanden is het advies van de S.E.R. te verwachten over verdere, toekomstige huurverhogingen. De S.E.R. zal daarbij ook aandacht schen ken aan de bouwkosten. Het verschil tus sen oude en nieuwe huren is nog zo groot, dat thans een huurverhoging onmogelijk achterwege kan blijven. Van verlaging van de bouwkosten moet men niet teveel ver wachten en ook daarom is huurverhoging onvermijdelijk. De eisen van redelijk onderhoud en woongerief als voorwaarde voor huurver hoging zijn thans ruimer gesteld dan bij de huurverhoging in 1957. Volgens het re geringsvoorstel zullen bij voorbaat de voor 1918 gebouwde woningen beneden een be paalde huurgrens van huun/ferhoging uit gesloten worden, tenzij de huuradviescom missies op verzoek van de verhuurder an ders beslissen. Dit betreft ongeveer 300.000 woningen. Het amendement van de heer Bommer (P.v.d.A.) om alle voor 1918 ge bouwde woningen van huurverhoging uit te zonderen, ging minister Van Aartsen te ver, want vele van die woningen verkeren nog in goede staat. Indien men, volgens de suggestie van de heer Van Vliet (K.V.P.), ook de na 1918 gebouwde woningen beneden een bepaal de huurgrens van huurverhoging zou uit sluiten, zou er een stroom van aanvragen binnenkomen bij de huuradviescommis sies. Het laten vervallen van de jaargrens 1918 zou er ook toe leiden dat de toets steen van ouderdom wordt opgeheven. Omdat de heer Van Vliet niet overtuigd was, diende hij zijn suggestie in de vorm van een amendement in. Vandaag wordt over dit amendement gestemd. „Voorzichtig met liberalisatie" Met het vrijlaten van de huren in be paalde streken zal grote voorzichtigheid geboden zijn, erkende minister Van Aart sen. Maar men zal er eens mee moeten beginnen, want anders komt er nooit wat van. Indien de i-egering de bevoegdheid wordt verleend de huren in bepaalde stre ken vrij te laten, maar met de bepaling erbij dat van die bevoegdheid de eerste twee jaar geen gebruik mag worden ge maakt, dan zou dit wel heel vreemd zijn. De minister was wel bereid, steeds eerst overleg te plegen met de Kamercommis sie voor volkshuisvesting alvorens te be sluiten, ergens de huren vrij te laten. In dat verband diende de heer Van Hei voort 's avonds een amendement in om een maatregel tot vrijlating van de huren in een bepaalde streek niet eerder in wer king te doen treden dan twee maanden na afkondiging in het staatsblad. Er is dan tijd voor zinvol overleg. Tegen dit amen dement had de minister geen bezwaar. Hij nam de gedachte over in een nota van wijzigingen. Desondanks zou de heer An- driessen (K.V.P.) toch tegen de liberalisa tie stemmen. De minister deelde mee dat van de hon derd gemeenten in Friesland, die zijn ge raadpleegd over vrijlating van de huren, totnutoe 47 hebben geantwoord. Van de ad viezen waren veertig afwijzend en zeven instemmend. Van de 28 geraadpleegde ge meenten in Zeeland hebben totnutoe 13 ge meenten geantwoord, waarvan tien afwij zend en drie instemmend. Bij de replieken diende heer Bommer (Pv.d.A.) een motie in, waarin er op wordt aangedrongen, de subsidieregeling voor woningbouw zo te herzien, dat de huren van nieuwe arbeiderswoningen niet hoger worden dan die van vergelijkbare wonin gen die in 1957 zijn gebouwd. Indien de huren van nieuwe woningen door de roya lere subsidieregeling zouden stijgen, zei hij, zou in de toekomst een grotere of ex tra-huurverhoging nodig zijn om het nog bestaande verschil tussen oude en nieuwe huren te verkleinen. „Eerste Kamer klaart het wel" In verband met de hoogspanning waar onder de Eerste Kamer zal moeten wer ken om de huurwetten tijdig voor 1 april te behandelen, zei minister Van Aartsen, dat het voorstel tot huurverhoging pas laat is ingediend omdat eerst duidelijk moest zijn hoe de Kamer zou staan tegenover de nieuwe subsidieregeling, die met huur verhoging nauw verband houdt. Over een ingang van de huurverhoging per 1 mei in plaats van 1 april beraadt de minister zich nog omdat hij eerst de behandeling van de huurwetten in de Tweede Kamer wil de afwachten. Uit alles blijkt echter dat er alles op wordt gezet de huurverhoging 1 april te doen ingaan. De Eerste Kamer heeft al vele malen geprotesteerd tegen overhaas ting, maar als het er op aankomt, heeft zij steeds getoond, snel te kunnen werken en bereid te zijn onder hoogspanning te beslissen. Verzwaring grondbelasting Ten slotte kwamen, het was toen al na middernacht, nog de voorstellen tot ver zwaring van de grondbelasting en het her stel van de opcenten op de Personele Be lasting ter tafel, als een verlengstuk op de huurvoorstellen. In tegenstelling tot de heren Hofstra (P.v.d.A.) en Van Leeuwen (V.V.D.) verzetten de heren Lucas (K.V.P.), v. d. Wtering (C.H.U.) en Kieft (A.R.) zich tegen een verzwaring van de grondbelasting die 38 miljoen gulden per jaar zou moeten opbrengen. Zij voerden als bezwaar aan dat daardoor de stich- tingskosten van een woning weer zullen stijgen. De heer Lucas was bereid, akkoord te gaan met uitstel van een beslissing tot dat de noodzaak van belastingverzwa ring kan worden bezien in het algemene kader van de behoeften van de schatkist. Daarentegen vond de heer Van Leeuwen het nu hèt psychologische moment voor deze belastingverhoging ter gelegenheid van de huurverhoging. De toestand van voor 1956 zou immers worden hersteld. De heer Hofstra diende een amendement in om nieuw te bouwen woningen van de Advertentie Begin het voorjaar goed en kies een Waarborg-costuum uit de gloednieuwe collectie „mode 1960". Prachtige wollen kamgarens, twist-cloth en bannockburn. In de nieuwste Piëmonte modekleuren... zo vanuit Italië. GROTE MARKT 1 - 7 - HAARLEM „Het broodmagere zevenjarige kind vertoonde alle tekenen te zijn afgeran seld met een Spaans riet. Haar rug, schou ders, armen, benen en handen vertoonden striemen en blauw-rood gekleurde bloed uitstortingen", aldus luidde het rapport van de arts, die een onderzoek had inge steld naar de toestand van een klein Dordrechts meisje, dat door de politie naar hem was toegebracht. De politieman nen hadden het kind opgehaald van school, naar aanleiding van een telefoontje van het schoolhoofd. Hijzelf en de klasseonder wijzeres van het meisje hadden al her haaldelijk geconstateerd dat het kind on der de blauwe plekken zat. Ze droeg daar om meestal lange mouwen. „Ik wilde haar niet mishandelen. Het was bedoeld als een opvoedkundige maat regel", zei de vader van het meisje woensdag tot de president van het Haag se gerechtshof. De man had hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de po litierechter te Rotterdam: twee maanden gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De procureur-generaal eiste bevestiging van dit vonnis. De man, een 35-jarige calculator, ver telde het hof dat het kind het oudste van de drie moeilijk opvoedbaar was. Eerst hadden zijn vrouw en hij geprobeerd haar enige onaangename eigenschappen „met zachtheid" af te leren en toen dit niet luk te, werd zij „hard aangepakt". Tegenover de Dordtse politie had hij verklaard: „Af en toe gaf ik haar een pak rammel. Meestal sla ik met mijn handen, maar soms gebruik ik een latje of de mat tenklopper. Ik sloeg met enige kracht om haar te laten voelen dat ze ondeugend was geweest." Weifelend bevestigde de man deze verklaring vanmorgen tegen over het hof. „Ik heb er veel berouw van. Ik begrijp dat ik onpedagogisch ben ge weest", zei hij. „Vindt u het niet afschuwelijk dat dit op een openbare terechtzitting wordt voorge lezen?", vroeg de president. De verdachte beaamde dit. Zijn voor de politie afgeleg de verklaringen nam hij echter terug dat hij thans beweerde dat zijn vrouw de hoofdschuldige was geweest. De avond voor de dag waarop de politie het meisje van school haalde, had zijn vrouw haar ge slagen met een pollepel, zo gaf hij toe. ,.Nu het voorwaardelijke vonnis van zijn vrouw onherroepelijk geworden is, pro beert hij zichzelf schoon te wassen door de schuld op haar te schuiven", concludeerde de procureur-generaal, mr. Zaaijer. „Maar hoe de rolverdeling ook geweest is, moreel blijft zijn schuld dezelfde, ook al omdat hij het hoofd van het gezin is." De verdediger, jhr. F. F. Hooft Graafland uit Utrecht, wees op de grote spanningen, die in verdachtes gezin door verschillende omstandigheden hebben geheerst. De Advertentie Doolstraat <59 - Haariem - Tel. 15232 „flexa" zijdeglans verven verzwaring uit te sluiten en voorts kwam hij met een amendement dat de strek king had de verhoging van de gemeente lijke opcenten van maximum zestig tot maximum honderdnegentig, rechtstreeks ten goede te doen komen aan de gemeen ten in plaats van aan het rijk. Algemeen was er bezwaar tegen de aan passing van de Personele Belasting aan de huurverhoging indien daardoor de op brengst met acht miljoen gulden zal toe nemen, al zullen door verhoging van de belasting-vrije bedragen geen nieuwe groepen onder de personele belasting ko men te vallen. Als men meer Personele Belasting moet betalen, wordt ten slotte de compensatie voor de huurverhoging aangetast. De heer Hofstra diende een amende ment in tot verlaging van het tarief van de Personele Belasting waardoor de te betalen bedragen ongewijzigd zouden blij ven. Woordvoerders van andere partijen wilden eerst de mening van de staatsse cretaris vernemen alvorens definitief hun stem ten aanzien van het amendement te bepalen. Te kwart voor een vannacht werd het debat geschorst. Vanmiddag ant woordt staatssecretaris Van den Berge. Vandaag verwacht men tevens de stem ming over de huurvoorstellen. vrouw, een zeer ontwikkelde Indonesische van vooraanstaande familie, had slecht kunnen aarden in een noodwoning van drie kleine kamertjes in een Dordtse achter buurt. Het betreffende kind voelde zich achteruitgezet na de geboorte van haar tweede zusje. Zij was zeer moeilijk. Toen het vierde kind op komst was, steeg de pa niek in het gezin ten top. Thans verblijft het kind nog steeds in een inrichting te Rotterdam. De ouders zien hun fouten in. De omstandigheden hebben zich ten gunste gewijzigd. Het kind mag binnenkort weer naar huis. Zij komt regelmatig weekein den en heeft telkens veel verdriet als zij weer afscheid moet nemen van de ouders, die waarlijk van haar houden, aldus pleiter, die een voorwaardelijke gevangenisstraf voor zijn cliënt vroeg. Uitspraak 23 maart. Advertentie Lijm en plak alles met van Ceta-Bever ESBJERG (UPI) De 400 ton metende Nederlandse kustvaarder „Merwestad" uit Dordrecht, die zondag nabij de Deense haven Esbjerg aan de grond is gelopen, heeft woensdag de plaatselijke reddings maatschappij Svitzer om assistentie van een sleepboot gevraagd. Svitzer heeft inmiddels haar sleepboot „Mars" naar de Merwestad gezonden. De kapitein van de kustvaarder had aan vankelijk de assisentie van Deense sleep boten afgewezen, maar toen het weer van daag slechter werd bij windkracht negen, besloot hij toch om hulp te vragen. Woensdag is tijdens een militaire pelo tonsoefening in de buurt van Annen (bij Assen) de 21-jarige dienstplichtige ser geant Ch. van Duyn uit De Bilt door een losse patroon in de zij geraakt en ern stig gewond. Zijn patrouille was bij de oefening ge vangen genomen. Bij een ontvluchtingspo ging x-aakte de sergeant in gevecht met een soldaat, die de vinger aan de trekker van zijn geweer had. Tijdens de worste ling moet het schot zijn afgegaan. De gewonde onderofficier is overgebracht naar een ziekenhuis in Groningen. De waterverontreiniging en watervoor ziening trekken de laatste jaren steeds meer de belangstelling. Het is mede daar om dat onder auspiciën van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Ka tholiek Verbond van Werkgeversvak- verenigingen en het Verbond van Protes tants-christelijke Werkgevers in Neder land de commissie Industriewater" van deze drie verbonden op woensdag 6 april in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een voorlichtingsbijeen komst zal beleggen. Tijdens deze confe rentie zullen vertegenwoordigers van de centrale overheid, de provincies, de wa terschappen en de gemeenten hun visie op deze materie geven op basis van een dooi de Commissie Industriewater opgesteld pre-advies. In dit preadvies wordt o.m. gesteld: Geleidelijk is algemeen aanvaard dat er actief zal moeten worden ingegrepen om over voldoende water van behoorlijke kwaliteit te kunnen blijven beschikken. Verlangend wordt dan ook uitgezien naar een wettelijke regeling, welke algemene aanwijzingen zal geven ten aanzien van een gecoördineerde bestrijding van de waterverontreiniging en controle op de uit voering hiervan. Nog ernstiger zijn wellicht de gevaren die ons van buitenaf bedreigen. In dit ver band wordt gewezen op het verziltings- vraagstuk en het in hoge mate verontrei nigde water dat de grote rivieren aanvoe ren. Vaak kan Nederland slechts geringe invloed uitoefenen om tot een verbetering terzake te komen. De uitvoering van de Deltawerken en een krachtig beleid van de Nederlandse regering in het interna tionale overleg zullen wellicht een bijdra ge kunnen leveren voor de oplossing van deze problemen. Industrie heeft eigen taak Ten aanzien van het afvalwaterpro- blem heeft de commissie industriewater er steeds op gewezen dat het beter is wa terverontreiniging zoveel mogelijk te voor komen dan te bestrijden. Op grond hier van werd aan de bedrijfstakken die veel verontreinigd water moeten lozen, aange raden om dit vraagstuk in eigen kring te bestuderen en zo mogelijk maatregelen te treffen. Voorts moet bij de vestiging van nieuwe industrieën met deze factor ter dege rekening worden gehouden. De be strijding van de waterverontreiniging dient, voor zover dit het industriële afval water betreft, in de eerste plaats te wor den toevertrouwd aan de industrie zelf. Op grond van opgedane ervaringen ziet het ernaar uit dat het in ons land in vele ge vallen efficiënt zal zijn, in collectief ver band de waterzuivering ter hand te ne men. Met nadruk zij er echter op gewe zen dat de vervuilers niet gedwongen mo gen worden aan collectieve zuivering deel te nemen, aldus het preadvies. Om begrijpelijke redenen is de indus trie zeer geïnteresseerd in de kosten wel ke de bestrijding van de waterverontrei niging met zich brengt. In dit opzicht be staat er nog te weinig inzicht in de vraag hoeveel investerings- en exploitatiekos ten er met een doelmatige bestrijding van de waterverontreiniging gemoeid zullen zijn. Wel krijgt men de indruk dat in de komende tien a twintig jaren met inves teringsbedragen van honderd miljoenen guldens rekening moet worden gehouden en dat elke investerings een jaarlijkse exploitatielast van meer dan tien per cent impliceert. Daarnaast dienen de uitgaven van de industrie met betrekking tot intern te ne men maatregelen niet te worden onder schat. De beheersing van de interne wa terhuishouding brengt voor velen voortdu rend zorgen en kosten met zich mee. Het is zelfs waarschijnlijk dat de interne kos ten voor de industrie de zwaarste last zul len vormen. Een twaalfjarige jongen heeft gister middag het droge gras van een spoor berm in Soest in brand gestoken. Het vuur sloeg over naar een autosloperij en vond daar gretig voedsel in duizenden autoban den. Voorts raakten een grote hoeveelheid motoren in brand, een spoorwegwagen en enige autobussen. De enorme vuurzee en de grote rookontwikkeling trokken vele honderden kijkers. De brandweer bond de strijd tegen de vlammen aan met drie ne velspuiten en drie stralen van een motor spuit. Acht uur na het uitbreken van de brand was het vuur nog niet geheel ge doofd. Meer dan 4000 binnenbanden, hon derden buitenbanden, 60 auto-motoren, hon derden starters en dynamo's en 300 accu's gingen onder meer verloren. De schade wordt op 50.000 gulden geschat. De eige naar van de sloperij, de firma De R., te Amersfoort was niet verzekerd. Hindert de onlangs opgerichte stichting „Boven de Veertig" opzettelijk de reeds lang bestaande stichting „Het leven be gint bij veertig?" Over deze vraag zal de president van de rechtbank te Amsterdam, donderdag 17 maart uitspraak doen in een kort ge ding dat de bestaande stichting heeft aan hangig gemaakt tegen de nieuwe stich ting. De eerste vorderde als eiseres een staken van het voor haar nadelig optre den naar buiten der stichting „Boven de Veertig", voorts wijziging van de naam der stichting, wijziging van naam en op maak van het periodiek alsmede het sta ken van de activiteiten waardoor de repu tatie en de werkzaamheid van de bestuurs leden der stichting „Het leven begint bij veertig" kan worden geschaad, elk dezer vorderingen op straffe van een dwangsom van 5.000. De raadsman van de eiseres, mr. H. P. J. Dolk, stelde dat de nieuwe stich ting de bedoeling heeft, de oude te bena delen. De eiseres voelt zich in eer en goede naam aangetast door een artikel in het pe riodiek van de gedaagde stichting „Daar zijn we weer". De nieuwe stichting is op gericht door de heer G. M. van Eysden, die onlangs bij vonnis van dezelfde presi dent van de rechtbank de secretariaats bescheiden van de stichting „Het leven be gint bij veertig" aan het bestuur heeft af moeten staan, omdat hij voor deze functie zou hebben bedankt tengevolge van een conflict met het bestuur over de beleidvoering. De raadsman van de gedaagde, mr. W. de Gavere, bestreed dat de oprichting van een tweede stichting met het zelfde ideële doel (nl. het behulpzaam zijn van perso nen boven de veertig jaar bij het zoeken naar een gepaste werkkring) niet on rechtmatig is. De eiseres lijdt geen enkel nadeel. Bovendien kan noch de naam, noch het periodiek tot enige verwarring leiden. Het door eiseres gewraakte arti kel „Daar zijn we weer" was slechts een rechtvaardiging van de stap van de heer Van Eysden. Deze titel deed de president opmerken, dat hier dan blijkbaar geen sprake is van een nieuwe stichting. Mr. Dolk merkte tenslotte nog op dat „Het leven begint bij veertig" de vraag en aanbod op dit terrein zeker alleen aan kan en dat hiervoor geen twee organisaties no dig zijn. De Rotterdamse politie heeft vijf Rotter dammers aangehouden, die zich de laat ste tijd aan tientallen diefstallen in het centrum van de Maasstad zouden hebben schuldig gemaakt. Nadat een diefstal in een limonadefa- briek in de Rochussenstraat was gepleegd, hielden politiemannen een auto aan met drie inzittenden. Het waren een 30-jarige zakkenstopper, een 20-jarige los werkman en een 27-jarige matroos grote vaart, al len uit Rotterdam. Hun aanhouding leidde weer tot arrestatie van een 36-jarige Rot terdammer en een 20-jarige fabrieksarbei der, die in hun woningen werden gepakt. Zij zouden zich aan medeplichtigheid of heling hebben schuldig gemaakt. De poli tie zet het onderzoek voort. DE BILT, donderdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Noord-Europa handhaafde zich een hogedrukgebied, waarvan het mid delpunt boven Finland ligt. Hierdoor werd boven Duitsland, Denemarken en een groot deel van de Noordzee een krachtige tot stormachtige zuidoostelijke stroming in stand gehouden, waarin nog voortdurend koude en droge lucht uit Rusland wordt meegevoerd. Om een depressie met centrum ten zuidwesten van Ierland stroomt daarentegen zachte en vochtige Oceaanlucht naar Frankrijk en Engeland. Het front dat de grens tussen de beide luchtsoorten vormt, lag vanmor gen over ons land. Het bracht op de meeste plaatsen regen, maar in het noor den van het land ook plaatselijk sneeuw. Boven het westelijk deel van de Middel landse Zee ontstond vannacht een nieuwe storing, die waarschijnlijk over Oost- Oslo Frankrijk en het Alpengebied naar het Kopenhagen noorden zal komen. Tengevolge hiervan Aberdeen wordt de wind tijdelijk oost tot noordoost. Londen Waardoor de koude en droge lucht uit het Amsterdam oosten weer tijdelijk terrein zal winnen. De storing zal enige neerslag veroorzaken. Na het passeren ervan zal de wind weer meer zuidelijk worden zodat dan de zach tere lucht weer komt opdringen. Alles bijeen blijft ons land dus in het overgangs gebied. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 2A uur. •So SB Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm regen o regen o geheel bew. ozo zwaar bew. o regen regen regen regen ozo o ozo zo Vrjjdag 11 maart Zon op 7.04 uur, onder 18.37 uur. Maan op 16.43 uur, onder 6.05 uur. Maanstanden 13 maart 9.26 uur volle maan. 20 maart 7.41 uur laatste kwartier. 27 maart 8.38 u"r nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 10 maart Hoog water 2.07 en 14.24 uur. Laag water 9.44 en 22.15 uur. Vrqdag 11 maart Hoog water 2.46 en 15.00 uur. Laag water 10.33 en 22.58 uur. Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Inssbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon Belgrado mist zzw -5 mist ono 1 onbewolkt windst. 2 onbewolkt o 1 regen zo 3 zwaar bew. o 8 geheel bew. o 8 geheel bew. ozo 9 regen ozo 3 licht bew. o 14 zwaar bew. zo 16 half bew. windst. 12 geheel bew. nw 7 licht bew. o 6 geheel bew. ono 8 geheel bew. wzw 7 mist windst. 4 mist windst. 3 regen o 2 zwaar bew. zo 1 zwaar bew. w 11 geheel bew. zzo 15 geheel bew. ozo 14 zwaar bew. wzw 13 zwaar bew. windst. !3 zwaar bew w 14 zwaar bew ozo "S O Ss 0,6 1 2 0 3 1 0,5 4 0 0 0 0 9 8 0,6 2 8 4 5 21 27 0 0,2 0 0 28 25 1 22 1 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2